ATTILA LADINSZKY VOELT ZICH AL FEYENOORDER Handbalbond geen sponsor nodig voor wereldtoernooi AMATEURCLUBS ZIJN TEGEN HOOFDKLASSE Vlak voor een wedstrijd zeg ik maar niks Patterson werkt aan rentree MevrBoom uit Enter DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 17 j DEN HAAG De meerder heid van de 1.063 verenigin gen, die uitkomen in de zon- dagamateurcompetitie van de KNVB is geen voorstan der van het vormen van een hoofdklasse. Dit is de voor naamste conclusie van een enquête, die de KNVB heeft gehouden onder de amateur verenigingen. Het is opvallend dat van de 990 verenigingen die aan de enquête hebben deelgeno men, bijna 40% geen mening heeft. Het merendeel van de „blanco" stemmen kwam van vierde klassers, die het minst betrokken zijn bij deze zaak. Wanneer de clubs-zon der-mening buiten beschou wing worden gelaten, blijkt dat voor-v en tegenstanders onder de huidige eerste klas sers elkaar precies in even wicht houden, waarbij de meeste voorstanders te vin den zijn in Zuid II en Oost en de meeste tegenstanders in Zuid I. Van de tweede-klas- sers stemde 31% voor, 55% tegen en 14% had geen me ning. Door de KNVB werd ook ge vraagd naar de reden van de tegenstanders, ervan uit gaand dat de verenigingen uit de hoofdklasse van de bond geen subsidie zouden ontvangen. De meeste clubs waren tegen wegens de hoge re reiskosten (30%). Andere afwijzingen waren: de grote reisafstanden (28%), het ont breken van subsidie (14%), vrees voor vermindering van de recettes (13%), weinig in teresse bij de spelers (9%). Ongeveer 6% van de vereni gingen noemde nog andere redenen. Dit is de heer Feringa, voorzitter van DCG, felle voorstander ESSEN Attila Ladinszky voelt zich al een beetje Feyen- oorder. Het bord met het wapen van de Rotterdamse club, dat een der wanden van z'n appartement boven een benzinestation in het centrum van Essen siert, vormt daarvan het bewijs. Toch wil de 22-jarige Hongaar nog niet te veel zeggen over eventuele transfer naar Neder land. Om de doodeenvoudige reden, dat de zaak nog lang niet rond is. Ladinszky: „Feyenoord en ik zijn het eens, wat dat betreft zijn er geen problemen meer, maar of Feyenoord tot een akkoord komt met Rot Weiss Essen, dient nog te worden afgewacht". Ladinszky, die op 23 maart van dit jaar een bezoek met een Hongaarse selectie aan Luik aangreep om het vrije Westen te verkiezen boven zijn vader land, behoort sinds het begin van dit seizoen toe aan Rot Weiss Essen. Spelen in het eer ste elftal was er nog niet bij omdat de club met Willy Lip pens en een Deen reeds twee buitenlanders het maximum in West-Duitsland onder con tract heeft. Ladinszky is echter wel gebonden aan Rot Weiss, dat de laatste maanden in z'n onderhoud voorzag en hem af en toe in vriendschappelijke wedstrijden en geregeld in het eerste amateurelftal liet spelen. Waaruit onmiddellijk blijkt, dat de FIFA hem niet, zoals de meeste andere voetballers die van achter het ijzeren gordijn gevlucht, een schorsing van een jaar heeft opgelegd. La dinszky: ,,Dat komt omdat ik niet ben weggelopen om in West-Europa prof te worden, maar omdat ik een politieke vluchteling ben". Niet gelukkig Hongarije betreurde het verlies van Ladinszky. Twee bestuurs lede nvan Vasas Budapest de clug, waarvoor hij speelde vertoefden 14 dagen in België om hem op te zoeken en pro beren hem op andere gedach ten te brengen. Janos Bedl, de in Nederland niet onverdeeld gunstig bekend staande nieuwe trainer van Rot Weiss Essen, vertelt dat laatste omdat La dinszky