fieidac (Sotnani Te zware taak voor 3 aparte vakbonden VOORZICHTIG MET PRIVEMENING Hausse verkoop boeken Bomans MERTENS: EEN VAKBEWEGING „Groot in leven en in sterven Na dood auteur Luns nog meest geliefde man Geertsema tegen ambtenaren: NW-metaal in beraad Lozingen door Friese industrie Geringe winst voor links in Finland Dr. Mansholt f -"3 wil terug keren in lands- politiek UITVAART MR. CALS 63e Jaargang, no. 18.584 DINSDAG i JANUARI 1972 DAGBLAD ZUIDHOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Het Nederlandse sportpaard; 20.21 uur Please Sir. Ned. II: 20.21 uur: Mijn tante Vic toria; 20.50 uur En een dikke zoen van de juffrouw; 22.25 uur Ombudsman. Achter het Nieuws internationaal is vanavond gewijd aan de Ost- politik van Willy Brandt. Ned II 21.45 uur. WEINIG WIND Overwegend droog weer met vee' bewolking. Weinig wind en hiei en daar mist. Temperaturen var —1 tot +3 Van onze kunstredactie DEN HAAG Het plotselinge overlijden van auteur Godfried Bomans, heeft zeer veel Neder landers de boekenzaken in ge bracht om er voor het eerst of opnieuw een Bomans-boek te kopen. Je zou zelfs volgens de informatie van enkele boekhan delaren en uitgeverijen van een „hausse" in de verkoop van het werk van Bomans kunnen spre ken. „Bomans in triplo" naar het op 1 januari nog eens herhaalde pro gramma van de overleden au teur in gesprek met zijn broer Arnold en zijn zuster Wally is uitverkocht en de uitgeverij (Sijthoff, Leiden) komt binnen kort met een nieuwe druk. Een zegsman van uitgeverij Else vier meldt dat er altijd al een sterke vraag was naar het werk van Bomans, maar dat deze na de dood van de auteur verhe vigd is: „De man met de witte das", vorig jaar oktober ver schenen, is inmiddels ook uit verkocht. Een nieuwe, derde druk komt binnen enkele dagen in de boekwinkels, terwijl de vierde druk al op stapel ligt. Bomans' meest recente boek, „Een Hollander ontdekt Vlaan deren" gebaseerd op de ge sprekken die Godfried Bomans in opdracht van de BRT had met Vlaamse prominenten, ver scheen vlak na Sinterklaas en is zojuist eveneens uitverkocht ge raakt. De eerste herdruk is in voorbereiding en verschijnt 20 januari. Bij Elsevier constateert men eveneens een hernieuwde belangstelling voor ouder werk van Bomans, zoals het tot zijn beste werk behorende „Sprook jes". Op de schouder zitten van een staatshoofd gebeurt je niet iedere dag. Hier is een papegaai goede maatjes met Willy Brandt. De Westduit- se bondskanselier is momenteel op vakantie in Florida en bezocht een dierentuin. St. Eloy boos op NVO UTRECHT (ANP) Het bestuur van ST Eloy - de metaalbond van het NKV - heeft gisteren in een verklaring zijn "grote ver ontwaardiging" uitgeproken over uitlatingen van voorzitter A. Groenevelt van de industrie bond N V V "die insinueerden als zou de voorzitter van ST Eloy in geheime onderhandelin gen met werkgeversvoorzitter Prins een akkoord hebben geslo ten en daarmee de zaak habben verkocht". Deze uitlating berust niet op de realiteit. De opmerkingen van de heer Groenevelt lijken op een terugkeer naar de onfrisse strijd methoden van het verle den, aldus ST. Eloy. <-• Jacqueline Onassis, de vroegere mevrouw Kennedy, was gisteren even op het vliegveld Heathrow bij Londen, voordat zij door vloog naar New York. Een half uurtje was zij met haar man. Aristoteles Onassis, in een ont vangkamer, voordat hij per au to naar Londen vertrok. Min. Geertsema: Lintjes ivorden op gewaardeerd DEN HAAG (ANP) Mi nister Geertsema (Bin nenlandse Zaken) heeft gisteren in Den Haag ver