Actie wanneer reserve wordt onbelaste uitgesteld Lisse in volgende ronde van Ze skamp ^erkgroep Hazerswoude geeft voorlichting over uitenlandse werknemers MARKTEN BE]IAANDAG 6 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ni VOORZITTER KVOB: dei,LEGOM De Heer P.A.v. b'j aase, voorzitter van de KVOB leeft vanmiddag tijdens de Al- emene Vergadering in Tres- mg Hillegom de leden opgeroe- en krachtig verzet aan te teke- en tegen een eventueel besluit an de regering om invoering an de onbelaste reserve nog erder uit te stellen dan 1 ja- iuiaari 1973. Hij riep op tot deze Bajciie omdat hij voor de toe- omst van het bloemboUenvak ig dat de financiering van de ledrijfsaanpassingen niet zon- er problemen zal gaan verlo- :n. deze problemen alvast gedeel- ilijk een halt te kunnen toeroe- i drong hij nog eens aan op structuur van de handelsbe- ijven die volgens hem een an- aslantaarns ere hersteld Voorschoten gaat terug in de tijd Oorschoten Het ge- nanjneentebestuur van Voorscho- wil overwegen op de /oorstraat (beschermd icliiorpsgezicht) een meer pas- iende openbare verlichting lan te brengen. Op voorstel 'an de directeur van het I.E.B. zal een proef worden enomen met één gaslan- larn. Deze verlichting is veer mogelijk omdat thans en begin gemaakt wordt net de vervanging van de ,a lude gasleidingen in deze traat Indien blijkt dat de ;aslantaarn voldoet, dan zal MJe Voorstraat binnen afzien- lare tijd weer dezelfde ver- chting hebben als dertig aar geleden. De verlichting eenvoudig worden omge- ichakeld omdat nimmer de lude lantaarnpalen zijn ver- angen. =p--' p iy dere koers zullen moeten gaan varen. Daarover zei hij onder meer: „Een daadwerkelijke concentratie van het kwekers aanbod is alleen te bereiken als de kwekers bereid zouden zijn om hun produktie aan een eigen verkoopinstantie aan te bieden en daarbij de zeggen schap terzake de verkoop - al dan niet over de veilingklok - aan die instantie over te dra gen. Dat betekent een werkelij ke concentratie van het kwekers aanbod en de enige reponse van de kweker op de concentra tietendensen aan handelszijde." Een en ander zei de heer Van Saase in het kader van schaalvergroting die van kwekers zal gaan eisen dat ze op steeds meer gebieden samen gaan werken. Om een beeld te geven van de schaalvergroting haaide de heer Van Saase werkbezoek aan Spalding, „Engelse Bollenstreek", Hij zei dat met het oog op de concurrentieverhoudingen welis waar geen zware tegenstand moet worden gevreesd van de Engelse tulp maar dat de narcis wel degelijk een geduchte tegen stander is. „De les die we ge leerd hebben", aldus de voorzit ter van de KVOB, is, dat gezien tegen de achtergrond van de schaalvergroting van de agrari sche bedrijven in ons land, wij ook in het bloembollenvak voor de toekomst moeten rekenen met een aanmerkelijke toename van de teeltomvang 'per bedrijf. De heer Van Saase nam ook nog de oprichting van de raad van Nederlandse Bloembollenon dernemers onder de loep. Hoe wel hij niet ontkende dat de verhouding van deze raad ten opzichte van het PVS een heet hangijzer is zei hij optimistisch gestemd te zijn over het uitein delijk resultaat voor de samen werking van deze twee giganten in de bollenwereld. „Men moet water bij de wijn doen", aldus verduidelijkte hij zijn stand punt. Tenslotte sprak de heer Van Saase nog over de c.i.o.