Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. Wilde 51 1 gangster jacht dwars door Duitsland Recordomzet in kerstkaarten „Drs." ondanks amputatie twee benen Opheffing Draadomroep- netten Kardinaal Alfrink /benadrukt eenheid van episcopaat Stoute stukjes onderweg jjr-' Speelgoedwapens in Ulster zijn gevaarlijk bezit ISDAG 28 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT RECHT (KNP) In een J interview met de Belgische heeft kardinaal AI- Irink krachtig stelling geno- I men tegen de beschuldiging "at zes van de zeven Neder- tndse bisschoppen zouden rebelleren tegen de paus van |Rome. Hij noemde deze be- rhuldiging, uitgesproken ■door dr Den Ottolander in leen uitzending van de KRO- irubriek Kruispunt, "een hard woord" Kardinaal Alfrink ■beklemtoonde juist dat alle zeven Nederlandse bisschop- I pen dag en nacht ervoor ^werken die band tussen de Jl kerk van Nederland en de H. Stoel te behouden en te ver ft stevigen. In het interview werden talrij ke facetten uit het leven en het werk van de kardinaal belicht, werd ruime aan dacht geschonken aan de po larisatie in de Nederlandse kerk en werd ook de invloed van de Nederlandse nieuwe katechismus besproken. De kardinaal beaamde dat de kritiek op de katechismus te recht was, maar dat van de andere kant de katechismus voor de volwassenen be stemd was en dat het meer gezien moest worden als een godsdienstboek. Volgens de kardinaal is hiermee bij de beoordeling te weinig reke ning gehouden. SAARBRUECKEN DPA West-Duitsland beleefde gisteren de groot ste en spectaculairste gangsterjacht in zijn geschiedenis. Drie bank rovers gingen er omstreeks het middaguur na een overval op een filiaal van de Duitse bank in Keulen met twee gijzelaars en een be drag van 311.500 mark vandoor. De gijzelaars waren het hoofd van de criminele recherche van Keulen, Werner Hamacher, en een an- Kurt Vicentk loopt, met gijn machinepistool dere hoge politiefunctionaris, Hans Kraus. geschikte auto. V HAAG (ANP) Het Nederlandse publiek heeft dit lar ondanks de hogere posttarieven gezorgd voor een on tkende omzet in kerst- en nieuwjaarskaarten. Het Haag- postdistrict heeft vrij nauwkeurig kunnen berekenen, at per Haags gezin zo'n vijftien kaarten met goede wen- n werden verstuurd. Met Hamacher aan het stuur en Kraus geboeid naast hem reden de gangsters met een door de bank beschfkbaar gestelde Ford-bestelauto naar het zuiden. Het werd een dolle rit door het Rijndal, waar zich in de dorpjes en steden langs de route duizen den mensen als bij een wieler wedstrijd opstelden om de stoet te zien passeren. Het was Inder daad een hele stoet, want de auto met de rovers en hun gij zelaars werd niet alleen door politiewagens en helikopters ge volgd, maar ook door een kilo meterslang convooi van Journa listen en cameramensen. Bij Bingerbrueck hield de politie de „volgauto's" tegen nadat de bankrovers gedreigd hadden, hun gijzelaars anders te zullen doden. De rovers reden naar Saarland en zetten koers naar de Franse grens, waar bij alle doorlaat posten politieversterkingen wer den aangevoerd. Na eokele ma len de grens dicht te zijn gena derd maar steeds te zijn terug gekeerd, lieten de rovers gister avond rond 8 uur in een bos tus sen Rohrbach en St. Ingbert hun twee gijzelaars vrij in ruil voor een voorsprong van 20 mi- let was gistermorgen rond de Keulse dom met de kerstvrede snel gedaan. Tegen tien uur kwamen de drie overvallers de vlakbij gelegen bank binnen, losten met hun machinepistolen enkele waarschuwingsschoten en gelastten de aanwezigen te gaan liggen. De kassier dwon gen zij hun het geld uit de klui zen te geven dat