£cidóc(Souacmt Gulden wordt met 2,76 pet opgewaardeerd 'olitiek werkgevers levensgevaarlij k PvdA moet weer praten KVP met Amerikaanse dollar devalueert met 7,89 pet DIT KRIJCT MEN VOOR ZIJN GULDEN Weer zes spelers op de bon Doden in verkeer NKV-voorzitter Mertens K lelijke val lijswijkse stilden te Luchtpiraat pleegt zelfmoord Marcel van Dam: Mars-3 werkte kort Verdovende middelen als kerstpakket !t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Jvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per we ek 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, Jaar 80,11. per post: 63e jaargang, no. 18573 MAANDAG 20 DECEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND r kwartaal 23,95, per jaar 94,55. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.25 uur Boekje open; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Muziek is troef. Ned. II: 19.10 uur Pebbles en Bamm-Bamm; 21.10 uur Fernan- del, film. In Televizier vanavond aanvullen de informatie over de gevaren van de huiskat. Verder de vie ring van de 65e verjaardag van AF EN TOE REGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen. Temperatu ren tussen 8 en 12 graden. Mutige tot krachtige, aan de kust al cn toe harde zuidwestelijke wind. Waarde vóór akkoord op 17 december Verwachio waarde na het akkoord 1 dojlar 3.28 3.25 100 mark 100.63 100.68 1 pond 8.29 8 45 100 Fr. francs 59.44 63 43 100 Big. franken 7.70 7.24 100 Zw. francs 84.60 84.29 100 Zw. kronen 67.03 67.42 10.000 It. lires 54.52 55.80 100 Jap. yen 1 03 1.05 Afwijkingen tot 4 Vz zowel naar boven als beneden zijn mogelijk. ikaanse democraten hebben een „Nixon-dollar" uitgegeven, waarmee zij het slechte economische be- t de president aan de haak willen stellen. De dollar draagt als tekst „De door inflatie getroffen tuigde Staten van Amerika" en „Een bevroren dollar". Agenten van de geheime dienst hebben n de biljetten in beslag genomen. (Van onze parlementaire redactie). feCHT De werkgevers volgen naar de mening van "7-voorzitter P. J. J. Mertens een loontactiek van: jpen waar je knijpen kunt en als het nodig is in som- ge bedrijven en in sommige gebieden royaal durven s. Afgezien van het feit, dat dit weer tot weinig verhef- ide verstoringen in de sociale verhoudingen leidt, is ie politiek ook economisch levensgevaarlijk, aldus de ir Mertens vanmorgen bij de opening van de verbonds- idsvergadering. I ngen (ANP) Achter de ntenflat Hoevestein in Wa gen is zaterdagmorgen het lijk overschot gevonden e 19-jjarige Anneke de Haan ijswijk (ZH). Het meisje, nten aan de landbouwhoge- il in Wageningen, moet de balustrade van een der ilcons zijn gevallen. Om- de juiste toedracht van het 'al tast de Wageningse po- iog in het duister. Na sec- htte de politie de mogelijk- van misdrijf niet uitgeslo- )e studente, die woonde op erste verdieping van de lar vermoedelijk van eén etage omlaag is geval let vrijwel onmiddellijk 't gebeurde zijn overleden. Jeugdige pssenheimer od in sloot In een sloot naast de irgerweg in Voorhout is liddag om half twee het lijk overschot gevonden zeventienjarige Sassen- A. Hoekelen. Tot nu toe politie van Voorhout nog ^idelijk geworden hoe de an is verongelukt. Ver- lijk is hij zaterdagavond zijn bromfiets tegen de Rijnsburgerweg boom gereden waarna isteloos in de sloot te- is gekomen. insen 'n Feest 2e Kerstdag E - 8 uur 'EN 8 i worden voor een versnelde in voering Van de premieheffing voor de komende pensioenplicht voor werknemers en via deze weg voor de sociale woning bouw. zoals al eerder door de vakcentrales is gesteld. Met zo'n plan wordt ook de werk gelegenheid gediend. Het is toch paradoxaal, zo zei de heer Mer tens, dat bijna een kwart (20.008 man) van de werklozen bouw vakkers zijn in een tijd, waarin een schreeuwend tekort aan wo ningen bestaat. gen óók de weg weten te vinden De heer Mertens stelde verder als de financieel sterke bedrij ven. Zij kennen de hefboomwer king van de loonstrijd per af zonderlijke onderneming. Als de werkgevers zo door blijven gaan. dan worden er brokken gemaakt. En dan vrees ik wer kelijk het allerergste. Dan wor den door hen willens en wetens de sociaal-maatschappelijke ver houdingen verstoord. De gevol gen daarvan komen voor hun