Indiërs aan rand ran Dacca STERFTE KANSEN GROEIEN Aannemers pessimistisch Baby.in Wassenaar te vondeling gelegd 2DERDE VETO ■ilAN RUSLAND ;i Dodelijk ongeval in Rijswijk „We willen haar graag houden" ekkramp 3n A'dam Benedict Silberman overleden Bulgaarse minister verongelukt Mariafeest in Mexico: 46 doden A «b Betogingen in Zagreb DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.568 DINSDAG 14 DECEMBER 1971 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. •rtenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week l.e3, maand «.95, kwartaal 20,65, jaar 80,16. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Volgende patiënt; 20.21 uur: Klatergoud. Ned. II: 20.21 uur Familie Mack; 21.20 uur Arsene Lupin. In Achter Den Haag uit het House of Lords verschijnt vanavond mi nister De Koster van Defensie voor een gesprek over de natio nale verdediging. Ned. I, 21.45 AF EN TOE REGEN De weersverwachting luidt: Plaatselijk wat regen, maar mor gen overdag ook enkele opkla ringen. Minimumtemperaturen van 8 graden aan zee tot 4 gra den in het zuidoosten van het land, maxima rond 8 graden. R' CUTTA-NEW YORK (Reuter-AP) Indiase troepen lebben de buitenwijken van Dacca bereikt en bevinden i :h negen km van het centrum van de stad waar zich, in n i dichtbevolkte wijk, 35 tot 40.000 Pakistaanse soldaten staat van verdediging bevinden, zonder dat van over- iserjfe sprake mag zijn. In New York boorde de Sowjet- ie met een derde veto een Amerikaans voorstel in de iligheidsraad voor een staakt het vuren en terugtrekking !s n de troepen, in de grond. Dezelfde Veiligheidsraad erstond pogingen van Rusland en India een vertegen- unjordiger van Bangla Desj (vrij Bengalen) in de raad het woord te laten. u aan drie kanten inge- India heeft opnieuw pa- itisteneenheden in de om- de stad neergelaten. Indiase chefstaf, generaal iksjaw heeft voor de derde oproep tot capitulatie et staat wel vast dat, de gevechten om Dacca zelf breken er veel slachtof- onder de burgerbevolking vallen.In New Delhi kijkt met enige bezorgdheid de noordgrens, vanwaar troepenbewegingen ge- zijn. China steunt zoals Pakistan. Niettemin n aan, dat de Chine- :inig zullen kunnen doen, de bergpassen dik on- n en ijs zitten. York Times weet te mei- At het Amerikaanse vlieg- ip Enterprise en enige voJere schepen uit de Vietna- te wateren naar Singapore Bengalen binnen te varen voor 'n eventuele evacuatie van Ameri kanen uit Oost-Pakistan. Er be vinden zich nog enige tientallen buitenlanders in Dacca, die mo menteel niet meer met vliegtui gen geëvacueerd kunnen wor- RIJSWIJK - Op het kruis punt Sir Winston Chur- chilllaan - Burg. Elsen- laan te Rijswijk is gister middag om kwart over vijf een overstekende voetganger door een per sonenauto, bestuurd door de 25-jarige W, J. B. uit Den Haag geschept. Vol gens getuigen zou de voet ganger. de 57-jarige C. H. Schrijver uit Den Haag, het rode voetgangerslicht hebben genegeerd. De man werd ernstig ge wond overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Voorburg, waar hij la ter op de avond aan zijn verwondingen is bezwe- r-jeeds één dode: jSC TERDAM - (ANP) - In Am- i rdam zijn drie gevallen van kramp geconstateerd. Een •tje, een 6-jarig meisje, is rieden. ej djunct-directeur van de G.G. 