zij in twee oude aktentassen en in hun jas zakken propten. Zij gijzelden twee vrouwelijke personeelsle den en het hoofd van het bijkan toor, een vader van zes kinde ren. Het eerste alarm werd kort na kwart over tien door een cliënte van de bank gegeven. De politie begaf zich onmiddel lijk met alle beschikbare man kracht naar het Domplein, wuar duizenden nieuwsgierigen op het gehuil van de sirenes afkwamen en met moeite op afstand kon den worden gehouden Alleen werden de banden stukge schoten van de auto waarmee de gangsters bij de bank waren p\in IV.-.1 d, in..11 tl..-II dr IO vers vertrokken met de twee politiefunctionarissen die zich als gijzelaars ter beschikking hadden gesteld in plaats van de drie personeelsleden van d« bank. werden geen pogingen ge daan hen tegen te houden. Tijdens de rit langs de Rijn haal den de bankrovers naar «Ut waarschijnlijkheid de berucht» Oostenrijkse onderwereldfig^pi Kurt Vicenlk (44) en twe< Fransen enkele stoute stukje» uit. Toen zij in Bingen verkeerd waren gereden, lieten ze ziet door een politieauto de stad uil loodsen Ze tankten onderwej tweemaal en lieten dniQrVQoi hun gijzelaar Hamacher met geld van hun buit betalen! er vervolgens dwongen ze ook no| een politiewagen die te dicht li de buurt kwam te stoppen wnarna ze zich het contactsleu teltje van die wagen helen over hnndigen. Ook kochten ze onder weg nog een paar flessen col» en wat sloffen sigaretten. Pas tegen drie uur in de middu» werd de Franse politie in <U grensgebieden door berlchtgT van de persbureaus attent ge maakt op hot ..naderende ge vaar". Zij kondigde een alarm toestand uf, en plaatste verster kingen bij de grensovergangen Later kwamen de Fransen m» hun Westduit.se collega's over een. dat zij niet op de bewust» auto zouden schieten om de Ie ven» van de gijzelaars niet.% gevaar te brengen. 'jfTt In Saurland verloor de politie, dl. gangsters verscheidene mfclBg' uit het oog eerst bi) het- k» vallen van do duisternis ook nog nevel kwam opzetter en vervolgens In het drukki stadsverkeer van SaarbrtlcKflC Nadat de auto enkele malen i» de buurt van Franse Rreng{)K ten was gesignaleerd, werd hl) omstreeks kwart over acht mal enkel nog de (ongedeerde) gij zeiaars erin. uangelroffan oir een afgelegen boerderij. tl men dit aantal als graad- oor Nederland laat gel- D, dan betekent dat een totale rkoop van ruim 52 miljoen en nieuwjaarskaarten t een gemiddelde prijs van cent per stuk plus een postze- 20 cent Is dat een totale an 13 miljoen, eer J. D. Smeets, plaatsver- igend hoofddirecteur posterij- te Den Haag, verklaarde dat posterijen de kerstdrukte td hebben kunnen verwerken, landelijk daggemiddelde alle post is elf miljoen ks, maar vorige week moest op sommige dagen het drievou dige aantal worden opgehaald, gesorteerd en besteld. Ieder jaar opnieuw wordt van de PTT in deze tijd het uiterste ge vergd „en het ene jaar loopt het allemaal wat vlotter dan het an dere", aldus de heer Smeets. Dit jaar werkten drie factoren mee: allereerst vielen de feest dagen voor de PTT erg gunstig, de vakantie van de scholen was in een dusdanige periode, dat gemakkelijk hulpkrachten kon den worden verkregen en ten slotte waren tot nu toe de weers omstandigheden goed. Met een klein jagershoedje In plaats van zijn grote Texashoed op het hoofd maakt oud-president Johnson een ritje met zijn kleinkinderen rond zijn ranch. De wagen en de twee Siciliaanse muilezels waren een kerstgeschenk van LBJ voor de klein kinderen. anchorage, de hoofdstad van Alaska, kan het gebeuren dat In plaats tin een auto een rendier gebruik maakt van een parkeerplaats. En p dierenvriend laat