MR. CALS: Overeenkomst over wezen eucharirtie CeidocSouoont Actie MYM voor wijzere meisjes m 'Chr. volkspartij niet eenvoudig' Intern, gemengde commissie: JUI*/ Rijlessen duurder Zware eis postrovers grootste vernieuwer van onderwijswetgeving Spitse, dynamische politicus die veel van zichzelf eiste ER 1! VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 tOVDF.N J (Reuter) De gemeng- 'de internationale commissie van katholieken en anglikanen heeft vandaag bekend gemaakt een belangrijke overeenkomst te hebben bereikt over de eucha- rlstie, een van de kwesties, die beide kerken vierhonderd jaar gescheiden hebben gehouden. 'olgens de officiële katholieke leer heeft er tijdens de eucha ristieviering op het ogenblik van de consecratie een wezenlijke verandering plaats in de offer gaven van brood en wijn, waar door Christus zelf onder deze gedaanten werkelijk tegenwoor dig komt. Deze leer wordt de transsubstantiatieleer genoemd. Na de reformatie verwierpen de Anglikanen de transubstantiatie. Zij stellen dat lichaam en bloed van Christus alleen op een „hemelse en geestelijke wijze" tegenwoordig is in het brood en de wijn. beide partijen zien de eucharistie als een ..herdenking" van het leven, de dood en de verrijzenis van Christus, en: „het sacra mentele lichaam en bloed van de heiland is aanwezig als een gave aan de gelovige die hem wil ontvangen". De verklaring moet nog bekrach tigd worden door de gezagsdra gers van beide kerken. Zowel de katholieke als de anglikaanse theologen hebben de overeen stemming de belangrijkste ge noemd sedert de reformatie. verslaggeefsters) EN HAAG In het perscen trum Nieuwspoort te Den Haag is gisteren de aktle Marie, word wijzer" gelanceerd. Het doel van deze aktie is de onder wijsdeelname van meisjes te stimuleren en die deelname EN HAAG (ANP) - De com- Overleg Autorijscho len heeft de rijschoolhouders geadviseerd de prijzen per 1 ja- met 75 cent per uur te verhogen. Deze verhoging is een 1 gevolg van de directe kostenstij gingen. aldus deelt de BOVAG Ir bestaat geen vaste prijs voor autorijlessen. Gisteren is reeds bericht, dat de rijexamens 3,50 duurder geworden zijn. Onderscheiding P. A. Huët ben Haag (ANP) De heer P. A. Huët. vice-voorzitter van het i comité Benelux in Nederland is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De burge meester van Den Haag heeft hem gistermiddag de bij deze onderscheiding behorende ver sierselen uitgereikt. naar aard en aantal zo snel mo gelijk gelijk te maken aan die van jongens. Het aktiecomité wil dit bereiken door het probleem in de aktuali- teit te brengen waardoor er een discussie op gang komt. Hiervoor zijn affiches in roulatie ge bracht die het aktiecomité alle scholen heeft toegezonden. Op het affiche staat een meisje bij de afwas met de volgende tekst: „Zij gaat toch trouwen waarom zou ze dan leren?" Ten tweede wil men door middel van de VARA-tv (Een zoen voor de juffrouw) publikaties in de VARA-Na-kijk-krant en discus- siedagen de mentaliteit van de ouders wat betreft de toekomst van het meisje trachten te ver anderen. De nu landelijke aktie is in Zoetermeer ontstaan. Me dio augustus besloot een MVM- werkgroep in Zoetermeer een advertentie uit de serie onder- wijs-advertenties van de Stich ting Ideële Reklame (SIRE) om te bouwen tot een pamflet. Hierop kwamen zoveel gunstige reacties dat in september werd besloten van deze plaatselijke aktiviteit een landelijke aktie te maken. Het plan kreeg direct de steun van een aantal lande lijk organisaties. O.m. Vrouwen contact van de PvdA het NW- jongerencontact, het NW-secre- tariaat voor vrouwelijke werk nemers en de Nederlandse ver eniging van huisvrouwen. Het programma „En een zoen voor de juffrouw" van de VARA-tv heeft de aflevering die 4 jan. wordt uitgezonden, geheel ge wijd aan de aktie. IPI: toestand pers kritiek ZUrich (Reuter) De toestand bij de Nederlandse pers kan ontstellend kritiek worden ge noemd, zo staat in het gisteren