PAKISTANERS LEGGEN HOOFD IN SCHOOT NS krimpt personeel in et2000man LONG VISSEN GERED Parkeerschijf iblauwe zone niet verplicht Dacca capituleert Extra tv voor de kinderen Stijgende bloeddruk is stads verschijnsel Politie vindt oor van leraar Prijs van Concorde: 31 min dl. Verbitterde Marokkaan sticht brand Herstel dr. Veringa vordert it Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. jvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95. kwartaal 20,65, Jaar 80,1V Per post: r kwartaal 23,95, per jaar 94,55. Sou/tont 63e Jaargang, no. 18.576 DONDERDAG 16 DECEMBER 1671 DAGBLAD v/nnR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND OVERWEGEND DROOG De weersverwachting van het K.N.M.I. tot morgenavond luidt: Overwegend droos weer met veel bewolking en vooral in het zuiden van het land kans op mist in de nacht en ochtend. Mini mumtemperaturen van 6 graden in het noordoosten van het land tot rond 1 graad in het zuid oosten. Maxima morgen om streeks 7 graden. ase Vijayanta-tanks in opmars langs de grens met West-Pakistan onze parlementaire redactie) ji HAAG De Nederlandse egen zullen in de komen- fier jaar het personeelsbe- met 2.000 man inkrimpen. g in 1972 zal het aantal laad- losplaatsen worden terugge- Zeldzaam soort (Van onze correspondent) HELBOURNE Aan de rand van de Australische stad Brisbane is een actie om een familie van 14 prehistorische vissen te redden succesvol afgeslo ten met de vangst van twee zoetwaterlongvissen van elk 9 kg. )e longvis (neoceratorus forsteri), ook wel bekend als fossielvis, bewaart een aantal krakteristieken van een vissoort die 200 miljoen jaar geleden uit stierf en die in zijn huidi ge vorm alleen in Queens land voorkomt. In kerst vakantie: HILVERSUM Van 20 tot en met 31 december zal de NOS-tv elke middag een aantal vakantieprn- gramma's uitzenden op Ned. I, ten behoeve van de schoolkinderen met kerstvakantie. Maandag 2n december wordt om 15.30 uur be gonnen met ,,De nacht dat de dieren konden spre ken". een getekende mu sical, waarna om 15.55 "ur „Hans Brinker en de tilveren schaatsen" volgt, een tv-musical. waarin onder anderen Lex Goud- •mit. Ina van Faassen en Lo van Hensbergen mee spelen, andere programma's fllen volgende week da- g'Hjks door ons worden gemeld op de radio- en tv.-pagina. bracht tot 150. Hierdoor wordt het aantal arbeidsplaatsen het volgend jaar gereduceerd met 162 (140 man stationspersoneel en 22 machinisten.) De directie van de N.S. heeft hiertoe besloten om tegemoet te komen aan de eis van de rege ring dat het goederenvervoer in tegenstelling tot., het reizigers- vervoer geen verlies meer mag maken, en op korte termijn ren dabel dient te worden. Om tot de reducering van 2.000 arbeidsplaatsen te komen moet het wagenladingenvervoer dras tisch gesaneerd worden. Een woordvoerder van de N.S. sprak gisteravond alle geruchten te gen volgens welke het terug brengen van het aantal arbeids-, plaatsen ontslag voor de betrok kenen zou betekenen. Een deel zal langs natuurlijke weg af vloeien. een ander deel wordt elders in het bedrijf te wark ge steld. In 1973 wil de N.S. het aantal sta tions verder terugbrengen tot 100. Dit houdt tegelijkertijd in dat het aantal arbeidsplaatsen verder zal afnemen met onge veer 800. Op 1 januari 1975 moet de sane ring van het wdgonladingenver- voer eer. feit zijn en zal men bereikt hebben dat er 2.000 man minder te werk gesteld zijn. De vakbonden zijn vorige week van deze beslissing op de hoog te gesteld. Bij Philips zijn dit jaar 6500 werk nemers weggegaan. De vakbon den hebben aangekondigd het personeelsverloop nauwkeuriger