Zilveren poppenspeler Piet Onderwater gaf k zichzelf 't Theatertje Grafische Bond zong de lof van 13 jubilarissen Drie auto's gekraakt bij slippartij op rijksweg Katwijk wil toetreden tot „Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek Muziek stiefkind in Drei maderlhaus LEIDSE COURANT waarvoor direct al Dus hoofd2akelijk poppenspel voor De. heer Onderwater heeft zijn het Frans aandoende binnenplaatsje is Piet Onderwaters hartewens in vervulling gegaan LEIDEN Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als pop penspeler heeft Piet Onderwater bij zijn huis aan de Middelweg een eigen poppentheater ge opend. Of liever: laten openen door zijn werkgever V D- directeur drs. Marres. Een in tiem, sfeervol theatertje, dat een capaciteit heeft van veertig stoelen veel belangstelling bestaat. „Een eigen theatertje is altijd mijn hartewens geweest", ver telt de heer Onderwater, „en bij mijn zilveren jubileum moest het er maar eens van komen! Niet dat ik er nu niet meer op uitga, want ik heb pas nog een serie voorstellingen gehad in Brabant en Limburg en tegen die mensen kun je moeilijk zeg gen Kom maar naar Leiden! Trouwens, ook in Leiden en om geving blijf ik gewoon in zalen optreden. Waarom dan een ei gen theater, zult u zeggen? Er bestaat gewoon behoefte aan en het is ook een bijdrage om Lei den wat attractiever te maken. Over een paar weken komt er een jeugdgroep uit Gouda „de Sleutelstad doen". Museumbe- zoek, een pannekoek en ook een uurtje poppentheater bij mij, Ik heb ook al een kleuteronderwij zeres geboekt, die hier met de hele klas haar verjaardag komt vieren." heeft gegeven. „Mijn grootste publiek?", herhaalt hij. „In de Veemarkthallen te Den Bosch; ruim achtduizend!". „Boven- een kwart eeuw laat Onderwater de jeugd, maar ook volwassenen dien", zo vervolgt hij, „mag ik f e avonturen van zijn figuren meebeleven. Sinds kort nu in zijn eigen wel stellen, dat heel Leiden me theatertje. aan het werk heeft gezien. Zes tien jaar lang heb ik in het offi ciële 3 oktoberprogramma ge staan." de jeugd? „Zeker niet", zegt de heer Onder water. „Ik werk met handpop pen en marionetten en heb zo wel kinderprogramma's als pro gramma's voor volwassenen. Bovendien denk ik aan een aan tal gastvoorstellingen". Toch is het niet de bedoeling van Piet Onderwater om avond aan avond voorstellingen te geven. Poppen en marionetten zijn voor hem een hobby, waarmee hij 25 jaar geleden in Zoeter- woude begon en die hem sinds dien door alle provincies heeft gevoerd, op de televisie bracht en hem een enorme voldoening theater zelf gebouwd in een uit bouwsel van zijn woning. Via een romantisch hek met een bij na Frans binnenplaatsje bereikt men het domein van de poppen speler. Een theater met sfeer, dat geheel in het Doe 't Zelf- sfeer werd gemaakt. Met zijn zoon en een paar kennissen heeft Piet Onderwater zijn thea ter Miniatuur gebouwd. Een prachtig toneeltje met een uit stekende verlichting, gezellige beklede wanden, een goede ge luidsinstallatie Zelfs de vloer, het toilet en de garderobe zijn eigen werk", vertelt hij met gerechtvaardigde trots. „Dat zelfdoen geeft op zich al veel voldoening, maar voor mij zat er ook een andere kant aan. Voor een hobby kun je geen kapitaal investeren, want dan moet je dat rendabel maken. Dat betekent avond aan avond voorstellingen en in het weekend ook nog eens. Die heb ik nu niet. Ik ben verkoopchef van de radio- en televisie-afde ling van Vroom en Dreesmann en pas daarna komt voor mij 't poppenspel. In de loop der jaren heb ik dan ook enkele malen een aantrekkelijk aanbod gewei gerd, omdat ik dan helemaal op de „beroepstoer" had moeten gaan. Daarvoor voel ik niet zo veel. Ik maak zelf mijn poppen, de kostuums voor de poppen en de decors. Een fijne ontspan ning! Raadsagenda van Katwijk rWIJK - De raad van Katwijk haar vergadering van nderdag a.s. onder meer de Igende punten behandelen: de melkfabriek De Hoop te pen het pand Noordwijkerweg te kopen voor een bedrag m 35.000,-. Van datzelfde be- ijf ook over te nemen enkele rcelen op de hoek Comman- urslaan- Commandeurspad 23.000,- de heer D. van Duyn, bordstraat 9, zijn huis met op- allen over te nemen voor .000,- heer G. van Duyn, Waai gat 12, zijn eigendom te kopen voor f 70.000,- 1 krediet van f 600.