Voorspelling van planbureau mag niet uitkomen Zelf aard gas maken China wil geen bezetting van Oost-Pakistan Ongenoegen over gijzeling joods oorlogsslachtoffer Minister Nelissen over lonen en prijzen Directeur verhindert bankoverval Noordier in bed vermoord Grote brand op Curasao „Vermijdt gevechten hij Tïbetaans kinderdorp Melkprijs mag niet te hoog Duitse lonen volgend jaar 6-7 hoger WOENSDAG 8 DECEMBER 1971 DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. TV-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.36 uur: De dochter van de boer, film; 22.05 uur: Studio Sport met Lierse SK—PSV. Ned. II: 19.05 uur: Dagje ouder: 20.21 uur: De Virginian, tv-serie. VANNACHT LICHTE VORST Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Vannacht weinig wind, met minimumtemperaturen van drie graden aan zee, tot om streeks min twee graden in hel binnenland. Morgen zwakke tol matige wind uit westelijke richtin gen en max. temperaturen om streeks zes graden. Van onze parlementaire redactie EN HAAG Minister Nelissen van finan ciën heeft gisteren in de Eerste Kamer jezegd, dat een prijsstijging van 6,5 pet. en een loonstijging van 13,5 pet. In 1972 loals voorspeld door het Centraal Planbu reau „te veel en te hoog" is. Hij zei, dat Je Nederlandse economie duidelijk in de gevarenzone zit. De minister was er ech ter verheugd over, dat zo langzamerhand iedereen overtuigd is van de noodzaak de inflatiespiraal om te buigen. De minister sprak dan ook de verwachting uit, dat het gezonde verstand zal zegevieren, met name wat betreft de ontwikkeling van de lonen. verwachting van de minister it aan bij in Den Haag circu- ■ende geruchten, dat het kabi- afgelopen maandag tijdens ichtelijk beraad tot de conclu- zou zijn gekomen, dat het 1971 er nu bijna op zit en de ontwikkeling in de eerste riode van 1972 bepalend zal jr de vraag, of de over- id zal ingrijpen. eken, als uit de thans af te uiten cao's een te sterke loon- jging zou blijken en als na de arwisseling de prijzen te sterk uden aantrekken, het plan van de vakbeweging treft om de wettelijke spaar- - althans de premiehef- ig daarvan versneld in te de regering zou deze ip nog even willen omzeilen x>r de suggestie met een ad- esaanvrage door te spelen aar do SEk, die juist bezig is ft het stellen van prioriteiten or verdere sociale le Eerste Kamer was van de m D'66 aangedrongen op it afsluiten van collectieve overeenkomsten per be- ijfstak als tegenhanger van collectieve arbeidsovereen- osten. Want anders dan bij lonen is bij de prijzen van duidelijke bereidheid tot atiging van de verhoging nog et gebleken, zo zei D'66-sena- drs. Rang. De minister be- ijfelde of men met zo'n over- nkomst het gewenste doel kan reiken. Arafat van \odse hom-af i (AFP) „Jasser Arafat it van Palestijnse afkomst, i vader komt uit Albanië en j een jood met een Arabisch- ïkende naam". Dit staat in boodschap van de Bedoei- B uit Jordanië aan alle Arabi- j vorsten en staatshoofden. CASA-NOVA 1 i Meerdervoort 501 Telefoon 63 42 48. Donderdag KOOPAVOND IAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4 Dolle Mina's tegen gebruik van gekleurd toiletpapier leerlen „Gebruik grauw toiletpapier (op veel plaatsen is zacht grauw toiletpapier in de handel). Gekleurd toiletpapier werkt vervullend door de kleurstof die in ons water achterblijft", dat is een van de vele „tips", die de Dolle Mlna's van Heerlen gisteren via een stencil oyerdroegen aan het win- Kelend publiek. a dit stencil werd in grove 'ijnen aangegeven „wat kunt u doen tegen de mi lieuvervuiling". Enkele tips: wees wijs, was grijs, gebruik zo min mogelijk wasmiddelen en andere reinigingsmiddelen. welke fosfaten bevatten". „In een milieuvriendelijke daad, beperk de vaat, ge bruik enkele druppels ge woon afwasmiddel (wei nig schuim, toch schone vaat), wees zuinig met water en gebruik niet meer dan nodig is, koop to weinig mogelijk in plastic verpakte voedings- en levensmiddelen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De directeur van de