te volgen, omdat de indruk be staat, dat er niet altijd sprake is van „natuurlijk verloop", waardoor het personeelsbestand ingekrompen zou worden. Van i verslaggever Den Haag Naarmate mensen ouder worden, stijgt hun bloed druk. Dat wordt vrij algemeen als een verschijnsel aan genomen. Hoogstwaarschijnlijk moet deze bloeddrukstijging toch als abnormaal worden beschouwd, als een afwijking veroorzaakt door het leven in een ge-urbaniseerd (verstede lijkt) milieu. Uit onderzoek onder West- Afrikaanse bevolkingsgroepen door medici van de universiteit van Utrecht is namelijk geble ken dat bij niet-ge-urbaniseerde of anderszins ..verwesterde" groepen de bloeddruk met het oplopen der leeftijd niet stijgt. Het niet-stijgen zal daarom we! als normaal moeten worden aangemerkt, aldus staat in het jaarverslag 1970—'71 van de universiteit. dal binnenkort wordt gepubliceerd. Politie wil optreden tegen ontvoerders ïilj miljonair ESSEN De Essense poli tie, die al dagen koorts achtig zoekt naar de ont voerde miljonair Theo Al- brecht (49 jaar), zal zich door de ontvoerders niet langer onder druk laten zetten. Officier van justi tie Llndenberg verklaarde echter dat Albrecht beslist niet in gevaar mag ko men. Volgens de huidige beloftes zal de politie pas 24 uur nadat Albrecht op vrije voeten is gesteld, in actie komen. Een speciale eenheid van 130 agenten staat klaar om onmiddel lijk in te grijpen. Het losgeld van zeven mil joen mark vormt voor de schatrijke familie Al brecht (eigenaar van 600 warenhuizen) geen pro bleem.. NEW DELHI Reuter-AP-ANP De Pakistaanse troepen in Dacca en elders in Oost-Pakis- tan hebben het hoofd in de schoot gelegd. Bevelhebber, ge neraal „Tijger" Niaza aanvaard de capitualie en heeft zijn troe pen opgedragen de wapens naar te leggen. De Indiase legerlei der, ggeneraal Jacob is naar Dacca gevlogen om met gene raal niaza de overgave te be spreken. Intussen naderen zowel Russchische als Amerikaanse schepen de Golf van Bengalen. Vanmorgen half vijf liep het ulti matum af dat India esteld had nadat generaal Niaza om op schorting van de vijandelijkhe den had gevraagd teneinde de kwestie van wapenstilstand c.q. capitulatie te overwegen. India staakte toen de luchtaanvallen maar de aanvallen van de grondtroepen en de artilleriebe schietingen gingen door. De op mars naar Dacca vorderde snel. Vanmorgen drong een Indiase colonne door tot in het hart van de stad. De Pakistaanse com mandant van de 36e infanterie divisie, generaal-majoor Sjam- ser gaf zich met zijn troepen De Russischie vlooteenheden sto men op naar de Golf van Ben galen, omdat de Amerikaanse dat ook doen. De Amerikanen zijn in de buurt om eventueel Pakistaanse troepen uit Oost- Pakistan te helpen evacueren. Iets dat de Indiase regering wel niet zal toestaan. Terwijl Dacca viel. deHbei.^rda de Veiligheidsraad. Moment liggen niet minder dan vijf reso luties. om aan het conflict een eiden te maken, gereed. Giste ren liep de Pakistaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Boettho woedend weg. Hij zei, dat de raad met opzet traineer de tot Dacca gevallen was. „Hou julli je Veiligheidsraad maar", riep hij en verscheurde zijn papieren. IN NOORD-IERLAND Spelende jongen doodgeschoten BELFAST (AFP) Het Britse leger heeft gisteren erkend dat de door van de 16-jarige Martin MacShean te wijten is aan een tragische vergissing van de be trokken soldaten. De jongen speelde met zijn broer en drie kameraadjes in het Noord-Ierste dorp Coalisland en had een onschuldig plastic ge weer bij zich. Een Britse pa trouille die passeerde, voelde zich kennelijk bedreigd en