gepubliceerde jaarverslag van het internationale persinstituut in Zurich. Enorme stijging van produktie- kosten en gestage terugloop van advertenties bedreigen er het bestaan van verscheidene kran ten en andere bladen, aldus het IPI. „De persconcentratie zet zich voort in alarmerende vor men". Doodvonnis wegens moord Redwood City (Reuter) De 25- jarige John Linley Frazier Is in Californië wegens de moord op de oogarts Victor Ohta en diens gezin veroordeeld tot de dood in de gaskamer. Hij Is overge bracht naar de dodencellen van San Quentin. Frazier is schuldig bevonden aan de moord op de 47-jarige Ohta. diens vrouw Virginia, hun twee zoons van elf en twaalf jaar en Ohta's secretaresse. Eervol ontslag kolonel Vroom Den Haag (ANP) Bij KB is hoofdluchtmachtaalmoezenier kolonel W. G. Vroom op zijn verzoek met ingang van 1 ja nuari a.s. eervol ontheven uit zijn functie. Bij hetzelfde besluit is aalmoezenier R. Bër met in gang van dezelfde datum be noemd tot hoofdluchtmachtaal moezenier. In Utrecht is vanaf 1 januari het gebruik van plastic huisvuilzak~ ken verplicht. Dat niet iedereen het daarmee eens Is, bewees gis termorgen de actie „Emmer op de stoep". Hulsvrouwen protes teerden tegen de plastic zak uit het oogpunt van milieuverontrei niging. Van e r verslaggevers ZUTPHEN Tegen de twee Apel- doornse postrovers die in de nacht van 30 op 31 januari 900 000 gulden buitmaakten is de eis gevallen. Tegen Anton B (35) uit Sneek werd vier jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Tegen Martin A. (21) eveneens uit Sneek die bekend heeft aan de zaak te hebben meegedaan was de els vier jaar met aftrek. Ook tijdens de hervatting van de zittkig tegen de Apeldoornse postrover ging Anton B., die geacht wordt het brein achter de inbraak te zijn niet door de knieën. Het feit dat er nog niets van de buit is teruggevonden of het zou het geld moeten zijn dat de twee verdachten sinds de kraak hebben uitgegeven, speelde een belangrijke rol voor de officier bij het bepalen van de hoogte van zijn straf. AR-ondervoorzitter De Koning: De kleine waarheid vaak het meeste waard ot: de vele voorbeschouwingen op het morgen beginnend jaar zijn \se ci een tegengekomen onder de originele titel „Hoe slecht wordt 1972?". Tekenend voor het cynisme dat sommigen halverwege de eerste utoombomontploffing en het jaar 2000 bezielt? Of m«-<-r ren symptoom van de onzekerheid welke onze generatie bevangt wanneer geoordeeld moet worden of en in hoeverre feiten en ontwikkelingen goed dan wel kwaad zijn De communicatie-media die. in de functie van groot leverenden van berichten over onze medemensen, een middel tot het scheppen van meer medemenselijkheid kunnen zijn spelen hun spel bij een |aar wis seling vaak over de band van het presenteren van mensen die zich in de publieke opinie bijzonder onderscheiden hebben. ZIJ confronteren ons met allerlei „mensen van het jamr", variërend van voetballen tot het ijveren voor de wereldvrede. Zoiets kan de kleine burger het minderwaardigheidsgevoel bezorgen, dat hij het er in 365 dagen toch maar wei-r minnetjes vanaf ge bracht heeft. Alsof groots gebrachte vermoedens op de keeper be schouwd meer waard zijn dan de kleine waarheid welke talluxe stille werkers, soms bewust maar meestal onbewust, in zich meed ragen. Zoals een meesterlijke cartoon mild scherp als wijlen Bomans tn zijn beste teksten een bij gelegenheid van de Olympische Spelen eep gevierde atlete en een missiezuster naast elkuur zette, de één om stuwd door honderden met als onderschrift „honderd meter in II se conden". de ander alleen met haar koffertje op de schecpskado met „zwoegen onder de molaatsen in tien Jaren". V eran t moord in g rPoch z 1 fiif Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Het zal moeilijk zijn reeds bij de volgende ver kiezingen ;il\ r.n christelijke partij op te treden. Door de moeilijkheden moeten we ons echter niet laten ontmoedigen. Daarvoor staat er bij het ge sprek tussen