OOSTDUITSE MEISJES BOEZEMEN ANGST IN UIJC mocht van HIJS HOKIJ even aan triomf ruiken Circuit Zandvoort opnieuw in discussie Coureurs blijven strijden voor veiligheid - DINSDAG 14 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) ^"UTRECHT Wereldkampioen Hongarije heeft gisteravond 11 in een vrijwel uitverkochte Catharijne-sporthal in Utrecht moeten ervaren dat Oost-Duitsland, door handbalinsiders getipt als de nieuwe wereldkampioen, hard op weg is naar de wereldtop. Met een overwinning van £-8 plaatste de jonge ploeg van Oost-Duitsland zich voor de volgende ronde van het wereldkampioenschap zaalhandbal. in :erk De Oostduitse trainer Hans Becker, die sinds 1955 de ploeg traint, stak na afloop van de bikkkelharde wedstrijd tegen Hongarije een sigaret op om bij te komen van de span ning. Met een glimlachend gezicht zei de Oostduitser: „Het was een keihard duel, door deze krappe overwinning hebben we ons in ieder geval bij de laatste zes geplaatst. J)at is een prestatie voor Oost-Duitsland want nog nimmer hebben we het zo ver kunnen brengen." Ie ruim 1300 toeschouwers heb ben gisteravond niet kunnen ge nieten van mooi handbalspel. De ontmoeting tussen Hongarije en Oost-Duitsland wérd be paald geen propagandawed- bï strijd. De Oostduitse trainer gaf dat volkomen toe: „De scheids rechters hebben de wedstrijd goed in handen gehouden, maar een duel tegen Hongarije is al tijd hard." Deze opmerking ging niet helemaal op, want ook Oost-Duitsland had zich in de sfeerloze Catharijnesporthal schuldig gemaakt aan ruw spel. Vooral defensief vormden de Oostduitse dames een hechte „verdedigingsmuur" waar de Hongaarse ploeg vrijwel niet doorheen kon komen. De Poolse scheidsrechters Helenejko en Pa- sov, die de touwtjes strak hiel den, moesten in dit duel maar liefst vier strafworpen toeken nen. Bovendien werden de Hon gaarse dames Rozalia Toman en Barbara Toth voor tweemaal twee minuten uit het veld ge stuurd, terwijl ook de vinnige Oostduitse Maria Winkler naar de bank moest. Juist in deze pe riode, vlak na de rust, werkte Oost-Duitsland de achterstand van 6-4 weg door doelpunten van Christine Kretzschmer en Heiwig. Jirect na het eerste fluitsignaal nam Oost-Duitsland de leiding foor Winkler (0-1) waarna Sza- ta 1-1 maakte. Door doelpunten ran Koch, Zsik, Hochmut, Toth, Szabo, Laki en Kretzschmer be- W reikten beide partijen 4-6 als ruststand. De Oostduitse dames, defensief keihard en in de aanval nog te weinig spelfantasie, herstelden zich na de rust. In dit Oostduit se offensief greep Hongarije vaak naar de noodrem. Barbare Toth, de bijna twee meter lange Hongaarse reuzin, nam bijna elke Oostduitse aanvalster in de mangel. Waltruoud Kretzschmer werd drie minuten voor het ein de op hardhandige wijze tegen de grond gewerkt. Huilend van pijn bleef het Oostduitse talent op de groehe vloer liggen, de sportarts Miedlich ontfermde zich over de ongelukkige Kretzschmer, die met een bloe dende lip en een grote buil op het hoofd het veld moest verla ten. Onschuldig keek de Hon gaarse reuzin toe. De Oostduitse ploeg hield de resterende tijd de krappe en verdiende voorsprong van 9-8 vast. Aangemoedigd door trainer Hans Becker be perkte de ploeg zich tot het be vriezen van het spel door tijd- rekken en eindeloos combine ren bleef de overwinning in Oostduitse handen. WIL VAN DER PLAS Eindstand groep C: O.