Steeds meer woningnood Hazerswoude Koudekerkse moet dollarstroom prof zwemmen starten in Zuidhollandse veilingen pakken zaken met voortvarendheid aan Voorzitter Jac. de Groot van LTB-tuinders Prij sverhoging niet hoog genoeg Wat u ook moet weten VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 LEIDSE COURANT HAARLEM Na de vakbondsver- gaderingen van veehouders en akkerbouwers, aangesloten bij de LTB, staat ook die van de vakbond Tuinders in het teken van een zorgelijke ontwikkeling, met name in de tuinbouw en fruitteelt. In zijn openingsrede legde vakbondsvoorzitter Jac. de Groot vanmorgen voor de in het Haarlemse concertgebouw zamelde tuinders de nadruk op Sprekend overblijven, die dan gezamenlijk één veilingvereniging zullen vormen, verdient naar onze mening de voorkeur". De heer De Groot zei, dat fusie tussen de veilingen Alkmaar en LEO op korte termijn te verwachten is en ook de fusiebesprekingen tus sen de bloemen- en groentevei ling te Beverwijk verkeren in vergevorderd stadium. nbük de afzetorganisatie problemen van die afzet. „Ope rerend onder het vrije stelsel van vraag en aanbod is een zo goed mogelijke prijsvorming voor de produkten van het aller grootste belang", aldus de heer De Groot. „De verhogingen van de lonen en prijzen komen in de tuinbouw hard aan, des te harder omdat in onze bedrijfstak van doorbe rekening geen sprake is. Des te harder ook, omdat de tuibouw toch niet verweten kan worden de verontrustende inflatoire ont wikkelingen op enigerlei wijze te hebben bevorderd. Voor ons", zo zei de voorzitter, „be staan geen indexeringsclausules die ons vrijwaren tegen de ge volgen van de prijs- en loonstij gingen. Op het sociaal-economi sche vlak wordt momenteel een killë en harde machtstrijd ge voerd, die ronduit a-sociaal ge noemd moet worden. Steeds meer bedrijfssluitingen en een groeiende werkloosheid zijn er het gevolg van". Of deze ont- jortal wikkeling ook de Nederlandse ;lovi tuinbouw ongunstig zal beïnvloe den, achtte de heer De Groot op dit moment nog moeilijk te voorzeggen, let sprak volgens de vakbonds voorzitter vanzelf, dat een terug lopende economische bedrijvig heid de afvloeiing van werk krachten uit de tuinbouw afremt en mogelijk zelfs een terugkeer van werknemers naar de tuin bouw te zien zal geven. Vooral voor het Zuidhollandse Glas- trict is dit belangrijk. Het tal in de tuinbouw werkzame vreemde gastarbeiders zal gelijk wat afnemen en door eigen krachten kunnen worden vervangen. !en sprekend voorbeeld van een doorbrekend proces van schaal vergroting noemde de heer De Groot de situatie bij de veilin gen in het Zuidhollands Glasdis trict. „De grote veilingconcen tratie van Westland-Noord, ge volgd door Westland-Zuid en de f| «menwerking tussen de grote veilingen van Delft en Wester- lee zal, naar ik stellig verwacht, t zaJ gevolgd worden door de vei- lingconcentratie Bleiswijk. Het 18.41 ^aar *n aa"bouw zijnde enorme >eric! veilingscomplex biedt behalve voor cfe veiling Rotterdam, ook ljd.8 plaats voor de veilingen Gouda, mBerkel en zelfs Pijnacker. En omdat nu al weer blijkt, dat dit voord alles waarschijnlijk niet vol- jiatei doende zal zijn, streeft men er naar om de Bond Westland en vind de kring tot één machtige regio- |P55^ naIe ve'l'ngorganisatie samen te smelten. Het stemt ons tot opti misme", aldus voorzitter De Groot, „dat de leidende figuren oveI in de Zuidhollandse veilingen deze zaken met