Uit met de kerst-inn goed voor hele familie SLAPEN DOOR STROOMIMPULS Genschap Kings College Choir met zeventien carols Korte metten Kerk en Wereld Kerktelling van Kaski uitgebreid Advocaat voor ongeboren kind Het aardige Op alle toeren klinkt muziek Jean-Paul Sevilla subliem pianorecital }?1 [NSDAG 21 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Vier jaar geleden werden voor het eerst In Nederland op een paar plaatsen Kerst- Inns georganiseerd. Nu heeft bijna elke gemeente, hoe klein ook, een soort kerst- inn, een gebeuren waar mensen elkaar ongedwongen kunnen ontmoeten. De op- iet is bijna overal gelijk mensen de ge legenheid bieden om anderen te ontmoe ten, zonder daarbij het risico te lopen ala een eenzame zielepoot bestempeld te wor den. Ds. A. Kiamer van het radiopastoraat in Hilversum zegt daarover 'Het is dom wanneer je denkt tijdens de kerstdagen eenzamen te kunnen uitnodigen. Eenzame mensen laten zich niet uitnodigen. Veel mensen willen overigens niet alleen zijn met de kerstdagen. Zij gaan met de hele familie naar een kerst-inn. Eenzaamheid is trouwens niet beperkt tot een welbe paalde groep mensen". "De filantropie rond Kerstmis", zo meent hij, "Moet maar eens afgelopen zijn. Or- ganisatoren van kerst-inns moeten ook ;j:j; niet aan liefdadigheid willen doen. Ze ft-J moeten het doen, omdat ze zelf met Kerstmis ook graag andere mensen wil len ontmoeten". Van alles wat De meeste kerst-inns in Nederland hebben een soortgelijk programma: televisie, sjoelen, kaarten, dammen, schaken, puz- Het Spaanse ministerie van informatie heeft een aanklacht ingediend te gen de chef-redacteur van het katholieke tijd schrift „Pastoral Misio- nera". In het septem- ber-oktober nummer zou een artikel hebben ge staan waarin het nodige respect voor staatsaan- gelegenheden ontbroken zou hebben. Het tijd schrift werd in 1964 op gericht door mgr. Ra mon Torrella Cascante, de huidige vice-voorzit- ter van de pauselijke commissie Justitia et Pax. Het Vaticaan haakt in op het Unesco-initiatief om 1972 uit te roepen tot „internationaal jaar van het boek". Een commis sie heeft opdracht het hoofdthema van de Vati caanse deelname uit te werken: „Het boek der boeken, de Heilige Schrift". Het anticommunisti sche nationale front in Bolivia, de F.A.N. heeft aangekondigd een syste matische vervolging van progressieve priesters te beginnen. In een mani fest zegt men: „Als de verantwoordelijke in stanties geen maatrege len nemen zullen wij de priesters, „verklede communistische agen ten", de mond wel snoe ren". Mgr. Salvatore Natucci, die als „advokaat van de duivel" in zeker hon derd processen voor hei ligverklaring heeft ge pleit, is dezer dagen overleden. Hij zou deze week honderd geworden zijn. zelen, volksdansen, creativiteit, film, kerkdienst, het samenzingen van kerstlie deren, het optreden van dans- of andere groepen of individuele kunstenaar, kin dercrèche, eten en drinken. De opkomst is meestal overstelpend. In De venter bijvoorbeeld rekende men vorig jaar op de komst van vijfhonderd men sen. Er kwamen er twaalfhonderd. "De mensen hebben soms een aanzet, een smoes nodig om naar een kerst-inn te gaan", zegt ds. Klamer. Daarom moeten volgens hem kerst-inns - in sommige plaatsen "kerstherberg" of "open huis" geheten - een "lokkertje" hebben in de vorm van een cabaretvoorstelling of con cert Aan de vele kerst-inns is ook een telefoon- wacht verbonden. Iedereen, die met Kerstmis om welke reden dan ook en op welk tijdstip dan ook, om een praatje verlegen zit, kan met de telefoonwacht bellen. In 't Spant" in Bussum zit een centrale telefoonwacht waar men ook ve lerlei inlichtingen geeft over de verschil lende kerst-inns in Nederland. Het num mer is beide kerstdagen