Discriminatie bij toepassing soc. wetten alleenstaanden £etdóe6oma/nt Het gaat goed met relatiegeschenken INDUSTRIEEL PERSONEEL LOOPT TERUG Spaanse kardinaal man van het jaar REACTIE PSP OP UITLATING „OORLOGS MISDADIG" naar Ambtelijk onderzoek Nederland geeft niljard per jaar it aan verhuizing China grootste helper in wereld „Colportage is veel te aggressief' DAG 28 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT patrouille in de Oostpa- istaanse stad Mirpur door- oekt de bagage van men- die het getto van Mir- willen verlaten. In het etto leven 300.000 Bihari- ioslems, die met 2 mil- oen stamgenoten een min- erheid vormen in het ge- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ambtelijke des- j kundigen zijn in het kader van de „algemene kritische benade- Ook onderzoekt j ring van de rijksuitgaven" een onderzoek begonnen naar de soms chaotische toestanden bij het beleid der gemeenten inzake de uitkeringen aan de 25.000 i de mogelijk heden in de wet op de Arbeids ongeschiktheid om W.A.O.-uit keringen van alleenstaanden die een gevangenisstraf moeten uit zitten. gedurende de detentie stop te zetten. Deze W.A.O.-uit- keringen gaan nl. in de meeste gevallen gewoon door, wanneer de gestrafte een derde machtigt Het beleid ten zijn uitkering te incasseren. lozen" is al Deze handelswijze werkt uiter aard discriminerend t.o.v. ge straften die geen uitkering ont vangen en vanzelfsprekend ook niet door hun baas worden door betaald. Daar de W.A.O.-uitkeringen geba seerd zijn op het laatst verdien de uurloon, gaat het niet zelden om bedragen van 1000 en meer per maand. Iemand die bijvoorbeeld een straf van vier maanden moet uitzit ten, kan bij zijn ontslag rekenen op een spaarpotje van ongeveer 4000, daar zijn onkosten in de gevangenis vrijwel nihil zijn en uit het zakgeld kunnen worden betaald. Bovendien gaat zijn uitkering gewoon door. Degene, die geen uitkering geniet, derft opname hun uitkering verzwij gen. Het GAK, dat de uitkerin gen verzorgt, weet van de opna me niets en vóór dat Sociale Diensten er achter komen, is de betrokkene meestal weer naar elders vertrokken. die vier maanden alle inkom- Laat de thuisloze zich niet „opne- sten, krijgt bij ontslag geen werkloosheidsuitkering, maar is aangewezen op de Algemene Bijstandswet van „thuis- discrimine rend. Voor zover zij geen WAO- uitkering krijgen, vallen zij on der de bijstandswet. Maar de gemeenten passen die wet ver schillend toe. De tehuizen voor daklozen krijgen efke opgenomene SR® Y Jazz-musicus Gljs Hendriks kreeg gisteravond de Wessel-llcken- prijs 1971. De prijs bestaat uit een bedrag van 3000 gulden en dit plastiek van Jan Wolkers. ring ontvangt. Degene, die zich wel kan aanpassen, moet echter van zijn vaak minimale bij standsuitkering zien rond te ko- goeding van Sociale Zaken. In Officieel mogen de logieskosten deze z.g. verpleegprijs zakgeld opgenomen. De „ver pleegde" krijgt dan uiteraard geen uitkering. Weer zijn in sommige plaatsen de WAO-trek- kers in het voordeel, als zij bij telijke Arbeidsbureaus recht op een uitkering krachtens de Bij standswet. Deze is bedoeld voor huisvesting, kleding en voeding, maar verdwijnt meestal in de laden der kasteleins. „Gratis" Ook de WAO-trekkers onder de thuislozen, die gebruik maken van de nachtasyls krijgen zo een indirecte subsidie van de Bijstandswet. Behalve discriminerende gevolgen de gebruikelijke gang onderdak wordt wel gevonden in de nachtasyls, die van Sociale Zaken voor elke man aan wie nachtlogies wordt verstrekt, een vergoeding ontvangen. van de bijstandtrekkers onder de thuislozen worden ingekort op hun uitkering, maar in de praktijk komt hier niets van te recht, zodat de betrokkene in feite een dubbele bijstandsuitke- zaken, kost het beleid, zoals dat tot op heden wordt gevoerd, vele miljoenen extra. Zowel de discriminatie als de kosten zijn aanleiding om het beleid te her zien. stige hoop wachten een moeder met haar kind op voedsel in een ri-kamp bij Dacca in Oost-Pakistan. Al meer dan twee weken i deze mensen geen voedsel meer, nu de Bengali's hen willen t verhongeren als straf voor hun samenwerking met de bezetters 'est-Pakistan. Van een onzer verslaggevers N HAAG Het aantal in de industrie werkzame personen wpt terug. