LIBERAAL WIEGEL VALT VAN ELSEN AAN PETÏR STUYVESANT ÊeidaeSotwa/nt PASTORALE RAAD ROEPT HUEP IN VAN ACHTERBAN BLAZERS EN SLAGWERK VOERENDE BOVENTOON AFRIKANEN IN STAKING Over Defensie )olle Mina's tegen reclame zeep op tv Ned. Kamerorkest in Penderecki's Capricio °°Hm 0«3 Rusland niet tegen één Duitsland SDAG 14 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT Zuid-Afrika pad In Windhoek, de hoofdstad van Zuid-West Afrika, a 6.200 Ovambo's, eenzesde deel van alle Afrikaanse ar- (rrs in de stad, het werk neergelegd. Gisteren zijn ze bo- idien in hongerstaking gegaan. Daartoe hadden ze hun ge- broodvoorraad voor twee dagen vernietigd. itoriteiten hadden gehoopt alle stakers naar een reservaat et noorden van het land, te kunnen repatriëren en nieuwe [eiders aan te voeren. Nu de hongerstaking is begonnen, e echter moeilijkheden. groep Dolle Mina's demonstreerde gisteren voor het gebouw van de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten. De leus cos in eigen buik" had voor deze gelegenheid plaats gemaakt voor „baas in eigen milieu". Haag (ANP) Een groep (Dolle Mina's heeft de och- I kod van de maandag-was- gebruikt om in het kan- lor van de Nederlandse Srreniging van Zeepfabri kanten in Den Haag te dis- osairen over de wasmidde- tn de televisiereclame mor. Zij ontvouwden het kantoor spandoeken, *rop stond „Baas in eigen stuur NRT treedt af am (ANP) Het bestuur Nieuw Rotterdams To- heeft zijn functie neerge- B. en W. van Rotterdam hiervan maandag schrifte de hoogte gesteld. 5tuur heeft B. en W. laten in gesprekken met de gebleken dat men de het bestuur voorgestane iplossing niet meer reali- vindt. Dit betekent, al- milieu" en „Niet biologisch actief maar biologisch even wicht", en zongen een „fos faatlied". De Dolle Mina's waren naar het kantoor ge komen naar aanleiding van een advertentie van de was middelenfabrikanten in de dagbladen. ging van Zeepfabrikanten, de heer L. H. van Schelt, de wasmiddelenadvertenties via de televisie te stoppen. „Het is larie dat de consument om steeds maar wittere was vraagt. Het geld dat dan vrijkomt, moet gebruikt wor den om wasmiddelen te ont wikkelen die minder fosfaten bevatten". De heer Van Schelt antwoordde, dat de wasmiddelenfabrikanten on derzoek verrichten naar de vervangende middelen van de fosfaten. „Het milieu is voor ons ook probleem num mer een". We zullen vervan gers van fosfaten pas toepas sen, als aangetoond is dat hun werking gunstiger is dan die van fosfaten", aldus de heer Van Schelt. HAARLEM (ANP) Het KVP- Tweede-Kamerlid Van Eisen is bezig met het ondergraven van de samenwerking der regeringspartijen en dat is een ernstig feit. Dit zei gis teravond WD-fractieleider in de Tweede Kamer Hans Wiegel op een bijeenkomst van zijn partij in Haarlem. Volgens Wiegel zou Van Eisen zonder medeweten van zijn fractie hebben meegewerkt aan het opstellen van de mo tie van De Gaay-Fortman (PPR) over de vrijheid van me ningsuiting in het leger, die op 2 december in de Kamer werd aangenomen. parlement aan. De samenwer king van de WD met DS'70 noemde hij uitstekend. In de ARP wordt naar zijn oordeel ui terst constructief samenge werkt, maar bij de CHU lukt dat wat minder. „Als de heer Van Eisen zo door gaat", aldus de liberale fractie voorzitter, „dan zal de bereid heid tot het steunen van het re geerakkoord speciaal ten aan zien van de defensie achteruit gaan". Het morrelen aan de bouwstenen van het regeerak koord noemde de heer Wiegel kvp 8taat zijl onaanvaardbaar „Binnenkort komt de begroting van defensie aan de orde en dan zullen we beter het standpunt van de KVP leren kennen", zei hij. Wiegel roerde ook de positie van andere politieke partijen in het Inziens voor moeilijke situatie nu er een nieuwe partijvoorzitter is geko men. Hij heeft zich loyaal te genover het regeerakkoord op gesteld, aldus de heer Wiegel, maar verder zullen we moeten afwachten. Uitverkoop van Nederlands defensie-apparaat WAT zullen Nederlandse burgers denken die optellen wat de laatste maanden door onverdachte defensiedeskundigen ten beste is ge geven aan suggesties om de krijgsmacht meer efficiënt en daardoor tevens goedkoper te maken? Misschien wel dat we evengoed kunnen overstappen op het denkbeeld van anti-militaristen van P.S.P.