Kardinaal Alfrink tegen legalisering abortus provocatus ARKA wil minstens 23 dagen vakantie HiFA1 Anti-conceptiva wellicht in pakket ziekenfondsen van Ik dacht dat 't „poets" was Jonge Olifant: de zachtste. Nixon wil overleg met Europese leiders Alarm over zoutgolf IONDER DAG 25 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers IVENTER „Het ongeboren leven heeft eigen echten en daarom kan men niet stellen dat een noeder over het leven van een ongeboren kind kunnen beschikken met een beroep op eigen recht alleen." Aldus sprak kardinaal B. Alfrink >isteren in een toespraak tijdens de opening van iet nieuwe verpleegtehuis in Deventer, kardinaal herinnerde aan de eerder uitgegeven erklaring over abortus provocatus door de Ne derlandse bisschoppen. Hij zei, met de bisschop- i zeer veel medeburgers, bezorgd te zijn ver een eventuele legalisering van abortus. Hij neende dat de eerbiediging van het nog ongebo- en menselijk leven niet uitsluitend een christe lijk principe is, maar een algemeen menselijk uitgangspunt dat berust op menselijke waarden, die de mensheid niet kan miskennen zonder ei gen menselijke waardigheid prijs te geven. „Als we zouden toelaten dat jaarlijks duizenden en duizenden een begonnen, maar nog niet voldra gen menselijk leven vernietigen, zouden we voor zichtig moeten zijn met een veroordeling van de vroegere samenleving, waarin het christendom tekort is geschoten," aldus kardinaal Alfrink. Volgens de kardinaal zou men zich af moeten vra gen „of onze westerse cultuur niet tekort schiet in de eerbiediging van menselijk leven en of we niet hypocriet zijn, als we in woorden die eerbied verkondigen, maar metterdaad anders hande len." Van ei ichiphof is gisteren de nieuwe ambassadeur van India in Nederland, mgh Mahendra Bahadur aangekomen. Na zijn aankomst gaf hij ig commentaar op de gebeurtenissen in Oost-Pakistan. r verslaggevers fN' HAAG Het congres van i ARKA (Algemeen Rooms atholieke Ambtenarenvereni- nB) is van mening dat het mi- aantal vakantiedagen •or het gehele overheidsperso- *1 op 23 gesteld moet worden. •I hoofdbestuur is bereid dit in R.K. Centrale van overheids- rsoneel aan de orde te stellen. I voorstel om het minimum stellen op 23 werd gedaan lr de jongeren-afdeling van ARKA en aangenomen op de «de dag van het congres van ambtenarenvereniging in "Scheveningse Kurhaus. de agenda van dit ARKA-con- stonden een groot aantal .lover pensionering en pen- fcouitkeringen. Op voorstel van heer Loerakker heeft het egres besloten deze pensioen en niet nu te behandelen, op de agenda van het con 's voor 1972 te zetten. 'hij behoort ook een voorstel II de jongeren om de pen- *ngerechtigde leeftijd te ver- De jongeren zijn bereid "voor te betalen als dit grote ^ciële consequenties zou ten- Voorts stelden de jonge- 'ï°?r dat de ARKA bij de Weid aandringt op een ver van de inbouw van de A.O.W. en A. W. W.-uitkeringen bij gepensioneerden die een lage pensioengrondslag hebben. Voorzitter Loerakker wees na mens de ARKA het voorop lo pen bij de bevriezing van de ambtenarensalarissen nadrukke lijk van de hand. Hij wees daar bij op het gevaar van eenzijdige vrijwillige bevriezing van de sa larissen. zoals door enkele groe pen is voorgesteld. Hij verwees naar de dinsdag gepubliceerde mening van minister Geertsema dat die vrijwillige bevriezing ook gevolgen voor de lagere ambtenaren zal hebben. En wat de voorgenomen bezuinigingen van de overheid betreft zei de heer Loerakker: „We moeten als ambtenaren oppassen dat onze salarissen niet de sluitpost worden van de rijksbegroting". Hij pleitte voor de invoering van een inkomensvloer voor de laagst betaalde ambtenaren. ..Maar als je een vloer aan vaardt" aldus de heer Loerak ker, aanvaard je ook een pla fond" De aftredende hoofdbestuursleden