Leve de Paniek ORANJE VRIJSTAAT IS DOOD... AANDAG 6 DECEMBER 1971 HET BINNENHOF PAGINA 9 STERDAM In de win- r van 1970 waren Am- erdam en Nederland ge lige van de geboorte van in nieuwe natie het boutervolk, ludiek ver- ligd onder de paddestoel Oranje Vrij-staat. :-provo-kopstuk Roel in Duyn werd zijn am- assadeur. De volwassen ilitici meesmuilden vro- k over het naïeve taal- »bruik van de kabouters iet agressief klinkende 00 Mesvolk van Provo vervangen door het ïoedige begrip trol- nj en over het volkslied de uil die in de olmen t, maar toen Oranje rijstaat meedeed aan gemeenteraadsverkie- Qgen, schrokken ze zich 001 een aap. Alleen in msterdam al kregen de ibouters 40.000 stem- ers achter zich aan, tgeen hun in één klap jf raadszetels oplever- Ook landelijk oogstte prille Oranje Vrijstaat cces. De gemeentera- en van Den Haag en eeuwarden werden elk et twee kabouters ver- Leiden, Alkmaar en mhem kregen er ieder Is nog geen twee jaar later, jeens komt de volgende me- leling van ambassadeur in Duyn de natie ver- jssen: „In de zomer van 1971 de Oranje Vrijstaat uiteen vallen. Gebrek aan spekta- laire successen en onderlin- meningsverschillen hebben oe geleid dat er aan de ligkracht van de oude maat- lappij onvoldoende weer- ind kon worden geboden." snelle verificatie leert dat de waarheid spreekt. s tot de bakermat van het bouterisme te beperken: in nsterdam bestaan nog zes bouterwinkels waar onbe- oten voedsel wordt verkocht, de bejaardendienst mag bo- op 500 kabouters die ou- van dagen bijstand verle- maar de rest van Roels ihtkasteel ligt aan piepklei scherfjes. Geen volksverga ringen meer, geen alterna- ve kledingindustrie, geen al- natief woningbureau voor georganiseerde kraken en i Do, het speciaal voor anje Vrijstaat gemunte ld. Zelfs de echo van de ge- meezinger over de uil in olmen is verklonken. terdam kan weer overgaan de orde van de dag. Roel van Duyn heeft aller- nst ontgoocheld afscheid ge- men van zijn ludieke schep- Hij keurt Oranje Vrij- lat die hij een jaar en acht landen in de gemeenteraad de hoofdstad vertegenwoor- :d heeft en de 40.000 kiezers hem daar brachten, nau- lijks nog een woord waar- Van zijn hand is inmid- s bij Meulenhoff in Amster- een „Panies Dagboek" rschenen. Is ook de eerste aflevering een nieuw maandblad uit als naam „De Paniek- :r" heeft meegekregen, orts zagen arbeiders van lilips Duphar in Weesp zich ie dagen, in het ochtenddon- op weg naar hun werk, eens omringd door kabou- met pamfletten waarin zij nden lezen: „Onze hoop is !t gevestigd op politici, op leiders van de industrie of de wetenschap die het alle- lal zo ver hebben laten ko- in en die ons dagelijks ge it proberen te stellen. Onze is gevestigd op u, op in- fiduen die hun eigen verant- tordelijkheid beseffen en die ir handelen." ije Vrijstaat mag, kortom, ziele zijn - Roel van Duyn it door met de strijd. lang praten met hem en zijn sstverwant Bart Edel in een ii de kabouterwinkels waar gewassen des veld er onbe- iten maar vrij vreugdeloos iliggen. Allereerst willen we aaraan de snelle af- n Oranje Vrijstaat te ijten valt. Duyn begint mystiek te ormelen over het geringe otal kabouters dat in staat geweest om met bloemen en te praten. (Zelfs blijkt hij in zijn „Panies Dagboek" zeer vruchtbare gesprekken te voeren met onder meer een bruine beuk). Als hem duide lijk wordt dat dit antwoord niet kan bevredigen, wil hij wel wat meer kwijt. „Oranje Vrijstaat", zegt hij in vereniging met Bart Edel," was een poging om een mas sale tegencultuur te vormen. De opzet was niet fout, maar onze akties konden niet de grote, concrete veranderingen bewerken waarop we hoopten. Daarom raakten veel kabou ters teleurgesteld. Kijk, veran deringen voltrekken