klaard dat hij „het hete hangijzer" van de demo cratisering van de ko ninklijke onderscheidin gen zal aanpakken. „Het zal voor mij een grofe teleurstelling betekenen, als het nieuwe stelsel van decoratieverleningen een sterk gedemocrati seerd stelsel niet al in 1973 zou kunnen worden toegepast", aldus de mi nister. AMSTERDAM Oud-minister Luns thans secretaris-ge neraal van de NAVO is in ons land nog steeds de meest be wonderde man. Hij heeft echter belang rijk aan populariteit ingeboet. Toon Her mans loopt op hem in en bezet nu duide lijk de tweede plaats, zo blijkt uit een steekproef van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie. Op de vraag welke van de nu levende man nen leden van het koninklijk gezin uit gezonderd men het meest bewondert, antwoordde 9% Luns mans (mannen S%, vrouwen 5%) en 4% Willem Duys (man- 4%.) Begin vorig jaar bedroegen die percentages voor Luns 20 en voor Toon Hermans 3, terwijl Willem Duys niet verder kwam dan 1%, samen met Bies heuvel, Cruyff. Son- neveld en Zijlstra. Den Uyl bezette toen de derde plaats met 2%. Het percentage van Den Uyl is ge stegen tot 3, maar de vierde plaats die hij daarmee bezet moet hij delen met Bies heuvel en Drees jr. Tenslotte haalden Marcel van Dam, Jo- han Cruyff en Drees jr ieder 2%. Wim Sonneveld, Zijlstra en Jongeling ieder i Van LEEUWARDEN In zeker vijf Friese gemeenten worden che mische afvalstoffen geloosd. Dit heeft een enquête van Gedepu teerde Staten uitgewezen. Van de 44 Friese gemeenten rea geerden er 33, waarvan er 33 meldden, dat, voor zover be kend, geen stortingen plaats vonden. 5S hebben chemische en met che mische stoffen werkende bedrij ven aangeschreven en verzocht op te geven welke afvalstoffen J ontstaan en hoe deze verwerkt j worden. Het betreft onder meer I galvanische industrieën. die koelwater en zuren en metailen bevattende baden lozen. GS ver- j zochten de gemeenten de lo- I zingsvoorwaarden in overeen- l stemming te brengen met de ei sen die de provincie stelt. parlementaire redactie Den Haag Vandaag vergadert in Zeist de nieuwe bondsraad van de industriebond van het N.V.V. Over de situatie rond de loononderhandelingen voor een nieuwe metaal-cao over hetzelf- de onderwerp worden tevens i vandaag en morgen in vele afdelingen ledenvergaderingen J gehouden. DEN HAAG (ANP) Minister Geertsema (Binnenlandse Za ken) heeft gisteren in een nieuwjaarstoespraak op zijn de partement zijn ambtenaren eni ge voorzichtigheid opgelegd bij het uiten van privémeningen in het openbaar. De minister zei dat hij aan de vorm van de pri- vé-mening duidelijke eisen stelt. "U mag best denken, dat de mi nister gek is, maar ik zou het op prijs stellen, als u die me ning in een wat bedektere vorm aan het papier zoudt toevertrou- Hij voegde er aan toe, dat er mo menten kunnen komen, waarin het in het algemeen belang is, dat er ten departemente vol strekt een lijn wordt getrokken. Eerder in zin toespraak stelde de minister dat hij nog niet weet, wat uiteindelijk precies het re geringsstandpunt over de vrij heid van meningsuiting voor de ambtenaar zal worden. Minister Geertsema is van plan de des betreffende bepalingen zo ruim mogelijk te interpreteren. "Mits u maar heel duidelijk stelt dat iets uw privé-mening is, heb ik er geen enkel bezwaar tegen, dat u die ook naar buiten laat blijkeb, al zal het ter voorko ming van misverstand veeal noodzakelijk zijn om tevens te laten blijken, dat de leiding van het departement er anders over denkt". WOERDEN De overtuiging groeit, dat de opgave