KVP, AR en CHU teveel op het spel: de toekomst van de christelijke politiek in Nederland". Dit schrijft drs. J. de Koning, ondervoorzitter van de ARP, in het nieuwe nummer van het weekblad „Nederlandse Gedachten". Drs De Koning schrijft dat van AR-zljd'- geen voorafgaande voorwaarden aan het gesprek met KVP en CHU zullen worden gesteld. „Wij brengen echter wel een overtuiging mee In dat gesprek: de overtuiging dat de bijbel ons Inspiratie geeft tot Christelijke politiek en voor ons politiek handelen nonnen stelt Wij zijn er van overtuigd dat KVP en CHU die opvatting de len. Daarover hadden hun woordvoerders zich vaak en dui delijk genoeg uitgelaten". IV AR Wil OOk praten over de vrnag hoe dat uitgangspunt zich verhoudt tot een „open" partij, waar zoals bekend KVP-voorzit- ter De Zeeuw voorstander van is. Vooral echter wil de AR vol gens drs. De Koning spreken over de vraag „hoe bijbelse in spiratie en normen herkenbaar gemaakt kunnen worden in de praktische politiek van alle dag". Van de AR leden vraagt drs. De Koning ondermeer „geduld, ver trouwen in de eigen gespreks partners en solidariteit om el kaar vast te houden, ook als we het niet volledig eens worden". Beslag op Blue Movie in Amerika Amsterdam (ANP) Wlm Ver stappen en Pim de la Pnrra. re gisseur en producer van de film „Blue Movie" hebben verklaord dat hun film in Amerika op grond van een gerechtelijk be vel In beslag is genomen. „Blue Movie" zal binnenkort ook in Engelund, Japan, Zweden en Frankrijk worden uitgebracht. zijn het de staaltjes van de kleine waarheid die waardebrpalend zijn. wanneer men voor zichzelf of voor anderen een verantwoor ding wil afleggen van ons aller doen en laten. Wat wi| op 31 december 1971 vinden over nationale verdiensten en fouten heeft meestal slechts betrekkelijke waarde. De geschiedoaig heeft er tegenwoordig vaak maar enkele decennia voor nodig om eea heel andere kijk te geven op gebeurtenissen en personen. Revolutio nairen blijken dan profeten te zijn; politici die de wereldvrede schenen te redden, worden in een nieuw licht ontluisterd als offi-rlammcren van intimidatie; wut gisteren gepreekt werd als het zedelijk goede dut God's aanschijn op aurde zou hernieuwen, wordt morgen weer als te tlid-gebonden ontraden. In de maalstroom vun evoluties is voor vele mensen vaak het enige punt de kleine waarheid die ze in zichzelf weten: de conclusie welke zi| trekken wanneer ze. onbevooroordeeld en zonder dwang of drang van anderen, verantwoording afleggen op het moment dat qua traditie benut wordt om een balans op te maken. Voornemen VV'tj geloven dat velen op deze manier zichzelf een vertrekpunt kun nen scheppen om zonder cynisme van 1971 afscheid te nemen en het nieuwe Jaar niet tegemoet te gaan met de vraag, hoe slecht het wel niet worden zal maar hoe het betrr te maken ia. De kleine waarheid met een in de krnntcnperlkelen vaak gebruikt* term zouden we haar ook kunnen omschrijven als het zeker zijn van de eigen identiteit vasthouden en haar uitdragen, lijkt ons meer de moeite waard dan zijn kompas te richten op uitspraken van de publieke opinie. In de door llturglsten en kerkvaders voor Oudejaar en Nieuwjaarsdag bestemde teksten ia de wens voor een vruchtbaar Jnur de opvallende dominant. Wanneer wij een poging wagen om de traditie aan de eigrn tijd aan te passen, zouden we „vruchtbaar" door „leefbaar" willen vervangen. De waarheid welke in dit woord opgesloten ligt, is zo veel zijdig dat ze alle vroegere wensen insluit; van voorspoedig en geluk kig tot zalig en gezegend. Want zuivere lucht, fris water en ruimte om te leven vormen pas het begin van een schepping die echt leefbaar is. LEIDERDORP Met Ingang van half lanuarl gaal de NZH waar schijnlijk weer een busverbinding onderhouden tussen de Hoofd straat en het achteraf gelegen wijkje Pairimonlumpark. B. en W. van Leiderdorp stellen de raad voor de gemeente de verlie zen van de NZH op dit traject voor hnar rekening Ie nemen. Er