voortvarendheid weten aan te pakken en onge- twijfeld ook zullen weten te rea- liseren". oor wat de concentratie van vei lingen in noordelijk Noord-Hol- 'and betreft kan moeilijk van Ptimisme blijk worden gegeven. l.SjVooral in oostelijk West-Fries and, waar de noodzaak tot con- •de gtentratie van veilingen zeer |root is, zijn de vooruitzichten een spoedige verbetering in veilingstructuur niet roos- Üeurig. Er zal iets moeten ge beuren. „Een concentratie, waarbij twee veilpuntën, name lijk Zwaag en Grootebroek, bedreigingen van de tuinbouw („de interne, vanuit de tuinbouw zelf, is gevaar lijk") gaf de heer De Groot te kennen, dat de concurrentie van de Oosteuropese tuinbouw niet over het hoofd mag worden ge zien omdat te verwachten is, dat deze concurrentie zal toene men. „Dank zij de met export kredietverzekering gesteuntfe Nederlandse kassenbouwers zal het glasareaal in de Oostblok landen groter worden. Nog ern stiger wordt de situatie", aldus voorzitter De Groot, „als men bedenkt, dat de samenwerking tussen de Nederlandse kassen bouwers en de staatsgroentebe- drijven in de Oostbloklanden ge richt is op een blijvende stroom van tuinbouwprodukten naar West-Europa. Het vakbondsbe- Nederlandse kassenbouwers steunen Oostblokexport stuur is voornemens om bestaande kanalen een her nieuwd beroep te doen op minis ter Lardinois, deze kwestie in de EEG op de rol de plaatsen" Nieuwkoop Zeer binnenkort zullen in Nieuwkoop maatregelen worden getroffen om dit gevaarlijke kruispunt Kennedylaan-Achterweg veiliger te maken. B. en w. van Nieuwkoop hebben dit besloten dat afgelopen week over dit kruispunt vragen in de raad waren gesteld door de heer Brommer. L.T.B.-AKKERBOUWERS HAARLEM Veel goede woor- van de aardappelmoeheid. De den hadden de leden van de bestaande regeling loopt dit Vakbond Akkerbouwers van de jaar ten einde. LTB, gistermiddag in jaarver- Vlet betrekking tot het bestrijden Vi.' ai 23.10 JP 3 gadering in Lion d'Or bijeen der voorzitterschap van de heer Th. J. v.d. Bijl, niet voor het EEG-landbouwbeleid. Een drin gend verzoek van de Kring Am- stelland om een prijsverhoging met 10 pet. voor alle gegaran deerde landbouwprodukten was gebaseerd op de zorgwekkende financiële positie van de akker bouw. Ook het vakbondsbestuur is bezorgd over de ontwikkelin gen, waarmee de bedrijven de laatste jaren te maken hebben. In een preadvies geeft het be stuur als zijn mening, dat de Met unanieme stemmen werd de A" heer L. J. A. Vollebregt uit Wie schadelijk wild raadt het bestuur betrokkenen aan om bij wildschade een frequenter be roep te doen op het Jachtfonds. De Kring Purmerend had ver zocht de mogelijkheden na te gaan, belasting te heffen per ha grond, zoals in Frankrijk. Dit o.a. gezien in het licht van de oneerlijke concurrentie van Frankrijk t.o.v. de overige EEG-landen. Deze aangelegen heid zal in behandeling komen op de bonds jaarvergadering op prijzen van de akkerbouwpro- dukten voor het seizoen 72/73 met 7 pet. zouden moeten wor den verhoogd, in welk geval nog ca. 5 pet. achterstand gereser veerd blijft voor de prijsvast stelling voor de seizoenen 73/74 en 74/75. Een prijsverhoging van de gegarandeerde akker- bouwprodukten zal een verlich ting kunnen geven voor de niet- gegarandeerde akkerbouwpro- dukten. Het vakbondsbestuur stelde ver der dat grote nadruk moet wor den gelegd op de noodzaak van een voldoende prijsrealisering in het traject tussen interventie- en