BORUSSIA M. VOELT ZICH DOOR DE UEFA BEDROGEN Weltergewicht Jansen versloeg zichzelf NIEUWE RECORDS OP DE ZWEMLIJST Soms wil ik het parcours oprennen55 «4 Brundage is weer bezorgd ftfSDAG 23 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ie De president het Internationaal j Olympisch Comité, de 83- jarige Amerikaan Avery Brundage, heeft alle natio- I nale Olympische Comité's per brief nog eens op het hart gedrukt bij de selecte- van deelnemers aan de Olympische Spelen van München goed te Ietten op artikel 26 van het regle- I ment van toelating. 3e sedert 5 april 1971 gelden de nieuwe inhoud van deze regel van de Olympische statuten verbiedt de deelne ming van elke atleet, wiens naam of foto ooit voor reclamedoeleinden is ge bruikt. Brundage die spe ciaal wijst op de situatie in het ijshockey en het voetbal, heeft ernstige kritiek op de manier waarop in het ver leden de reglementen aan gaande de amateurstatus van de olympische kandi daten zijn nageleefd. De president van het IOC' kondigde aan dat reeds bij de Olympische Winterspe len van Sapporo de toela tingscommissie zijn werk zal doen. Deze commissie bestaat uit de volgende le den: Hugh Weir (Aus), Alexander Siperco (Roem), Cecil Cross (Nw.-Zeel.), dr. Abdel Halim (Soedan), Iva Vind (Den.) en Arthur Ta- kac (Hong). Mönchengladbach Hoe wel bestuur, trainer en spelers van Borussia Mön chengladbach nog steeds niet zijn uitgepraat over het hen door de UEFA aangedane onrecht, bereidt de Duitse voetbalkampioen zich zo goed mogelijk voor op de herhaling van de eer ste ontmoeting met Inter- nazionale Milan. Hennes Weisweiler, de coach die al acht seizoenen bij Borussia in dienst is zonder dat hij ooit een contract tekende, heeft goede hoop volgende week (1 december) zijn sterkste formatie binnen de kalklijnen van het Berlijn- se stadion te kunnen bren gen. De spelers, die de „slag van San Siro" niet ongeschonden door kwamen, zijn vrijwel allen weer fit. Berti Vogts en Ludwig Mül- ler hervatten vorige week de training, Hartwig Bleidick kon gisteren weer volop aan de slag gaan en Günther Netzer hoopte dat vandaag of morgen te kun nen doen. Twijfel bestaat alleen nog over het meespelen van de gevaarlijke stormram Jupp Heynckes, die tien dagen gele den tijdens het competitieduel met Eintracht Braunschweig door een grove charge van te genstander Peter Kaack ernstig geblesseerd raakte. Het rechter been van de 27-jarige internatio nal zit nog in het gips. „Maar", aldus Weisweiler, „de arts, bij wie hij onder behandeling is, heeft me de verzekering gege ven, dat hij tijdig hersteld zal rijn". Trainer Hennes Weisweiler trekt een bezorgd gezicht. Van zijn drie discipelen, die achter hem staan, zijn Netzer (links) en Vogts (rechts) geblesseerd. Over Laumen (midden) heeft hij minder zorgen. Borussia brandt van eerzucht. Het acht zichzelf ondanks de achter stand van 4—2 nog lang niet uit geschakeld. Begrijpelijk, want ofschoon in West-Berlijn wordt gespeeld, heeft de club alle rechten van de thuisspelende ploeg. Bij een overwinning van 2—0, tellen de in Milaan ge scoorde doelpunten dubbel en zal Borussia overgaan naar de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Weisweiler: „Kunnen we in de opstelling spelen, waarmee we Inter met 7—1 hebben verslagen, dan re ken ik erop, dat we het alsnog halen. Het zal eigenlijk moeten, want we zijn door de UEFA be drogen". Overweldigend De belangstelling voor de derde wedstrijd is overweldigend. Niet alleen van de zijde van de sup porters van Borussia, die met allerlei vervoermiddelen de lange reis van Mönchenglad bach naar de gespleten stad zul len maken, maar ook van die van de Westberlijners. De ne gentigduizend plaatsen zullen, dat staat nu al vast, alle bezet zijn als de Engelse scheidsrech ter Jack Taylor Jef Dorp mans werd niet