- en andere huize, die vinden dat het militaire apparaat in Nederland maar helemaal moet worden afgeschaft. Kamerlid Van Eisen van de K.V.P. schijnt de niet helemaal goed (wat iets anders is dan „helemaal niet goed") geciteerde bron te zijn van suggesties dat Nederland het beste kan stoppen met honderden miljoenen guldens te investeren in een eigen .luchtmacht. Sinds jaar en dag ijvert de Partij van de Arbeid voor een conclusie dat het op de been houden van de marine een overbodige luxe is. Sedert kort kennen we ook de opvatting van experts uit de hoek van D '66, die het handhaven van onze landmacht zinloos vinden; Nederland zou moeten volstaan met een efficiënt, maar goed uitgeruste zee- en luchtmacht om daarmee aan zijn verplichtingen in het apparaat dat de westerse militaire veiligheid garanderen moet, te voldoen. De optelsom lijkt veel op totale uitverkoop van ons gehele defensie apparaat. t rilt Een schakel EN beetje merkwaardig Is, dat de berichtenstroom intensief vloeit op het moment dat de door de overheid ingestelde commissie- Van Rijckevorsel volop bezig is met het samenstellen van een rapport dat juist licht zou moeten brengen voor de in reorganisatie van onze defensie geïnteresseerde regering en volksvertegenwoordiging. Be vestigen de in de publiciteit gebrachte suggesties soms het genicht dat er binnen de commissie-Van Rijckevorsel diepgaande menings verschillen bestaan? Wat ons daarnaast bevreemdt, is het feit dat Nederland uiteindelijk niet meer dan één schakel is in de Noordatlantische verdedigings- organisatie. zodat reorganisatie van onze strijdmacht nooit losge maakt kan worden van een totaal-visie op het NAVO-afwecrapparaat. Nu wordt de NAVO gekenmerkt door een eigenschap waarmee mili taire organisaties permanent behept schijnen te zijn: noodzakelijke beslissingen worden vlotter genomen wanneer het oorlog is, dan in vredestijd Wanneer Nederland meer druk wil zetten achter her ziening van de politieke NAVO-strategie en de militaire vormgeving daarvan, mogen onze ministers en militare kopstukken gerust sug gesties doen. Maar dan wel gecoördineerd en niet op een manier die de indruk wekt dat Nederland met zijn defensie-apparaat „mono polie" aan het spelen is. dus het bestuur van het N.R.T., dat het gezelschap in zijn huidi ge samenstelling per 31 augus tus 1972 niét kan worden voort gezet en dat voor het volgende seizoen naar nieuwe mensen en structilren moet worden ge zocht. Met name de instelling en de op vatting van de betrokkenen je gens elkaar en het gezelschap en hun meningen over de toe komst na het seizoen 72-73 zijn, zo staat in de brief, de afgelo pen weken zozeer gewijzigd, dat hun samenwerking voor het vol gende seizoen onvoldoende waarborgen biedt voor een aan vaardbare presentatie. Een experimenteel werk, Pende recki's Capriccio voor hobo en strijkers, werd ons gisteravond in het Congresgebouw door het Dynamisch. Modem. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! ...Jongste der wereldmerken Nederlands Kamerorkest onder directie van David Zinman solistische medewerking Han de Vries geboden. Zes nuten hobo-acrobatiek, waarin men goeddeels onbekende klan ken en kleuren van het solo-in strument waarnam tegen een fond van elf strijkers, die had den te zorgen voor gèluidsflar- den, glissandi en kloppen. Ont staan uit niets en tot niets lei denddan worden zelfs zes minuten nog lang! Gelukkig was er ook nog Mozart met zijn geniaal Pianoconcert in Es (K.V. 482). door Misha Dichter meestelijk gespeeld en het ensemble meesterlijk bege leid: terecht liet de solist de voortreffelijke blazers nadruk kelijk In de na afloop hem ge brachte hulde delen. Penderecki en Mozart werden om lijst door Campra's Suite uit „l'Europe galante", door Zin man en de zijnen uiterst geraffi neerd gebracht dat men ech ter met muziek van een petit maitre geconfronteerd werd, kon zelfs hij niet camoufleren! en een wondermooie Haydn- Symfonie in A, omstreeks 1775 ontstaan. Een meesterwerk qua vorm e houd, dat vooral in het tweede deel. Largo, de hoorder tal van aangename verrassingen De prachtige dynamische schake ringen waren hier bepaald op merkelijk: alle hulde voor deze uitvoering. B.R. Het Koninklijk Conservatorium is voor zijn Jaarlijkse einduitvoe ring gelukkig afgestapt van al die losse delen uit overbekende soloconcerten. Hoeveel origine ler was het programma dat gis teravond in een goed bezette Kurzaal ten gehore werd ge bracht! Zo hoorde men de begaafde Ierse harpiste Caitriona Yeats in Ra vels magnifieke Introduction et allegro, waarin trouwens ook de andere partijen, met name die van de fluit, heel mooi werden vertolkt. Naar wij vernemen wil Caitriona Yeats doorgaan voor de Prijs van Uitnemendheid. Enigszins verbaasd waren wij over het optreden van de alt zangeres Marianne Dieleman, die al zo veel concerten geeft, maar tussen de bedrijven door nu toch ook een conservato rium-examen deed. In het ont roerende Lamente di Arianna van Monteverdi kwam zij goed Heel bijzonder was het hoornspel van Ab Koster, dat uiteraard minder opviel in Vesters bewer- Nederlandse Friendship voor de V.N. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland stelt op verzoek van V.N.-secretaris ge neraal Oe Thant ten behoeve var de VN-Vredesmacht een Fokker Friendship F 27 met be manning van de vliegbasis Soesterberg beschikbaar. Dit toe stel dient ter vervanging van een onlangs in Kashmir bescha digd VN-vliegtuig uit Canada. De F27 kan zo nodig terstond worden ingezet indien het ver loop van het conflict tussen In dia en Pakistan daartoe aanlei ding geeft. king van Bachs ricercare, waar het zich bij het spel van de an dere vijf blazers moest aanslui ten, maar wel in Mozarts kwin tet K. 407, waarin de vier strij kers de veelbelovende hoornist helaas onvoldoende partij ga- Hoezeer trouwens tegenwoordig de blazers en het slagwerk de strijkers domineren, bleek na de pauze, toen zes slagwerkers (en drie contrabassisten als vul ling) zich wijdden aan Peter Schats Signalement, en een har monie-ensemble tenslotte de Partita van Kees van Baaren (in memoriam de niet zo lang geleden gestorven directeur) uitvoerde. K.S. Democratisering KENMERKEND voor het maatschappelijk leven in de laatste decen nia is het democratiseringsproces; de natuurlijke reactie op het feit dat in de westerse wereld de macht in alle sectoren van het leven te eenzijdig geconcentreerd was bij kleine groepjes, waardoor zowel de geestelijke vrijheid als de ontplooiingsmogelijkheden van de grote massa gehandicapt bleken. De grote kunst bij het democratiseringsproces is nu de Juiste grenzen te vinden tussen de vrijheid die men nodig heeft en de leiding welke onontbeerlijk blijft. Veler ideaal daarbij is het toevertrouwen van de leiding aan een collectiviteit; toepassing dus van de commune- gedachte op alle levensomstandigheden van de mens: het bedrijfs leven, het onderwijs, de cultuur, de politiek, de Kerken, zelfs het gezin.' Zelfs gezag volgens natuurlijke orde en ontstaan door over dracht van verantwoordelijkheid wordt dan soms niet aanvaard. In het culturele leven wordt de laatste tijd merkbaar, wat de kwalijke gevolgen hiervan kunnen zijn; er ontstaat een chaotische toestand waarbij al spoedig de betrokkenen zoveel aandacht hebben voor hun erkende of vermeende rechten, dat alles wat nog meer aan dc orde