richtprijzen. Verder wordt betreurd, dat mede in verband met de monetaire moeilijkheden in de EEG nog geen overeen- stelling is bereikt over het EEG-markt- en prijsbeleid 72/73. De minister heeft toege% zegd begin volgend jaar als er dan nog geen oplossing van de monetaire moeilijkheden ge vonden is en deze op korte ter mijn ook niet in zicht is over leg te plegen met het georgani seerde landbouwbedrijfsleven en met de vaste landbouwcommis- sie uit de Tweede Kamer om te bezien hoe er gehandeld moet worden. De vergadering was het er voorts over eens (na een uitvoerige discussie over de Franse subsi die maatregelen die de aardap pelexport vanuit dat land zouden moeten bevorderen), dat er geen overheidsmaatregelen voor consumptieaardappelen geno men mogen worden. Bij de in voer van pootgoed zullen de Ned. Alg. Keuringsdienst en plantenziektekundige Dienst gro te waakzaamheid aan de dag moeten leggen. Het bestuur van" de akkerbouwers zal pleiten voor een voortzetting van de bijdrageregeling van het O. en S.-fonds voor de Landbouw ter bevordering van de ontwikke ling van de grondontsmetting ter voorkoming en bestrijding ringerwerf gistermiddag geko zen als opvolger van voorzitter Th. J. v.d. Bijl. De heer v.d. Bijl gaf nog als zijn vaste over tuiging te kennen, dat het graan in de toekomst niet meer de paal zal zijn waarop de Neder landse akkerbouw rust. „Tegen Engeland en de andere landen valt niet meer te concurreren. Daarom zullen we moeten zoe ken naar kleine en alternatieve gewassen". Uit de vergadering werd erop gewezen, dat er al veel te veel te kleine gewassen graszaad) zijn. WASSENAAR Het blijft rumoerig rond de aanleg viaduct bij de Papelaan schilderden tegenstanders op het beton van de brug. HAZERSWOUDE Het aantal woningzoekenden in Hazerswou de zal in de toekomst, volgens burgemeester en wethouders, in een nog sneller tempo stijgen dan in het verleden. De achter stand wordt in feite steeds gro ter en er bestaat op korte ter mijn geen uitzicht op een gerin ge verbetering. Het Hazers- woudse college en de Provin ciaal Planologische Dienst ver schillen overigens te veel van inzicht om een spoedige oplos sing voorhanden te hebben. De P.P.D. wil in de behoefte aan woonruimte in zeer enge zin voorzien. Dat wil zeggen: deze dienst gaat van het standpunt uit, dat Hazerswouders die eco nomisch aan andere gemeenten LEIDERDORP Gevecht in de arena? De stier op de Leiderdorpse j zijn gebonden, dan ook daar brug lijkt inderdaad briesend het hoofd te heffen voor de rode doekmaar woonruimte moeten zien die hem wordt voorgehouden. In werkelijkheid betreft het hier het te vinden. PvdA-gemeenteraads- j I lid P. Oosterhoff: „Als je als Hazerswouder in je werkge- meente Alphen of Leiden om een huis komt, krijg je nul op het rekest." Ook het Hazers- woudse college beaamt dat elders in de omgeving v Hazerswoudse woningzoekenden geen betaalbare woning beschik baar is. „Dat is een probleem, dat niet cijfermatig benaderd dient te worden. Van dit pro bleem zijn een groot aantal mensen rechtstreeks de dupe. Daarom verdient ook de bena dering van deze menselijke kant de volle aandacht en schreeuwt dit alleen maar om een doelma tige oplossing op korte ter mijn". Logisch is dan ook, dat het gemeentebestuur van het principe uitgaat, dat in haar ge meente woningen moeten wor den gebouwd voor eigen inwo ners, waar ze ook werken, én voor economisch aan de ge meente