- beschik baar te stellen voor de aanschaf een kleioventje door de mrsmaschool. Raadsagenda van Alphen HEN De raad van Alphen de vergadering van don- rdag a.s. onder meer de vol- nde punten behandelen. de heer Heemskerk, Ridder- 1.89.58 ha, weiland en ater te kopen voor een bedrag i 186.400,-. de Nederlandse Woningfinan- eringsmij in Hilversum 122 m2 Ui ond in de Dillenstraat te rui- voor iets verder gelegen 91 grond. Dit in verband met •êrëü srbreding van de toegangsweg ar het zwembad De Dillen en Rijnstreekhal. krediet beschikbaar te stel- voor het herstel van het ajein en de tuin bij de bijzonder school Jacob van Damstraat, openbare kleuterschool in de ïld te vestigen in het ebouw aan de Vivaldi hof. Kijnsaterwoudse raad verdeelt subsidiepot ISATERWOUDE De raad Rijnsaterwoude zal in de irgadering van vrijdag a.s. on- beslissèn over een ital subsidie-aanvragen. W. stellen voor de EHBO lulolgend jaar een subsidie W 300,— te verlenen en verder 50 'oor deze instelling ook de tas, niet diploma en het insigne betalen die ieder nieuw lid ont- angt. Scouting '63 krijgt vol- OnaÉend ïaar een gemeentelijke bij- .nn rage van 200,—. De Bond te en het Vloeken, De Stichting KR^et Nederlandse Astmafonds te Nederlandse Hartstichting jj omen volgens B. en W. niet ïen tenmerking voor subsidie. cdigin, 13 v Stravei Zoeterivoude in beroep tegen bestemmingsplan TERWOUDE De gemeen teraad komt a.s. donderdag om 20.00 uur bijeen. De agenda ver meldt o.m. de heer C. M. J. "aver tot lid van de raad; de begroting van de algemene dienst 1972 en van het grondbedrijf; Naamge- iradi ving van de weg in de Loethe; 4 Jetuiging van adhesie van een notie van de raad van Weerselo ndiJS "lza'<e uitbreiding/aanpassing a Van artikel 50 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening; Vaststel- fi llng van een exploitatieverorde- $ng; Het instellen van een be- bij de Kroon tegen de vast- celling door G.S. van het ont werp bestemmingsplan „Lande- 'jk gebied Zuid 1971"; Het ver- fi» Lenen van de garantie inzake de m Jjes'oten overeenkomst tussen. 3 0) samenwerkende Kamers ven J ®).ophandel en Fabrieken in Ud 'uid-Holland betreffende ijsbe- H pding op de vaarwegen en "oorschot ten behoeve van de Oprichting van een jongeren-so- Clteit te Zoeterwoude/Rijndijk. J%. 'er Wassenaar krijgt een promenade Wassenaar Het was maar een zeer eenvoudige plechtig heid, die dezer dagen in de "Langstraat plaatsvond: wet houder mr. N. W. A. Brink, geflankeerd door zijn echtge note, trok een doek weg, waarachter de naam „Brink hof" verborgen was, de naam van een nieuw winkel project, dat door N.V. Make laardij Clingendael is ontwik keld. Het is een soort passage tus sen de Langstraat en een daarachter gelegen parkeer terrein en aan weerszijden van die passage en op een bovenverdieping bevinden zich in totaal 8 ruimten, die beschikbaar zijn voor win kels en-of kantoren. Een van die winkelruimten is intussen in gebruik genomen door een boekhandel. Weldra zullen er meerdere volgen. Wethouder Brink, liet aan de openingshandeling een korte toespraak voorafgaan, waar in hij wees op de betekenis van dit nieuwe project voor de verlevendiging van de Langstraat als