GEEN GRAPJES MET GEVAARLIJKE STOFFEN CONTROLEURS OP DE BRES VOOR VEILIG VERVOER DEN HAAG ..Sommige chauffeurs worden wel eens ver velend, maar in het algemeen is de verstandhouding bijzonder goed en wordt er door ons zeer zuinig omgesprongen met pro- cessenverbaal. Meestal pas na dat herhaalde waarschuwingen niet helpen", aldus de heer J. W. Zuidema. commandant van het Korps Controleurs Gevaarlij ke Stoffen. Met achttien colle ga's verspreid over heel Neder land houdt hij het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg, het spoor en het water in de ga ten. In een Belgisch dorp, waar eni ge jaren geleden een tankwagen uitbrandde vielen talrijke doden en was de verwoesting enorm. Iedereen weet zich oog nok wel de ontploffing van het munitie schip bij Naarden te herinneren. In Duitsland raasde onlangs een brandende munitietrein over een stationsemplacement, een onvoorstelbare ravage aanrich tend. Nou heeft het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen, ressorte rend onder Rijkswaterstaat, niets te maken met het vervoer van munitie voor zover dit met voertuigen of schepen van het leger geschiedt. Wel controleert men al het burgervervoer van o.m. explosieven, zware vergif ten, vloeibare gassen, bijtende en brandbare vloeistoffen. Buskruit Het korps bestaat eigenlijk al 85 jaar. In 1884 werd de buskruit- wet aangenomen en een jaar la ter werd bepaald, dat er een Dienst Geleiders Gevaarlijke Stoffen moest komen. De ambte naren bemoeiden zich met trans porten van buskruit en dergelij ke. Nederland kent nu sinds 1968 de „Wet Gevaarlijke Stoffen", welke een opsomming omvat van de gevaarlijke stoffen, een indeling in klassen, de eisen die aan de verpakking worden ge steld, de vrachtbrieven en vef- leigheidsinstructies die de lading steeds moeten vergezellen. De heer Zuidema vertelt, dat er op dit moment niet minder dan 14 klassen zijn met in totaal on geveer 1500 verschillende ge vaarlijke stoffen. De klassen duiden ruwweg aan met welke aari van produkten men te ma ken heeft, zoals ontplofbare stof fen, munitie, vuurwerk, samen geperste vloeibare of opgeloste gassen, stoffen die bij aanraking met water ontploffen, voor zel fontbranding vatbare stoffen, brandbare vloei- of vaste stof fen, oxyderende stoffen, vergifti ge stoffen, bijtende stoffen, wal ging wekkende stoffen (b.v. koeiehuiden) en organische pe- rocyden. Alles bij elkaar vormen de voor schriften een enorme berg pape rassen. De controleurs dienen ze alle te kennen. Voor ze zover zijn hebben ze een opleiding van minstens twee jaar achter de rug. Voorwaarde is dat ze uit het politievak afkomstig zijn, minstens 25 jaar en uiteraard zeer goed met mensen kunnen omgaan. Een dagje op stap in het Rijn mondgebied leert, dat bijna geen 1 enkele chauffeur gehee vrijuit gaat, als hij wordt onder worpen aan de controle van de heren H. Wanders en L. van Leeuwen. Op de veerpont van Maassluis naar Europoort staat een bestelwagen. De chauffeur zit een sigaretje te roken. Ach terin staat een tiental vaten. De chauffeur weet niet precies wat erin zit. Van de pont af even in de kant. Hij weet niet dat hij niet mag roken, heeft geen brandblusser bij zich, geen ge- varenkaart, terwijl in zijn ver voersdocumenten geen klasse aanduiding is vermeld. ,,Ik weet het niet, ik ben pas een paar weken in dienst bij deze baas," zegt hij verontschuldigend. De controleurs, hebben het al gezien: de vaten bevatten het een of andere vluchtige oplos middel. Erg brandgevaarlijk dus. Er wordt ondanks een reeks 'overtredingen nog geen proces-verbaal opgemaakt: „We zullen eerst eens met je baas gaan praten", zegt Wanders en hij geeft de chauffeur toestem ming verder te rijden. „Kijk, we maken bijna nooit meteen pro cesverbaal op. We gaan eerst al tijd even praten met de expedi tiechef van het betreffende be drijf. Er is haast geen bedrijf waar we de verantwoordelijke man niet kennen. Meestal komt het dan wel in orde". Geen knoeierijen Volgens de heren Wanders en Van Leeuwen passen vooral de grote chemische bedrijven op voor knoeierijen bij de transpor ten. De risico's zijn veel te groot, al was het alleen maar voor de naam van het bedrijf. De periode trouwens dat chemi sche stoffen nog met de melkbus vervoerd werden, is voorbij. Een nieuwe tankwagen, die aan alle voorschriften voldoet, kost al gauw zo'n twee ton. Er zijn bedrijven die er meer dan hon derd hebben rijden. De chauf feurs zijn terdege opgeleid en geïnstrueerd in de veiligheids voorschriften. Als hij ziek is, wordt hij niet vervangen, maar rijdt „zijn" wagen gewoon niet. Er komt een grote Duitse tank wagen aanrijden. Stoppen, controleurs hebben het al ge- groot expeditiebedrijf uit Ham burg, een van de eerste bedrij ven, die de veiligheidsvoorschrif ten na de inwerkingtreding van de nieuwe internationale voor schriften volledig toepaste. De methylene diamine. De vier- Tank- en vrachtwage zijn vertrouwde gasten op de vaderlai se