zich in golven. Het is moeilijk om continu tegen de bierkaai te vechten. Als een belofte niet meteen wordt ingelost, knap pen de mensen af." „Oranje Vrijstaat is te veel im- mage geweest en te weinig werkelijkheid. Het was alle maal te amateuristisch. Ik geef toe dat wij zelf te kort zijn geschoten. We hadden onze verwachtingen te hoog gesteld. Anderzijds zijn de kie zers en het volk van Oranje Vrijstaat tegenover ons ook te kort geschoten. Wij hebben kennelijk als een katalysator gewerkt. We hebben het gewe ten van de mensen verlost. Wij hebben ze de kans gege ven om te redeneren: laat ons op de kabouters stemmen, dan r zelf af." „De beweging is doodgegaan omdat ze dachten: we hebben nu vijf vertegenwoordigers in de gemeenteraad - het zit ver der wel goed. Onze cultuur is ook niet geschikt voor een voortdurende strijd. Die past niet in de manier van leven van de mensen. Zelf verkeer ik in een bijzondere positie omdat ik kan leven van mijn boeken. Maar in het algemeen is het moeilijk om een full time revolutionair te zijn". De vraag is: wat nu? Hij wordt precies zo gesteld op de voor pagina van het nieuwe maand blad „De Paniekzaaier" dat de kaboutergedachte k raison van een gulden per exemplaar in een oplaag van 15.000 nieuw leven moet inblazen. Roel van Duyn geeft er zelf het volgende antwoord op: „Zie, een zaaier ging uit om te zaaien (Mattheus 4). Nu is het de paniekzaaier die uitgaat om in de harten van kabou ters ex-kabouters en anti-ka bouters het zaad van de be vrijdende paniek te zaaien." „Het einde van onze westerse kuituur is in zicht. Ons resten nog vijf, misschien nog tien jaar om voor het te laat is in grijpende veranderingen in de aard van onze samenleving door te voeren. Zo niet, dan zullen milieuverontreiniging, honger, overbevolking, delf- stoffentekorten en oorlog in een serie van katastrofes de wereld wegvagen. De kabou ters hebben er hun laatste hoop op gevestigd dat in deze jaren die de laatste van wel vaart en betrekkelijke rust voor de rijke landen zullen zijn, een massale en tijdige paniek de mensen zal door dringen. Daarom is het zaad van een heilzame, witte pa niek dat de kabouters zaaien". Het is eert doodern stige gedachte, maar niet bijs ter origineel. Zelfs- alverman (is in kabouter jargon gelijk aan anti-kabouter) prins Claus heeft zich herhaaldelijk voor de televisie en in redevoerin gen aldus uitgelaten. Geen krant, geen uitzending van ra dio of tv., geen weekblad en zelfs geen familietijdschrift die zich niet breed uitgemeten om het milieubederf bekom mert. Aan de basis „Maar al dat gepraat en ge schrijf helpt niet", zegt Roel van Duyn. „Je moet van onder af aan beginnen, bij de basis. Je moet elk individu afzonder lijk ervan weten te overtuigen dat hij verantwoordelijk is voor het milieu. Je moet gaan praten met de arbeiders zoals wij kabouters zijn gaan praten bij Philips Duphar - en we hebben een hele lijst van che mische bedrijven in petto". „Je moet ze duidelijk maken hoe het anders kan, hoe er an dere produktiemethoden en produkten denkbaar zijn dan de huidige. Langs die weg moet je ze ervan doordringen dat er eigenlijk een verande ring van de hele maatschappij nodig is. Kijk: het milieube derf is het belangrijkste symp toom van het feit dat we leven in een zieke maatschappij. Het bejaardenprobleem, de derde wereld en het klasseverschil zijn ook dergelijke sympto men, maar lang niet zo accuut". „Als het milieu het begeeft, staan we voor de absolute ca tastrofe. En er is een cfuidelij- ke samenhang tussen de struc tuur van de maatschappij en het milieu. Een maatschappij die gebaseerd is op de concur- rentiegedachte, moet per defi nitie verontreinigd werken. Wat we nodig hebben, is