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Jtjstjek blijkt, dat het aantal met 8.800 is teruggelopen tot daling heeft betrekking op alle verschillende bedrijfsklas- tn. Ten opzichte van vorig jaar bedraagt de vermindering I.OOO personen. Uit een nadere beschouwing van de cij- irs blijkt, dat deze teruggang vooral betrekking had op de ixtielindustrie (-6.300 of 7,5%), de kledingindustrie (-4.700 of 56) en de leder- en rubberindustrie (-2.900 of 9%). waaronder schoenindustrie (-1.700 of 15%). De metaalindustrie en de temische industrie daarentegen hadden een hogere bezetting inleen jaar terug, respectievelijk 4.300 of 1% en 2.200 Geheim agent keert terug naar Rusland WASHINGTON (DPA - AFP) De Russische geheime agent Anatoly Tsjebotar- jev die in oktober in Brussel naar de VS over liep, is zondagavond uit eigen vrije wil uit de VS naar de Sovjet-Unie terug gekeerd. Dit is maandag meegedeeld door Charles Bray, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Tsebotarjev, die te boek stond als employé van de Sovjetrussische handels delegatie in Brussel, was in feite majoor bij de Russische militaire spio nagedienst. Hij vroeg in oktober politiek asiel bij de Amerikaanse ambassa de in Brussel en werd la ter naar de VS overge bracht, waar hij bereid willig samenwerkte met de Amerikaanse geheime Alles anders bij de K.V.P. COMS gebeurt er in een Jaar zoveel, dat alles anders uitkomt dan men had vermoed. Zo is het in 1971 de K.V.P. vergaan: in hot persoonlijke representatie en de praktische politiek welke se mot- voeren. toont /e een heel ander beeld dun eind 1971 voor waai schijnlijk werd gehoudea. Een jaar geleden deed wel het gerucht de ronde, dat voorzitter Va* der Stee voor zichzelf besloten had om de eerste zetel in het topbestuur te verlaten, slechts weinigen hadden toen willen voorspellen, dat dr. De Zeeuw zijn opvolger sou worden. Wel hield menigeen rekening met een snelle politieke carrière voo prof. Steenkamp: de dynamische hoogleraar heeft zich inderdaa als een raket nuur de hoogste regionen van het politiek firmament gestuwd, maar hij heeft zich uit de dagelijkse praktijk van de praktische politiek gehouden. Voor dr. Veringa scheen zeker een hoofdrol in de nieuwe parlemen taire periode beschoren te zijn: premier, formateur en anders als opvolger van Schmelzer de eerste politieke woordvoerder van de partij. Stembusuitslag en Veringa's ziekte beslisten anders, zodi nu in het „vierde geslacht" na Romme de K.V.P. politiek geleic wordt door een man die vorig jaar om de/r tijd nog gedacht sa hebben aan een rustige opbouw van zijn carrière als jong politicus Ontnuchtering A AN onverwachte ontwikkelingen dus geen gebrek: vooral het snri uitvallen van Veringa telt hierbij als een geduchte tegenvallei Maar erger dan door deze personele mutaties is het K.V.P.-legloe In Nederland onaangenaam verrast door de gebleken onmogelijkheid om in 1972 te starten met het beleid dat het program-Steenkamp een goed jaar geleden als perspectief voor de naaste toekomst schilderde. Dit perspectief Is weliswaar niet uitgewist, maar het moest naar een verdere toekomst verschoven worden. Oorzaak? Meer dan de polarisatie tijdens de verkiezingscampagne en de verkiezingsuitslag met de daarop volgende kublnetsformutle is zich gaan wreken het feit, dat de laatste Jaren heel Nederland en dan vooral de politici zich aan een illusie hebben overgegeven; de illusie dat de boog nog steeds meer gespannen kon worden. In de zomer van 1971 heeft de K.V.P. met alle andere partijen de ontnuchteringskuur tevens de ontgoocheling moeten ondergaat Een zeer zware tegenvaller, die achteraf beschouwd eigenlijk onvermijdelijk was. Meer realiteitszin is dan ook wellicht de grootste winst van het aflopende Jaar. Een realiteitszin die met de visie van de nieuwe generatie voor een herzien vertrekpunt moet zorgen, opdat het gedurfd program alsnog uitgevoerd zal kunnen worden. De waarde van het leven devalueert JAARCIJFERS over misdaad en dodelijke ongelukken leren, dat In 1971 de Inflatie de wuarde van het leven weinig minder grof aan gegrepen heeft als de hardheid van de munt. Van de ruim 3200 Neder landers die dit jaar stierven door een niet natuurlijke dood, werden er bijna zeventig op misdadige wijze van het leven beroofd, onder de 2400 