w-vm-ïmg, Sparta vond op juiste noment zelfbeheersing KNOKKER ROGGEVEEN LACHT WEER liet enige lichtpunt in een teleurstellend Fc Den Haag: 2-2 Jacobs: r/Als ze nu eens iets brutaler worden" anval n NAC gedamd Fc Den Haag beproeft een Duitser -- -y& MAANDAG 6 DECEMBER 1971 Gehoord: Maar-se willen Lamberts JTTERDAM De inzet van Sparta werd dan loch nog beloond. Een moment van zelfbeheer sing en koele berekening bracht onverwacht, maar verdiend, de be slissende treffer ten ;unste van de Rotter- ammers. Bosveld pas seerde de juist voor FC Utrecht ingevallen Coté op simpele wijze en zet te voor naar de vrij- itaande Klijnjan, die jitmaal niet aarzelde en via de linkerpaal on- toudbaar inschoot: 21. )e beslissing kwam on- rerwacht, want Sparta iad daarvoor zoveel ansen ongebruikt gela- en, dat niemand meer p een zege rekende. k Schwartz, de gemoedelij- trainer, mopperde dan na afloop. „Ze hebben er te veel kansen weg- egeven". Maar hij was toch elukkig. „Dolgelukkig", laakte hij er zelf van. Na r'st hekken we t"~h gedo- lineer, Daarom is de zege ok verdiend. Alleen kan ik r niet begrijpen waarom jongens in belangrijke edstrijden zo zenuwachtig jn. Die nervositeit is er te halen, onbegrijpe- k". ontbrak zowel bij Sparta bij FC Utrecht. Begrijpe- k, de verliezer zou immers aansluiting met de top nijjen. Daarom ook kreeg fe wedstrijd naarmate het le vorderde een steeds iendelijker karakter. De leidende Van der Kroft ilde terecht waarschuwin- n Van der Veen en iijerman van Sparta en van FC Utrecht. Toch if de „semi-topper" tot de laatste minuut aantrekkelijk voor de 16.000 toeschouwers. Daar stond de aanvallende speeltrant van beide ploegen garant voor. Hoewel Sparta in de eerste helft langzaam maar zeker het middenveld opeiste, zorg den de Utrechtse spitsen voortdurend voor gevaar. Vooral de snelle Bonsink (op links) en de in de eerste helft sterke Olsen stichtten veel verwarring. Bijvoor beeld, toen Bonsink drie ver dedigers passeerde en hard inschoot; Doesburg stompte de bal weg. Later, in de 37e minuut, kon Doesburg niet meer reddend optreden. Ol sen sprintte naar het straf schopgebied en zette voor naar Van Veen. Uit diens sluwe hakje kwam de bal bij Groenendijk, die Doesburg gemakkelijk passeerde: 1—0. Aan de andere kant werden de kansen gemist of smoorden de aanvallen in de Utrechtse veHedigingsmuur die. als het nodig was, uit acht man bestond. Bij Sparta ontbrak de afmaker. Klijnjan gaf in het begin een pass naar Koud- ijzer, die de bal zacht en regelrecht in de handen van Hendriksen schoot. Even la ter plaatste Kristensen naar Koudijzer, die weer miste. Kristensen, zeer snel, maar veel te individualistisch, stichtte keer op keer gevaar. Sparta had het geluk, dat het bij de Utrechters ook aan iets ontbrak. Trainer Jacobs zei het na afloop tussen neus en lippen door. „Als ze nu eens een klein beetje brutaal zijn". En dat waren zijn spe lers niet. Dat bleek vooral in de tweede helft toen de be zoekers blijkbaar zo schrok ken van het furieuze offen sief van Sparta, dat ze niets meer durfden en zich terug trokken op eigen helft. De spelers van Elek Schwartz voelden, dat ze nu moesten toe slaan. Onverzettelijk, maar te nerveus, werd de ene na de andere aanval opgebouwd. Venneker kopte juist over en een „projec tiel" van Van der Veen be landde tegen de paal. Klijn jan, Kristensen en Bosveld strooiden kwistig met voor zetten en in de vijftiende mi nuut was het eindelijk raak. Klijnjan nam een vrije trap. waaruit de bal bij Heijerman belandde. De langharige spit: omspeelde Van Huisste de en doelman Hendriksen en scoorde onbelemmerd: 1—1. De paniek, die zich van FC Utrecht meester maakte, duurde maar kort. Voor trai ner Jacobs echter te lang. „De rust kwam te laat terug. Goed, Sparta