Toneel in Leiden gaat weer leven Oude schouwburg bij groot publiek niet weg te denken Complex van sport complexen Schouwburg één met K&O BOB (Litteris) HAGEMAN: Vernieuwers èn pessimisten zien het te eenzijdig SPORTACTIVITEITEN BIJ AFGELASTING VAN VOETBALWEDSTRIJDEN: LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER f i paar jaar komen de Leidenaars weer in drommen Leiden Wat men ook van het Leids theaterleven mag zeggen, je kunt tot nog toe beslist niet stellen, dat het op de snijtafel ligt. Een hierop volgende anatomi sche ingreep vereist name lijk, dat het te ontleden ob ject organisch de geest heeft gegeven. Een van de omringende deskundige ge neesheren, die weten hoe het theaterbloed moet vloeien, heeft de patient weliswaar bijna opgege ven. Leidse Schouwburg-di recteur Hans van Dam, een Jan zonder Land in de schouwburgwereld, omdat hij als een ontheemde van zaal tot zaal moet dwalen om de kunst onder het volk te brengen, heeft in een vlaag van pessimisme in deze krant naar voren la ten brengen, dat het met het theater in onze goede stad zwaar knudde met de pet is. Sterker nog: Hans van Dam heeft met de vin ger aan de culturele pols van het zorgenkind gecon stateerd, dat het Leids theaterleven dood is. Het schijnt niet waar te zijn. Er zijn specialisten, die het anders zien. Jnlangs heeft Bert Dronkert, spre kend ex Imperium-Cathedra. harop gezegd: het toneel in Leiden is springlevend. Een nieuwe visie wordt nu aan gedragen door een andere auto riteit op toneelgebied: Bob Ha- geman, tien jaar voorzitter van de oude en nog steeds vitale Ko ninklijke Vereniging Litteris Sa crum -bolwerk van amateurto nelisten op hoog niveau, neemt een tussenpositie in. Naar mijn idee staat hij daarbij met beide benen op de grond. „Zowel Van Dam als Dronkert c.s. schat ik hoog. Beiden heb ben het best voor met het thea ter en ontplooien prachtige acti viteiten. Maar hun oordeel is wel erg gebaseerd op een eigen gezichtskring. Zij doen het uit komen alsof hun situatie presen- tatief zou zijn voor de totale si tuatie. Hun mening berust ook op loze kreten. Hans van Dam moet trachten rond het Leids Theaterleven bezorgdheid te wekken. Die bezorgdheid is er ook; ook bij de Leidse Schouw burgcommissie, waarvan ik nu een half jaar voorzitter ben. Van Dam ziet echter wel het fa- eet van de zelfwerkzaamheid over het hoofd binnen Leiden, dat is het amateurtoneel". Ook met optimistische Bert Dron kert is Bob Hageman het niet eens als wordt gezegd: de zaak is niet dood. Ook in het amateu risme valt een zekere malaise waar te nemen. „Denk je maar eens in: Leiden had een twintig jaar geleden zo'n vijftien ama teurverenigingen. Er waren ac tiviteiten op grote bedrijven en de middelbare scholen hadden hun jaarlijkse toneelvoorstel ling. In die dagen stonden zeker 400 amateurs op de planken om op een of andere manier toneel te spelen", herinnert zich Bob Hageman. Er zijn nog een stuk of vier ama teurverenigingen over. School voorstellingen zijn er nog maar sporadisch en hetzelfde geldt voor de bedrijven met hun per soneelsverenigingen. „Er zijn nog ongeveer 100 actievelingen van de 400 over", denkt Hage man, „maar je moet het wel genuanceerd bekijken, vind ik; de kwaliteit is echt beter gewor den. De toneelvereniging Impe rium doet in Leiden uitstekende dingen en getuigt van levensvat baarheid, maar om te zeggen, dat deze representatie er in hun omgeving ingaat als koek is een statisch op eigen navel staren. Het is de ene zwaluw die nog geen lente brengt. De eigen si tuatie als norm nemen is iets waar je erg mee moet oppas sen". De kwaliteitsverbetering bij de amateurs ziet Bob Hageman ook als gevolg van het feit, dat de zwakkere broeders eraf ge vallen zijn, de strijd hebben op gegeven „Een paar duidelijke za'.en hou je over, dat zijn de avantgardisten en het wat meer behoudende toneel, zoals Litte ris dat brengt". Je ziet mensen een emotionele traan wegpinken bij de gedach te. dat de oude schouwburg voor goed verloren zou zijn. „Daar kun je je schouders over ophalen, maar toneelspelen houdt wel dégelijk in, dat het bij een grote groep mensen „ontvangen" moet kunnen wor den. Dat geldt zeer sterk bij het „lijsttoneel"; waarbij, meer nog dan bij experimenteel