Ondergrondse activiteit voor kleurrijke expositie aboiioR- LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 floriade ITERDAM Twee en een ilf miljoenbollen en knollen, 70 itaren verrassende park- iracht, een kruidenbos, een rho- dodendronvallei met 150 soorten rhododendrons en 200 soorten dwaaltuin, een rosa- rium met 160 variëteiten rozen van nè 1960, wilde planten, bloe misterijgewassen onder glas en in de open lucht, een dahliara- en ook, je zou niet anders verwachten, de oudst bekende boomsoort ter wereld die een enthousiaste fossielenzoeker plotseling ergens in de Hima laya zag staan: de metasequoia glyptostroboides. Ook die bomen 1 op de Floriade 1972, die precies 186 dagen duurt, van 30 maart )t 1 oktober. Floriade 1972 wordt een groot se internationale tentoonstelling genoemd waar alle sectoren van de Nederlandse tuinbouw zich schatting meer dan ir» drie> miljoen bezoekers zullen bu' presenteren, maar de Floriade 1972 is veel meer. Het is een on gelooflijk buitengebeuren in zui delijk Amsterdam aan de oe vers van de Amstel in Beatrix'- en Amstelpark, doorsneden door de Europaboulevard. In 70 ha bossen, tuinen, parken, kassen en hallen het puikje van Neer- lands flora, aangevuld met een tuiltje tropische en subtropische representanten uit de rest van de wereld. Amsterdam herbergt volgend jaar pure natuur, van de eerste goudgele krokus tot het laatste gouden herfstblad. Drie seizoenen lang laat het de 'overdonderde bezoeker zien, dat het waard is te vechten voor een milieu waarin deze kleurige bloemen en planten ongestoord kunnen groeien. twaalf jaar weer een Floriade in Nederland, de laatste was in Rotterdam. Waarom deze manifestatie die totaal tenmin ste vijftien miljoen gulden kost, maar waaraan Amsterdam een •rachtig park overhoudt? Voor- litter H.J. Hylkema van het al gemeen stichtingsbestuur: ,,Het doel van de Floriade Amster dam 1972 is een half jaar lang te demonstreren waartoe de Ne derlandse kwekerijen in fruit, groenten en siergewassen in staat zijn. Aan honderd afne- merlanden laten zien waarin een klein land groot kan zijn. En dat doen we in Amsterdam omdat deze stad er de ruimte en het geld voor over heeft en omdat de Amstelstad een graag bezocht toeristisch centrum is", stad Amsterdam geeft via zijn h dienst beplantingen vijf miljoen gulden uit aan deze Floriade. |j Daarnaast zijn er bijdragen van het tuinbouwbedrijfsleven, in- zenders en overheid. Het ver wachte bezoekersaantal van drie miljoen moet de rekening sluitend maken. lien jaar geleden al startten de i voorbereidingen voor deze show van pure natuur. Ruim vier jaar zijn veertig commissies aan het werk. De organisatie commissie heeft meer dan hon derd volle dagen vergaderd. Chef-organisator is Jac. Klei boer die meer van dit soort ver tillende activiteiten heeft geor ganiseerd zoals Rotterdam-A- hoy, E-55 en de Floriade van 1960 in Rotterdam. Het Beatrix- en Amstelpark waar het alle maal staat te gebeuren zijn nu nog zonder kleur, maar onder de grond maken zich de 2,5 mil joen bollen en knollen al op voor een hgrtveroverende pre mière. Driehonderd man verwe- zenlijke de vele bloeiende plan nen en ruimen de toebedachte plaatsen in voor inzendingen uit België, Denemarken, West- Duitsland, Frankrijk, Israël, Ja- jan, Italië, Canada, de Ver enigde Staten, Hongarije, Tjsje- cho-Slowakije, Roemenië, de steden Wenen en Berlijn, Zwe den, de EEG-hoofdsteden en Thailand, die orchideeën stuurt. Zuid-Afrika neemt inheemse