Derde Wereld ontvangt voor 6 miljard wapens El Kamerleden voor de rechtbank ïnerverende ag voor vele chepelingen YYDM gaat op oude koers door zen in Prij handel hoger dan lonen Geen harde actie Lang leven Nederlandse en Zweedse vrouwen Metaal in deel van W.-Duitsland staakt Nieuw partijbestuur zal bestaan uit vijftien leden Katholieke Schoolraad oneens met ..0-71 "-aktie fSDAG 23 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) HAAG Enkele minuten voor half vijf gistermiddag ram Radio Nordsee weer in de lucht, nadat de etherpi- at gistermorgen tegen acht uur de uitzendingen had oeten staken, omdat het zendschip van de ankers was sgeslagen en op drift was geraakt. Discjockeys meldden t alles goed was aan boord. „We hebben wel een moei- ke en enerverende dg achter de rug, maar alles is uit- ekend. We zijn een beetje moe, maar we voelen ons rima". nende uren beleeftden ook de nanningen van het motor- iip Raamgracht uit Willem- d, dat bij het Lichtschip stuurloos raakte, de iepboot De Dollard, en de ense kustvaarder Oleto. Westduitse vrachtschip Nec- is vermoedelijk vergaan, t schip seinde, dat het bij het ense eiland Jutland in nood rkeerde. Schepen die het hip gingen zoeken, hebben de ken van twee van de zes be- anningsleden uit zee gehaald. De overigen worden, evenals schip, nog vermist, ïlebo 2, het zendschip van Ra- Nordsee, slaagde erin op ei- kracht de driemijlszone te reiken. De sleepboot Smits- nk sleepte het verder buiten- aarna op 800 meter van adio Veronica positie werd ge- zen. Raamgracht kreeg een defect de stuurinrichting, waarna deklading overboord werd ezet. Laat in de middag kon schip op eigen kracht ver- er. vermiste sleepboot De Dollard keerde gisteren tegen het mid daguur veilig terug in het ha ventje van Lauwersoog. Zondag avond ging veel tijd verloren met het zoeken van de juiste bebakening. Daarop werd uitge weken naar de haven van Schier monnikoog. Daar bleek de pier onder water te staan, zodat men voor anker ging. Men slaagde er niet in de thuishaven hier over in te lichten, waardoor men dacht dat het schip ver mist was. Deense kustvaarder Oleto agde er gisteren in onbe mand en ongedeerd de haven van Den Helder binnen te lopen. De bemanning was op de red dingboot Suzanna op weg naar Den Helder en zag met verba zing hoe de Oleto het Molengat tussen Texel en Den Helder in dreef. Toen dreigde het schip zelfs door de stroming via het Schulpengat weer het ruime sop te kiezen, waarop de Suzanne de rol van sleper op zich nam, wel ke rol later werd overgenomen door een boot van het loodswe zen, die het schip veilig aan de kade bracht. In Santiago (Chili) hebben zich onlusten voorgedaan tussen marxistische en anti-marxistische studenten. Links op de foto gooit een marxistische student een steen naar de politie, die tussenbeide kwam. Zijn medestanders draaien zich om, om de vlucht te nemen. i de vier overgebleven kin deren van de Israëlische vijfling i een maand oud is. De vijfde overleed destijds enkele dagen na de geboorte. Zeeuws weg vervoer niet meer over Scheldeveren SLUISKIL (ANP) De twee Zeeuwse beroepsgoederen ver voersorganisaties hebben zich gisteravond op een bijeenkomst met het actiecomité Wester- scheldeveren akkoord verklaard met het plan vrachtauto's te la ten rijden via Antwerpen en niet zoals nu gebruikelijk via de Westerscheldeveren. Voornamelijk voor vervoerders uit de Zeeuwsvlaamse ka- kanaalzone en Oostzeeuws- Vlaamse regio betekent een en ander een aanmerkelijk voor deel op het Westerscheldetarief. rief. 'EIST (ANP) De lonen in de handel zijn dit jaar gemiddeld met 6,75 procent gestegen, ter wijl de prijzen in de eerste tien maanden van het jaar vergele ken bij 1970 al 7,6 procent om hoog zijn gegaan. Er is dus voor de ongeveer 500.000 werk nemers die hun boterham in de handel verdienen, en wier loon volgens het CBS achterblijft bij dat van de gemiddelde werkne mer in het particulier bedrijfsle ven, nu al sprake van een reële achteruitgang in het inkomen. Dat constateerde de voorzitter van de katholieke bond van per soneel in' de handel, de heer P' A. H. Kafoe, gisteren in Zeist °P de bondsvergadering van de kbph. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Geen afbreken of opschorten van het georgani seerd overleg, geen mars op Nieuwersluis, geen nieuwe koers voor de vereniging van Dienst plichtige Militairen (V.V.D.M.). Wel een nieuw bestuur. Dat zijn enkele conclusies uit de algeme ne ledenvergadering van die vereniging gisteren in Utrecht. Dit heeft de minister min of meer bereikt met zijn brief van jl. vrijdag aan alle commandan ten dat straffen op het gebied van vrijheid van meningsuiting alleen kunnen worden opgelegd door de krijgsraad en niet meer door de commandanten zelf. Dat neemt niet weg dat er op de vergadering van gisteren toch enige moeilijkheden ontstonden juist over die vrijheid van me ningsuiting. Er werden drie mo ties ingediend, die dit onder werp behandelden en die gekop peld werden aan het overleg. De eerste motie had tot doel het georganiseerd overleg op te schorten totdat die vrijheid van Stockholm (DPA) De landen van de Derde Wereld hebben in het afgelopen jaar wapens ter waarde van 6 miljard gulden ontvangen, waarbij de vier grote mogendheden, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk 90 procent van de leveranties voor hun rekening namen. Tot deze conclusie komt het internationale insti tuut voor Vredesonderzoek in Stockholm in een vandaag gepubliceerd boek over de wapenhandel met de Derde Wereld. Het is de eerste omvangrijke pu- ranciers zijn van tanks, ge- blikaltie over dit thema en om- vechtsvliegtuigen en oorlogs- vat 910 pagina's met een nauw- schepen. gezette boekhouding volgens Uit het document, waaraan door vijf wetenschapsmensen vier jaar is gewerkt, blijkt dat het Midden-Oosten en het Verre Oosten met elk 37 procent de meester wapens ontvingen uit de arsenalen van de grote mo gendheden. De defensie-uitgaven in de landen van de Derde wereld zijn jaar lijks met neben procent geste gen, bijna het dubbele van de stijging van het bruto nationaal produkt. Na' Amerika en de Sovjet-Unie ko men Groot-Brittannië en Frank rijk op de respectievelijk derde en vierde plaats van de wapen leveranciers, maar ook Italië, Canada, de Chinese Volksrepu bliek, de Duitse Bondsrepubliek, Japan, Zweden en Zwitserland behoren tot de leveranciers van 91 landen van de derde wereld. Sp ionagevluchten boven China gaan door LONDEN De Amerikaanse ver kenningsvluchten boven China zullen ondanks Nixons komende bezoek aan Peking worden voortgezet. Volgens het gezag hebbende tijdschrift „Aviation"- week uit Washington zijn de „uitgelekte" berichten van het Witte Huis, als zouden de vluch ten door SR-71 vliegtuigen die op grote hoogte vliegen en door pilootloze toestellen boven China in een gebaar van verzoening zijn gestopt, eenvoudig onjuist. De toestellen zijn uitgerust met een automatisch zelf-vernieti- gingsmechanisme om te voorko men dat ze in communistische handen vallen als ze van geplande koers afwijken. AMSTERDAM (ANP) Voor de president van de Amster damse rechtbank heeft het kort geding gediend dat het voormalige Tweede Kamerlid voor de Nederlandse Mid denstands Partij, Jac. H. de Jong uit Vorden, nu optre dend voor de Democratische Middenstandspartij, heeft aangespannen tegen zijn oud-fractiegenoot, het NMP-Ka- merlid A. W. te Pas (Amsterdam) en diens fractiemede werker P. W. M. Dessing (Zaandam). NEW YORK (RTR) Vrouwen in Nederland en Zweden hebben de hoogste gemiddelde levens duur ter wereld. Nederlandse vrouwen mogen gemiddeld ver wachten 76 jaar en 5 maanden te worden, en Zweedse vrouwen 76,5 jaar. Alleen in Nederland, Zweden, Noorwegen, IJsland en Denemarken is een gemiddelde levensduur van 70 jaar of ouder voor mannen weggelegd. Vrou wen mogen dat echter in 41 lan den verwachten. Zeven landen hebben een bevol king van meer dan honderd mil- jaen: China, India, de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Indo nesië, Pakistan en Japan. Er zijn