ZeidmQowtcmi Regering laat met restricties - oonvorming vrij OVEREENKOMST OOST WEST GEPARAFEERD Reactie op wasmiddelen advertentie isima Einddoel Dacca in zicht Leidse raad rep en roer na socialistische uitlating Metaaloverleg mislukt Staking dreigt in 1972 Dertig bezoekdagen Oost-Berlijn Verkorting Kerktijden NKF-staal Inkrimping 64 plaatsen bij ESTEC Duitse zakenman ontvoerd Wijziging premie WAO Kat mogelijk oorzaak waterhoofd zuigelingen ANTIEK Evacuatie buitenlanders langzaam op gang t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. drertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,ir.. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.566 ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECT1E HEDENAVOND 21.10 Ned. II: 19.25 uur In de veiling genomen; 20.21 uur De Jantjes (film). ZONDAG Ned. I: 20.25 uur De kleine waar heid. Ned. II: 1S.30 en 21.10 Studio Sport AF EN TOE REGEN De weersverwachting luidt: Veel bewolking met af cn toe wat re gen en motregen bij een matige tot krachtige wind uit west tot noordwest en maximumtempe raturen van ongeveer 9 graden. Van een onzer verslaggevers BERLIJN Vanmorgen om tien uur is in West-Berlijn een over eenkomst tussen Oost- en West- Duitsland getekend, die betrek king heeft op de toegang van West-Berllnners in het oostelijk stadsdeel. Een uur later volgde in Oost-Berlijn de parafering van de overeenkomst tussen de twee Duitse regeringen over de regeling van het verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Ber lijn. Oost- en West-Duitsland zijn giste ren tot deze beslissing gekomen. Zij komt voort uit het vier-mo- gendheden-akkoord dat eerder dit jaar werd gesloten. Voor de parafering komt de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr spe ciaal over naar Berlijn. Hij ver blijft momenteel samen met bondskanselier Willy Brand in Oslo. In deze stad kreeg de bondskanselier gisteren de No belprijs voor de Vrede uitge reikt. Het eerste deel van de overeen komst houdt in dat de West-Ber- lijners voor het eerst sinds ja ren gemakkelijker de Muur kunnen passeren. Tot nu toe kon dat alleen bij dringende fa milie-omstandigheden. Tevens gen. heeft enige keren een pasjesre- Senaatsvoorzitter Mïlller heeft gis- geling tijdens feestdagen gegol den. De regeling voorzit in dertig bezoekdagen per jaar voor de 2,% miljoen West-Berlij- ners. Ook de kans dat de bezoe ken met de feestdagen toege- teren na het succesvol afsluiten van zijn onderhandelingen in Oost-Berlijn verklaard: ,,Ik ge loof, dat men over hetgeen wij bereikt hebben, tevreden kan zijn." staan zijn zijn daarmee geste- Op de vergadering in Brussel van de vijftien ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO is besloten de uiteindelijke over eenkomst van de grote vier over Berlijn af te wachen alvo rens voorbereidingen te gaan treffen voor het houden van een Europese conferentie over vei ligheid en samenwerking. (ADVERTENTIE) Waar nou staat ik bij de zine te koop. Texaco zine. Volgens plenning ne jullie me voor een rtje krijgen. Nadat jullié ers 20 liter benzine of 2 liter igsmering tankten, r me waterpomptang ben we 't later wel. nder ons Natuurlijk gaat u alleen voor Fabeltjesland ipetjes in originele kleuren reen Texaco Tankstation, omt er ook voor de beste izine en de grootste service, weet wat we bedoelen als u lenmaal getankt hebt Baby voor rof. Barnard IP ST AD (Rtr) Barbara irnard, de echtgenote van de idafrikaanse hartchirurg, is Heren bevallen van een zoon. is het eerste kind van het htpaar, dat vorig jaar februa- in het huwelijk trad. 20-jarige mevrouw Barnard is tweede vrouw van de hart- ïnsplantatie-expert. 'USSERDAM NKF-Staal V. te Alblasserdam heeft voor 60 personeelsleden werk- uni in de sector koudbewerkte ""tokten werktijdverkorting ^gevraagd voor een periode circa twaalf weken, deze sector zal dan een dag w week minder worden ge- 'fkt. Het betrokken personeel - hiervan geen nadelige finan- e gevolgen ondervinden, leiding tot deze maatregel is conjuncturele flauwte, die i verwacht wordt nog in ia! voortduren, zo deelt het "toijf mee. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG De regering heeft besloten niet in te grijpen in de lonen van het komende jaar. Wel heeft het kabinet de ondernemers laten weten dat de incidentele loonsver hogingen (geschat op 2 procent) tot de helft moeten wor den teruggebracht en dat doorberekening van kostenstij gingen in de prijzen tot het uiterste beperkt moet worden. Op een ander loonfront, de metaal-cao, zijn de onderhan delingen mislukt. De werkgevers en de vakbonden konden elkaar op geen enkel punt vinden. De loondruk op de werkgevers van de kant van de regering is na het loon- en prijs gesprek van gisteravond aanzienlijk zwaarder dan op de vakbewe gingen. Weliswaar vindt zij dat de inflatiebestrijding sneller moet gaan dan de vakbeweging voor ogen stond - in twee jaar in plaats van in drie - maar de last hiervoor is toch in aanzien lijke mate op de schouders van de werkgevers gelegd. De rege ring liet weten dat de voorziene 12 procent loonkostenstijging te hoog is, zonder overigens een wel toelaatbare norm te noe- Wat het mislukken van de onder handelingen over de metaal-cao betreft: begin volgende week zullen beide partijen in eigen kring over hun eisen praten. Ook als er in de komende we ken geen oplossing zou worden gevonden voor het conflict, krij gen de metaalarbeiders bij de jaarwisseling 3 procent loons verhoging. Zij hebben daarop recht op grond van het Jopende contract. De prijsindexering was een van de geschilpunten. De vakbonden wilden deze niet langer aan een maximum binden, de werkge vers wel. Tevens is het vak bondstientje een knelpunt geble ven. De werkgevers bleven bij hun aanvankelijk aanbod dit tientje te verhogen naar 12,50 per werknemer. De vakbonden hadden een half procent van de loonsom gevraagd. Mocht men helemaal niet tot overeenkomst komen, dan be staat volgens de vakbonden voor het volgend jaar een sta kingsdreiging in de metaal. DEN HAAG (ANP) Bij het Eu ropese Centrum voor Ruimteon derzoek en Technologie (estec) in -Noordwijk overweegt men het aantal arbeidsplaatsen met ten hoogste 64 te verminderen. Dat heeft minister De Brauw (Wetenschap) mede namens zijn ambtgenoten van Econo mische en Sociale Zaken mede gedeeld- in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Terlouw en De Goede (beiden D'66). Aan de werknemers bij Estec is volgens de minister geen ele mentaire informatie over de ontwikkeling bij hun organisatie onthouden. Met het oog op de ontwikkeling van applicatie-sa tellieten zullen bij de ESRO (Europese Organisatie voor Ruimteonderzoek) in Parijs nieuwe plaatsen worden gescha pen, waarvoor personeelsleden wier functies wegvallen het eerst in aanmerking komen. Es tec is een van de instellingen die onder de ESRO ressorteren. Leiden krijgt nationale titelstrijd indooratletiek Losgeld 7 miljoen (Van onze correspondent) BONN Sinds 29 novem ber wordt de eigenaar van een keten van levens- middelen-zaken in West- Duitsland en Oostenrijk door ontvoerders vastge houden. De ontvoerders eisen een losgeld van 7 miljoen mark. De ont voerde Is de 49-jarige Theo Albrecht. Op 29 no vember werd hij rond 5 uur het laatst gezien op zijn kantoor te Hertzn, nabij Recklinghausen in het Ruhrgebied. Familieleden van Albrecht lieten de politie verschei dene dagen onkundig van de ontvoering terwijl ze met de kidnappers onder handelden. Het nieuws werd pas gisteren bekend gemaakt. De ontvoerders namen per telefoon en per brief kon- takt op met de familie en eisten dat het geld in het bijzijn van Aibrets' echt genote en 18-jarige zoon zou worden overhandigd. Verder wensten ze 24 uur om weg te komen. De fa milie was bereid om het losgeld te betalen maar vreesde dat echtgenote en zoon ook zouden worden ontvoerd, als zij de ont voerders zouden ontmoe- LEIDEN De Leidse KVP-wet- houder van openbare werken en volkshuisvesting, de heer S.Menken, heeft het glstermid- Va" de z,J.de derJKYP' dag tijdens de begrotingsbehan- fi deling door de Leidse raad hard te verduren gehad. Er ontstond grote beroering door een uitla ting van de socialist Waal, die de Prot.Chr. wethouder Kret (stadsontwikkeling) en zijn col lege Menken met elkaar verge leek. ,,Van Kret kunnen wij (de PAK-fractie, red.) nog met wat goede wil zeggen, dat hij wet houder is, terwijl de heer Men- DEN HAAG De Nederlandse indoor atletiekkampioenschap- pen zullen op 26 en 27 februari a.s. in de Groenoord-ha! in Lei den worden gehouden. Aanvan kelijk zou de indoortitelstrijd in Utrecht plaatsvinden. maar door het niet beschikbaar zijn van een hal moest de vereni- j ging Vitesse de organisatie te- i Prins Claus keerde gisteren terug va ruggeven. Schiphol werd hij verwelkomd door v flPMi Prot. Chr.fracties werd deze uitlating als een belediging van de wet houder gezien. Ook de heer Menken zelf vond het „grof be ledigend en een schandaal te zeggen, dat ik hier alleen om de centen zit." In de avondverga dering gaf de heer Waal te ken nen, dat hij slechts een politieke waardering kernachtig" had vertolkt. Hij betreurde, dat zijn woorden anders waren opgevat. ,,Het was een aardige woordspe ling. Dat zult u allemaal moeten toegeven. Wedden?.." Burgemeester dr. A.J.Vis noemde de agressiviteit van beide zijden ,,een vermoeidheidsverschijn sel." Hij nam aan. dat hier poli tieke kwalificaties zijn gebruikt. Alle boze voornemens die de confessionelen in petto hadden werden toen maar ingeslikt en het incident werd gesloten. (Zie ook pag. 3) (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG Per l januari is de premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering als volgt vastgesteld: werknemer percent (was 1.45 percent), werkgevers 4.05 percent I 4.15 percent). Willy Brandt kreeg Nobelprijs Bondskanselier Willy Brandt ont ving gisteren uit handen van de voorzitster van het Nobelprijs- comité, mevr. Aase Lionaes, de Nobelprijs voor de Vrede. AMSTERDAM (ANP) Er zijn aanwijzingen dat de kat een zeer belangrijke rol speelt bij de verspreiding van toxoplas ma. (Toxoplasma is een para siet van mens en dier, die oor zaak kan zijn van een ziekte hij jonggeborenen en jonge kinde ren, waarbij als meest voorko mende afwijkingen een water hoofd en bepaalde oogafwijkin gen worden gezien). In een artikel in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde on der de titel ..De kat en toxo plasmosis bij de mens" schrijft prof. J. van der Veen uit Nijme gen dat men er rekening mee dient te houden dat dit geliefde huisdier een gevaarlijke be smettingsbron kan zijn voor zwangeren en zuigelingen. De ongeboren vrucht en de pasge borene lopen het grootste risico bij besmetting met toxoplasma. Aan zwangeren en gezinnen met jonge kinderen mnct naar de mening van prof. Van der Veen worden ontraden een kat als huisdier te houden. Ook uit le vensmiddelen- en horecabedrij ven moeten katten worden ge weerd. De aanwezigheid van katten op boerenbedrijven lijkt prof. Van der Veen in dit ver band eveneens bedenkelijk. Daarnaast kan men volgens hem trachten besmetting van katten door voedsel te voorko men. Rauw of onvoldoende ver hit vlees is een potentiële be smettingsbron. Actiegroep anti witter dan ivit (Van onze correspondent) GROENEKAN „Heren wasmid delenfabrikanten, probeert u toch uw aandeel aan de water verontreiniging op te heffen of althans drastisch te verminde ren door zelf iets te doen en niet te wuchten op een perfect functionerend net van waterzui veringsinstallaties, dat aanrechten en huishoudbacterie vrije gootstenen worden ons als ideaal voorgehouden. Zijn we geen goeie huisvrouwen als wij weigeren ons nog langer mee le loten slepen door dergelijke re clames die niet gebaseerd zijn op datgene wat in ons algemeen belang werkelijk nodig of wen selijk is? inziens ook zeker oet komen, of Wordt dit algemeen belang werke- A~ centrale wateronthardlng lijk gediend door het wegtrek- zolets kost nu eenmaal tijd veel tijd hebben wij niet te verliezen waar het or lieuproblemen gaat". Dat is wat mevrouw Vonk-Turk- stra uit Groenekan, die achter de :i witter dna wit" staat, heeft gezegd als antwoord op de advertentie die de geza- menlijke wasmiddelfabrikanten de afgelopen dagen in de kran ten hebben gepubliceerd onder de kop: „Wat gaan we doen met onze wasmiddelen?" „Witte tornado's, superglimmende ken van grauwsluiers en het witter dan wit maken door opti sche witmakers wij beteijfwlcn dit sterk cn willen als hulsvrou wen van nu kritisch en energiek zijn, juist daarom is onze actie ontstaan", aldus mevrouw Tu k- stra-Vonk. Centrale Hosier Personeel wil direet in SER DEN HAAG (ANP) - D« Neder landse Vereniging van Hoger Personeel 12.000 leden heeft gisteren In een verklaring fel protest aangetekend tegen het voorstel van het dagelijks bestuur von de SER om een be slissing over het toelaten van de centrale tot de SER opnieuw uit te stellen. Metaalstaking Duitsland beëindigd (Van onze correspondent) BONN De partijen in de nu 20 dagen oude staking van metaal arbeiders in Baden-WUrttcm- berg hebben gisteren overeen stemming bereikt. Door de sta king Is in vele delen van Duits land cn vooral in de automobiel industrie voor duizenden men sen het werk stil komen te lig gen. De vakbond heeft een aanbod aanvaard voor een loonsverho ging van 7'/z procent, ingaande per 1 januari en voor de duur vpn een jaar. De arbeiders krij gen bovendien een bedrag van 180 mark uitbetaald om de laat ste drie maanden van dit jaar te dekken en er komen kerst premies. Men verwacht dat deze regeling de lijn zal aange ven voor loonsverhogingen in de gehele Duitse metaalindu strie. Goud - Zilver en Dlomant kopen wij tegen hoge prijzen. Zoels: broches, hongors, ringen, knlpjoe, medelllona. kettingen. lepeltjes en kandelaars. Fa I C Tcp gezelligheid Iedere zondag 8 uur Nieuwe Ant. Clubhuis Illegale woningbouw in Wateringen (Van een onzer verslaggevers) WATERINGEN In de ge meente Wateringen Is waar schijnlijk een flink uantal bouw werken verwezenlijkt zonder dat daarvoor de vereiste vergunnin gen waren verstrekt. Dit blijkt uit een nog niet vrij gegeven rapport van de bouwrecherche van het ministerie van Volks huisvesting naar illegale wo ningbouw in deze gemeente. Het is in Wateringen sinds enige maanden een publiek geheim, dat soms niet volgens de regels werd gebouwd. In totaal zijn 100 bouwerken doorgelicht. 24 hier van zijn of worden gebouwd zonder de vereiste goedkeurin gen en vergunningen. Verwacht wordt dat zeker een van de twee zittende wethouders in Wa teringen door deze affaire zijn zetel zal kwijtraken. NEW DELHI - KARATSJI (REU TER) De Indiase troepen blijven vanuit alle richtingen een snelle opmars maken naar Oostpakistaanse hoofdstad doemen voor de Indiase legers. Pakistan is er een grootscheep se nieuwe aanval begonnen. In dia zou zich uit een groot ge bied hebben teruggetrokken. Dacca. Hun einddoel schijnt de Nu beide partijen zich opmaken verovering van het oostelijk landsdeel in de komen de dagen. Gezien de voortduren de terugtocht van dc Pakistaan se militairen naar Dacca lijkt een zwaar gevecht om de stad voor de deur tc staan. Aan het westelijk front in Kashmir Duitsers aan. De evacuatie van- duur van dc oorlog met Pakis- uü Dacca is ook gisteren uitge- tan het conflictgebied te mijden, steld wegens hevige aanvallen Afgelopen donderdag heeft de be- op het vliegveld. volking van Pakistan, 3,4 mil- De regering In ballingschap van joon rupees (740.000 dollar) bij- Banga DesJ, dc onafhankelijke eengebracht voor het nutionale staat die de plaats moet gaan verdedigingsfonds, innemen van Oost-Pakistan, wil Het Nederlandse Rode Kruis treft vandaag Jessore inwijden als voorbereidingen voor de moge- schijnen ernstige gevaren op l het slotgevecht in Oost-Pa kistan groeit in westerse hoofd steden de vrees over de veilig heid van in Dacca gestrande tijdelijke hoofdstad buitenlanders. Vanuit Karatsji wc staal, vertrokken gisteren vliegtuigen Het Indiase ministerie van Bui met evacués naar Nicosia. Daar tenlandse Zaken heeft opnieuw kwamen in de loop van de dag alle buitenlandse schepen drin- Britten, Canadezen, Zwitsers en gend de raad gegeven voor de lijke uitzending i kundig team voor hulpverlening aan de slachtoffers van het con flict. Momenteel worden in ei gen kring vrijwilligers gewor-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1