winkelcen trum in het oude dorp. Aan een ander project voor het vergroten van de attractie van de Langstraat de pro menade wordt door de ge meente hard gewerkt. De di recteur van N.V. Makelaar dij Clingendael, de heer J. Verwoerdt, dankte het ge meentebestuur voor de on dervonden medewerking bij het verwezenlijken van dit object. Geldboete voor Leiderdorper LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechter heeft een 21-ja- rige verkoper uit Leiderdorp veroordeeld tot 150,- boete en voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor drie maanden en een proeftijd van 2 jaar De verkoper moest voorkomen, omdat hij was doorgereden toen I o een geparkeerde auto v,.:: uj "..reden. Pas toen hij h e 'a; de politie hem zocht, moidtle hij zich aan het bureau. De officier van justitie wilde er rekening mee houden, dat ver dachte nog niet eerder is ver oordeeld, anders zou het rijbe- wijs worden ingetrokken. Hoofdagent werd gewond LEIDEN Bij een glijpartij op de Rijksweg ter hoogte van „Holiday Inn" zijn gistermid dag een hoofdagent van de Leidse politie en twee automobi listen licht gewond geraakt. Hun wagens werden gerad braakt. Even voor half een slipte een auto, bestuurd door de heer G. F. van der M. Hij ramde de vangrail en bleef op de linker rijstrook staan. Een wagen van de verkeerspolitie, bestuurd door hoofdagent S. Lodema, be gaf zich naar de plaats van de botsing. De heer Lodema zette zijn wagen tegenover die van Van der M. op de vluchtstrook „met alle feestverlichting aan" en riep de hulp in van een brandweer-kraanwagen. In af wachting van de komst van de brandweer namen de heren Lo dema en Van der M. plaats in de politieauto teneinde de ge bruikelijke gegevens uit te wis selen. Op dat moment naderde een auto, bestuurd door de heer W. G. A. M. B. De heer B. schrok van Van der M.'s auto op zijn rijstrook, remde, slipte en ramde de politie-auto. De kraanwagen maakte een econo mische rit. Van Stein krijgt klap LISSE De voorsprong die het klaverjasteam van Van Stein had in de bedrijfscompetitie is in één avond verloren gegaan. Zelf verloren ze met 146—132 van Van Gerven en aangezien Sik- kens het GWB-team van tafel veegde met '56113 kwamen Van Stein en Sikkens samen aan de leiding. Zij worden op de voet gevolgd door Elka dat ver rassend van Van Zanten won met 142—142. Het Hillegommer Draka liet de Vlinder ver ach ter zich met 142—125. De stand na zeven gespeelde partijen is: 1 en 2 Van Stein en Sikkens met 966 punten, 3 Elka 962, 4 Draka 961, 5 Van Gerwen 956, 6 Van Zanten 948, 7 Vlinder 928, 8 GWB 900. Voorhouters maken kans on droomreis VOORHOUT Voor de a.s. feest dagen heeft de winkeliersvereni ging VOVO het kopen in Voor hout zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt door het houden van een grootse St. Nicolaasaktie. Ruim 100 prijzen met een waar de van 7000 gulden deelt zij aan de kopers uit. Voor een contant bestede gulden ontvangt men een rode VOVO zegel. De zegels plakt men op een vel en met het invullen van een slagzin dingt men mee naar de prijzen. De volgeplakte vel len dient men in VOVO-bussen te deponeren. Deze staan bij Centra en bij Spierenburg. De hoofdprijs is een cruise tre waar de van 1800 gulden. Op woens dag 1 december is er een kin dermiddag met twee poppen kastvoorstellingen om 14.00 en 16.00 uur. Na afloop ontvangen de kinderen van St. Nicolaas een surprise. In de St. Nicolaas- week zijn de winkels geopend tot 21.00 uur. LEIDEN De Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond, afde ling Leiden, heeft zijn 63-ste jaarfeest gevierd. Het feest kreeg een extra-cachet door de aanwezigheid van bondsvoorzit ter Van Werkhoven en oud bondsvoorzitter De Zwager. Er werd een groot aantal jubilaris