gebondenen. Onlangs hebben vertegenwoordigers van de Provinciale Staten een be zoek gebracht aan Hazerswou de, mede met het oog op het plan Rhynenburch-oost, dat in tussen door de gemeenteraad is vastgesteld. Zoals bekend is dë brief van de gemeentebesturen van Hazerswoude en Koudekerk aan de Rijn, waarin de bouw mogelijkheden van het streek plan Rijn en Gouwe niet aan de behoefte voorziend worden ge noemd, nog niet behandeld. Ge deputeerde Staten adviseerden ongunstig, maar het bezoek van de Provinciale Staten-fractiele- den had uitstel tot behandeling van het schrijven van de colle ges van beide Rijndorpen tot gevolg. Pv.d.A.-gemeenteraads- lid P. Oosterhoff tijdens de laatst gehouden vergadering van de Hazerswoudse afdeling van de socialisten uit Hazerswoude: „Dat beleid van de Provin ciaal Planologische Dienst keur ik af." Daarbij verzweeg hij niet, dat het hem enorm hard was aangekomen, dat de PvdA- Statenfractie verstek liet gaan tijdens de bespreking van de Staten-leden en de gemeente raad op de bijeenkomst, waar het woningbeleid in Hazerswou de centraal stond. Op het Sta tenlid De Graaf na, die van te voren bericht van verhindering had gestuurd, kon hij weinig goede woorden over hebben voor „zijn" collega's op de pro vinciale zetels. „Ze moeten hier durven komen", aldus de Ha zerswoudse socialist, die de zaak overigens met een felle biref heeft afgehandeld. Dorpsstraat Warmond in de revisie WARMOND In verband met de vernieuwing van de bestaande in slechte staat verkerende rio lering in de Dorpsstraat-Burg. Ketelaarstraat heeft er op het gemeentehuis een bespreking plaatsgehad tussen de winke liers, belanghebbenden en ge meentewerken Warmond onder leiding van directeur gemeente werken de heer Tjeerde. Tijdens deze bespreking is duide lijk geworden dat de werkzaam heden 150 werkdagen zullen gaan duren en dat ze in gedeelten zullen plaatsvinden om het be drijfsleven en de winkeliers zo min mogelijk te schaden. Het is de bedoeling dat nog deze maand met het grote werk be gonnen wordt. Doordat de door stroming van het verkeer be lemmerd wordt en waarschijn lijk te weinig parkeergelegen heid zal ontstaan zal getracht worden de Bisschoplaan van hel vroegere seminarie als vervan gende parkeergelegenheid te ge bruiken. ste tijd veel kritiek was, hebben de brui er aan gegeven en daar door zijn vele wedstrijden van de agenda van de jaarlijkse toernee door Canada afgevoerd. ïrsta UDEKERK A/D RIJN Pas nud en de e rste klant in de parfu- Nie leriezaak Judith de Nijs feli- wp leerde met haar benoeming - vice-voorzitter van de World rofession Swimming Organisa- Dat de glamour cus in Canada is verdwenen is niet zo vreemd als het lijkt. Zij, die aan deze wedstrijdenreeks deelnamen, profiteerden jaren lang. Zonder zich ook maar een schijntje te bekommeren om het welzijn van deze traditie. „Dik kerds als Abdoullah dreven maar wat door het water. Snel heid maakte nagenoeg niets of weinig uit. De duurprestatie moést op het publiek indruk ma ken." Door de interesse van en kele jongeren, onder wie ook de Utrechter Johan Schans zijn de races sneller geworden, maar merkwaardig genoeg lijkt het wel of de toeschouwers daar voor geen belangstelling opbren gen. Meningen van de voorzitter en voorschijn gekomen, aldus Ju- andere bestuursleden werden dith de Nijs. nagenoeg niet gevraagd. Daar- Voorlopig gaat Judith de Nijs er door kwam Judith de Nijs ook tot deze bestuurszetel. Zij