Imponerende „driedaagse" van Brigitha ATLETIEKUNIE IS NU EEN ZINKEND SCHIP GER DE KROES NAM DEBLOEMERTOVER PIET VAN DES KRUK (TCC) 59.8 Weer succes springruiter Piet Mooy De grootste transactie in historie van rennen Vroege finale Titel Zeuerzeut NK powerlifting SPORTBIJLAGE MAANDAG 29 NOVEMBER 1971 A3 i Hansje Bunschoten hijgt op rand van 'n bassin uit. Tijd voor een langdurige rustperiode krijgt ze niet, want Enith Brigitha heeft het record nu op 59.8 bracht. Sp^ïORBURG. Vrijdag- alle «vond zwom Edith Brigi tha tijdens de jubileum wedstrijden van de HZPC in zwembad de Mauritska- ^de te Den Haag een tijd i 1.00.3 op de 100 meter vrije slag. Op de kring- npioenschappen van nsterdam, zaterdag avond in Sportfondsenbad lost in de hoofdstad, even- larde de zestienjarige sprintster van Het IJ het iderlands record van Hansje Bunschoten en Anke Rijnders (59,9). Op wedstrijden van de kring i Den Haag, zondagmiddag in zwembad de Vliegermo len te Voorburg, stond Edith in de eerste serie van het eerste programma- nummer weer aan de start. De 100 meter vrije slag wist zij nu af te leggen in 59.8, waarmee de storm achtige ontwikkeling van Nederlandse dames- zwemmen van de laatste weken werd voortgezet. inith Brigitha kwam anderhalf jaar geleden uit Curaïao naar Nederland. Ze werd toen lid van de Amsterdamse zwemvereni ging Het IJ. Haar beste tijd op de 100 meter vrije slag, het kroonnummer van de zwem- sport, was 1.04.-. In achttien imaanden is daar dus vier se conden vanaf gegaan, ondanks Mieke Sterk is uitgegeten en een gesprekje met KNA Lf-bestuurder Oskam is onontkoombaar. Gezien de a-.~ moeilijkheden, die er de laatste tijd om de atlete ontstonden, laat het zich gemakkelijk raden waarover het onderwerp van gesprek gaat. dat Enith in die periode liefst viermaal verhuisde. Ze woont nu in Alkmaar. ga elke dag van Alkmaar op 29 december vertrekken de naar Amsterdam," zegt ze. Olympische kandidaten van de Amsterdam," zegt I,,Daar moet ik 's ochtends al zijn en dan heb ik tussen de' middag tijd om te trainen. Ik hoop dat in ieder geval tot aan München vol te houden en daar na ga ik het wat rustiger aan doen." Voor de Olympische Spe len zal ze zich voor het persoon lijke nummer nog waar moeten maken op de winterkampioen- schappen, die begin april in Den Haag worden gehouden. De estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag (Brigitha, Bunscho- i j ten, Rijnders en Cora Schouten) is al zeker van een start in het Olympische zwembad. Enith: „We zijn nu met z'n drieën on der de minuut. Ik hoop dat de vierde er gauw bijkomt." In de hele wereld kan, buiten de drie Hollandse meisjes, alleen de Australische Shane Gould zich erop beroemen, dat zij dit jaar binnen de minuut kwam. Zij evenaarde dan ook het we reldrecord van landgenote Dawn Fraser (58,9). Wat be langrijker is: zij deed dat op een 50-meterbaan. Anke, Hansje en Enith hebben hun toptijden tot nu toe nog uitsluitend op de korte baan (25 meter), die met twee keerpunten^ meer duidelijk voordeel oplevert, gerealiseerd. even lekker uit. Een weekje ontspanning heb je echt wel no dig, maar we gaan daar vast en zeker ook wel trainen." Van onze sportredactie DELFT Aan de lunch zaten zij als vrienden tegenover el kaar: Mieke Sterk en secretaris Oskam van de KNAU. Een buitenstaander zou uit de op het oog genoeglijke