sen gehuldigd. „samenwerking" v vure met HDM - en de loonre geling. De heer Van Werkhoven deed een beroep op de leden, vooral waakzaam te zijn en als één man achter het bestuur te staan. Als blijk van dank van het hoofdbestuur overhandigde de spreker een tafel-aansteker met inscriptie aan de heer Ruis. Voorzitter C. Str allen welkom ei ciaal woord van dank heer Ruis, die vijfentwintig jaar lid van het bestuur is. Een ge schenk onderstreepte de dank van de afdeling voor het vele werk, door de heer Ruis ver richt. Hoe feestelijk de bijeenkomst ook was, bondsvoorzitter Van Werk hoven moest in zijn toespraak toch wel aandacht besteden aan problemen als fusie- en liquida- tieregel'ing - waarmee vooral Leiden te maken heeft door de 'er heette hen Eenzelfde aansteker, benevens het richtte 'n spe- zilveren NKV-insigne ontvingen de vervolgens de jubilarissen J. Bavelaar, G. de Winter en J. Schouten (40 jaar lid), J. Ouwer- kerk, M. Wijsman, J. N. Over- devest, W. Welsink, R. v. d. Werf, P. J. L. Vink, N. A. Oud, J. C. Bakx en J. J. Bekkering, die 25 jaar lid waren. Hun damer kregen bloemen. Voor zitter Straver overhandigde allen een waardebon. De avond werd verder doorgebracht met een melodie-prijsvraag en r e dansen op de muziek van „De Perdido's". Subsidienota in raad van Sassenheim SASSENHEIM De raad van Sassenheim zal in de vergade ring van volgende week dinsdag onder meer de subsidie-nota be handelen. B. en W. zetten in deze nota uiteen welke instellin gen volgende jaar subsidie ont vangen en in welke orde van grootte deze bijdrage ligt. Openbare veiligheid. Het Verbond voor Veilig Verkeer ontvangt 500, de plaatselijke EHBO krijgt 25 en gratis de beschikking over de zaal boven de garage voor het geven van cursussen. Voor het dierentehuis „Postbrug" ontvangt de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren 250. Volksgezondheid. De subsidie aan de kruisvereni gingen wordt binnenkort gewij zigd. De bijdrage voor kraam zorg is gesteld op 4 per dag. Onderwijs. Voor schoolgymnastiek wordt een bedrag van 15 per lesuur ter beschikking gesteld. Een zelfde bedrag wordt verleend voor het schoolzwemmen. Cultuur. Crescendo krijgt een vast bedrag per jaar van 1250, 25% van de salariskosten van de dirigent. 25 per bespeeld instrument, een bijdrage van 250 in deel- nemingskosten aan concoursen. Het andere muziekkorps „Adest Musica" krijgt, afhankelijk van het aantal leden, een vaste bij drage tussen 300 en 1000, 25% in de salariskosten van de dirigent, 15 per bespeeld in strument en een bijdrage van 250 per jaar. De zangvereni gingen krijgen een vast bedrag van 300, 25% in salariskosten van de dirigent en 50% in de te korten op de concerten. De to neelverenigingen krijgen een vast bedrag van 300, 10% van ontvangen contributies tot een maximum van 100, 25% van de huur voor repetitieruimte, 15% van de kapperskosten etc, en voor een tweede stuk per jaar een vast bedrag van f 300. Sport. De zwemvereniging „Sassenheim" krijgt tot een maximum van 4500 een bijdrage in de ver voerskosten. Verder steunt het gemeentebestuur de sport mid dels verkapte subsidies. Als voorbeeld geeft men dit: de kos ten van de gemeentelijke sport accommodaties worden op ruim 100.000 geraamd, de ver goedingen voor het gebruik nog geen 9000. Recreatie. De speeltuinverenigingen krijgen 1000 per jaar, de Oranjever eniging 1 per tractatie voor de schooljeugd. De RK Jeugdbewe ging, DOS, Lenteklokjes, Teylin- gen en TOP krijgen voor hun jeugdleden weer subsidies, die nog nader moeten worden vast gesteld. Maatschappelijk Werk. De sociëteit voor bejaarden ont vangt 800. De coördinatiecom missie krijgt 500. Overige Doeleinden. Het VVV ontvangt 1250, men vraagt ook een bijdrage van 350, in