KVP koers nog steeds in discussie DEFENSIE MOET DOELMATIGER £eid<6c6otvtani IRA stelt zijn voorwaarden Grootscheepse aanval Life-guards Indische troepen op Oost-Pakistan MARKTEN Wnd. fractievoorzitter KVP: MARKTEN Bisschoppen terug uit Rome in cel wegens staking BAANDAG 29 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) itterdam. De discussies over de koers van de KVP moe ten nog beginnen. Het standpunt van de nieuwe partij voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw over deze koers is nog steeds niet de koers van de partij. Alle nuanceringen in de partij moeten eerst naar boven komen. Met deze op vattingen wees dr. ir. de Zeeuw er zaterdag de KVP op, dat de partij met hem niet tegelijk zijn persoonlijk standpunt over de koers van de partij kiest. Zijn benoe ming zaterdag in Rotterdam met 87 voor, 19 tegen en twee ongeldig als nieuwe voorzitter was de afronding van soms heftige discussies over zijn uitlatingen van de laat ste tijd. ilend op zijn omstreden uit- praken in enkele interviews over een nieuwe open partij en daaruit te verwachten verlies /an aanhang zei dr. de Zeeuw: ,Ik heb bewust mijn nek uitge stoken en ben bewust weinig prudent geweest. Ik wil weten wat er leeft en de partij niet af breken maar openbreken. We De scherpste kritiek op de Zeeuw moeten tot een duidelijke keuze komen. Ondanks een goed pro gram heeft de KVP naar alle kanten veel aanhang verloren. We moeten ontdekken waarom. Misschien zullen we in de toe komst weer verliezen, maar dan zullen we tenminste weten kwam van de Beverwij kse afge vaardigde en Tweede Kamerlid A. J. Hermsen. Deze zei: „Ik stond niet achter de Zeeuw, maar aanvaard zijn verkiezing. Daarmee is echter nog geen keus gemaakt voor de toekom stige partijkoers. Velen willen lang schriftelijke stemming, omdat de heer de eZeuw moet weten in hoever de Partijraad achter hem staat". aan één inspiratiebron (de christelijke) voor de partij blij ven vasthouden. De voorzitter moet een bindende figuur zijn." De heer Bakker zei namens een deel van de Leidse delegatie: Afgevaardigden uit Dordrecht, ,,We hebben geen keus. Maar het Utrecht, Roelofarendsveen en verzet is niet gebroken. Ik ver- Den Helder betuigden hun steun vice-voorzitter Th. aan dr. de Zeeuw en diens op vattingen. Steun kwam er ook van KVP-jongerenvoorzitter Nuyens die zei: „De KVP is te defensief geweest. Er is altijd teveel op het haalbare gespeeld. De partij moet zich voor ande ren openstellen". Als zwarte vlek tekent de Marsmaan Phobos zich af te gen het lichte Marsoppevlak- te. Deze opname werd door de Marinier-9 op 13 novem ber gemaakt en eind vorige week vrij gegeven. Een po ging om Phobos dichterbij te fotograferen is mislukt. Deze poging slaagde wel bij de andere Marsmaan Deimos. Phobos (vrees) en Deimos (schrik) zijn in de Griekse mythologie de onafscheidelij ke metgezellen van de oor logsgod Ar es, bij de Romei nen Mars. Intussen draait het Russische ruimtevaartuig Mars-2 sedert zaterdagavnd in een baan om de rode pla neet. ERNA'RD (Rotterdam Veemarkt): 1. aanvoer totaal 1411. 3. slachtrun- ieren 1053. 8. varkens 358. Prijzen: extra kwal: 16. slachtrunderen (ct. per kg.) 5.556.30. 20. worstkoeien ziva're varkens (X. per st. i 2.33—2.t Marktoverzicht: 35. slechtrundere kleiner - vlug - iets c vlot - r aap. Veluwse eierveiling Bameveld Aanvoer 37*4 040 stuks, stemming vlot. Prijsen in guldens per 100 stuks: eieren van 51/52 gram 12.50 -42.85. 56/57 13.80—14.55. 