er zelf het liefst over zwijgt. „Het zou voor mijn fa milie onaangename consequen ties kunnen hebben als ik teveel zeg", vertelt de jonge vluchte ling, die met de publiciteit over z'n onderhandelingen met Fey- Fyenoord getraind en be ner „Want", licht hij toe, „de zaak is nog lang niet rond. Het is ook niet waar, dat er al een voorlo pig kontrakt van 2]A jaar is ge tekend. Ik wou maar dat het al zo ver was. Ik heb een week bij Feijenoord getraind en ben er nu al achter, dat spelen voor die club voor elke voetballer iets geweldigs moet betekenen". Ladinszky lijkt Essen graag te willen verlaten. En z'n verloof de, een zuster van de Duitse ex-international Horst Trimhol, gaat niet minder graag met hem mee. „Hoe eerder we weg kunnen, hoe beter het voor ons ATILLA LADINSZKY is. Als we naar Nederland gaan kunnen we ook gauw trouwen". Of Feyenoord gelukkig moet zijn met de ex-speler van Tatabanya en Vasas dient echter te worden afgewacht, want de reputatie, die hij zich tijdens zijn verblijf in Essen opbouwde, is niet de beste. Een journalist van de West-Deutsche Allgemeine Zei- tung de grootste krant in het Ruhrgebied noemde hem een jongeman, die zich veel in het uitgaansleven beweegt en al verschillende keren met de poli tie in aanraking is geweest na dat hij te diep in het glas zou hebben gekeken. Een bewering welke wordt bevestigd door de houder van het pension, waar Ladinszky na zijn komst in Es sen het eerst werd onderge bracht. „Drie weken heb ik het met hem aangezien, maar om dat hij geregeld dronken thuis kwam, heb ik hem eruit ge schopt". Hetgeen heel wat wil zeggen, want de pensionhouder is een vurig supporter van Rot Weiss Essen en verleent meer jeugdige spelers van de club thans nog onderdak. Janos Bedl „Met dat drinken valt het echt wel mee. Toen ie pas in het westen was, is ie wel eens uit gegaan, maar mag het mis schien? Het is toch logisch, dat zo'n jongen dan eens uit de band springt". En 1st van Kenderesi, nog altijd onder contract bij FC Twente, maar sinds enkele dagen in training bij Rot Weiss Essen, voegt daaraan toe: „Ik heb met Attila gevoetbald bij Vasas en nooit gemerkt dat ie niet se rieus leeft. Ik heb hem alleen maar leren kennen als een ge weldige voetballer. Een man, die voldoende kwaliteiten heeft om bij Feyenoord te slagen". Linksbuiten Ladinszky, die 23 keer in het Hon gaarse jeugdelftal speelde, twee keer voor het A-elftal en vier keer in de B-ploeg werd geko zen, speelt bij voorkeur links buiten, maar is ook op andere plaatsen in de aanval goed bruikbaar. Een opvolger dus voor Coen Moulijn? Janos Bedl: „Dat is voor mij helemaal geen vraag, ik ben er zeker van dat hij Moulijn kan doen vergeten. Hem groter maken dan ie is wil ik niet. Hij zal het zelf moeten waarmaken. Maar dat zal hij zeker doen want hij heeft er de kwaliteiten voor". Ladinszky zelf: „Ik ben niet bang om in' Feijenoord te spelen en zelfs niet om Moulijn te vervan gen, als ik daarvoor zou worden aangetrokken. Het gaat mij er alleen maar om bij Feijenoord te komen. Als dat maar eerst eens rond is, dan ben ik al lang tevreden". TON VAN DALEN PORTLAND De oud-wereld- kampioen in het zwaargewicht Floyd Patterson, 26, geeft het niet op en is weer bezig een gooi te doen naar de wereldtitel. In het kader van dit streven heeft hij in een gevecht tegen de 26- jarige Charlie „Emperor" Har ris zijn tegenstander in de zesde ronde k.o. geslagen. Dit gebeur de met een fraaie linkse hoek. Al eerder was Harris, ook al door een rechtse hoek, 9 secon den