VOORLICHTING HAZERSWOUDE - OP DE HELLING Raad oneens concentratie sportvelden Lajos Portisch zwaargewicht' a. Zee in Wijk GOED TRIMMEN IS GEMEENTERAAD f 5000.- WAARD Rietsuiker in gemeentekoffie DUEL REE-TAL IN DE MAAK KVP-jongeren met CH in federatie Stunt je Oosterhof f PAGINA LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 l'LEIMUIDEN Scheepsbouwer H. Klink uit Leimuiden wilde wel 3 eens wat anders in zijn voortuin dan een tuinkabouter of een paar heesters. In zijn vrije tijd toog deze 21-jarige Leimuidenaar aan het werk en zie hier het angstaanjagende resultaat: een uit de kluiten 1 gewassen draak die op nog geen steenworp afstand van de katho lieke kerk de wacht houdt tussen het malse gras. Hazerswoude Duren de verga- De commissievergaderingen deringen van dz raad gemeente Hazerswoude te lang voor de burgerij? De belangstel ling voor de deze week gehou den twee begrotingszittingen was in elk geval minimaal. Geen wonder, dat het Hazers- wouds college zich gaat bera den, op welke wijze zij meer in teresse bij de bevolking kan gaan kweken. Overigens ziet het college dat niet als taak voor zichzelf alleen, maar óók voor de politieke partijen. KVP-er E. v.d. Laar ziet het wel zitten in een etalageruimte, waarin gegevens betreffende de begrotingen staan uitgestald, om in elk geval publiek te trek ken bij een van de belangrijkste vergaderingen van het jaar: de begrotingszittingen. Om publiek, dat per jaar vijf keer de raads vergadering bezoekt, de raads stukken gratis (nu 15.- per jaar) te verstrekken gaat zijn collega's te ver, evenals het col lege. Hazerswoude blijven dus achter gesloten deuren. De ARP, CHU en KVP voelen er wel voor om in grotere mate belanghebben den te horen en deskundigen op ad hoc-basis inspraak te verle nen. De WD-fractie. evenals de PvdA, kan alleen maar akkoord gaan met het opengooien van de gesloten commissiezaak. Als compromis zou men een sugge stie van de AR-man ir. Kamp huis kunnen kenschetsen: na de commissievergaderingen com muniqués door B. en W. samen te doen stellen en uan de pers te verstrekken. Of dat er alle maal van komt, zal wel blijken, want het hele voorlichtingspak ket in Hazerswoude gaat op de helling en krijgt van B. en W. ruime aandacht in de komende weken. Wat de inspraak betreft plaatste burgemeester Ten Heu velhof een heel mooie opmer king: ,,Er wordt te veel gedis cussieerd over inspraak. De burgerij heeft toch regelmatig inspraak tijdens de verkiezin- 55 WSTERDAM Er is momenteel een tweekamp „in de maak" tussen de Nederlandse kam pioen Hans Ree en oud-wereldkam pioen Michael Tal. Zoals prof. dr. Euwe gisteren tij dens een persconle- rentie onthulde, is een sponsor bereid gevonden deze twee kamp in Amster dam te organise- Het zal een match van tien partijen moeten worden. Tal voelt er voor, de Russische schaak bond heeft geen be zwaar en Ree is er mee ingenomen. De enige moeilijkheid die nog het vaststellen van de datum. Wellicht wordt het maart. Maar als dat voor Ree bezwaarlijk zal blijken zo tussen het Hoogoventoer nooi en het Neder lands kampioen schap in denkt men aan septem- ber-oktober. \MSTERDAM Het 34e Hoogovenschaaktoernooi dat van 10 tot 29 januari a.s. in Wijk aan Zee zal worden gehouden telt 500 spelers, afkomstig uit 23 landen. In de grootmeestergroep zijn 16 grootmees ters vertegenwoordigd, onder wie negen internationale grootmees ters. Deze negen zijn: Paul Benko (VS). Walter Braune (Australië), Vlastimil Horst (Tsj.), Boris Ivkov (Joeg.), Ljubomir Ljubojevic (Joeg.), Lajos Portisch (Hong.), Wassili Smyslov en Mikhail Tal (Rus.) en Jan Hein Donner (Ned.). De zeven andere grootmeesters zijn: Antal Adorjan (Hong.), Wassili Savon (Rus), Jan Smejkal (Tsj.) en de Nederlanders Rob Hartoch, Kick Langeweg, Hans Ree en Jan Timman. )e meestergreep bestaat even- krijgen, omdat uiteindelijk de eens uit 16 spelers, verdeeld