bereikbaar 2159 - 14775. Gastendagen Behalve de kerst-inns komen ook de "kerst-gastendagen" steeds meer in de belangstelling. Een aantal vormingscen tra organiseert tijdens de kerstdagen een soort cursus of samenzijn. De meeste centra, die iets dergelijks ondernemen - ongeveer vijfendertig over heel Neder land - nemen elk niet meer dan ongeveer twintig gasten op. Sommigen hebben een programma opge steld, dat bestaat uit discussies, filmvoor stellingen of creatieve bezigheden. Ande ren laten alles afhangen van de wensen van de gasten. Lang voor Kerstmis zijn in het algemeen de centra, die zulke kerst-gastdagen organiseren al volge boekt. Veel mensen blijken het op prijs te stellen de kerstdagen door te kunnen brengen in een grotere kring dan eigen gezin of familie. Al jaren houdt het radiopastoraat in Hilver sum volledige adreslijsten bij van tehui zen en centra die kerst-gastdagen organi seren. Het telefoonnummer 02150 - 15555 weet ook vlak voor Kerstmis nog precies te vertellen welke tehuizen nog plaats voor gasten hebben. De kosten voor zulke dagen belopen veelal twintig gulden per dag. De duur ervan verschilt. „Niettemin viert het gezinsegoïsme hoogtij met Kerstmis", zegt radiopastor Klamer. "Tijdens de kerstdagen durft ook nie mand bij een ander op visite te gaan. Kerstmis blijkt afstanden erg groot te maken. Toch blijkt er een groeiende be hoefte om de kerstdagen samen met an deren door te brengen, zonder dat men het idee wil hebben zichzelf op te drin gen"., aldus ds. Klamer. Het jonge echtpaar links op de foto trouwde drie jaar geleden op de zondag voor Kerstmis in dezelfde kerk ols die het nu verlaat: de Marble Coliegiata Church in New York. Het zijn David en Julie Nixon-Eisenhower (links). Naast hen (schoon)vader Nixon in gesprek met dr. Norman Vincent Peale, achter wie mevrouw Nixon schuil gaat. Rechts Tricio Cox-Nixon en Edward Cox. Het was weer de zondag voor Kerstmis. Twee Argentijnse advo caten hebben de katho lieke kerk van dat land verzocht deel te nemen aan de campagne tegen moord, foltering en het gebruik van geweld als werktuig in de onder drukking. De juristen zijn van mening dat deze dingen niet alleen politici aangaan, maar allen, die ongerechtig heid aanklagen. I Het tiende wereldcon gres van de katholieke wereldunie van de pers (UCIP) zal in 1974 in een land van de derde wereld gehouden wor den. Daartoe is kort ge leden besloten omdat de raad van de UCIP van mening is dat de pasto rale activiteit van de kerk in de derde wereld intensiever en effectie ver moet worden, waar bij de pers belangrijke hulp kan bieden. De jaarlijkse kerktelling is voor dit jaar verschoven naar het derde en vierde weekend van januari. De telling is uitgebreid met een registratie van de deelname aan liturgische en niet-li- turgischc samenkomsten op Kerstmis. Het K.S.K.I., dat deze tellingen voorbereidt en uitwerkt, komt hiermee tegemoet aan de wens van de bisschoppen en het ver langen van verschillende pastorale instanties om bij de veran dering in het kerkelijk leven ook een inzicht te verkrijgen in de toenemende verscheidenheid in uitingen van christen-zijn op de grote kerkelijke feestdagen. Daarom gaat het bij de zg. kersttelling niet alleen om de regi stratie van het misbezoek, maar ook om niet-liturgische kerst- bijeenkomsten, zoals boetevieringen, bezinningssamenkomsten, kerstzangavonden, oecumenische diensten en om kerstacties als kèrst-inns, „Open Huis", speciale manifestaties die door of met medewerking van katholieken worden georganiseerd. Deze telling wordt dan in de loop van januari gevolgd door tellin gen van het misbezoek op een paar gewone zondagen. Om ook de wekelijkse verschuivingen in de kerkgang te kunnen bepa len, wordt zoals