Den Haag Temidden van stapels documentatiemateriaal en valse bankbiljetten treffen wij de inspecteur der rijksre cherche, J. Schetters, aan. Hij is al gedurende een groot aantal aren verbonden aan de Centrale inzake Falsificaten, gevestigd aan de Haagse Raamweg. Aan elk vals ljiljet lijkt een roem ruchte historie verbonden te zijn en inspecteur Schetters verhaalt van het naarstige speurwerk, dat zo dikwijls heeft geleid tot iet ontmaskeren van nijvere hulsdrukkers, die daardoor hun maandenlange priegelige gepruts en hun aanvankelijke kapitale luchtkastelen teloor zagen gaan. Werd de valsgeldbestrijding door de oprichting van de vals geldcentrale in 1922 nationaal gecoödineerd, de internationale aanpak van deze misdaden kwam pas jaren later van de jrond. Toch had de Nederland- Je kapitein der Marechaussee, C. van Houten, in 1919 al ge wezen op de noodzaak van een internationale politieorganisatie naast de Volkerenbond. Hij deed dat in een schrijven aan politie korpsen over de gehele wereld. Vier jaar later zou er pas een reactie komen. De prefect van Wenen, de latere bondskanselier Schober, riep een politiecongres bijeen. Ons land stuurde daar Van Houten en Broekhof naartoe en zij bepleitten de oprichting van een internationale valsgeld- centrale. Dat idee werd goed ontvangen, maar er was een enorme inter nationale geldzwendelzaak voor nodig om de diverse landen er van te overtuigen, dat zij toch op z'n minst een centrale natio nale instantie 'moesten hebben, die zich met de bestrijding van vals geld bezighield. Hongaarse prins Intussen was een internationale politiecommissie benoemd, de voorloper van Interpol. Bij de internationale conventie van Ge- nève in 1929 verplichtten de deelnemende landen zich tot het oprichten van valsgeldcentrales. Het verdrag werd door 32 lan den ondertekend en trad in 1931 in werking. De zaak, die de Volkerenbond op stelten had gezet, betrof een miljoenenzwendel, die werd ont ketend door een Hongaarse prins, die in 1925 een aantal rechts-radicale officieren om zich heen had verzameld met het doel de aan Hongarije ontno men gebieden te heroveren. Ze hadden geld nodig om wa pens te kunnen kopen en daar Frankrijk had meegeholpen aan het totstandkomen van het ver drag, waarbij de verbrokkeling van Oostenrijk-Hongarije werd bezegeld, werd besloten bankbil jetten van 1000 franc na te ma ken. In het complot zat ook de perfect van Boedapest en via diens bemiddeling werden de valse biljetten gedrukt bij de rijkscartografische inrichting. Het valse geld zou naar Neder land en Zweden vervoerd wor den om er juwelen voor te ko pen, waarvan de opbrengst be nut zou worden voor de aan schaf van wapens. Vier officie ren werden naar Amsterdam en Stockholm gestuurd om terrein te verkennen en eind december vertrok een kolonel uit Honga rije met twee pakketten vals geld. De Nederlandse grens leverde wat problemen op, omdat de ko lonel geen visum had. Hij mocht er echter door op voor waarde, dat hij binnen twee maal 24 uur in Den Haag het vi sum zou aanvragen. Hij overhandigde achter de Beurs in Amsterdam één van de pakketten aan de twee verken ners en zou op weg gaan naar Stockholm. Omdat hij het bevel van de douane niet wilde nege ren ging hij naar Den Haag om een visum te halen, hetgeen luk te. Opgelucht besloot hij een brood je te gaan eten. Hij had echter geen Hollands geld en ging een vals biljet van 1000 franc bij een kantoor in de Passage omwisse len. De wisselagent ontdekte de valsheid, maar de kolonel speel de de rol van onschuldige. De vrouw van de wisselagent had echter gezien, dat hij wat in zijn sok stopte. De politie werd gebeld en even later zat de „koerier van de prins" op het bureau. Daar vond de politie niet alleen een tweede vals biljet in de sok, maar bo vendien een notitieboekje waarin de verblijfplaats van de twee verkenners in Amsterdam stond vermeld. De politie viel de bewuste hotel kamer binnen juist op het mo ment, dat het tweetal bezig was de valse biljetten te tellen. Internationaal bureau Niet alleen in ons land werd de geldvervalsers het leven zuur gemaakt. Ook in Oostenrijk was er iemand, die er genoegen in schepte valse fortuinen en de makers ervan te achterhalen. Het was Hans Adler, die in 1922 zijn Internationaal Bureau voor de bestrijding