RUW SPEL KENMERKT ZAALHANDBALSTRIJD Zeer matig spel van driebanders Jaroslav Mraz teleurgesteld Geldboete Roggeveen Amsterdam is nog kandidaat voor Fischer-Spasski Leen Pfrommer zeer tevreden LEIDSE COURANT Henny de Ruyter kijkt niet bepaald vrolijk. Daar heeft de Waalwijker ook alle reden toe, want na de eerste dag van het nationale kampioenschap driebanden heeft hij nog geen enkele winstpartij l geboekt. Van onze sportredactie WAALWIJK Titelhouder Rini van Bracht, routinier Jan Doggen debutant De Wilde en Brosens waren de biljarters die de eerste dag van het Nederlandse kam pioenschap ereklasse drie banden ongeschonden door kwamen. In het sfeervolle Lido in Waalwijk nestelden zij zich na twee partijen aan n de ranglijst. Van Bracht hield aan de slij tageslag, die elk driebanden kampioenschap is, nog het ste moyenne over, maar blonde, 23-jarige Waalwij ker heeft er wel van moeten afzien. In de middaguren re kende Van Bracht af met plaatsgenoot en veelvoudig driebandenkampioen Henny De Ruyter, en in de vroege avonduren moest in een ze nuwslopend duel Herman Po- peyus eveneens zijn meerde re in hem erkennen. Doggen rekende af met dezelfde te genstanders. Eerst Popeyus en daarna De Ruyter. Zowel Doggen als Van Bracht zijn er echter langs de af grond gegaan. Van Bracht met name in zijn partij te gen Popeyus. Van Bracht: „Ik kon maar geen afstand nemen. Hij bleef me steeds net voor. Gelukkig kan ik te genwoordig uitstekend tegen een achterstand, daarom he ik het nog kunnen redden. Twee jaar geleden zou ik in een dergelijke positie een verloren man zijn geweest". Met van Bracht en Doggen bleven ten slotte ook De Wil de en Brosens ongeslagen. Erg overtuigend deden zij dat echter niet. De Wilde had 74 beurten nodig om Teegelaar te verslaan, Bro sens worstelde moeizaam in eveneens 74 beurten langs de Jong, wiens verzet gebaseerd was op een gelukkige serie van tien in het midden van de partij. Bij het opmaken van de balans van de eerste dag werd goed duidelijk hoe matig er in de top en zeer slecht in de onderste helft was gespeeld. Alleen Van Bracht stond met 0.902 nog op een ook internationaal aanvaardbaar peil. Onderaan spelen De Jong (0.697), de Ruyter (0.696) en Teegelaar (0.620) zelfs beneden de de- gradatiegrens. Ruyter (Waalwijk) 54 65 6 0.s:!0 Bracht (Waalwijk) Tlest Brosens (Breda) 60 63 7 0.952 (Bolnes) Jong (Dubbeldam) Joop de Wilde (Dclfti 60 68 6 0.882 56 93 6 0.602 59 68 7 0.867 60 74 6 0.810 60 74 1 0.810 53 74 10 0.716 2. Brosens 4 0.875. 3. Do Wll- 0.697. 7. De Ruyter Teesclaar 0 0.620". UTRECHT De vreugde van de Oostduitse dames na de verdiende overwin ning van 1210 op het sterk spelende Roemenië werd teniet gedaan door de trieste mededeling, dat door het harde verdedi- gingsspel van Oost-Duits- land de Roemeense aanval- ster Aneta Scranco met een gebroken neusbeen naar het Academisch Zie kenhuis in Utrecht moest worden gebracht. Tien minuten voor het einde van de wedstrijd tussen favoriet Oost-Duitsland en outsider Roe menië liep de 27-jarige studente in lichamelijke opvoeding zich vast in het hechte defensieblok van het stug zich verdedigende Oost-Duitsland. Als een blok be ton viel Aneta Scranco op de vloer. Huilend en schreeuwend van pijn werd de ongelukkige Scranco door de Roemeense sportarts, dr. Edith Petrue. naar de kleedkamer gebracht waar deze een gebroken neus been constateerde en Aneta naar het Academisch Ziekenhuis liet overbrengen. Het wereldkampioenschap hand bal voor dames heeft, niet al leen door het ongeluk in de in terland Oost-Duitsland—Roeme nië, aangetoond