rekening". Tegenover de slappe houding op het prijzenfront staat een ver starde opstelling van de werk gevers in het loongevecht. aldus de heer Mertens. Zij zijn „de stoere jongens gaan uithangen, die weieens even de economie zullen redden" door geen cent meer aan te bieden dan een vergoeding voor de prijsstijging. De heer Mertens zei voorts, dat de hele vakbeweging tegenstan der is van de voorgenomen be vriezing van de kinderbijslag. Nu deze bevriezing echter niet meer tegen te houden schijnt, eist de vakbeweging het recht op om mede te beslissen over de bestemming van de vrijko- mende premieruimte. De vrijkomende premieruimte zou in dit verband gebruikt kunnen eis dat nu eindelijk het pro bleem van de georganiseer- den/ongeorganiseerden eens wordt opgelost. WASHINGTON (Reuter-AP) r De monetaire wereldcrisis is ten einde. De ministers van fi nanciën en de gouverneurs van de centrale banken van de tien „rijke" landen hebben zaterdag- avond in Washington overeen stemming bereikt over een her aanpassing van de wisselkoers verhoudingen. De VS devalue ren de dollar met 7,89 pet en schaffen de invoertoeslag van tien pet. af. D egulden gaat met 2,76 pet omhoog. De gulden is daarmee iets duurder geworden ten opzichte van de meeste va luta, maar daalt in waarde ten opzichte van de Duitse mark, de Japanse yen en de Zwitserse franc. Van „zweven" is nu geen sprake meer. Na twee dagen van onderhandelen werden vanochtend vroeg de officiële lijst van opwaarde- rings- en devaluatiepercentages ten opzichte van het goud be kend gemaakt: Nederlandse gulden plus 2,76 pet; Duitse mark plus 4,61 pet; Zwitserse franc plus 4,61 pet; Japanse yen plus 7.66 pet; Belg. frank plus 2,76 pet; Franse franc onveran derd; pond sterling onveran derd; Italiaanse lire min 1 pet; Zweedse kroon min 1 pet; VS- dollar min 7.89 pet. De Canade se dollar blijft voorlopig nog zweven. De goudprijs wordt verhoogd met 8,57 pet van 35 tot 38 dollar per ounce. De bandbreedte waarbinnen de koers zich kan bewegen be draagt 2,25 pet naar boven cn 2,25 pet naar beneden. Totaal dus een marge van 4>/2 pet. Overal ter wereld ls het akkoord met opluchting ontvangen. In het algemeen is men in Neder land van mening dat ons land er goed is afgekomen. Minister van financiën, mr. R. J. Nelis- sen noemde het akkoord „uniek in de monetaire geschiedenis". Hij keerde vanmorgen, tezamen met prof. Zijlstra uit Washing ton terug. Vaqmiddag kwam het kabinet bijeen om de nieuwe monetaire situatie te bespreken. De meeste geldmarkten wj vandaag gesloten. (zie ook elders in c i blad). "e^.t casfele'n L*'a,n T«|, 0*71 &-ÖS8J-^J2710 TOKIO (AFP) Een Japanse lucht piraat heeft gisteren na een mislukte kaappoging op een bin nenlandse vlucht van „Al Nip pon Airways" zelfmoord ge pleegd. De min was de cabine van de piloot binnengedrongen en had onder bedreiging met een mes van hem geëist dat hij van richting moest veranderen. Vervolgens stak hij een bundel in benzine gedrenkte doeken in brand. De stewardessen slaag den er in de brand te blussen, maar daarop stak de kaper de piloot met een mes. Niettemin kon deze samen met een co-pi- loot de kaper overmeesteren. Toen de kaper na de landing in Tokio aan de politie werd over gegeven stak hij zich met het j mes in de borst. Hij overleed kort daarop in het ziekenhuis. Utrecht Drs. Marcel van Dam heeft als lid van het hoofdbe stuur van de PvdA gepleit voor een nieuw gesprek met de KVP. Aan een gesprek met de KVP zouden ook D'66 en PPR moe ten meedoen. Van Dam wierp Volgens Van Dam zal de KVP dit balletje dit weekeinde op In ■i"u ■- genomen, mede „gezien de prijs die hij voor zijn keuze pro-PvdA 30 procent stemmenverlies bereid is te betalen", aldus Van Dam. gewestvergadering PvdA-Utrecht en tot ergernis van zijn mcdehooldbestuursle- den. Vanavond zal deze kwesfie In een hoofdbestuursvergadering aan de orde komen. Volgens drs. Van Dam zijn er in de KVP belangrijke ontwikkelln- yan Dam voelt zich hechter vastklitten in de huidige, rechtse coalitie, wan neer de PvdA de KVP sterk blijft afwijzen. Wanneer echter de PvdA openingen schept, kan de bereidheid in de KVP het huidige kabinet te laten vallen, groeien, omdat er dan een alter natief is. Vijf puppies zullen jonge kinderen