Tragisch misverstand: alles kan niet tegelijk In Bangla Desj wordt niet gedanst COLLEGEGELDEN GAAN OMHOOG Veel werkende jongeren ontduiken leerplicht MÊiÊÊËÊm'&m ONDERWIJSMINISTER: Toeristen belasting Vlieland Familie reünie bloedbad NIEUWE HOLTHAUS- MODELLEN Bestrijding sleutelgeld Prij Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT h het Waldorfhotel te Londen is een wedstrijd gehouden on zwaarste kalkoen. Onbetwist winnares werd Linda Stone uit South Ockenden (Essex) met exemplaar van bijna 33 kg. LIELAND (ANP) De ge meenteraad van Vlieland is koord gegaan met een voorstel B en W om de „recreatie uitgaven van de gemeente te verhalen op alle bezoekers van het eiland. rsonen 10 jaar en ouder allen voortaan 2,50 .toeris tenbelasting" neer moeten tel len voor verblijf op het eiland. Kinderen van 4 tot 9 jaar wor den voor 1,25 aangeslagen. Personen die deel uitmaken van een „aparte* groep zijn met |50 cent het goedkoopste uit. tFYON (Turkije) (AP) De 48- jarige Nusret Kocoglu, voorzit ter van de plaatselijke Kamer van Koophandel, heeft zijn vrouw, zijn twee dochters en zijn schoonzoon doodgeschoten en toen zelfmoord gepleegd. I een briefje dat men in het huis van Kocoglu vond stond „Ik heb de smet moeten wegnemen van de familie-eer". let volgende was gebuerd: Een vn de dochters van Kocoglu, de 20-jarige Servet, was verliefde geworden op de 19-jarige Battal Acar, die een baantje had in een hotel te Afyon. Car was iemand van „lage af komst", de vader van Servet was tegen de verkering bijzoa- der gekant. Servet en Battal trokken samen weg en trouwden daarna in de nabijgelegen stad Buca. ben de storm leek tezijn geluwd nodigde Nusret Kocoglu allen uit op bij hem thuis de verzoe ning te vieren, alles zou verge ven en vergeten zijn en men zou het huwelijksfeest gaan overvieren. Toen het gezelschap bijeen was haalde de vader een pistool tevoorschijn en schoot iedereen overhoop, als laatste zichzelf. tt enige lid van het gezin dat bet bloedbad ontkwam was de toon van Kocoglu. student te Ankara en niet aanwezig bij de gruwelijke geëindige reünie. (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG „Vele wensen uit het onderwijsprotest zijn ook de mijne. Maar het tragische mis verstand is, dat het allemaal te gelijk zou kunnen. Het Is niet én - én, het ls 6f - óf. We moeten eerst gaan zitten rekenen voor we beginnen met bouwen". Met deze woorden pareerde een zelf verzekerde Onderwijsminister Van Veen gistermiddag in de Tweede Kamer de kritiek op zijn beleid. Uiterlijk in september volgend jaar zal minister Van Veen zijn werkprogramma aan de Kamer voorleggen. Het beslaat de ja ren 1973-1975. De bedoeling is om continuïteit te krijgen in de onderwijsvernieuwing. Minister Van Veen maakte duide lijk dat hij geen haast zal ma ken met onderwijsvernieuwein- gen. Niet alleen om financiële redenen, maar ook om het on derwijspersoneel niet te zwaar te belasten, moeten vernieuwin gen geleidelijk worden inge voerd. De regering heeft vier prioriteiten voor verbetering op onderwijs gebied: kleuter- en basisonder wijs, nieuwe lerarenopleiding, een landelijk net van schoolbe geleidingsdiensten, en de voor genomen onderwijsmaatregelen voor werkende jongeren. Bij het basisonderwijs zal onder het kabinet-Biesheuvel geen schoolgeld worden geheven. Het kleutergeld zal niet worden ver hoogd. Bekeken zal worden of het kleutergeld kan worden af geschaft, wanneer in de toe komst het kleuter- en basison derwijs tot één geheel is samen gesmolten. De schoolgeldheffing voor leer plichtige kinderen bij het voort gezet onderwijs is niet bedoeld als een tijdelijke bezuinigings maatregel, ingegeven door de conjunctuur. Het moet een blij vende heffing zijn. Minister Van Veen is op dit punt nog niet klaar met de KVP. Die wenst de schoolgeldheffing aan een mijn te binden. Minister Van Veen acht het dog ma achterhaald als zou leer plichtig onderwijs tegelijk koste loos onderwijs moeten zijn. De PvdA is het hiermee oneens. Minister Van Veen heeft beslist niet de heimelijke bedoeling de schoolweken bij het voortgezet onderwijs over enkele jaren nog korter te maken dan 30 lesuren. Uit de woorden van minister Van Veen bleek dat het erg onwaar schijnlijk is dat in augustus 1972 experimenten met een midden school zullen starten. Er zijn nog geen operationele plannen.