- bloembollencommissie, het sa menwerkingsorgaan van de NCBTB, het KNLC, KNBTB en de KVOB. Hij zei wanneer over de constructie met de PVS overeenstemming zal zijn be reikt de nieuwe raad terecht kan worden een platform waar op kwekerij en handel tot sa menwerking komen over zaken die belde sectoren betreffen. Wel voegde hij daaraan toe: „Men doet er wellicht toch goed aan over die samenwer king niet direct overdreven ver wachtingen te koesteren. Wat blijkt immers? Terwijl de raad nog amper is gestart lijken de tegenstellingen tussen handel en kwekerij groter dan ooit en lijkt het niet mogelijk tot een geza menlijk standpunt te komen." De heer Van Saase die hierbij doelde op de problematiek rond de vakheffingen zei dat door deze gang van zaken de hele vakheffing op losse schroeven wordt gezet en daarmee alles wat met deze gelden wordt ge daan. Felle brand in Hoogmade HOOGMADE Een felle brand heeft gistermiddag omstreeks kwart over twaalf een loods van de fa. Derogee totaal verwoest. Hoewel de brandweer onder leiding van commandant C. van Rijn snel ter plaatse was breidde het vuur zich snel uit. Lichte ontploffingen bemoeilijkten het werk. Toch slaagde men erin door met vier stralen te blussen het vuur vrij vlug te bedwingen. Van de drie in de loods aan wezige auto's kon er een on gedeerd naar buiten worden gehaald. Van de twee bestel wagens ging er een in vlam men op. De oorzaak van de brand is niet bekend. NIEUWVEEN Op weg naar huis is vrijdagavond de heer a. Tournay onwel geworden en binnen korte tijd daarna overle- LE1DEN Onder het motto: „Sint Nikolaas-pret voor de kinderen uit de flat" hebben de bewoners van de Meren- wijk zaterdagmiddag een feestelijke middag voor de pionierskinderenbelegd. Er was in de onderbouw van de flat aan de Arendshorst een poppenkastvoorstelling, waar na om de hees ge schreeuwde keeltjes te sme ren limonade werd ge schonken. En toen kwam Sint Nicolaas een uurtje op bezoek. Het was nauwelijks voorstel baar, dat de wat onpersoon lijke zoveel zou lenen voor een zo sfeervol feest. De ou ders die in de belendende ruimte een oogje in het zeil hielden, vermaakten zich dan ook best. En er was, ook voor hen, heel wat te discussiëren naar aanleiding van foto's van hoe de Merenwijk zich zal ontwikkelen. Ook bij de Electrobouw NV was de kin dervreugd groot bij de komst van de Sint. Zie foto onder. LEIMUIDEN/LEIDEN In d< nacht van zaterdag op zondag is in het Acad. Ziekenhuis te Lei den na een kort verblijf aldaar op 67-jarige leeftijd de heer C. P. van Immerseel overleden. In december 1966 ontving hij uit handen van burgemeester Breen de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau omdat hij toen veertig jaar in dienst was van de Autobusonderneming Maarse en Kroon. Enkele jaren voor de pensioengerechtigde leef tijd moest hij het bedrijf we gens ziekte verlaten. De heer Van Immerseel heeft jarenlang gereden op dienst Aalsmeer-Lei- den. ERSWOUDE „De werk- ma'aep Hazerswoude" wil om- irijveeks half januari 1972 in Ha- swoude-dorp een bijeen- Nie nst houden, waarin de burge- wordt voorgelicht over gods- Ia)nst, cultuur enzovoort van de itj itenlandse werknemers. De eenkomst, die tot stand komt samenwerking met de chting Buitenlandse Werkne- i^r' irs, zal zich met name toe der itsen op de Marokkaanse-werk- rsmers in ons land. De vesti ng ig van enkele Marokkaanse Jtarbeiders in de Hazers- jjjudse Dorpsstraat en de pro- 2j ten die hiermee gepaard gin- ■de,waren aanleiding tot de or- Ai lisatie van de vergadering. week houdt de werkgroep De heer Tournay was voorzitter van het r.-k. schoolbestuur, v zitter van de KVP afd. Nieuw- veen. Hij was leraar Frans i Duits aan de St. Thomas v: Aquino Mavo te Uithoorn. I overledene laat een vrouw en I twee jonge kinderen achter. Vanavond zal om half acht een stille eucharistieviering plaats hebben in de parochiekerk van de H. Nicolaas te Nieuwveen. Morgen om half elf wordt de heer Tournay begraven op de r.