gebruikelijk deze telling in twee weekends ge houden. Bovendien worden naast de parochiekerken en rectoraten zoveel mogelijk ook alle kerkgelegenheden in kloosters en instellingen betrokken bij dit onderzoek. In New York is een katholieke jurist desgevraagd door de rechter tot voogd benoemd van een nog ongeboren kind, waarvan de moeder om een abortus ingreep had verzocht. De jurist wil op deze wijze verhinderen dat de gevraag de abortus wordt uitgevoerd. „Door zo'n voogdij moe ten de ongeboren kinderen hun in de grondwet veran kerde recht op leven geldend kunnen maken. Het is een manier om abortusingrepen te voorkomen", aldus de jurist Robert Byrn. De staat New York heeft sinds veertien maanden een van de meest geliberaliseerde wetgevingen in de we reld op het gebied van abortus porvocatus. Tot aan het eind van de zesde zwangerschapsmaand is abor tus zonder opgaaf van redenen mogelijk. 9 De communistische jongerenvereniging in de DDR wil zich inten siever gaan bezighouden met jongeren met een godsdienstige binding. Hoewel men de religieu ze overtuiging van de jongeren waardeert is de communistische ver eniging naar haar me ning wel verplicht alle jonge mensen kennis te laten maken met het Marxisme en Leninisme. Verandering bij conclaaf op komst Na maandenlange geruch ten beginnen er nu be richten binnen te komen over het nieuwe pause lijke document, waar door de samenstellling van het conclaaf, dat de volgende paus zal kie zen, misschien radicaal zal worden veranderd. Volgens de berichten zou het document geti teld: „Aan onze voor gangers", voorzien in de toelating tot het con claaf van bisschoppen, gewone priesters en zelfs van leken en vrou wen. De perschef van het Vaticaan, Allesan- drini, ontkent echter dat dat de bedoeling is van het document. Naar zijn mening zouden in de toe komst toch alleen de kardinalen weer de paus kiezen. Toch zijn de berichten in de pauskeuze hardnek kig. Vorig jaar deelde paus Paulus mee. dat kardinalen, die ouder dan tachtig jaar zijn, niet meer tot het con claaf zouden worden toe gelaten. Ingewijden me nen dat de paus in zijn nieuwe document gehoor heeft gegeven aan het verzoek van kardinaal Suenens en anderen, dat een paus door een repre sentatieve vergadering, zoals bij voorbeeld de bisschoppensynode, zou moeten worden gekozen. Het document zou nu zelfs nog verder gaan. De bisschoppen en pries ters die aan de pauskeu ze deel zouden moeten gaan nemen, zouden, naar verluidt gekozen moeten worden langs nationale en geografi sche lijnen. De berichten over de toe lating van leken komen vrij onverwacht. Veel curieleden schijnen er op tegen te zijn. Bij de selectie van de leken zou men willen voorkomen dat weer de vertrouwde namen opduiken, die nauwelijks kenmerkend meer zijn voor het „Volk van God". I Ruilige, ontspannen slaap. Mo gelijk op Ie wekken met elec- trische impulsen. Naar het schijnt Is het heerlijk slapen in een elektrisch veld. Men spreekt don van een „elec- troslaap". De onderzoekers Meissner en Daugs hebben on langs mededelingen gedaan over deze electroslaap. Deze wordt verwekt door gedoseerde stroomimpulsen, die van de oog kassen naar de omgeving van het rotsbeen achter het oor trekken. Het elektrische veld gaat zo door de onder de schors gelegen gebieden heen van de grote hersenen, brengt daar een prikkelwerking tot stand en remt tevens de activiteit van de hersenschors. Het gevolg hier van is een toestand van slape righeid, sluimer of slaap. Onderzoekingen hebben uitgewe zen, dat de behandeling in slechts 2,1 pet van de gevallen geen resultaat had: 14.8 pet van de proefpersonen sliep tijdens de proef niet, maar bleef na het uitschakelen van de stroom dommelig of viel na korte tijd in slaap, maar 57,8 pet