'G.D., dokter J. Allema, deel- vanmorgen mee dat in het 'J£kal van het meisje dat eind per ige week na een snel verlo- '"^ide meningitis is overleden, klinisch wel vaststaat dat het kramp is geweest. ree andere gevallen zijn een 2, J otmoeder en haar kleinkind, ït i de familieleden van het rjpsje en degenen in haar naas- omgeving heeft de G.G. en sulfatabletten verstrekt om '.fjrdere besmetting te voorko- ,T' TOUL Oproer in gevangenis neergeslagen '«rijs In de gevangenis van Toul is gisteren een nieuwe opstand uitgebro ken. Ditmaal was de gen- larmerie er als de kippen lij om de rebellie de kop in te drukken en dat is niet bepaald zachtzinnig gegaan. v«n de honderd muitende gevangenen liggen er vier ernstig gewond in het plaatselijke hospitaal van de gevangenis. Een van de bewakers die op de uitkijktoren stond en zijn collega's waarschuwde, is van de toren gegleden en ligt eveneens met ernsti ge kneuzingen in het zie- 30»!kenhuis iJflians zal naar de toestan den in de gevangenis van Toul een onderzoek wor den ingesteld. Niet alleen de directeur en de bewa kers zullen worden ver- koord, mnar ook de Aal moezenier, de dokter en ket verplegend personeel. DEN HAAG (ANP) De sterfte kansen voor mannen in Neder land, die over de gehele linie van 1900 tot 1950 bij voortduring verminderden, vertonen sinds treden, voor wat de sterftekans betreft, maar zijn voor mannen de sterftekansen groter gewor den. met name voor oudere leeftijd. (Vane r verslaggevers) WASSENAAR Een viereneenhalve maand oude baby Is zaterdag middag in een garage van een woning aan de Wassenaarse Eiken horstlaan te vondeling gelegd. Het kind, een meisje, werd huilend gevonden door de eigenaar van de garage, de heer L. G. Boreel. De baby was gewikkeld in een van dc dekens die de heer Boreel ge bruikte voor de hend. Het meisje was keurig gekleed en Is kernge zond. Tussen de kleding van het kind was een brief verborgen. Uit de En gelse tekst bleek, dat de vader of moeder de familie Boreel met zorg had geselecteerd. De schrijver of schrijfster was rrvnn op de hoogte, dat de familie Boreel reeds eerder een kind had geadop teerd en vermeldde dat het meisje 1 augustus was geboren en de eerste vaccinatie al had gehad. In overleg met de Officier van Justitie mr. J. D. Lulofs blijft het kind voorlopig bij de familie Boreel. De familie is dolgelukkig met het kind en wil het graag behouden. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing. De buren hebben rond half zes een hen onbekende wagen voor de woning van de familie Boreel zien stoppen. De Wassennarse politie stelt een onderzoek in naar een mogelijke inschrijving in het bevolkingsregister in een Ne derlandse gemeente. Indien noodzakelijk worden ook buitenlandse korpsen bij het onderzoek betrokken. vestigd in een artikel a tuaris L. J. Leopold In „Wel wezen", periodiek ven de Neder landse Vereniging ter Bevorde ring van het Levensverzeke ringswezen (N V B L). Pakistaanse militairen die gevangen worden gehouden in Jessore, de Oostpakistaanse stad die door India is veroverd. Ook de guerrillastrijders, de Mukti Bahini, hebben gemeld krijgsgevangenen te hebben maakt. de pensioengerechtigde leeftijd (65 jaar) haalt: in de periode 1961 tot 1965 was dit percentage 74 tegen 76 in de periode 1956 tot I960, eveneens 76 in de periode 1951 tot 1955 74 in de pe riode 1947 tot 1949, 68 ;n de pe riode 1931 tot 1940 en 46 in de periode van 1900 tot 1909. reau voor de Statistiek. Blijkens In het zelfde periodiek herhaalt dit cijfermateriaal, aldus de dr. Lamberts, huisarts in Rot- heer Leopold, is er voor vrou- terdam en tot 1970 socialistisch wen een zekere stabiliteit Inge- gemeenteraadslid in de Maas stad, zijn voorspelling dat de le vensduur in de Rijnmond min stens 5 jaar onder de gemiddel de levensduur In overig Neder land ligt. Eigenlijk, /egt dr. Lamberts, moet die vijf jaar ho ger zijn. Hij heeft na zijn uit spraak. die hij in het voorjaar van 1971 heeft gedaan, gespro ken met prof. Barry Commoner. Amerikaanse bioloog en autori teit op het gebied van milieuhy giëne, Deze deskundige zei, na dat hij de gegevens van dr. Lamberts had bestudeerd, dat die vijf jaar eigenlijk dichter bij tien jaar zouden moeten liggen. HILVERSUM (ANP) De musi cus Benedict Silberman, die vo