opnieuw aange wezen, een tweede klap in het gezicht voor de Arnhemmer het beginsignaal geeft. Aanvoerder Günther Netzer: „Ik reken er vast op, dat we de grootst mogelijke steun van het publiek krijgen. Dit is geen zaak meer van alleen Borussia Mönchengladbach, dit is een nationale aangelegenheid gewor den". Klaus Dieter Sieloff, de betrouwbare centrumverdediger die zich sinds kort niet meer voor de nationale ploeg beschik baar stelt omdat hij met zijn dertig jaren niet verwacht nog dn aanmerking te komen voor deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap in 1974, voegde daaraan toe: „In het verleden is ad vaker geble ken, dat het Berlijnse publiek sympathiek tegenover Borussia staat. Het zal zich volgende week dan ook zeker solidair met ons tonen". Sparen Hennes Weisweiler zal in de aan staande zaterdag te spelen thuiswedstrijd tegen Rot Weiss Oberhausen zijn vijf geblesseer den vrijwel zeker nog sparen omdat, toen de nood het hoogst was, bleek dat Borussia's jonge wisselspelers voor de Bundesli- ga al voldoende gerijpt zijn. Drie dagen na de replay in Ber lijn moet Borussia voor de Duit se beker aantreden tegen de Re gional ligaclub Bayer Leverkus sen. Een tegenstander, waarvan de gedupeerde landskampioen niet te veel heeft te vrezen. Een reden temeer derhalve om van Borussia tegen Inter een top prestatie te verwachten. TON VAN DALEN om 10TTERDAM In het voorprogramma van de laatste bokswedstrijden-in Carré bokste de Utrechtse weltergewicht Donald Jansen een sensationele partij tegen Ne derlands kampioen Ben Schulte. Uitslag onbeslist. In „Odeon" kreeg Donald Jan sen gisteravond de gelegenheid nogmaals Schulte te ontmoeten. Hij wilde zo graag winnen dat hij te veel risico nam en dat werd hem bijna fataal tegen de rustige, geroutineerde Amsterdammer die de steeds furieuzer stormlopen van Jansen degelijk opving en hem in de derde ronde in moeilijkheden bracht. Donald Jansen kan een uitstekend bokser worden maar beheersing dient zijn devies te zijn. Geen succes olympische bokskandidaten AMSTERDAM De Neder landse Boks Bond heeft twee kandidaten aangewe zen voor de Olympische Spelen: Verstappen (Maas tricht) en Koopmans (Am sterdam) Zaterdag verloor de Maastrichte naar in Eindhoven op punten van een Pool, gisteravond in Amsterdam onderging Koop- mans hetzelfde lot. Vier Polen en Polen is een sterk boks- land toeren door Nederland. In Krasnapolsky wonnen zij hun partijen met grote overmacht. Het grootste pak slaag kreeg de ex-Mexicoganger Henko Baars die in de tweede ronde geheel ontluisterd naar zijn hoek werd gestuurd. Uitslagen: bantamgewicht Selin (Polen) w.o.p. van Huppen (A'dam); weltergewicht Jajkov (Polen) wint door interventie in de tweede ronde van Baars (A'dam); middengewicht Sit- kowski (Polen) w.o.p. van Koopmans (A'dam); halfzwaar- gewicht Fabich (Polen) w.o.p. van Tuininga (A'dam). Schalke '04 gelijk (0-0) tegen Russen GELSENKIRCHEN De koplo per in de Westduitse Bundesli- ga, Schalke 04, heeft gister avond in Gelsenkirchen gelijk gespeeld (00) tegen het Russi sche nationale elftal met 00. Schalke. dat SobWfv en Helmut Kremers miste, liep zich, on- d t.n gi. vleugelspelers Libuda en Erwin Kremers steeds vast in de Rus sische defensie, waarin doelman Roedakov uitblonk. De beste kansen waren voor de Schalke-spelers Scheer en Braun, die beide in de 50e mi nuut voor een leeg doel over schoten. Die beheersing ontbrak en hij merkte dat zelf. Gespannen bok send, het hoofd schuddend als een vermeende treffer toch he lemaal mis was, versloeg hij zichzelf. Jansen stoot gemakke lijk maar werd slordig omdat hij wilde bewijzen hoe goed hij kèn zijn. Scchulte profiteerde daarvan met zijn grote ringer- varing, counterde en stopte en won onbedreigd op punten. Ben Schulte was een van de wei nige boksers van de Amster