„Kerk in onrust schenkt rust aan gelovigen Hervormd bezwaar tegen diensten in St.-Bavokerk Trefzekere opvoering nieuwe komedie Paul van Vliet zoekt naarstig nieuwe^ lichting Nederland schenkt weer geld aan anti-racismefonds Korte metten Amerikanen bekijken kerk in Nederland Speeltuin voor volwassenen ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 l KERK EN WERELD Er wordt vaak ongenuanceerd gesproken over zaken als het kerkelijk gezag, de losgesla gen moraal, het lachwekken de van sommige liturgische experimenten en het gebrek aan innerlijk gebedsleven. Naast een groep, voor wie het „allemaal een zorg zal zijn" is er in katholieke en niet-katholieke kring een groep mensen, die positief menen dat er iets mis is met de kerk. Om juist laatstgenoemde groep wat meer zicht te geven, hen wat verder te hel pen, verzorgt „Scripta Ca- tholica" in de brochurecycli „Kerk in onrust" schriftelij ke informatie over het katho licisme. In de brochures worden brandende kwesties behandeld die gelovigen be zig houden „want of men God nu dood verklaart of men zegt dat de kerk op weg is naar het graf, als katholie ken bij elkaar zijn wordt er snel over de crisis in de kerk gesproken". De samenstellers van de bro chures, die uitgegeven wor den onder redactie van dr. N. van Doornik, L. Grollen- berg, J. Lescrauwaet, G. 01- theten en L. Simons dragen uiteraard niet hèt antwoord op dè oplossing aan. Ze wil len de lezer door middel van hun deskundigheid hoger op de berg voeren, zodat het uitzicht wat breder wordt. Mèt de pastoraal vergeten groep van de verontrusten verzetten de schrijvers zich tegen het stijlverlies, de vrij zinnigheid en een humanis me, waaruit allg christelijke inspiratie is verdwenen. In de eerste twee cycli die thans zijn verschenen (de uitgave van de derde en vierde cyclus wordt voorbe reid) houdt men zich bezig met de persoon van God en de positie van de kerk, waar de oude gestalten verschui ven en onrust veroorzaken. Bij de bespreking van de Christusfiguur wordt vooral gewezen op het aspect van de verschuiving van het god delijke naar het menselijke karakter, met zijn voordelen en gevaren.. Dat het ook de christen moeite kost de on sterfelijkheid te aanvaarden, wordt in één van de brochu res op indringende wijze beschreven. De verschuivingen van gezag, de groei van de mondigheid van de mensen hebben ook andere accenten in de ge loofsbeleving gebracht, bij sommigen leidden ze tot een geloofscrisis, waarvoor in één van de brochures een uitweg wordt gezocht. Besproken worden verder ook de verschillende liturgische vormen, de plaats van de traditie en de creativiteit in de kerk als ook de vele vra gen die bij de lezers van de brochures op zouden kunnen komen. De brochures zijn te bestellen bij Scripta Catholi- ca. Postbus 466 Den Haag. Prijs per cyclus (zes stuks) 3.50. Vanuit Nederland zal ruim dertigduizend gulden worden overgemaakt naar de We reldraad van Kerken in Ge- nève ten behoeve van het fonds ter bestrijding van het racisme. De Nederlandse ac tie „Betaald-antwoord", die voor het anti-racisme fonds van de Wereldraad in Neder land de gelden inzamelt, heeft dit bedrag de laatste tijd ontvangen uit acties, on der meer tijdens de interker kelijke vredeswerk en uit giften van particulieren. Reeds eerder werd door de ac tie „Betaald-antwoord" hon derdduizend gulden naar Ge- nève overgemaakt. In dat bedrag zat ook een gift van Koningin Juliana voor dit nieuwe werk van de Wereld- De evangelisch-lutherse kerk in Nederland heeft thans voor het anti-racisme fonds vijfduizendgulden overge maakt. Andere kerkgenoot schappen en interkerkelijke instellingen maakten reeds in een eerder stadium geld over. De Nederlandse bis schoppen steunden het We reldraadfonds