neergegaan. Patterson heeft als beroepsbokser nu 61 gevechten geleverd. Hij woog 88,5 kg. en zijn tegenstan der 99 kg. Harris deed gister avond het mooie werk, danste door de ring en maakte er fraaie geluiden bij. Maar het gelukte hem nooit door de ver dediging van de bekwame oud kampioen heen te breken. En toen Floyd eindelijk werkelijk loskwam hoorde Harris, zoals men in Amerika zegt, al spoe dig „de vogeltjes zingen". Scherpe tijd van Keiler INZELL Op de schaatsbaan van Inzeil heeft de Amerikaan se hardrijdster, Anne Henning gisteren met een tijd van 42,6 seconde een nieuw persoonlijk record gevestigd op de 500 me ter. De 19-jarige studente uit Chicago had als tegenstandster in haar race de Nederlandse oud-we reldkampioene Atje Keulen- Deelstra, die een tijd van 45 se conden rond liet noteren. Bij de heren sprinters bleek de Westduitser Erhard Keiler, win naar van het goud op de 500 meter op de Olympische Spelen van Grenoble, in blakende vorm te steken. Keller, die wegens een gescheurde spier dit seizoen nog niet eerder op de 500 meter had kunnen uitkomen, reed de af stand in 39,4 seconde. Tweede werd de Amerikaan Neil Blatch- ford in 39,8. Vervolgens kwa men de Noren Per Bjoerang (40,1), John Lind (40,2), Lasse Eskin (40,4), Ivar Eriksen en Erik Sunde (beiden (40,5). Andere uitslagen: 1.500 meter heren. 1. Ivar Eriksen, Noorwegen, 2.07.0; 2. Esskind, Noorwegen, 2.09.8; 3. Sunde, Noorwegen, 2.11.1; 1.500 meter dames: 1. Atje Keulen- Deelstra, Nederland, 2.22.5; 2. Akke Falkena, Nederland, 2.26.0; 3. Anne Henning, Verenigde Sta ten, 2.28.0. Boete en proeftijd voor Zalai DEN HAAG De tuchtcommis- sie van de sectie betaald voet bal van de KNVB heeft aan de trainer van PEC/Zwolle, Laszlo Zalai, een boete opgelegd van 500 gulden, waarvan 250 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Zalai maakte tijdens de wedstrijd PEC/Zwol- Ie—For tuna SC op 14 november een trappende beweging naar een speler van FSC. (Van onze sportredactie) UTRECHT De opbouw en de activiteiten van het Nederlands Handbal verbond zijn bij de grote heren van de Internatio nale Handbalfederatie niet onge merkt voorbij gegaan. Van 11 tot en met 19 december zal het NHV gastheer zijn van de gehe le internationale handbaltop. De schijnwerpers zullen dan gericht zijn op de Energiehal in Rotter dam, de Sporthal Catharijne in Utrecht, de Martinihal in Gro ningen en de Rijnhal in Arn hem, waar in de tweede week van december de wereldkam pioenschappen handbal voor da mes zullen worden gehouden. Via kwalificatiewedstrijden plaat sten zich Roemenië, Noorwe gen, West-Duitsland, Denemar ken en Oost-Duitsland, terwijl Hongarije, Joego-Slavië, Japan en Nederland (als organiserend land), hadden vrijgeloot. Favo riet voor dit spektakelstuk is Oost-Duitsland, dat Hongarije de wereldtitel afhandig zal ma ken. Onlangs wonnen de Oost- duitse dames in een sterk bezet toernooi in Roemenië van de De periode van voorbereiding heeft coach Jaroslav Mraz in middels afgesloten met een vijf de plaats in een internationaal toernooi in Roemenië. Het afge lopen weekeinde was Mraz in Arnhem in het sportcentrum van de NSF om de laatste hand Het visum van handbalcoach Mraz (foto) loopt op 31 december af. Hij heeft geen toestemming gekregen langer te blijven en zal naar Tsje- choslowakije terug moeten keren. Hij mag nog wel volgend jaar van 28 januari tot 22 februari mits zijn gezin in Praag blijft de he- renploeg komen trainen en in de periode van 13 tot en met 27 maart meegaan naar Spanje voor het