con versatie tussen beiden de indruk kunnen krijgen dat alles koek en ei was. Sinds het moment dat de KNAU de Am sterdamse atlete buitenspel zette bij de selectie voor de Olympische Spelen als ge volg van bepaalde uitlatin gen is de verstandhouding tussen bestuur en Mieke Sterk echter nauwelijks goed te noemen. Dat bleek een half uur later dan ook duidelijk, want de Topsport Contact Commissie waarvan Mieke Sterk een voorvechtster is besloot met overgrote meerderheid zichzelf op te heffen. Re den: in het huidige bestel van de atletiekunie is geen plaats voor een dergelijk contactorgaan. Voorzitter Jan de Vries van de in 1966 opgerichte TCC verklaarde het als volgt: „De KNAU maakt naar buiten een uiterst democratische indruk door een contactcommissie als de TCC te laten bestaan. In de praktijk blijkt echter de TCC een wassen neus te zijn. Van inspraak is to taal geen sprake. De KNAU heeft een verkeerde structuur voor een instantie als de TCC. Het hoofdbestuur manipuleert met de Unieraad, waardoor de heren in alles hun zin krijgen. Een staaltje van deze handel wijze is het vaststellen van de limieten voor München. De KNAU heeft geen enkele instan tie geraadpleegd. Noch de trai- nersraad noch de atleten zelf hebben enige vorm van mede zeggenschap gehad bij het op stellen van de limieten. We zijn bijzonder teleurgesteld over de eisen. De IAAF nam als maat staf een plaats bij de eerste veertig, de KNAU echter mikte op een positie bij de eerste twintig. Bovendien schijnt de KNAU zich niet te realiseren, dat bij het vaststellen van de li mieten voor de indoorkampioen schappen in Grenoble de pas wordt afgesneden voor een re delijke Nederlandse ploeg op de Europese indoorkampioenschap pen in Rotterdam '73. De limie- Nederlands record op de 100 meter vrije slag van 59,9 naar 59,8 heeft gehaald. „Vooraldie ene tiende van een seconde. Het lijkt zo weinig, maar in zwemsport is het zoveel." ten kunnen alleen maar hoger worden. Nu zijn ze al zo hoog dat er zelfs in Grenoble mis schien een of twee Nederlanders kunnen meedoen". De Vries stelde na deze opening van de jaarvergadering het voortbe staan van de TCC ter discussie. Na de vorming van enige ge spreksgroepen stelde Fred van Herpen: „De TCC was voor de KNAU een paradepaardje. Naar buiten maakte dat een democra- Van onze sportredactie) WASSENAAR Van de spring ruiters, die regelmatig deelne men aan de concoursen van de Zuidhollandse Jachtvereniging, Is Piet Mooy dit seizoen wel bij zonder succesvol. Daarbij is deze ruiter natuurlijk ook af hankelijk van zijn paard, de schimmel Qicksilver blijkt niet alleen met groot gemak alle hin dernissen te overbruggen, maar is bovendien in staat een niet te evenaren tempo te ontwikkelen. DEN HAAG Vele paardesportliefhebbers keken het afge lopen weekeinde vreemd op, toen in een advertentie in een plaatselijke periodiek alle paarden van Stal de Bloe- mert het eigendom van de Wassenaarse miljonair Piet Schoonheim te koop werden aangeboden. Elf koerskla- re paarden, vijf jaarlingen en twee veulens en drie fok- merries. Een dag later was alles al verkocht. Dit hield in: De 21 paarden, plus het stallencomplex op Duindigt en de stoeterij De Bloemert in Wassenaar achter het Dieren park. Nog nooit heeft er zo'n grote transactie in de ge schiedenis van de Nederlandse rensport plaatsgevonden. Insiders