begon ontzettend fel in die tweede helft maar daarom hoef je toch niet in paniek te raken. Normaal gebeurt dat nooit en zeker niet na een voorsprong". Sparta bleef komen, hoog door het centrum, waar Klijnjan stond. Maar nog steeds gin gen de Rotterdammers mank aan hetzelfde euvel als voor de rust: de afmaker was er niet. Bovendien was er nog de steeds groter wordende nervositeit. Tot trainer Ja cobs Van Stijn, de vaste be waker van Klijnjan, wisselde voor Cot'. Maestro Bosveld, die Coté moeiteloos passeer de, zag, dat Klijnjan einde lijk vrijstond. De Spartaan reageerde beheerst: 2—1. Ja cobs later: „De wisseling viel heel ongelukkig uit. Maar ja, als je Bosveld laat glij den, gebeurt er mets. En dat is weer te wijten aan de ver keerde instelling". KEES KOOMAN Schoreverloop: 37 Groenden- dijk 01, 60 Heijerman 11, 83 Klijnjan 21. Scheidsrech ter Van der Kroft. Toeschou wers: 16.000. Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst, Visser, Walbeek; Van der Veen, Klijnjan, Bos veld; Heijerman, Koudijzer, Kristensen. FC Utrecht: Hendriksen; Van Huisstede, Pronk, Van Stijn (Coté), Hildebrand; Cabo, Olsen en Adriaanse; Bon sink, Groenendijk. Van Veen (Seemann). Vreugdetaferelen bij Sparta. Koudijzer sprong bovenop Klijnjan (10), die het beslissende doelpunt voor zijn rekening nam. Bosveld, die voor de voorzet zorgde, komt juichend aangelopen. DA Een betere lopvatting, hoger npo en meer schiet- laciteit hebben Go tad gesteund in het lalen van een mini- Ie zege op NAC. edanaars vielen, als ge- nlijk, onstuimig aan r Go Ahead damde die s al rondom de mid- ijn in. Er kwamen door voor de Devente- s meer kansen dan NAC maar eerst na hervatting zette Go id meer kracht achter aanvallen. Kolkman, nas, Veenstra, Geels en iders stoven naar de idelijke doelmond, nau- jks gehinderd door de verdedigende Breda- die de mandekking el verwaarloosden. leverde dat slechts een iunt op. Bij een snelle 'al kwam de bal bij iders terecht, die de dekt gelaten Ter Mors ende. De Jong was loos op zijn schot. erloop: 63 Ter Mors Scheidsrechter Boo ts. Toeschouwers: 8500. De Jong; Van Gorp, leulen, Schrijvers, er; Delmotte, Quaars. Dijk; Bish, Bouwmees- Brouwers. I: Van Zoghei; Kolk- Warnas, Somer, stra; Ter Mors, De *1 (Smid), Arntz; Koenders, Van |)k. DEN HAAG „Ik voel dat ik mijn plaats ge vonden heb". Sjaak Roggeveen, die momen teel de enige met een knokkersmentaliteit bij FC Den Haag is, kan eindelijk lachen. De be wondering voor zijn maandenlange inzet kreeg gestalte in bevre diging. Een zeer sombe re aanvoerder Aad Mansveld, die de tweede treffer van FC Den Haag maakte: „Hij vecht zich er boven uit. In tegenstelling tot de anderen". Een compli ment, dat tot uitdruk king bracht hoe FC Den Haag nu over Rogge veen denkt. De nieuwe middenvelder van de Je- zek-clan, die nu weet waarvoor hij knokt, bracht meer zelfdiscipli ne en trainingsbereid- heid dan de anderen op. Manager Eddie Hart- mann: „Zelfs als hij er niet bij hoeft te zijn, komt hij nog. Op woens dagmorgen bijvoor beeld." De praktische voordelen van de gunstige ntwikkeling van dit aspect waren in de wed strijd tegen Telstar, die na een boeiend slot van vijf mi nuten (en drie doelpunten) be^inr' pd werd met ge lijkspel van 2—2, ahet eer- s.e -.uviipuiii., dai n.j scuuide en b/ een knappe doorbraak vanuit de tweede lijn A la zijn Holland Sporttijd, die onfortuinlijk genoeg resulteer de in een „zoever" op de lat. Slotconclusie van een duel, waarin aanvankelijk inspira tieloos voetbal werd ge speeld: Het snelle doelpunt van FC Den Haag is terecht geen beslissende factor ge weest. Het elftal heeft te weinig inzet opgebracht om deze voorsprong te vergro ten. Vooral het aanvalstrio: Couperus, Hestad (beiden zeer slecht) en Berg (te wei nig initiatief) faalde. De „co- me-back" van Roggeveen kon deze mineurstemming niet afwentelen. Het van Sjaak Rog geveen begon, toen trainer Ji-.'