-k. begraafplaats in Nieuwveen. Het schegget in het HOT-theater in gemêleerde gezelschap, waarvan de leden allen in Ha- zerswoudedorp wonen, is lande lijk gezien een „plaatselijke zui delijk Afrikawerkgroep" en haakt dan ook in op de aktivi- teiten die op landelijk niveau worden ontplooid. De groep telt overigens diverse secties: die van de kerken, van het onder wijs, van de jeugsociëteitproble- matiek, van de rietsuikeractie, van de buitenlandse werkne mers van de bakfietsengroep (vervoer van rietsuiker naar de twee plaatselijke kruide niers) Met kerst wil de werk groep via een actie weer van zich doen spreken; de plannen hierover zijn er, maar moeten y nog worden uitgewerkt. l enquêtte in Hazerswoude- Als plaatselijk Angoldcomité heeft ten einde de behoefte aan vestiging van een centrum, *45 jir de jeugd naar hartelust discussiëren, creatief bezig zijn, projecten kan ontwik- i, te peilen. Wanneer de re- taten van het onderzoek be id zijn, wordt aan de politie- partijen ter plaatse de uit- aak ontlokt in hoeverre ze de is van de vestiging van een Ji niets of niemand gebonden (p| centrum (politiek café zo ilte n wil) willen steunen. eden van de werkgroep zien s een belangrijke taak, om plaatsgenoten ervan te 'B ttuigen, dat ook zij macht 12i| 'ben. Daarom volgen de rkgroepleden kritisch de be- 1 idslagingen in de gemeente en bezoeken zij de verga ingen van de politieke partij- indien deze daartoe toestem- j^Dg verlenen. „We volgen de 17. ichthebbers op de voet", is leuze die de werkgroep hei- is. De (vredes) werkgroep t in het verleden plaatselijk &el als landelijk van zich Ra sn spreken de vredesweek, en l Angolaweekend en de riet- in eigen woonplaats: demonstratie bij de Zuid- .«aanse ambassade en tij- njns de opname van het NOS- ros ,-Kort Geding betreffende de ndilk van de Kerk, met Tweede 2» merlid Schakel en dr. Ter- ÏW werkgroep destijds Louis Pouw uitgenodigd voor een le zing. Nu deze intussen naar Tanzania is vertrokken, om daar op een school les te geven aan kinderen uit Mozambique, is het contact gebleven. Van de contributie^ die de leden van de werkgroep betalen, zijn 720 pot loden gekocht en verzonden naar Louis Pouw. VOORHOUT In café-restaurant Boerhaavein Voorhout werden gisteren de prijzen van de VOVO- actie bekend gemaakt. De hoofdprijs, een cruise teer waarde van 1800 gulden, ging naar de heer Van Dam,, Margrietstraat 17. De zeer verraste winnaar die nog nooit eerder in het buitenland is geweest kon zijn geluk niet op toen hem thuis de heuglijke mededeling werd gedaan. Op de foto de voorzitter van de VOVO, de heer B. Hekker, feliciteert de hoofdprijswinnaar. Tweede van links is mevrouw E. Kerk vliet, zij won de 2e prijs t.w.v. een draagbaar televisie-toestel. makkelijk aan de punten. De tegenstander kwam niet op dagen zodat beide punter1 zonder slag of stoot op de competitielijst konden wor den bijgeschreven. Het joi - 'gensteam van Avanti zal deze competitiezondag ook niet snel vergeten want zij reisden abusievelijk naar Ou denbosch i.p.v. 's-Gertogen- .- bosch. Toen ze tenslotte toch 18"in 's-Hertogenbosch arriveer- Adventsconcert door „Con Amore' in Stadsgehoorzaal Leiden De christelijke orato riumvereniging „Con Amore" geeft op 14 december een con cert in de Stadsgehoorzaal te Lelden met medewerking van de sopraan Rina Cornelissens, de alt Elisabeth Cooymans, de tenor Hans Hageman en de bas Henk Smit. Verder werken mee de organist Simon C. Jansen het Gewestelijk Orkest v Zuid-Holland Het geheel staat onder leiding van de dirigent Jan Pasveer. Uitgevoerd worden de ouverture Iphigénie en Aulide van Chr. W. von Gluck, de zogenaamde „Paukenmesse" van Joseph Haydn en het Magnificat van Carl Philipp Emanuel Bach. De „Paukenmesse" van Joseph Haydn werd voor het eerst uit gevoerd in 1796 toen Oostenrijk Vandaar de oorspronkelijke titel ..Messa in tempore belli" (mis lilden van oorlog). De bij zoon van Johann Sebastiaan. Het werk vraagt van koor en solisten in technisch opzicht veel, maar door zijn directe zeg gingskracht zal het niet nalaten, grote indruk te maken. Stralen de koren en imposante aria's wisselen elkaar af, uitlopende op de grote climax: een dubbel- „Pïu feit dat de pau ken in liet Agnus Dei een solis tische rol vervullen door met angstige ritmen de dreiging van de oorlog te onderstrepen. Van een heel ander karakter is het „Magnificat" (de lofzang van Maria) van Carl Philipp Emmanuel Bach, de tweede Alphen Een zaterdagmid dag aanvankelijk onschuldig lijkende door de