de heren Andreoli, Coppens, Schipper en Schut werden bij acclamatie herkozen in hun functie. Als opvolger van het hoofdbestuurslid mr. Wernink werd de Arnhemmer F. J. M. Kruitwagen gekozen. Vóór vertrek Peking: Washington, (AP) Presi dent Nixon en president Pompidou van Frankrijk zullen 13 en 14 december op de Azoren besprekingen voeren over internationale vraagstukken voor Nixon naar China en de Sovjet Unie gaat, aldus heeft het witte Huis gisteren bekend gemaakt. President Nixon zal van zijn verblijf op de Azoren gebruik maken voor een ontmoeting met premier dr. Marcelo Gae- tano van Portugal. De Azo ren behoren tot Portugal. Ook de Britse premier Edward Heath en de Westduitse Bonds kanselier Willy Brandt zullen dit jaar nog ontmoetingen met Nixon hebben. Dit heeft het Westduitse persbureau DPA in kringen van de westelijke geal lieerden in Berlijn vernomen. Het inititatief voor deze ge sprekken met de westelijke lei ders is volgens Franse waarne mers van de Amerikaanse pre sident uitgegaan. Het feit dat ook de minister van financiën John Conally, de pre sident zal vergezellen wijst er volgens politieke kringen in Washington op dat bij de ko mende topgesprekken de econo mische financiële toestand in de wereld voorop zal staan. Volgens Franse politieke waarnemers zou Nixon voor zijn bezoeken aan Peking en Moskou eerst de Brit se, Westduitse en Franse leiders willen raadplegen. De ontmoeting tussen Nixon en Pompidou die tegelijkertijd in Parijs en Washington werd be kend gemaakt, zal een strikt za kelijk karakter dragen, aldus heeft perssecretaris Ronald Zieg- ler van het Witte Huis medege deeld. Nixon keert direct na afloop terug naar Washington. Nixon heeft eerder reeds gezegd dat hij j voor de reizen naar Peking en Moskou overleg wil plegen met de westerse bondgenoten. I V Er is waaraGhtig wel een jonge jenever die zacht is als fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeidis. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. Minister Stuyt: in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) staat „niet onwelwillend tegen de opneming van anti-conceptiemiddelen in het ziekenfondspakket". De minister heeft dit gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van zijn begroting voor 1972. De regering staat positief tegenover het gebruik van geboortenregelende middelen, aldus de minister. Zo spoedig mogelijk zal over deze een bedrag van 14 miljoen gul zaak verder worden gesproken den gemoeid, in een openbare vergadering van de kamercommissies voor Ten aanzien van de toekomstige volksgezondheid en voor Sociale ontwikkeling van de volksge- Zaken. Met de opneming pil in het ziekenfondspakket is 606e Staatsloterij 24 november 1971 Tweede klasse prijzen van: 15,Zijn gevallen op nummers eindigende op 50,Zijn gevallen op nummers eindigende op 50,Zijn gevallen op nummers eindigende op 100,-— Zijn gevallen op nummers eindigende op 100,Zijn gevallen op nummers eindigende op 200,Zijn gevallen op nummers eindigende op 400,— Zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000,Zijn gevallen op nummers eindigende op 93 03 267 875 516 247 6768 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer 006351 057320 006344* 083947 004720 5.000,is gevallen op het nummer 058526 0.000,— is gevallen op het nummer 037390 extra prijs van 100.000,is gevallen e serie B op het nummer: 081629 ;en troostprijs van 2.000 op nummer 081629 elk van de andere series, een extra prijs van 100.000,is gevallen serie B op het nummer 017186 en troostprijs van 2.000 op nummer 017186 elk van de andere series. Let wel: op het met een gemerkte nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. ruimere bevoegdheden te geven en hem te belasten met de coör dinatie van het gehele beleid ten behoeve van het milieube