61/62 14.25—16.00, 66/67 16.00-16.80. Geen tentoonstelling, maar nationaal protest bij 0 71 TN dezelfde Jaarbeurs waar grote onderwijstentoonstellingen hebben plaats gevonden, wordt vanavond een nationaal onderwijsprotest ge lanceerd: 0'71, met als bedoeling grootscheeps te protesteren tegen het ontbreken van een goed onderwijsbeleid en als aanleiding de bezuinigingen waartoe het zittende kabinet verreweg de meeste tak ken van onderwijs noopt. Nu is er van bezuinigingen op onderwijs in zoverre geen sprake, dat de begrotingen van de minister Van Veen en De Brauw bruto weer hon derden miljoenen hoger liggen dan vorig jaar. Wat de tot temporise ring van alle uitgaven gedoemde regering doet, is feitelijk wat bij het onderwijs vroeg of laat toch had moeten gebeuren: urgenties bepalen en nagaan of de democratisering van het onderwijs op sommige punten niet langs haar doel voorbijschiet. Het merkwaardige is dan ook, dat de verschillende onderwijsgeledingen die vanavond in Utrecht onder een overkoepelende protest-paraplu zij aan zij staan in een poging om minder nat te worden, binnenkort wel weer eikaars tegenstanders kunnen zijn. Afremmen noodzaak W^ANT in feite zou geen kabinet op dit moment aan de noodzaak om af te remmen ontkomen zijn en dus ook zich verplicht hebben ge zien de uitgavenstijging met als maatstaf de urgenties kritisch te gaan herzien. Het protest in Utrecht is dan ook niet helemaal juist, inzoverre sommi gen zonder bereid te zijn tot persoonlijke offers de overheid willen dwingen om door een nationaal offer onderwijsvernieuwingen en on- derwijsexpansie een maximale kans te geven. Meer op haar plaats is de demonstratie, als ze stelling wil nemen tegen het feit dat op diverse punten het onderwijsbeleid onduidelijk is geworden en niet consequent op een goed onderwijs, dat vorming èn de behoeften zowel van maat schappij èn individu dient, gericht is. Maar vanuit dit standpunt bezien wegen bijvoorbeeld de protesten van studentenorganisaties bij het wetenschappelijk onderwijs en van voor standers van een snel verbeteren van het basisonderwijs om daar democratisering en het vergroten „gelijke kansen voor ieder kind" mogelijk te maken bepaald niet even zwaar. Geen gokje meer /~kNS bezwaar is niet dat de overheid bezuinigt, maar dat ze dit doet zonder het onderwijs kans te geven nu eindelijk eens structureel goed te groeien. Er wordt te veel geïmproviseerd en te veel gegokt op een goede afloop. Terwijl voor het basisonderwijs nog amper de koers vast staat, wordt het voortgezet onderwijs, dat nog staat te hijgen van de start van de „mammoet", weer door elkaar gegooid. Terwijl dit zelfde voortgezet onderwijs door het invoeren van de mammoetwet nadrukkelijk als taak kreeg kennis en vorming bij te brengen, gaan zowel hoger beroepsonderwijs als de universiteit als consequentie van hun eigen heroriëntering, zonder veel overleg, het op hen gerichte deel van het voortgezet onderwijs, dwingen tot een verzakelijking en tot een pakketkeuze in de hogere klassen welke onmogelijk in overeenstem ming te brengen is met de fraaie gedachten welke pedagogen over doel en inhoud van het onderwijs aan en de vorming van de jonge mens lanceren. Wanneer het Utrechtse protest alleen maar gaat om wat uren, technische hulpmiddelen, lokalen meer of minder wordt het een demonstratie van vluchtige betekenis. Wanneer het om meer gaat, zullen alle onderwijs geledingen daarvan niet alleen gezamenlijk moeten getuigen, maar in het belang ervan ook over eigen grenzen moeten heen stappen. Van o e parlementaire redaktie ROTTERDAM De KVP-Tweede-Kamerfractie neemt