dat de zaal handbalsport evenals andere sporten de spelverruwing niet buiten de deur kan houden. Vrijwel in alle wedstrijden van het wereldtoernooi doen zich in cidenten voor. In de belangrijke ontmoeting tegen Roemenië was het Oostduitse defensieblok weer opgebouwd uit de granie ten, maar wel gedisciplineerd spelende, Barbara Koch en Wal- traud Kretzschmar. De Oost duitse trainer Becker gaf na af loop toe dat er wel eens te hard werd gespeeld. „De ploeg is jong met weinig wedstrijderva ring. Door de grote internatio nale toernooien in andere Oost- europeso landen heeft mijn ploeg zich de laatste tijd ont wikkeld tot een ploeg van we reldklasse. In Hongarije, Joe goslavië, Roemenië en Rusland is de grens van het toelaatbare al verschoven. Spelverruwing kan alleen worden verminderd door de kwaliteit van de scheidsrechter op te voeren. De houding en het optreden van een scheidsrechter is vaak be palend voor de aantrekkelijk heid van het spel", aldus Hans Becker. De Poolse scheidsrechters, Hele- mejko en Pasov, die gister avond de ontmoeting tussen Oost-Duitsland en Roemenië leidden, verdienden alle lof. Door hun optreden en gediscipli neerd fluiten liep de wedstrijd niet uit de hand. De ruim 1800 toeschouwers in de Catharijne- ha, in Utrecht, waaronder een tiental Roemeense handbalsup porters, hebben een verrukkelij ke handbalavond meegemaakt. Oost-Duitsland won verdiend van Roemenië (12—10) terwijl Hongarije en West-Duitsland ook het aankijken waard was. De Hongaarse dames wonnen met 12—10. Niet kansloos Oost-Duitsland moest de ontmoe ting tegen Roemenië winnen om zich waar te maken als nieuwe wereldkampioen. Zoals de zaak er nu uitziet zou de finale naar alle waarschijnlijkheid tussen wereldkampioen Hongarije en de jonge Oostduitse ploeg gaan. Wat het spel betreft zal de ploeg van trainer Hans Becker dan niet kansloos zijn. Defensief spelen de Oostduitse meisjes hard, maar ook offen sief is de ploeg erg beweeglijk. Ook gisteravond tegen Roeme nië was de Oostduitse ploeg heer en meester. Na een snel opgebouwde voorspcong van 4— 1 door doelpunten van Kretzsch mar en Hochmud verwaarloos- MSTERDAM Amsterdam zal nog een paar weken ge duld moeten oefenen om te weten of de vier ton prijzen geld, die opgetast ligt, uitdager Robert Fischer ertoe zal verleiden de Nederlandse hoofdstad bovenaan zijn refe rentielijst te zetten voor de match om het wereldkam pioenschap schaken tegen titelhouder Spasski. scher zal bij het bepalen van ijn voorkeur ongetwijfeld de mardering voor zijn abstracte lenkconstructies willen afme ten aan hetgeen men daar in aards slijk tegenover stelt. De ans is dan zelfs aanwezig dat ój het hem onwelgevallige Ne derlandse klimaat ook voor de ide tweekamp voor lief tal nemen. Aan de overige ei- en van de kieskeurige Ameri can betreffende het licht, de ccommodatie en de onmogelijk- eid om „voor te zeggen", kan '«Ierland voldoen. Overigens zoals professor dr. M. gisteren in Amsterdam Wens een persconferentie ver karde. Amsterdam bij het bu- tau van de FIDE (wereld- diaakbond) zijn kandidatuur niet officieel gesteld. Er ®in trouwens in het geheel geen 'artes binnengekomen. De di- geinteresseerden wachten •stellen, aangezien het geheel het aanzien van een open inschrij ving heeft gekregen, waarbij de financiële biedingen doorslagge vend kunnen blijken. „We hopen dus maar dat het Amsterdamse bod van vier ton niet overal be kend wordt, aangezien dan het buitenland waarschijnlijk hoger zal gaan". Professor dr. Euwe maakte enkele restricties op de stelling dat de match naar de meest