Cetdóe Soutaut Gevechten grens India en Bengalen Israël houdt zich niet aan resoluitie ARKA wil duidelijke lijn bij spreiding van rijksdiensten STORM, SNEEUW EN IJS KOSTEN VELEN HET LEVEN NOODTOESTAND IN PAKISTAN Slecht zicht in verkeer Haast met verhoging omroep bijdragen Vierling in bus geboren Rijnwater over drie weken weer normaal Klacht Oe Thant: Vrouw dient klacht in Meer samenwerking met KABO: «gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Hank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. jvertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand J 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.550 DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Ombudsman; 20.21 uur Klatergoud. Ned. II: 21.20 uur Met liedjes het land in; 22.50 u. Den Haag van- In Hier en Nu vanavond een inter view met mgr. Simonis. Verhuizing Leidse Courant in de Leidse Coora t naar Kort Rapen kchillende afdeling redactie: 23244 en 22245: advertentieverkoop: 22246; abonnementen: 22247; boekshop: 22248; klachten bezorging: 22244. CCA-NEW DELHI (Reu- er-AP) Pakistan heeft je noodtoestand afgekon- nadat het officieel bekend gemaakt dat waalf divisies van het In- liase leger de grens met Post-Pakistan hebbben over chreden. „Na hevige ge- echten is de itutie thans econsolideerd", zo meldde lanmorgen de Pakistaanse adio. India ontkent deze ïassale invasie; er zou lechts sprake zijn van een evig offensief van Ben- aalse vrijheidsstrijders >gen geregelde Pakistaan- e troepen. Naar men ver lacht zal Pakistan een spoedzitting van de Veilig- «idsraad eisen. vier sectoren van het door Pa- i genoemde front zijn Jes- Sylhet, Tripura en Chitta- »g, met Jessore als zwaarte- Daar zouden de Pakis- lanse troepen achttien Indiase links vernietigd en 130 Indiase oldaten gedood hebben met een en verlies van zeven doden veertig gewonden. Bij Sylhet ku de achtste Indiase bergdivi- ie de strijd geopend hebben nel als gevolg 58 Indiase el elf Pikistaanse doden.Bij Chitta- («ig zouden twee Indiase briga- tain actie zijn gekomen. Over il front is niets bekend. Vol- psde Pakistaners zijn Chitta- P4, Sylhet en Jessore door In due artillerie onder vuur geno- heeft alleen gemeld, dat In- e Gnats drie Pakistaanse bres hebben neergehaald die luchtruim boven West-Ben- len schonden. Twee piloten trden gevangen genomen. De diase minister van defensie lekla deelde dit in het parle- mee. Hij zei ook dat er staat van oorlog tussen In- n Pakistan was: „Eris hier echts sprake van een strijd de Pakistaanse mach- lebbers ende vrijheidstrijders Bangla Desj (vrij Benga li). In Pakistan zijn voorberei- ngen getroffen voor verduiste- oefeningen van de lucht- eschermingsdiensten. Hilversum (ANP) Minister En gels van CRM zal haast maken met de verho- Of deze verhoging op 1 juli van het komende jaar al zal kunnen in- van de door de minister zelf voorgestelde da tum van 1 ja- SAFI (AFP) Een jonge Marokkaanse heeft giste ren een vierling* ter we reld gebracht in een auto bus. De bevalling had plaats in de omgeving van Safi, 300 km. ten zui den van Casablanca. De viering, allen jongens, en de moeder maken het' uit stekend. OTTERDAM (ANP) Binnen drie weken zal de toestand van kt Rijnwater en het zoutgehal te daarvan weer normaal zijn. D«ze verwachting sprak ir. C. Tugthart, directeur van het Rot terdamse waterleidingbedrijf, fhteravond uit. verwachting baseert de heer wgthart op de hevige regenval h«t stroomgebied van de 'in- In Frankfort is 27 mm re gen gevallen, in Luxemburg 15 en In Ziirich tien mm. *j gevolg van deze regenval is fle stand van de Rijn bij Lobith teomenteel een meter hoger dan "te weken geleden, toen de ri- V|er zijn laagste stand had be reikt. Giro verrijkt instelling met half miljoen NIJMEGEN Door een fout van een werknemer van het Nederlands Fondsen- en Administratiekantoor in Amsterdam die een verkeerd gironummer had ingevuld, is het Nijmeegs Genootschap voor de Rechten van de Mens, de voormalige kabouterbeweging, op 11 no vember verrijkt met een bedrag van ruim een half miljoen gulden. In plaats van nummer 1975307 van het Coöperatief Beleggingsfonds van de Spaarbanken te Amsterdam, werd op de giro-overschrijving nummer 1975777 van het genootschap voor de Rechten van de Mens in Nijmegen ingevuld. Eind vorige week kwam men pas tot de ont dekking dat de fout was gemaakt omdat de giro-enveloppe met de overschrijving ruim een week in een Nijmeegse postbus had gele gen. Hoewel het genootschap, dat is gevestigd in een gekraakt klooster te Nijmegen, eigenlijk nooit geloofd heeft dat een milde gever het enorme bedrag over