Europese visserij probleem in Brussel Mammoet opkomst onderwijs protest Pakistan vraagt VN om waarnemers Opnieuw vernielingen in school te Leiderdorp Boek en kleding bovenaan lijstje voor Sinterklaas Robert Van S. 12 jaar Philips matigt hogere alarissen Huis ontploft DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e Jaargang, no. 18.556 DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 jKapenburg 2 Leiden, postbus 11 leletoon 222«-- Giro 103003 - liank: Araro-bank N.V.. Lelden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. 1 (18 tot 19 uur). Abonnement per we ek 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,1 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Volgende patiënt; 20.21 uur Klatergoud; 20.45 uur De beste vrienden. In Hier en Nu een reportage over de verkiezingen in Uruquay. Ned. II 20.45 uur. WEINIG VERANDERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist. min. temp. van plus 3 tot min 2 graden, maxima ongeveer 4 gra den. Weinig wind. Britse vissers dreigen Van onze correspondent «sel Twintig uur lang hebbben de EEG-landen en de Ier kandidaatlanden in Brussel vergeefs geprobeerd tot yereenstemming te kcmen over de visserijkwestie, een an de knelpunten die de toetreding van met name Enge- ind en Noorwegen tot de EEG belemmeren. Vanmorgen jn de onderhandelaars, schoorvoetend en zonder veel ivertuiging, opnieuw rond de tafel gaan zitten, alleen laar omdat de Britse afgevaardigde Rippon gesteld had at hij niet uit Brussel zou gaan voor er resultaten waren iboekt. ïland heeft vooral moeilijkhe- beschermende aalfmijlzone en de Britse vis- hebben al laten weten tot welddaden te zullen overgaan de Nederlandse en andere ropese vissers, als deze zon- deze opheffing. Volgens de Brit se vissers gebruiken hun conti nentale collega's netten niet te fijne mazen, zodat te jonge vis wordt gevangen met het gevolg dat de visgronden „ontvolkt" raken. worden opgeheven. De Noorwegen wenst een permanente iG-landen zijn namelijk vóór HEM (ANP) De Krijgs- in Arnhem heeft vanmor- de 22-jarige dienstplichtige litair Robert van S. veroor- eld tot twaalf jaar gevangenis iet aftrek van voorarrest) en orwaardelijke terbeschikking- elling van de regering met ie jaar proeftijd. ert van S. heeft in de nacht 2 op 3 mei in Knokke (Bel twee politiemannen doodge- loten en twee andere ver- nd. De eis was: acht jaar ge- genisstraf en terbeschikking- ling van de regering, resident van de Krijgsraad, K. N. Korteweg, zei dat de gsraad niet zou hebben aarzeld Van S. de maximum- n twintig jaar op te lég- re het niet, dat het psy- iatrisch rapport geconclu- erd heeft, dat hij tijdens het. gen van zijn daden aan een kelijke stoornis moet hebben eden. an een onzer verslaggevers) DHOVEN De circa 15.000 gere beambten bij Philips 'igen met ingang van het euwe jaar niets meer vooraf niet meer een keer per jaar incompensatle voor prijsstlj- "gen, zoals bij Philips gebrui- "jk was, maar achteraf en 'eemaal per jaar, te weten op Juli en op 1 januari, ips-president-directeur-jonk- H. van Riemsdijk heeft dit n brief aan de hoge beambten i het concern in ons land la- weten. De beoordelingsver- ging en de leeftijdsverhoging 'Hen buiten de nieuwe rege- "g- De maatregel geldt niet or het personeel dat onder het JO valt. De hogere beambten i Philips hebbea geen CAO. oningin onthult „Japans" monument uitzondering op het visserijre glement var. de EEG. Niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat het bruto nationale produkt van dit land voor vier tot zeven pet. wordt bepaald door de vis serij en dat tien pet. van de