de uitgifte van een bloembollenblad. Het comité voor straatversiering ontvangt 1650 per jaar. KATWIJK De plannen om tot Het overleg met de VAM is al zo- gemeenschappelijke rege ling van de afvoer van huisvuil te komen in de Duin- en Bollen streek beginnen vaste vormen aan te nemen. Op dit moment worden er besprekingen gevoerd tussen Katwijk, Hillegoir, I.'sse, Noordwijk, Noord Rijnsburg, Valkenburg en Voor hout over de opzet van de geza menlijke regeling. Bovendien is .er overleg gaande met de NV VAM over de afvoer van het vuil uit deze plaatsen. ver gevorderd dat als de rege ling tot stand komt op korte ter mijn opdracht gegeven kan wor den aan de VAM een definitief bouwplan voor de te bouwen in stallatie (een overlaadstation), op te stellen. lï'-t „Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek" krijgt een alge meen bestuur dat bestaat uit le den van de diverse gemeentera den, die in de vergaderingen een op het aantal afgestemd stemmen uitbrengen. De kos tten worden op basis van de aangevoerde hoeveelheid en het soort vuil over de gemeenten verdeeld. Voor Katwijk heeft men deze kosten beraamd op 368.500. Dit bedrag is geba seerd op ca. 11.000 ton vuil per jaar en een gemiddeld bedrag van 33.50 per ton vuil. Aar sluiting bij de er n z» voor Katwijk oc co vergen, minstens Een ander nadeel voor de toenade ring tot de groep Leiden is dat dan de installatie zal moeten worden uitgebreid. De bouwtijd bedraagt ca. drie jaar en zolang kan niet gewacht worden. Leiden Het moet zeker tot mijn grote schande gezegd worden, dat ik van toneel weinig of niets afweet, maar zelfs dan kan ik met een ge rust geweten zeggen, dat de Stadsgehoorzaal nooit een re delijke toneelzaal zal kunnen worden. Dit gebrek aan de elementaire acquisiten hoe ook uitgebreid in de laat ste tijd speelde de Hoofd stadoperette toch wel parten, toen dit gezelschap in een goed gevulde Stadsgehoor zaal maandagavond een uit voer mg van Schuberts ,,Drei- mri Ihaus" verzorgde. Het pr bliek zal waarschijnlijk (I 'ken. dat Schubert zelf iets met deze - muziekinter- pretatie te maken kan heb ben gehad; die gedachte is dan in ieder geval onjuist. Hoe gezellig het ook was al lemaal, de muziek kwam niet aan bod, want dat wat er op had moeten lijken, ver zonk in alle technische fou ten, die maar denkbaar zou den zijn. Zoals gezegd: ge zellig was het wel. Een volksvermaak stelt nu een maal andere eisen dan een zeer muzikaal concert. Dat vergemakkelijkt mijn taak in deze zonder twijfel, hoewel het aan de andere kant ook best eens overwogen zou kunnen worden of juist door een muzikale benadering van het gegeven h"' v'i- -«r- ker ook een schouwburgdi recteur zonder zaal of een gehoorzaaldirectie zonder to neelattributen zal dat moeten toegeven! JAN DOOVE rde hl. Z'. Man mishandelde zijn stiefvader LEIDEN/DEN HAAG De Haag se politierechter heeft een negen entwintigjarige inwoner van Leiden veroordeeld tot een boe te van 100,- en twee weken gevangenisstraf met een proef tijd van 2 jaar. De Leidenaar had zich schuldig gemaakt aan mishandeling van zijn stiefvader, een man met een hartkwaal. De eis van de officier was nogal hoog omdat de verdachte al sinds 1953 geen onbekende voor de politie is. Onder protest uit rechtzaal LEIDEN/DEN HAAG Een 29- jarige straatmaker uit Leiden is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot tien dagen gevan genisstraf. De straatmaker maakte zich meermalen schul- 'I aan vernieling en mishan deling. Ook nu stond hij terecht '•mriat hij aan de Nic. Beets- straat een gemeente-deurwaar der een stomp had gegeven. De verdachte gaf niet toe te hebben geslagen en onder luid protest werd hij de rechtzaal uitge-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3