.ek zijn pupil leek ie laten vallen. Hij zette hem op de reservebank. „Maar daar kan ik niet tegen", vervolgt hij. „Daar voel ik me ge woon te goed voor". In zijn wanhoop stelde hij voor het eens als middenvelder te mogen proberen. „Aan het begin had ik in dit opzicht wel een kans gehad, maar ik veronderstel achteraf, dat ik toen nog conditie tekort kwam om me waar te ma ken. Deze teleurstelling had echter geen invloed op mijn overtuiging, dat ik op die plaats tachtig procent meer kan presteren dan in de spits. Daarvoor moet je ge woon op die eerste drie me ter verschrikkelijk snel zijn. En dat ben ik niet. Er komt bovendien bij, dat ik op het middenveld veel ballen krijg en dat stimuleert me". in te koppen, krijgt geen puttelijke zwoeger, die voor en achter was, maar Harald Berg bleef in eenzaamheid achter op de buitenplaats. Daar. war hij wilde glori ëren, stond nu een ander en dat zinde hem geenszins. Zijn ondernemingslust nam er door af. Dat was tegen valler nummer één voor FC D'- Hang. Goed, een snel doclpu vtn Loggeveen (een uo. vj.i uujS Wijn- gaarde kopte hij in, terwijl Hestad zeer professioneel doelman Van der Meeren hinderde) bracht meteen de stemming in deze ontmoe ting, maar in plaats ervan te profiteren dacht FC Den Haag in slow-motion tempo ook wel de verwachte over winning binnen bereik te krijgen. Daar zag het ook wel naar uit, want Telstar maakte allesbehalve een ze kere indruk. Men was geïm poneerd door de tegenstan der, die niet anders deed dan lief zijn voor de ander. Toen Manders een vergeefs voor buienspel zwaaiende arm van Mansveld trotseerde en zijn eigen weg zocht, maar zich vastliep, had het laco nieke FC Den Haag gewaar schuwd moeten zijn. Maar in plaats van met extra energie de dreiging van Telstar weg te bannen, bleef de ploeg on bezorgd een doorzichtig aan- valspatroon opbouwen. De moeilijkheid daarbij was te vens dat de middenvelders Kila en Advocaat een slechte middag hadden. Vooral de „benjamin" van 't elftal, die een wonderlijk gemak afwis selt met een onbegrensde nervositeit, speelde zwak. Een geruststellende factor leek echter het steeds bter draaiende verdedigingscen trum: Mansveld (verdedi gend sterk) en De Zoete (doortastend en clever inspi rerend). Na de rust bracht Telstar-trai ner Jan Rab een „geheim wapen" in stelling. Hij ver ving de te veel overtredingen makende Fens door Dick Bond. die gestimuleerd in 't veld kwam doordat hij de laatste weken wat uit de gra tie was geraakt. Voorshands leek deze verandering nog een verontrustend karakter te dragen, omdat Sjaak Rog geveen zich ook zeer sterk in de lucht bleef weren. Daar door kwam Harald Berg een keer vrij, maar het been van Van der Meeren bracht red ding. Toen dook Sjaak Rog geveen tegen aller verwach ting verrassend uit de twee de lijn op, met een flitsend schot als gevolg. De lat Op drift Aan een vervelende wedstrijd kwam tenslotte een boeiend en zenuwslopend slot, door dat Bond „op drift" raakte. Hij lanceerde vanaf de zijlijn een draaiend schot, dat achter invaller-doelman Ar- desch tegen de paal ketste Ardesch tegen de paal ketste en zó In het net verdween. Aanwezige Ton Thie: „Een onmogelijke bal. Wie rekent daar nou op." Ardesch: „On begrijpelijk. Ik dacht dat ie ver achter zou gaan". Eén minuut later sprong FC Den Haag op. Wijngaarde (óók inleider van de eerste tref fer) gooide bal weer hoog voor het doel, waar Van der Meeren hem wegstompte. Aad Mansveld kopte de bal echter van grote afstand in het doel: 2—1. Nog was de stand geen definitieve want een schot van Van Egmond stuitte af op de ongelukkige Kila. waardoor Bond de vrij heid kreeg, die hij zocht. En dat betekende: 2—2. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 8. Roggeveen 1—0, 84. Bond 1—1, 88. Mansveld 2—1, 88. Bond 2— 2. Scheidsrechter Beek. Toe schouwers: 8000. FC Den Haag: Ardesch, Wijn- gaarde. De Zoete. Mansveld, Korevaar; Advocaat, Berg, Kila: Hestad (Van Eeden), Couperus, Roggeveen. Telstar: V.d. Meeren; Dries- sen, De Vries, Van Essen, Bisschot; van Egmond, Fens (Bond), Bijl, Manders (Jon ker), André, Stout. .Beschermer OONDSCOACH Fadrhonc heeft zich de vorige week opgeworpen als de bescher mer van de clubbelangen. „In zo'n vriendschappelijke wedstrijd als deze moeten ze prevaleren," zei hij. „Om de club eventueel mild te stemmen als het er op aankomt." Moet dit standpunt echter doorge trokken worden? De discus sie daarover heeft dagen lang de Nederlandse voet balwereld beziggehouden. De kans, dat het publiek zich afkeert van Oranje, wat al het geval was, want 18.000 toeschouwers is wel een minimum voor een in terland, is dan wel erg groot. En als Fadrhonc blijft switchen en zijn cory feeën er bij een lichte bles sure uithaalt, wordt die kans nog groter. Attractie bare posities in de wereld is. het vice-voorzitterschap, blijkt in de World Professio nal Swimming Organisation een functie van niets. Prof zwemster Judith van Ber- kcl-De Nijs werd na een schriftelijke stemming voor deze bestuurszetel gekozen. Uit de amateuristische wij ze, waarop alles in zijn werk ging, en uit het feit dat Judith van Berkcl zich van deze functie niets voor stelt, kan maar één conclu sie getrokken worden. Het zwemcircus, dat elk jaar door Canada toert, is te recht een attractie, waarin do sport ondergeschikt is aan de commercie. Buitenland TkAT het Nederlands elftal, zeker als het in Amster dam speelt waar het pu bliek toch minder voetbal- minded is dan in Rotter dam (mits er Feyenoordcrs staan opgesteld), geen trek pleister is als het om wed strijden gaat waarbij niets op het spel staat, is een ontwikkeling die reeds ja ren gaande is. Niettemin moeten er oefenwedstrijden worden gespeeld. Gebeurt dat niet en plaatst Oranje zich straks niet, dan ligt het excuus voor de hand: we hebben niet kunnen oe fenen en testen. Het zou wellicht beter zijn als die oefenwedstrijden in het bui tenland worden gespeeld zo lang blijkt dat er in eigen land geen belangstelling voor is. Voor een schamel gevuld stadion spelen, sti muleert niet. Bovendien willen buitenlandse ploegen in eigen land niet graag verliezen en lijkt een pitti ger tegenstand gegaran deerd. Positief /^ERARD MAARSE trainer v;in de damesploeg schnat- i. De KNSB heeft weer I i conflict tot oplossing gebracht De kwaliteiten Maarse zijn bekend, zoals het bekend Is dnt de rijdsters niet al te gemak kelijk zijn. Er mag gehoopt en verwacht worden dat zij zich positief ten opzichte van de nieuwe trainer zul len opstellen. In een Olym pisch jaar kan de schaats sport minder dan ooit een controverse hebben die uit mondt In het vertrek van de trainer. Hetzelfde geldt voor het gewest Overijssel, dat zich terecht gebonden voelt aan trainer Lamberts die vier Overijsselse dames onder zijn hoede heeft ge nomen na het ontbinden van de kernploeg. Maar zo wel het gewest als Lam berts zullen hopelijk niet zulk een starre houding lemen dat het grote be lang daardoor wordt ge schaad. Er is al weer ge krakeel genoeg geweest In het schaatswereldje. DFN HAAG. Een onbekende Duitser zal dinsdagavond in hel elftal van FC Den Haag debute ren. Het zal van deze test af hangen of de Haagse club in d« tweede transferperiode alsnog een aankoop doet. De oefenwed strijd, waar het om gaat, wordl ln Roscndaal tegen de voormali ge tweede divisieclub RBC ge speeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13