bloemeh mee en ook van de vijf werelddelen komt een presenta tie. Nederland levert echter het leeuwedeel voor de 700.000 vier kante meter, waarop zich - sinds vijf jaar geleden met de werk zaamheden is gestart - een toe nemend aantal vogels en klein wild vestigt. Mede-organisator J.P. van Oostrom, die sinds 1967 een dagtaak, aan deze Flo riade heeft (nu is het meer dan dat) vertelt dat ruim twintig jonge patrijzen in het Amstel park hun domicilie hebben ge kozen. „Het zullen wel kippetjes zijn" dachten we sceptisch. Tij dens onze rondgang over het heuvelachtige terrein onder de uitlaatgassen van de Europa boulevard en de strenge blik van het Esso Motor Hotel dien den we deze gedachtengang dras tisch te herzien toen we een blau we reiger op zagen vliegen en moesten inhouden voor overste kende hazen en, inderdaad, pa trijzen. Voor Floriade 1972 wordt het halve, sinds 1938 bestaande Bea- trixpark gebruikt achter de RAI en ten westen van de Europa boulevard. Aan de overkant daarvan lag vijf jaar geleden nog een stuivende zandvlakfc. Nu ligt er het Amstelpark, dat met het Beatrixpark is verbon den door een langgerekte groen strook op het dijklichaam van zes meter hoogte en een brede verkeèrsbrug over de Europa boulevard. Die verkeersbrug zal over enige tijd deel uitmaken van de rijksweg Am sterdam-U- trecht. Het daarvoor aange brachte dijklichaam is bijzonder functioneel in de opzet aange past. De Amstelhal van het RAI-complex speelt een belang rijke rol in het Floriadegebeu- ren. Daarin zullen op een opper vlakte van 12.000 vierkante me ter tijdens de 186 dagen Floria de elf wisselende, fascinerende binnententoonstellingen worden gehouden van bolgewassen, boomkwekerijprodukten, bloe men en exotische gewassen.. In het Beatrixpark komen - om ons aan een globaal overzicht te wagen van wat de Floriade 72 biedt - vooral veel bloemen. Mooie borders, bolvormige bloemperken en veel waterplan ten, waarom het waterpeil dat wisselde, constant is gemaakt. In de maximolshopen, zoals de bloemperken eruit zien, komen vele tienduizenden tulpen en hyacinthen van in elkaar overlo pende kleuren. Naast een bol met rode tulpen, eentje met rood-gele tulpen en daarnaast weer gele tulpen om een voor beeld te noemen. Onmiddellijk na de bloei komen er in deze per ken bloeiende éénjarige gewas sen. De bloembol speelt tijdens de gehele duur van de tentoon stelling een belangrijke rol. Ne derland is veruit de belangrijk ste bloembollenproducent ter wereld. Het laboratorium voor Bloembollenonderzoek uit Lisse laat 186 dagen lang zien wat het wetenschappelijk onderzoek op dit gebied heeft bereikt. Het is bijvoorbeeld mogelijk het hele jaar door tulpen te laten bloeien. Behalve de leliegroe- pen, miniatuurtuinen, moeras- en waterplanten in dit deel van het Beatrixpark is er een artse nijhof, een apothekerstuin, waarin ieder vak goed is voor de bestrijding van hartziekten, likdoorns, haaruitval, welvaarts buikjes en wat dies meer zij. Een dorado voor de doe-het-zel- ver die kwakzalversneigingen heeft. In deze artsenijhof zijn een aantal historische tulpen ge plant, zoals „Duc van Tol Red and Yellow", al in 1590 in de handel gebracht als nakomeling van uit het Midden-Oosten mee gebrachte tulpen. Sierlijk hek werk omlijst de inzending van tweehonderdvijftig historische tulpensoorten uit de Limmense (N.H.) Hortus Bulborum. Langs de buitenkant van de perken, die zijn beplant met longkruid, dille, melisse, en al die andere kruiden, zijn de