Tigerman wil werk afmaken Frans Schoofs bepleit nut van spelersraad NTTB heeft de mentaliteit van een kruidenier TIGERMAN FAALT ALS COACH MAAR IS EEN VAKMAN Tekent waarschijnlijk drie jaar bij TERDAG 27 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LIEVERDJE BERT ONNES" AMSTERDAM „We moeten maar goed zorgen voor onze gastarbeiders, meer valt er niet over te zeggen". Bert Onnes, het „Amsterdamse Lieverdje" van de Neder landse Tafeltennis Bond raakt echter nooit uitgespro ken over het bewind van Du- san Tigerman. Hoofdschud dend vraagt hij zich af hoe het mogelijk i$, dat het con tract van de Joegoslavische bondscoach is verlengd. Hij schaterlacht, als hij terug denkt aan de vreugdetafere len na de overwinning op Griekenland, waarbij Tiger man samen met andere offi cials minutenlang rondedans jes maakte. Bert Onnes, die meer dan eens op de schop stoel klimt en vandaar flinke oorvegen uitdeelt aan ieder een, die iets met de NTTB te maken heeft, windt zich niet meer zo op als vroeger. In tussen heeft hij geleerd, dat de bond die van alle sport organisaties het minst in le denaantal stijgt immuun geworden is voor zijn kri tiek. Toch, na de voorachtkampen in Hillegom, waar Onnes zich spelenderwijs plaatste bij „de beste acht" van Ne derland, wil hij ageren. Te gen het feit, dat de „oude garde", die jaren terug ook al heerste, zich voor de zo veelste keer wist te handha ven in Hillegom. Tegen de competitie, tegen de samen stelling van de selecties, te gen het bondsbestuur, tegen Tigerman, kortom tegen al les. -In een jeugdcentrum, vlak bij het Leidseplein be kent de speler van Steeds Hoger/TSB, dat hij het vech ten moe is geworden. Dat neemt niet weg, dat Onnes constant aan het scheiden is. „Neem nu Tigerman, vijf jaar geleden kwam hij hier. En wat heeft hij bereikt? Niets, ja alleen, dat een gro te groep ontzettend ontevre den is." Prorok en Ed van de Berg, de twee topspelers van AMVJ, waarmee Onnes zojuist zijn gebruikelijke trainingsuurtje heeft doorgebracht, knikken heftig „ja." Ed van de Berg voegt er aan toe: „De jon gens op de centrale training zouden er wat aan kunnen doen en zeggen „dit is te gek om los te lopen. Maar ze durven niks". Alle drie zijn het roerend met elkaar eens, ze zijn dolblij niet tot de se- lectiegroep te behoren. Van enige vooruitgang in de Nederlandse prestaties is inderdaad na de vijf jaar van Tigerman geen sprake. Bij de voorachtkampen gin gen alle jeugdspelers op één, Hans Lingen na een zielige manier af. Toch blijven de bondsofficials al len optimistisch. Graag wij zen zij dan naar de dames, die- er iets beter voorstaan. Onnes protesteert: „Als je het damespeil ziet. Dat is om te huilen, zo slecht". Onnes, het „enfant terrible", was eens bondscoach. Het was maar voor heel e' zijn opvattingen strookten niet met die van de Bond. Vele malen werd het tafel- tenniswonder, dat al achttien jaar Onnes is nu 33 jaar meedraait in de top, ge- - schorst door de NTTB. Het mocht niet baten, de On nes van vroeger is de Onnes van nu, een tomeloze drift kop, die alles zegt wat hij wil. „Je mag meedoen, als je je mond houdt. Toevallig zijn dat de mensen, die per definitie niets bereiken. Neem nu Bakker, die ook wel eens iets zegt. Die komt toch ook niet in het stuk voor. De Bond sluit iedereen uit, die hij niet wil. En dan worden jongetjes, die nog geeneens van een Bakker, een Schoofs of een Onnes kunnen winnen opgesteld voor interlands. Een eindelo ze grappenmakerij". Dat de doorbraak van de jeugd, waarop iedereen met smart zit te wachten er nog steeds niet is, begrijpt Bert Onnes maar al te goed. „Met het huidige systeem, van de porseleinen winkel, wat niets mag breken, bereiken we nooit iets. De. jongetjes moeten eens leren een wed strijd te winnen in plaats van een balletje duizend keer op tafel te houden. Het ligt niet zozeer aan de spe lers, als er maar wat meer gedaan werd. En wat er daan wordt, wordt alleen verkeerd gedaan. Het niveau van de spelers is veel groter dan dat van de begeleiders". Eeuwige kankeraar Onnes heeft ook aan een oplossing gedacht. En als Amsterdam mer aan een alternatieve. „Er