* Met klem vroeg de heer Hermes (KVP: mede namens ARP en CHU) volgend jaar toch enige taakverlichting te geven aan hoofden van lagere scholen met zeven klassen. Over de kabi netsplannen voor verkleining van de klassen wilde hij een aparte vergadering met staats secretaris Schelfhout in de on derwijscommissie van de Ka mer. Dick Holthaus ontwierp voor Mackintosh nieuwe herenmode. Bij een beige tinneroy broek hoort een suèdine beige jasje. Ernaast een oranje doorgestikt blauw denim pak. De andere foto toont een geruit katoenen pak met vrij korte pijpen. Er naast een bruin jersey pak met ritsen. I (Van onze speciale verslaggever Walter Schwarz) JESSORE In Calcutta gingen gisteravond de lichten weer aan. Er waren optochten met spandoeken, trommels en vuur werk om het nieuws uit Dacca j te vieren. Maar hier in Jessore, dat dan eindelijk volledig ,,be- i vrijd" is, namen de zich door- I gaans zo licht uitende Bengali's het nieuws rustig op. Wekenlang heeft de groen-zilver-blauwe vlag van Bangla Desj alle kale plekken versierd en hebben de meeste mensen haar als wim pels rond de nek gedragen. Maar gisteravond, de eerste avond dat Bangla Desj een on bedreigde realiteit was, werd er gedanst nog gezongen. Ik was bij majoor Mohammed Manzur, bevelhebber van 25.000 vrijheidsstrijders, toen een as sistent hem het nieuws uit Dac ca kwam brengen, dat generaal Niazi zich onvoorwaardelijk had overgegeven. „Dat is goed, heel goed", zei de besnorde en bebrilde majoor kortaf en hij ging gewoon door met waarmee hij bezig was. Er is meer dan genoeg te doen: zorgen voor honderden burger gevangenen en nu ook duizen den oorlogsgevangenen. Wegen, spoorlijnen en voedselbevoorra- dingen moeten worden hersteld. „We hebben teveel doorgemaakt om ons te kunnen uiten", legde hij uit. „En bovendien is het toch eigenlijk geen nieuws meer". Voor een militaire geest was bet nieuws dat de van alle kanten omsingelde Niazi om overleg over een staakt het vu ren had verzocht veelzeggend genoeg. Gisteravond voltrok zich een ademloze overgang van oorlog naar vrede. Majoor Manzur was net uit Khulna, vijftig kilometer naar het zuid-oosten, gekomen. De greppels daar liggen nog steeds vol onbegraven lichamen van de drie strijdende partijen: de Pakistani, de Indiërs en de Mukti Bahini's. „De Pakistani ploeteren nog steeds voort met wat ze hadden, greppel voor greppel strijdend, zoals ze de hele week al hebben gedaan", zei de majoor. Pas in de mid dag, toen het nieuws doorkwam dat de onderhandelingen in Dac ca waren begonnen, nam men een „tijdelijke gevechtspauze" waar, die duurde tot de avond. En toen was de oorlog eindelijk voorbij. Het meest dringende probleem vormen de gevangenen. De enorme aantallen oorlogsgevan genen zal men nodig hebben als gijzelaars. India zal hen willen in ruilen tegen zijn eigen gevan gen zittende militairen en Bang la Desj zal hen willen uitwisse len tegen de duizenden Oostpa- kistaanse soldaten en burgers die nog in West-Pakistan zitten en natuurlijk ook tegen de grootste gijzelaar van West-Pa kistan: sjeik Moedjib. De Indiërs zijn van plan om grote aantallen gevangenen voorlopig naar India over te brengen. De hele middag denderden Indiase legertrucs door Jessore op weg naar Khulna om gevangenen op te pikken. Reeds voor de tijde lijke gevechtspauze werden bij Jessore drie officieren, twee on derofficieren en 120 gewonde soldaten gevangen genomen. En moet er nog een hele brigade bijeen gegaard worden. Voedselzorgen De Mukti Bahlnl en de embrlona- Ie ambtenarij van Bangla Desj hebben nog andere dringende zorgen. Er is bijvoorbeeld bij lange na niet genoeg voedsel. De adjunct-dlstrictscomnllSsa- ris, een Bengaulse ambtenaar die nog uit het oude regime stamt, zei dat de