wordt een proefregellng ingesteld van vier diensten per dng, van maandag tot en met zaterdag In de periode van 17 januari uit en met 1 april. Aan de hand van de resultaten wordt bezien of het zin vol is ook volgend jaar winter een busdienst tussen het Patrimo nium park en de Hoofdstraat te onderhouden. De kosten bedragen ongeveer 4500 gulden. De gemeente gaat hiervoor opdraaien minus de inkomsten uit het passagiersvervoer (lokaal tarief). Van onze parlementaire re dactie IN HAAG „De wetge- vende arbeid geeft mij de meeste voldoening." Een typerende zint uit de mond van mr. Jozef Maria Lau rens Theo Cals. In de poli tieke loopbaan van mr. Cals markeren zich enkele duidelijke fasen: enkele jaren Kamerlid en staats secretaris, elf jaar minis ter van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, ruim anderhalf jaar minis ter-president. let is niet moeilijk vast te stellen welke periode aan mr. Cals de grootste voldoening moet heb ben geschonken: de jaren dat hlI dag en nacht op O.K. en W. Werkte aan de vernieuwing van de onderwijswetgeving. Voor hem en na hem is er geen mi nister van Onderwijs geweest, die zo veel aan de vernieuwing ▼•n de wetgeving heeft gedaan. 1 de elf jaar. dat mr. Cals minis ter van O.K. en W. was. kwa men op zijn werkterrein 150 wetten tot stand, waarvoor mi nister Rutten in .liens onderwijs nota de grote lijnen had uitge stippeld. De belangrijkste daar van zijn: de kleuteronderwijs wet 1955, de wet op het weten schappelijk onderwijs I960 en de **t op het voortgezet onderwijs 1903. Vooral deze laatste de „Mammoetwet" plaatste hem midden in de belangstelling en maakte hem mikpunt van kri tiek. Tot diep in de nacht werk te mr. Cals aan de modernise ring van de onderwijswetgeving. In de Tweede Kamer verdedig de hij zijn wetsontwerpen spits en vurig, pareerde snel en scherp op interrupties van par lementaire opposanten, inter rumpeerde zelf graag en vlot en snedig als hij het met een Kamerlid niet eens was. Mr. Cals was klein van stuk, met vinnige donkere ogen achter goudomrande brilleglazen; daarboven glad achteroverge kamd haar Een jurist, ge schooid in het dispuut. Deze be weeglijke. temperamentvolle zuiderling was rad van tong en hoefde nooit naar rake. of badi nerende opmerkingen te zoeken. Die opmerkingen werden soms scherp als een stiletto, wanneer mr. Cals zich ongeduldig en soms licht geraakt tegen politie ke aanvallers verdedigde. Dot wapen van de scherpe tong maakte opposanten voorzichtig in hun aanvallen De gepikeerd heid en kritische uitlatingen maakten dat hij bij sommige van zijn partijgenoten Ir de KVP „niet altijd even goed lag", zoals dat heet. De „nacht van Schmelzer" in oktober |986. waarin het knbinet-Cals ten nn der ging. moet mede worden ge weten aan „psychologische strubbelingen" rondom de „sterke mannen" van dat kabi net. Het spel heeft in het leven van de heer Cals een grote plaats Inge nomen. Eerst het spel van ver kennen. Zijn eerste hopman, mr. René Hoppener, werd later zijn staatssecretaris op O.K. en W. tot in de hoogste top leidde mr. Cals de katholieke verken nersbeweging. Ook als minister heeft hij het verkennersuniform nog gedragen. Hij was oprichter en eerste voorzitter van de Ka tholieke Jeugdraad. Daarna kwam het politieke spel. dat hem bijzonder goed lag. En als het politieke werk eens wat schaarse ogenblikken voor vrije tijd gunde, zette het gezin-Cals zich voor het muziekwerk ach ter de blokfluit, 's Zomers wer den in het buitenland de tenten opgeslagen. Voor studentikoze „Spielerei" was mr. Cals trouwens ook te vin den: toen hij eens studenten flats in Delft ging openen, nodig den de studenten hem uit op een stier naar de flats te gaan De heer Cals deed dat en had het benauwder dan in de politieke arena. Jozef Maria Laurens Theo Cals werd op 18 juli 1914 in Roer mond geboren, waar zijn vader inspecteur van het lager onder wijs was. Hij studeerde rechten in Nijmegrn, waar hij zich in 1941 nis advocaat en