De dood van een commando Financiële situatie Wassenaar somber Gas en licht duurder in Voorschoten Kerk in Rood-China baas in eigen huis Korte metten In de greep van de Tupamaros IV KERKEN WERELD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 „Stomme, stomme hond", dacht Alberto, toen hij Ri- cardo nakeek en zich af vroeg of hij zou schieten. Maar de agenten voor de school waren nog niet inge stapt, hij zou alleen maar de aandacht op zichzelf tigen. „Arme jongen", het onderwijzeresje, den die sufferds daar hebben gezien dat hij werd gepakt?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik denk van niet. Dit gebouw belet hun uit zicht, zeker van de weg af". Hij hield zijn stengun met beide handen vast en ze zag dat zijn gezicht asgrauw was. „En als ze komen?" vroeg ze. „Dan schiet ik. Ik ben niet zo goedgelovig als Ricar- do". „Ricardo..." herhaal de ze. „Wel eens van martelingen gehoord, juffrouw?" Ze haalde haar magere schou ders op. „Neen, ik woon hier op het platteland", wees naar de twee politie mannen buiten. „Het zijn beesten! Het jongetje in de voorste bank stak zijn vinger op „Juffrouw, ik moet naar de „Jij blijft zitten". „Maar dan plas ik in mijn broek". „Hou je kop, joch", zei hij ongeduldig en het jongetje deed er het zwijgen toe. Plotseling deinsde hij achter uit. Hij zag dat één van de politiemannen naar school wees. „Ze komen", fluisterde hij. „Zeg tegen de kinderen dat ze plat op de grond moeten gaan liggen. En u zelf ook". Ze schudde vastberaden het hoofd. „Ik zeg niets. U mag niet schieten! Begre pen?" Hij lachte hoog. „Wilt u dan dat ze me neerknallen?' Hij keek in haar verbaasde ogen. „Toe nou, u fantaseert. Uru guay is geen Vietnam." Op de weg stopte een poli tieauto. Als eerste stapte een man uit met een bre de platte pet vol goudgalon en een groen overhemd met brede zilveren epaulet ten. In zijn gezelschap was een burger. Dat is kolonel Albano en die andere man is Carson. Ik ken ze van de foto's, dacht Alberto in paniek. Hij legde de loop van de stengun op de vensterbank en wachtte af. Hij zag Albano een beslist handgebaar maken en volgd door de anderen zijn richting uitkomen. „Plat op de grond, jullie alle maal" snauwde hij. Hij voelde hoe zij dicht bij hem kroop, hij hoorde haar snelle ademhaling, rook de geur van goedkope parfum. „Niet schieten!" zei ze. „Alstublieft niet schieten. Die kinderen hebben er toch niets mee te maken?" Maar hij hoorde haar niet eens. Hij zag het gehate gezicht van Albano. Hij kende de verhalen over hem en hier had hij hem, recht voor de loop van zijn sten gun! Hij haalde de trekker over en voelde tegelijker tijd de duw van haar arm tegen de zijne. „Verdom me, bemoei je er niet mee!" zei hij ruw. „Jullie vrouv/en weten niet eens waarover 't gaat". Onmid- dellijk sloeg een kogel vak voor hem in de venster bank. Een kind begon te huilen een ander riep luid om zijn moeder. In de stil te die op de schoten volg de, zei ze: „Geef u toch over. Ze zijn met vijf tegen een". Deze vierde aflevering van fragmenten uit Wim Hornmans nieuwste boek „In de greep van de Tupamaros", behoeft enige nadere uiteenzetting. De commandoleiding van de Tupamaros heeft ontdekt dat in het plaatsje Pando maar liefst drie banken zijn, die een rijke buit van veertig miljoen gulden kunnen opleveren. De overval, onder dekmantel van een begrafenis, slaagt volkomen. Het politiebureau wordt uitgeschakeld en de banken leeggehaald. Door een ongelukkig toeval raakt Montevideo te vroeg op de hoogte van de overval en stuurt een indrukwekkende macht van helikopters en politietroepen naar Pando. De buit wordt in veiligheid gebracht, maar twee commando's, Alberto en Ricardo verschuilen zich In een school, waar een wat