heer. De oppositie diende een zevental voorstellen in tot wijziging der begroting, waar vele miljoenen mee zijn gemoeid. Onder meer werd gevraagd met spoed in Zuid-Holland een milieudienst in te stellen, die op deskundige wijze vooral de luchtvervuiling kan aanpakken en tegenspel kan leveren tegen de vervuilen de industrie. Op de begroting zouden volgens de oppositie ook gelden moeten worden uitgetrokken om de sa nering van de meest vervuilen de bedrijven in de Rijnmond aan te pakken. Als dergelijke bedrijven zouden moeten slui ten, zou financiële steun kunnen worden gegeven om de produk- tie elders op gang te brengen. zondheid zei de minister dat twee aspecten hem met zorg vervulden: de vermindering van de waar dering voor het menselijk leven. de sterke toeneming van de kosten van de gezondheidszorg. „Wat betreft de waardering voor het menselijk leven meen ik stellig", aldus de minister, „dat we ongeacht onze levensbe schouwing ervan moeten uit gaan dat het menselijk leven een onaantastbaarheid bezit, die men niet ongestraft terzijde kan stellen. Het rijden onder invloed van ster ke drank of medicamenten bij voorbeeld en het nemen van on toelaatbare risico's in het ver keer is in zekere zin een uiting van onvoldoende waardering voor de waarde van het leven der medemens", aldus de minis ter. Dr. Stuyt deelde mee dat een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld naar de „ontstellende cijfers" van de verkeersonvei ligheid. „Bijna 4000 doden per jaar in het verkeer, en 10.000 ge wonden, dat is een ontstellende zaak waarbij wij ons niet mo gen neerlegen". De oppositie diende in tweede in stantie een pakket eisen in, waarin om een krachtiger be leid tegen de milieuvervuiling wordt gevraagd. Nadat de mi nister zonder strubbelingen zijn beleid ten behoeve van de volksgezondheid had verdedigd, kreeg hij van de oppositie te ho ren dat het kabinet veel meer moet doen ter bescherming van j het milieu. Minister Stuyt zal in de loop van volgende week op de vele vra- gen en wensen antwoorden. In tussen heeft de oppositie van PvdA, PPR, en D'66 een motie I Fidel Castro, nog steeds op bezoek ingediend om de minister veel de wereld, de mijnwerkers toe. ULVENHOUT ,,Ik dacht eerst dat het „Poets" was, je weet wel, dat tv-programma waarin de mensen in de ma ling worden genomen. Later dacht ik: dat is geen echte agent. Die mannen zin erop uit een auto te pakken te krijgen". Die laatste gissing van de Ulvenhoutse smid, d$ heer Frans van den Meysenberg, was midden in de roos-. De agent was overigens wel echt. De heer Van den Muysen berg was woensdagmorgen omstreeks negen uur, nadat hij een klant in Oosterhout had bezocht, met zijn Capri op weg zijn smederij in Ulvenhout. Door een puur toevallige oorzaak koos hij de weg via Dorst, door de Seterse bossen. Midden in het bos, net voorbij de Seterse bergen, zag hij een agent op de weg staan, die hem sommeerd te stoppen. De heer Van den Muysenberg: „Ik dacht aan een controle of zoiets, mar de aent zei: „Me neer, ik moet uw auto hebben. Ik zei: „Dat lijkt me toch wel wat gek". Daarop legde de agent me uit dat de burger, die zich bij hem bevond en op wie ik nog nauwelijks had gelet, hem onder schot hield. De man had een doek over zijn hand. Die lichtte hij op en toen zag ik inderdaad een revolver. Maar ja, je auto afgeven, dat doe je zomaar niet. Ik zei nog zoiets als: ze schieten een mens maar niet dood. De agent drong aan: meneer, doet u nou wat hij zegt, want hij schiet". „Ik dacht aan „Poets" en daar zei ik wat over. Maar de agent zei dat het bittere ernst was. Daarna vertrouwde ik ook de agent niet helemaal meer. Ik dacht aan de verkleedde auto dief of zoiets". Tot driemaal toe weigerde de heer Van den Muysenberg zijb Capri te verlaten. Toen greep de