biedende zal gaan. De Verenigde Stoten en Rusland zijn op grond van het reglement uitgesloten. De nieuwe wereld krijgt alleen een kans als offer tes daarvan belangrijk hoger zijn dan die van Europa. Voor het overige hebben Fischer en Spasski de vrije keuze. Alleen ingeval zij het niet eens kunnen worden, heeft prof. dr. Euwe als president van de FIDE het recht te bepalen waar de twee kamp plaatsvindt. Waarschijnlijk tot kort voor de Tot op dit moment hebben Am- van 31 december sterdam, Joegoslavië, Montreal, het indienen van hun i HAAG Het Nederlandse fStyteam, dat morgenmiddag de naam Impala's in Den Hiag tkomt tegen Oeganda ^kmpalu's) is als volgt samen- Nteld: Leeuwen (LSRG), Van Dalen ?«C), T. v.d. Loos (HRC), 'der (AAC), Hoenkamp '"Li), P. v.d. Loos (HRC), J. '~ian (RCH). Altena (RCH), Krans (LSRG), Schroed, r 1. Ortwijn (HRC). v.d. (LSRG). Brouwer (RCH). (LSRG), Boegschoten Luxemburg. Zwitserland i de Janeiro blijk van belangstel ling gegeven. „Deze match is natuurlijk een grote propaganda voor het schaken", aldus prof. Dr. Euwe, waarbij - zo voegde hij er gekscherend aan toe - „wij de kans op de koop toe ne men dat Fischer wereldkam pioen wordt. Als hij het een maal is zal hij wel eisen stellen. Maar dan ben ik net vertrok ken. Daar krijgt mijn opvolger dan mee te maken." Wat de schaakwereld dan te wachten staat, kan verduidelijkt worden met een voorbeeld: nu vraagt Fischer als startgeld bij een toernooi zo'n slordige vijf duizend dollar. Eenmaal ir. het bezit van de titel zal het wel het dubbele worden. den de Oostduitse dames de dekking. Roemenië profiteerde handig van deze taktische fout en verslapping van de concen tratie door binnen enkele minu ten op 5—5 te komen. De Oost duitse ploeg, snel in het overne men van de aanval, miste in de eerste helft de concentratie en wilde het te mooi doen. Boven dien speelden de meisjes van trainer Hans Becker op zeker heid. Tegen alle verwachtingen in veranderde deze zekerheid in onzekerheid waardoor Roemenië alle kans kreeg om de opgelo pen achterstand weg te werken en bij de rust zelfs op 77 te komen. Te hard spel De vinnige Nadirc Ibadula, een 22-jarige studente die haar 15e interland speelde, werd wegens te hard spel door de Poolse scheidsrechter uit het veld ge stuurd, waarna ook Rozulia Soos naar de strafbank werd gestuurd. De Oostduitse dames profiteerden handig van de nu merieke meerderheid en bouw den een voorsprong van 107 op door doelpunten van Wal- traud Kretzschmar. Christina Hochmud en de piepjonge Petra Kahnt (17). De Oostduitse de fensie ging daarna over op het consolideren van de voorsprong, waardoor het spel er bepaald niet mooier op werd. Met harde akties werden de Roemeense dames op afstand gehouden. Aneta Scranco moest in deze slotfase met een gebroken neus been naar het ziekenhuis wor den gebracht. Geprikkeld door dit spel kwamen de Roemeense dames nog terug tot 11—9. Ro- zalla Soos miste twee minuten voor het einde een strafworp. Roemenië gaf de strijd daarna op. Christina Hochmud en Koza- lia Soos bepaalden daarna nog de eindstand op 12—10. Denemarken Roemenië 20 1 Stond halve finale fro< i> l SALISBURY Jan Dorresietn had gisteren tijdens een interna tionaal golftoernooi in Salesbury na de eerste ronde de leiding met vier andere spelers, die al len tot 67 slagen kwamen over de 18 holes. KIROV Tijdens jeugdwedstrij den in de Russische plaats Ki rov is de Nederlandse schaat senrijder John Olof op de 500 meter als derde Reëindigd in 42,4 sec, De overwinning was voor de Rus Nikolai Koezmenko met een tijd van 