waar de vakbeweging vuor staat, te zwaar en te kostbaar is voor elk van de vakcentrales en bon den afzonderlijk. Nog nooit in de geschiedenis van de vakbon den hebben gezamenlijkheid etn eensgezindsheid zo centraal ge staan en zulke goede kansen tot verwezenlijking gemaakt. Aldus stelde NKV-voorzitter P. J. J. Mertens vanmorgen bij het slaan van de eerste paal voor het nieuwe kantoorgebouw van de Stichting Samenwerkende Bouwbonden in Woerden. „Met elkaar moeten we een for mule vinden voor de opbouw van de Nederlandse vakbewe ging, die voor ons pluriforme volkskarakter doeltreffend is en bevrediging schenkt," zo zei de heer Mertens. Volgens voorzitter L. Brouwer van do bouw. en houtbond NKV moet de leiding van de Neder landse vakbeweging er in sla gen de duidelijk gebleken wens van de leden naar meer eenheid in het hele beleid tot uidrukking te brengen. „Slaagt de leiding daar niet in. dan is er van een werkelijke naar de top doorwer kende invloed van de mening van de leden geen sprake". De NVV-voorzittor, de heer H. ter Heide, noemde als zaken die structureel gewijzigd moeten worden: de grote versnippering bij de uitvoering en in de voor schriften, het ontbreken van voldoende continuïteit in op drachten, financiering en grond beheer en het onvoldoende indus trieel karakter van de bouw. In de stichting die het kantoor in Woerden bouwt, neemt het CNV niet deel. Het kantoor zal plaats bieden aan 200 personeelsleden, .krijgt onder meer een crèche en moet medio 1973 gereed zijn. Kinderen van Britse militairen op Malta zijn druk bezig hun spullen te pakken voor hun komend vertrek naar Engeland. Zoals bekend zul len de Britse troepen het eiland verlaten, aangezien Londen weigeri in te gaan op de hogere financiële eisen van Malta's premier Dom Mintoff. HELSINKI (Reuter) De parlements verkiezingen in Fin land hebben een ge ringe winst opgele verd voor de linkse partijen. De uitslag is echter zodanig dat waarschijnlijk vele weken van on derhandelen nodig zijn om een nieuwe regering te vinden. De oude regering- Karjalainen, steu nend op een coalitie van vier partijen. lement <200 zetels) bezetten. hetgeen neerkomt op een winst van 3 zetels. De communisten verlies aan van 3 zetels terwijl de Centrum- en de Agrarische partij mot resp. 36 cn 18 was vorig jaar ok tober gestruikeld over een controver hebben hun man daat verhoogd met 1 tot 37 en vormen onveranderd blij ven. Het kleine Christelijke Ver se inzake de land bouwpolitiek. De grootste partij, die van de sociaal democraten gaat nu 55 zetels in het par- daarmee de tweede grootste partij, In het niet-socialisti- sche kamp kijken de conservatieven met 34 tegen een bond maakt een sprong van 1 naai 3 zetels maar de Zweedse partij ver liest 2 zetels en komt nu uit op II). Koning Frederik 'sad rustige nacht lOPENHAGEN (AP) Koning Frederik van Denemarken die gisteren na een acute hartaan val in het stedelijk ziekenhuis van Kopenhagen werd opgeno men heeft een rustige nacht ge had. De hartfunctie van de 72- j Neil Armstrong, de man die in 1969 als eerste een voet op de maan zette, geeft onderwijs in het ruimte- jarige koning is iets vooruitge- vaartonder zoek aan de universiteit van Cincinnati in de Verenigde Staten. Gisteren stond hij voor het gaan, aldus een medisch bulle-eerst voor de klas. Op de foto schudt hij de hand van de laatste student die na de les de klas verlaat. tin dat vanmorgen in Kopenha- De maanwandelaar was toch wel wat zenuwachtig, vonden de studenten. Onder hen was er een die gen werd uitgegeven. I