tulpen geplant. Elf van iedere soort. In het park is ook een terp aange legd, waarop een oude boerderij wordt gebouwd. Er worden fos sielen en historische voorwerpen tentoongesteld. We naderen nu het eind van het Beatrixpark en komen in de buurt van de opgang naar het dijklichaam op zes meter hoogte bij de Europaboulevard. Hier staan veel boomkwekerijgewas sen uit Boskoop, waartussen het paviljoen zaad en genetica staat. Op de dijk, die als zoda nig niet herkenbaar is door het hoog opgaande groen rondom, een lang lint van telkens ver springende kassen, zodat ook bij winderig en nat weer de bezoe ker op de Floriade 72 terecht kan. Iin totaal is 5.000 vierkante meter bedekt met een glazen dak, waaronder de teelt van voedings- en siergewassen zoals komkommers, tomaten, chry santen en rozen wordt gedemon streerd. In een koude kas van 3500 vierkante meter komt een indrukwekkende produktpresen- tatie. Er is een teeltschema op gesteld, dat voorziet in het elke veertien dagen veranderen van teelten. In de zomer zullen de gevels, de zijwanden, van deze kas worden weggehaald, zodat kas en omgeving één in harmo nie zullen zijn. Bij de voedings- tuinbouw onder glas staan de verschillende voorlichtings- en onderzoekinstituten. Ook een champignonhuis ontbreekt niet. Van de bloembollenteelt wordt hier de broei- en schuurbehan- deling getoond. Vele soorten bloemen onder glas en in de open lucht vormen een kleurrijk palet van zomerbloemen, waarop de bezoeker een prachtig ge zicht heeft vanuit een kabel baan, die op een hoogte van on geveer veertig meter boven de Floriade 72 komt te hangen. De hoogte vrezende bezoekers die lopen over de uitgestrekte ten toonstelling een te inspannende bezigheid vinden kunnen dan gebruik maken van een treintje dat door het terrein rijdt. Aan het eind van de dijk wacht de brug over de Europaboule vard die ten dienste van Floriade 72 enkele jaren eerder is aange legd dan bij Rijkswaterstaat de bedoeling was. Daarna begint het vijf jaar oude Amstelpark, waarin, dank zij tijdig planten in houten bakken, bomen staan die van deze vroegere zandvlak te een bijna-volwassen park ma ken. In het Amstelpark zijn veel on-Hollandse landschappen met terrassen, weelderig begroeide plateaus en plotselinge valleien, in het westelijk deel van het Amstelpark een stukje bijna Hollandse folklore: onze roem ruchte dijkenbouwers en water bedwingers tonen de buitenland se bezoekers hoe land wordt ge wonnen en wat een dijk is. Er is een ouderwetse dwaaltuin, een rosarium met een collectie van 160 rozensoorten daterend van na de vorige Floriade in 1960. De rhododendron vallei die al een keer als „lekkerma- kertje" voor het publiek openge steld is geweest telt 150 soorten, waartussen 200 soorten hei. Er zijn zonneweiden, een heemtuin van anderhalve hectare met zeshonderd verschillende soor ten wilde planten met typische hoogveen-, laagveen-, beek-, dijk- en bosflora, een kruiden- bos en een daarbij passend pa- viljoentje van Natuurbehoud. In de paviljoentje zullen werken, gemaakt door met het milieu begane lagere-schoolleerlingen uit Amsterdam, worden tentoon gesteld. Twee Amsterdamse Vo gelwachters zijn inmiddels be gonnen met de inventarisatie van op het terrein wonende vo gels en klein wild. De Neder landse boomkwekerijen zijn on der meer vertegenwoordigd met een modelkwekerij. Veel ruimte voor de hobby-hoek, waarin volks- en schooltuinen zijn on dergebracht. Er staan ook bij enhouders met hun korven en modem