Maskerette doet opnieuw 'n gooi de gunsten oud naar van Jong en „Vlieg er eens uit" IHoe kunnen we Hazerswoude groen houden? TER AARSE HUISMOEDER: WD STELDE VRAAG: Sint kreeg paleis aan angevoort maleis, rgelcom ling W( DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN „De familie Pop per in de nieuwe bezetting gaat daar zitten. Nou komt die spot hier. De admiraal van de Zuidpoolexpeditie stelt zich op (nee, jullie blijven zitten, je blijft zit ten tot die spot wég is). Harder praten, dat ver staat geen kip..." Mevrouw W. J. Stam-van der Staay drilt haar Maskeret- te. Ze duikt ineen, zwaait expressief met de armen, trekt gezichten die ten voorbeeld moeten strek ken, bezweert, vuurt aan, stuift op, lacht nu en dan tevreden of laat haar stem uitschieten als de expeditie in verkeerd vaarwater dreigt te raken. Mevrouw Mien Stam is rusteloos. Straks, na de energie ver slindende repetitie, is ze doodop. Dan hééft ze het niet meer. Mevrouw Stam zwoegt met haar kinderen naar een resultaat dat bo ven de middelmaat ligt. „Pfff", zegt ze na afloop, kw} „dat is nou es een heel ge zonde vermoeidheid. Ik krijg van die kinderen de respons die ik voor dit werk nodig heb". <k aan Tent In februari 1967 maakte de Leidse kinderoperette groep Maskerette haar debuut in het Leidsch Volkshuis. Dat was met Ame- leoranna en de groene paraplu en met Geniet met Garantie. Het werd een slaand succes, een presentatie die klinkt als een klok. „Maskerette beschikt over talent", werd toen geschreven. Aani De televisie kwam erbij om Meester Vosch, een bruisende kindermusical, in de publiciteit te brengen en nog geen jaar la ter werd deze Meester Vosch (met sch) op de langspeelplaat vastgelegd. Het kon niet op, dacht men. Mevrouw Stam re gisseerde en inspireerde en haar zus Tonny Weidner-van der Staay was steeds de voor treffelijke muziekbron. Twee jaar is het nu rust geweest bij Maskerette na die stormach tige beginperiode. De operette- groep scheen ingedommeld. „Het werk was in de slop ge raakt. Commercieel liep het niet zo", vertelt mevrouw Stam. „Bijvoorbeeld die plaat van Meester Vosch, daar hebben we drie vijfenzeventig mee ver diend. Stom natuurlijk. Die plaat was een dood iets. Er liep te veel tekst doorheen en dat is ln het LAK-theater aan het Levendaal men gisteravond hard aan het repeteren voor de uitvoering van aanstaande zaterdag. voor iemand die die musical om, Schoolslag en andere vro- niet heeft gezien niet om te lijke muzikale zaken, nu die pruimen. Grandioze fout van meneer Popper furore gaat ma- ons om niet doordacht te werk ken. Dank zij de inzet van ie- te zijn gegaan en die plaat le- dereen: schrijfster Mien Stam, vente te maken. We zouden het Tonny Weidners opvolgster Ada heel anders moeten doen. Neem nou eens Ja zuster,, Nee zuster allemaal liedjes en geen verbindende tekst erop. Toch spelen we met de gedachte, op nieuw een plaat te gaan maken, gewoon losstaande liedjes uit ver schillende musicals". Het heeft Maskerette nadien te gengezeten. Ook al omdat Ton ny Weidner niet voldoende gele genheid meer had om zich aan het werk te geven. Maar deze kinderoperettegroep was een maal gebaseerd op enthousias me en dat enthousiasme is te ruggekeerd. Komende zaterdag middag en -avond wordt in het LAK-theater aan het Levendaal opnieuw een gooi gedaan naar de gunst van jong en oud met een nieuw spel: Meneer Popper en zijn pinguins. Het ziet er naar uit, dat na Ameleoranna en Garantie (goed voor uitver kochte zalen), Mannetje Keer- der Bent, wier optreden Leiden en omgeving bij jeugdor kesten en solistische uitvoerin gen achter vleugel of clavecim- bel niet meer weg te denken is en die nu al bijzonder vrucht baar werk heeft geleverd door voor Popper opgewekte en fris se