in „marktwaarde" van de betrok- 10 internationale meesters, twee kene zal bepalen, kandidaatmeesters en vier niet- Bij het komende Hoogoventoer- titel-houders. De 10 internatio- nooi is wat dat betreft de Hon- Den! rea LEIC gaar Lajos Portisch met 2630 punten, zwaargewicht nummer een, gevolgd door de oud-we reldkampioenen Smyslov en Tal met 2620 punten. Jan Hein Don ner acht jaar geleden de laatste niet Oosteuropese win naar van het Hoogoventoernooi is met 2500 punten de hoogst genoteerde Nederlander. Har toch staat met 2400 punten het laagst. Aangezien het FIDE-systeem be rust op een waarschijnlijkheids- theorie kan men aan de hand van de cijfers de prognose voor de eindstand vaststellen. Daar mee komen de grootste kans hebbers uit het momenteel aan de gang zijnde Aljechin herden- kingstoemooi: de nummers een, twee en drie van het Russisch kampioenschap Savon, Smyslov en Tal, samen met de Tsjech Hort. Hazerswoude De ARP-, CHU- en KVP-fracties, de meerder heid in de raad, hebben bij monde van de heer C. Matze kenbaar gemaakt het meest voor centralisatie in het dorp te voelen, omdat dit in het belang van de sport veel meer moge lijkheden zou bieden en omdat het financieel niet haalbaar wordt geacht in Hazerswoude twee gelijkwaardige veldsport- accommodaties te realiseren. De liberaal Dekker is. samen met zijn fractiegenoot A. Berlemon, een héél andere mening toege daan dan de confessionelen (de SGP-er L. Matze heeft zich al eerder ontpopt als een voorstan der van veldsportaccommoda- ties aan Rijndijk zowel als in dorp.) De VVD-er vindt het trouwens een vreemde zaak, dat de confessionele „drie vorig jaar, tijdens de begrotingszit ting, tegenstander van concen tratie waren, evenals tijdens de raadsvergadering van februari van dit jaar. Hij verwijst in dit verband ook naar een door 1900 handtekeningen ondersteunde petitie, om mogelijkheden tot sportbeoefening aan de Rijndijk te creëren. „En zo iets moet men serieus nemen", voegde hij er aan toe, terwijl hij zich richt te tot burgemeester J. Ten Heu velhof. Daarnaast is er dan nog de visie van de gezamenlijke sportver enigingen: géén concentratie van de sportvelden, èn het ad vies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in een rapport, waarin concentratie in Hazerswoude wordt afgewezen. De onlangss gehouden sportenquète bevatte een vraag: waar wilt u uw sport beoefenen, in het dorp of aan de Rijndijk? „Wat moe ten we nu met die resultaten?" aldus de heer Dekker. Conentra- tie van sportvelden in Hazers- woude-dorp houdt, volgens de li beraal. in, dat Hazerswoudse gaan oriënteren. „Hetgeen een Rijndijkers zich op Koudekerk snellere samenvoeging van bei de dorpen tot gevolg zal heb ben". „Wij hebben de voetbalvereniging St. Bernarduss voor zes jaar kunnen redden", aldus wethou der van sportzaken P. A. Th. v.d. Werf. Aanstaande dinsdag gaat het dagelijks bestuur van St. Bernardus met het bestuur van de Sportstichting Hazers woude, die het college van B. en W. adviseert, onderhandelen over een overeenkomst betref fende de huur van de velden aan de Rijndijk gedurende de eerstvolgende zes jaar. gen. Men moet overigens geen inspraak verwachten, indien de mensen geen inzichten hebben. „Maar voor hearing is de bur gemeester wel te vinden: „Mits er maar een praatprent is". Wat u ook moet weten Alkemade Op een terrein nabij de Middenweg tussen de Baan en de Molentocht zullen op 5 januari weer kerstbomen verbrand wor den. De bomen kunnen 's middags tussen half twee en half vijf worden ingeleverd. In Rijpwetering kan dat van half twee tot vier uur bij het dorpshuis Iedereen die een kerstboom brengt krijgt een reep chocola. Alphen Het Alphense po litiekorps stond gisteren in rep en roer toen er een me dedeling kwam dat er een auto gestolen was. Nadat het hele apparaat door middel van mobilofoons in werking was gesteld slaagde de rijks