kwalificatietoernooi voor de Olympi sche Spelen. te leggen aan de training. In dit wereldtournooi wil Mraz 'laten zien dat onder zijn leiding de handbalsport in ons land hard vooruit is gegaan. Eigen risico Wat de financiële consequenties van het wereldtoernooi betreft, is het bestuur van het NHV zeer optimistisch. De heer Munsert zei gistermiddag tijdens een persbijeenkomst in Utrecht: „Het Nederlandse Handbal Ver bond is verheugd over de pu blieke belangstelling. De voor verkoop loopt uitstekend en zoals het er nu uitziet, zullen we er uitspringen. We zijn fi nancieel vrijwel rond. We heb ben geen beroep gedaan op het bedrijfsleven. Het wereldkam pioenschap organiseren we dus zonder sponsor. Het NHV heeft een begroting gemaakt waarin vijfentwintig procent eigen risi co zit". NHV-woordvoerder Schimmel was enigszins ontstemd over het be sluit van de Internationale Handbalorganisatic om geen Nederlandse scheidsrechter aan te wijzen. „Tijdens de loting in Zwitserland hebben we alles ge probeerd om onze internationale scheidsrechters op de lijst te zetten. Het is ons niet gelukt". Over het wereldkampioenschap zei de heer Schimmel: „Wij or ganiseren voor de propaganda en niet voor de prestatie. Het NHV wil in eigen land de zaal handbalsport stimuleren, en daarvoor is een wereldtoernooi onmisbaar". Psychisch sterk Bondscoach Mraz, die vorige week met het bestuur van het NHV naar Praag is geweest om zijn visum te verlengen, maar van regeringszijde geen toe stemming kreeg nog langer in Nederland te blijven, zei: „Wij hebben ons goed voorbereid op het were'dkamoioenschap. Een maal in de veertien dagen kwa men de meisies naar Zeist of Papendal. De ploeg is psychisch sterk. Ik verwacht-een zesde of zevende plaats. De handbalsport is in Nederland aan de opbouw bezig. Ik hoop dat we iets hoger eindigen dan de zesde plaats, maar dat is geen eis van mij". Truus Boom (rechts op de voorgrond) tijdens de huldiging van de wereldkampioen van Brno. ENTER „Je hebt natuurlijk geen normaal gezinsleven, dat is duidelijk. Vlak voor een wedstrijd zeg ik maar niks meer, dan laat ik hem zijn gang maar gaan. Dan moet hij zijn nukken af kun nen reageren. Maar dat weet je zo langzamerhand wel". Mevrouw Boom, een geboren Enterse, maakt er niet al te veel ophef over. Zij is ge trouwd met een van de beste Nederlandse amateur-stayers, Bert Boom. Voor haar is het niets bijzonders en de lasten worden weggewimpeld en ook over de prestaties, on langs nog derde in Varese, wordt niet veel drukte ge maakt. Het huis staat vol bloemen, want bij de revan chewedstrijden volgend op de wereldkampioenschappen werd Bert Boom in Amster dam eerste. Aan de schoor steenmantel hangen de gou den en bronzen plakken, en in de kamer staat maar één „Ik wil al die glimmende toe standen niet in de woonka mer hebben, ze liggen alle maal boven op zolder. Ik vind dat zo café-achtig al die glimdlngen. Die plakken niet, die blijven daar han gen". Mevrouw Boom, die meer van antieke spulletjes houdt, schiet in de lach... We hebben een keer alle bekers op een kast gezet, maar dat is geen gezicht". Van wielrennen moest me vrouw Boom eerst ook niets hebben. Ze moet efens gezegd hebben wat doen die gekken ook om zo hard te racen op die fietsen. Dat was tijdens de ronde van Goor, toen het gerucht ging dat Bert Boom bij 'n valpartij verongelukt was. Inmiddels is dat veran derd. „Door hem heb ik de sport leren kennen en ook waarderen, maar het is niet meer zo gezellig als vroeger. Vaak was er na afloop een