rijst- en tar- we-oogsten veertig procent- la ger zullen uitvallen dan nor maal. De velden van vluchtelin gen zijn nan hun lot overgelaten en er zijn overstromingen ge weest. De meeste wegen en.allo spoorlijnen zijn onbruikbaar, doordat bruggen zijn opgebla zen. De handel ligt nog steeds praktisch lam. Dit alles zou nog erger worden wanneer de vluch telingen In grote aantnlleir be ginnen terug te keren. Van jes sore alleen vluchtten bijna "Vijf tigduizend van de oorspronkelij ke zestigduizend Inwoners Siaur India. Totdusver Is slechts ten fractie daarvan teruggekeerd. Maar er is reeds een begin ge maakt. Het water loopt, de elek triciteit werkt en er ls poU'le. Ongeveer de helft van de negen tien bestuursdlstrlcten wordt nu bemand door functionarissen van Bangla Des). Ze kregen hun opdrachten van het kabinet^zan Bangla Desj dnt heelt verga derd In een afgelegen dorp. Het dorp Is herdoopt In Mu|lbnngur (Mocdjib's stad). Ook de Mukti Bahlni ontvangen hun dagelijkse orders van daaruit. De Instruc ties komen uit een telefoon die werkt. Hotel Spanje bejaarden en minder validen Van een onzer verslaggeefsters HAARLEM In Spanje wordt binnenkort begonnen met de bouw van een hotel voor bejaar den en minder validen. Initia tiefnemer is de Bond zonder De Bond heeft in Haarlem al een hotel voor bejaarden, dat zeer veel belangstelling trekt. Er blijkt aan een dergelijke accom modatie in ons land erg veel be hoefte te bestaan. Niet alleen bejaarden, die in het buitenland met vakantie willen gaan. maar ook minder validen zullen in het hotel in Spanje een plaats kunnen krijgen omdat er ook voor deze categorie van mensen voorzieningen getroffen zullen worden. DEN HAAG (ANP) De PvdA- Kamerleden Van Thijn en Schaefer willen dat het vragen van sleutelgeld strafbaar wordt gesteld. In schriftelijke vragen dringen ze daarop aan en ze vragen de mi nisters van Volkshuisvesting en van Economische Zaken, geen middel onbeproefd te laten om ongewenste praktijken op het gebied van sleutelgelden te be strijden. Het vragen van sleutelgelden moet, naar de mening van de beide Kamerleden, strafbaar ge steld worden in het kader van de wet op de economische delic ten. Een luchtfoto van de gevangenis van Yardville (New Jersey VS), waar gevangenen twee gevangenisauto riteiten enige tijd als gijzelaars vasthielden. Beiden werden ongedeerd later weer vrijgelaten. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) heeft ln de Tweede Kamer toegegeven, dat „een groot aantal vijftienjarige wer kende jongeren zich bewust of uit onwetendheid heeft onttrok ken aan de partiële leerplicht van een dag per week." Wan neer in augustus volgend jaar ook de zestienjarigen een dag Bomaanslag op Jordaanse V.N.-missie ENEVE (AFP/DPA) Nauwe- 'ijks 24 uur na de aanslag op de Jordaanse ambassadeur in Lon den is gisteren een bomaanslag gepleegd op de Jordaanse mis- sie bij de Verenigde Naties ln Genève. hoofd van de missie, Ibrahim Zreikat, had een pakje ontvan ger» waarvan hij de inhoud niet hertrouwde. Hii waarschuwde de politie. Tijdens onderzoek v»n het verdachte pakje volgde een explosie. Twee politieman nen werden daarbij zwaar en bomdeskundige van de brandweer licht gewond. In het Jordaanse VN-kantoor werd I ••nzienlijke schade aangericht. (ADVERTENTIE) per week naar school of vor mingswerk moeten, zal tijdig begonnen worden met uitgebrei de voorlichting, zo beloofde de minister. Met minister Geertsema (Binnen landse Zaken) zal minister Van Veen overleggen hoe een meer sluitende controle op de leer plichtige jongeren kan worden verkregen. Die controle is een taak van de gemeenten, maar volgens de Kamerleden Mas- man (PvdA) en Zelissen (KVP) bezitten de gemeenten niet een dergelijk controleapparaat. Mr. Van Veen kon geen cijfers geven over het aantal werkge vers dat weigert een vijftienja rige werknemer een dag per week vrij te geven voor onder wijs, zoals de wet voorschrijft. „Als er weigerende werkgevers zijn, betreur ik dat," aldus de minister. Met het ministerie van Sociale Zaken zal hij