muziek te schrijven en deze ook te spelen, mevrouw Lee- met haar decors, de 16-jarige zoon van mevrouw Stam, Jan Hendrik, het hulpje van „Wif", en mevrouw M. Renaud, die Maskeretje helpt met alles wat mogelijk is, een echte klaar- staanster. ,Maar ook de ouders van onze kinderen (kleintjes van 6 tot 9 jaar en „groten" van 9 tot 12) hebben zich geweldig geweerd. Het is een onvoorstelbare sa menwerking: moeders naaiden aan pinguinpakken en zorgen voor limonade. In het Volkshuis heeft Meneer Popper in zes weken geschreven, ingestudeerd en opgevoerd proefgedraaid en daarna is het spel op kritiek van de ouders hier en daar om gezet. Met die mensen is het ge woon boffen", vindt mevrouw Stam opgetogen: „de zaal komt vol, hoe dan ook. De sportiviteit spreekt overal". Maskerette werd destijds „in god delijke argeloosheid" opgezet. Het was voor mevrouw Stam, die de jonge jeugd als hoofd van een kleuterschool al eerder heeft leren kennen, een uitda ging. Zij wist wel wat anders voor saaie en taaie ouderavon- dat r Als bundelaarster van kinderliederen is mevrouw W. J. Stam-van der Staay, de geestelijke moeder van Maskerette. erg actief ge weest. „Een mandje vol amandelen" (werkelijk ritselend van de noien) Ikwam in 1963 uit en beleeft al weer z'n vijfde druk. Het is een bundel liedjes voor rkleuters en jonge kinderen, oude, nieu we en buitenlandse liedjes (met de vertaling erbij) en voor de feestelijke dagen. Ook enkele, doorr Maskerette uitgevoerrde, musicals zijn in druk verschenen. In het voorjaar komt „Tierelieren in de noteboom" van de uitge ver. Het wordt een verzameling volksliedjes, ook eigen teksten op zetting van Ada van der Bent. In deze notenboom zitten Franse, Duitse, Spaanse en ook bijvoorbeeld Toon Hermans' nonsensliedjes (Nottebelle enz.) negro spirituals, canons, speel- stukjes voor sehoolorkest en twee mini-musicals met fragmenten uit De kinderen 'van de grote Fjeld en Tom Sawyer Henk Briër zette Tom voor Tierelieren op muziek. In de Kerstvakantie gaat Mien SÈam weer een musical voor jonge kinderen schrijven. Deze gaat Spaghetti voor Menetti heten. Te gen de komende lente zal Maskerette dit spel op de planken gaan zetten. Ook hier is de muziek van Ada van der Bent. waar maken, mevrouw Stam. Zo rolden de eerste kinderlied jes uit haar koker. Er kwamen opdrachten van uitgeverijen om kinderspelen te verzamelen en zo kwam Maskerette een „uit proberen" van de stukken in de wetenschap, dat er een enorme behoefte aan was. Mien Stam heeft van jongsaf mu ziek gemaakt, ze speelt nu nog viool in een kwartet op karher- muziekavonden. „Heel matigjes, hoor. Ik ben alleen reusachtig brutaal op dat instrument. Dat is m'n hele instelling, óók bij Maskerette. Het is gewoon tas ten en dan lükt het". Het is een ervaring van mevrouw Stam, dat op de lagere scholen te weinig aan muziek wordt ge daan. „Op de middelbare school kan een kind dan vaak niet meer spontaan muziek maken. Vooral boven de grote rivieren is het armoe. Daar halen de kinderen met moeite een hoge c. In het zuiden op katholieke scholen is dat nu eenmaal roya ler bedeeld wordt veel meer gezongen: daar zingen ze ge woon drie tonen hoger. Gek, maar waar. Ik geloof, dat elk kind van nature graag zingt; als kleuter maakt het al z'n ei gen liedjes. Een moeder zou alert hiervoor moeten zijn, voor die diepste gedachten van dat kind zoals die in dat liedje tot uiting komen. Op de consultatie bureaus zou door de artsen de aandacht hierop moeten worden gevestigd. Waar een kinderlied niet tot gelding komt heeft dat ten nauwste te maken met taal- armoede in achtergebleven ge bieden. Een kind vind ik altijd belangrijker dan een schone vloer en keuken; het heeft de aandacht nodig die het ver dient". In Maskerette kan