van de proefpersonen werd tijdens de proef door slaap overmand en meer dan een kwart van hen sliep daarna nog enige uren. De methode zou een waardevol on derdeel van een gecombineerde narcose kunnen zijn, waarbij elektrische impulsen de werking van medicamenten aanvullen. Stad in diepte Op 300 km. van Ankara, in Tur kije. is onlangs uit turfsteen een onderaardse stad van zeven verdiepingen diep opgegraven, die plaats moet hebben geboden aan 50.000 inwoners. De toenma lige bewoners leefden daar in een gelijkblijvende temperatuur van 27 graden. En dot als men weet, dat de winters in Anatolië extreem koud en de zomers knap warm kunnen zijn. Een doolhof van gangen vertakt zich in alle richtingen, tot een diepte van 21 meter. Schachten zorg den voor toevoer van lucht; on deraardse bronnen voor drink water. Iedere wooneenheld, die uit won-, slaap- en voorraad- ruimten bestond, was destijds met een grote molensteen af te sluiten. Er was zelfs een plat form voor een wasgelegenheid: de afvoerpijpen en -kanalen zijn nog goeddeels intakt. Acht tien km. zuidelijker ligt nog zo'n onderaadse stad, die zelfs tot 45 meter diep reikt. Deze is evenwel nog niet geheel uitge graven. De gevonden byzantijnse wijnpersen en uardewerkpro- dukten dateren uit de zevende Weersvoorspelling Binnen vijf Jaar hopen enige Eu ropese landen een centrum ge sticht hebben voor weersvoor spellingen over een tijdsspanne van vier tot tien dogen. Dit is van groot belang voor de land bouw. de industrie, lucht- en scheepvaart. De Investering wordt geschat op ongeveer 75 miljoen gulden. Het centrum zal worden uitgerust met compu ters en andere technische appa ratuur. De taok is: het onder zoek naar en de ontwikkeling van nieuwe technische methoden met behulp waarvan weersvoor spellingen gedaan kunnen wor den over een periode van langer dan vier dagen. Jaarlijks zal 25 miljoen gulden kosten, maar de voordelen, be haald met redelijk betrouwbnre weersverwachtingen kunnen per Jnar 500 miljoen gulden aan be sparingen opleveren. Zieke vogelleider Het knn voorkomen dnt onvolko men of zieke vogels een hoge plaats hebben in de rangorde van hun soort (genus). De on derzoekers Kneutgen bracht zes vogels in een volière bij elkaar: drie tjiftjafs en drie fitlasen. Binnen deze groep vormde zich buiten de broedtijd (want dan gelden andere regels) een zeke re rangorde met aan het hoofd een onvolkomen tjiftjaf. Dit dier leed aan teeltgebreken. Het had een enigszins afhangende vleugel en een kort opgerichte staartstomp. Dit wos een be- drlegelijke nabootsing van de dreig- of Imponeerhouding van sommige zangvogels. Daardoor misleid, accepteerden de andere vogels de onvolkomen tjiftjaf als hun onbetwiste leider Bracht Kerstmis 1971 tot nog toe op grammofoongebled wel repri ses van diverse goede platen, een der weinige nieuwe schijven van allure komt uit Cambridge. Het fameuze King's College Choir vulde zijn repertoire bij H.M.V. aan met zeventien ca rols onder de noemer „Eens ln de koninklijke stad van David" (CSD 3698). een plaat met sfeer en boge artistieke waarde. Bij het beluisteren van deze plaat herinnerden we ons een Interna tionaal koorfestival van enkele jaren geleden te Scheveningen. Op het slotconcert gaven prijs winnende koren uit Scandinavië en Midden-Europa zang ten bes te van bijzondere kwaliteit. Eén avond later zong. buiten het fes tival-verband, het Choir of King's College in de Haagse Ja- cobskerk; zelfs leden van de Scheveningse „kampioenen" er kenden dat da studenten en stu dentjes uit Cambridge alles overklasten. Op de H M.V.