Leidse PAK- fractie heeft voor beleid- Menken motie van afkeuring „Lief zijn voor Teuns. moeten aan ons gezin maar we denken" GS keuren premie op doorstroming goed Huisvestingsambtenaren zijn niet dik gezaaid Kraken en kreperen Wijziging van telefoonnummers OP HET KRITIEKE MOMENT: Niet alles is goed bij woningverbetering RAADSLID DRIESSEN: HET LIJKT WEL OF DE STORM DE ZAAL IS BINNENGEDRONGEN JOAN, SJOUKJE EN MANJA: Drie Nederlandse solisten in „Holiday on Ice-revue?*J Boerhaavelaan 3 weken dicht MARKTEN Voorschot aan Jeugdsoos HR LEIDSE COURANT VOLGENDE WEEK ANTWOORD OVER HUURVERHOGINGEN Van onze raadsverslaggever LEIDEN Tot maandagavond a.s. hangt een zwaard van Damocles boven het hoofd van wethouder Menken, al thans boven het huisvestingsbeleid toegespitst op het huurbeleid bij gemeentelijke woningen van deze wet- nouder. „We willen nu een antwoord", riep mevrouw Ker ling als een keurige Dolle Mina, blakend van strijdlust. ,.We hebben al te lang gewacht." Driessen: „Nou, het lijkt wel of de storm van vannacht de raadszaal is bin nengedrongen." Het PAK gaf tenslotte, op Walle na, toe: nog één week. „Maar ik betwijfel of de wethouder met een genoegzaam antwoord zal komen", was alvast het perspectief van Roel in 't Veld, die in zijn heetgebakerde PAK-gelederen het zwaard van afkeuring dreigend liet bengelen. DS'70-er Zunderman had de in- Mevrouw Kerling had inmiddels DINSDAG 23 NOVEMBER IJ Plan Noord; en dan zijn deze huisjes aan de Bernhardkade nog Mevr. Kerling: Wethouder laat huurders zeven maanden in onzekerheid goede zaak, had op grond van art. 248 van de gemeentewet de tekst van een op 25 oktober aanvaarde motie geamendeerd teneinde meteen voor dit jaar nog 30.000 gulden uit te trekken. Ook een vierde motie van die oude datum werd opnieuw in gebouwd", namelijk die waarin de andere gemeenten opgewekt worden de financiële verplich tingen voor de in deze gemeente De motie werd tenslotte aangeno- wonende patiënten te garande- men met 21 tegen 15 stemmen, ren. Tegenstanders waren de wet- Wethouder mevrouw Den Haan- houders, de VVD-fractie, Zun- Groen vond dit „een loos ge- derman, de prot. christelijken baar, een lapmiddel. In elk ge- en KVP'er Cornelissens. „ïeL?,:!.k De burgemeester had ha» ach, voornemen gemaakt lijke aansprakelijkheid waar het gaat om 30 mille ben ik te bang." „We moeten aan on zin denken", viel Zunderman hem bij. Kwik (PAK) adviseer de: „De bijstand is er ook nog". Zunderman, opstuivend: „Ja, ik weet, dat u daar gemakkelijk naar toe gaat Roel In 't Veld (bijna terneerge slagen): „Ook ik weet niet ze ker, of het allemaal goed zal komen met Teuns, maar we moeten het uiterste doen." Als zijn ,-De Profundis" beleed hij: „Uit de diepte van mijn hart zeg ik dit." De heer Cornelis sens zal aan zijn gezin hebben gedacht en ging niet met de dragers van het Teunsbanier mee. Walle: „We kunnen altijd nog een stichting oprichten tot onderhoud van noodlijdende raadsleden." druk, dat mevrouw Kerling niet alleen het belang van de bewo ners wilde dienen, „maar ook andere belangen". Hij durfde het toch maar te zeggen. Trou wens, mevrouw Van Seters, die niet van grapjes houdt, was ook niet mis toen zij later haar me dewerking weigerde aan de c.v. van de roomse kleuterschool. De katholieke heer Ham moet haar toen achterwaarts hebben toegevoegd: „U zult het wel merken als we moeten stemmen over openbaar onderwijs En wat moet men niet denken van een dialoog tussen Waal (,.de wethouder weet geen ant