van de criminali teit oprichtte. Zijn privéstijd kreeg al gauw de instemming van de Oostenrijkse regering en niet minder van de bankiers. Hij boekte veel succes en zijn bureau werd ook door de diver se nationale .valsgeldcehtrales ingeschakeld. Tot aan de inval van de Duitsers in Oostenrijk is dit bureau in Wenen gevestigd geweest. Daarna verhuisde het naar Berlijn. De Tweede We reldoorlog onderbrak het nuttige werk, maar in 1945 werd het bu reau opnieuw opgericht in Den Haag, waar Adler zijn levens werk tot aan zijn pensionering in 1954 voortzette. Interpol gaf de leiding van het bureau toen in handen van de Nederlander Kallenborn, die tot dan de scepter had gezwaaid over de Nederlandse valsgeld- centrale. Kallenborn had toen wel een uitzonderlijke positie, want op dat moment was hij de enige sectiechef van Interpol, die zich niet op het secreta riaat-generaal van Interpol in Parijs bevond. Pas in 19G3 werd het internationale bureau ook in Parijs ondergebracht. Himuiler Een affaire die met grote letters in de annalen van de valsgeld- centrale staat geschreven, is de zaak Himmler geweest. Kort na de bevrijding in 1945 werd Kal lenborn geconfronteerd met een Nederlander, die vertelde samen met 140 anderen onder toezicht van de Gestapo in het concen tratiekamp Sachsenhausen ge werkt te hebben aan het ver vaardigen van miljoenen valse Engelse tienpondsbiljetten. De bedoeling van de Duitsers w£-w de biljetten boven Engeland te droppen om de eonomie daar te ontwrichten. De opmars van de Russen maakte het noodzake lijk, dat de drukkerij naar een berggrot in Oostenrijk verhuis de. Het opnieuw opbouwen van de fabriek werd echter onderbroken door het snelle oprukken van de Amerikanen. De 140 gevangenen kregen de opdracht de totale voorraad vals geld te verbran den. De zaak werd echter flink gesaboteerd. Het vuur bleek de gebundelde biljetten niet helemaal te verte ren, waarna de opdracht werd gegeven kisten met geroofd goud, die in een nabijgelegen meer moesten worden gegooid, open te breken en bij te vullen met de bankbiljetten. De kisten slpegen stuk op de rotsen; het goud zonk, maar de biljetten bleven drijven. De bewoners van de omliggende dorpen en de Amerikaanse sol daten, die later langstrokken, hebben nog veel plezier aan het valse geld beleefd. Organisatie De heer Kallenborn moet dit verhaal van de ex-gevangene met rode oortjes hebben aange hoord. Hij nam in elk geal di rect contact op met Scotland Yard. Daar was men erg blij met de uitvoerige inlichtingen, want men had wel iets van de affaire gehoord, maar te weinig om zich een juist beeld te kun nen vormen over de omvang er- Toch lukte het niet meer alle biljetten te achterhalen. Het heeft jaren geduurd voor alle valse biljetten uit de roulatie waren. De valsemunterij is dikwijls groots opgezet. Het kost Interpol in zo'n geval de grootste moeite alle medewerkers te pakken te krijgen. Er zijn dan afzonderlij ke groepen, die het valse geld drukken en uitgeven. Voor de onderlinge communicatie tussen de beide groepen heeft het inter nationale gangsterdom zijn. ei gen regels. De vervaardigers van het geld verkopen het voor vijf tot vijf tien procent van de aangegeven waarde aan de verdelers. Deze leveren ze weer door aan onder verdelers, die er ook weer aan willen verdienen, en zo stijgen de prijzen van het valse geld naarmate het verder verdeeld wordt. Elke verdeler kent niet meer dan twee personen: degene van wie hij het geld krijgt en degene aan wie hij het verder door geeft. Dat kennen betreft dan al leen het gezicht. Vandaar dat het voor Interpol erg lastig is de oorsprong van het valse geld te achterhalen. Niet minder moeilijk ligt het bij de „kleine zelfstandigen" onder de vervalsers. Dezen zijn soms lastig te achterhalen als ze in kort tijdsbestek valse biljetten in brede kring in omloop bren gen. Zo was er een aantal jaren gele den een Nederlandse vervalser, die zijn valse biljetten op één dag over het hele land uitzette door met z'n autootje als een ra zende van hot naar haar te rij den. Na zo'n rondrit pauzeerde hij enkele maanden om dan weer zijn lucratieve snelrit te begin nen. Dat heeft zo'n drie jaar ge duurd. Hij kon slechts bij toeval gepakt worden. Door douanebeambten werd in Amsterdam een razzia gehouden om