niet het standpunt in dat de luchtmacht of een ander krijgsmachtdeel volledig zou moeten worden afgeschaft. Er moet wel meer doelmatig heid ontstaan door internationale samenwerking op defensiegebied." dit zei waarnemend KVP-frac- tievoorzitter mr. F. Andriessen zaterdag op de KVP-partijraad bij de bespreking van het fractie- beleid. Daarmee poogde mr. Andriessen de indruk weg te nemen als zou „de KVP" reeds voor zichzelf be sloten hebben tot afschaffing van de luchtmacht. De defensie is wel een „principiële herwaarde ring" toe, aldus de waarnemende fractievoorzit ter. De zwaarste kritiek vanuit de partijraad werd ove rigens op een geheel ander punt geleverd. Paul Beugels uit Amersfoort zei dat het de KVP aan cultuurpolitiek ontbreekt. Hij had aan het „mis troostige CRM-kamerdebat met een gekooide fractie een zwarte kater overgehouden". Het werk van de vorige minister-partijgenoot dr. Klompé wordt door het virus van het profijtbe ginsel van Drees en Vonhoff aangevreten. „Het kabinet is a-cultureel en zet nu het beleid- Klompé op de helling", aldus de heer Beugels. Mr. Andriessen meende dat de heer Beugels wel wat overdreef en wel erg harde woorden ge bruikte. „We zullen waakzaam zijn", beloofde hij. Groenteveiling Leiden Appelen 32—26. Champignons 395400. Aardappelen 10—11. Andijvie 102— 113 70—32. Kroten, gekookt 60. Boe renkool 1304. Rode kool 24—25 Spinazie 53. Spruiten A 46—SS. Spruiten B 4244 Komkommers 18—31. Tomaten A 1330. B 1130. C 1060. CC 330. Uien mlddeI«rof 8—17. Winterpeen 21 Witlof 114—151 per 100 kg.Knolselder» j 32—36. Sa A 34—33 per 100 stuks. Peterselie 16. Selderij 15—16 per 100 bos. DUBLIN (Reuter) De militante linkervleugel van het verboden Ierse republikeinse leger heeft gisteren ,,vijf voorwaarden" gepubliceerd voor het beëindigen van de onlusten in Noord-Ierland. De voorstellen komen na een golf van hernieuwd geweld in de Britse provincie die het leven heeft gekost aan drie personen. De IRA zegt in een verklaring in Dublin dat het de militaire ac ties in Ulster zal stoppen als: „Het Britse leger de.geweldda digheden beëindigt: het Noord- ierse parlement wordt ontbon- ivden; vrije verkiezingen worden gehouden voor een regionale re gering; alle Ierse politieke ge vangenen worden vrijgelaten en compensatie wordt gegeven aan allen die te lijden hebben gehad van het Britse geweld." De ver klaring zegt verder: „Dat de organisatie in staat is de (mili- ta-re) campagne voort te zetten, is uitvoerig gedemonstreerd se dert 9 augustus en vooral ook dit weekeinde. Het is nu de beurt aan Londen te beslissen hoeveel doden nodig zijn voor dat kan worden onderhandeld over troepenterugtrekking." De eisen van de IRA komen na een toename van de geweldda digheden. Na twee weken van betrekkelijke rust werden zater dag een soldaat, een douane beambte en een burger doodge schoten. Nachtelijke controle levert veel bekeuringen Breda (ANP) Bij een verkeerscontrole in Noord-Brabant en Am sterdam zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in totaal 475 processen- verbaal opgemaakt. Inza ke drankgebruik werden negen autobestuurders en een bromfietser geverba liseerd. Twaalf autobestuurders kre gen een rijverbod opge legd. Daarnaast werd bij nog 184 automobilisten en bromfietsers drankge bruik geconstateerd zon- dat dat behoefde worden overgegaan tot het opleg gen van een rijverbod of het geven van een pro ces-verbaal. In totaal konden 261 autobe stuurders geen geldige papieren tonen. Voor gladde banden werden 53 processen-verbaal uitge deeld en