hadden het terugtrekken maar rond is". Op de vraag hoe van de 74-jarige Piet Schoon- veel paarden De Kroes nu heim zien aankomen. De laatste heeft, wilde de Haagse eigenaar drie jaar was hij slechts drie geen antwoord geven, maal op Duindigt geweest. Zelfs Piet Schoonheim: „Gezondheids toen ijn Golden Blaze S verleden redenen deden mij dit besluit jaar de Derby won, moest hij het nieuws van zijn trainer Francois Delbrassine horen. Het was niet om gezondheidsrede nen alleen dat de miljonair niet op de Wassenaarse baan ver scheen. Onenigheid met de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport speelde ook een rol. Verleden jaar hing de ver koop van Stal De Bloemert al in de lucht. En ook toen werd er op Duindigt al gefluisterd dat Ger de Kroes in onderhandeling met de heer Schoonheim was geweest. lok tijdens de springconcoursen, die zaterdag op Meijendel plaatsvonden, was Qicksilver "weer niet te verslaan. Alle hin dernissen (hoogte ongeveer 1.20 meter) werden feilloos gepas seerd, waarbij tenslotten een tijd werd afgedrukt van 83 se conden. Als tweede ging C. van Hijningen op Ever Green door de eindstreept (0 fout-90 secon den), 3. A. Fabius op Helrod (0 exacte bedrag werd niet bekend fout-90.4 seconden) en 4. Glenn gemaakt, maar volgens insiders Crea, bereden door P. Loeb (0 fout - 90.4 seconden). deelnemers in de afdelingen A. en B. reden een iets korter parcours, terwijl de hindernis sen op een hoogte van 1.10 me- Ger de Kroes: „Ik ben met de heer Schoonheim rond gekomen. Alleen de contracten moeten nog getekend worden. Het is Ger de Kroes, sinds vorig jaar in de paardensport geinteresseerd, leip hard van stapel. Binnen de kortst mogelijke tijd had hij meer dan tien paarden in trai ning gegeven bij Joep Dekkers. De Haagse slager besloot vrij dag zijn hobby echter uit te breiden door de paarden van De Bloemert gemaakt, maar volgens moet dit rond de zeven ton zijn. Zowel Ger de Kroes als Piet Schoonheim had weinig com mentaar. ter waren gebracht. 1. Peter Diks op 5 (0 fout-7 »e uitslag Jut fro l,w nish HUI (0 Iout-87.2 seconden A. Wedt op Grey Cat (0 fout-SS.l conden) cn -!. C. van Hijningen AlladJn ;3 lout- 86 seconden). De rensport is ik blijf ér altijd met mijn hart bij. Een jongeman heeft nu mijn paarden overgenomen en hij heeft er zin in. Mijn dravers verkoop ik echter nog niet". Schoonheim, eens de grootste reneigenaar in ons land, was een beul voor zijn personeel. Zijn trainers moesten door de jaren heen veel van hem slik ken. Bertus Riem, Jan Pex, Wim van Dijk en nu Francois Delbrassine hadden de paarden van hem in training. De laatste is drie jaar geleden bij Piet Schoonheim in dienst gekomen. Delbrassine is momenteel uiter aard een zwaar teleurgesteld man. „Het is zijn goed recht om de paarden te verkopen maar dat alles zó is gegaan als nu, is echt niet fijntjes. Het krantje met de advertentie was nog niet uit of de boel was al verkocht. Van de ene op de an dere dag. Ik kan het allemaal niet zo gemakkelijk verwerken. Wat er met mij gaat gebeuren, dat weet ik nog niet. Ik was bij Schoonheim privé-trainer. Ik ver kocht drie jaar geleden, toen ik in dienst kwam al mijn spullen. Op Duindigt bezit ik ook geen enkele paardebox meer. Drie jaar geleden dacht ik er lang over na, toen ik de aanbieding kreeg van Schoonheim om bij hem