procureur vestigde. In oktober RW werd hij voor (wee maanden gevan gen gezet, omdat hij als praesea van het studentenkorps een „opruiende" rede had gehouden. plaatsvcrvongend raadsheer in hei bijzonder gerechtshof in Arnhem en plaatsvervangend kantonrechter in Nijmegen Als waarnemend hoofdcommissaris van de Katholieke Verkenners woonde hij in 1945 een congres in Londen bij, toen hij werd te ruggeroepen omdat hij fractie- voorztter van de KVP In de Nij meegse gemeenteraad was ge in 1948 werd hij weer telegrafisch van een congres In Londen te- ruggeroepen, omdat hij lol lid van de Tweede Kamer wat be noemd en snel moest werden berdlgd teneinde In de Indonesi sche kwestie Ie kunnen mee stemmen. Toen hij de Kamer binnenkwam, begroette Ger- brandy hem met: „Zo, bent u ook opgetrommeld om het ko ninkrijk te vernietigen?" Mr. Cals antwoordde: „lloe kunt u van een jongeman vorwachtrn dal hil l.'ii.l run |.-(s te \.-rnl.tl- gen? Die komt llevor om lots op to bouwen." Van 1948—1950 wns mr Cals voor zitter van de Mijnindustrioraad. In dat laatste jaar werd hij staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen bij minister Rutten. Toen de» in In 1941 trouwde hij met een Het echtpaar Cals kreeg vijf Vim 1943-1945 was de heer als leraar economie, staatsinrich ting en handelsrecht aan het bisschoppelijk college In Rot mond. Na de oorlog was hij leraar en jurist Van der Hey- den Zijn vrouw was ongeveer gelijktijdig met hem afgestu deerd. en ging met haar man in de advocatuur samenwerken. 1993 <-n nam wegens gezond heidsredenen gken deel aan hr' kabinet Marijnen. Tijdens zijn Toen dit kabinet begin 1985 aftrad wegens Innerlijke verdeeldheid over het omroepbeleid, werd mr Cals die weer Kamerlid was geworden telegrafisch uit Rome teruggeroepen om met deksblnelsformatie te worden belast Naast het Kamerlid maatschap bekleedde hij, na langdurig te zijn ziek geweest, diverse bestuursfuncties. Onder mm rnoggHf fn de End voor de Kunst, voorzitter van de Nederlandse Hartstichting, curator van de rijksuniversiteit in Groningen en lid van d* Raad voor de Journalistiek. Enkele malen leverde hij in redevoerin gen kritiek op de werking van hel parlementaire stelsel. Op 15 maart 1985 werd de hrer Cals belast met de kabinetsfor matie. een maand later had hij Zijn kabinet van sterke man ncn" gereed Hot kabinet met onder andere de ministers Den Uyl. Vondeling. Samkalden. Bo- gaers, Veldkamp en Biesheuvel had een ambitieus program. De rooms-rode samenwerking wilde erhter niet vlotten en re sulteerde In verwerping van het Vondeling in d«- nacht van 14— Ier duidelijk luien blijken, het politieke vrienden niet fair te gevoel le hebben door de eigen lijn behandeld. Volgens hem had de „nacht von Schmelzer" jj voorkomen kunnen worden, als er behoorlijk overleg tussen de i P. 'I.- fIrti ,1- katholle ke ministers was geweest. Er was spreke van oen „vertrou- wenscrisls", vond mr. Cols la ter Het kehlnet lag trouwene hier en daar. mede door uitla tingen van ministers, nogal on gunstig In do markt. Een uiterst moeilijke affaire voer bet kabinet-C als was de rega- ling van hot Huwell|k van prinses Heat ris en Claus. wltr relatie door een foto plotseling In de publiciteit was gekomen. Nadat de heer Cals als minister president was afgetreden, kreeg hij de ere-titel: minister van staat. In 1987 werd hij met mr. Donner voorzitter van de staats commissie tot herziening van de grondwet. In 1961 volgde lijf benoeming tot commissaria-ga neraal van de Nederlandse liv zending voor de wereldtentoon stelling In Osaka, dit In I werd gehouden. Toen mr. Call nog de taken van de wereldten toonstelling aan het afwikkelen was, bleek zijn gezondheid 8*et te wensen over ie laten. In gustus 1971 onderging hij rugoperatie in de Wassenaarse Urnplakllniek. Door complica ties bleef de gehoopte verbete ring in zijn toestand uit. Een langdurige ernstige ziekte beëin digde zijn leven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7