mevrouw Stam, die zelf haar teksten schrijft, haar ideeën botvieren. „Wij leren een kind zich vrij te bewegen op het podium, ook vrij naar het publiek. Als er iets mis gaat moet het kind zelf in staat zijn dat recht te trek ken, zodat de verantwoordelijk heid bij de groep komt. Het mag geen zaak van volwasse nen zijn. Natuurlijk is er disci pline, maar niet te strak (op de uitvoeringen heb je geen kind aan ze, hoewel het op de repeti ties soms een losgeslagen bende lijkt). Bij Maskerette heerst een stilzwijgend compromis; weder zijds respect voor de leiding èn voor de kinderen. Ik kan kette ren bij de repetities, maar dan kijken de kinderen me aan en zeggen: „u bent toch nooit écht boos, mevrouw Stam?" Voor zaterdag wordt er hard ge werkt, gezongen en geacteerd. Het is hetzelfde ontwapenende Maskerette van een paar jaar terug, hetzelfde enthousiasme en elan. Het worden weer koste lijke belevenissen in het LAK- theater. De vaart en niet ver slappende aandacht zijn er al. Over Popper uit Kwakkeldam en zijn pinguïn, die „goek" zegt, zullen heel wat ouders na praten. „Het zal weer best luk ken", weet mevrouw Stam; „de twijfel heb ik alleen de avond tevoren. Maar dan is het tóch al te laat". TON PIETERS HAZERSWOUDE „Kunnen we „De bevordering 1 Hazerswoude groen houden?' ïu]pfl Slechts weinig ingezetenen van ooi het tweelingdorp gaven gister- avond in het Nederlands Vereni gingsgebouw acte de présence op een bijeenkomst, waar de plaatselijke VVD-afdeling deze Traag aan de orde stelde. Ge brek aan belangstelling voor za ken, waarmee men in de toe komst zo nauw betrokken kan raken? VVD-voorzitter J. Dek ker had graag een „volle bak" welzijn Skill '.«eden, drukt nu mede op de schouders -van de overheid", zei hij. „De sterke industrialisatie leidde er toe, dat haar taak meer be schermend, denk aan de vervui ling, is geworden." Ruimtelijke ordening is, volgens de heer Eling, een taak die een verstan dig beleid eist. Moeten we de economische welvaart nog sti muleren door industrieën aan te trekken en zodoende de leef baarheid onmogelijk te maken? onderwerp be- In de laatste jaren is het in' treffende de handhaving Hazerswoude als groengemeente aan de orde kwam. Niettemin hield de heer H.W.M. Eling een inleiding. 'e Leidse Courant, November 1921 - Weggewaaid - De zestien jarige dienstbode van den bur gemeester van Wervershoof, de herr A. Slot waaide van de stoep af te water en is later le venloos opgehaald, ïlectrificatie - De plannen voor electrificatie van den spoorweg Amsterdam-Rotterdam moeten zoover gevorderd zijn, dat ze reeds in 1924 uitgevoerd zouden kunnen worden. ieuwe tuchtschool - Gemeld wordt, dat door de regeering is aangekocht de tusschen Katwijk en Noord wijk liggende boerderij van Balkenende. Naar wij ver- lemen ligt het in de bedoeling dit tehuis in te richten als tucht school. Bij de boerderij behoort veel land. Aldus het persbureau vaz Dias. Advertentie - Voor Indië. Als re clame bieden wij thans aan so- liede Gepantserde Hutkoffer VPor 17.50 Lens en Co, Nieuwe Rijn. toe te water Hedenmorgen ge raakte aan het Rapenburg een i°nge koe, die met twee andere voortgedreven werd, te water. Hulpvaardige handen haalden het 'eest spoedig met behulp van louwen uit het koude water. Hazerswoude vrijwel verdubbeld. Het betekende: een sterke druk op de woongelegen heid. „Wij zullen ernaar dienen te streven mogelijkheden te vin den die de interesse voor vesti ging van meer industrieën in Hazerswoude sterk doet luwen," aldus de heer Elling. VVD-ge- meenteraadslid K. H. Dekker be steedde aandacht aan he streekplan „Rijn en Gouwe' waarin staat omschreven wat Hazerswoude aan uitbreidingen is toegestaan. Hij meende dat de kernen Hazerswoude-dorp en Hazerswoude-Rhynenburch