een plezierig kerstfeest geven. De hondjes, geboren in Amerika uit poedel-keeshond-ouderpaar, hangen hier nog te kijk voor kooplustigen. Ze zijn inmiddels al geadopteerd. gen op gang gekomen sinds de verkiezing van dr. De Zeeuw tot voorzitter. De Zeeuw ls voor stander van een open partij en niet afkerig van regeren met de PvdA. Tegen de achtergrond van de ontwikkelingen in de KVP moeten deze uitlatingen van De Zeeuw serieus worden wachten totdat voldoende KVP'crs op de PvdA zijn gaan stemmen of tot de „progressie ve volkspartij" tot stand is ge bracht. ..Dat kan wel acht tot twaalf jaar duren. Die tijd is te lang om Nederland een progres sief beleid te onthouden". DEN HAAG Het strafrap port van het betaalde voet bal maakt de afgelopen we ken een indrukwekkende in druk. FC Twente werd het zwaarst getroffen: Scheids rechter Keizer slingerde Epl Drost en Eddie Achterberg op de bon. Andere spelers, die het met de leidsman aan de stok kregen, waren Hans Jonk (Vnlcndara), Israel (Feyenoord), Delmotte (NAC) en Van der Heide (FC Groningen). De straf- SPORT- TRIBUNE commissie van de KNVB heeft dus weer een druk weekje voor de boeg. Het bestuur van FC Twente zal aan de strafcommissie van de KNVB verzoeken een mondeling onderzoek in te stellen naar de gebeurtenis sen. welke tijdens de wed strijd Aiax FC Twente leiden tot officiële waarschuwingen voor Epl Drost en Eddie Achterberg Ajax en Feyenoord hebben het afgelopen weekeinde weer geen twijfel laten ho-.tuan over hun kampioensilhisies. Twente verloor in Amster dam, zij bet met slechts 1— 0, en NAC kreeg in Rotter dam nul op rekest '31). Ard Schenk dook zondag voorts op als de verrassende bezitter van de Gouden Schaats. Andere kampioenen, die van zich deden spreken waren biljarter Rini van Bracht (driebandentitel). badmintonner Ruud van Gin- neken (de nieuwe Neder landse titelhouder) en de Oostduitse dames, die in A--'hem tot 's werelds sterk- sten zaalhandbal werden uit geroepen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet- Unie heeft meegedeeld dat do capsule van de Mars-3 die op 2 december een zachte landing op de ..rode planeet" heeft ge maakt, slechts gedurende twin tig seconden televisiebeelden heeft uitgezonden. Deze heelden kwamen viu het moederschip naar de aarde. Waarschijnlijk Is het fa'en toe te schrijven aan de onbekendheid met de om standigheden op het oppervlak van de planeet en aan een stof storm, die ten tijde van de lan ding woedde. Mars is 470 miljoen km, van de aarde verwijderd. Inwoners van Dacca wuiven hier naar Muktl Dahinistrljders tij dens een parade door de straten van Dacca. Een beeld van da overwinningsroes In Oost-Pakls- tan. Zie verdor elders In da krant. Schiphol De douane op Schip hol heeft dezer dogen In de gro te stroom kerstpakketten die thans het vruchtgcbouw van do luchthaven binnenkomt In twee geschenkverpakkingen een aan zienlijke hoeveelheid verdoven de middelen aangetroffen. Eerst vond de douane in een gro te speelgoedolifant uit Bangkok vijf kg. marihuotwi. De waurde ervan wordt op 25000 gulden ge schat. Later ontdekte men bij controle van een fraai Chinees kamerscherm uit Beiroet een hoeveelheid van 45 kg. husjlesj. Deze voorraad was verpakt In dunne houten latjes van het scherm. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het verkeer be leefde een rustig weekeinde. Toch vielen er nog minstens tien doden. Op een hciweg bij het Limburgse Bocholtz werden gisternacht drie wandelaars door een auto van achteren aan gereden. De automobilist reed na het ongeluk door. Een van de slachtoffers overleed in da loop van de nacht. De echtgenote van een automobi list in Hello verongelukte dode lijk toen haar man door een hoestbui tegen een boom reed. Bij een inhaalmanoeuvre vond in Rucphen een I4-Jnrige jongen de dood. I en bejaarde uit Emmert werd unngcredcn toen hij uit zijn auto stapte. BI) een frontale botsing bij Meppel kwam een inzittende van een auto om het leven. In Voorhout verdronk een bromfietser nadat hij door een botsing in een sloot terecht kwarn. In Tilburg werd gisteravond een politie.igent mishandeld toen hij de ondeugdelijke verlichting vort een flets wilde verbaliseren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1