gewapende man in. Hij liep om de auto heen, trok het por tier aan de bestuurderskant open en snauwde: „Kom eruit verdomme of ik schiet je ka- pdt". Iets in zijn toon waar schuwde de Ulvenhoutse smid, dat het „Poets" in elk geval niet was en hij stapte uit. Ter wijl de Rotterdamse hoofdagent van Hattem gedwongen werd achter het stuur plaats te né men, maakte hij nog een excu serend gebaar met zijn armep en vroeg de heer Van den Muy senberg zo vlug mogelijk de po litie in te lichten. „Even later kwam er een man langs met een auto. Hij stoptè en keek wat raar op van mijn verhaal, maar hij nam me toch mee naar Dorst. Daar ging ik op zoek naar de plaatselijke po litie". Ontvoerder van agent nog steeds spoorloos ROTTERDAM de politie van Roosendaal heeft de hoop opgegeven de ont voerder van de Rotter damse hoofdagent Van Hattem nog te zullen vin den. Men acht de kans bijzonder klein, dat de man zich nu nog in de omgeving van Roosendaal ophoudt, nadat hij woens dagmorgen bij Wouw de witte Mercedes achterliet, waarin hij enige tijd had geprobeerd definitief te ontkomen aan de politie macht, waarin hij enige tijd had geprobeerd defi nitief te ontkomen aan de politiemacht, die een klopjacht op hem had ge opend. Politiekorpsen in Nederland en in de buurlanden hou den zich overigens nog in tensief bezig met de spec taculaire ontvoering van de Rotterdamse hoofd agent, in de hoop de da der te kunnen grijpen. Volgens de Rotterdamse po litie ontbreekt op het ogenblik elk spoor van de man, die na een mislukte inbraak in Rotterdam hoofdagent Van Hattem gijselde en urenlang met hem in vier verschillende auto's door zuid-west Ne derland reed. De politie zegt ook nog steeds niet te weten, wat de identiteit is vsn de man. De Arn hemmer, die woensdag morgen vroeg tijdens de inbraak werd gearres teerd, is niet van plan de naam van zijn gezochte compagnon te noemen. Bekend is geworden dat de gezochte man bij een Roosendaalse kapper is geweest, waar hij zich heeft laten scheren en zich een „stekelhaarmo del" heeft laten knippen. (Van een onzer verslaggevers) Dordrecht/Rotterdam Het wa terleidingbedrijf in Dordrecht heeft alarm geslagen over een grote zoutgolf die Nederland is binnengedrongen als gevolg van de storm in het weekend. Op verschillende meetpunten in de omgeving van Dordrecht wer den zoutgehalten gemeten die ruim drie keer zo hoog waren als tijdens de watersnoodramp in 1953. Toen was dit 1000 mgr. per liter nu 3514 mgr. per liter. Normaal is dit 100 A 200 mgr. Intussen heeft minister Schmelzer laten weten dat de regering het niet gewenst acht zich uit te spreken over de vraag of de Franse zoutlozingen in de Rijn al dan niet een schending van re gels van volkenrecht betekenen. „Mochten echter onverhoopt de uitkomsten van het thans ge voerde overleg onbevredigend blijken te zijn dan zal de Neder landse regering nader moeten bepalen wat haar te doen staat", aldus de minister. Organisatie inrichtingen bescherming kinderen slecht DEN HAAG (ANP) „De inrich- tingen voor de justitiële kinder bescherming worden slecht georganiseerd", zo luidt een conclusie van een onderzoek dat het instituut voor toegepaste so ciaal-psychologisch en agolo- gisch onderzoek van de univer siteit van Amsterdam (Intagon) op verzoek van het ministerie van justitie heeft verricht. Th. Laan weer kandidaat K.V.P.-voorzitter (Van een onzer verslaggevers) Den Helder De afdeling Den Helder van de KVP heeft gede puteerde Th. Laan kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de KVP. Den Helder heeft bezwaar aangetekend tegen de manier waarop het KVP-partiJ- bestuur de kandidaatstelling voor het dagelijks bestuur heeft geregeld. Chili, sprak gisteren in de grootste ondergrondse kopermijnen van

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9