eigenaar en buren bedwongen doch weer oplaaiende brand heeft voor duizenden guldens schade toebracht aan het antiqua riaat van de heer Haasbeek, op de eerste etage boven zijn boekhandel in de Van Man- dersloostraat. n 2.00—6.60. Bloemkool 12 32. Uien p. kisi 1.90—5.60, »i i2 n 2.70—3.90, Breekpeen p. kist 2.10- 2.70. Boerenkool 18—24. i Wat u ook moet weten Katwijk De wijkvereni- ging Cleyn Duin hield een St. Nicolaasavond in de Sport hal. Spontaan ontstond tij dens het feestprogramma een inzameling t.b.v. de ac tie van radio Veronica voor de aanleg van een zwembad voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Toen de kwartjes, dubbeltjes en gul dens werden geteld bleek 310 gulden te zijn geschonken. Ter Aar ondagmorgen is de nieuwe brandspuit voor het eerst gebruikt bij een brand in de garage van de heer Wingelaar aan de even- hvenseweg. Het apparaat fungeerde uitstekend, het vuur werd vlug bedwongen, den was er weinig tijd meer over om een balletje te slaan. Bij een 31 voor sprong moesten ze weer huiswaarts keren want de zaal vns niet langer beschik baar. De dames van Avanti speelden met 5—5 gelijk te- :;i Red Star. <P Hoogmade De uitslag van de klaverjaswedstrijd ten bate van de bejaarden- kas is als volgt: 1. Van Eg- mond 6374 pt.. 22 Mej. A. van Leyden 5449 pt. en 3. Mevr. Van der Meer 5385 pt. De volgende wedstrijd is vrijdagavond in „De Does". Nieuwveen De gemeente raadsvergadering in Nieuw veen, waar beslissingen moesten worden genomen over de scholenaffaire, is za terdagmorgen niet door ge gaan. Met het oog op de ont wikkelingen van vrijdag avond achtte burgemeester Breen het niet juist te verga- Leidschendam Op de le denvergadering van de plaat selijke afdeling heeft D"66 i besloten voor samenwerking met het PAK. Dit gebeurde op initiatief van de PPR. Mevrouw Rijsdorp, secreta resse van D'66. legt haar functie neer omdat zij het niet eens is met de samen werking. De PSP, ook in het PAK, was niet bij deze be sprekingen aanwezig. Leimuiden De schaakclub „De doorzetters" heeft met 4—2 verloren van Alphen 3. Lelden Een Veendamse deelnemer aan de Zeskamp is in Leiden nog meer kvtjfgi raakt dan zijn b ar 1. a de Veendamse pplo de leurstelling over de neder laag had verwerkt met onder andere het afscheren van de baarden kwam een van de Veendammers tot de ontdek king dat zijn auto van het ter rein van de Groenoordbal was gestolen. LEIDEN Vijf baarden moesten er aan geloven toen bleek dat Veendam te licht was bevonden voor verdere deelname aan NCRV's Zes kamp. Nauwelijks was de Olympiade, de Grand Prix 1971, afgelopen of scharen en scheerapparaten werden te voorschijn gehaald. „Als wij niet bij de eerste zes zouden komen, zouden vijf jongens hun baard laten afscheren. Het zal misschien vier we ken duren eer bet weer wat lijkt, maar dat heb ik er wel voor", lachte, niet geheel zonder kiespijn, dc coach van de Friezen. Het Wijst op het grote belang dat aan dit sportgebeuren wordt verleend. Niet geheel onbegrijpelijk als men be denkt dat b.v. een ploeg als Lisse, die zaterdagavond in de Groenoordhal in Leiden als het ware voor eigen pu bliek optrad, aan de eerste drie uitzendingen 5.500,- heeft besteed. Naast de fi nanciële steuntjes van het zakenleven. Zo worden de HBG-hallen pro deo afge staan aan de Lissese Zes kampers, die a.s. vrijdag avond een bliksem acite voe ren waaraan alle sportver enigingen, winkeliers en mu ziekverenigingen deelnemen. 