99.95 109.95 Prof. Fiolet: Korte metten Van top tot teen geknipt voor winterse dagen! antel Weerbericht nieuwe vormen van kerkzijn nodig Septuagint gaat in ..retraite" Pagina 12 msmsmsmsmsmsmsmsrrtsrrisnnsnns LEIDSE COURANT Twee mantels die het erg goed doen boven een broek of boven die hele hoge laarzen. Tóch maar hele kleine prijsjes. Komt u gerust kijken hoe goed ze u staan. Geweldig vlot mot Aparte siersteek garnering. Zuiver wol. Kleuren o.a. purple, aubergine, donkerrood. Maten: 36 t/m 48. Een mantel om er tegen te kunnen. Heel moderne ceintuursluiting. Uit eeuwig jonge tweed. Kleuren o.a. aubergine/ beige, bruin/ beige. Maten: 36 t/m 46. kJpCCMalllSt Haarlemmerstraat 163a, 01710-418 52 (donderdagavond-koopavond) Amersfoort, Breda. Dordrecht. Den Haag, Haarlem, Leiden, Rotterdam, Tilburg, Utrecht. AUTO'S EN MOTOREN L.B.S.) Doeslaan 40 Leider- iorp. Telefoon 01710-32400. 9-4443 Uw WAGEN uitlijnen, uw :1c Lei rise Banden Service. (LBSi Doeslimn 40 Lelder- flrn-p. Tel. 111710-32400. 9-5444 Te knop V.W. 1200 bj. 1962 msmsmsmsrnsmsmsmsmsmsmsms DATSUN dealer AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-1292' Tel. 02522—12013. Voor de AUTO altijd raak ACCESSOIRES. onderdelen, uitlaten en banden. Ameri kaanse Importolie v.a. 1.35. per liter Automaterialen HA- BOR. Herenstr. 43. tel. 01710- FIETSEN EN BROMFIETSEN BROMFIETS raagd JAM AH A vhet-zelf: .Motor of brom- kapot? Pruts niet langer koop toch goed gereed- ehap (of geef het kadeau op VENSTERBANKKASJES vooi het uitzaaien en stekken var bloemzaden voor bloembakker en tuin. Verschillende matei 4.75, 9.90. Kasje compl. mei Jiffy-potjes 7.70. Eens lets an aarde, in ge- Rljn 50. Leiden. ZEESCHELPEN m. KORAAL ille wereldzeeën. Assorti- sdoos voor f 9.75 Div. >p. Sier -koraal -rand i bij Vliela na kt uit :ijn een Kijken Opheffing Afdeling Wir rirrterspoi-tkleding en K; inger Skis, hoenen niet 10' 20C7-30'7 korting. Sporthuis Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur temp. temp. sl Amsterdam zw.bew. 4 0 De Bilt zw.bew. 3 0 Deelen h.bew. 3 0 Eelde zw.bew. 3 11 Eindhoven zw.bew. 4 0 Den Helder hagelbui 5 3 Rotterdam hagelbui 2 0 1 Twente geh.bew. l Vlissingen onbew. 6 3 1 Z.-Limburg geh.bew. 3 0 Aberdeen sneeuw 3 0 Barcelona onbew. 17 2 Berlijn zw.bew. 5 —2 Brussel hagelbui 3 13 Bordeaux onbew. 9 4 Frankfort regen 5 1 Genève sneeuw 4 1 Helsinki l.bew. 3 —10 Innsbruck zw.bew. 0 4 Kopenhagen regen —1 1 Lissabon onbew. 16 8 Londen sneeuw 5 0 Luxemburg zw.bew. 1 1 Madrid onbew. 13 —5 i Malaga l.bew. 19 12 i Mallorca l.bew. 18 3 i München sneeuw 3 0 Nice onbew. 14 5 i Oslo zw.bew. 3 4 i Parijs l.bew. 4 0 i Rome zw.bew. 16 5 Split onweer 11 5 2i Stockholm geh.bew. 0 2 i Wenen sneeuw 1 4 DE BILT Een deprssie die gis teren boven Noord-Duitsland lag verplaatste zich het afgelopen etmaal vrijwel niet. Wel nam deze in betekenis af, waardoor de storm die aan onze kust woedde in de loop van de dag ging liggen. Om deze storing heen werd koude, onstabiele lucht aangevoerd, waarin talrij ke buien voorkwamen. In de nacht daalde de temperatuur tijdens opklaringen op enkele plaatsen tot even onder het vriespunt. Het eerder genoemde lagedrukgebied neemt in beteke nis af. maar de aanvoer van de koude lucht zal ook het komen de etmaal voortduren. De buiig heid wordt minder waardoor er flinke opklaringen zullen voor komen. Hierdoor kan in de nacht plaatselijk matige vorst optreden. Ook overdag blijven de temperaturen laag. Vooruitzichten voor donderdag: af en toe buien en in de nacht lich te, hier en daar matige vorst.Weersvooruitzichten voor donderdag in cijfers: Aantal uren zon 0 tot 3. Min. en max. temperaturen 1 tot 6 gradenon- der normaal. Kans op een droge periode van minstens I uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Zon 8.14—16.39. maan 13.06—22.55. Schev. hoogw. 6.3919.01. Laagw. 