bekijken hoe de controle op de werkge vers verbeterd kan worden. Het avondonderwijs kan volgens minister Van Veen voor de op vang van de werkende jongeren nog niet worden gemist. Wel is hij voorstander van geleide lijke afschaffing ervan. Toch bekijkt hij nog, of niet nog meer avondcursussen zullen moeten worden aangewezen voor verkilling van de partiële leerplicht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De collegegelden voor de universiteiten zullen volgend jaar waarschijnlijk tot 1000,- worden verhoogd. Voor studenten met een studietoe lage zal het verhoogde bedrag geheel worden opgenomen in de toelage, zo beloofde minis ter De Brauw van Wetenschap pen gisteren bij de behandeling van de onderwijsbegroting In de Tweede Kamer. De minister was er wel een voor stander van dat de studenten een redelijk deel van de kosten van hun studie financieren door het afsluiten van leningen bij de De studentenstops die minister De Brauw op korte termijn onver mijdelijk acht. moeten worden gezien als een tijdelijke maat regel. veroorzaakt door de ver slechterde conjunctuur. Uitbreiding van het HBO is nodig, vindt de minister, maar daar voor zijn behalve de nieuwe le rarenopleiding geen nieuwe in stellingen vereist. Er is voorlo pig alle gelegenheid voor uit breiding van de 300 bestaande scholen voor HBO. De minister gaat met de besturen van de universiteiten cn hoge scholen rond de tafel zitten om na te gaan of het ministerie van Onderwijs rekenfouten heeft ge maakt bij het berekenen van bedragen die universiteiten krij gen voor personeelskosten. Mochten er foute toerekeningen zijn gedaan dan zullen die be dragen alsnog verhoogd worden. Veroordelingen voor betoging O O in Brussel BRUSSEL (ANP) De recht- bank te Brussel heeft gisteren vonnissen geveld tegen zeven landbouwers die in rnuart van dtt jaar in Brussel hebben deel genomen aan de massale boe- renbetoging tijdens welke aan zienlijke schade werd aangericht. Drie van hen kregen straffen, variërend van two M mj( maanden en 400,— boete. s voor IADVERTENTIEI Geen proeven medicijnen op gevangenen DEN HAAG (ANP) Op vragen vanuit de Tweede Kamer heelt minister Van Agt (Justitie) meegedeeld, dat nimmer proe ven met geneesmiddelen zijn of worden genomen in Nederlandse gevangenissen. De CHU-Kamer'eden Tilanus en Van der Mei hadden de minister gevraagd, of bij deze proeven vermindering van de straftijd in uitzicht werd gesteld en of de proeven al dan niet op basis van vrijwilligheid werden geno- beste belasting- publikatie Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris mr. W.Scholten van Financiën heeft erkend, dat de fiscale wet geving een grote doolhof ls. Hij heeft een staatsprijs van 2500 gulden ingesteld (om de twee i jaar, voor het eerst in 1973 toe te kennen) voor publikatles op het gebied van belastingrecht, die de belastingplichtigen weg wijs maken in die doolhof. De onderminister heeft de Instel ling van de prijs voor een Ne derlandse schrijver of schrijf ster van 35 jaar of jonger be kendeemaakt bij de viering vim het ïoo-iarlg jubileum van he' weekb'ad voor fiscaal recht Hi- tingp'ichtigen, zeker bij de hui dige omvang van de belasting- druk, recht kunnen doen gelden op ruime informatie over het ,,hoe en wat." In januari kunt u met NS op uw 654 kaart twee dagen gratie en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woenHdag, donderdag of zaterdag ln januari is er goed voor - behalve zaterdag 1 januari. lïoe? Door simpelweg uw 65 kaart aan het loket te laten afstempelen. Reist u liever le klas. dan betaalt u hoogstens f4.- bij. De 65 kaart bulten de gratis reisdagen. De 654-reductlek i.crt geeft recht op reizen tegen halve prijs van een enkele reis. loket. Verkrijgbaar voor Iedere 65-plusser. Uw vrouw mag Jonger zijn. NS-legltlmatlo- bowijs of pasfoto('s) meebrongen; tevens een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje). Een jaarkaart kost f 60.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f20.-,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9