-plaat zingt Cam bridge onder directie en met be geleiding van dezelfde mensen die destijds in Den Haag de honneurs waarnomen: David Wlllcocks en Ian Hare. Hun pro gram is een bloemlezing uit de carols welke jaarlijks bi] de tra ditionele kerstavondviering in de kerk van King's College Re- zongen worden; oorspronkelijke melodieën en arrangementen van een kwaliteit waarop Britse musici met Kerstmie het patent schijnen te hebben. De fenomenale zangtechniek van de jongens en jongemannen zal geen verwondering wekken, als men wen hoeveel uren per week op King's College aan mu ziek worden besteed. Wat ons altijd nog meer verbaast, Is da stijl waarin het gezongrn wordt. Vocale trucjet, romantiseren en effectbejag krijgen geen enkele kans; ullrs wordt aangepast aan een /ang-tmdltle die juist in de carols haar hoogtepunt vindt. De plaat biedt een Ideaal kerstconcert; wie zijn keus snel maakt, kan er nog van meegenieten. v. L. Het redtal van de Franse pianist Jean-Paul Sevilla, gisteravond In Dlligentle. begon met een verrassing een te klein audito rium geboden In de vorm van een Variations, Interlude et fi nale (sur un thème de Ra- mcau), door Paul Dukas In 1903 gekomponeerd welke door gewinterde muziekliefhebber heeft dit werk ooit gehoord? Voor ons was het. in de concert zaal althans, een kennismaking, maar een van aangename aard. Want de Franse meester slaag de erin op een vrij onbeteke nend thema van zijn illustere landgenoot een stuk te bouwen treffend door een gedurfde fan tasie en tal van harmonische vondsten. Dukas vormde de inleiding tot een concert op zéér hoog ni veau. waarin het tweede boek van Debussy's Etudes (1915) de hoofdschotel vormde. door Jean-Paul Sevilla gepresenteerd np een wijze, dermate subliem, dot we slechts maar één ding verlangden: een herhaling er van na de pauze. Dat geluk was ons niet bescho ren: de vier Scherzo's van Frè- d'-ric Chopin hebben we moeten beluisteren, met de grootste be wondering overigens, daarbij voor de zoveelste maal erva rend. dat de betiteling van deze onderling zeer verschillende komposities getuigt van een wel hel wrang sarkasme, Wat de uitvoering betreft: men had zich moeilijk een rakera Inter pretatie kunnen wensen. Kerstklanken in Sint-Jaeobus Dirigent Hans Braun van het kerkkoor Parkstraat ontplooit muzikaal en organisatorisch veelzijdige Initiatieven. In een viertal kerstliederen liet HIJ ho ren, dat zl|n gemengd# ensem ble vanaf de orgelgalerij sfeer vol en zonder romantisering da juiste toon wist te treffen. Het koor telde In Reger zelfs een verdienstelijke, heinas ongenoemde sopraan. Program- m iirb v i'. p r m. r onvolko menheden: geen naam van de hobosolist, die in een concert van Corelll, samen met het vnardig musicerende orkest ..Jeugd er Muziek" onder lei ding van René Verhoeff. veel frisse muzikaliteit win de dag legde. Geen jaartallen bij de componistennamen, geen opga ve van de argelsolo door Ton van Eek, tn wiens transparante spel velen echter wel Daquins N'oël zullen hebben herkend. Eveneens een onvolledige opga ve van wat de overtuigend de clamerende Lldwlne Monniken dam gisteren ann de kerstsfeer bi|droeg. ..Jeugd en Muziek" was uitstekenil op dreef In tym fonisch werk van Scarlatti rn Hiindel. Beter don In de sa menwerking met het Don Bosco Jeugdkoor van Sjoerd Minnema, waarmede te weinig zal zijn ge repeteerd. Da onbegeleide rnng vnn deze Jongeren wns evenwel muzikaal en koortechnlach bo ven het gemiddelde. D1 Gitaarconcert uitgesteld De belangstellenden die gister avond nasr Theater In de Sieeg waren gekomen '»m ar Rob Bakker op verschillende gltarei te horrn spelen, werden teleur gesteld. Doordat de gitarist een blessure aan zijn hand had op gelopen mors' het redtal op hel laatste ogenblik worden afgo lost. Hij hoopt 9 januari zovei hersteld te zijn dot hij het con cert dan kan inhalen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15