met tiendui zend gulden. Het algemeen diakonaal bu reau van de gereformeerde kerken, de Nederlandse Zen dingsraad en de Stichting Oecumenische Hulpverlening maakten elk rechtstreeks ze venduizend dollar over. De Nederlands hervormde kerk en de remonstrantse broe derschap hebben toezeggin gen gedaan. Met het oog op de internationa- - le vergadering van het cen traal comité van de Wereld raad, die in de zomer van 1972 in Utrecht wordt gehou den wil „Betaald-antwoord" nog een speciale actie op touw zetten. Sinds de oprichting van het an- ti-racismefonds heeft de We reldraad reeds vierhonderd duizend dollar beschikbaar kunnen stellen aan drieën dertig organisaties die het bestrijden. Hilton-Amsterdam, In de kathedraal van Ha vanna wordt op 15 december de 60-jarige Cubaanse hoog leraar Julio Morale Gomez door aartsbisschop Frances co Oves-Fernandes tot pries ter gewijd. De hoogleraar doceert geschiedenis en lite ratuurwetenschap en geniet bekendheid als schrijver. De Belgische bisschoppen hebben de ambassadeurs van India en Pakistan gevraagd pogingen aan te willen wen den om te komen tot een vredelievende oplossing voor het conflict tussen beide lan den. De bisschoppen zijn vooral bezorgd over het lot van de miljoenen Bengaalse vluchtelingen. Een Kroatische parochiege meenschap in een voorstad van Zagreb houdt haar gods dienstige oefeningen sinds kort in de openlucht. De bouw- inspectie heeft de ingang van hun kerk dichtgemet seld. Pogingen om de afslui ting ongedaan te maken lie pen steeds op niets uit. Bij gebrek aan orgelmuziek wor den de diensten nu opgeluis- terd met de muziek van een jongerenband. Pater Jean Jacques Corbeil (58) missionaris in Zambia heeft naast een collectie ty pisch Zambiaanse voorwer pen ook nog vijf vrouwen „verzameld". De traditie in Zambia wil dat een man slechts een tam-tam kan ko pen als men er een van de meisjes uit het dorp bij neemt. Op die manier verza melde de pater vijf bruiden. De tam-tams krijgen een plaats in het Zambiaans Na tionaal Museum, dat de pa ter wil oprichten. Volgens de Argentijnse bis schop Albert Deveto zijn de socialistische economische structuren beter verenigbaar met het evangelie dan het kapitalisme. Het Chileense experiment, het nationalise ren van de kopermijnen, noemde Mj een goed voor beeld, dat duidelijk maakt dat samenwerking tussen kerk en staat best mogelijk is. Caritasverenigingen uit ver schillende landen hebben via woordvoerders laten weten dat het geld en de hulpgoe deten voor de Pakistaanse vluchtelingen niet gebruikt wordt voor oorlogvoering. Er zou voldoende controle zijn om er op toe te zien dat het geld uitsluitend gebruik! wordt om de nood van de mensen te verminderen. Mgr. Merchan, aartsbis schop van Oviedo in Spanje heeft zijn gelovigen gewaar schuwd tegen priesters die de mis lezen, ondanks het feit dat ze door hun huwelijk in de lekenstand zijn terug gezet. Hij verklaarde dat een dergelijke viering geschiedt buiten de katholieke gemeen- In het Hilton-hotel in Amster dam wordt het volgend jaar van 13 tot 27 juni een inter nationaal theologisch sympo sium gehouden. Er zullen on geveer veertig Amerikaanse katecheten aan deelnemen. Deze willen vooral een idee krijgen van de katholieke kerk in Nederland. Blijkens een advertentie in het Amerikaanse blad „The Christian Century" zullen de Amerikanen die naar Neder land komen om aan het con gres deel te nemen daarvoor ongeveer drieêntwintighon- derd gulden moeten betalen. De organisatie van het congres is in handen van de Neder landse pater Henk van Sluys, docent aan het Oberlin-colle- ge in Ohio in Amerika. De inleidingen op het sym posium worden verzorgd door prof. Schillebeeckx uit Nij megen, de professoren Faber en Berkhof