damse instructeur Piet ter Meu- len, die voor een ernstige opera tie in het ziekenhuis ligt. Zijn pupillen gevoelden niet veel lust om te boksen. Daardoor stond organisator Huizenaar voor de opgaven een redelijk program ma in elkaar te zetten en dat lukte gedeeltelijk, ook al omdat Schulte en Jansen toevallig aan wezig waren. Slachtoffer In de A-klassè leverden Wullems en Rodgers een heftig duel waarin Wullems de koelheid miste om in de derde ronde uit enige goede treffers mïer pro fijt te trekken. Zwaarwelter Stan v. d. Driesschie werd te gen Manuel het slachtoffer van zijn rechtsvoor staan. Manuel bokst erg „dwars" en is derhal ve moeilijk te raken door de linkse van een bokser die rechtsvoor prefereert. De Rot terdammer maakte ook nog de fout precies met Manuel mee te draaien waardoor zijn lange linkse stoot op de maag eerst in de derde ronde goed voor acht tellen rust was voor de Zaan kanten Van d. Driessche bokste te eenzijdig om de weinig actie ve Manuel voor de limiet te verslaan. James Vrij, het Amsterdamse ta lent dat ook op het programma stond, bokste niet. Hij is tijdens het militaire wereldtoernooi zwar geraakt en zal een hersen- nonderzoek moeten ondergaan. Stijlprijs In de B-klasse leverde Dick West hof (Westland) een te „speels" duel met De Korte. Jammer want hij bokst in een uitsteken de stijl kreeg dan ook de stijl prijs en kan gevarieerd sto ten. Maar die stoten zijn nog te veel gebaseerd op het sparren in de sportschool. Wedstrijd mentaliteit is ook een onderdeel van de „complete bokser". I Manuel (Zaanstreek)llchtwelter Wullems (Hulzenaar) w.o.p. van Rodgers (Zaanstreek): grij Meulen. Ams nald Jansen (V. Brlenen. Utrecht): B-klassemidden gewicht Westhof (Westland) w.o.p. van De Korte (v. Brienen)halfzwaargewicht Sarton (Ter Meulen) w.o.p. van v. d. Poel (Huizenaar) C-klasse: halfzwaargewicht Maring (v Briene) wint door diskwalificatie in de derde ronde an v. d. Meel (Hui wicht v. Huisstede (Kristalijn. Dei Haag) w.o.p. van Van Baak (DTS. Leiden), middengewich tv. d. Berg Mark Spitz driemaal bij getekend" Singapore De Internatio nale Zwemfederatie heeft vijftien wereldrecords en een evenaring van een re cord op de officiële record- lijsten laten bijschrijven. Vijf recordverbeteringen werden nog niet gehomologeerd: van Mark Spitz op 200 meter vrij (1.53,6), de estafetteploeg van de Verenigde Staten op de 4 x 200 meter (7.43,3), Ann Sim mons op de 800 m vrij dames 8.59,4) en de damesestafette ploegen van de Verenigde Sta ten op de 4 x 100 meter vrije- en wisselslag (resp. 4.00.7 en 4.27,3). Deze records werden verbeterd tijdens wedstrijden RuslandVerenigde Staten op 10 september in Minsk. HEREN: Vrije slag: 200 m: Spitz (VS) 1.54.2 (3/9/71 te Leipzig); 400 m: McBreen (VS) 4.02.1 (25/8/71 te Houston); 800 m: Windeatt (Aus) 8.28.6 (3/4/71 te Sydney); rugslag 100 m: Mat- thes (ODld) 56.7 (4/9/71 te Leip zig); 200 m: Matthes (ODld) 2.05.6 (3/9/71 te Leipzig); vlin derslag 100 m: Spitz (VS) 55.0 (25/8/71 te Houston); 200 m: Spitz 2.03.9 (26/8/71 te Houston). Fassnacht (WDld) 2.03.3 (31/8/71) te Landskrona); 4 x 200 vrij: Verenigde Staten (Hci- denreich, Genter, McConica, Heckl) 7.45.8 (10/8/71 te Cali); 4 x 100 wissel: Verenigde Staten (Campbell, Dahlberg, Spitz, Heidenreich) 3.50.4 (4/9/71 te Leipzig). GENUA De waterpoloploeg van Moskou heeft in Genua een toernooi voor de halve finales om de Europacup gewonnen met vijf wedsirijdpunten. De eindstsand van het toernooi was: 1. Moskou (Rus) 5 punten; 2. Pro Recco (Ita) 4; 3. C.N. de Barcelona (Spa) 3; 4. Rode Ster Kosice (Tsj.) 0. DAMES: (evenaring); 200 m: Shane Gould 2.06.5 (1/5/71 te Londen); 400 m: Karen Moras (Aus) Vrije slag 100 m: Shane Gould 4.22.6 (30/4/71 te Londen, Shane (Aus) 58.9 (30/4/71 te Londen Gould 4.21,1 10/7/71 te Santa Clura); 1500 m: Vathy Calhoun (VS) 17.19.2 (28/8/71 te Hous ton); vlinderslag 200 m: Karen Moe (VS) 2.18,6 (7/8/71 te Los Angeles), Ellie Daniel (VS) 2.18.4 (27/8/71 te Houston). Argentijnen staken nnnen niet laten CORDOBA Stakingen blijven de gemoederen in Argentinië bezighouden. Nauwelijks hadden de profvoetballers daar (en in Uruguay) het werk hervat of er moest zondag al weer een wed strijd worden gestaakt na hefti ge ongeregeldheden. Het tumult ontstond in Cordoba nadat bij de wedstrijd tussen Racing en Belgrano de speler Molina van Racing uit het veld was gestuurd. De beslissing van de scheidsrechter werd hevig aangevochten. Een regen van stenen en lege flessen daalde op de man neer. Later braken vechtpartijen op de tribunes uit, waardoor politietroepen zich ge noodzaakt zagen traangas te ge bruiken. De wd-.trijd rr.oest voortijdig worden beëindigd. Er waren verscheidene gewonden onder de toeschouwers. Protest van Dynamo werd afgewezen ZüRICH De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft het protest van Dynamo Zagreb tegen het feit dat bij de tweede wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup te gen Rapid Wien in Wenen Oos tenrijkse grensrechters aanwe zig waren, afgewezen. De commissie van beroep oordeel de dat het normale verloop van de wedstrijd niet was aangetast. Rapid Wien kwalificeerde zich voor de derde ronde na resulta ten van 2-2 in Zagreb en 0-0 in Wenen. De volgende tegenstan der van de Oostenrijkers is Ju- ventus. Biljartstrijd vierde klas libre (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Voor de finales om de districtstitel 4e klas libre plaatsen zich W. Burghauwt (BIOS), F. Burghouwt (BIOS), A. de Raaf (CVN), J.W. Berk hout (De Spoorwegen), K.J. Dijk (DOS), A.J. Zegen (Moer- wijk), J.G. de Loos (NRS), en G. Geleinse (Corina). De finalepartijen worden gespeeld in café „Apeldoorn". De moyen- negrenzen in deze klasse liggen van 1.25 tot 2.00. De partijlengte is 75 caramboles. In het nederlagentoernooi, dat ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van de vereniging „Moerwijk" werd gehouden ein digde De Spoorwegen op de eer ste plaats, Morgenstond werd tweede en NEC derde. 's-GBC en SPK eindigden resp. op de vierde en vijfde plaats. Boksers voor tweede maal in strijdperk MONTERREY - Pedro Carrasco en Nando Ramos zullen hun strijd om de wereldtitel veder gewicht opnieuw moeten bok sen. Op 5 november werd Carrasco in Madrid door een Spaanse scheidsrechter tot winnaar ver klaard, hetgeen op zijn minst een uiterst dubieuze beslissing mocht worden genoemd. De voorzitter van de WBC (World Boxing Council), de heer G. Ve lazquez, bepaalde na een verga dering in Monterrey (VS) dat er opnieuw zal worden gebokst binnen dertig dagen. De beide boksers moet dezelfde beurs worden geboden en er zal een scheidsrechter uit een neutraal land worden aangewezen. Anneke Maathuis-Van der Grift „Desiree vindt het heel gewoon dat voor haar wordt aangespannen". ANNEKE MAATHUIS: 55 (Van één verslaggevers) GEESTEREN Zes jaar ge leden nog was het helemaal niets bijzonders om als een der deelneemsters op weste lijke concoursen hippiques ook Anneke van der Grift uit B reukelen aan te treffen: pittig, rank en charmant. Menige ruiter en bezoeker dacht beslist niet alleen aan een eenheid vrouw-en-paard, wanneer hij dat donkere meisje over het parcours zag gaan. Maar, net als in vele wedstrij den, ging ruiter Jan Maat huis uit Geesteren (O) in die zomer ook bij Anneke van der Grift met de overwinning strijken. Binnen een jaar stapten die twee in de huwe lijkskoets. In het parcours ziet men Anne ke Maathuis-Van der Grift een gezellige gastvrouw niet meer. Wijzend op Desi ree van vier en Bart van twee, zegt ze: „Aan paard rijden kom ik maar zelden meer toe, hoogstens zo nu en dan een wandelritje. Maar ik heb