woord (over de huurkwestie), omdat hij zijn zaken niet be heerst en Ham: „Je bent een flinke jongen, hoor"! Daartussen door wierpen enkele kopstukken vondsten als peper noten door de zaal, zoals Van Aken: „Een voorstel zal aan de raad gewordenen Porthei- ne: „Je moet geen voorstellen rauwelings in de raad gooienof Driessen: „We zitten in de Leidse debating club". Cornelissens en In 't Veld stonden weer lijnrecht te genover elkaar. De KVP'er had mevrouw Kerling bij haar aan val op Menken geïnterrum peerd, omdat ze „een heel ande re indruk van de feiten" gaf, waarop na enige tijd Roel uit riep geen genoegen te zullen nemen met verwijten zitten rekenen en liet de uitkom sten aan de pers geworden. Het ging over de huurharmonisatie (het optrekken van de huren van oude woningen tot het peil van de nieuwe). Als je de ge reedgekomen nieuwe woningen Dertig mille voor dr. Teuns goedkeuring hebben, al beslui ten we van alles. Dan pas is de staf geholpen. Het college is weer tegen." Voorzitter burge meester Vis herinnerde aan het gevaar, dat bij aannemen van de motie (en het geven van geld) de hoofdelijke aansprake lijkheid in de raad niet denk beeldig is. De heer Ham, vurig: „Deze staf heeft onze steun no dig. De wethouder heeft formeel gelijk, maar eventueel gaan we in beroep bij de kroon." De heer Lamers tapte uit èen an der vaatje: „De liefde voor het MOB van Teuns gaat bij mij zeer ver, maar voor een hoofde- om elf uur te kappen. Portheine herinnerde hem daaraan: „An ders bent u met uzelf in strijd." Dr. Vis: „Ook daar ben ik niet bang voor!"; „IK anders wèl", mokte Portheine. Het werd kwart voor twaalf. Wethouder Kret heeft nog mede deling gedaan van het feit, dat vandaag (dinsdag) de onderhan delingen over de Leidse Baan weer geopend zullen worden met G. S. Van Aken wil daarna zo spoedig mogelijk oriënterend overleg o.a. met raadsleden en de werkgroep Milieubeheer. ALPHEN AAN DEN RIJN De telefoonabonnees in het net Al phen aan den Rijn krijgen met ingang van 18 december a.s. te 00.00 uur een vijf-cijferig tele foonnummer. Zij krijgen een ze ven vóór hun huidige nummer. Een uitzondering op deze wijzi ging maken de telefoonnum mers 2651, 2652, 2658, 2659, 2664, 3346 en die met het cijfer zes beginnen. Deze abonnees heb ben reeds een nieuw, dan geldig toegewezen gekregen. Koudekerker veroordeeld na „stoeien" KOUDEKERK AAN DE RIJN/ DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 29-jarige man uit Koudekerk tot 100 gul den boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. >e man was wat aan het „stoeien" geweest in een cafeta ria in Koudekerk. De politie en de eigenaar van de cafetaria hadden echter een ander woord voor dit stoeien. Vernieling. Het was trouwens niet de eerste keer dat dit de Koudekerkenaar overkwam. Hij had ook al last gegeven in Hazerswoude. Dit al les was te wijten aan zijn „kwa de dronk", volgens verdachte. zijdigheid: „De heer C. moet niet alsmaar de wijze man blij ven spelen." De vermeende wij ze man vond de motie van af keuring te ver gegaan- „na de voorbereidingen door de wethou der". In 't Veld: „U werd al boos toen er nog geen sprake was van een motie". in de Merenwijk als „peilwonin- gen" neemt kom je bijvoorbeeld tot de volgende conclusies: dan zullen de in '69 gebouwde 4-ka- merwoningen aan de Topaas laan (met lift en c.v.) van 168 moeten worden opgetrokken tot het Merenwijkpeil van 276; de in '71 gebouwde 4 k.w. aan de Smaragdlaan doen nu 172, moeten 314 gaan opbrengen: de 5 k.w. in het Haagkwartier ('51) zouden van 128 naar 230 moeten gaan en de 4 k.w. aan de Leemanstraat ('49) moesten volgens de richtlijnen een huur gaan opbrengen van 255, dat is thans slechts 98. Waarmee ze maar wil zeggen, dat de raad eerst maar eens hierover de koppen bij elkaar moet steken, een- De raad heeft zijn hart verpand het werk van de staf van dr.Teuns, de uitgestotene van het officiële MOB. Deze mensen moeten daarvan is iedereen overtuigd voor Leiden behou den blijven. Maar het Rijk wil niet over de brug komen met geld. De heer Van Aken, onver moeid voorvechter van deze LEIDEN Als in een trage die volgens Aristoteles kwam de catharsis de bevrijden de functie tot slot gister middag precies op tijd om de benarde voorzitter Vis tot zegevierende held te maken. Bij de behandeling van huis vestingszaken door de betref fende begrotingscommissie vroeg mevrouw Kerling Simons (Pv.d.A/PAK) aan dacht voor het feit dat GS het besluit van de raad heb ben goedgekeurd om een doorstromingspremie toe te kennen aan Leidenaren die zich met achterlating van een goede en goedkopere wo ning in de dure Meren- grotingspost nog geen goed keuring werd verleend. De commissie had tevreden moeten zijn met het ant woord, dat de voorzitter bij herhaling aandrang op het provinciaal betuur had uit geoefend om een eind te ma ken aan deze situatie. Maar dr. Waal (P.v.d.A/PAK) voerde de spanning op met de vraag: „Wat gaat U doen als een van de gedupeerde bewoners een proces aanhan gig maakt tegen de gemeen te Leiden wacht U een ver oordeling af of betaalt U tóch maar alvast uit?" Voorzitter Vis hield zich groot: „U bedoelt: wacht U een uit- spraak af want een veroor deling is er nog niet zó- maar". En nadat er al we! een half uur gediscussieerd was over een actief bouw- en woningbeleid, kwam plots haastig als een Marathonlo per een ambtenaar binnen met een boodschap voor de voorzitter. Glunderend deel de de heer Vis mee, dat GS hun toestemming hadden j geven. „Was dat een afspraakje?" wilde mevrouw Kerling ten. En iedereen was tevre den. LEIDEN „Een actief bouw en woningtoezicht kan een wapen zijn in de strijd tegen de verkrotting", was 'n stel ling, die mevrouw Kerling-Si- mons (P.v.d.A/PAK) gister middag lanceerde als moti vering van haar vraag naar zo'n beleid. Wethouder S. Menken moest erkennen, dat het systema tisch woningonderzoek is ge staakt, o.a. als gevolg van een gebrek aan personeel bij de gemeentelijke dienst. Het onderzoek tot dan toe heeft anderhalf jaar geleden een globaal overzicht opgeleverd. De huisvestingsambtenaren zouden nog met die gegevens kunnen werken maar de mensen ervoor ontbreken. Er is op de begroting een post opgenomen om in de vacatu res te kunnen voorzien. Maar de vervulling ervan hangt af van „wie je voor dat geld kunt krijgen". „Wie hebben allemaal inzage in de woningcartotheek?" i formeerde mr. Waal. Uit het antwoord van wethouder Menken bleek, dat dat voor recht afhankelijk wordt ge steld van de motieven van de nieuwsgierigheid. De wet houder stelde een „Nota Wo ningbestand" in het vooruit zicht, die de raad volgend jaar wordt voorgelegd. Deze nota zal een beeld geven van het beleid voor renovatie, restauratie en rehabilisatie van de woningen in Leiden. LEIDEN Kees Walle (PSP/PAK) toonde zich gis termiddag bijzonder begaan met de „krepeergevallen" onder de Leidse woningzoe kenden. Hij vroeg waarom er nog geen opvangcentrum voor hen wordt ingericht, desnoods in barakken. ,,'n