uit Leiden, prof. Kuitert uit Amsterdam en prof. De Kruif uit Utrecht. Veertien leden van de hervormde gemeente hebben een bezwaar schrift ingediend tegen het geven van de mogelijkheid tot het houden van een interkerkelijke dienst voor protestanten en ka tholieken in de St. Bavokerk te Haarlem. Een dergelijke dienst is tot nu toe twee maal gehouden. Gemiddeld namen er zo'n zeshonderd kerkgangers aan deel, onder wie naar schatting driehonderdvijftig katholieken. Het bezwaar van de veertien hervormden spitst zich toe op het feit dat huns inziens een zuiver roomse kerkdienst wordt ge houden in een hervormd kerkgebouw. Het bezwaarschrift is nog in behandeling bij de hervormde provinciale commissie voor bezwaren en geschillen. Overigens zullen de volgende twee diensten, begin januari en be gin februari, in verband met een betere verwarming, gehouden worden in de Antonius van Padua-kerk aan de Nieuwe Groen markt te Haarlem De maandelijkse interkerkelijke diensten worden met toestem ming van de hervormde centrale kerkeraad en van mgr. T. Zwartkruis bisschop van Haarlem, gehouden. Leerlingen contra rector in „Geen Bacchanalen" Hella Haasse maakte van haar vierde theaterwerkstuk „Geen Bacchanalen", geschreven in opdracht van de Nieuwe Komedie (erg actief wat betreft Nederlandstalig repertoire) een „stuk in een stuk". Een rector van een scholengemeenschap heeft een drama geschreven geïnspi reerd op problemen uit het oude Rome. Over de misluk king van die opvoering door de leerlingen gaat Hella Haasses stuk. Paul van Vliet is zich aan het vernieuwen. In zijn nieuwe programma Noord-west, waarmee hij de hele maand in het Haagse Diligentia staat, is hij minder op zoek naar de grap en op een enkele uit zondering na minder op de komische toer. Zijn teksten worden nu gedragen door een ernstige ondertoon, hij tipt zelfs aan tragische ac centen bij mensen, die het niet helemaal meer zien in dit leven. Het lied "Ik zal aan je denken" vormt daar een raak voorbeeld van, evenzeer een nummer a's Zeven kleine liefdes liedjes. 'j r>ogen Paul van Vliet graag, "laar dat een kritische noot wer zi;n programma tegen hem Persoonlijk gericht zou zijn be- ryst niet minder op een misvat ting dan zijn idee dat diepgang per se goed cabaret oplevert. Daarvoor schiet zijn geest in verschillende nummers tekort aan geestigheid, is zijn humor bij gebrek aan pointes te vlak. Wel treft hij veelal de juiste toon en weet hij de stemming tot het eind toe goed te onderhouden, waardoor hij een sterke binding met de zaal kriigt. Hij wekt de indruk in een overgangsperiode te zitten, de sprong van dwaas heid naar wijsheid te wagen. Zijn talent en zijn zelfverze kerdheid zullen hem op deze weg in de naaste toekomst on getwijfeld verder brengen dan nu met de hakken over de sloot, ondanks de goede muziek van Rob v. Kreeveld c.s. Gelukkig bevat zijn programma diverse nummers, die ons de klassieke Paul van de keiharde schets in potsierlijke De Haan van Paul moet koning kraaien in zijn nieuwe cabaret programma Noord-west. voor ogen tovert: Het Reser vaat van geconserveerde vader landers bijv., restanten van een '•erdwijnend volk van de ver- stelnaaister en de kruidenier tot de laatste maagd uit Staphorst: de in liturgische sfeer gehouden Heilige Kuip: majoor Kees, Na velstaren, Vrolijke franje en Dat zijn leuke dingen voor de Stuk voor stuk gave staaltjes van typeringskunst, waarvan Bram en de Badman ooit de alom toe gejuichte voorlopers zijn ge weest. Het juiste midden tussen luim lag voor ons in Partner ruil. een zeer oorspronkelijke benadering van een afgekloven onderwerp, verteld in een taal en gecoten in een trant, die on navolgbaar zijn van scherpte en diepte Als dit de nieuwe Paul is gaan we nog