WE ZIJN MEER MILIEU BEWUST GEWORDEN De dienstplichtige militairen zijn dit jaar zeer actief geweest. Het storten van (chemisch) afval in het wilde weg kwam ondanks de toegenomen milieugevoeligheid nogal eens voor. Gelukkig konden Hun eerste succes was het afschaffen van de groetplicht. De de daders vaak worden achterhaald, haardracht kwam vrij, waardoor we nog wat onwennig aankeken tegen sommige onderdelen van de militaire afzetting op Prinsjesdag In Roelofarendsveen werd evenals vorig jaar het paalzitten gebroken. Het betekende tevens een u tegen de watervervuiling. Steeds meer stadsmensen zoeken de vrije natuur op, waar de lucht nog zuiver is en waar men na een jachtige periode weer wat op veihaal kan komen. Een groot aantal „recreatieboeren" stelden daartoe ruimte beschikbaar; het resultaat van deze illegale bereidwilligheid was dikwijls zoals deze foto inllustreert. t'BADEN TUSSEN DE PIEREN WORDT ONTRA DEN UIT HYGIËNISCHE OVERWEGINGEN - iÊii' t&è '.'i Op sommige plaatsen langs onze Noordzeekust werden afgelopen zomer deze waarschuwingsl geplaatst. Zó kan het niet langer, is een in 1971 veelgehoorde kreet. Als we doorgaan de natuur te misbruiken, dan hoeven we er niet op te rekenen, dat de mensheid over twee ge neraties nog bestaat, al dus de sombere secreta ris-generaal van de VN- conferentie inzake het menselijk leefklimaat, de Canadees Maurice Strong. Het is ook te gek. Het be staan van de vaderland se badplaatsen wordt bedreigd, omdat het zee water te vuil is gewor den om in te zwemmen. De eens zo schone Rijn is het grootste riool van Europa geworden en spoelt alle daarin gestor te vuiligheid door ons .and. Deze rivier levert drinkwater voor 3,5 mil joen Duitsers en 9 mil joen Nederlanders. We eisen van de indu strieën langs de Rijn, dat ze hun afval niet on gezuiverd lozen, maar dan wordt 't ook tijd. dat we de hand in eigen boezem (water) steken. Velen van ons beginnen het door te krijgen. Zelfs de huisvrouwen kwamen in het geweer, aarbij vooral de was- poedermakers het moes ten ontgelden. Naast groepsacties werd individueel aandacht ge vraagd voor de milieu verontreiniging. Denk maar aan de jongelui in Roelofsarendveen, die het wereldrecord water- paalzitten verbeterden, of aan de man, die een hele kolonie kikkers uit Bulgarije liet overko men. omdat ons eigen kikkerbestand dreigt uit te sterven. Worden water en bodem steeds vuiler, ook de lucht is soms niet om te harden. Industrieën en verkeer verpesten de at mosfeer waarin wij le ven. Het verkper vormt trou wens ook een bedreiging van de natuur. Heftige protesten komen los als weer eens een stukje natuur aan het verkeer moet worden opgeofferd, omdat er zo nodig weer een nieuwe of nog bre dere rijbaan aangelegd moet worden. En dat juist in een tijd, waarin de belangstelling voor de natuur toeneemt. De wetgeving is hieraan nog niet voldoende aan gepast. De „kampeer- boeren" kwamen daar door in het nieuws. Een anderssoortig milieu, waarin veel van de va derlandse jongemanr komen te verkeren, het leger. Dat kost nogj wat van de persoonlij*; vrijheid. De dienstpliclj tigen, georganiseerd de VVDM, hebben eerste slag al gewoj de haardracj kwam vrij. De om de vrijheid van ningsuiting in het leg is nog in volle gang. Minister Den Toom ligt bepaald niet wakker van al hel gekrakeel om de democratisering van de krijgsmacht. Hier zien wij hem in een jolige bui, tijdens zijn installatie als lid van het prominente college van de „Loefse dwarsliggors". Ook de Nederlandse vrou> daadwerkelijke actie ovei wasmiddelen te gebruiken. sn lieten zich niet onbetuigd. In de tweede helft van het jaar ging een aantal huisvrouwen zelfs tot De Rotterdamse taxichauffeur Leen Plokhaar zag met lene Tot groot ongenoegen van de waspoederfabrikanten weigerden zij nog langer fosfaatbevattende het kikkerbestand achteruitgaan. Hij besloot ze te gaan b om ze volgend jaar te kunnen uitzetten. Hij liet zelfs ee kikkers uit Bulgarije overkomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12