wegen. Voor h transport van somtijde gevaarliji stoffen, zijn ze onde worpen aan strenj voorwaarden. Een zer verslaggevers het eens rond gekeken ht het met het transpt van gevaarlijke stoff staat en hoe de maab gelen en voorwaart worden nageleefd. talige veiligheidsvoorschriften zijn aanwezig in de ca bine. Bij aanraking met deze stof is de remedie: minstens tien minuten spoelen onder de douche. De chauffeur toont trots een extra niet voorgeschreven veiligheidsmaatregel: voor het geval dat de cabine in el kaar wordt gedrukt, uitbrandt of de chauffeur omkomt, bevindt zich voor op de bumper achter het oranje bord nog een „wat te doen" instructie. De Duitser rookt. Dat mag, want hij ver voert een bijtende stof, de enige categorie waarbij gerookt mag worden. Vergiftig Het volgende slachtoffer berijdt een open vrachtwagen, waarop de vaten hoog opgestapeld zijn. Het blijken brandbare vloeistof fen en vergiften te zijn. Maar de chauffeur rookt een sjekkie en heeft geen gevarenkaart aan boord. Hij had van zijn baas wel een verzegelde gevarenkoffer meegekregen. „Maak maar open", zeggen de controleurs. Er komen twee gevaren-driehoe ken, twee lampen, een brand blusser, twee handschoenen en twee wielkeggen te voorschijn. Maar de chauffeur weet het brandblusapparaat niet zelf los te krijgen. Een van de lampen doet 't ook niet. „Je baas mag je eerst wel eens leren hoe je met dit spul omgaat, anders heb je er nog niets aan", zegt Van Leeuwen. Er wordt aantekening gemaakt, want ook de vracht brieven blijken niet helemaal in orde. Nu zijn de controleurs strenger. De chauffeur moet eerst naar het bedrijf waar z'n lading vandaan komt, terug. Mag niet Terwijl de controleurs wel dege lijk in de gaten houden of de man inderdaad omdraait, den dert er een grote tankwagen voorbij. Zo te zien leeg, want de afsluitkleppen op de ronde tank staan open. De controleurs er achteraan: „Dat mag niet, want stel je voor dat er een brandba re stof in de tank heeft gezeten. Als er dan een vonk in komt of iemand werpt vanaf een viadukt een peukje weg, ontploft de wa gen als een bom. Tenzij de tank is schoongemaakt". Dat laatste blijkt het geval te zijn. Er is dus niets aan de hand te zijn. Even later zijn de controleurs in discussie gewikkeld met een chauffeur over het al dan niet moeten voeren van het oranje waarschuwingsbord. Volgens de voorschriften mag dit in Neder land alleen bij bepaalde vergun- ningsplichtige stoffen. Niet bij alle gevaarlijke stoffen dus. In Duitsland moet het bord echter altijd gevoerd worden. De chauf feur: „Kwam ik laatst uit Duitsland met dat oranje bord op. Moest ik stoppen van zo'n politieporche. Die zeiden dat dat bord niet mocht. Ik het eraf ge haald. Toen ik in Rotterdam kwam, werd ik weer aangehou den en kreeg ik op m'n kop, dat het oranje bord niet te zien was. Nou. word daar maar eens wijs De grote chemische bedrijven passen wel op uit". De controleurs geven toe, dat zelfs de politie soms niet volledig op de hoogte is. In orde 's Middags gaat de trip verder met de heren P. Dijksterhuis en A. van den Berg. Zij controleren de binnenvaart. Bij de sluis op Rozenburg wordt een bunker- tankschij „geënterd" alles blijkt er prima in orde. De schipper laat zien dat alle brandblussers op de voorge schreven plaatsen hangen. Hij is trots op een schuim-sprinkel-in- stallatie, die niet verplicht is, maar als extra veiligheid werd ingebouwd. Helaas voor hem bleek het slot van het bedie ningskastje verroest te zijn. Dat moest met enige moeite gefor- Explosieven-specialist bij de dienst gevaarlijke stoffen is G. Hueting. Hij gaat juist een be zoek brengen aan een Noors vrachtschip. Volgens de ladings- lijst, die de tweede stuurman overlegt, bevindt zich een voor raad patronen voor jachtgewe ren van Tsjechische makelij aan boord. Even kijken hoe die zijn opgeslagen. Via een smal laddertje volgt i het tientallen meters ruim. De munitie ligt e gens de voorschriften in een apart ruim, op houten plankie ren om contact met metaal te vermijden. Dat is in orde. Vol gens Hueting gaat er in een we- rlun naam is ermee gemoi reldhaven als Rotterdam om dan de meeste mensen moeden. Tegen het einde het jaar bijvoorbeeld word! al gauw 300 tot 400 ton t werk verladen. Voorlichting Behalve het controleren, ho de gevaarlijke-stoffen-ma zich ook bezig met voorlich werk aan bedrijven, politie brandweer. Ze doen bijzoo zelfstandig werk. Aan het e van elke dag brengen ze i uit aan Den Haag, het n rie van Verkeer en Watersti „Soms krijgen we een gericl opdracht voor de volgende i maar verder zijn w zelfstandig", aldus control» Van Leeuwen. Al 85 jaar gaar het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen na of allerlei soorten buskruit veilig vervoerd worden. Hef volgende „slachtoffer" berijdt een open vrachtwagen, waarop de vaten zijn opgestapeld. Controle of wel in orde is. Veiligheid gaar boven alles.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10