is. tot bijzaak wordt gedegradeerd. Vroeg of laat zit de gemeen schap dan met de brokken. Ons komt het voor, dat hier en daar de brokken al zichtbaar worden. Bonn (DPA) De Russische re gering sluit in principe een her eniging van Duitsland niet uit. Ze maakt ook geen aanspraken op interventie tegenover dc Bondsrepubliek op grond van de artikelen 53 en 107 van het Handvest van de Verenigde Na- tics. Volgens regeringswoord voerder RUdiger von Wechmar maakt de regering in Bonn dit op uit verklaringen van de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko, die als document zijn toegevoegd aan de ontwerpen ter ratificering vun de verdragen met Moskou en Warschau. Deze ontwerpen zijn gisteren voorgelegd aan de Bondsraad. Contactraad chr. partijen compleet DEN HAAG (ANP) - De contact- raad van de drie christelijke partijen KVP, ARP en CHU, welke raad moet adviseren over de samenwerking van die par tijen, is thans compleet. Van de kant van de ARP is gisteren be kendgemaakt, wie voor deze partij in de raad zitting nemen. KVP cn CHU hadden reeds eer der hun leden voor de contact- raad aangewezen. Voor de ARP zitten in de raad: dr. A. Veerman, partijvoorzit- ♦er; mr. W. Aantjes, voorzitter Tweede Kamerfractie; dr. W. de Kwaadsteniet, partijsecreta ris; mr. W. C. D. Hoogendijk, direc' ar v»n de Kuyperstichting (wet. ac* .pelijk centrum van ARP) en prof. dr. B. Goud- Senaatspresident Fanfani en parlementsvoorzitter Pert(ni bespreken de uitslagen van dc stemmingen voor het Italiaanse presidentschap. Fanfani, kandidaat voor de Christendemocraten, is er tot nu tot niet in geslaagd de socialistische kandidaat De Martino voorbij te streven. Van een onzer verslaggevers DELFT De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam gaat aan haar ach terban vragen met welke zaken men zich als raad in de toekomst bezig moet gaan houden. Om dit te weten te komen zal het dagelijks bestuur van de rand binnenkort een brief doen uitgaan naar dekenale- en parochieraden in het bisdom Rotterdam met het verzoek kenbaar te maken wat men belangrijk vindt in de kerk van Rot terdam. Tot deze stap heeft de Pastorale Raad beslo ten, nadat dadelijk is geworden dat men niet bij machte is op een effectieve manier een plaats in te nemen in het bisdom Rot terdam. Reeds tijdens het in oktober ge houden bezlnningsweekeinde werd het de leden van de raad duidelijk dat men moei- Tijdens de gisteravond gehouden vergadering deed vicaris dr. C. Braun het voorstel om zich als raad niet expliciet met zichzelf be zig te houden, maar te gaan werken aan de wcrkel jk levende prol.lemen. Uit con tacten met het grondvlak zou onder meer du.dciijk kunnen worden welke onderwer pen een zekere prioriteit verdienen. Namens dc sectie Den Haag signaleerde mr. Fonteyn het gebrek aan leiding dat de Pa torale Raad van het bestuur van het bisdom ondervond. Nu men er na vier jaar nog niet in gesluagd was om als raad een eigen positie te bepalen achtte hij het van groot belang dat het diocesaan bestuurscol lege met oppdrachten voor de raad zou ko men. V carls Braun maakte de heer Fonteyn dul dtlijk dat reeds regelmatig door het be stuur.colli-ge bepaalde onderwerpen op dl agenda van dc Pastorale Raad waren ge bracht. Om uit de impasse te geraken ci de tijd op te vullen d:e er mee gemoeid bij het grondvlak te rade tc gaan, stelde vi tur.s Braun voor zich bei g te gaan hou den met de verklaring over de kinderkats chesc en de problem ..tick rond dc katholi citcit van het onderwijs. Hij voegde cr ov« r ns aun toe het niet gewenst te achtci dat het bestuur van het bisdom de agenA van de Pastorale Raad bepaalde. Op voorstel van de werkgroep buitenlands werknemers uit de raad heeft men besl« ten in de januari vergadering uitvocrii van gedachten te wisselen over de situati van dc gastarbeiders.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9