-Duitsl. 2 2 0 0 4 24—16 Hongarije 2 1 0 1 2 20—12 Nederland 2 0 0 2 0 11—27 Maria Winkler is op weg naar het eerste doelpunt voor Oost-Duitsland in het duel tegen Hongarije. De reactie van het Hongaarse meisje op de achtergrond komt te laat. West-Duitsland en Denemarken hebben de tweede wedstrijd voor de kwalificatlegroep nauwe lijks serieus genomen. Door winst op Japan waren beide teams reeds zeker van een plaats in de halve flnalegroepen en winst of verlies was slechts van belang voor de' indeling in die groepen. West-Duitsland was weinig gebrand op de over winning omdat dit vrijwel zeker het team In een groep had ge bracht met Oost-Duitsland, dat als de meest favoriete tegen stander wordt beschouwd. De wedstrijd zou waarschijnlijk zonder enige moeite door de Deense dames, met Annemarie Nielsen als veruit de beste speelster, zijn gewonnen als de merkwaardige arbitrage van het Nederlandse duo Kiehorn— Houtbraken de gemoedelijke sfeer uit de beginfase niet volle dig had bedorven. West-Duits land raakte steeds meer geprik keld. Loting voor basketballstrijd In München heeft gisteren de loting plaatsgevon- ikk den voor het voor-Olympisch basketballtoernool, dat van 2 tot 14 mei in Nederland zal worden gehouden. Zeventien landen zijn ondergebracht in vier groepen. De nummers één en twee van ie dere groep gaan over naar de finale, die in Amsterdam zal worden gespeeld. Nummers één en twee plaatsen zich voor de Olympische spelen in München. De loting had het volgende re sultaat: Iroep A: Polen, Spanje, Honga rije, Groot-Brittannië. 'Groep B: Italië, Frankrijk, Grie kenland, Denemarken. [Groep C: Bulgarije, Turkije, Oos tenrijk, Ierland, Zweden. Groep D: Tsjecho-Slowakije, Ne derland, België, Albanië. De Deense Hanne Lagerborn is hier vier Westduitse speelsters te snel af en gaat in de richting van Westduitse doel. De Deense dames zouden de ontmoeting met gering verschil winnend beëindigen. Niet door de achterstand van 5-0 (mede doordat Hannelore Men- zel in het doel niet stopte) of 7-3 bij de rust. Ook niet door de marge van 5-12 met nog tien minuten te spelen, maar door de beslissingen van de scheidsrechters. Dat irriteer de de ploeg en zweepte het team op. Er volgde een onver wachte gedaanteverwisseling. Het plotseling ontstane fanatis me werd nog gestimuleerd door het Deense „getreiter". Boven dien verving Denemarken de formidabele doelvrouwe Bodil Hansen door Dltte Poulsen, die breeduit lachend haar entree maakte. Dat was net iets te veel voor de beheersing van de Westduitse dames, die in het grimmige slotgevecht een mi nuut te kort kwamen om Dene marken nog te achterhalen. Eindstand groep A: Denemarken 2 2 0 0 4 23—18 W.-Duitsl. 2 10 12 21—19 Japan 2 0 0 2 0 14—21 Denemarken en West-Duitsland De angstvoor Oost-Duitsland heeft de ploegen van Roemenië Joegoslavië beheerst en tegelij kertijd gezorgd voor een onge meen boeiende en zeldzaam spannende strijd. De winnaar van de Balkanbotsing in Gronin gen zou zijn vrijgesteld van nadeel Oost-Duitsland in de hal ve finales te moeten ontmoeten. Joegoslavië had bovendien het voordeel door zijn betere doel- gemiddelde aan een gelijkspel genoeg te hebben. Aanvankelijk leek Joegoslavië, gevarieerder spelend aan cirkel een gemakkelijke weg te hebben gevonden naar de winst, maar na de rust in de eerste helft