armetierig onderwijzeresje les geeft aan de kinderen. Achter de school duiken, twee politiemannen op, die het wachtwoord van de Tupamaros kennen. Alberto vreest een valstrik, maar Ricardo neemt het risico en Iaat zich „arresteren". Hij wordt snel door de vermomde Tupamaros door het cordon van echte politiemannen geloodst. Alberto blijft achter. Vóór de school patrouilleren twee echte politiemannen. .Houden zij rekening met de i verbazing zag hij hoe ze kinderen?" vroeg hij. Met opstond en naar de venster-1 met schieten! Mijn kinde ren zitten in de klas!" Hij nam haar bij de arm en trok haar naar beneden, dicht tegen zich aan. „Hou op met voor heldin te spe len. Eén kogel en het is uit!Hij wachtte af In de klas gilden de kinderen, maar dat kon hem niets schelen. Ik of Albano! dacht hij. Dat weten we alle twee. Die Amerikaan doet er niet toe, daar reke nen we later wel mee af. „Ik had hem gehad als je niet tegen mijn arm gesto ten had", zei hij woedend. „Gij zult niet doden", ant woordde ze. „Dat moet je tegen die schoften daarbui ten zeggen, zus, niet tegen mij. Je praat als een kind". „Misschien ben ik dat ook nog", zei ze zacht, „Jij bent ook nog jong. Geef je Hij hoorde een auto gillend remmen, zag tien politie mannen er uit springen en zijn richting uitzwermen. „Zie je wel. Ze zullen je doorzeven". Hij lachte grimmig. „Of ik hen". Zij nam zijn hand in de hare. j „Toe, geef je over! Er zullen I zullen kinderen sterven. Wil je dat op je geweten hebben?" Een regen van kogels door zeefde het klaslokaal, de lalk sprong van de muren. Eén van de kinderen gilde, anderen huilden. De volgende kogel trof doel. Niet hij noch het ondder- wijzeresje maar één van de kinderen sterven. Wil je het schoudertje en kleurde de grond rood. Hij keek naar en ineens werd het zwart voor zijn ogen. Dat duurde maar een halve nuut. Toen trok hij zijn stengun terug van de ven sterbank, zette de pal op veilig en keek haar aan. „Waarom verzorg je dat kind niet?" vroeg hij rustig. „Dan zie je tnminste niet dat ze me van kant ma ken". Hij stond op, zag één ogen blik haar ogen die een oneindige dankbaarheid uit straalden en liep dan met de handen omhoog naar buiten de stralende zon te gemoet, voortgedreven door een schreeuwende kinder stem en haar smekende ogen. Hij hoorde het rate len van de geweren, voelde een stoot tegen zijn schou-1 j der en zag de zon één ge weldige vuurbol worden die zijn lichaam leek te ver schroeien. Hij greep met beide handen naar zijn borst, merkte niet dat ze roodgekleurd werden door zijn eigen bloed en zakte langzaam door de knieën, langzaam door de knieën. Hij mompelde „iZe je nou wel...? „Zie je nou...wel...". Toen kolonel Albano zich met een tevreden glimlach over hem boog was hij al dood. De kolonel richtte zich op en zei tegen Carson: „Die idioten lopen er altijd in hè? Ik heb het schieten nog niet verleerd, dat zie je! William Carson zweeg en liep, zonder naar de dode Alber to te kijken, terug naar de wachtende auto. Hij zag niet, dat een onderwijzeres je zich over het dode li chaam van Alberto boog en dan huilend terugliep naar de klas. terwijl ze mompel de: „Hij had gelijk. Het zijn schoften! (De reportageroman „In de greep van de Tupamaros" van Wim Hornman is deze maand verschenen bij uit geverij J. H. Gottmer te Haarlem). WASSENAAR In de memorie van ant woord bij de begrotingen van de gemeen te Wassenaar voor 1972 die gisteren is verschenen zeggen B. en W. over de fi nanciering van enkele grote plannen die op stapel staan, zoals de aanleg van de randweg en de begraafplaats en de woon schepenhaven, dat zij niet optimistisch zijn gestemd. Alleen al in Zuid-Holland wachten de gemeenten - Rotterdam en Den Haag niet meegerekend - op