je zo n dier niet in de kou staan, je pakt een PCrtje en gooit het in de parkeermeter. Van een onzer verslaggevers GELEEN „De invaliden zijn er zelf voor een groot deel schuld aan dat ze door hun omgeving als zielige cn hulp behoevende mensen bejegend worden. Het is de hoogste tijd dat de gehandicapten eens iets aan de verbetering van hun image gaan doen". Deze woorden komen uit de mond van Wlm Hoedemakers uit Geleen. Hij werd dertig jaar geleden geboren met de gevreesde bloedziekte hemo- folle, als gevolg waarvan in de loop der jaren beide benen geamputeerd moesten worden. Ondanks het feit dat hij een groot deel van zijn studententijd tussen de zieken huislakens doorbracht, slaagde hij dezer dagen aan de i katholieke universiteit van Nijmegen voor het doctoraal examen in de geschiedenis. „Ik heb me steeds gruwelijk geër gerd dat men ons gehandicap ten nog maar al te vaak be schouwt als mensen die mede dogen behoeven of door hun ge brek niet als volwaardig bevon den worden. Toen ik mijn gym nasiale studie voltooid had wil de ik theologie gaan studeren. linister Laird: bombarderen gaat door... IHINGTON (AP) De Ameri- Bnse minister van defensie «hrin R. Laird, heeft gezegd M de Amerikaanse luchtmacht wrd-Vietnam zal blijven bom- ttderen als dat nodig is om de •terende Amerikaanse troepen Zuid-Vietnam te beschermen. 1 beschuldigde Noord-Viet- er van dat het de afspra- hi heeft geschonden op grond Mrvan in 1968 de Amerikaan- bombardementen op het torden waren stopgezet, minister gaf kennen dat de Wibardementen nog steeds tonduren en zei dat hij de hligheid van de betrokken Berikaanee piloten niet in ge- wilde brengen door al te detailleerde verklaringen. DEN HAAG (A.N.P.) In december 1972 cn In januari 1»7I worden 21 netten en 23 netgedeelten van de Draadomroep afgesloten. Hier bij zijn 50.000 abonnees van de Draadomroep betrokken. Daarna blijven er nog 38 netten met ongeveer 100 000 aansluitingen over. De helft van dit aantal netten wordt eind 1973 afgesloten De bedoeling Is dat de Draadomroep in 1074 geheel zal zijn geliqui deerd. Bij de netten, die eind 1972 opgeheven worden, behoren Delft met 2930 abonnees. Leiden met 765 abonnees, Leidschendam met 550 abon nees, Voorschoten met 431 abonnees. Wassenaar met 348 abonnees. In Den Haag worden eind 1972 nog 6750 aansluitingen opgeheven. maar daar liet men mij al i gauw overigens niet kwaad bedoeld merken dat een priester in een rolstoel niks is". Kort nadat Wim Hoedemakers In 1941 geboren werd, stelde dc dokter vast dat hij leed aan he- mofolie, een ziekte die geken merkt wordt door het verschijn sel dat het bloed niet stolt en ge makkelijk zgn. „spontane" in wendige bloedingen kunnen ont staan. Tien Jaar was hij toen een Infectie er de oorzaak van was dat een been afgezet moest worden. Zestien jaar later, in oktober 1967. moest het tweede been geamputeerd worden. Zijn universitaire studie heeft hij in een ziekenhuiskamer in plaats van de collegezaal voort gezet. „Ik had de studie makke lijk kunnen staken en me voor honderd procent arbeidsonge schikt laten verklaren Dat was de weg van da minste weer stand geweest, maar om aan te tonen dat men met een gebrek toch een volwaardig lid van de maatschappij kan zijn. heb ik doorgezet. Ondanks zijn rolstoel is hij on langs benoemd tot wetenschap pelijk medewerker van het ge meente-archief te Nijmegen „Aanvankelijk was het moeilijk om een baan te vinden, want als Je in een rolstoel komt solli citeren haalde men al de neus op". Bezetters van Vrijheidsbeeld: wij blijven NEW YORK (AFP) De zestien voormalige Amerikaanse mili tairen die in Vietnam gediend hebben