rige week op 70-jarige leeftijd te Hilversum is overleden waar aan op zijn verzoek geen rpcht- baarheid werd gegeven is gis termiddag gecremeerd. De heer Silberman werd 5 decem ber 1901 te Helsinki geboren, zijn vader was Oostenrijker, zijn moeder Finse. Hij kreeg zijn muzikale opleiding aan het Amsterdams Conserva torium. Daarna kwam hij te Berlijn in contact met de groten van de lichte muze: Franz Le- har, Robert Stoltz en Emmerich Kalmann. In 1936 werd hij me dewerker bij de radio in Neder- In 1948 stelde hij op verzoek van de Nederlandse Radio Unie een orkest samen dat een all-round programma kon uitvoeren: het Promenadeorkest, dat nu uit zestig man bestaat, Silberman heeft dit orkest geleid tot 1967. Als gastheer trad hij veel op in het buitenland, waarbij veel werken van Nederlandse compo nisten werden uitgevoerd. SOFIA (AFP) De minister van buitenlandse zaken van Bulga rije, Iwan Basjef (55), is giste ren tijdens een skitocht veron gelukt. Basjef was zondag een skitocht gaan maken in het Witosjage- bergte ten zuiden van de Bul gaarse hoofdstad. Na een sneeuwstorm keerde hij niet naar zijn berghut terug. Red dingsploegen vonden hem maan dag pas onder een flinke berg opgewaaide sneeuw. Hij leefde toen nog maar overleed in het ziekenhuis aan ernstige bevrie zingen. NKV en CNV: Afzonderlijk ingrijpen in prijzen kan UTRECHT (ANP) Het NKV en het CNV hebben gisteren in hun officiële publikaties (Ruim Zicht en De Gids) verklaard, dat de stelling dat prijs maatregelen niet moge lijk zijn zonder dat tege lijkertijd in de lonen wordt ingegrepen, niet onder alle omstandigheden houdbaar is. De lonen worden vastge steld in onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers, de prijzen worden meestal eenzijdig bepaald door de onderne mingen. Als zou blijken dat de loonontwikkeling gedisciplineerd verloopt, terwijl de prijzen in het huidige tempo blijven stij gen, kan volgens de twee vakcentrales het uitgangs punt van de volstrekte parallelliteit tussen loon- en prijsbeleid niet worden gehandhaafd. MEXICO (EFE) - Tijdens de viering van het belangrijkste re ligieuze feest van Mexico, het feest van Onze Lieve Vrouw van Guadeloupe, zijn het afgelo pen weekend 46 mensen om het leven gekomen en bijna 1500 ge wond. De slachtoffers kwamen om bij verkeersongelukken, door dronkenschap, bij ruzies of in het gedrang. Bij een verkeersongeluk werden 17 mensen gedood en 38 gewond toen een overbelaste vrachtwa gen inreed op een processiestoet in de staat Veracruz. Slatsom rechter: Bormann vrijwel zeker dood FRANKFORT (AFP) Martin Bormann, Hitlers plaatsvervan ger tijdens het Nazi-bewind, Is naar alle waarschijnlijkheid op 2 mei 1945 In Berlijn overleden tijdens de intocht van de Russi sche troepen in de Duitse hoofd stad. Tot deze slotsom is de rechter van instructie van de rechtbank te Frankfort, Horst von Glase- napp, na een onderzoek van bij na vier jaar. gekomen. Het voormalige hoofd van de Westduitse inlichtingendienst, Reinhard Gehlen, heeft in zijn in oktober gepubliceerde me moires geschreven, dat Bor mann een spion is geweest van de Russen en dat hij in 1969 in de Sovjet Unie is gestorven. Stichting Gezins voorlichting stopt 1 januari DEN HAAG (ANP) Het pu bliek schijnt er nog niet genoeg van doordrongen te zijn dat de werkzaamheden van het in Den Haag gevestigde bureau van de Nationale Federatie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting op 1 januari van het volgende jaar ophouden. Nog steeds stromen vragen en klachten op het hoofdbureau en de vijftig plaatselijke stichtin gen binnen. Aangezien de subsi die van de federatie met 6 mil joen verminderd is kunnen de werkzaamheden niet worden voortgezet. —tef' m jjm* Afe «tek m - Amsterdam De situatie in de Hij zei zich ongerust