moet vreselijk radicaal gehandeld worden. Er moet een bestuur met een andere mentaliteit komen en Tiger man moet uiteraard weg. Opvolgers zouden Sido uit Hongarije of Andreades uit Tsjecho-Slowakije moeten zijn. Niemand heeft meer vertrouwen in die vogel. Ja, hij past goed in de huidige opzet en zegt ja en amen te gen de Bond. Ga er maar KEES KOOMAN Reportages door Hans de Bruyn en Kees Kooman AMSTERDAM Toen Frans Schoofs de afgelopen zondag in Hillegom zijn broer Bert een vergeefse strijd zag leveren voor een plaats in de achtkampfina- le dook achter de traan van de 32-jarige Amster dammer een onbegrensde glimlach op. Weer had de Wilskrachtige, die eigen lijk vijf jaar geleden al te oud werd bevonden voor de Nederlandse tafeltennistop, bewezen wat hij kan: erbij horen. ,t Oudje" had zijn heel wat jongere familie lid, toch een van Neder landse bekendste topspe lers, die zich zelfs in de fullprofmantel hult, een lesje gegeven. Een lesje eigenlijk voor het hoofd bestuur van de NTTB. De kri tiek („soms moet de waarheid gezegd worden") richt zich niet op de eerste plaats op Dusan Tigerman („Hij faalt als coach, maar voor de rest is ie een ge weldig vakman") maar op de bond met een fröbelmentali- teit.„Zij beseft gewoon niet met topsporters te maken te hebben. Als je nu toch nagaat al vier, vijf jaar is bekend dat een man naast Tigerman gewoon nodig is, maar hij is er nog steeds niet. Dan vraag je je als top sporter af: „Welke mentaliteit schuilt daarachter." Frans Schoofs, de doordachte ve teraan, die zelfs in periodes van de meest woelige tijden binnen de NTTB zijn hoofd koel hield, oordeelt streng. Voor zichzelf en voor de bond. Omdat hij na de Europese kampioenschappen in Rotterdam 1972 stopt met de sport, waarvoor hij de laatste seizoenen alles over had, kan hij gemakkelijker praten dan een ander. Hij durft ook iets verder te gaan dan zijn nog van RIJSWIJK Tafeltenniscoach Dusan Tigerman voelt zich op zijn gemak. Hoewel zijn aanwezigheid nog niet werd opgeluisterd door een schokkende vooruitgang van het peil van de „spelerstop" kan hij op verzoek van de NTTB met een instemming-in-principe bevestigd vermoede lijk nog <irie jaar in Nederland werkzaam blijven. Die zekerkeid stemt hem tot volle tevredenheid. Hij heeft „iets" bereikt. „De opbouw in Nederland is begonnen. Daarmee wil ik halverwege niet graag stoppen", aldus de man, die nu vijf jaar achter elkaar de dienst uitmaakt. Door een gedegen trainersoplei ding op poten te zetten, waar van momenteel pas de vruchten worden geplukt, heeft Dusan Ti german in de breedte een fun dament gelegd, waarover jaren later nog met veel respect zal worden gesproken. De kundig heid van de ijverige Joego slaaf wordt in dit opzicht door vrijwel niemand in twijfel ge trokken. Dat alvast bereikt heb bende, schenkt hem voldoening. „Het was in zekere zin ondank baar werk, maar het moest". Doorbordurend op de noodzaak daarvan legt hij aan de hand van praktische voorbeelden uit waarom. „Toen Hans van Lin gen, de enige jongere, die tot de achtkampfinale doordrong, twee jaar geleden, ging meetellen, was hij in feite slechts onze vierde man. Maar Henk van der Zee, die toen duidelijk ster ker was, is bijvoorbeeld minder gaan spelen door een gebrek aan ijver én begeleiding." Een ander voorbeeld. „Op een gege ven moment zag ik ergens in Nederland een jongetje, Wim IJsselstein, met ontzettend veel aanleg spelen. Ik heb hem toen bij de trainingen gehaald en speel nu een jaar met hem. Nie mand heb ik op zijn leeftijd, 12 is ie nu, in Nederland en óók in Joego-Slavië, ooit zo goed zien tafeltennissen. Dit seizoen komt hij nu pas naar voren. Het is toch ontzettend, dat ik hem slechts door een toevalligheid ontdekt heb. Wie weet hoeveel talenten er rondlopen, die niet eens opgemerkt worden. Daar om was die opleiding zo belang rijk." Doordat de voltooiing van deze opzet gelijk loopt met het op gang komen van het „vercom- mercialiseren" van de tafelten nisclubs, die nu zelfs full-profs in dienst nemen, ontstaat voor Dusan Tigerman langzamer hand een aangename werksitua tie. Wie zo intens als de Joego