150 200 collectanten hou den van 7-9 uur een inzame ling. Lisse is namelijk door gedrongen tot de volgende ronde. Terwijl Veendam en Emmeioord moesten afhaken en Bladel en Zelhem op 29 januari in Groningen moeten strijden om de resterende zesde plaats bereikte Lisse in de totaaluitslag de vierde plaats. Voldoende in de ogen van coach Fred Timmer: „Onze opzet is geslaagd. Be paalde dingen hebben wij op safety-first basis gedaan". Niettemin zakte Lisse door een flinke dosis pech van de derde naar de vierde plaats. Na een sterke start op de on derdelen touwtrekrolschaat- sen en de langzaamaantour, die samen 13 punten oplever den (op dat moment goed voor een tweede plaats ach ter de winnaar van de dag prijs Ridderkerk), kreeg Lis se tien strafseconden op het onderdeel lange mat. De uit stekende tijd van 30.8 werd daarmee teniet gedaan en vier punten gingen verloren. Er bleven er voor de Bollen- strekers nu nog twee over. Daartegenover stond een eerste plaats in de rally au tocross. Terwijl de Lissese Wil Duivenvoorde, spaar zaam rijdend door de boch ten, een lichte voorsprong had opgebouwd, streed Veen damse Willy Walburg zij aan zij met de deelneemster van Emmeloord. Het leek een adembenemend schouwspel te worden totdat op het ..val se plat" (veelkleurige hobbe lige obstakels in een der bochten) Willy Walburg met haar wagen die van de Em- meloordse krachtig toucheer de. Terwijl de Veendamse aanvankelijk zigzaggend haar weg vervolgde, bleek het Emmeloordse voertuig door een der wielen gezakt. Intussen leek Veendams tweede rijder Roelf Scheltens voor een stunt te zorgen door van de tien meter ach terstand van zijn voorgang ster er zo'n acht goed te ma ken. De krachtig gebouwde wielrenner Herman Zuider duin, die op de fiets al zo veel lauweren oogstte, hield op de finish nog juist twee meter over. Naast de eerste plaats (goed voor negen pun ten) hield hij er kaartjes voor de Grand Prix in Zand- voort aan over. Tijd: 2.32.5. Veendam werd tweede in 2.33.7. Rien Faas, die naast de vele Spartaanleden voor een voetbalaandeel zorgde (Sportclub Lissé), mocht tij dens de langzaamaantour een solo rijden na een mis verstand in de eerste man che met Emmeloord en Zel hem. Met het oog van de teeveecamera op zich gericht slaagde de bollenkweker, die veertien dagen geleden pas ging oefenen, erin zijn sur place lang genoeg vol te hou den. Wel had hij tevoren 19.32 meter afgelegd (wat gehonoreerd werd met 6 pun ten), wat schril afstak bij de prestatie van de grote win naar Jan Major van Emmel oord, die zijn sur place di rect na de start inzette en slechts 1.75 meter nodig had. Kogelstoters Fred Prins, Ger- rit Verhaar en John Remkes bleven al ook al wat onder de verwachting met een ge zamenlijke stoot van 32 me ter. Topscorer werd hier IJs- selstein, winnaar van de drie Olympiades, met 38 meter. Na zelf al voor de nodige sur prises te hebben gestaan bood de Zeskamporganisatie het deelnemersveld als klap stuk een Sinterklaasverras sing aan. Werden de overige vijf onderdelen enkele weken geleden al aan de ploegen toegezonden, het zesde eve nement werd vrijdagavond bij de aankomst van de teams pas bekendgemaakt, De 2500 toeschouwers, die als presentator Dick v. 't Sant kregen i.p.v. de verkou- de Dick Passchier, zagen vele Sinterklazen een wilde rit maken op de ruggen van mensenpaarden. De pseu- do-Sinten en hun zwarte ge volgen werden voor de taak gezet een met zeep ingewre ven dak op te klauteren waarbij zij een flink aantal cadeaus moesten meesjou wen. Het duurde vrij lang eer Sinterklaas Peter Sprok- kelenburg met zijn donkere secondanten Fred Pruis en Peter Kortekaas de gladheid hadden overwonnen. Zij ver dienden tezamen met de „paardonderdelen" Jan Eichhorn en Meindert Tjoel- ker 2 punten, in ieder geval meer dan de Spaanse equipe van Franeker. De Friese goedheiligman toonde wel heel duidelijk zijn onechtheid en onervarenheid op de da ken aan. Talloze malen zotte hij aan voor een doldrieste sprong. Evenzovele malen gleed en buitelde hij weer omlaag. De uitslag van de derde Olym piade luidt: 1. Ridderkerk 36Vj punt; 2. IJselstein 34; 3. Venrav 32%; 4. Lisso 29%; 5. Bladel 28%; 6. Veendam 28; 7. Franeker 27%; 8. Zel hem 26%; 9. Emmeloord 24. De totaaluitslag: 1. Usselstein 105; 2. Franeker 963. Ven rav 94; 4. Lisse 93'.; 5. Ridderkerk 89'/.; 6. Bladel 88; 7. Zelhem 88; 8. Emmel oord 76; 9. Veendam 76.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3