werd een maand of wat geleden aange schreven of zij een verkiezing op prijs zou stellen. Zij weiger de niet, maar zij wist nauwe lijks waar het om ging. Tot gis teren, vanuit Amerika, het be richt van de keuze de wereld werd ingestuurd. „Officieel weet ik echter nog nergens van. Mis schien is de brief nog onderweg. Dat kan tenslotte." Misverstan den als deze konden vroeger niet voorkomen. Toen was de selectiepolitiek anders dan nu. ..Tot het vorig jaar werden alle deelnemers aan de Canadese trip voor een van de laatste wedstrijden bij elkaar geroepen en dan werd er een bestuur ge kozen. Doordat de profzwem mers, die nooit buiten Europa en Egypte komen, dan versto ken blijven van meningsuiting, besloot de WPSO dit keer eens een schriftelijke stemming te houden. Nou en daar ben ik dan zeker als vice-voorzitter uit te- uit, dat haar taak niet veel zal verschillen met die van vroeger. Het kwam er dan op neer, dat het bestuur alleen recht van spreken had vlak voor de wedstrijden. Deed een organisaticomité bijvoorbeeld De pi; dat besluit zei iedereen aanvan kelijk ook: moeten we dit nou nemen? De meerderheid zei on middellijk neen. Er werd met een boycot gedreigd. Maar later krabbelden enkelen toch weer terug en toen had niemand meer een been om op te staan." onverwachts iets dat tegen het belang van de zwemprofs in ging, greep de voorzitter Hora tio Iglesias, die de idyllische bijnaam van de „goudkarper uit Buenos Aires" draagt, wel eens in, maar over het algemeen was de WPSO daar moeilijk voor te porren. Dat heeft Judith de Nijs, in 1969 nog kanaalbe- dwingster, op een van haar laatste trips meegemaakt, toen ze in Canada aankwam en er een rustig aanloopje tot het cir cuit dacht te nemen. „Maar de organisatoren van Secoutemi vonden bij nader inzien zes uur toch maar aan de korte kant en maakten er een race van tien uur van. Wie binnen twaalf uur niet binnen zou zijn, kon boven dien naar de premie fluiten. Na Judith de Nijs worden door de benoeming vice-voorzitter niet gedwars boomd. Hoewel ze nog eens graag het Kanaal in naar haar mening haalbare recordtijd van negen uur zou willen overste ken, ontbreken de sponsors en voor niets doet een profzwem ster zoiets niet meer. Deson danks duikt ze begin dit jaar toch weer in de Loosdrechtse plassen om te zien of ze het nog allemaal kan opbrengen Door de geboorte van haar dochter is ze er namelijk een seizoen uit geweest. Die test zal uiteindelijk J«dit de Nijs. die benoei beslissen over haar sportloop- baan. „En het lijkt me nog best leuk om een seizoen in Canada mee te maken", zegt ze. Over haar leeftijd, 29 is ze nu, zit ze niet in. „Greta Anderson, de vice-voorzitter van de World Profes- hg Organisation moet proberen de terugval van het profzwemmen in Canada een halt toe te roepen. bijna legendarische lange af standzwemster, ging door tot haar 37e. De top van haar car rière lag zelfs rond de 34. Dus voor mijn leeftijd hoef ik het nog niet te laten." LEIDEN Het jeugdwater- poloteam van de Zijl/LGB dat afgelopen zaterdag Rotterdam het officieuze kampioenschap van Neder land binnensleepte, wordt morgenochtend om twaalf op het stadhuis vangen door het college B. en W. van Leiden. LEIDEN Het Bonaventu- ra Lyceum leidt nog steeds in schoolschaakcompetitie poule B. In poule A staat het Rijnlands Lyceum aan kop Bona heeft het meeste tt vrezen van het Fioretty Col lege uit Lisse, dot met 1 punt achterstand op de twee de plaats in poule B staat, WARMOND In Ut Sloepie te Warmond treden van avond op Dimitri van Toren met liedjes over oorlog en vrede. Hij wordt begeleid door Cees de Jonge. Zater dag en zondag is Ut Sloepie ivm. het St.