Opvangcentrum, daar zul len we niet aan kunnen ont komen", meende wethouder Menken. Maar de ervaringen met barakken zijn niet zo gunstig. Bovendien gaven de hogere authoriteiten zo'n ze ven acht jaar geleden, toen een soortgelijk voorstel ter sprake was, geen goedkeu ring omdat ze de grondprijs, mede in" verband met de houtbouw veel te hoog von den. Breng je bedoelde kre peergevallen in hotelletjes onder, met behulp van socia le zaken, dan loop je het risi co, dat hen dat hotel-leventje zo goed bevalt, dat je ze er nooit meer uitkrijgt. Daarom lijkt de enige oplossing, een bepaald huis tot opvangcen trum te bestemmen. In antwoord op vragen van de heer Walle, zegde de wethou ders voorts toe, dat er zo lang er nog geen opvangene- trum is tegen krakers geen harde maatregelen ge nomen zullen worden. Wel wordt op basis van hun motieven een zeker onder scheid gemaakt „tussen kers en krakers". De wet houder wilde het idee va: heer Walle graag bestuderen om voorlichting te geven over woningtoewijzing ei gevolgen daarop van kraken. LEIDEN Mevrouw Kerling- Simons (PvdA/PAK) stelt zich op het standpunt dat de hoge eisen van de gemeente lijke bouwvoorschriften de (eigen) woningverbetering door particuliere bewoners tegenerken. Haar fractiege noot mr. Waal vroeg wethou der Menken daarom, bedoel de voorschriften met soepel heid te hanteren. Die voorschriften vrijwel identiek aan de landelijke richtlijnen worden soepel gehanteerd, aldus de heer Menken. Maar men kan geen onverantwoorde constructies of voor de gezondheid ge vaarlijke situaties toestaan. goed, strak ijs." Een feilloze (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De vergadering van de Leidse gemeenteraad werd gisteravond een aantal malen opgeschrikt. Eerst was daar de motie van afkeuring van de so cialistische mevrouw Kerling-Si- mons over het beleid van wet houder Menken rond de huur verhoging inzake gemeentelijke woningen. De tweede schok viel aan het einde van de zitting te gen middernacht, toen in een motie - ingediend door PvdA- fractievoorzitter Van Aken e.a. - gevraagd werd 30.000 gulden ter beschikking te stellen uit de ge meentekas voor het werk van de staf-Teuns, waarop 15 raads leden, inclusief de wethouders, tegen stemden omdat zij vrees den (bij een afwijzing uit Den Haag) voor dit bedrag hoofde lijk aansprakelijk te zullen wor den gesteld. •Iet college had negatief gerea geerd op een voorstel van PSP- er Amptmeijer en anderen, ge daan op 29 maart, om huurver hoging voor gemeentewoningen uit te stellen totdat een onder zoek zou zijn gedaan naar de woonwaarde. B. en W. wilden dit besluit terzijde stellen en alsnog tot verhoging overgaan. „Dat onderzoek is niet ge pleegd", aldus de heer Walle (PSP)" maar de huurverhogin gen gingen door, ondanks de ge breken aan een aantal huizen. Het college stelt zich lui op te genover de problematiek van Leiden en voert geen strijd". Hij zwaaide alvast met een motie van wantrouwen tegen wethou der Menken. De heer Driessen (KVP) wenste, dat bij een taxatie van wonin gen in gemeentelijk beheer re kening wordt gehouden met de activiteiten van een belangrijke groep mensen die hun woning hebben verbeterd. Deze bewo ners zouden in de gelegenheid moeten worden gesteld, zo'n huis in eigendom te verkrijgen. Mevrouw Kerling meende, dat het preadvies van B. en W. niet beantwoordde aan het besiuit, dat een raadsmeerderheid een half jaar geleden heeft geno men. „Er is helemaal geen on derzoek geweest. De wethouder