te maken bouwnijverheid geeft geen reden tot optimisme. Er is een duide lijke economische teruggang. Het dieptepunt is nog niet m zicht. De werkloosheid neemt van dag tot dag toe. Het aantal faillissementen stijgt. De archi tectenportefeuilles zijn voor 1972 slecht gevuld. Dat zei de voor zitter van de Ned. Aannemers- Als de loon- en prijsontwikkeling en Patroonsbond, de heer L. J. niet kan worden doorbroken, te Pas, vanmorgen op de leden- moet worden verwacht dat ook vergadering van zijn organism- volgend jaar de stijging van tie. de bouwkosten onaanvaardbaar hoog zal zijn. In het tweede half- Van de politieke prioriteit om over de gang van zaken in de jaar van 1971 stegen de bouw- minder-draagkrachtigen een utiliteitsbouw en de grond-, weg- kosten met maar liefst 14 per- voor hem betaalbare woning te en waterbouw. De overheidsop- cent. verstrekken, komt niets terecht drachten zijn drastisch inge- Hij wees erop dat de stichtings- als de stijging van de bouwkos- krompen. Gevreesd wordt dat in kosten van woningwetwoningen ten op dezelfde wijze doorgaat, in tien jaar met 140 percent zijn gestegen. Daarvan komt 71 per- Het kernprobleem is, zei de heer cent voor rekening van lonene Te Pas, dat verantwoordelijke en materiaalprljzen, 66 percent bewindslieden en daaronder wordt veroorzaakt door kost- prijsverhogende factoren, als vergroting woonoppervlak, aan leg centrale verwarming en be tere kwaliteit woning. Ontsporing en stroomstoring leggen HTM or aan banden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een ontspoorde tramwagen op het remlsetcrreln in Schevenlngen heeft de HTM- dienstregeling van de lijnen H, 9 en 10 danig In de war gegooid. Door die ontsporing, vanmorgen omstreeks kwart over zeven, konden de spltswagens voor deze lijnen, twaalf in totaal, niet uitrijden. Rond acht uur had de HTM de wagen in de rails zodat de splts wagens alsnog op pad konden. Het vertrek van twaalf wagens achter elkaar bleek toen echter een te zware belasting voor het bovenleidingnet te vormen, waardoor ee stroomstoring Op trad. Het resultaat daarvan was dat lijn 8 stroomloos was van Ge vers Deynootplein tot Nieuwe Duinweg, De wagens uit de stad richting Scheveningen bleven daar dan ook steken. Om kwart voor negen, toen de spltswagens eigenlijk niet meer nodig wa ren. wa» de stroomstoring ver holpen. Bij al deze pech kwam voor de HTM nog de handicap dat ook geen beroep gedaan kon worden op bussen om de diensten van de gestrande tramwagens over te nemen. Alle bussen waren reeds voor spitsdiensten uitgere den. AN tussenoplossing heeft de HTM toen per mobilofoon een beroep gedaa nop de bus chauffeurs om na hun spits- dienst de lijnen 8 en 9 te hulp te komen. Twaalf buschauffeurs deden dat, waardoor de stagna ties, aldus de HTM tot uiterlijk beperkt bleven. bedrijven ernstige liquidi teitsmoeilijkheden zullen ont worden ook de besturen van de vakcentrales gerekend op on verantwoorde wijze menen het algemeen belang op de tocht te moeten zetten. O ZAGREB (AFP) - In het cen trum van de Joegoslavische stad Zagreb hebben jeugdige beto gers gisteravond solidariteit be tuigd met de afgetreden leiders van de communistische partij In Kroatië. Het kwam verscheidene malen tot vechtpartijtjes met de politie, die 76 arrestaties ver richtte. Nagenoeg de hele partijleiding in Kroatië trok zich zondag terug, na er door president Tito van beschuldigd te zijn. het ontstaan van eer nationalistische bewe ging te hebben toegelaten. Me vrouw Milka Planinc is gister avond met algemene stemmen tot voorzitster van de Kroati sche communistische partij ge kozen, als opvolgster van me vrouw Savka Dabcevic-Kucar. Naast haar werden nog enkele nieuwe bestuursleden gekozen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1