nu 1.784 steden met meer dan 100.000 inwoners, dat is 20 procent meer dan tien jaar ge leden. De grootste stad is Tokio met ruim 9 miljoen inwoners, gevolgd door New York, Lon den, Moskou, Sjanhai, Bombay, Sao Paulo, Cairo, Rio de Janei ro en Peking. De heer De Jong acht zich door drie aantijgingen tegen hem, die staan op een inlegvel van het NMP-nieuws van november, aangetast in zijn eer en goede naam. In deze aantijgingen wordt volgens de raadsman van het DMP-Kamerlid, mr. K. B. Meyer Swantee, de suggestie gedaan dat zijn cliënt strafbare feiten zou hebben gepleegd. Het gaat om de passages: „Nadat De Jong uit Vorden zich op on- oirbare wijze op 25 mei in de Tweede Kamer had gewrongen, en passant zich ook nog even, in strijd met de kieswet, de 18.000,— cautiegelden van de verkiezingen had toegeëigend, welke door Te Pas waren ge stort", en: „Wist u dat De Jong en zijn „clubje" tot op heden de geïncasseerde NMP-lidmaat- schapsgelden nog niet afdroegen doch deze gebruikten om hun eigen DMP-blad te financieren en zo gemakkelijk hun aanhangers op onze kosten gratis het lid maatschap 1971 van hun clubje konden aanbieden?". De raadsman releveerde dat het onderzoek, dat in opdracht van de procureur-generaal bij de Hoge Raad door de Haagse offi cier van justitie naar zijn cliënt is ingesteld schijnt te zijn afge- De Engelse acteur David Niven en zijn Zweedse vrouw H/or- dis, kwamen dezer dagen in Londen aan om wat kerstin kopen te doen. Vorige week beëindigde Niven de opnamen van de film .Koning, konin gin en knecht". sloten. Dit onderzoek werd mede op aandrang van de heer Dessing ingesteld. De heer De Jong heeft de minister van Jus titie gevraagd om publikatie van dit onderzoek. „Mijn cliënt maakt zich daarover niet veel zorgen," aldus de advocaat. Van onze correspondent BONN In Baden-Württemberg is gisteren de eerste officiële staking van Westduitse metaal- - arbeiders sinds 1963 begonnen. Zo'n 55.000 arbeiders, in hoofd zaak van de autofabriüken Daimler Benz en N.S.U. werden tot staken opgeroepen en van daag zouden daar nog eens 60.000 arbeieders bijgevoegd worden. et is de taktiek van de vakbond, I.G. Metall, om niet in een keer alle arbeiders in te schakelen, maar om zonder waarschuwing in bepaalde bedrijven te gaan staken. In deze West-Duitse streekgebied werken 635.000 metaalarbeiders. Het ziet er echter naar uit dat de vakbond (met 2,2 miljoen leden de grootste afzonderlijke vak bond in het westen) geen lange strijd wil. De bond heeft voorge-' steld om de onderhandelingen met een bemiddelaar te hervat- De bond eiste een loonsverhoging van 11 pet, maar de werkgevers wilden niet hoger gaan dan 4,& pet. Een voorstel door een arbi trair tribunaal, voor een verho- - ging van 7,5 pet voor zeven maanden en dan nieuwe onder handelingen, werd verworpen- door de werkgevers maar aan vaard door de vakbond. Nederland in Europese samenwerking technologie BRUSSEL (ANP) Nederland gaat deelnemen aan een project dat voorziet in de oprichting van een Europees centrum voor weersvoorspelling op middellan ge termijn. Dit project gaat in 5 jaar tijd 72 miljoen gulden kos ten plus nog eens 27 miljoen gulden per jaar. In totaal dus ruim 200 miljoen gulden. meningsuiting zou zijn bereikt. De motie werd verworpen. De tweede motie had ten doel het georganiseerd overleg op te schorten tot na de defensiede batten. Ook hier kon geen meer derheid worden verkregen. De motie werd verworpen. De der de motie had ten doel, geheel volgens het hoofdbestuur, om het georganiseerd overleg door te laten gaan maar met de be perking dat meer aandacht zou worden besteed aan de vrijheid van meningsuiting. Dat er ver der zou worden aangedrongen j op een instelling van een for meel overleg zoals dat ook met de vakbonden het geval is en dat de tuchtklasse Nieuwersluis zou worden afgeschaft. Deze motie werd door een grote meerderheid aangenomen. Overval-geld voldoende voor 700 beveiligingen DEN HAAG (ANP) Voor de ruim f 2 miljoen die overvallers dit jaar tot nu toe