heeft zich na 7 maanden er met een Jantje van Leiden afge maakt; hij doet niets, daarmee al die tijd veel huurders in on zekerheid latend". Zij noemde dit „sociaal onverantwoord han delen van deze wethouder" en diende een motie van afkeuring over het beleid aangaande de huisvesting in. Verder kwam zij met een voor stel, te besluiten dat de huur verhoging van 1 april niet door gaat voor gemeentewoningen die vóór de oorlog zijn gebouwd („om rechtvaardig één lijn te kunnen trekken"). Eerst moet een overzicht komen, „we rich ten ons op de huurder, niet op de huur", aldus mevrouw Ker ling. Haar motie teneinde het college te bewegen, het opge stelde huurharmonisatieplan eerst aan de raad voor te leg gen alvorens dit op te sturen naar de minister voor ruimtelij ke ordening werd door B. en W. overgenomen. De heer Lamers: (Prot. Chr.) schaarde zich achter de wens van de heer Driessen om tot ei gen woningbezit te komen bij Medewerking voor het aanbren- huurders die zelf de huurwaarde gen van een c.v.-installatie verhogen. De heer Walle kon met hem akkoord gaan om de aangebrachte verbeteringen in de woningen niet door te bere kenen in de huur: „maak.daar van een voorstel en ik ben uw man", aldus Walle. Mevrouw v.d. Blom-Vijlbrief (CPN) vond: „het blijven slechte wo ningen daar in Noord, wat er ook mee gebeurt. Een aantal is op een te laag grondpei! ge bouwd en onder de vloer blijft het water staan; het zijn de slechtste die in Noord zijn ge bouwd", Ze was tegen het voor stel van het college. Wethouder Menken had over die vochtige huizen andere geluiden gehoord. „Ik wil het eerst nou eens precies weten. Ik heb een gesprek nodig met het bestuur van de gem. woningstichting voordat ik tot een behoorlijk- antwoord kan komen". Hij deed een voorstel van orde om deze zaak (plus antwoord) uit te stel len tot volgende week maandag avond. Aldus werd besloten. t.b.v. de r.k. kleuterschool Lo- rentzkade ontmoette bezwaar bij het PAK (alleen de heer Verboom stemde voor). Van Dam: „het schoolbestuur kan de gevraagde 5000 gulden best zelf betalen. De gemeente moet zuinig zijn". Voor de Rudolf Steiner-school, C. Franckstraat, werden 40 leerlingensets ge vraagd. „Geen aanschaf", wim pelde mevrouw Van Seters (PvdA) af: „put daarvoor maar uit het depot". Wethouder Duy- verman wist niet of er wel nieu we setjes in het depot aanwezig waren. De medewerking werd toen maar unaniem gegeven. LEIDEN Waar vrijdagmorgen de koeien nog stonden, ligt nu een enorme ijsvloer. De scha pen hebben plaats gemaakt voor tribunes. De Groenoordhal weer onverbiddelijk in beslag middag in de Groenenoordhal al Manja zit nog niet zo vreselijk een kijkje nemen. Even het ijs proeven. Sommigen hadden nog al wat moeite om de stad te vinden, maar komen deden ze toch. genomen door de ijsreveu. Een Voor de mensen die het vorig hele grote revue deze keer. Dat is overal aan te merken. Ten eerste is de vloer al veel groter, maar er zijn ook veel meer de corstukken, kostuums en andere rekwisieten. Gistermiddag en gisteravond waren mensen van de revue en helpers (meestal studenten) druk bezig om alles uit te laden en op zijn plaats te zetten. Een hele toer. Maar een nog grotere krachttoer was het om alles op tijd in Leiden te krijgen. Want na zes weken Antwerpen, viel dat niet mee. Maar de bezoekers van de pre mière, morgenavond kunnen ge rust zijn. Er is ijs, en verder merken zij niets meer van alle haast en wanorde die maandag in de hal heersten. Zij hoeven al leen