een totale revolutie in de richting van een samenwerkingsmaat- schappij met een planecono mie die de produktiemethoden in de gaten houdt." Oranje Vrijstaat is niet meer. Bart Edel daarover: „We heb ben geleerd dat je een tegen cultuur niet met 500 mensen van de grond kunt krijgen. Dan ben je te optimistisch. Het is iets dat moet groeien. Je moet beginnen met kleine groepjes. De mensen moeten de kans krijgen om elkaar te leren kennen en om met el kaar tot samenwerking te ko men. Zo moet de gedachte vna de tegenmaatschappij zich eilandsgewijs verbreiden over groepjes mensen die bereid zijn een witte economie op te maal te veel. Soms krijg ik leven tegenover de natuur en de medemens, die sober willen zijn zodat ze veel tijd overhou den voor maatschappelijke hulp en akties. Persoonlijk streef ik ernaar niet meer dan de helft van mijn tijd nodig te hebben voor het verdienen van mijn levensonderhoud. De rest van de tijd wil ik besteden aan het voeren van akties en praktische hulpverlening aan mensen die dat nodig hebben. Maar soms wordt het me alle maal teveel. Soms krijg ik enorme blackouts en denk ik: jongen, waarom ga je niet weer studeren?" Kunnen wc van de kabouters nog politieke aktiviteiten ver wachten na het fiasco van Oranje Vrijstaat. Zullen ze de trollen onder de politici op nieuw de stuipen op het lijf ja gen? Onzeker In n Oranje Vrijstaat naar Paniek gesprek doet Roel van Duyn op die glimlachende ma nier van hem erg onzeker. Het kan best zijn dat hij nog te rugkeert in de gemeenteraad, zegt hij. Kabouters hebben nu eenmaal een roulatiesysteem. De volgende verkiezingen? Ach, hij vindt de PSP voor ie dereen die kabouter heeft ge stemd, eigenlijk best een goed alternatief. In zijn boek „Panies Dagboek" dat naast beschouwingen over maatschappijstructuren en wat dies meer zij ook verrukkelij ke prozamassage8 bevat - is hij duidelijker. „Het zal niet zoveel verschil uitmaken", schrijft hij, „of de topposities van de politieke macht door links of door rechts, door ka bouters of gevestigde macht hebbers worden ingenomen zolang de mensen buiten de machtsposities passief afwach ten. De problemen waar we nu in beslissende strijd mee verwikkeld zijn, hebben zo'n omvang dat ze door 'n hierar chies systeem waarbij alle verantwoordelijkheid aan de top is getrokken, eenvoudig niet opgelost kunnen worden. Juist dit inzicht brengt met zich mee dat kabouters, zo lang de mensen aan de basis niet uit hun onverschilligheid ontwaken, niet naar topposi ties in de gevestigde struktuur van de politieke macht hunke- Het ziet er naar uit dat de vijf kabouterzetels in de Amster damse raad bij ontstentenis van het stemmenlokkertje dat Oranje Vrijstaat kortstondig was, wel aan een andere poli tieke partij zuilen toevallen. De nieuwe Roel van Duyn wil zich nu liever bezig houden met het van onder af aan op bouwen van een doelbewuste tegencultuur. Letterlijk: „Nu is het onze tijd om ponies een levensvatbare tegencultuur te creëren." Daarbij zal het maandblad „De Paniekzaaier" slechts een der instrumenten zijn, In oprichting is een „Paniese Universiteit" met als voor lopige programmapunten onder meer cursussen in katastrofo- logie, de preventieve ecologie, de geschiedenis van de autori taire persoonlijkheid en derge lijke, het stoken van onrust op middelbare en andere scholen en het voeren van binnen- en buitenparlementaire akties om de heersende wetenschapsop vattingen te ondermijnen. Geen bloemen Oranie Vrijstaat is dood. Geen bezoek, geen bloemen. Maar het kabouterdom leeft. Alleen is het volkslied over de uil in de olmen vervangen door „Zou 't erg zijn, lieve opa, als de wind niet meer waait...", PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7