feestje, en toen ontmoette je nog allerlei mensen, maar 't is nu wel anders. De jongens fietsen, gaan vlug de prijzen ophalen en dan snel naar huis. Vroeger ging ik wel vaak mee, maar dat doe ik nu niet zo vaak meer. Naar Amsterdam ben ik niet mee geweest, Bert kwam midden in dé nacht thuis, en heeft me toen wel wakker ge maakt, omdat hij eerste was geworden, maar vaak doet hij dat zelfs nog niet eens, omdat ik ook de hele dag nog werk, en er 's morgens weer vroeg uit moet". Extra zorg „Daarbij komt dan nog dat ik 's morgens natuurlijk eten klaar moet zetten, je hebt extra was, en met het eten moet je rekening houden met het feit dat hij aan top-sport doet. Extra van dit en extra van dat. Maar als er dan re sultaten behaald worden, dan ben je natuurlijk ook trots, dat wel ja". Zelf zou ze ook wel graag aan sport willen doen, maar daar is weinig tijd voor. „Ik zwem graag en ik zou ook best gymnastiek willen doen. Wielrennen, nee dat dameswielrennen vind ik maar niks, ik zie veel liever de mannen rijden. En ook dat damesvoetbal, dat vind ik geen gezicht. Het gekke is wel, dat die vrouwen vaak veel feller onder elkaar zijn dan de mannen. Maar voor mij hoeft het niet hoor". Ook het feit dat er weinig tiid over is voor plezierties, zoals uitgaan, feestjes e.d. weegt bij mevrouw Boom niet al te zwaar. „Ik ging vaak uit met een vriendin als Bert weg was, maar het alleen thuis zitten is wel eens 'n probleem natuurlijk. Toch wen je daar De vrouw de sportman getrouw Bert Boom bij een van de vele huldigingen. ook wel aan. En vakanties natuurlijk. Daar kom je in het seizoen niet aan toe. Dan moet er getraind worden, wedstrijden gereden enz. Dan is er geen tijd over. In september gingen we meest al met vakantie, maar dan vaak naar de kampioen schappen kijken natuurlijk". Voor mevrouw Boom. die bin nenkort na twaalf en een half jaar bij een confectiebe drijf in Wierden gewerkt te hebben ermee stopt, omdat er een blijde gebeurtenis op komst is, is dit wachten, het alleen thuis zijn, binnen af zienbare tijd afgelopen. Bert Boom is een van de oudere renners en hij zelf zegt: „Nog een jaar of twee wil ik mee doen, maar dan wil ik er langzamerhand mee stop pen. We moeten er namelijk ontzettend veel voor laten staan, en ik word ook een dagje ouder. Bij verjaar dagen moet je altijd vroeg weer weg, en het kost natuur lijk ook yeel geld". Rijk Mevrouw Boom valt in: „Ieder een denkt dat zo'n top-spor- ter wel rijk moet zijn. Ieder een denkt die zullen het wel goed kunnen doen, maar niets is minder waar. We hebben eèn auto, maar dat moet ook wel, want dan moet Bert weer naar Am sterdam, dan weer naar Ber lijn enz. Dan heb je een goe de auto nodig. Ik heb er al die tijd nog bij gewerkt om de touwtjes aan elkaar te knopen. Rijk zijn we er nooit van geworden hoor". Of ik weieens jaloers ben op de ronde-miss? „Ach, ja toch wel, geloof ik. Wanneer je man gewonnen heeft, en jij staat ergens achteraf te wachten en zo'n juffrouw fe liciteert hem het eerst, dan vind je dat niet zo prettig hoor. Dan ben ik wel eens een klein beetje jaloers. Maar meestal ben ik ze wel voor, dan vang ik hem op achter de streep". Roem? „Dat zegt me niet zo veel. De ene dag wordt je bejubeld en de andere dag zijn ze je weer vergeten. Zo gaat dat". Bert Boom maakt ondertussen zijn spullen klaar, en zijn vrouw veront schuldigt zich „Ik moet even boterhammen klaar maken hoor. Bert moet zo weg naar Berlijn, revanchewedstrijden, weet-u-wel".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17