Kort geding studenten tegen universiteit Geen erkenning Noord-Vietnam Vccent leggen op andschapspark libelle lans Natten (19) erug uit Rome na 5 mnd cel Kleurloze benen zijn taboe leze winter Hasj in bagage Kus met gifpü Minister Schmelzer Morgen 12 ct. verdienen. LEIDSE COURANT i Deense ingenieur heeft dit vreemde model (strand)auto geconstrueerd, gebaseerd op de Volvo 142. De wagen is gedeeltelijk edeeltelijk van plastiek. Hij komt in Denemarken op de markt voor 6.000 dollar. Van een onzer verslaggevers RECHT Nederland bezit nog aantal betrekkelijk grote en verwegend gave gebieden die anwege hun wetenschappelijke, (ADVERTENTIE) Libelle bezocht voor u de 1ste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe ity-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze iter alleen maar «collection: ICS COloréS van cultuurhistorische en recreatie ve waarden van grote maat schappelijke betekenis zijn. Wil Nederland die gebieden houden, dan zullen ze moeten worden uitgeroepen tot nationale land schapsparken. Tot die conclusie kwam men gis teren op de A.N.W.B. Recrea tiestudiedag 1971, die gehouden werd in het congres- en verga dercentrum van de Kon. Ned. Jaarbeurs in Utrecht. Bij de nationale landschapsparken zal het accent in tegenstelling tot nationale parken, zoals wi hebben in Kennemerduinen, de Hoge Veluwe en de Veluwe- zoom, moeten liggen op het ac tiveren, sturen en begeleiden van de ontwikkelingen in zo'n ge bied in plaats van op verwer ving van gronden. Het land schap, zoals dat tot nog toe is, zal of verbeterd moeten worden of in dezelfde staat moeten den behouden. De heer K. H. Gaarlandt, voorzit ter van de A.N.W.B., meende dat het gebruik van particulier grrndbezit om een nationaal landschapspark tot stand te kunnen brengen, een gebruik dus ten algemene nutte, onver mijdelijk een zekere de-privati sering van dat eigendom teweeg zou moeten brengen. De heer Gaarlandt benadrukte nogmaals dat de A.N.W.B. des tijds zich heeft uitgesproken voor een aparte wet op de na tionale landschapsparken. Als voorbeeld stond de A.N.W.B. destijds en nu nog steeds voor ogen de bestuurlijke opzet en de bevoegdheden van het water schap. Jhr. mr. F. C. M. van Rijckevor sel, hoofd van het bureau re creatie en natuurbescherming van de Rijks Planologisch Dienst, gaf ook zijn mening over het nationale landschaps park. Hij was het echter nie! ;ens met de heer Gaarlandt da: er een wettelijke regeling zou moeten komen. 606e Staatsloterij 1 december 1971 Der de klasse 25,Zijn gevallen op numme 50,Zijn gevallen op 50,Zijn gevallen op numme 50,Zijn gevalli 50,Zijn gevallen op numme 100,Zijn gevallen op numme 200,Zijn gevallen op numme 400,Zijn gevallen op numme 1.000,Zijn gevallen op numme 2.000,Zijn gevallen op numme i prijs eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende op 779 op 704' op 340 op 0243 5.000,— is gevallen op het nummer 001572 5.000,— is gevallen op heb nummer 039479 5.000,— is gevallen op hef nummer 047613 ƒ5.000,— is gevallen op het nummer 038459 ƒ5.000,— is gevallen op het nummer 040372 de prijs van: 10.000,— is gevallen op het nummer 065792 25.000,— is gevallen op het nummer 012188 50 000,— is gevallen op het nummer 018735 100.000,— is gevallen op het nummer 002065 een extra prijs v an 250.000,— is gevallen in de serie L op het nummer 022933 van elk een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie S op het nummer en een troostprijs van 5.000,op nummer van elk van de andere series. J Let wel: op het met een gemerkte nummer is ook prijzen gevallen. 