slaaf zijn ambities nastreeft, kan dan begrijpen waarom hij het moment van afscheid nog heeft uitgesteld. Verlokkelijke aanbieding uit zijn geboorte land, waar de tafeltennissport na het tijdperk Korpa en Sur- bek in verval dreigt te raken door de achteroplopende clubs, sloeg hij achteloos zelfs af. En Dusan Tigerman, die enkele da gen geleden pas zijn principe-in stemming gaf, heeft daar vrede mee. Hij heeft gekozen. Telkens met wijdse armgebaren onder strepend hoe groot zijn daden drang wel is, daarmee een heel andere Tigerman voorstellend dan bijvoorbeeld een jaar gele den verklaart hij: „Toen ik in 1966 in Nederland kwam, en u de eerste was die ik een inter view toestond had ik verwacht meer te kunnen bereiken. Mijn optimisme was daarom ook zo groot. Maar ik wist toen niets af van de omstandigheden, waaronder hier gewerkt werd. En hoe bijvoorbeeld de bond in elkaar zat." De oogappel van de toenmalige Westduitse bondstrainer Haran- goza heeft zich door de tegen slagen niet laten ontmoedigen. Hij bleef werken aan wat hij zijn plan de campagne noemde. Ondanks de kritiek, die als een vloedgolf op hem afkwam. Een lichte geïrriteerdheid, soms ge volgd door een achteraf ver geeflijke uitbarsting, was het enige, waaraan was te merken, dat hij het moeilijk had. Sport- commissievoorzitter Henk van Dilst, die als een klankbord fun geerde, stelde hem meestal weer op zijn gemak. De ijverige en doordachte Tigerman won het dan weer van de onbezonne- De Zuidslaaf erkent nu dat hij* vóór de Europese kampioen schappen in 1972 in Rotterdam kampioenschappen in Rot terdam worden gehouden en daarbij mag niets fout gaan. Ook wat de presta- ties betreft wordt gestreefd naar het hoogst bereikbare. Veel zal dat echter niet in houden, want de Neder landse ploegen maken waarschijnlijk alleen maar redelijke kansen in de ver liezersronden. Het vijfja renplan, dat met de komst van Dusan Tigerman met veel ophef werd aangekon digd heeft nog niet opgele-.. verd wat de bedoeling was. Op de voorachtkampen ia Hillegom bleek weer dat de* jeugd nog steeds de heer schappij van de oudere garde moet aanvaar den. Spelers als Bert Onnes en Frans Schoofs, toch al de dertig gepasseerd, spot ten nog met de „talenten." van jonge spelers. Van een doorbraak van de jeugd is dan ook geen sprake. En dat kenmerkt de bloedar moede van de NTTB. die nog geen 20.000 leden telt. Een schuldige is natuurlijk moeilijk aan te wijzen» maar zeker is, dat het hoofdbestuur van de Bond zich te weinig van het ge wicht van de topsporter be wust is. Ook Dusan Tiger man staat aan veel kritiek bloot. Vele topspelers ver werpen de strakke syste men, die de Joegoslavische bondscoach toepast. Veel succes heeft de opbouw, die Tigerman nastreeft, nog niet opgeleverd. Ook de senioren stellen op een incidenteel succesje na, in ternationaal weinig voor. De bondscoach zegt echter nog lang niet klaar te zijn met zijn opbouwprogram ma. Zijn contract is dan ook weer met drie jaar verlengd. Het is de vraag of dat voldoende zal zijn. Volgend jaar zullen vrijwel alle nationale vertegen woordigers in Rotterdam nog weinig bereiken. de bond afhankelijk zijnde colle ga's. Zijn vreugde over de ont wikkeling bij de clubs, die steeds meer naar een semi-pro- fessionele basis toewerken, wordt onmiddellijk de grond in geboord door de gedachte, dat het hoofdbestuur van de NTTB daarbij niet aansluit. „Waarom hebben de clubs wel sponsors, maar de bond niet", vraag hij zich af. Dieper spittend komt hij tot een nog meer opmerkelij ke conclusie. „Wat maakt het me nou uit als een figuur als Caransa sponsort. Dan mag hij voor mijn part nog geridderd wórden op de bondsvergadering vindt Frans Schoofs, de slechte communicatie met de publici teitsmedia. Hij mist het „brein", dar de prestaties van de Nederlanders verkoopt aan de buitenwereld. „Ik heb on langs de Tsjech Orlofsky, zesde op de Europese ranglijst, ver slagen. Er was in de krant nau welijks een regel van terug te vinden. Daarna heb ik ook nog de Hongaar Pignisky en de Fransman Dhondt, de tweede man van dat land, teruggewe zen. Prestaties, die er toch zijn mogen, dacht