helemaal niet in de klas thuishoorde, maar graag wilde zien hoe Hij er uit zag". s parlementaire redactie) (Van o DEN HAAG Het lijkt er voel op dat dr. Sicco Mansholt, die medio 1972 of anders uiterlijk eind van dit jaar aftreedt als vi- ce-voorzitter van de Europese Commissie, nu reeds bezig is te werken aan een come-back in de Nederlandse politiek. Hij blijkt lid te zijn van een commis sie van vooraanstaande politici uit P.v.d.A., D'66 en P.P.R. die voorbereidende denkarbeid ver richt voor de vorming van een nieuwe progressieve volkspartij. Reeds medio februari zou een rapport van deze commissie te verwachten zijn. e commissie bestaat uit P.v.d.A.-fractieleider dre. den Uyl, prof. dr. De Galan (P.v.d.A.) dr. S. Mansholt (P.v.d.A.) D.'6fi fractieleider MR. H. van Mierlo, drs. H. Gruyters (D'66) c-n het P.P.R Tweede Kamerlid dr. B. de Gaay Fortman. Als secretaris sen fungeren het P.v.d.A. Twee de Kamerlid drs. J. Pronk er de D'66-er W. Brugsma, hoofdre dacteur van de Haagse Post. De commissie is voor de eerste maal bijeengeweest op 27 de cember jl. Gewerkt wordt aan een stuk dat als uitgangspunt moet dienen voor nadere studies en discussies in de drie betrok ken partijen afzonderlijk en in het gezamenlijke overlegorgaan. In het najaar hoopt men tot een afronding te kunnen komen er beter zicht te hebben op de ba sis waarop de toekomstige Pro gressieve Volkspartij gegrond vest moet zijn. Tijdens de uitvaartdienst in de St.- Paschaliskerk te Den Haag voor de overleden oud-premier mr. J. Cals waren onder meer aanwe zig prins Claus, de Japanse am bassadeur en echtgenote, pre mier Biesheuvel met echtgenote. Mia Farrow, al weer lang weg uit haar ..thuis" in Peyton Place waar zij Alisson was. heeft nu een rol in de film ..The Public Eyes". Dit is Mia tijdens de op namen in Engeland. Den Haag „Hij was groot In zijn leven, hij was groot in zijn sterven". Met deze woorden ka- rakterisereerde vanmorgen tij dens de eucharistieviering in de Sint Paschaliskerk te Den Haag pastoor Bary de overleden oud- rninlster-presidcnt mr. J. Cals. Bij deze plechtige eucharistievie ring, voorafgaande aan de bij zetting van het stoffelijk over schot van de oud-politicus op de begraafplaats aan de Kerkhof laan in Den Haag. waren aan wezig prins Claus het bijna vol tallig kabinet-Biesheuvel oud- ministers, Tweede en Eerste Kamerleden, leden van de Raad van Staten en tal van andere autoriteiten. Koningin Juliana en prins Ber nard hadden zich laten verte genwoordigen door oudburge meester van Den Huag mr. Kol- schoten en de adjudant van de prins. Aunwezig waren verder onder meer de nuntius mgr. Fc- lici, mgr. Zwurtkruls van Haar lem en vertegenwoordigers van politieke en maatschappelijke groeperingen. Pastoor Bary wees de aanwezigen er op. dat de overledene per soonlijk richtlijnen gegeven had voor de uitvaartdiensten. Daar om klonk tot slot in de overvol le kerk het kampvuurlied „Chants des Adieux", door hemzelf gekozen. 95 verkeersdoden in Frankrijk Parijs (DPA) Bij verkeersongelukken tijdens het nleuwjaarswcek- einde zijn in Frankrijk 95 mensen omgekomen. In Spanje vielen er 25 verkeersdoden. Roger Davis vervangt Pete Duel HOLLYWOOD (AP) De televisieacteur Roger Davis zal de plaats innemen van de donderdag In Hollywood overleden Pete Duel in de televisieserie „Alias Smith and Jones". Duel, 31, word donderdag In zijn huis in Hollywood gevonden met een schotwond in het hoofd. De politie vermoedt dat hij zelfmoord heeft gepleegd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1