095482 095482 Van een onzer verslaggevers Utrecht Zestien studenten van de subfaculteit pedago gie en andragogie van de universiteit van Utrecht hebben tegen de universi teit een kort geding aange spannen, dat gisteren voor de Utrechtse rechtbank diende. De studenten zijn allen afkomstig van de so ciale academie. Bij de lo ting tengevolge van de in gestelde numerus fixes werden deze studenten bui ten de loting gehouden om dat hun opleiding officieel niet gelijk zou staan met HBS of gymnasium. Het is echter gebruikelijk dat deze studenten automatisch toe stemming van de minister krij gen tot de universiteit te wor den toegelaten. De dag na de lo ting vernamen de zestien even wel dat zij buiten deze loting waren gehouden. Mr. M. G. Rood uit Amsterdam trad op als raadsman voor de studenten. De maatregel van de universiteit was volgens hem in strijd met de wet. Momenteel kunnen de studenten de colle ge's wel bijwonen en krijgen zelfs briefjes voor de tenta mens, die dan echter geannu leerd worden omdat zij niet offi cieel zijn toegelaten. Mr. Van Nieveld, die optrad als raadsman voor de universiteit bleek met een aantal zaken niet op de hoogte. Daarom werd het geding uitgesteld tot 10 decem ber. Te veel laat ingediende aanvragen studietoelagen DEN HAAG (ANP) De laatste jaren vertoonde het aantal aan vragen om een rijksstudietoela ge ,,een onrustbarende stij ging". Minister De Brauw (Wetenschapsbeleid) heeft aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Mas- man. De soepelheid, die werd betracht m.b.t. tot de late vragen, bleek een toeneming van het aantal te late aanvra gen in de hand te werken, aldus de minister. Meer dan 90 pro cent van de te laat ingediende aanvragen werd alsnog geac cepteerd. Minister De Brauw zegt te overwegen enige ver strakking aan te brengen in het tot nu toe gevoerde beleid, met handhaving van de thans gel dende criteria. Op de voorgrond de boeg en op de achtergrond het achtersteven van de Liberiaanse tanker Juliana, die gisteren voor de feust van Noord- Japan aan de grond liep en in tweeën brak. Er liep vierduizend ton olie uit het schip. Deze olie vormt een wezenlijke bedreiging voor de rijke visgronden ter plaatse. Poeder uit dreigbrief on tploft BRUSSEL Een Antwerps scheikundig ingenieur, die moest onderzoeken of de springstof die in een dreigbrief zat, wel echt kon ontploffen, ligt met zware brandwonden in een militair ziekenhuis: de springstof is ontploft. De dreigbrief arriveerde op de redactie van de Ant werpse Volksgazet op 18 november. De anonieme schrijver zei dat hij de spoorlijn Brussel-Antwer- pen zou opblazen, als de Belgische spoorwegmaat schappij geen miljoen zou storten ten voordele van de vluchtelingen in Oost- Pakistan. In de envelop bij de brief zat een zakje met een poeder, waarvan de onbe kende beweerde dat het geligniet was. Bij schei kundig onderzoek bleek dat het ging om een mengsel van calcium chloraat en rode fosfor. Experts konden niet nagaan of 't mengsel ontplofbaar was: daarvoor was de hoeveelheid te klein. Daarom maakte de inge nieur Walter Crauwels het spul na in grote hoe veelheden. Terwijl hij met dat werkje bezig was, ontplofte het meng sel. Van onze correspondent 1EEK De familie Notten uit Opgrimby is weer herenigd. In gezelschap van zijn vader landde Hans (19) gisteravond op vliegveld Beek, waar hij door de hele familie werd verwelkomd. Daarbij werden tranen van blijdschap de vrije loop gelaten. Van ont roering kon de jongen alleen maar „dag" zeggen. Vijf maanden heeft hij in de ge vangenis in Rome doorge bracht, wegens het in zijn bezit hebben van elf gram hasjiesj. Afgelopen maandag Werd hij door een Romeinse rechtbank wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De drugs zouden tijdens zijn va kantie door drie Italianen in rijn bagage zijn gestopt. Ibuisgekomen las hij het door Einister Lardinois gestuurde legram: „Proficiat met je Hid". Daarna vertelde wiekte Hans: ,,In de gevangenis heb ik veel gete kend. Behalve getekend, heb 'k me enorm verveeld. De ««rste maanden zat ik hele- ®aal alleen in een donkere *1. Dat was een verschrik kelijke tijd". Er kwam pas verbetering in zijn lot, toen minister Lardinois achter de schermen zijn invloed aan