ex port bestaat uit vis en vispro- dukten. Staatssecretaris Wester terp sprak van een „ernstige te leurstelling" een mening die door de vertegenwoordigers van de andere EEG-landen gedeeld wordt. ^Niettemin gelooft nie mand serieus dat de Britse toe treding uiteindelijk op de viss'e- rijproblemen zal afstuiten. Nixon op 21 februari in China WASHINGTON (Reuter) - President Nixon zal op 21 februari zijn bezoek aan China beginnen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Zieg- |er, heeft dit maandag meegedeeld. Hij zei dat andere bijzonderheden, zoals de duur van Nixons bezoek, spoedig bekendge maakt zullen worden. DEN HAAG Zeven pro cent van de Nederlandse heeft bovenaan verlanglijstje voor Balder, een driejarige basset, is diep bedroefd en geeft daan dan ook duidelijk blijk van. Toen hij op een ochtend de trap af wandelde, trap te hij op zijn oor en duikelde holderdebolder alle treden af. Hij hield er een gewonde voorpoot aan over. Lisse Trudy van der Eer den, de leidster van het kin dertheater „Harlekino" heeft veel succes met haar werk. Het aantal leden is van 25 vorig jaar gestegen tot ruim 80 dit jaar. Op dit moment speelt men het stuk „De vier seizoenen". Woensdag 8 dec. komt „Harlekino" in het Poelpoldercentrum. Entree DACCA (Reuter) President Jahja Chan van Pakistan heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties voor gesteld waarnemers te sturen naar de Oostpakistaanse zijde van de grens met India. Eerder heeft India voorstellen van Pa kistan van de hand gewezen VN-waarnemers aan beide zij den van de grenzen te statione- uit te breiden. Radio Pakistan meldde dat de Indiase troepen een wanhopige poging hadden gedaan om naar Djessore op te rukken, maar dat die poging was mislukt. Inwoners van dorpen in Oost-Pa- kistan hebben gisteren gezegd dat het Pakistaanse leger ver scheidene dorpen even buiten Dacca met de grond gelijk heeft Het Pakistaanse opperbevel heeft Wa!"b>' on|l!veer drie" Tnrlic kQc.£„ia-.~a zhonderd mensen zouden zijn ge- India ervan beschuldigd steeds meer troepen in de strijd te werpen en de vijandelijkheden LEIDERDORP Opnieuw Vooral de kamer van het school- HAAG (ANP) Koningii !ana zal op 15 december i.. «Idoorn het monument ont- Brandblusapparaten "en ter nagedachtenis touwen en kinderen, die in de en van 1941 tot 1945 in het nmalige Nedelandsch-Indië in 'Panse vrouwenkampen zijn "gekomen. is in Leiderdorp een school door vandalen geteisterd. In de loop van het afgelo pen weekend werden zowel in de Koningin Juliana- school aan de Kom van Aaiweg als in de gymzaal aan de Ericalaan schrikba rende vernielingen aange richt. De school bleef gis termorgen gesloten omdat er geen les gegeven kon worden. door het hele gebouw leeggespoten en overal waren ecolineflesjes leeg gegoten of kapotgegooid. Het aquarium was met allerlei sme righeid volgegooid, waardoor de visjes allemaal omkwamen. hoofd moest het ontgelden. De gehele administratie was ver scheurd of met ecoline bewerkt en een wandmeubel vol boeken onderging eenzelfde lot. Een ta pijtje werd met verfstof door drenkt. De schade wordt glo baal op omstreeks negen mille geraamd. Het was de eerste keer dat de Kon. Julianaschool het mikpunt werd van de ver nielingen, die volgens de poli tie volgens een bepaald sy steem gepleegd worden: „Elk weekend is het raak." Aangeno men wordt dat de daders kwa jongens zijn omdat een normale volwassene niet zo tekeer zou gaan. „We kennen het motief niet'.', aldus de politie, „Maar komen we daar achter, dan heb ben we de daders ook". dood. Dit zou zijn gedaan een diepe verdedigingssgordel rond