was de marge gegroeid tot vijf punten (9-4) vocht Roemenië op verbluffende wijze terug. Pas toen Roemenië acht minuten voor tijd, bij een numerieke minderheid tot 10-12 was terug gekomen, nam de Joegoslavi sche coach een gok. Hij bracht Bizerka Tomasek weer in de strijd. Zonder de onvermoeiba re, felle, stoorspeelster Nadire Ibadula (2 minuten straf) ver loor de Roemeense verdediging aan kracht. Dat leverde Joego slavië twee strafworpen, maar geen doelpunten op, want de ge weldige doelvrouwe Irina Cll- movschl stopte de strafworp van Ana Knezevic en Radka Kadovic schoot van 7 m over. Met Na dire Ibadula weer in de ploeg kwam Roemenië door afstands schoten van Petruca Balcolanu en Simona Arghir (geen ploeg bezit zoveel kracht uit de twee de lijn) zelfs gelijk. De laatste minuten echter hield Joegosla vië het evenwicht in handen, mede doordat Nadire Ibadula voor de tweede keer werd uitge sloten en nog slechts een ge deelte van haar vijf minuten straf binnen de speeltijd kon uitzitten. Eindstand Groep B: Joegoslavië 2 1 1 0 3 26—19 Roemenië 2 1 1 0 3 20—18 Noorwegen 2 0 0 2 0 1322 Joegoslavië en Roemenië plaatsen zich. Rob Hagedoorn heft juichend zijn stick. Hij heeft zo juist de doelman van U.1J.C. gepasseerd. De vier verdedigers van de Utrechtse ploeg kijken vertwijfeld toe hoe de puck in het doel verdwijnt. DEN HAAG Tegen U.IJ.C. uit Utrecht heeft HIJS HOKIJ middels een overwinning van 14—3 er geen twijfel over laten bestaan dat het tot de sterkste ploegen van Nederland behoort. Maar ondanks die grote zege, heeft de HOKIJ - er waren duizend toeschouwers nog lange tijd in het onzekere geleefd. De eerste periode werd na melijk afgesloten met een achterstand van 10 en dat had nie mand, de spelers van HIJS HOKIJ niet In het minst, verwacht. De klasse van HIJS HOKIJ was echter bepalend voor de eindultslng, want U.IJ.C. heeft slechts twintig minuten aan een triomf mogen ruiken. HIJS HOKIJ maakte de fout van de onderschatting, ondanks het feit dat men wist dat ditzelfde Utrecht slechts met een doel punt verschil van Smoke Eaters had verloren. Rustig, te rustig eigenlijk, begon HIJS HOKIJ in de openingsfase met te langdu rige combinaties. Doelman Ger van der Hoek - ex Amstel Tij gers ontving nauwelijks een schot. Het eerste schot van be tekenis kreeg hij na ongeveer zestien minuten, toen de stand al 0—1 was. De inzet van U.IJ.C. was formidabel, de ver dedigers Slootmaker en Dijk man gleden voor elke stick en puck en werden in hun defensie ve functie geholpen door de goed back-checkende aanvallers Kocanda, Wagner en Halllwell. Aanvallend was U.IJ.C. alleen gevaarlijk bij breakouts, maar Arie Klein en Bob Trenaman konden de acties wel bijbenen. Tot dertien minuten In de eerste periode. Bij een Haagse kannonade gleed de puck onder de stick van Ed Hebert door naar Jan Wagner. Soepel gleed deze langs Trena man die het de Tsjech achter- uitschaatsend nog wel even moeilijk maakte, maar Dave Andrews was toch geslugen. Het was wel een moment om stil van te worden. De periode die met 01 werd afgesloten vroeg van HIJS HOKIJ om een gewij zigde taktiek. De „lieve woord jes" van Ed Hopman hielpen. De tweede speeltijd zette HIJS HOKIJ in met schieten uit alle mogelijke hoeken en via Bossy. Hagendoorn en Hebert werd de achterstand omgebogen naar een voorsprong van 4—1. U.IJ.C. leek