politie erin de auto te pak ken te krijgen. Het bleek echter allemaal niet zo erg. de eigenaar die even een boodschap was gaan doen. Ter Aar Tot hoofd van de Chr. School is benoemd de heer Kamps uit Woerden. Hij volgt deheer Stoute, die naar Haaarlem vertrekt, op. Wassenaar Zaterdagmid dag aanstaande om 16 uur zal burgemeester mr. K. Staab in het gebouw van de Openbare Bibliotheek aan de Luifelbaan de nieuwingerich- te diskotheek officieel ope nen. De diskotheek zal voor taan geopend zijn op maan dagavond, woensd- en vrij dagmiddag, vrijdagavond en zaterdagmorgen. Alphen aan den Rijn Het vorige week officieel geopende postkantoor aan de Julianastraat is deze week bijzonder moeilijk te bereiken omdat het gedeelte van de St. Jorlsstraat tot aan de Postbrug geheel is opgebroken voor reconstructiewerkzaamheden. OEGSTGEEST De vergadering van de gemeenteraad van Oegstgeest, gisteravond, adem de een harmonieuze en hartelij ke sfeer. De agenda was er niet naar om het elkaar bijzonder moeilijk te maken. Reeds eerder had de raad zich akkoord verklaard met de aan leg van een trimbaan in het Hofbrouckerpark. Oorspronke lijk zou dit 5000 gulden gaan kosten, een bedrag dat terugge bracht werd tot 3000 gulden. B en W. kwamen er gisteravond op terug want een trimbaan zonder aanduidingen hoe men HAZERSWOUDE Of tijdens de eerstkomende raadsverga- ring van Hazerswoude weer Rietsuiker bij de koffie zal wor den gepresenteerd, is nog nale meesters zijn: Kolarov (Bul), Cortlever (Ned), Hecht (W.-Dl.), Karaklaic (Jsl.), Leh- mann (O.-DL), Ribli (Hon.), Van Scheltinga (Ned), Schmidt (Pol), Gereden (Zwl) en Garcia >ui* (Cuba). De twee kandidaat- j? grootmeesters zijn de Joego- slaaf Sahovic en de Nederlander „J Scholl, en de vier niet-titelhou- ders: Cafferty (G.-B.). Denker r (VS), Krnic (Jsl) en de Neder- lander Enklaar. F >e damesgroep bestaat uit 12 speelsters. Zeven van hen ver wierven reeds de internationale meestertitel: Ivanka (Hong), Lazarevic (Jsl), Teodorescu (Roe), Vokralova (Tsj), Zatoe- lovskaja (Rus) en de Neder landsen Heemskerk en Vreeken. Vijf niet-titelhoudsters complete ren de groep: Erenska (Pol), Jovanovic (Jsl) en onze landge-' noten Van der Giessen. Jansen en Timmer. Js eer schaker sich in Amerika voorstelt met „aangenaam 2475" kan men aan de hand van die cijfercode opmaken, dat hij een speler is van de betere in ternationale meesterklasse. In Europa is dat gebruik nog niet doorgedrongen, maar het sy steem waarop de cijfers zijn ge baseerd, gaat wel een belangrij ke rol spelen op de komende in ternationale toernooien. Bij het vierendertigste Hoogoventoer nooi, dat op 10 januari in Wijk aan Zee begint, bijvoorbeeld, is de gemiddelde rating van de deelnemers aan de grootmees tergroep 2520. Als gevolg daar van is het toernooi onderge bracht in Categorie 11, en dat betekent dan weer dat een spe ler negen punten moet scoren voor een grootmeester resultaat en 6-1/2 punt voor een mees- terresultaat.. Uitgangspunt van al die rekenarij is het EL0-6y- steem, een uitermate ingewik kelde, wiskundig berekende waarschijnlijkheidstheorie, waar aan wereldschaakbondvoorzitter prof. dr. Euwe, nu het eenmaal officieel is geaccepteerd, de naam FIDE-systeem wil verbin den. *tgangspunt zijn de persoonlijke Leiden De gemeenteraad van Leiden heeft gegruwd toen hij van wethouder Kret vernam dat provinciale resultaten in de laatste drie waterstaat plannen in portefeuille heeft om de Kanaalweg te transformeren in een vierbaans route. In jaar. Doel een zo hoog mogelijk dat plan zijn alle bomen „weggedacht". Ten behoeve van de provinciale milieuvervuilers het bi/gaand cijfer achter de eigennaam te plaatje- misschien komen ze erdoor op de dwalingen huns weegs terug. maar de vraag. De socialist P- Oostcrhoff haalde zich tijdens de laatste vergadering wél wat op de hals, door met rietsuiker zakjes op de proppen