de stad te leggen tegen de Mukti Bahini guerrilleros. Sinterklaas een boek staan en 10 procent van de vrouwen kleding. Dit is het resultaat van een onderzoek dat het bureau Ogllvie uit Amsterdam eind november heeft inge steld onder 300 Neder landse mannen en vrou- Uit het onderzoek kwam te vens vast te staan dat 21% van de vrouwen en 32 van de mannen (nog) geen verlanglijstje hadden opgesteld. Onmiddellijk op het boek met eveneens 7% kwa men op de verlanglijstjes soires, gevolgd door ra dio, tuner, pick-up met 6%. Vijf procent behaal de grammofoonplaat, foto- en filmapparatuur en hobbyset en gereed schap. Voor vrouwen la gen de percentages als volgt: 9% tas, 8% siera den en elektrische huis houdelijke apparaten. Di verse huishoudelijke arti kelen, die daar onmiddel lijk op volgen vergaarden Voor 100 miljoen gratis overwerk militairen UTRECHT (ANP) „De over- heid wentelt het tekort aan de- fensiegelden af op de ruggen van het personeel. Op het ogenblik verrichten de militairen voor onbeveer 100 miljoen per jaar aan onbetaalt overwerk. Deze 100,— miljoen vormt een extra bijdragen van de militairen aan het defensiebudget, naast de be lastingen die zij net als iedere burger betalen". De voorzitter van de katholieke vereniging van militaire ambte naren beneden de rang van tweede luitenant „St. Marti- nus", dfe heer H. J. J. Hoogen- boom, zegt dit deze week in „Ruim Zicht" van het Neder lands Katholiek Vakverbond. slechts in 4% van de ge vallen een plaatsje op de lijst. Drie procent van de man nen hadden een auto op hun verlanglijstje voor de Goedheiligman staan; het zelfde percentage vroeg een mistlamp, kleding en sigaren en sigaretten. Vrouwen waren kennelijk minder begerig naar een auto. Slechts 2l/2 van hen vermeldden het op hun lijstje, tegelijk met gram mofoonplaat, pantoffels, parfum en bloembak. Bandrecorders en after shave stonden onderaan de lijsten van de mannen. En nu maar afwachten wat de Sint van de verlang lijstjes heeft gekozen en aanstaande zondag in de diverse schoenen zal doen. Goedkoper vliegen naar Australië CANBERRA (AP) De Australische luchtvaart maatschappij Quantas zal begin volgend jaar een bijzonder en lager vlieg tuigtarief instellen op de verbinding tussen Austra lië en Europa. Volgens dit tarief gaat een retourbiljet ongeveer 805 Amerikaanse dollar kos ten op lijnvluchten, ofwel bijna de helft van de hui dige retourbiljetten in de toeristenklasse, die onge veer 1.550 dollar kosten. Europees personeel in staking BRUSSEL (ANP) Sedert gistermiddag staakt al het Europese personeel in Brussel; 5000 tot 6000 man zijn nu in staking. De staking heeft een twee ledig doel: het verkrijgen van een bepaalde in spraak-procedure in het beleid van de raad ten aanzien van de salaris- vaststelllingen en om voor 1971 (met terugwer kende kracht tot 1 janua ri) hogere salarissen te verkrijgen. In totaal 11,6 pet meer. Gewassen met wasbenzine ROTTERDAM (ANP) Door het wassen van een kledingstuk in wasbenzine is de 51-jarige mevr. A. F. Broerse uit Rotter dam in een ziekenhuis terecht gekomen en is haar huis volle dig verwoest. De ontploffing ontstond toen zij het licht aanstak. Door de ex plosie van de benzinedamp werd zij weggeslingerd, waarbij zij inwendige kneuzingen en schroeiwonden opliep. Het interieur van het huis werd vernield en de wanden van het huis werden zwaar beschadigd. Het dak kwam omlaag. Het huis is volledig onbewoonbaar. en slip werd de auto van de 21-jarige H. Tiemens uit Vaassen op de andere weghelft gegrepen door een tankcombinatie met 24 ton melk. De man was op slag dood. Trieste bijzonderheid