als privé-trainer te komen werken. Ik, de opvolger van Jan Pex. Tenslotte zei ik toch ja, ondanks het feit dat ik wist. dat de heer Schoonheim een moeilij ke man was. Nu ben je plotse ling alles kwijt. Paarden, waar van je grote cracks maakte, gaan nu naar een andere eige- nen? naar over. Het zal voor mij wel Piet Schoonheim aan de telefoon: de werkeloosheidswet worden, „Misschien gaat Delbrassine vallen. En wat dan? Een vak man is Delbrassine zonder meer. De vraag is natuurlijk echter: kan hij straks op Duin digt boxen en eigenaren krijgen voor wie hij paarden kan trai- want ik had geen schriftelijk contract bij Schoonheim". Op het gezicht van Delbrassine kan geen lachje af. Voor hem en zijn schoonzoon, een Fransman die eerste knecht was bij Stal De Bloemert, zal weldra het doek de eigenaar over, maar voor de rest weet ik het ook niet". Hij heeft daar echter geen enkele hoop op. De Kroes zal zijn paarden in trai ning geven bij Dekkers, waar al meer dan 15 paarden vanhem in Jan Pex is de voormalige trainer van miljonair Schoonheim. Zijn opvolger Delbrassine komt nu op straat te staan. training waren. Zijn nieuwe aan kopen zijn o.a. Jolly Maverick S. de grote crack die het hoog ste in de handicap staat en I goedgekeurd is voor de vol bloedfokkerij, Golden Blaze S. winnaar van de Derby 1970 en Gold Cup 1970, Not Afraid S, Jolly Expresso S en I Wish I Knew S, winnaar van de Trial Stakes 1971. tische indruk. De bond wist ech ter dat er juist binnen onze commissie een enorme hoeveel heid conflictstof lag. Op een ge geven moment zie de KNAU: Jullie komen ed zelf niet eens uit, hoe moeten wij er dan uit komen?". Fred van Herpen stak de hand ook in eigen boe zem. „Wij hadden op een gege ven ogenblik misschien alerter moeten zijn. Maar de hoofdzaak van de breuk ligt in de verkeer de structuur van de KNAU". Nadat Piet van der Kruk, voor ganger van Jan de Vries, in bloemrijke taal de situatie van de KNAU had ge6Childerdd („de atletiekunie is een zinkend schip, dat alleen gered kan worden als de kapitein en de officieren van boord gaan" en „de KNAU heeft met de limieten bij de NOC geen wit voetje gehaald, maar een heel wit lichaam".) gingen er stemmen op om de als bondsgedelegeerde aanwezi ge heer Oskam aan het woord te laten over de tot dan naar voren gebrachte meningen. De heer Oskam was pas na lang aarzelen bereid achter de kathe der plaats te nemen. „Ik sta hier persoonlijk", begon de secretaris, „en niet als bondsbestuurder. In augustus zegde de TCC het vertrouwen in mij op. Moet ik dan weer con tact zoeken?" Er begint een le gendevorming te ontstaan dat de KNAU atleten afvaardigt. Het is echter zo dat wij gebon den zijn aan het NOC. Voor de Europese kampioenschappen in Helsinki hebben wij van het NOC richtlijnen gekregen voor de vaststelling van limieten voor München. Wij hebben toen een lijst opgesteld, waarvan we konden aannemen dat het NOC er niet te veel aan zou verande ren. Toen wij echter met het voorstel kwamen zestien atleten in de Olympische selectie op te nemen antwoordde het NOC dat er tien man af moesten". Enigs zins met stemverheffing ver- Volgde Oskam: „Wij hebben toen gezegd dat we daarmee niet accoord konden gaan. We wilden de atletiek niet kapot maken door zo iets te doen. Het NOC is daarna teruggekrabbeld, zodat er zestien man op die lijst