financieringsmiddelen tot een totaal van 13 miljoen gulden. Het uitzichtloze van de situatie is, dat de .omvang van dit be drag steeds toeneemt, aldus de memorie van antwoord. Over het structuurplan dat in voorbereiding is delen B. en W. mede, dat dit binnenkort be sproken zal worden in een infor mele vergadering van de ge meenteraad. Dan wordt ook vastgesteld, hoe het plan aan de burgerij kan worden gepresenteerd en op welke wijze inspraak kan wor den gegeven. Over de ambtswoning van de bur gemeester zeggen B. en W. er naar te streven op zo kort mo gelijke termijn een voorstel aan de raad te kunnen aanbieden. Aan de huisvesting van de ge meentelijke diensten wordt in de memorie van antwoord uit voerig aandacht besteed. B. en W. kennen aan een centraal administratiekantoor een hoge priotiteit toe. Het tijdstip van de uitvoering van de plannen zal echter vooral worden bepaald door de vraag of en wanneer het financieringsprobleem kan worden opgelost. Wat het raadhuis betreft, zijn de plannen er op gericht dat in dit gebouw behalve de raadszaal en de commissiekamers nog een commissiekamer beschikbaar komt en een ruimte die men als burgerzaal zou kunnen bestem pelen. Voorschoten De computer was gisteravond duidelijk winnaar tijdens de beraadslagingen in de Voorschotense gemeenteraad. De VVD had vier moties inge diend, die betrekking hadden op het financiële beleid van de nutsbedrijven. B. en W. wilden deze moties slechts gedeeltelijk tijdens de raadsvergadering be handelen, maar zag liever een opschuiven naar de begrotings behandeling. De gemeenteraad was het daar wel mee eens, maar verzocht tevens verdaging van de beslis singen over de verhoging van de elektriciteitsbedrijfstarieven en die van het gas. Op prakti sche gronden (de computerin- breng) besloot de raad de ta riefsverhogingen te aanvaarden. Over de VVD-moties azl de raad een oordeel geven tijdens de komende begroting. De raad was zichtbaar blij toen het voorstel tot aftrekking van de Kenninckdreef aan het open baar verkeers niets met een computer te maken had en tot grote wanhoop van wethouder Pels (PvdA) vroeg de meerder- heid van de raad dit agenda punt aan te houden tot een vol gende vergadering, omdat deze zaak nog niet geheel doorge praat was. De vaststelling van het bestem mingsplan „Buitengebied Dob- bewatering" werd schoorvoe tend, na een schorsing van de vergadering, door de raad met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. Buit ƒ4300.- Twee inbraken in Alphen a. d. Rijn ALPHEN In de nacht van don derdag op vrijdag is bij een tweetal bedrijven in Alphen in gebroken. Bij het bedrijf Zanussi aan de In dustrieweg werd een geldkist met 3700 gestolen. Bij Engis aan de Nuovaweg werd de kan toorruimte grondig doorzocht en ook hier bestond de buit uit een geldkistje, waarin zich een be drag van 600 bevond. In Sassenheim Inbraak bij alleeenstaande oude man SASSENHEIM Donderdag avond werd, terwijl de bewoner tot 9 uur afwezig was, ingebro ken in een woonhuis aan de Parklaan. Van de bewoner, een 72-jarige heer wiens echtgenote circa 6 weken geleden overleden was, werd een aantal voorwer pen ontvreemd, t.w. een Engel se tafelklok en koperen minia tuurtjes. Niet de waarde van enkele hon derden guldens gaan de man ter harte, als wel dat hij voorwer pen is kwijtgeraakt waaraan hij zeer gehecht is en waaraan voor hem persoonlijke herinne ringen zijn verbonden. Wellicht dat één en ander aanlewiding is voor de ongenode bezoekers het ontvreemde terug te bezorgen. De katholieke gemeenschap van communistisch China heeft zich onttrokken aan de bevoogding van het Vati kaan. Zij regelt haar godsdienstige aangelegenheden autonoom. Aldus heeft de vicaris-generaal van Pe king, Wang-Ki-Ting