de voormalige Kabouterbeweging had uitge stort, waren er toch al plannen gerezen voor een bestemming. Ethel aan de zwier Mevrouw Ethel Kennedy, we duwe van Robert Kennedy, speelde afgelopen weekeinde samen met de Amerikaanse kampioen enkelspel Stan Smith. De wedstrijden waren georganiseerd voor een goed doel. Met slechts enkele bezittingen ontvluchten deze Cambodjaanse kinde ren hun brandende dorp. Resultaat van een voor hen obegrijpelijke oorlog tussen Zuidvietnamese en communistische eenheden. NEW YORK (AP) Secretaris generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties heeft gerappor teerd dat Israël zich niet heeft gehouden aan een resolutie van de Veiligheidsraad waarin werd verzocht niets te doen, wat de „status van het bezette deel van Jeruzalem" zou wijzigen. In het gisteren gepubliceerde rap port zegt Thant dat Israël niet heeft gereageerd op zijn her haalde wens drie leden van Vei ligheidsraad naar Jeruzalem te zenden teneinde uit eerste hand inlichtingen over de situatie te krijgen. Elisabeth lijdt aan waterpokken LONDEN (AFP-Rtr) Koningin Elizabeth van Engeland heeft de waterpokken. In Londen is meegedeeld dat zij voor enkele dagen haar afsprfaken heeft af gelast. In het rapport van Thant wordt een brief geciteerd van de Is raëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban, waar in deze zegt dat sinds Israël in juni 1967 de stad heeft bezet niets is gedaan dat ,,de rechten van de bewoners, de belangen van de internationale gemeen schap of de beginselen van vreedzame coëxistentie" schendt, schendt. Thant voegde hieraan toe „maar de regering van Israël heeft niet laten blijken dat het bereid is gevolg te geven aan de reso lutie van de Veiligheidsraad." De resolutie is op 25 september aangenomen. Thant werd zestig dagen tijd gegeven voor het uit brengen van een rapport. Mishandeling levert maand gevangenis straf op DELFT Officier van justitie en Haagse politierechter verborgen hun ergernis over het gedrag van een 24-jarige sloper uit Delft niet, integendeel, zij ga ven beiden uiting aan hun af keer over het optreden, als ge volg waarvan een Spaanse gast arbeider in het ziekenhuis te recht kwam. Van e r verslaggevers AMSTERDAM De 22-jarige mevrouw A.Mauw-Van Tüinen acht de artsen van het o.l.v.- gasthuis in Amsterdam schuldig aan de dood van haar man. Daarom heeft ze klachten inge diend bij de officier van justitie en bij het medisch tuchtcollege. De man werd drie weken geleden geopereerd aan een eenvoudige voetbalknie. Vorige week over leed hij in zijn woning aan mas sale longembclie. Volgens me vrouw Mauw waren de sympto men van dit fatale ziekteproces daags voor de dood van haar man tijdens een onderzoek in het o.l.v.-gasthuis door de art sen vastgesteld. Zij zouden hem WEGENS DOOD ECHTGENOOT met medicijnen naar huis heb ben gestuurd omdat er in het ziekenhuis geen plaats was. Me vrouw Mauw meent dat het Ie' ven van haar man had kunnen worden gered als hij onmiddel lijk zou zijn opgenomen. AMSTERDAM (ANP) Bij 27,7 percent van de Nederlandse houders van een rijbewijs mankeert iets aan het ge zichtsvermogen. Van 6,5 percent is het gezichtsvermo gen zo slecht dat dit een gevaar voor het verkeer bete kent. Dit zijn de voornaamste con clusies van het rap port „landelijk on derzoek gezichts vermogen rijbewijs houders 1971", dat gisteren in Amster dam openbaar is ge- De stichting Oog en Bril, die het onder zoek heeft gehou den, richtte zich op mannen en vrou wen in de leeftijd tussen 20 en 65 jaar. Bij de vrou wen (30,8 percent) is het gezichtsver mogen minder dan bij de mannen (26,8 percent). Uit het onderzoek 27,7 automobilisten blijkt dat voor 18,9 percent van de rij- bewijshoud(st)ers een correctie van het gezichtsvermo gen noodzakelijk of zeer wenselijk is. Voorts is komen vast te staan dat het gezichtsvermo gen na het 35-ste jaar in snel tempo achteruit gaat. Op het gezichtsver mogen van ruim een derde deel van de briidragende rij bewijshouders of houdsters valt on danks de aange brachte correcties een aanmerking te maken. Vrijwel al len zullen een ster kere bril of andere contactlenzen moe ten aanschaffen willen zij op ver antwoorde manier aan het verkeer kunnen blijven deelnemen. Russische oceanauten omgekomen NE^\ YOPK (Reuter) Het Rus sische project voor diepzee-on derzoek heeft dezer dagen een ernstige tegenslag ondervonden door d2 dood van vier oceanau- De vier Russen zijn om het leven gekomen toen tijdens laborato riumproeven de omstandigheden in een duikklok op een diepte van meer dan vijfhonderd me ter werd nagebootst en zich een mankement aan de drukrege laar voordeed. De proeven ma ken deel uit van de Russische plannen inzake oliewinning uit de zeebodem. Twintig jaar voor ontvoerder Pierre Laporte MONTREAL (AFP) De 20-jari- ge Bernard Lartic is gisteren in Montreal in verband met de ontvoering in oktober 1970 van de minister van arbeid van Quebec, Pierre Laporte, tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een jury verklaar de hem op 22 september schul dig. Pierre Laporte werd een week na zijn ontvoering ver moord. De veroordeling had alleen be trekking op het eerste gedeelte van de tenlastelegging, de ont voering. Lartie zal nog terecht moeten staan voor het tweede gedeelte, de moord op de minis ter. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Algemeen Rooms Katholieke Ambtenaren- vereniging (ARKA) en de Katho lieke Bond van Overheidsperso neel (KABO) gaan nauw samen werken. Aan een fusie valt voorlopig echter niet te denken. Deze mededeling viel vanmor gen te beluisteren in de ope ningsrede van ARKA-voorzitter J. J. Loerakker, uitgesproken op het ARKA-congres, dat van daag en morgen in het Kurhaus in Scheveningen wordt gehou den. Uit de dagelijkse besturen van beide organisaties is een kleine commissie gevormd, die op kor te termijn zal nagaan op welke wijze en op welke terreinen aan nauwere samenwerking con creet gestalte kan worden gege ven. Getracht wordt om ook in de R.K. Centrale van Over heidspersoneel meer eenheid te krijgen. Voorzitter Loerakker deelde mee dat de leden van de ARKA be reid zijn mee te werken aan de matiging van de ambtenaren-sa larissen, mits dat maar niet be tekent, dat slechts een beperkte groep (hog&re inkomens) zijn salaris moet matigen. In verband met het loonbeleid he kelde de heer Loerakker plan nen om de kinderbijslag voor het eerste kind en eventueel ook voor het tweede kind af te schaffen. Kinderbijslag of kin dertoelage zijn integrerende loonbestanddelen. Wijziging of afschaffing daarvan mag niet buiten het loonbeleid om in dit geval ais financiering voor de uitbouw van sociale verzekerin gen aan de orde worden ge steld, aldus de heer Loerakker. De ARKA wil verder een duidelij ker koers op het gebied van de spreiding van de rijksdiensten. „Het beleid is tot dusverre niet meer gewest dan een wiebel- tax-koers die niet verder gaat dan willekeurig prikken of deze of gene minister een dienston derdeel wil inleveren", aldus de heer Loerakker. Hij zei dat ten aanzien van het spreidingsbeleid de volgende criteria moeten gei den: de dienst moet geen specifieke bindingen hebben met de Rand stad, de verplaatsing dient de werk- j gelegenheid te bevorderen, rekening moet worden gehou den met de samenstelling van het personeelsbestand. Leeftijd, gezinssamenstelling en andere .problemen zoals de verplaats- baarheid dienen bij verplaatsing j meer aandacht te krijgen. Voor i de gepensioneerde ambtenaren j is, zo vindt de ARKA, een ver- i betering van de ziektekostenre- j geling nodig. Ar* DEN HAAG Zware stormen op zee, hevige sneeuwval en plotseling invallende vorst hebben in Europa velen het leven gekost en voor miljoe nen gulden schade aange richt. In de Noordzee haal den helikopters veertig ar beiders van een booreiland omdat er gevaar bestond voor een botsing met een on bemande rondzwalkende kustvaarder. De helikopters kwamen in actie toen het voor de oostkust van Enge land staande booreiland Amoco-18a om evacuatie van de bemanning verzocht. Een sleepboot heeft inmiddels vastgemaakt aan de kust vaarder. In het noorden van Frankrijk verdronken een moeder en haar kind. De moeder was het kind nagesprongen dat door een golf van de boule vard de zee in was gesleurd. In verscheidene delen van Frankrijk werd het verkeer door de gevolgen van storm en gladheid vertraagd. Een Westduitse toerist verloor het leven toen hij met drie anderen in Tirol door een lawine werd bedol ven. Nagenoeg heel Oosten rijk is door sneeuw bedekt. Het verkeer kampt met glad de wegen. In het Zwitserse kanton Wallis zijn vijftien dorpen door zware sneeuwval van de bui tenwereld afgesloten. De storm maakte gisteren voor het eerst sinds jaren een tijdelijk einde aan de veerdienst tussen Oostende en Het afgelopen weekeinde en ook gisteren nog was het zeer woe lig op zee. Hier een vracht vaarder op weg naar de ha ven van Le Havre. Dover. De veerboot koningin Astrid probeerde de haven van Oostende binnen te ko men maar sloeg daarbij en kele malen tegen de pier. De Portugezen kunnen dit alles meewarig gadeslaan. Zij koesteren zich onder een wolkenloze hemel in een mil de herfstzon.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1