wendde, na de Nederlander in september te hebben be zocht. Hij werd naar een af deling voor buitenlanders overgeplaatst, waar de be handeling naar zijn zeggen goed was. „Ik ben ook vroe ger berecht. Normaal zit je zo'n tien maanden in voorar rest. Ik ben de minister voor zijn hulp enorm dankbaar". Uit dankbaarheid heeft Pa Notten aan een in Rome wo nende zuster duizend Belgi sche francs gegeven om voor de gevangenen uit Nederland ter gelegenheid van Sinter klaas cadeautjes te kopen. „Die mensen zitten daar met een veel te zware straf. Die hebben het heel moeilijk", aldus de heer Notten(54). Een van die Nederlanders Henk Bakker uit Amsterdam werd maandag tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens drugbezit. „Toen mijn zaak voorkwam had ik me helemaal ver zoend met een straf van twee jaar. Toen na drie uren de vrijspraak kwam, konden Een overgelukkige vader Not ten is gisteravond met zijn 19-jarige zoon Hans per vlieg tuig uit Italië in Nederland aangekomen. Hans Notten was maandag door een recht bank in Rome, na vijf maan den voorarrest, vrijgesproken van de beschuldiging hasjiesj in zijn bezit te hebben gehad. Hans zei, dat hij volslagen onschuldig vijf maanden had vastgezeten. pa en ik het geluk niet op. Dat had ik nooit verwacht", aldus Hans. Zijn vader wil de komende maanden proberen om van de Italiaanse staat financiële genoegdoening te krijgen voor het onschuldige verblijf van zijn zoon in de gevange nis. „Alles bij elkaar heeft het me vierduizend gulden gekost om Hans vrij te krij gen. Daarvan wil ik wel iets terughebben." Turijn (AP) Een 15 jaar oud Italiaans meisje is ge storven aan wat volgens de politie was een kus met een vergiftigde pil door haar ge huwde minnaar. De 27-jarige Antonio Andreuccl is in staat van beschuldiging gesteld. Hij is met een ern stige cycilaankali-vergiftiging opgenomen in een ziekenhuis in Turijn. Volgens de politie zou hij gezegd hebben, dat hij de cyaankalipil in zijn mond had gestopt en hem aan Maria Tummolo had doorgegeven in een dubbele zelfmoord kus, omdat ,,onze liefde geen toekomst had". (Van onze parlementaire redactie) r Den Haag De regering wil zich haar oordeel over het recente akkoord tussen Engeland en Rhodesië van premier Ian Smit voorbehouden tot de voorgeno men raadpleging over dit ak koord in Rhodesië heeft plaats ge had. Pas wanneer die raadple ging ten gunste van het akkoord is uitgevallen kan de Nederland se regering gaan nadenken over de erkenning van het bewind al daar en over opheffing van het handelsembargo.fDit zei minis ter Schmelzer gisteravond in de Tweede Kamer. De oppositie had weinig waardering voor het Akkoord. De moties van PvdA, D'66 en PSP, inzake erkenning van Noord-Vietnam wees minister Schmelzer af. Erkenning op dit i moment is politiek niet gewenst en zou de oplossing van het con flict met Zuid-Vietnam niet na derbij brengen, meende <je mi nister. Nodig is eerst een wa- penstilstand en vertrek van alle buitenlandse troepen uit Viet nam, maar dat wil Noord-Viet nam niet. Het bezoek van president Nixon aan China kan volgens minister Schmelzer van uitermate groot gewicht zijn voor stabielere ver houdingen in Azië. Het bezoek zal ook de beëindiging van de Vietnamse oorlog gunstig kun nen beïnvloeden. Het bezoek van president Nixon aan Moskou na het bezoek aan Peking illustreert de verbete ring in de Amerikaans-Russi- (ADVERTENTIF) op korte termijn geen spectacu laire uitbreiding van het han delsverkeer met Oost-Europa. Minister Schmelzer noemde medio 1972 het meest waar schijnlijke tijdstip voor de ko- het koninklijk paar volgend jaar officiële bezoeken zal brenger aan Engeland en Frankrijk Over een derde bezoek is over leg gaande, alsmede over een „inkomend" bezoek. t zijn paard Cardinal Error, nadat dit e en val maar bleef ongedeerd. i misstap had ge

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9