voor niet vol doende verlichting 148. De overige overtredingen le verden nog eens 85 pro cessen-verbaal op. Een Oostpakistaans gezin, beladen met hun bezittingen, waaronder ontvlucht het dorp Parulia dat in het gevechtsgebied is geraakt van 1 vrijheidsstrijders. SCHIPHOL De bisschoppen J. Bluijssen van Den Bosch en H. Ernst van Breda, zijn gisteren in Nederland teruggekeerd, na dat zij beiden met de kardinale prefecten Seper en Wright in Rome overleg gepleegd hebben over de cursus katechese van de drie hoogste klassen van het HAVO en VWO van de stichting „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant. De twee bisschoppen, die zelf om het onderhoud met de prefecten van de congregaties voor ge loofsleer en voor de geestelijk heid hadden verzocht, hebben nog geen mededelingen gedaan over de resultaten van het over leg. Zij willen hierover eerst contact opnemen met de bis schoppenconferentie en de sa menstellers van de cursus. De twee bisschoppen hopen met de zen tot een oplossing te kunnen komen, die de bezwaren welke tegen de cursus gerezen zijn, kunnen wegnemen. Tijdens hun verblijf in Rome zijn de beide bisschoppen door paus Paulus in privé-audiëntie ont vangen. Deneuve (links), Omar Sharif en Annie Girardot tonen met gepaste trots hun j uitgereikt op de jaarlijkse „Nuit du Cinema" in Parijs voor de beste rol van het j LONDEN (AP) Zes amnschap- pen van de Life Guards, het ce remoniële cavaleriedetachement dat koninging Elizabeth II be waakt, zijn in arrest, omdat zij gestaakt hebben. Zij moeten naar hun zeggen met 26 man negentig paarden ver zorgen. Donderdag ontstond een rel, toen de mannen werd ver- w n. de dagelijkse verzorging van de paarden te verwaarlozen en zij bevel kregen het werk over te doen. De zes legden hun werk neer en gingen naar een café in de buurt. Thans zitten de zes in de cel wegens ongehoorzaamheid. NIEUW DELHI (AP/Reuter) Indische strijdkrachten hebben gisteren een nieuwe en grote aanval op Oost-Pakistan inge zet. De aanval was gericht op Dinajpoer in het noordwesten, Sylhet in het noordoosten en Jessore in het zuidwesten. Vol- Jahji gens Pakistan zijn de aanvallen niets anders dan een onderdeel van een groot offensief om de Oostpakistaanse rrb o pen. De Indische -tri Ik „c i zouden volgens radio Pi n in de afgelopen week ongeveer 1000 man aan gesneuvelden en gewonden hebben verloren. de Pakistaande president Jahja Chan gevraagd onmiddellijk de Oostpakistaanse politieke leider Sjeik Moedjiboer Rachman vrij te laten. Zij drong voorts aan op een politieke oplossing voor Oost-Pakistan. Chan had eerder loos omdat het huidige conflict slechts kan worden opgelost door overeenstemming lussen beide Pakistaanse delerrzelf. In dia vindt het niet nodig dat de Veiligheidsraad wordt ingescha keld. Washington is vernomen dat president Nixon een persoonlij ke boodschap zal sturen aan de Sovjet-Unie, Irdi cv. Pnk:s;r.n, Gandhi gefeliciteerd ter gele genheid van de feeste'ijke beëindiging van de Islamieti- Te .lenmaand Ramanadan. wattin r e g c co i u< antwoord had premier ko i. g v; dhi gezegd dat de tien mil- word: voo.'gcs joen vluchtelingen uit Oost-Pakis- Een Pakisu. se mi:, .e woo tan een ondragelijke last zijn voerder gaf gisteren toe dat ei voor India. Principiële bezwa- in Oost- Pakistan enige activi den tegen een door Jahja Chan teit van opstandelingen is, maai voorgesteld gesprek heeft zij dat niet van een algemene op niet, maar zij vindt het zin- stand kan worden gesproken. Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5