-Nicolaasfeest ge sloten. Nieuwveen - De gemeente- raad van Nieuwveen komt morgen om half elf in spoed eisende vergadering bijeen om te praten over het be schikbaar stellen van gelden voor de bouw van een twee de lokaal aan de te stichten chr. kleuterschool en tot stichting van een openbare kleuterschool. Leldschendam Voor de leden van het Vrouwengilde is er op 7 december in het Verenigingsgebouw aan de Damlaan een bijeenkomst waarbij een demonstratie van het vervaardigen van kaarsen wordt gegeven. Aan vang 8 uur. Leldschendam De raads vergadering begint maandag niet om acht uur maar om half acht. Zoeterwoude Opstelling van SJZ voor de wedstrijd tegen VTL: Fengler, V. d. Geest, Bosman, Duffels, v.d. Ham, Van Veen, Van Klink, Van Slingerland, Helder, V. d. Zwan en Ammerlaan. Wis selspelers: Olsthoorn en Ro- mijn. Katwijk De kinderen van de scholen in de Hoornes zul len woensdag a.s. een boom- plantdag houden. Van iedere school zullen een zestigtal kinderen hieraan deelnemen. De te planten bomen zullen komen te staan in de Pars- straat, de Broerslaan en Broekborstlaan. Elke boom zal worden voorzien van een plaatje met de naam van de planter. Sassenheim In verband met werkzaamheden op het kruispunt Sassenheim-Noord zal het verkeer vanuit de richting Noordwijkerhout omgelegd worden over de Teylingerlaan. Ditzelfde geldt voor het verkeer op de Provinciale weg vanuit rich ting Amsterdam. Dit verkeer zal worden geleid via Park laan en Warnaarlaan. Het verkeer uit de zuidelijke richting op de Pnrklaan naar Lisse zal worden omgeleid via de Molenstraat. NOORDWIJK De Red dingsbrigade organiseert op vrijdag 10 december een ju bileum-Instuif in „Die Osse- wa" aan de Duinweg. Aan vang 8 uur. I NOORDWIJK De Oranje vereniging Noordwijk-Binnen gaat met medewerking van het gezelschap HTIOS toneel uitvoeringen organiseren voor de leden. Deze uitvoe ringen zijn op 25, 27 en 28 ja nuari a.s. Verder wordt op 31 januari de verjaardag van prinses Beatrix, gevierd met een kaartavond. NOORDWIJK In de Oude Kerk aan de Hoofdstraat te Noordwijk a/Z. heeft woens dag a.s. om half negen een interkerkelijke advent-sa- menzangbijeenkomst plaats. Modewerking verlenen Cres cendo uit Noordwijk, Hallelu ja uit Katwijk, Cantate Do mino uit Noordwijk en de van radio en t.v. bekende mezzo-sopraan Noord wijk- se van geboorte Elita Goudriaan. Organist Is de heer Zweers, enkele liederen worden op de piston begeleid door C. Hoek. KATWIJK De contribu ties van de VVV-Katwijk gaan fors omhoog. Leden die aan de boulevard wonen gaan voortaan 40 per jaar betalen, die in het gedeelte daar achter 30 en de ver huurders in de rest van Kfl- wijk 25. De VVV had het afgelopen jaar een tekort van vijftigduizend gulden. Men wilde de contributie op trekken om sterker te staan bij een verzoek om steun aan de gemeente. WASSENAAR Op initia tief van de Raad van Kerken in Wassenaar wordt a.s. zon dag een „kanselruil" gehou den, Pastoor Steenman, Pas toor Wentholt en kapelaan Somerwil zullen 's morgens in een hervormde en 's mid dags in een gereformeerde kerk preken. Over enkele weken zal de „kanselruil" in omgekeerde volgorde plaats vinden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3