aangeslagen maar Weer record voor Hansje GOTTWALDOV - Hansje Bunscho ten heeft zondag in Gottwaldov het Nederlandse record op de 400 meter vrije slag (25 meter- banen) scherper gesteld en ge bracht op 4.31,2. Ze was sedert 28 augustus jl. recordhoudster met een tijd van 4.31,3. Het meisje uit Naarden won voorts de 200 meter wisselslag in 2.30,7. de 800 meter vrije slag in 9.22.0 en de 100 meter vrije slag in 60,8 seconden. Sportwereld ROTTERDAM Charles Ruys, ploegleider van de Wybertrcn- stal, heeft een zesde rennor ge contracteerd: de oud-wereld kampioen bij de beroepsstayers Jaap Oudkerk. vond toch de veerkracht om binnen twintig seconden terug te slaan. Kocanda strafte weife len van Verboom/Roomer af en Jan Wagnor zorgde voor een tweede doelpunt tegen de HauR- se eerste lijn 4—3. De strijd was weer volkomen open en U.IJ.C. kreeg weer uitzicht op een redelijk resultaat. Toen bleek echter de klasse van He bert en Bossy, Manuel, Bakkci en Hagendoorn. Hebert en Ha gendoorn elk met nog eens twee treffers velden het definitievi vonnis over U.IJ.C. dat dapper strijdend ook in de laatste pe riode zeven treffers moest in casseren. Ger van der Hoek werd bij 7—3 gewisseld vnoi Vosmeer, maar dat hielp niets. HIJS HOKI.r geloofde het wel, scoorde af en toe, maar vond het uitproberen van enkele com binaties in deze trainingswed- strijd belangrijker. In de laatste minuten werd nog gepoogd ore Rudl Bakker in schietpositie te brengen, maar dat mislukte he laas. de blonde vleugelspeler had voor zijn uitstekende wed strijd zeker wel een doclpunl verdiend. Voor duizend toeschouwers deson danks een leuke avond. BART HOOGDUIN RIJS HOKIJ - U.IJ.C 14—3 (O-l 7-4 7-0) Doelpunten RUS HOKIJ: Hebrrt <«x): ffa): Bossy <fa>j Manual (fa): Vsn Wieren en Klein. U.IJ.C I Wagner (fa) «a In Tilburg werd een vriendschap pelijkc wedstrijd gespeeld tus sen TYSC Trappers en het Tsjo chlsche Lltvlnov. De wedstrijd eindigde in een ge lijk spel 5-5 (0—3 2-2 3-0). Er waren 3000 toeschouwers. LONDEN Het grote aantal doden, dat de autosport dit jaar heeft geëist, blijkt toch wel een schok onder de coureurs te hebben veroorzaakt. Ook de bekende formule I-rljders Pedro Rodriguez en Jo Siffert lie ten het leven, hetgeen hun collega's tot een nieuw „veiligheidsoffensief" heeft aangezet. Tijdens een vergadering in Londen besloot de GPDA de orga nisatie van Grand Prix-coureurs bij de sportcom- missie van de internationale autosportbond (FIA) aan te dringen op nog strengere maatstaven. Jackie Stewart verklaarde zelfs, dat de coureurs een boycot van Zandvoort en Brands Hatch overwogen. Volgens hen zijn deze circuits te gevaarlijk. Afgelopen zon dag was Stewart op Zandvoort om het circuit nog maals te onderzoeken. Het grote bezwaar van de we reldkampioen tegen het eni ge Nederlandse permanente circuit is het op sommige plaatsen ontbreken van vang rails beter voldoen dan het als een fervente aanhanger van deze beveiliging. Het is echter nog steeds geen uitge maakte zaak dat de van grails beter voldoen dan het systeem van hekken Hans Hugenholtz, de directeur van het Zandvoorter parcours. acht de hekken juist veiliger. Dat een dergelijke boycot wel degelijk doorgang zou kun nen vinden, is gebleken uit de gang van zaken rond Francorchamps. DU snelste circuit van Europa werd door de coureurs te onveilig bevonden en raakte