toneel, de gunst van het publiek op de eer ste plaats staat. Nu mag je als artiest niet marchanderen met „he. publiek wil lachen, brullen, gieren, vooruit dan maar", maar je moet wel een publieks- binding met jouw kunst tot stand kunnen brengen. Dat is geen exhibitionisme, maar een men zegt: de oude schouwburg hoeft van mij niet meer en profeten van de nieuwe benade ring zeggen dat dan is dat zonder meer eenzijdig. Maar ja, misschien kun je niet vernieu wen als je deze „afbrekende" houding niet hebt..." Als het LOT-theater (de te ver bouwen Remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht) niet door zou gaan, zou Hage- mai. dat een ernstige negatieve affaire vinden. Hij en anderen zien hier liever een cultureel ontmoetingscentrum komen, uiting van toneel: hoe bevredig ik bij het publiek een illusie, een andere wereld, andere op vattingen en hoe kan ik het daarin laten geloven". Van Bob Hageman mogen de ex perimenteerliefhebbers best de toneelprofeet uithangen. „Laat men naar nieuwe vormen zoe ken (toneel „en ronde"), naar een intensivering van contact zoeken (Mickery laat zelfs de acteurs zich onder het publiek begeven om het te laten mee spelen). Het zijn evenwel tech nische vormgevingen om een binding te verinnigen en te ver hevigen. Wat niet wegneemt, dat een groot deel van de bezoe kers een veel intensiever bele ven ondergaat wanneer het lij felijk gescheiden is van de ac teurs. Deze grote groep verge ten noem ik discriminatie. Als waarin alle kunsten gecombi neerd kunnen worden en men zich kan uitleven, waar je crea tief en expressief kunt zijn in de ruimste zin. Volgens hem is er te veel van een experimenteel theater sprake. „In Leiden is aai een dergelijk centrum grote behoefte, omdat vele honderden „afgevallenen" van het ama teurtoneel opnieuw geïnspireerd zouden kunnen raken. Dat de PAK-fractie in de Leidse raad de richting uitging van een ont moetingscentrum en niet een experimenteel theater, waarin ook muziek op haar plaats is, spreekt me er aan. Maar we houden er rekening mee, dat het allemaal niet doorgaat. Of schoon, gezien het bedrag (rond een miljoen) blijft dit centrum volledig binnen de mogelijkhe den. Ook dit is een object, dat wellicht in gezamenlijke inspan ning gerealiseerd kan worden door de stedelijke overheid met een Burgerzinlening, door subsi dies van bedrijven enz. Ik weet, dat daaromtrent ideeën bestaan. Het Rijk is vaak gevoelig voor investeringen waarvoor de be trokkenen de lasten willen dra gen". Litteris-voorzitter Hageman ziet voor een gerestaureerde schouwburg een paar jaar niet meer boven Leids water te krij gen is waag ik te ontkennen. Het Leids publiek is traditiona listisch ingesteld. Na de restau ratie komt het nieuwsgierig en in drommen er naar toe. Daar ben ik heilig van overtuigd. Ie dereen die ooit de Leidse schouwburg een nieuwe toekomst weggelegd, ..Dat het theaterle ven over een paar jaar niet kijken, dat is geen probleem. Zelfs de huidige ontwikkeling is daar symptomatisch voor. Dat je Leidenaars heel moeilijk naar het Rijnlands Lyceum krijgt wijst op de karakterstruc tuur van het aan de oude schouwburg gebonden zijn. Ook zijn de Leidenaars moeilijk in bussen te proppen om ze buiten de stad te brengen. Als het ini tiatief van Hans van Dam en K. en O. geleid had tot een massale uittocht was het veel ernstiger geweest. In dat geval had je de mensen niet meer in het oude theater gekregen". De opgave wordt straks, volgens Bob Hageman, de mensen die een keer komen kijken in het gerestaureerde muziekdomein er ook in te houden. Daarom wil hij Hans van Dam een hart onder de riem steken: zie de za ken niet te somber in, Hans. Ook zolang K. en O. een ui termate goed functionerende pu- blieksorganisatie haar werk kan voortzetten, schuilt daarin een blijvend potentieel voor die schouwburg. Daarom vindt hij' het belangrijk, dat het K. en O-, werk aan alle kanten wordt be gunstigd en gestimuleerd. Dat Hans van Dam (nu de minister geen spaak in het wiel wil ste ken bij de restauratie) niet ge lukkig is omdat hij in dat plan nergens een verbouwing voor K. en O. vindt, neem( Hageman niet te treurig op. „Ik geloof, dat juist het aspect van niet bevolken van de schouwburg door K. en