er helemaal geen spijt van". In tegenstelling tot sommige vrouwen in andere takken van sport heeft mevrouw Maathuis er nooit de minste moeite mee gehad dat ze zo wel bij de glorie als bij de kleine tragedies in de carriè re van haar man letterlijk aan de kant zit: „De ruitersport betekent na tuurlijk lang niet zo'n radi cale scheiding tussen thuis en de sport als misschien bij voetbal, of zo. Je kunt er ook als vrouw heel nauw bij betrokken blijven en er op een bepaalde manier aan meedoen. Bovendien is het natuurlijk voor mij een be langrijk voordeel, dat ik van kind af bij die ruitersport be trokken ben geweest en er op mijn manier in de lande lijke rijvereniging van Breu- keien en op veel concoursen ook aan deel heb genomen. Vanzelfsprekend Voor de kinderen is de sport van mijn man ook een heel gewone zaak. Ze léven hier met de paarden. Desiree vindt het heel gewoon dat ook voor haar al regelmatig wordt aangespannen, een pony uiteraard. En zij kan er voor haar doen ook al goed mee overweg. Het rij den en verzorgen van paar den is hier net zo vanzelf sprekend als eten en koffie drinken. Mevrouw Maathuis moet vrij lang nadenken over de vraag wat voor haar nu het mooi ste was in de sportcarrière van haar man tot nu toe. „Eigenlijk is het allemaal mooi, de spanning en de sfeer, vooral ook de vriend schap. Het allermooiste? Nou, dan zou ik toch wel zeggen de vijf keer dat Jan nationaal kampioen werd, drie keer achter elkaar zelfs. Dat betekent toch wel iets voor je. Als je man daar staat en het Wilhelmus wordt gespeeld en de prijs wordt overhandigd". De vrouw de sportman getrouw Zoals altijd blijkt toch ook deze roos niet helemaal zon der doornen te zijn: „Het is natuurlijk geweldig, een prachtige prestatie en een hele eer. Maar het is toch ook wel moeilijk, want je bent dan nationaal kampioen en er worden eisen aan je gesteld, je moet de eer van Nederland hoog houden. En als er eens iets mis, iets niet zo goed gaat... dan zeggen ze zo gauw „en dat is nou de kampioen". Jan heeft daar geen last van, maar ik voel het zo". „Je leeft natuurlijk helemaal naar een concours toe. In de eerste plaats man en paard, maar toch ook als man en vrouw. Maar als het er op aankomt, moet alles precies in evenwicht zijn. En tegen woordig komt het zo gewel dig op snelheid en foutloos heid aan, dat er niets mis mag gaan". „Soms kan het dan gebeuren dat alle drie paarden je mag met drie paarden deel nemen een fout maken. Direct al, of en dan is de spanning nog groter wan neer er een barrage nodig is. Nou, dan weet je meteen dat het goed fout zit, dat je met lege handen thuis komt. En het gaat niet zozeer om die beker, maar om het hopeloze gevoel van onmacht. Soms, als je ziet dat het mis gaat, dan zou ik zo wel het par cours op willen lopen...". Gediskwalificeerd Terwijl ze dat zegt, grinnikt mevrouw Maathuis bij de ge dachte alleen al: „Dat gaat natuurlijk niet en dat doe je ook niet". Het zou ook wel een vreemde bedoening zijn als de speaker plotseling moest meedelen: „Mevrouw Maathuis uit Geesteren ge diskwalificeerd wegens bin nendringen van het par cours". Natuurlijk komt eveneens de ty pische en voor de top onver mijdelijke kwaal van de rui tersport ter sprake: rug klachten, die veel overeen komsten vertonen met her- „Dat is niet alleen een gewel dige handicap, vooral als het om belangrijks toernooien gaat of bij de voorbereidin gen, maar het is ook ver schrikkelijk pijnlijk. Jan weet ervan mee te praten. Hij gaat dan heel trouw naar de masseur, dat helpt prima. Maar ja, als het dan zo'n paar weken geduurd heeft en hij voelt zich goed. dan wordt hij ongeduldig, dan wil hij zijn werk weer gewoon doen. op de boerderij hier. En dan wil hij zich ook weer helemaal inzetten voor zijn sport".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13