mochten blijven staan Na deze woorden werd de heer Oskam voor de voeten gewor pen dat de KNAU de belan- van de atleten niet voldoende heeft behartigd. Van Herpen: „Het NOC heeft dus in feite de limieten vastgesteld?" Oskam: „Dat klopt". Van Herpen weer: „U heeft ons dus verkwan seld?". Sjouke Tel: „U had een daad kunnen stellen als u de ei sen van het NOC niet had geac cepteerd en was opgestapt". „Wij hebben", aldus Oskam, „bij het'NOC gevochten om de limieten te houden zoals wij ze hadden voorgedragen. Dat is niet in alles gelukt. Maar we hebben ons best gedaan". De slechts 26 aanwezige leden van de 150 van de TCC voelen zich ernstig in hun ontwikkeling geremd door de limieten voor München. Het neemt de animo weg om nog voor zo'n eis te trainen, was de veelgehoorde opvatting. „Maar", repliceerde de heer Oskam, „er bestaat de clausule dat een atleet nog kan worden afgevaardigd als zijn Tijdens de vergadering werd eeh bandje afgedraaid waarop Mieki Sterk optreedt tijdens een radio sketchje over de gang van zaker tijdens een bijeenkomst op hel KNAU-bondsbureau. De grapjet van Mieke Sterk, die hier bij hel horen van het bandje een zakdoeh nodig heeft om de tranen van hel lachen te stuiten, vielen echtei bij de KNAU-bonzen niet zo in dt smaak. stijgende vorm of toekomstmo* gelijkheden dat wenselijk mac ken". Hoewel de limieten voor MUncheo het hoofdthema vormden van deze vergadering van de TCC was de structuur van de KNAll in zijn totaliteit reden om d< contactcommissie op te heffen. Er werd echter een nieuw* commissie in het leven geroe pen, bestaande uit Jan de Vries, Piet van der Kruk, Rudo Lie- vense en Fred van Herpen, dia zich gaat beraden over de nu ontstane situatie. De leden van de TCC zullen te zijner tijd op de hoogte worden gesteld var de werkzaamheden van deza commissie. „Hel is niet in eerste instantie de bedoeling om pressie te gaan uitoefenen", al dus Piet van der Kruk. „W« willen alle mogelijkheden gaat onderzoeken om uit deze impas se te geraken". FRANK WERKMAN Van onze paardesportmedewerkei DEN HAAG De grote sprinten onder de Nederlandse en im portdravers hebben dinsdag avond in Hilversum hun serie draverij om de Matadorenprijs, De finale wordt niet aan het eind van de avond gelopen, zodat hel publiek dat tijdig naar huis wil de eindstrijd niet hoeft te mis sen. .Om zes uur Lb de eerste stort. tos-tart, Crotonprljs (2000 m. autostart): Jho- ronLmus Jas-lo Jofra. Matadorervprljs (,1600 m„ autostart, eerste serie, met trio): Eronlca W Generaal Padua B Anton. Tweede serie: Eberdlne TH Mar» Entry VoLarui, Prlmulaprijs (2000 i trcules V Hei tours: Isnathan Heldin Golden Wish. Outsider: Jensen. VzaJeapriJs (2040 m.. met trio): Ideal otJ_— IJ.k,n. - Fu" y'»use. der: Ibis Buitenzorg Chinese Roosprljs (1500 m., ■start)Kephalus P Klitt ALKMAAR De Nederlands* kampioenschappen powerlifting die gistermiddag in Alkmaar werden georganiseerd door d< Nederlandse krachtsportbond, brachten Haagse successen. In het bantamgewicht ging de tl' tel naar P. Zeuerzeut van Sim» son-KDO. Hij verwerkte 85 kilo bij het handdrukken, 100 kilo met kniebuigingen en 130 kilo bij deadlift een totaal van 31J kilo. L. Commers (Simson- KDO) zegevierde bij de lichtge* wichten met een totaal van 447 kilo (102 kg, 145 kg, 200 kg).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15