ik. Maar geen let ter. Dan doet de tenniswereld het beter. Als er maar een spe ler door de eerste ronde komt, heb ik de indruk, dat ze al- cfe deuren plat loopt om dat dó.dr te geven. Wij dringen de laatste tijd wel eens tot de vierde roó- de van internationale kampioen schappen door. Maar dan kraalt er nog geen haan naar." "Een zonder meer volkomen correct verwijt. Enkele maanden Voor de Europese kampioenschappen is het zaak de publieke belang stelling te interesseren. Maar de NTTB aarzelt nog steeds. ook, als hij ons maar bijstaat. Wij hebben het hard nodig". Maar de NTTB wil daar nog niet aan. Zij prefereert een ge- leideli'ke ontwikkeling om „mis kleur ;-n" te voorkomen. Frans School's zet zich daartegen af. „In principe ben ik een manne tje. dat er liever regelrecht het mes inzet." De verwachting dat Douwe de Vries, de jongste voorzitter van een Nederlandse sportbond, zijn vroegere team genoot tegemoet zou komen, gaat ook de mist in. Frans Schoofs: „Maar in zekere zin is dat niet vreemd. Douwe de Vries is nooit een echte topspor ter geweest. Ja, hij speelde wel in het eerste team van Nedlloyd, maar verder kwam hij niet." Frans Schoofs is dus bezorgd. Het verontrust hem evenzeer, dat op nationaal niveau geen jeugdta- lent van enige impostantie door breekt. Maar hij tracht deson danks constructief te iSïijven. Nog onlangs, toen op de centra- la trainingen het beleid van de NTTB tersprake kwam. stelde Frans Schoofs voor een spelers- raad te vormen. Zij moest een vertrouwelijk tussenstation voor de individuele problematiek van de spelers worden. „Maar, doordat ik wegga, zit ik nu een beetje in een moeilijk parket. Mijn mede-spelers concluderen als snel: Ja, maar hij probeert zich belangrijk te maken. Maar zo is het niet. Ik vind. dat een spelersraad zeer nuttig kan werken. Als de bond bijvoor beeld iets niet doorvoert, dat perse noodzakelijk is, dan stel ik me voor, dat de spelers met een boycot dreigen. Nu heb ik maar steeds de indruk, dat de NTTB zich - in de onderhande lingen met het NSF bijvoor beeld - laat afschepen met een subsidie, die veel te weinig is." ien ander verontrustend feit, In vele opzichten sluit Frans Schoofs zich nu aan bij de'"„re bel" Bert Onnes, die zich door de jaren heen als persona non grata van de NTTB opwierp. Hij zegt het echter minder im pulsief en beter gefundeerd. „Wat Onnes echter steeds be« weerde, was wel waar, itiaóf niet te realiseren. Dat was en il zijn fout. Maar een ding is ze« ker: de verandering in de sport zag hij tien jaar geleden al aan1 komen". Frans Schoofs, de" am bitieuze topsporter, hoopt vail Rotterdam een onvergetelijk af* scheidsfeest te maken. Hij leefl er helemaal naar toe. Wat dal wil zeggen heeft hij vijf jaar ge leden duidelijk aangetoond. Daarom besluit Frans Schoofs: „Ik heb altijd gezegd eens zal ik nog wat van me laten horen. Dat zal de NTTB in Rotterdam meemaken". HANS DE BRUYN niet heeft kunnen bereiken wat hij wilde. Nederland is nog steeds geen tafeltennisnatie van de eerste categorie. „Ik weet dat de resultaten nog niet ge weldig zijn. Maar de mogelijk heden zijn er nu en de prestaties gaan ook duidelijk vooruit. Vroeger dacht iedereen: Wij zijn minder „vast" door een achterstand met trainen. Dat nadeel is door de medewerking van de clubs echter weggeval len. Onze spelers weten dat ze bijna net zoveel kunnen doen als in het buitenland en daar door verschijnen ze mentaal sterker achter de tafel. Zij den ken ook meer in een wedstrijd." De constatering, dat de afgelopen zondag in Hillegom weer dezelf de vedetten door de voorrondes van de achtkampen kwamen, spreekt ook Tigerman aan. Zijn werk klinkt nog niet tot de openbaarheid door. Daarom be sluit hij zijn betoog met de ver wachting uit te spreken dat de eerste „junior" in 1975 tot de fi nale van de achtkamp zal door dringen. „Dan zou ik iets be reikt hebben, waarvan men jaren later nog zegt: Dat was 't werk van Tigerman". Dusan, de eerzuchtige, is geep manne tjesputter. maar een praktische idealist, die het belang van de NTTB dient. HANS DE BRUIN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7