Raiffeisenbank in Hulst, C. Boone, heeft gisteravond een bankoverval kunnen verijdelen door een over valler te verrassen en vervolgens in de kluis op te sluiten. De poli tie van Hulst heeft de dader kunnen arresteren. Stofzuiger voor onder de auto DEN HAAG De Gemeen- van Den Haag neemt op het ogenblik proeven met een machine, die het mo gelij maakt de straten ook onder geparkeerde auto's schoon te maken. De „stofzuigmachine" is hiertoe in stat mits de geparkeerde auto's op tien entimeter afstand van de stoeprand staan. (ADVERTENTIE) BELFAST (Reuter) Drie gewapende mannen heb ben gisteravond in Cale- don, zestig kilometer ten zuidwesten van Belfast, een vrijwilliger van het „Ulster defence regi ment" in zijn bed doodge schoten. De daders zijn, naar men aanneemt, leden van het verboden Ierse republi keinse leger. Het „Ulster defence regi ment" werd opgericht in 1969 als een hulpkorps on der supervisie van het Britse leger nadtde pro testantse polf iereserve werd opi eheverr De toenemende reeks van bom aanslagen dwingt de Britse militairer-~-in Noord-lerland ertoe a. bommen te onderzoekc elfs fototoe stellen en kmaerwagens wor den op helse machines nage plozen. DEN HAAG (ANP) De Selas of America (Nederland) N.V. geves tigd in Den Haag, heeft een licentie gekregen van „The Gas Council of Great Britain" voor haar zogenaamde „catalytic rich gas"-pro* ces ter bereiding van een gas met een hoog gehalte aan methaan, uitgaande van lichte benzinefracties. Dit methaanrijke gas kan vervolgens op eenvoudige wijze worden om gezet in een gas dat volledig uitwisselbaar is met natuurlijk aard gas, van welke kwaliteit dan ook. Dit is van betekenis voor plaatsen wanr aardgas, ofwel in het geheel niet beschikbaar is, of niet in volddoende mate om pieken in de afname op te kunnen vangen. Het methaanrijke gas kan ook gemakkelijk worden omgezet in water stof van hoge zuiverheid, of in synthese gas voor de bereiding van methanol, butanol en hogere alcoholen. Selas of America (Nederland) N.V. Ingenieursbureau voor de gasin- dustrie, is in 1963 haar activiteiten in Nederland begonnen en inmid dels uitgebreid tot een organisatie met enige honderden medewer kers en vestigingen in alle grote Europese landen en in India. WILLEMSTAD (ANP) Een grote brand heeft vannacht een winkel centrum op Otrabanda in Willemstad in de as gelegd. Negenentwin tig winkels brandden uit. De oorzaak is nog niet bekend. Verzoek Nederlander: DEN HAAG (ANP) De Nederlandse pleegvader van een 12-jarig Tibetaans meisje uit een vluchtelingendorp in India, Ir. H. A. Robbé Groskamp uit Utrecht, heeft In twee gelijkluidende telegrammen de opperbevelhebbers van de Indiase en Pakistaanse strijdkrachten dringend gevraagd gevechten bij dit vluchtelingendorp te vermijden. Er zijn berichten dat de Pakistaanse troepen zijn doorgestoten naar Tsjamba in Kasjmir, op ongeveer honderd kilometer van het vluch telingendorp. In dit dorp, gesponsord door verschillende Europese landen, waaronder Nederland, wonen ongeveer 700 Tibetaanse kin deren. De kinderen, die door Europese gezinnen geadopteerd zijn, zijn destijds gevlucht toen China de macht in Tibet overnam. NEW YORK - KARATSJI - NEW DELHI (Reuter/AP) Er zijn aanwijzingen dat China niet zal toestaan, dat geheel Oost-Pakis tan door Indiase troepen zal wor den bezet. Waarnemers vermoe den dat China in dat geval an- tl-Indiase guerrillabewegingen zal organiseren dan wel steu- De algemene vergadering van de naanval op Pa- VN hrell met I« Hemmen voor, elf tegen en tien onthou- AMSTERDAM In kringen van joodse oorlogsslachtof fers te Amsterdam heerst verontwaardiging over het feit dat een hunner, de 58-ja- rlge markthandelaar A.K. gisteren met handboeien aan naar het huis van bewaring is geleid en daar in gijzeling is genomen wegens alimenta tieschuld. Hij werd in zijn cel vrijwel onmiddellijk op gezocht door rabbijn J. Soe- tendorp jr. die na afloop van het gesprek verklaarde: „Hij is verschrikkelijk angstig. Hij is vooral bang voor de nacht. Alles wat hij