maar te kijken. Te kijken naar een zee van licht en kleu ren, naar de sierlijke figuren die solisten en ballet op de vloer beschrijven. Enkele van die solisten en leden van het ballet kwamen gister jaar en in januari de show ge zien hebben, zullen er heel wat oude bekenden zijn. Want een groot gedeelte van de cast van de Wiener-Eisrevue werkt ook aan deze show mee. En natuur lijk Sjoukje en Joan Haanappel. Zij zijn voldoende bekend. Toch zijn Joan en Sjoukje niet de enige Nederlanders in deze revue. Want een derde soliste Door een fout onzerzijds is in hel lang bij de show, pas sinds maart. Toen is ze in Utrecht bij de cast gekomen. Erg leuk, de enige manier om het wat verder te brengen in de schaats sport. Volgens Manja, want io Nederland is geen enkele gele genheid om te trainen. Maai voorlopig wil Manja de revue niet goedendag zeggen. Het zou jammer zijn ook. Morgenavond vanaf halfacht kunt u ze alle maal zien, Manja, Sjoukje, Joan en alle anderen. Tot dan. Nederlandse bodem valt in de show te bewonderen. Manja Bouman. Nog nooit van ge hoord. Helemaal niet zo gek, want Manja, 18 jaar jong heeft het grootste deel van haar leven buiten Nederland doorgebracht. Voornamelijk om te trainen. Nu woont ze, als ze niet met de show op stap is - en dat gebeurt niet zo vaak - in Brugge waar haar vader een ijsbaan beheert. stuk over de première van de ijsrevue morgen, woensdag, als première dag komen te staan. Dit moet natuurlijk vandaag zijn. Het gemeentelijk schoolgebouw Maresingel krijgt een nieuwe brandtrap. „Deze voorziening heeft voorrang, tot zolang zetten we het onderwijs stop", aldus de heer Duyverman. „Vannio. gen", verte'de de heer Van Peijpe (PvdA), „was op di< school al een begin van brand' Volgende week maandagavond zal de raad trachten, de agenda (waarop o.a. de kwestie van de schouwburgrestauratie) af te maken. LEIDEN De Boerhaavelaan wordt woensdag aanstaande van Zweilandlaan tot Van Swietenstraat afgesloten voor sluiting, t e ongeveer drie band n:e'. de aanleg van rio leringen op 'iet bouwterrein van de N. V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en de aansluitingdaarvan op de be staande riolering. 360SOO. B extra 820. I 610-770. II 200, C I 480. C II 270—360. Bloemko len 8 I 149, 12 I 62-86, 12 II 18—44. ""rei-kiit-vn p. .1st 310-460. 51—61. Boerenkool 3045. Gele kool O—ll. Knolselderie 14—30. Tomalen 420. Aanvoer waspeen 100.000 kg. Am. Anjers Sim Roze 36—18. Rood 42—55, Sim Wit 45. Sim K> 38—43. Carnaval 40. Esperence Sun 36. Gerbera's 50—52. Nerlnu 75. Chrysanten 18—38, p. st. Trosehry- I idem jciarnmtl 155- ZOETERWOUDE H.R. De jon gerengroep aan de Hoge Rijn dijk, die deel uitmaakt van de Stichting Jeugdzorg Leiderdorp wil starten met de oprichting van een jongerensociëteit. Men heeft hiervoor de beschikking over twee kamers in het voorma lige rectorshuis van „De Goede Herder" tot oktober 1972. De Stichting Jeugdzorg geeft een subsid'ie van 350 gulden en ook de gemeente is om een bijdrage verzocht. In aanmerking geno men, dat het hier een verzoek betreft in het doel van een aan tal noodzakelijke éénmalige uit gaven en gelet op het feit, dat de jongerengroep zich bereid heeft getoond om onder lei ding van de dienst gemeente werken werkzaamheden te verrichten voor de inrichting van een jeugdspeelplaats aan de Hoge Rijndijk wordt aan de raad voorgesteld om bij wijze van voorschot een krediet van 1.000,- ter beschikking te stel-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6