verkeersslachtoffers waren er honderden die het leven verloren omdat zij zelf of anderen hun verantwoordelijkheid door grof verzuim niet nagekomen zijn. Voeg hierbij dat de discussie over abortus en euthanasie steeds mei-r de kant op gaat van zo groot mogelijke vrijheid voor iedereen om d<- grenzen zo ruim mogelijk te stellen Er dringt zich de conclusie op, dat naarmate de menswetenschappen hun werkterrein verdiepen en verbreden, het menselijk gedrag er, uiterlijk waarneembaar, niet beter op wordt. Of is het een winstpunt wanneer verborgen spannin gen pluats maken voor openlijke uitburstingcn van geweld'1 Het ene mensenleven wordt gered door medische ingrepen die tiandui zenden guldens kosten; een ander mensenleven wordt vermorzelt voor een greep in de brandkast, een moment van lust of de begeerte om gelijk te krijgen. Wordt onze generatie zo geregeerd door de druk om met wereldwijde maten te meten, dat we gewend eraan raken onrecht In kleinere af metingen pas te tellen als we het zelf voelen' Maar intussen devalueert de waarde van het leven. Een bomexplosie heeft enige scha-1 de aangericht aan het graf de Italiaanse dictator Mussolini in Forti. Op de voorgrond wat puin. Van een onzer verslaggevers ÏRDAM Nederlanders besteden jaarlijks bijna 1 miljard aan verhuizingen. De aankoop van nieuwe hulzen is daarbij Inbegrepen wel aanschaf van nieuwe inrichtingen en stofferin- Het aantal Nederlanders dat per jaar zijn spullen door de ver laat Inpakken en verplaatsen, bedraagt rond een miljoen. cijfer blijkt dat we lang niet zo honkvast zijn als het lijkt. Te- 'niet als men ziet dat 70 procent van de verhuizers al minstens teer eerder was verhuisd en vaak nog meer keer. hjfers zijn resultaten van een onderzoek dat werd verricht voor wclame-adviesbureau S. S. C. en B. Lintas International Ad- 'ing te Rotterdam. Uit een met dit onderzoek gepaard gaande iproef. uitgevoerd in Emmen, Dordrecht en Utrecht, blijkt dat Wrkgever een grote rol speelt bij het verkrijgen van vervan- onderdak. derde van de verhuisgevallen was de „nieuwe" woning uitslui- •an de activiteiten van de werkgever te danken. Twee derde de verhuizers slaagde er binnen zes maanden in een geschikte WASHINGTON (REUTER) Volgens een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Is de nlet- milltaire hulp die China aan het buitenland verleent thans veel groter dan die van de Sovjet-U nie. De Sovjet-Unie is van de commu nistische landen wel de grootste leverancier gebleven van wa pens en militaire uitrusting. Volgens het onderzoek van het Amerikaanse ministerie heeft China vorig Jaar meer dan 700 miljoen dollar aan buitenlandse hulp toegezegd, terwijl de Sov jet-Unie iets meer dan 200 mil joen toezegde. Ellen Haneles uit Miami was woedend op haar ouders. Zij kwam thuis van een bezoek aan New York om van hen te horen dat zij een ad vertentie hadden geplaatst voor een echtgenoot voor haar. Dertig mannen hadden op de advertentie geantwoord. (Van onze correspondent) WAALWIK Als het al slecht gaat in het Ne derlandse bedrijfsleven dan heeft zich dat niet geuit in een beperking van de gulheid met rela tiegeschenken. Integendeel. In het algemeen spreken de leveranciers van relatiegeschenken over een heel goed 1971 met een piek in het laat ste halfjaar. Omzetstijgingen van dertig procent bij de geschenkenleverancler zijn geen uitzonde ring. Ook Is er een duidelijke hang naar duurde re geschenken onder het motto: „Een ballpoint wordt niet meer als een cadeautje gezien". Helemaal tekenend voor de stand van zaken bij het Nederlandse bedrijfsleven is die uitwisseling van gulle gaven natuurlijk niet. In de eerste plaats zijn er grote internationaal georiënteerde bedrij ven die geen geschenkenhandel in de arm ne men, maar hun relatiegeschenken zelf inkopen, maar daarnaast kan een relatiegeschenk ook on der de huidige omstandigheden bedoeld zijn om een bestaande goodwill in stand te houden; om in een tijd van neergaande conjunctuur niet de greep op een stuk van de markt te verliezen. Illustrerend in dit opzicht is de indruk van Arnold Verwiel in Waalwijk: ,,Je kunt duidelijk twee ca tegorieën onderscheiden, de wot kleinere bedrij ven die de investering dit jaar niet aandurven cn de geschenkenkraan hebben dichtgedraaid; de andere