O. een groot aandeel kan krijgen. Laat K. en nu niet in de steek!" De 47-jarige mijningenieur Bob Hageman, die als hij niet in de huid van een ander kruipt de hoofdafdeling geologische carte- ring in Nederland van de Rijks- geologische dienst in Haarlem leidt, speelt sinds '45 toneel, ui teraard bij Litteris. „Het zit me in het bloed. Ik heb ontzettend veel plezier in toneelspelen. Het is een brok vorming van jezelf. Het geeft je vrijmoedigheid en gemak om je te uiten. Educatief zou op de middelbare scholen veel meer aan toneel moeten worden gedaan. Toneel geeft je de bereidheid om je als mens onbevangen te presenteren. Dat is over het algemeen een ge brek bij Nederlanders. Bijvoor- 1 beeld op buitenlandse congres sen gaan ze vaak af, omdat ze zich niet weten te bewegen uit angst voor het publiek. De helft van onze geleerden krijgt niet de aandacht die ze verdienen, omdat ze „het niet kunnen bren- „Toneel spelen is ongelofelijk be langrijk. Dat kom ik in mijn werk dagelijks tegen, ook al omdat ik vrij veel lezingen moet houden. Ik heb vreselijk veel plezier in het feit, dat to neel zo'n geweldige hobby is. Je weet hoe je moet reageren op een bijvoorbeeld verslappende belangstelling, hoe je de aan dacht weer moet zien te van gen. Samen met je gehoor ko men tot een klimaat, waarin een optimaal effect bereikt kan worden. Dat gaan we over een jaar of wat in die goeie ouwe schouwburg aan de Oude Vest opnieuw proberen. Let op mijn woorden". TON PIETERS iieuwveen Arbeiders van de Provinciale Waterstaat Alphen a. d. Rijn, zijn momenteel nabij de Kattenbrug bezig met de aanleg van beschoeiing langs het Aar, ter verbetering van de vijftig jaar oude andere beschoeiing. Het betreft hier een vernieuwing over 500 meter. LEIDEN Leidse schouwburg-directeur Hans v. Dam is erg blij met het antwoord, dat minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft gegeven aan het D'66-Tweede-Kamerlid A. de Goede uit Leiderdorp Aan Ged. Staten is namelijk bericht, dat tegen het krediet van 4,5 miljoen gulden voor verbouwing en restauratie van de oude schouw burg uit budgettair oogpunt geen bezwaren meer bestaan. „Erg fijn wel: je hebt tenminste iets, maar je moet behoorlijk kunnen werken volgens een bepaalde beleidslijn", aldus de heer v. Dam, volgens wie een theaterplan alleen maar verantwoord is in deze tijd als het als basis kan dienen voor een actief cultureel beleid. Voor Leiden betekent dit naar de mening van schouwburgdirecteur Van Dam, dat een dergelijk beleid niet losgezien kan worden van een cultureel centrum voor K en O en de tot theater te verbouwen Remonstrantse kerk. „In januari dit jaar is het plan als een totaal plan door b. en w. an de raad aangeboden. Toch blijkt nu, dat de minister kennelijk onderdelen eruit gepikt heeft. Dat is jammer. Mef Ken O kunne we komen tot één gebouw, dat is anno 1971 noodza kelijk. Een niet maatschappelijk geïntegreerd theater is iets, dat al leen maar theater met pauzevoorzieningen is. De mogelijkheid om dat op te vangen hebben we hier in eenheid met K en O. Er hoeft slechts een gat in de muur gemakt te worden met een deur er in. Vandaar ook, dat dezelfde architect dit moet doen". Hans van Dam neemt aan, dat maandagavond de raad akkoord zal gaan met een inititiefvoorstel van Van Aken e.a. om de architect voor 105.000 gulden een restauratieopdracht voor de schouwburg te geven. „Tekenen duurt een hele tijd en dan kan de zaak tenminste opschieten. Maar ik blijf erbij, dat we een „dorpshuis" nodig heb ben, waarin je alles kunt doen; zelfs naar toneel kijken...." LEIDEN „Bescheiden" ver zoek van trainer Smits in het deze maand voor het eerst van een prachtige cover voorziene clubblad: „Er zou ook een grote massage-ruim te bij de kleedlokalen moe ten komen met onderwater massagevitbratorsviterma diathormie-hometrainer enz. Er zijn maar weinig vereni gingen, die dit heb ben, maar als men wil bij blijven dan moet men niet wahten op een ander, maar zelf doorgaan". Roodenburg weet wat het te doen staat. SVLV overweegt de mogelijk heid een jeugdraad te instal leren, om de jeugd een me ning te laten geven over hun problemen. Beslissingen wor den echter overgelaten aan jeugdcommissie en bestuur. Wel kan de jeugdraad bij