verklaard in een gesprek met Vittorino Colombo president van het Italiaans-Chinees instituut voor economische en culturele betrekkingen. Het gesprek vond plaats na de mis, die de christendemocraat Co lombo samen met de andere leden van de delegatie bijwoonde in de kathedraal van Peking. De mis werd in het latijn gevierd en werd behalve door de Italianen ^ook bijgewoond door enkele tientallen Chinese katholieken, onder wie een religieuze. Deze vertelde aan Colombo dat zij met nog dertig andere zusters in het nabijgelegen klooster woonde. Voor zover zij niet te oud zijn werken de zuster verspreid door de stad in allerlei beroe pen. Toen vicaris Wang Ki-Ting gekleed in de klassieke grauwe Mao- dracht, maar wel met priesterboord de autonome positie van de kerk uiteen had gezet, wees Colombo erop dat hij wel kon begrijpen dat de organisatorische structuren van de kerk in China anders zijn, maar niet hoe men de eenheid van de ka tholieke kerk kan zien, zonder eenheid met de paus. „Niet met het Vatikaan, maar met de paus". De vicaris-generaal antwoordde hierop dat de kerk in China haar religieuze activiteiten ontwikkelt in de geest van het evangelie. Onder druk van de regering hebben de protestantse en katholieke kerken zich in 1951 autonoom verklaard. De katholieke kerk wenst aanvankelijk nog te staan „onder gezag van de paus", maar de regering liet dat veranderen in „onder het leergezag van de paus". De autonome Chinese kerk koos zelf haar bisschoppen, die ge wijd werden door de nog overgebleven bisschoppen. Aan de geldigheid van de bisschoppenwijding wordt niet getwijfeld, maar de wettigheid ervan is reeds door paus Pius XII ontkend. Sinds het bezoek van paus Paulus, eind 1970, aan Hongkong zijn er door het Vatikaan enkele voorzichtige toenaderingspo gingen gedaan. De reacties hierop van Chinese kant waren niet geheel afwijzend. In welingelichte Romeinse kringen is men er zeker van dat het contact van Colombo met de Chinese kerkelij ke hiërarchie met medeweten van het Vatikaan is geschied. Dertig Aziatische studentenpastores hebben er bij de katholie ke studentenbewegingen in de Aziatische landen op aangedron gen zich te ontwikkelen tot een frontkerk en een meer radicale rol in de politiek van Azië te gaan spelen. Van de kerk vragen zij een duidelijk standpunt in moeilijke vragen, gebaseerd op de bronnen, vooral de Heilige Schrift. In het oecumenisch centrum van het olympisch dorp zullen tij dens de Olympische Spelen volgend jaar in Miinchen bijbels aanwezig zijn in vele talen, gratis voor wie maar wil. De bij belgenootschappen van de katholieke en evangelische kerk :n Duitsland verzorgen dit. Ook in België erkennen kerkgenootschappen eikaars doop. De betrokken kerken zijn de rooms-katholieke kerk, de hervormde en de gereformeerde kerk. de protestantse kerk en de (duitsta- lige) evangelische kerk. In Nederland is deze dooperkenning er al enkele jaren. Hier beraadt men zich nu over ambt en inter communie. De katholieke kerk zal met ingang van januari volwaardig lid zijn van de Zweedse oecumenische raad van kerken. Tot nu toe hadden de katholieken sinds 1967 een permanente waarnemer bij de raad. De Duitse Kolpingsfamilie heeft op zijn jongste algemene ver gadering een ingrijpend besluit genomen: met ingang van 1972 zal een leek als algemeen voorzitter aan het hoofd staan. De functie van algemeen preses blijft bestaan, maar het werkter rein van de priester-preses zal op het pastorale vlak liggen. De Leuvense socioloog prof. J. Kerkhofs heeft het voorstel gedaan tot oprichting van een eigen Vlaamse kerkprovincie. Zijn voorstel zal onderzocht worden in december tijdens een ontmoeting tussen bisschoppen en het Vlaamse Interdiocesaan Pastoraal