die een jaar voorziet waarin hard ge knokt zal moeten worden en daarom bij de Jaar wisseling goed uit de bus wil komen. Niettemin sprak ook Verwiel van een omzetstijging van 30 procent, vergeleken bij 1970. De grote moot ge schenken lag, wat de inkoopprijs betreft, tussen de vijf en de vijftien gulden. Verwiel: ..Opval lend was dat er dit Jaar nog meer dnn anders ge vraagd werd naar originele geschenken." Daar hoorden bijvoorbeeld fonduestellen bij en de „Rö mertopf" een antiek uitziend stuk aardewerk waarin zonder vet gebakken en gebraden kan worden. Ook van een topjaar met een omzetstijging van 30 procent sprak de O.T.C. in Baarn: „Vroe ger was een order van duizend stuks al een flin ke; dit jaar hebben we er zelfs van 20.000 stuks gehad". Wel een duidelijk mindere belangstelling voor, zools de heer Van der Veer van O.T.C. zegt „kwnrijesrommel, zoals ballpoints en knipbeurs- Jes". Bij zijn klanten ging de voorkeur uit nuor spullen die tussen de 15 en 50 gulden kostten. Hij noemt leren portefeuilles electronische tafelaan- stekers, attaché-koffertjes en moderne klokjes zonder wijzers. „Daar hebben wij er dit Jaar zo'n 800 van afgezet." Bij leverancier* van relatiegeschenken U.H.I. In Reeuwijk hebben de laatste drie maanden dit jaar moeten goed maken, want aanvankelijk zag het er naar uit dat de omzet beduidend minder zou zijn dan in 1970. Die laatste drie maanden zijn dan ook overstelpend druk geweest, veel drukker dan de vergelijkbare maanden van het vorig jaar. ..Je zou daar voorzichtig uit kunnen afleiden", aldus een woordvoerder van U.H.I. „dat een deel van onze klantenkring eens even heeft willen afwachten hoe de conjunctuur zich zou ontwikkelen en tenslotte toch het besluit ge nomen heeft ook met een relatiegeschenk In de markt te blijven". En dan meteen maar goed ook want ook hier bleek een voorkeur naar het duurdere cadeau zoals klokken en lampen. RUIM ZICHT: UTRECHT (ANP) Colporteurs maken vaak gebruik van het geringe beoordelingsvermogen of de geringe gee*tell|ke weer stand van hun slachtoffers om hen lot hel rrtlrn van ren hand tekening te krijgen. Het komt onder andere regelmatig voor iliil )',i-(lii>l|i'll|k di-hii-lc mensen net zo lang onder druk worden l lol m lek. ui n. Ooi. naden van dagen vormen een geliefde prooi. Dit zegt Ruim Zich. het officiële orga.in van het Nederlands ku tholiek vakverbond. De klnchlen betreffen meentnl de misleidende reclame, onduidelij ke en onvolledige verkoopargu mentcn en met opzet onleesbaar en onbegrijpelijk gemookte con tracten. Nu een wetsontwerp in behandeling is, houden verschil lende boosdoeners op het terrein van de agressieve verkoop zich opmerkelijk rustig, aldus Ruim Zicht, ze hopen daarmee kenne lijk het parlement zand In de ogen te strooien. Prins Hassan van Jordanll doet zijn revolver terug In zijn tas, terwijl zijn broer, koning Hoes sein toekijkt. Lachend kijkt prins Felsal, zoon van de koning, naar zijn vader, die met zijn familie een bezoek bracht aan de loepen In de woestijn. 'ID (KNP) De kardinaal van Spanje. Enrique Y Tarancon, is door het Spaanse nationale dagblad ABC uitgeroepen tot de ^■n het jaar. ~ctie van het blad heeft de kardinaal gekozen vanwege zijn lei- rol die hij op de bisschoppensynode in Rome heeft gespeeld. DEN HAAG (ANP) Minister H. J. de Koster van Defensie zal niet alleen moeten vertellen, welke pacifistische organisaties destijds door het Internationaal militair tribunaal te Neurenberg zijn gekenmerkt als oorlogsmis dadige organisaties, maar zal ook moeten vertellen welke or ganisaties naar zijn mening nu nog onder deze aanduiding val len. Het Kamerlid A. G. van der Spek (PSP) heeft gisteren deze vragen gesteld aan de bewinds- Het uitgangspunt van het Kamerlid was een Inter view in een dagblad met majoor E. H. Brongen naar aanleiding van het verschijnen van diens boek „Grebbelinie 1940". In dat Interview gaf de majoor, al* stafofficier verbonden aan het geallieerde opperbevel voor Centraal-Europa zijn opvattin gen weer over het fascisme In het vraaggesprek zei hij onder meer. „dat naar de mantstaven van Neurenberg de PSP een oorlogsmisdadige organisatie is. omdat zij zich schuldig maakt aan een poging tot uitlokking van een oorlog."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9