voorbeeld helpen bij het op zetten en uitvoeren van ont spanningsprogramma's, de jeugdvertegenwoordigen in de jeugdcommissie en een jeugdhoek verzorgen in het clubblad. Als spreekbuis van deze jeugdraad fungeren een eigen voorzitter en secreta ris. Een prachtige gelegen heid, niet alleen voor SVLV, lijkt ons om de persoonlijk heidsvorming van deze „ont- dekkingsreizigertjes" te be vorderen. Scheidsrechters, die in deze ru briek (overigens net zoals de voetballer) vaak kritisch worden belicht, hebben een doorslaggevende stem waar het de af- of goedkeuring van de velden betreft. Den Bosch-Volendam bijvoor beeld werd door scheidsrech ter v. d. Kroft op het laatste moment afgelast. Spelers en supporters van de Noordhol landse club konden de kof fers gesloten laten en de 200 km. omvattende terugreis weer aanvaarden. De consul had het terrein goedgekeurd, maar was kennelijk veel te optimistisch geweest en had bepaald geen rekening ge houden met de „overstro ming", die nog zou volgen. Ook in het amateurvoetbal kan het afgelasten-op-het- laatste moment zeer pijnlijk zijn. In de eerste klas bij voorbeeld liggen de velden van de Leidse eersteklassers UVS, Roodenburg en Lugdu- num zo'n 70 km. van Papen- drecht verwijderd. In aan praktijk grenzende theo rie is het dus mogelijk dat ook deze clubs nul op het request kunnen krijgen. Ra dioberichten over aflastingen en een telefoontje naar het terrein zijn vrij zinloos als de scheidsrechter zijn Salomons- oordeel nog achter de hand heeft. Waarom niet wat con sequenter bij het annuleren van zaken, het publiek op de 80% van het aantal wdstrij- den doorgang vindt, er zal toch een nieuwe wedstrijddag moeten worden uitgetrokken om het programma weer recht te trekken. Een andere mogelijkheid is de scheids rechter eerder op het terrein te laten arriveren. De gang van zaken, het publiek op de tribunes te laten plaatsne men, waarna dan één man op autoritaire wijze de toe schouwers het idee geeft „genept" te worden, doet, on geacht of het nu betaald of onbetaald voetbal betrt amateuristisch compliment aan de LVB, d doorhet gehele programn door het gehele programn kens wegnam. Sportcomplexen zijn doorgaan moeilijk te bereiken. En dï doelen wij niet eens op b tafeltennisteam van H mond, dat in plaats van Roelofarendsveen bij het Et venkarspelse De Treffers riveerde. Dat zijn mi standen, die zich altijd nen voordoen, vooral als club zich niet goed op hoogte stelt. De ligging vele complexen (vaak in heel nieuwe stadswijken ver verwijderd stadscentra) stelt de b( kende clubs echter ook gelegenheid de puzzell teiten te beproeven. Mi historische kerken en w worden tijdens deze doorgaans goed aangej De sportvelden, die krachtiger magneten veel grotere massa naar: toetrekken, blijven zorgi dig verborgen. In het stigste geval kan een ker bij navraag eerst „dankzij" foutieve inlit gen een ongewilde exc maken langs andere ac modaties eer hij het ein tion bereikt. Waarom wat opheldering gebrad dit doolhof? In leiden leen de Groenoordhal nomen in de bebod Waar de VijfmeihalJ Vlietcomplex, de Kikl der en het Roodenbuff liggen om een greep i complexen te doen mag 1^ weten, de gasten krijge een complex van. Een/ra j wegbewijzering zou de p gang doen vinden in dit larld h Met vijftien punten uit wedstrijden neemt het p combineerde Rijpweterinp Oudadese volleybalt» van Salvo de eerste plaatst van de tweede klasse NEW BO. Het team, dat wordt p vormd door Gerard van Stj gelen, Siem v. d. Geest Be v. d. Hulst, Cor Bouwm» ter, Louis Warmerdam, Cees Borst, toont aan well voordelen aan samenwerk» in West Alkemade verbond L zijn. Cijfertips KNVB: UVS—CVV 1; Xers Lugdunum 1; Roodenbu Unitas 1; LFCWilhelt 3; VUC—Blauw Zwart 3; degravenAlphen 2; S| Lisse—VEP 3; RKDE Teylingen 3; Laakkwartii DOCOS 1; RKAVV—Coai: HWVan Nispen 1; Fes holte—SJC 1; VIOS-VVS 2; RijpweteringVTL W esterkwartierS JZ SpoorwijkASC 2; UDO- Warmunda 3; Altior—Vre denburch 1; AlphiaESTOl LVB: Eerste klas: VVOA-Vt teringse Boys 3; Orai< GroenRandstad Sport 1 St. BernardusLDWS f SVLV—Alphense Boys DOSRStompwijkse Boys Tweede klas: KRVZLC Leidsche BoysMeerburg f VNL—MMO 3; VNA-Unitr Trainer Smits van Roodenburg

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4