Beraad. Leergangen niet meer exclusief katholiek De curatoren van de Katholie ke Leergangen in Tilburg hebben zich in een vergade ring beziggehouden met de katholiciteit van hun insti tuut. Zij onderschrijven de waarde van opleidingen, die zijn gebaseerd op de katho lieke levensbeschouwing, maar vinden dat dit geen ex clusief uitgangspunt meer hoeft te vormen voor uit bouw en ontwikkeling van het instituut. De curatoren benadrukken in dit verband vooral de regio nale taak van het instituut, dat verantwoordelijk dient te zijn voor het voortgezet on derwijs in dat gebied, zowel voor het bijzonder als het openbaar onderwijs. De curatoren menen, dat de studenten alle ruimte moeten krijgen voor identiteitsvor ming. Heronder verstaan zij, dat iedere student zijn eigen levensbeschouwing verdiept en operationeel maakt ten behoeve van zijn toekomstig functioneren in het onder wijs. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit dat de meeste studenten in Tilburg katholiek zijn. Reorganisatie katholieke onderwijzers Het Katholieke Ondcrwljszers- verbond en de vijf diocesa ne, respectievelijk interdioce sane organisaties van katho lieke onderwijsgevenden, die daarmee verbonden zijn, zul len van januari af een nieu we federatie vormen: de Ka tholieke Onderwijs Vereni ging. De oprichtingsvergadering, waarbij kardinaal Alfrink en staatssecretaris mr. C. E. Schelfhout van Onderwijs aanwezig zullen zijn, wordt gehouden in Utrecht op 3 ja nuari. Tot nu toe was het Katholiek Onderwijzers Ver bond georganiseerd in vijf bonden, overeenkomstig de vroegere diocesane indeling van ons land. De Katholieke Onderwijs Vereniging, met ruim 34.000 leden de grootste vereniging op dit gebied, zal worden onderverdeeld naar de verschillende vormen van onderwijs en schooltypen. MEDISCHE DIENSTEN AARLANDERVEEN JBHZWAMMER- DAM: dokter K.GUi Zwammerdam, tel. 01726-3527. ALKEMADE - LEIMUIDEN - RIJN- SATER'.VOUDE: dokter J.A.Brink horst. Di Slapenseaslraat 6 Lel- 01721-1268; tel. 3079: dokter van Bentum. V'erdlhof 17. lel. 5075 hul o ten huize van de arts, aL leen na tel. afspraak. BENTHUIZEN - BOSKOOP: dokter M.W.J.P. Pompe. ZuidwIJk 2. Bos koop. tel. 01727-2038. BODEGRAVEN: za. dokter E.M.Bol, WUhelmlnastraal 35, lel. 01736-3113; zo dokter V.CaU. Noordstraat 48. tel. 01726-2030. HAZERSWOUDE KOUDEKERK: i dokter J.C.A.Sprangcrs. Busken I Huetstraal 22, Hazerswoudc-Rljndljk. tel. 01714-2344. BIJ ongevallen bellen: 01714-3278 b.g.jj. 2431 ol 2613. HILLEGOM: dokter NJ .Zimmerman, Hoofdstraat 140. lel. 15121. KATWIJK A.D. RUn VALKEN BURG - RIJNSBURG: dokter J.Bergman, Rijnstraat 2. tel. 12921. KATWIJK A. ZEE: dokter J.Lodder. Meeuwenlaan 3, tel. 14600. LANGERAAR - N1EUWVDEN - WOU- BRUGGE: dokter A.M. van Dongen, Nleuwveen. lel. 01723-101. LEIDEN: za. tot 10.00 u. eigen huls. arts. daarna tot zo. 24.00 u. tel, LEIDERDORP: dokter P. van 'I Woud, Hoofdstraat 40. tel. 30070; de diensten gelden van za. 9.00 u. tol 34.00 n s'BAM7n. dlKU Wllhelmlnalaun Koningin 5. Dijk Sr., Achterweg 6. tel. 3134. NIEUWKOOP - NOORDEN; dokte) H.J.W. Brinkman, Nieuwkoop, teL 01725-2570. NOORDWLJKgroepspraküjk. Want 01719-4643 van za. 8.00 U 8.00 u dokter Van SASSENHEIM: dokter H.Moerman Hoofdstraat 135, tel. 11119. VOORHOUT - WARMOND: doktei E.Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel APOTHEKEN ALPHENapotheek Allart, Raadhuis straat 206. Alphei, BOLLENSTREEKapotheek Sassen Hoofdstraat 198. Sassenheim apotheek Weyers held. H-xjlKracht 48. Koningin Jul.unulaan 1<H. Voorburg tel. 0708-864955 za. van 8.00 u. UI wljkseweg 113, tel. 070-992340 d WASSENAAR: upolheek Nauta. Java straat 49, /a. van 9.00-13.00 u.. ilnapotheek, Su-vinslrnat 203. Apa

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15