inder daad zijn Grand Prlx kwijt. Maar de FIA heeft de Bel gen voor volgend jaar weer een formule I-race, die mee telt voor het wereldkam pioenschap, toebedeeld. Het beveiligingssysteem van het Ardennencircult werd Inder daad verbeterd. Men over weegt nog een zeer ingrij pende maatregel: het circuit constant afsluiten voor het normale verkeer. Ook rond het Engelse Silverstone-clr- cult, waarop om de twee jaar de Engelse Grand Prix plaats vindt, wordt gewerkt aan de nieuwe veiligheid. De werkzaamheden dienen uiter lijk begin 1973 gereed te zijn. De „renstallen" zitten even eens bepaald niet stil, March, de Britse firma die twee jaar geleden werd op gericht, presenteerde vorige week al de nieuwe wagen. De talentvolle Zweed Ronnie Peterson en de Oostenrijker Nikl Lauda gaan trachten successen te boeken voor March, dat het Amerikaanse olieconcern STP als sponsor heeft en komend seizoen evenals het Tyrrell-Ford- tcam van wereldkampioen Stewart op de Good-year- banden vertrouwt. Maar voorlopig gaat de meeste RONNIE PETERSON belangstelling uit naar de rally's, die tijdens de winter maanden plaats vinden. Por sche heeft na de nederlaag van vorig Jaar tegen de Re nault-Alpines veroorzaakt door bet Inzetten van de minder geschikt gebleken Volkswagen-Porche be sloten om ditmaal geen offi cieel fabrlcksteam voor de R alley Monte Carlo in te schrijven. Toch zullen de topcoureurs van de firma uit Zuffenhaus niet ontbreken. Een Shell-team heeft name lijk de Zweed Björn Walde- gaard (twee jaar geleden winnaar) en de Franse pro totype-specialist Gerard La- rousse aangemeld. Belde be sturen een Porsche 91 IS. De beroemdste Europese rally begint op 21 januari, terwijl de overgebleven deelnemers acht dagen later in Monte Carlo arriveren. Intussen heeft VW plannen om zich met de autosport te gaan bezighouden. Komend jaar wordt de „super-kever" 1302 S uitgerust met sportie ve onderdelen zo als biivoor- beeld een vijf versnellings bak en kuipstoelen. Zodra er voldoende van deze wagens verkocht zijn en de homolo gatie volgt, wil VW zowel aan rally's als races gaan deelnemen. Op initiatie! van het televisie programma „Wereld op Wielen" zullen drie Neder landse equipes deelnemen aan de 41e Rallye Monte Carlo, die van 21 tot 29 ja- Oslo zal de combinatie Rob Jansen—Jaap Dik starten, vanuit Warschau zullen Rob Slotemaker—Ferry van der Geest en Gljs van Lcnnep— Joost Klein vertrekken. Do ploegen zullen rijden met Ford Escort Mexico 1800 GT. Rob Gorris, die zelfs de ster- rit naar Monaco twaalfmaal heeft gereden, is teammana ger. „Wereld op Wielen" zal drie reportages over de komende rallye verzorgen: op 30 de cember over de voorberei dingen en de training (de ploegen vertrekken dinsdag 14 december naar Frank rijk), op 27 januari midden in de sterrit over de beleve nissen tijdens de aanlooprou tes en de stand op dat mo ment en op 3 februari een r over de gehele rallye. Jackie Stewart is al jaren de strijder voor de veiligheid onder de coureurs. Mede door zijn acties wordt het circuit van Zand voort opnieuw aan een kritisch onderzoek onderworpen. In totaal hebben vijf Neder- Opel Ascona, uit Warschau landse equipes ingeschreven. Gerard van I.c-nnep en Bob Vanuit Oslo vertrekt Bert de long met een Alfa Ro- Dolk-Andre Jetten met een meo.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11