te komen die hij aan het college aanbood (oen conciërge Menken met de koffie kwam opdraven. De burgemeester stond wel posi tief tegenover deze hommage aan de Derde Wereld, al wilde hij niet verhullendat de bietsui- kerindustrie in eigen land ook niet om over naar huis Is te schrijven. „Let u ook op de po litiek!" voegde hij eraan toe Een hem ijlings toegeschoven briefje, waarop „Mag er in de raadszaal worden gevent/", kon hij niet verhullen dat de bietsui- werd om niet aangeboden.. ARP man J. de Wit protesteerde heftig want de heer Ooster- hoff had aan de voorzitter geen vergunning voor het uitdelen van de rietsuiker gevraagd. En daarnaast vond de AR-man get niet comme 11 faut. dat Oosfer- hoff partijpolitiek bedreef in de raadzaal. CHU-er Van Elderen daarnaast vond de AR-man het kwam toen met een ander voor stel: Stel het presentiegeld van een avond vergaderen in de ge meenteraad beschikbaar voor hij voorbeeld de slachtoffers van India <»n Pakistan Geen denken aan. dat dit voorstel het haalde' Alleen WD-er K Dekker ging met hem mee. Dus werd het maar het best geacht, om zelf maar uit 'e maken waar het presentiegeld aan wordt be steed. Gevaarlijk viaduct Zevenhoven Sinds enkele weken is de toegangsweg langs de Liemeer naar Ze venhoven voorzien van een viaduct. Hierover komt de nieuwe provinciale weg om het dorp Nieuwveen van het drukke verkeer te ontlasten. Dit viaduct, dat er zo leuk uit ziet, is zeer gevaarlijk. Nu het nog maar enkele weken open is. is het gevaar reeds gebleken. Twee auto's van plaatsgenoten reden op de vangrail; voor vreemden is he: nog erger. Veertien da gen geleden werd iemand uit Den Haag zo misleid, dat hij met zijn auto in de ringsloot terecht kwam. De in- en uit ritten zijn veel te smal, en de situatie is onoverzichte lijk. Een duidelijke afbake ning door bermpaaltjes met reflectoren zou enige ver betering kunnen geven. Nog betere oplossing is een goede verlichting. De heer Van Veen (P C deelde mede dat de sportraad die ge bruiksaanwijzing als een voor waarde zag. Dus toch maar weer een extra krediet van 2100 gulden aan de raad gevraagd Mevrouw Gouverneur-Van Dee- ne (KVP) vond dit een ongeluk kige gang van zaken nu achter af bleek dut men de zaak niet grondig had bekeken Een ge voelen dat door de heer Olivier (D'66) wel werd gedeeld De WD-fractie. bleek echter het enthousiasme van de andere frakties voor het trimmen niet te delen. Zij huldigde, bij mon de van de heer Cleton het prin cipe niet meer terug te komen op een reeds eerder genomen raadsbesluit „3000 gulden "n méér met!" Het neuzen tellen viel in het voordeel van het voorstel van het college uit. Al leen de WD stemde tegen. Een van de eerste voorstellen welke mr. dr. C, P. C. M. Oom.' en (KVP) In de rond lanceerde was te komen M een verkorting van de notulen van de raodszit tingen. Bij wijze van proef heeft men hieraan gevolg gegeven. Het gevolg Is dat men vele da gen bespaart op de uitwerking ervan en voorts dat het de g< meente een wtnst oplevert van 9000 gulden VVD m KVP w$ ren enthousiast De heer Brou wer (PC) verzocht echter dat de suggesties welke worden ge daan. als een voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aan vaard. ook worden opgenomen Hieraan zal de nodige aandacht worden bcgtMd D« tlMT Da Graaf (PvdA) woog twee stand punten tegen elkaar af nl, dé rationele en de politieke. Vanuit het laatste punt gezien pleitte hij voor onverkorte notulen. Men zal echter doorgaan met verkorte notulen. De voorzitter burgemeester T. A. T van F/- singn, gaf de lovende woorden van de raad door aan de notu list Op verzoek van de raad heeft B. on W. het ambtelijk apparaat laten doorlichten door het ad viesbureau van de Ver Nod. Gemeenten. Hierover is een rapport verschenen De heer Olivier (D'66) vond de inhoud van het rapport te vrijblijvend en vank onvoldoende gemoti veerd. Hij had er een