veel van hem zien. T.O. Het stuk van de rector heet „De Bacchanalia" en behandelt het opruimen van een minderheid die een revolutie voor zou berei den in Rome. De situatie van de leerlingen loopt parallel aan dat gegeven, maar de opvattingen van de conservatieve rector, vol van oudheid en wars van nieu wigheid strijken zo tegen de lange haren van de leerlingen in, dat men in de repetities blijft steken. De grote kwaliteit van Hella Haasses stuk is dat zij een di rect herkenbare situatie heeft ge leverd voor het publiek van de Nieuwe Komedie (leerlingen van de hogere klassen van middel bare scholen). Ze geeft een re delijk genuanceerd beeld van een school met verschillende typen jongeren en een sympa thieke concierge die alle moei lijkheden loopt te sussen. Dramatisch kleven er nogal wat feilen aan het stuk. De dialogen zijn vaak te lang en houden de handeling op, en daarmee duurt het eigenlijk tot na de pauze voor er van een echte dramati sche situatie sprake Is. Dat be lemmerde de acteurs af en toe duidelijk. Opvallend waren Dore Smit als de moderne docente die de op voering leidt en Niek Pancras als een wat onverschillig doende maar sympathieke leerling. Wim de Haas als rector ver school zich als acteur wat ach ter de uiterlijkheid van de clas sicus. Regisseur Erik Plooyers mise-en-scène was vooral in het begin van de voorstelling soms wat gewrongen, hetgeen veroor zaakt werd door het (overigens leuke) decor dat iets te groot was voor de ruimte van het HOT. Maar zijn leuke en trefze kere voorstelling als geheel is beslist aanbevelenswaardig voor een jong publiek. Lerares Dore Smil lepeteert een scène met leerling Robert Prager uit „het stuk in het stuk" „Geen Bacchanalen" van Hella Haasse. (Van één onzer ver slaggevers) SU A WOUD E De komende zomer zul ten tachtig volwas sen Nederlanders de kans krijgen zich vijf dagen lang te vermaken met spoortrelntjes, In- dlanenmutsen en spoorzoekspelletjes allemaal zeken waaraan volwasse nen zich normaal gesproken niet kun nen wagen, willen ze geen gezichts verlies ten opzichte van andere volwas senen riskeren. Het komt allemaal door de Stichting De Spelende Mens, wan-van televisie maker Jaap Mole naar uit Suawoude In Friesland voor zitter is. Die stich ting wil in de ko mende zomer vier kampen organise- steeds twintig men sen zullen meedoen. wil de kampen deelnemende vol wassenen vijf da gen lang door mid del van spel bezig houden, Dnarnn wil dit experiment op maken en kijken wat met de opgeda ne ervarirpen te beginnen valt. De oorsprong van het hele idee ligt ver borgen in de televi sieuitzending, die de NCRV np 1 april 1968 het Nederland se volk aanbood. Als bij die datum passende grap bracht men een do cumentaire over een „speeltuin voor volwassenen", waar lijders aan de ma nagerziekte terecht konden. Jaap Mole naar liep in de film rond nis een soort geneesheer-direc teur, die het hoe en waarom van alle* probeerde uit de doeken te doon. Als patiënten fungeer- leidende functies in de maatschnpplj, die wel zin hndden In een dap of drie pret bij televisie-op- De makers van de documentaire deden twee ervaringen op. De zogenaamde pa tiënten speelden na twee dugen fanatie ker dan hun ooit gevraagd zou zijn. f-'.n de reacties nn de uitzending wa ren enorm. „Ik kreeg brieven, woar de tranen uit dropen", zegt Jaap Molenaar nu. To®n men aldus merkte hoeveel behoefte et bestond aan zoiets als een speeltuin voor volwassenen werd de stichting De Spelende Men» opgericht. D« dooi-'eiiinpan kwnmen nooit op brede schnnl uit de verf. Maar mei deze knmpen zal de s'ichtlnp proheref verder te komen Wie deelneem! moet honderdvijftig gulden betalen, der tig gulden per dag

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7