bij ruim hon derd bankovervallen hebben buitgemaakt hadden zeker ze venhonderd bankvestigingen voorzien kunnen worden van een sabotagevrije overval instal latie, aldus verkoopleider J. M. H. Albers van Alarma 33. De zevenduizend bankkantoren en ruim tweeduizend postagent schappen in Nederland zouden wanneer zij de handen ineen zouden slaan in principe voor een totaalbedrag van f 26 mil joen al doelmatig beveiligd kun nen zijn. Voorstel op partijraad KVP DEN HAAG (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad (NKSR) heeft verklaard de zorg te delen voor het onderwijsbeleid, die ook de organisatoren kennen van de manifestatie Onderwijs protest' '71. Ook de verontrus ting over sommige beleidsvooc nemens in de begroting van on derwijs en wetenschappen voor het komende jaar, die bij een aantal onderwijs- en vakorgani saties heerst deelt de raad. De NKSR is het echter niet eens met de wijze, waarop de organi satoren van 0-'71 incidentele be leidspunten aangrijpen voor de protestmanifestatie. Hij trad daarom niet tot de organisato ren toe, maar wijst deelname aan 0-'71 zeker niet af, aldus de algemeen secretaris van de NKSR, mr. L. A. Struik. Van onze parlementaire redactie Den Haag Het huidige partijbestuur van de KVP zal op de partijraad van 27 november voorstellen het nieuw te kiezen partijbestuur uit vijftien leden te laten bestaan. Voorts wordt een dagelijks be stuur van acht leden (thans ze ven) voorgesteld. De voordracht voor het nieuwe partijbestuur luidt als volgt: Voor acht „vrije plaatsen" ko men in aanmerking de drie voorzitters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. twee afgevaardigden van de K.V.P.- jongeren en voorts drie leden van de commissie Vrouw en Partij, te weten: mevrouw Borm - Luyckx te Emmeioord, mevrouw Leyten-De Wijker- slooth de V/eerdesteyn te Tilburg en mevr. Van Heel-Kasteel te Den Haag. De overige zeven leden zijn: mr. T. Brouwer te Wassenaar, drs. L. P. J. de Bruijn te Wijchen, S.Th. van BUsteiveld te Voor- hurg, dr. S.W.Couwenberg te Rotterdam, drs. A. M. A, J. Jans sen te Rijswijk (Z.H.), mr. J.Matti te Maastricht en mr. Coen Winters te Arnhem. Zoals gemeld luidt de voordracht voor het nieuwe dagelijkse be stuur: voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw uit Bennekom, vice-voor- zitters Th. Laan te Hoorn mej. G.S.M. Kok te Hoensbroek, leden drs. M.J.J. van Amers- voort te Veldhoven, mr. G. Ph. Brokx te Oosterhout, W.J.H.Derks te Sittard, A.J. Hebben te Chêvremont W.Nuyens te Tilburg (jongeren- voorzitter). Studiegroep luchthaven Z.w.-Nederland Rotterdam De luchthavencom missie van het overlegorgaan Zeehavenontwikkeling zuid-west Nederland onder voorzitterschap van de Rotterdamse wethouder mr. H. Polak gaat de drie loca ties in'de delta waar volgens de commissie-Falkenhagcn een tweede nationale luchthaven kan worden gevestigd, onder in ogenschouw nemen. De mogelijke de pedagigische academies „be teloord, op de Maasvlakte en in de „kop" van Goeree. Zes jonge Schotten in bergen gedood LONDEN (AFP-DPA-RTR) Zes jongelui die zaterdag op een wan deltocht door de Schotse Hoog landen verdwaalt waren, zijn dor evriezlng om het le ven gekomen. Een hefschroef- vliegtuig ontdekt gisteren de lij ken van de kinderen, vier jon gens en twee meisjes van vijf tien en zestien jaar, op nog geen kilometer van een schuilhut waarnaar zij op zoek waren weest. Het gezelschap was zaterdag ver trokken voor een bergwandeling in Cairngorms, noordelijk Schot land. De scholieren werden beT geleid door een 21-jarige lerares. Toen zij niet terugkeerden werd een speuractie op touw gezet. Zondag vond een helikopter de uitgeputte lerares die hulp was gaan halen. Op haar aanwijzin gen trokken hulpploegen erop uit om de vermiste scholieren te zoeken, doch zij hadden te kam pen met zware storm en hoge sneeuwbarrières. De slachtof fers, van wie sommige geheel onder de sneeuw bedolven wa ren, werden tenslotte door een helikopter gevonden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7