cijfer 6- voor over. Tevens stond er niets over in van de taken die voort vloeien uit de gewestelijke sa menwerking. Mevrouw Gouver neur-Van Deene (KVP) kwam er ook niet helpman! uit en haar fractiegenoot, mr ilr C Oomen was van mening dot het college zich dient te beraden op de toe komst voor wat betreft de be stuursvorm in het gewest De gemeente moet laten zien wat tl| wil met name met betrek king tof handhaving van haar zelfstandigheid, ia of neen Wethoude- Thorn drukte de heren Oomen (KVP) i -tv nog eens op het hart dat men "oor het bedrag dnt men voor het onderzoek had uitgetrokken geen zeer uitgebreid rapport had kunnen verwnchten De heer Oomen verzocht het colle- ge om een algemeen belelds- beeld samen te «tellen voor 5 ft 10 jaar. mede omdat wethouder Thorn opmerkte- „Wij zijn voor een blijvend bestaan van Oegst geest" De heer Olivier was niet van ziin standpunt af te bren gen dat het rapport „onder de Tllder mede dn van de v Mevr. vt zocht B. rondvraag deelde e erne'.i'-van fVene me- de verlichting erwinmolen aan de per OP prils stelt Belle (PvdA) ver- W m navolging van de gemernte Voorschoten t b v de Hndheidshrstrlldlne een min der kwaadaardig middel te ge bruiken. Narir aanleiding van vraeen van de heer Plate (Wm 11. n thooder vin der VM mede dat de groenvoorziening na de reconstructie van de ahts- onp'wei» mooier ral worden I toe r ^at u ook moet weten Ter Aar Het nieuwbouw comité van TAW organiseer zaterdagavond een groot wil- davond in de kantine. Katwijk Katwijkse zee verkenners gaan zaterdag oliebollen verkopen, om mid delen te krijgen voor de aan schag van materiaal. 0 Hazerswoude De afdeling uil het Wit Gele Kruis te Hazcrswoude-Rijndijk/Kou- dekerk aan -len Rijn houdt op dinsdag 21 december haar jaarvergadering. Plaats van samenkomst ..Het Anker" aan de Rhynenburcherlaan. LEIDEN De KVPJG en de CHJO kwamen gisteren bijeen om te spreken over de verande ring in de situatie nu beide par tijen verbonden zijn in een fede ratie. Na de opening en het be spreken van de binnengekomen stukken begon Loek Schipper (CHJO) met een betoog over de politiek van dc senioren. Hij vindt dat de confessionele partijen geen standpunt lom beek!. Angola on Mozambique of dichter HIJ huls ten aan zien van abortus en trelntarie- ven. „Dc federatie van Christen Democratische )ongerengroepen. waarin de ARJOS helaas nog ontbreekt, moet nu trachten toi oen duidelijke stellingname te komen". De federatie gaat streven naur één algemene volkspartij, ze wil i hot geweten van dc senioren zijn. In 1972 gaat ze de volgent'- punten speciaal onderzoeken, j De dienstplichtige soldaat, mens waardig wonen en het onder Het volgende agendapunt was tl< vraag wat er rrci dc fedcuti in Leiden te doen was. Het grote bezwaar was echicr dat dc I den van zowel KVPJC als v ,n CHJO nogal laks zijn. waardon: de besturen alles moeten op knappen. Een gevolg hiervan is geweest dat er door de besturen ook weinig gedaan is, maar nu is men van plan met vereende krachten in de komende verga dering met de senioren 8 febru ari in de Burcht een voorstel te doen tot het samenwerken met de senioren in commissies. Gp den duur zullen zoveel commis sies zijn als er wethouderszetels zijn. Zo willen de jongeren in vloed gaan uitoefenen op het itédi lijk balcld Vervolgens kwam op het laatste punt van de vergadering: het benoemen van een bestuur van de federatie: voor de groep Lei den. Dat zijn geworden: voorzit ter Robert-J.ui Makker (CHJO), ve e-voorzitter Lex van Rijn i KVPJG). -<-• retails Peter Ver te reuse is Ina van Ham (GHJO). I Bodegraven De KPJ geeft zondag weer een gratis voorstelling voor de bejaar den in hotel van Rossum. Aanvang twee uur. Vervoer sproblemen kunnen worden i|>gelost door de heren eer.be gc.i tel 1381 en Schouten, Buitenkerk II 4.30. U O 2M C II IV--

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7