houten speelwerktuigen uit Zweden. Het Amstelpark is opgebouw rond de inzendingen van de vijf continenten en de landeninzendingen. Het Wereld- natuurfonds is er met een inzen ding bedreigde diersoorten, ook dat is mogelijk op de Floriade 72, zoals gibbons en zeehonden. Van iedere werelddeelinzending wordt flora getoond voor zo ver mogelijk uit het tropische, subtropische en gematigde kli- maatsdeel. Een hobbytuin, vele bordervarianten en voorbeeld tuinen (tot de bak voor het flat balkon toe) completeren de be langrijkste onderdelen van het Amstelpark, met uitzondering van actieve recreatiemogelijkhe den en het dahliarama in de ui terste hoek van het park. Van uit een koepel op het plateau kijkt men straks uit over dui zenden dahlia's - in totaal zullen er op de Floriadeterreinen 40.000 dahliastekken worden geplant - met op de achtergrond de Am- stel, een fraaie oude watermo len en een bijna ouderwets aan doend stuk boerenland. Kleurige folders in zeven talen die over de wereld zijn gestuurd moeten de buitenlanders naar Amsterdam halen. Eigenlijk niet zo zeer de folders, maar de erin afgebeelde „Florientje van de Floriade". Een klein, verte derend Amsterdams meisje met bloemen in het haar, in de hand en als het ware opklimmend uit overvloedige flora. Florientje met haar ontwapenende on schuld en mini Mona Lisa glimlach moet het opvallende rustpunt worden op honderden aanplakborden, levensgrote pos ters en in advertenties in alle mogelijke binnen- en buitenland se bladen. „Florientje from Am sterdam", „Florine d'Amster- dam", „Florinchen aus Amster^ dam", moet waar ze ook ver schijnt herinneren aan bolbloe- men, bloem isterijgewassen* planten, vruchten en zaden. Kortom aan de Nederlandse tuinbouw. Florientje moet mil joenen de weg wijzen naar Flo riade '72 als een symbool van het schone dat bloemen en plan ten bieden in een gemechani seerde samenleving. Meer voor intern, Nederlands gebruik, is het Floriadesymbool „Van kiem tot kracht". Het nationaal bu reau voor toerisme en de Am sterdamse WV hebben het ook druk met deze manifestatie, die door de Nederlandse Tuinbouw- raad en de gemeente Amster dam wordt gehouden in samen werking met de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en het ministerie van Landbouw en Visserij. Op vele NS-stations zullen gecombineerde trein-toe- gangsbiljetten verkrijgbaar zijn en gecombineerde toegang-tou ringcarbiljetten bij vele tou- ringcarbedrijven. Bij de Floria de is veel parkeerruimte. Bezoe kers kunnen er zelfs met de Amsterdamse rondvaartboten komen. Via Zuider-Amstelka- naal en Boerenwetering komt men uit in het hart van de ten toonstelling, achter de Amstel hal. Voor 24 gulden kan Floria de 72 186 dagen lang worden bezocht. Dan heeft men een abonnement. De toegang voor éèn dag, van 9.30 uur tot 22.30 uur, is vijf gulden. Voor 65-plus- sers 3,50 gulden, voor kinderen tot 12 jaar 2 gulden en voor groepen scholieren per kind 1,25 gulden. In deze koude, kale wintermaan den is het zaad gelegd dat 30 maart zal ontkiemen en binnen een half jaar tot volle wasdom komt om, zoals de folder zegt, alles te bieden voor iedereen. „Wilde bloemen aan de oever van een meer, kruiden in plan tenbakken. Bomen. Groengewas- sen voor een kleuriger stad. Tulpen en alle variaties bollen, bloemen en heèsters. Planten voor verfraaiing, planten voor genezing. Alles, op de Floriade. Voor amateurs eri professio- HEIN VAN DER ZANDE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5