en sedert zondag het vrijheidsbeeld „bezetten", heb ben gisteravond verklaard, dat zij geen aanstalten zullen ma ken om het beeld te verlaten voordat president Nixon een tijdstip heeft vastgesteld voor de terugtrekking van alle Ame rikaanse strijdkrachten uit Zuid-Oost-Azlë. Achttien Amerikaanse militairen, uit Vietnam, die behandeld wor den voor verdovende middelen, hebben in een militair zieken huis In Californlë een verdie ping bezet om te protesteren te gen de behandeling, die aan verdovende middelen verslaaf den van de militaire autoriteiten krijgen. Van onze correspondent R. Simons Londen Het Britse leger in Noord-Ierland maakt zich sedert kerstmis zorgen over het feit, dat dt kinde ren van sommige katholie ke wijken van Belfast op straat rondlopen met speel goedgeweren en „hinderla gen" leggen voor de troe pen. liet risico van derge lijke spelletjes is, dat ner veuze soldaten het speel goed voor echt houden en automatisch naar hun wa pen grijpen om terug te schieten. Militairen, die tijdens de kerstda gen op patrouille gingen, rap porteerden bi) hun commandan ten talrijke „aanvallen" door „gewapende" straatjongens en dit vooral In de omgeving van de Falls Rond. Hei scheelde vaak weinig of er werden kinde ren neergeschoten, want het ui terlijk en het geluid van dc speelgordgeweren was net echt. Gisteren zijn strooibiljetten ver vaardigd. die ten spoedigste In ulle brievenbussen gestopt wor den om de ouders erop attent te maken, dat het legei schiet om te doden en dat straatspelletjci met knallende of ratelende kerstgeschenken bijzonder ris kant zijn. Militaire zegsman majoor Long zegt: „Als iemand een wapen op ons richt, zijn we geneigd om hem zo snel mogelijk on schadelijk te maken door zelf eerst te schieten. Dat tot nu toe nog geen betreurenswaardige vergissingen zijn begaan hebben we alleen te danken aan het feit, dut altijd wel iemand van ons tijdig besefte, dot de aan vallers slechts kinderen waren. „Sommigen van die speelgoed- wapens zijn zo realistisch rage bootst, dat Je ze van dichtbij moet zien om dit te beseffen. Niemand wil een kind doden, maar ik vrees dat er ongeluk ken zullen gebeuren, als de ou ders geen einde maken aan deze gevaarlijke straatspellet jes". Bclusting op verzekeringen van 4 proeent OEN HAAG P.r I |.nua- ri krijgt Nederland een zogenaamde assuranllebe- Insting waardoor de pre mies van een aantal ver- I zekeringen procent ver- I hoogd worden. Deze be- lusting moet afgedragen worden aan de fiscus. Verzekeringen, die onder deze assurantie-belasting vallen zijn onder meec: brandverzekeringen, be- drljfsverzekerlngen, auto- en bromfletsvrrzekerin. gen, aansprakelijkheids verzekeringen. verzeke ringen van pleziervaartui gen, glasverzekeringen en kredietverzekeringen. Van de nssurantiebelasting zijn vrijgesteld: levens- en lijfrenteverzekeringen, ongevallen-, invalldltelts- en arbeldsongeichlktsver- tekeringen. ziekte-en Ziek tekostenverzekeringen en ook transportverzekerin gen. In verband met deze nieu we belasting vervalt het pollszegal. Polissen e.d. worden na 1 januari daar om niat meer verzegeld. Oproerpolitie gebruikt ..wonder handen" om een verdacht pok vermoedelijk met exploéleven. weg te halen van de entree var. Tokio'n grootste krantegehnuw de Aiahl Shlmbum. Het pak/s werd tussen de andere post be zorgd. Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags voor het publiek gesloten zullen zijn? Maandag 3 januari 1972 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-uveel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken in Nederland.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7