heeft doorgemaakt, komt tussen de celmuren weer bij hem Tijdens de oorlog verloor K. zijn eerste vrouw en drie kinderen in het concentratie kamp Auschwitz. Zelf wist hij te vluchten, maar na zijn arrestatie in Frankrijk kwam hij opnieuw in ver schillende Duitse gevangenis sen en kampen terecht, waarbij hij zelfs ter dood werd veroordeeld. Hij wist met behulp van vrienden op het nippertje de oorlog te overleven. Terug in Nederland hertrouw de hij omdat hij niet alleen durfde zijn. In 1956 overleed deze vrouw waarna hij op nieuw steun zocht in een hu welijk, dat echter in 1968 schipbreuk leed. Sindsdien is de alimentatieschuld opge bouwd die tot de gijzeling van gisteren heeft geleid. De advocaat van de derde echtgenote van K., mr. M. van Es, gaf gisteren als commentaar: „De onmense lijkheid van de zaak is niet aangetoond. Wat de heer K. tijdens de oorlog heeft mee gemaakt. ontslaat hem niet van zijn na-oorlogse ver plichtingen. Het is al weer dertig jaar geleden. Er is niet aangetoond dat hij nog steeds nadelige gevolgen on dervindt van de oorlog". dingen een beroep op India en Pakistan gedaan het vuren te staken en hun troepen terug te De situatie aan de gevechtsfron ten is zo: Indiase troepen ruk ken op naar Dacca; Pakistaan se troepen maken vorderingen in het zuiden van Kasjmir. De berichten dat China niet zon der meer een totale Indiase be zetting zal tolereren zijn afkom stig van zegslieden in Moskou. Naar het schijnt wachten de Chinezen af hoe het m-:t de Pa- l kistaanse weerstand verloopt. In Pakistan is een nieuwe regering j gevormd. President Jahja Khan I heeft de Oostpakistaaner Noeroel I Amln (77) tot premier benoemd en de Westpakistaner Bhoetto tot minister van buitenlandse zaken. Bhoetto zal naar New York gaan om doar in de VN de zaak van Pakistan te verde digen. In Washington is bekend ge maakt, dat de geheime bespre kingen over autonomie voor Oost-Pakistan op het punt ston den succes te hebben, toen In dia Oost-Pakistan binnenviel. „India gaf de voorkeur aan een militaire oplossing", aldus zegs lieden in Washington. Indiase eenheden staan nu onge veer 33 km van Dacca af. De Pakistaanse brigade die giste ren Jessore moest ontruimen trekt zich op de Oostpakistaanse hoofdstad terug. Ten zuiden van Dacca naderen Indiase troepen Chandpoer. De val van Chand- poer zou betekenen dat Dacca van het zuiden uit niet meer be reikbaar is. In het noordwesten van Oost-Pa kistan worden zware gevechten gemeld uit het gebied van Di- najpoer in Hili. V.N. vertegenwoordigers tij dens de debatten over het con flict India-Pakistan in de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties: de Indiase am bassadeur, de heer Samar Sen (boven) en de Pakistaanse afge vaardigde Agha Shahi (onder). DEN HA AG-ANP Als de consumptiemelkprijzen, vergeleken met de situa tie vnn voor 22 november jl., omhoog gaan met meer dan twee cent per liter voor westelijk Ne derland en een cent voor overig Nederland, zullen de ministers van Econo mische Zaken en van Lundbouw en Visserij een prijsmaatregel nemen. De beide bewindslieden, hebben dit te verstaan ge geven in haar hernieuwd overleg met het econo misch overlegorgaan con- sumptiemelkondernemin- gcn. Minister Lardinois is be reid, in nader overleg met het produktschap voor Zuivel en het Land bouwschap te trachten, alsnog op andere wijze dan door prijsverhogingen een oplossing te vinden voor de thans naar zijn mening tijdelijk optreden de spanningen voor de consumptiemelkonder- nemingen. BONN In West-Duiisland Is volgend jaar een stijging van de lonen van zes zeven percent mogelijk. Dit is een van de richtlijnen die het Westdultse ministerie van Economische Za ken gisteren heeft genoemd In een conferentie van werkgevers- en werknemersvertegenwoordi gers alsmede monetaire deskun digen en regeringsfunctionaris- De winsten van het Westdultse be drijfsleven zullen volgend jaar eveneens zes k zeven percent hoger uitvallen dan dit jaar, zo wordt voorspeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1