binnengesmokkelde sigaret ten te achterhalen. Zo stonden ze op een gegeven moment bij een tramhalte te wachten en pikten er onwillekeurig een van de uitstappende passagiers met een handkoffer uit. De verbazing bij de douanebeambten was erg groot, toen ze in de koffer geen sigaretten, maar de complete produktle vals geld van deze vlijtige vervalser aantroffen. Het valsgeldbureau van Inter pol heeft in samenwerking met de nationale valsgeldcentrales de nodige ervaring gekregen in het bestrijden van de valsemun terij. Elke vervalsing wordt ge catalogiseerd en voorzien van alle noodzakelijke gegevens. Dat heeft al vele malen geleid tot aanwijzingen omtrent de her komst. Gespecialiseerd Een speciaal naslagwerk, de „Revue Contrefa«ons et Falsifi cations", met gegevens over aangetroffen vervalsingen wordt aan politie en banken ter be schikking gesteld met het doel de omloop van valse biljetten zo klein mogelijk te houden. Oplettendheid van het publiek speelt evenzeer een belangrijke rol. Helaas is de gemiddelde .Ne derlander nogal gemakkelijk bij het in ontvangst nemen van bankbiljetten, terwijl vooral bij groot geld een nadere inspectie beslist op z'n plaats is. Hoe eer der vals geld gesignaleerd wordt, hoe eenvoudiger het is om de makers ervan te achter halen. Het bankbiljet zelf is doorgans moeilijk na te maken. Do pa- Een buitenlandse kauwgomfabri kant heeft de op deze pagina afgebeelde bankbiljetten eens bij de in ons land verkochte kauw gompakjes gedaan. De valsgeld- centrale haasstte zich deze re- klameactie te verbieden, nadat met deze biljetten oplichting was gepleegd. Meer nietsver moedende Nederlanders zouden wel eens de dupe kunnen wor den, daar de biljetten fraaie ko pieën waren van de destijds door de Confederate States of America tijdens de burgeroorlog als noodgeld uitgegeven bankbil jetten. Na de samenvoeging van de noordelijke en de zuidelijke staten van Amerika werd slechts het door de noordelijke staten uitgegeven geld als offi cieel betaalmiddel erkend, waar na het noodgeld uit het zuiden waardeloos was. In de Verenig de Staten had men geen moeite het officiële geld en het nood geld uit elkaar te houden. In ons land echter kon men wel dege lijk verwarring verwachten, om dat de gemiddelde Nederlander niet altijd precies weet. hoe bui tenlandse bankbiljetten eruit zien. De kauw gom fabrikant pleegde geen strafbaar feit, om dat hier geen sprake was van geldvervalsing of oplichting; de echte biljetten van dit type wa ren immers waardeloos. piersoort is in de handel niet verkrijgbaar en het is nog geen enkele vervalser gelukt hetzelfde papier te vervaardigen. De vele tierelantijnen betekenen voor de vervalser ook een enorme handi cap om maar niet te spreken van het watermerk. Reclame Een aantal jaren geleden ont stond in ons land een rage om op reklamefolders en in adver tenties bankbiljetten af te druk ken. Dit is een inbreuk op het auteursrecht, dat berust bij de Nederlandse Bank. Voorts kan hij zich strafbaar maken aan overtreding vim Art. 440 van het Wetboek van Strafrecht, waarin het verboden wordt de stukken metaal of andere voorwerpen na te maken in welke vorm dan ook. Het verbod om dergelijke af drukken te maken wordt vaak kinderachtig genoemd. Maar er wordt terecht streng de hand aan gehouden. Steeds immers waren er slimmerikken, die der gelijke advertenties uitknipten en er medeburgers mee in de boot namen. Hier betreft het geen vervalsing, maar je reinste oplichting, en daarop is de valsgeldcentrale ook zeer attent. Een vorm van oplichting is ook het betalen met gesplitste bankbiljetten, of met niet bestaande buitenlandse bil jetten. Het straffe beleid van de vijftig jarige valsgeldcentrale en de in tensieve internationale samen werking hebben de vervalsers kennelijk de lust ontnomen erg aktief te zijn. Vooral in ons land komt geldvervalsing de laatste jaren nauwelijks voor. Inspecteur Schetters en zijn cen trale zouden we voor geen gou den handdruk willen missen. GUIDO HALLEEN 0p deze oude drukpers drukte een Duitser in Herschbach vorig jaar duizenden valse biljetten van 100 Mark. Het privédrukkerijtje werd tijdig ontdekt Een gedeelte van de verzameling valse 100-Markbiljetten, die in Herschbach werd ontdekt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9