ver schillend zijn georiënteerd: het dorp op land- en tuinbouw, Rhy- nenburch verstedelijkt daarente gen meer. Nadat de heer Dekker aan de hand van tekeningen nader op de bestemmingsplannen van zijn woongemeente was inge gaan, kwamen diverse vragen aan de orde. Moeten we wonin gen bouwen, uitsluitend naar ei gen behoefte, of moeten we bou wen met de mogelijkheid tot vestiging door forensen? Wat dat laatste betreft: dan zal Ha- zerswoudes 'groenstrook worden aangetast. Is hier meer moge lijkheid tot recreatie, hetgeen inhoudt dat dat voor industrie vestiging minder interessant is? Duidelijke conclusies wilde men staande de bijeenkomst niet trekken. Het sierteeltgebied, waarvan Ha zerswoude een groot deel uit maakt, kreeg eveneens aan dacht. De aanleg van de Burge meester Smitweg is belangrijk voor de toekomstige ontwikke- Maar dat zal ook onder en worden gezien, dat o v ld .de mankracht voor i m aan die ontwikke ling van het sierteeltgebied mee te werken, Dus zorgdragen i voor huisvesting. Beperkte wo ningbouw langs de Voorweg werd dun ook niet van de tafel I In de lucht ben je Veiliger dan op de weg TER AAR Ooit weieens ge hoord van een vliegende huis moeder? Een die om half elf 's morgens de koffie op een laag pitje zet, haar spullen bij elkaar zoekt en twee uur later in perfect Engels via de ver keerstoren vraagt of ze de lucht in mag? In Ter Aar woont er één. Mevrouw Groeneveld-Van Gils, een vrouw met een uitzon derlijk beroep. Hoe komt een vrouw er toe om te gaan vlie gen en wat komt er voor kijken eer je moederziel alleen het luchtruim kiest, vroegen wij haar. Het is geen toeval dat de Ter Aarse huismoeder de cockpit als hobby koos. Haar man ir. Groeneveld is ook vliegenier en dat bracht haar er toe om ook eens iets te gaan proeven van het beroep van haar man. In Hilversum bij instructeur vlie ger Hans Rijnenburg, leerde ze de eerste wankele stappen zet ten. Na haar opleiding kwam voor haar de grote dag. Ze moest alleen het luchtruim in. De dag herinnert ze zich nog als de dag van vandaag. Ze zegt daarover: „Het was grie zelig om alleen die grote ruimte in te gaan. Niemand kon me nu ter zijde staan, eventuele fouten corrigeren. Ik was aangewezen op mijn instrumenten. Daar moest ik op vertrouwen". Die eerste keer lukte alles tot in de puntjes. Zelfs bij de landing, het onderdeel waarbij het vlie- gershart dikwijls sneller gaat kloppen, verliep perfect. Benauwende ogenblikken heeft ze ook meegemaakt. Ze weet nog hoe tijdens die solovlucht moei lijkheden optraden bij de lan ding. De schrik sloeg haar om het hart en toen ze eenmaal met knikkende knieën weer vei lig op de grond stond, besloot ze nooit weer achter 't instrumen tenpaneel in een cockpit te gaan zitten. De chef-instructeur van de vliegschool in Hilversum stak echter een stokje voor dit voornemen. Je bent één van mijn beste krachten", zei hij, als je weggaat zal je deze stap betreuren. De vliegende huis moeder liet zich ompraten. „Kom", dacht ze, „ik laat me niet kisten, ik probeer het nog Ze heeft er geen spijt van gehad want ze vliegt nu als de beste. Op het vliegveld in Hilversum is ze inmiddels een vertrouwde verschijning geworden en doet ze beslist niet onder voor haar mannelijke collega's. Ze steekt ze eerder nog de loef af. Vindt ze het de normaalste zaak van de wereld dat vrouwen vlie gen? Ze moet natuurlijk wel aan een paar voorwaarden vol doen. Op de eerste plaats moet ze beschikken over een flinke dosis doorzettingsvermogen. Daarnaast komt het erop aan dat ze de honderden instrumen ten in de cockpit beheerst. Want treden er onverwacht moeilijk heden op dan komt 't er op aan dat je zonder een schrammetje weer op de begane grond terug keert". Is vliegen gevaarlijk? Voelt ze zich