41.8. ROTTERDAM Jaroslav Mraz, de coach van het Ne derlandse dames zaalhandbalteam deed nadat Ne derland met 8—7 van Noorwegen had verloren, geen moeite om zijn teleurstelling te verbergen. ,,Ik ben vreselijk teleurgesteld. Nederland wordt in dit toer nooi om het wereldkampioenschap negende In de eerste helft kon de ontmoeting de zeer matig bezette Energiehal nauwelijks boeien. Noorwegen was iets minder slecht en leidde daarom ook met dc rust terecht met 53. Nu de hervatting werd het allemaal veel hurder. Nederland leek echter na een achterstund van 85 verloren, manr de lualste tien minuten kwam dc ploeg lel lerug. Thea Hendrlkx scoor de haar derde doelpunt (86) en Carry Plllcr haalde met een magnifiek sprongschot op (ot 8-7. AMSTERDAM Een tevre den Leen Pfrommer Is gis termiddag op Schiphol terug gekeerd na een verblijf van tien dagen in hel Noorse trainingskamp Hamar mei de Nederlundsc herenkern- ploeg. Alleen Ard Schenk, die al in Nederland is, ont brak. „Ik ben heel erg blij dat wij er naa rtoe zijn gegaan", vertel de trainer Pfrommer bij zijn aankomst. „Het was gran dioos. Het ijs was heel goed evenals het weer. Hoewel het een paar dagen erg koud ge weest is met temperaturen van 7 tot 15 graden onder nul, hadden we de laatste dagen temperaturen van even onder liet vriespunt, liet waaide niet en er was steeds een zonnetje. Het wa;t Ideaal weer om te trainen. Wc hebben per dag ongeveer drie uur op het Ijs gestaan en in de morgen natuurlijk een uurtje lopen," aldus trai ner Pfrommer. NIEUWE PLOEG AMATEUR- RENNERS AMST ERDAM VW Autopon heelt zijn amateur-wielerploeg voor het komende seizoen rond. De ploeg bestaat uil dertien renners. Het zijn: Henk Cornelisse (Am sterdam). Co Hoogendoorn (Zwanenburg). Herik Jacobs (Nes a/d Amstel), Wlm Jansen (Ouderkerk a/d Amstel). Koos van der Knaap (De Kwukel) Pierre Laan (Amstelveen), Ad Mandors (Schijndol), Peter Nieuwenhuis (Amsterdam), (ADVERTENTIE) Breng oen dezer dagen een bezoek aan do KIP caravnndealer in uw omgoving. Interessante shows mot do nieuwste modellen toer- en stacaravans. KIP KAMPEERWAGENS NV Hooflevoon (Dr)- Tol. 05200-64741 dons Spasski DEN HAAG De tnchtcommissic van de KNVB heeft de volgende straffen uitgespro ken: Sjaak Roggeveen (FC Den Haag) werd voor een bindende wedstrijd voor waardelijk geschorst met een proeftijd van een Jaar HIJ kreeg bovendien een geldboe te van 150 gulden. Dit alles wegens het op te harde wijze een tegenstander van ach teren uanvallen in de wedstrijd Volen- dam/FC Den Haag van 12 december j.l. Gelet is op de blanco straflijst van Rogge veen. De speler J G Derksen (SC Cambuur) werd voor een bindende wedstrijd voorwaarde lijk geschorst met een proeftijd van een jaar. HIJ kreeg bovendien een geldboete van 100 gulden wegens het onbehe- rst aan vallen van een tegenstander tijdens de wedstrijd Eindhoven—SC Cambuur op 12 december J.l. De speler J Pfeiffer (Rod* JC) werd voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk geschorst (met een proeftijd van een Jaar) en kreeg 150 gulden boete wegens het te gens het bij h> maling een tegenstander op ongeoorloofde wijze >ri de rug lopen cq du wen tijdens dc wedstrijd Heerenveen—Ro- da JC op 12 december j.l. Dc speler J. Simons (F< WV) werd voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk ge (met t en kreeg ba gulden boete wegens het te hard aanvallen van de doel verdediger van dc tegenpartij :ocn deze de bal reeds in zijn bezit had tijdens de wedstrijd Heracles —FC VVV op 12 december J.l. BORIS SPASSKI

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15