schoot de jongen neer. Het leger zegt nu dat de soldaten zich hebben kunnen vergissen omdat de knapen een spel speel den, 's avonds om elf uur, dat een volmaakte imitatie was van een vluchtpoging. Zij voelden zich bedreigd en schoten. „De soldaten waren er zeker van dat het een echt wapen was", aldus een woordvoerder in Belfast. Hoofddorp (ANP) Toen de politie gisteren op de rijksweg Haar- lem-Amstelveen op de plaats arriveerde waar even tevoren een on geval had plaats gehad, trof zij slechts een lege auto aan. Bij een grondige inspectie van de auto kwam echter een oor te voorschijn Het bleelc toe te behoren aan een 30-jarlge leraar uit Amstelveen, die met zijn auto was geslipt en enige malen over de kop was gegaan. Een passerende automobilist had hem daarop naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht, zonder er op te letten dat de man een van zijn oren miste. De politie had spoedig achterhaald waar het slachtoffer was heenge bracht, zodat het oor weer aan de eigenaar kon worden teruggege- Maurice Chevalier in ziekenhuis Parijs (DPA) De beroemde Franse chansonnier en to neelspeler Maurice Chevalier ligt sinds maandag in een Parijs ziekenhuis. Naar gisteren bekend ts ge worden, lijdt de 83-Jarige Chevalier aan een nierontste king. In maart van dit jaar is hij twee weken voor ob servatie in een ziekenhuis opgenomen geweest. Er werd toen gesproken over een ernstige ziekte waaraun de chansonnier zou lijden. Onlusten met studenten MADRID (DPA) De faculteiten van wijsbegeerte en rechtsge leerdheid van de universiteit In Madrid zijn gisteren voor onbe paalde tijd gesloten na gevech ten tussen studenten en de poli tie. De ongeregeldheden braken uit n.iil.it de politie ondanks verzet van de studenten uit de mensa republikuinse vlagen had ver wijderd. Met waarschuwings schoten werden de woedende studenten uiteengedreven. Er zouden talrijke gewonden zijn. Tien studenten zijn door de poli tie in hechtenis genomen. Provinciehuis (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De uitbreiding ras het Provinciehuis te Den Hung met een derde vleugel, waarin opgenomen een vergaderzaal voor de Provinciale Staten, zal doorgaan. Met 44 stemmen voor en 35 tegen besloten vanmorgen hiertoe de leden van Provinciale Staten. Zonder enige discussie werd tot stemming besloten. Vorige maand staakten de stemmen (38 tegen 38). De totale kosten van het plan bedragen 35.6 miljoen gulden. Bijzonder teleurgesteld voelden zich politieke jongeren organisaties en Dolle Mina, die heftig tegen de bouw hadden ge protesteerd. Half jaar BTW-uitstel voor Italië De Pakistani lopen uit de Veiligheidsraad. Bhoetto gaat voorop Parijs ((AP) De eenheids prijs voor een supersone Concorde bedraagt 31,2 miljoen dollar, zo is door dc president van de Fran se luchtvaartindustrie Ae rospatiale. Henri Ziegler, meegedeeld. Doorbij is uitgegaan van de dollar- pariteit van voor de grote koersdaling van gisteren, na de mededeling van president Nlxon dut de dollar gedevalueerd zal worden. De eerste zes Concordes zullen gegarandeerd In oktober 1974 aan de ko pers worden geleverd. Air France, BOAC cn Pan Am zijn de eerste. Ameri ka heeft het lawaai van de Concorde „aanvaard baar" genoemd Rond 1980 komt een tweede ge neratie, van de Concorde die groter wordt. leend bij de invoering belasting op de toegevoegde waarde, tot 1 juli volgend jai zal de harmonisatie van de be lastinggrondslag niet vertragen. Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese commissie, Wilhelm Haferkamp, in het Europese parlement meegedeeld. Het par lement ging akkoord met het nieuwe uitstel. Italië, dat voor de invoering van de B.T.W. in totaal twee en een half jaar uit stel is verleend, meer dan enig ander land, zal het bij de ver dere aanpassing waarschijnlijk ook nog moeilijk krijgen, aldus Haferkamp. DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren een 25-jarige Ma rokkaan aangehouden, die heeft bekend gistermorgen vroeg brand te hebben gesticht in het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Moerweg. e man vertelde gisternacht om streeks drie uur het gebouw te zijn binnengedrongen met vijf lieter benzine en hiermee het vaste tapijt te hebben overgo ten. De schade die bij deze brand is aangericht bedraagt ruim 150.000 gulden De Marokkaan, die sind s augus tus vorig jaar in Nederland is en in deze tijd al zes baantjes heeft gehad, bleek als werkne mer moeilijk plaatsbaar. De politie zegt dat dit bij de man tot zekere frustraties heeft ge leid, waarbij hij de schuld van het moeilijk aun het werk te kunnen komen in eerste instan tie bij het Gewestelijk Arbeids bureau zocht. Dc vreemdelin gendienst van de Haagse politie had hem overigen in samenwer king met het GAB laten weten dat hij vrijdag ons land zou moeten verlaten. Hij had zijn vliegticket al In het bezit. Waar schijnlijk heeft de Marokkaan voor zijn vertrek nog oven zijn gram willen halen. De politie was de dader van de brandstichting overiens al gauw op het spoor, omdat er met de Marokkaan bij het GAB al eer der moeilijkheden waren ge weest. Kantonrechter Sittard: SITTARD Volgens de kantonrechter te Sittard ia oen parkeerplaats binnen de „blauwe zone" geen openbare weg en kan daarom het parkeren met een parkeerschijf niet verplicht worden. Dit bleek bij een proefproces, dat was uitgelokt door een Sittardse rij- instructeur, die daartoe zijn auto zonder parkeerschijf in de blauwe zone had geparkeerd. De officier van justitie heeft intussen laten weten tegen het vonhis in hoger beroep te gaan. De Sittardse politie zal zich intussen aan de uitspraak hotjden. Wel zullen om een chaos in de binnenstad te voorkomen de auto- I nummers worden genoteerd van de automobilisten die „in overtre ding" zijn. Mocht het vonnis in hoger beroep vernietigd worden, dan kunnen zij alsnog bekeurd worden. 1 De uitspraak van de Sittardse kantonrechter heeft teleurstelling en verbazing tot gevolg gehad bij de gemeente, politie en ANWB. Men zou het Jammer vinden, indien de parkeerproblemen op een andere manier opgelost zouden moeten worden. Het gebruik van parkeer- schijven is immers erg praktisch en goedkoop. De uitspraak heeft verder als consequentie, dat politie slechts op de j openbare weg tegen verkeersovertreders kan optreden. De wegge- bruikers kunnen nu op een parkeerplaats overtredingen maken zon- I der dat de politie in kun grijpen. Den Haag Het herstel vin de reeds geruime tijd zieke KVP- fractievoorzitter dr. Veringa verloopt voorspoedig, maar zal nog wel enige tijd vergen. Dit jaar zal dr. Veringa dun ook ze ker niet meer In dc politieke urena terugkeren. „We gaan ervan uit dat dr. Verin ga terugkeert", zei waarnemend fractieleider Andriessen gisteren in een reactie op geruchten als zou dr. Veringa in het geheel niel meer In het parlement te rugkeren. Beklag van Sehul en Dona Utrecht (ANP) De redacteuren Schul en Dona van het VVDM- afdelingsblad Alarm, die door het hoog militair gerechtshof zijn veroordeeld tot drie maan den tuchtklasse Nieuwerslufs, gaan tegen deze beslissing van het HMG in beklag bij de Com missie voor de Rechten van dc Mens van de raad van Europa in Straatsburg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1