op haar gemak als ze op pakweg 3000 voet boven moeder aarde vliegt? De vliegende huis moeder uit Ter Aar vindt het vliegen niet gevaarlijker dan het rijden in het verkeer. Eén ding moet echter goed in de ga ten worden gehouden. Daar zegt ze: „Je moet beslist niet eigenwijs zijn in de ruimte. Dat kan fataal zijn voor je thuis komst. Een vliegtuig is geen speelgoed. Vliegtuig en bestuur der moeten één zijn, een hecht team vormen". Vliegen is bijl elke dag onderwerp van sprek in huize Groeneveld. Wat dan ter sprake komt zijn de vluchtplannen van beide lucht- klievers. Tezamen bespreken zij de routes die zij gaan vliegen. Mijn man is mijn steun", zegt mevrouw Groeneveld-Van Gils. „Die weet steeds weer de inte resse voor mijn hobby op peil te houden. Zoiets heb je wel nodig. Binnenkort begin ik wellicht ook nog aan een burgeropleiding. Dat zou voor mij het einde Als dit stukje leest, zitten ze beiden waarschijnlijk weer ach ter de stuurknuppel. Zij richting Duitsland of België en hij Enge land of Frankrijk. ZOETERWOUDE Zoeterwoude -krijgt medio '72 beduidend meer armslag voor het onderbrengen van leerlingen van de basis school. Dit gelijkvloerse gebouw achter het bejaardentehuis Em- maus gaat plaats bieden aan zes klassen. Voorlopig zal een gedeelte van de ruimte ook in gebruik worden genomen door een kleuterklas aangezien nog niet alle lokalen door de basis school zullen worden benut. GEMEENTE LEIDEN De Burgemeester der ge meente Leiden brengt ter openbare kennis, dat het College van Burgemeester en Wethouders voornemens is aan de Stichting Paard rijden voor Gehandicapten in Leiden en omgeving, ver gunning te verlenen tot het voor een tijdvak van vijf jaren bouwen van een hou ten manege op een op teke ning St. 4357 gearceerd aan gegeven terrein aan de noordzijde van de Verlengde Wassenaarseweg, zulks met vrijstelling ingevolge artikel 17 van de Wet op de Ruim telijke Ordening van de voor schriften van het geldende bestemmingsplan „Leiden - Pesthuispolder I960". Rechthebbenden op aangren zende en nabij gelegen per celen kunnen gedurende veertien dagen bij Burge meester en Wethouders schriftelijk bezwaren indie nen. De bouw- en situatie tekeningen liggen gedurende genoemde termijn voor een ieder ten Stadhuize (kamer 111) ter inzage. Beveiliging kruispunt in Hazerswoude in onderzoek HAZERSWOUDE Een afdoende beveiliging van het kruispunt Dorpsstraat-Gemeneweg is punt van bespreking tijdens een op 30 november In het gemeente huis te houden bijeenkomst Leden van o.a. (gemeenteraads) commissie planologie, vertegen woordigers van provinciale wa terstaat en het instituut Stad en Landschap gaan hierover praten. Daarna zullen zo spoedig moge lijk de besprekingen worden geopend, met diegenen die be langhebbenden zijn inzake de realisering van de beveiliging. Bij de provinciale waterstaat schijnen overigens al tekeningen te zijn, om het kruispunt effi ciënt te beveiligen. Leic 19 r LEIDEN De stichting „Win kelcentrum Langevoort"' te Oegstgeest heeft Sint Nico- laas een eigen paleis aange boden als rustpunt op zijn vermoeiende omzwervingen. Daarmee is voor vele Oegst- geester kinderen de bange broken van de luid gezon gen vraag: „Zou de Goe de Sint wel komen?" want als hij niet komt, kunnen ze hem zelf opzoeken. De Sint houdt daartoe sinds gistermiddag zitting in de „poffertjeskraam" tegen de torenflat aan de Lange Voort. De kinderen kunnen bij hem aanlopen als hun ou ders zich bij het boodschap- pendoen van een eentrce- nart ie hebben voorzien. Dat r niet alleen bij de heilige dakruiter maar ook bij de kinderen behoefte hestond aan zo'n ontmoetingspunt, bleek gistermiddag bij de opening van „Sint Nicolaas' Paleis".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5