is, dat de vader van het slachtoffer vorig jaar op dezelfde weg, niet ver uit de buurt, eveneens bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Borussia M-G verovert West-Berlijn WEST-BERLIJN Borussia Mön- chengladbach heeft West-Berlijn al veroverd, voor dat de wedstrijd tegen Internazio- nale is gespeeld. De Berlijnse voet balfans hebben onvoorwaarde lijk hun steun toe gezegd. Dat blijkt onder andere uit de vele duizenden inzendingen op een prijsvraag voor het vinden van de beste yel, waarmee Borus sia kan worden aangemoedigd. Het blijkt even eens uit de geste van ongeveer hon derd Berlijnse taxichauffeurs, die bereid zijn supporters mor gen gratis van het vliegveld naar het stadion te vervoe ren. Om de 90.000 toeschouwers in toom te houden worden morgen 800 politieagenten ingezet rondom hel stadion. De autoriteiten zijn op alles voorbe reid. Nog 200 agenten worden in reserve gehouden. Eindelijk vrouwen in Zwitsers parlement Voor het eerst hebben vrouwen hun intrede gedaan in het Zwit- e parlement, een gebeurtenis. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het „onderwijsprotest 1971" is gisteravond in de jaar beurshal in Utrecht binnen een uur tenonder gegaan in de chaos van een onverwacht grote opkomst. De hal zelf was kort na acht uur al vol 30.000 mensen terwijl buiten nog velen met span doeken gewapend stonden te dringen om binnen te komen. Het stadsverkeer, geleid door 40 man extra verkeerspolitie, was vastge lopen en volgens de organisatoren zat ook het verkeersplein „Ou denrijn" enige tijd potdicht. In de zaal zelf kon geen van de sprekers zich ondanks de brullende geluidsinstallatie verstaanbaar maken. Rond het podium stonden dranghekken. Daarbinnen zaten minister Van Veen, staatssecretaris Schelfhout, enige hoge ambtenaren van het onderwijsministerie ep Kamerleden. De gezichten van de organisatoren betrokken toen het joelende, fluitende en zingende („Ga, Van Veen, ga heen") publiek bleef opdringen. Een ogenblik later begaven de hekken het en moesten de autoriteiten snel hun plaats ruimen, maar de voortgestuwde mensenmassa kon nog op tijd tot stilstand gebracht worden. Intussen improviseerde CNV-voorzitter Lanser, sprekend namens de drie vakcentrales, zijn rede. De rede die hij op papier had, liet hij vanwege de lengte maar achterwege. Scholieren en studenten vorm den een betrekkelijk groot deel van het publiek in de zaal. dat voor de rest vooral uit leraren bestond, die zich tevergeefs inspanden om iets te verstaan» Namens de studenten grondraden werd een verklaring voorgelezen. Dat hadden de studenten zelf willen doen, maar dat mocht niet van de organisatie. Na vijftig minuten gaven de organisatoren het op en lieten het verder over aan de bcatband en het publiek. Even daarna nam ABOP- voorzitter Steenbergen de microfoon. Hij dankte de studentenorgani saties voor hun boodschap van solidariteit („hoewel we niet in alle opzichten op één lijn zitten") en sloot de bijeenkomst. In de hal hebben zich geen ongelukken voorgedaan. Wel hadden mi nister Van Veen en zijn gevolg veel moeite via het podium de hal te verlaten. die de Zwitserse mannen lang Van Veen was wel onder de indruk, maar niet van zijn stuk van het hebben kunnen tegenhouden. De i gebeuren. „Natuurlijk ben ik, net als u, onder de indruk van dit mannen bleken goede verliezers: groots gebeuren. Ik reken nu op een grotere politieke en publieke afgevaardigde Liliane Uchtenha- belangstelling voor het onderwijs, en daar ben ik erg gelukkig gen wordt met een roos verwei-1 mee." komd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1