2.7—14.46. KUNST EN KUNSTENAARS Het Residentie-Orkest brengt op zaterdag 27 november in het Haags Congresgebouw een pro gramma waarin de 3de symfo nie van Vermeulen uitgevoerd zal worden. Deze compositie be leefde nog maar één uitvoering, door het Concertgebouworkest in 1939. Kunst op de Markthof. Van maan dag 29 november tot en met 3 december zullen kunstenaars ..Arti et Industriae" hun werken te koop aanbieden op de Markt hof, Gedempte Gracht 84, te Den Haag, De Chr. Gem. Zangver. „De Lof- stem" zal zijn 75-jarig bestaan vieren met een concert in de kerk van het ziekenhuis „Bloe- mendaal", Monsterseweg, Loos duinen op maandag 29 novem ber te 20 uur. „Du Midi'Mentoonsteiling. De wandkleden van Tine de Haas- het weefwerk van Joke van Gel der en de edelsmeedkunst van Hans van Bergen zullen van 27 november tot 28 januari te zien zijn in Theater Du Midi, De Car- pentierstraat 141 te Den Haag. De muziekavonden van Chris Vee- lo op 30 november en van Ja- ring Walta op 14 januari zullen niet gehouden worden in het Jo- hann de Witt-huis maar in de grote zaal van Pulchri Studio te Den Haag. Dit vanwege de overgrote belangstelling. Suske en Wiske „Over vijfentwintig jaar zal er of één kerk of helemaal geen kerk meer zijn. Dat voorspel is op grond van de huidige situatie, waar dwars door de kerkgrenzen heen, zich nieuwe groepen vormen. Alle kerken staan voor dezelfde gemeenschappelijke vragen en proble men. Het zal er dan ook om gaan, dat er een ver nieuwde kerk komt. Gebeurt dat in de toekomst niet, dan blijft er weinig meer over. Wat restantjes, maar die zullen dan niet meer betekenen dan een asiel voor immobiele mensen." Aldus prof. dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, die on der de titel „Inspelen op de kerk van morgen" sprak in het vormingscentrum Den Alerdinck bij Zwolle voor een groep kerkelijk gemengd gehuwden en verloofden. De kerken zitten met een soort schizofrenie inzake het gelo ven op zondag en op maan dag. De kloof wordt steeds groter. De ontdekking, dat de kerk op sociaal en poli tiek gebied geëngageerd moet zijn, dateert in feite pas van de laatste vijf jaar, aldus prof. Fiolet. En nu zien wij overal, dat de ker ken het daar bijzonder moei lijk mee hebben. Met de apartheid, de ontwikkelings hulp, vrede en gerechtig heid; in feite met de verbin ding tussen het evangelie en de barre praktijk in de we reld. Wat wij nodig hebben, aldus prof. Fiolet, zijn nieuwe vor men van kerk zijn, die inspe- len op vragen van nu. Wij moeten ophouden met te sta ren naar de middeleeuwse belijdenissen en problemen, of zij nu van Dordrecht of van Drente zijn. Dat is voor mij lood om oud ijzer. Er zullen nieuwe structuren moeten komen. Wederzijds zal er een uitwisseling van ideeën moeten zijn. De men sen moeten meer bij elkaar naar de kerk gaan en er zal meer onderlinge kanselruil moeten komen. „Wij hebben nu wederzijds de doop-erkenningen tussen de kerken, maar in elke kerk staat nog steeds een doop vont. Dat kan toch niet, al dus prof. Fiolet. In één plaats is één doopvont en één gemeenschappelijk doop boek genoeg. Dat zou pas er kenning van eikaars doop zijn. Maar wij spitten nog veel te veel in ons eigen kerktuintje. De kerken inte resseren zich niet wezenlijk voor elkaar en voor de oecu mene. aldus de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. rechts David Scott, zijn DEN HAAG Septuagint, de groep van kritische pastores, gaat wel door, maar stopt met de kritische begeleiding van de officiële kerken. Men zal alleen nog op de kerken reageren „als ze ons belem meren in datgene wat wij menen te moeten doen". Septuagint gaat „in een werkzame retraite". Jan Ruijter, lid van de stuur groep Septuagint deelt dit mede in een schrijven aan alle sympathisanten, als con clusie van het beraad van de slum-groep op 10 november. Men gaat door met viering, verkondiging en actie, bin nen het kader van wat men het kerkwerk noemt. Binnen de plaatselijke gemeenten van Septuagint gaat men zich verder bezinnen. Deze reflectie, aldus Jan Ruij ter, zal uiteindelijk de moti vatie moeten opleveren voor de vraag wat verkondiging moet zijn, wat het evangelie aan de samenleving te zeg gen heeft. Als reden voor de koerswijziging wordt opgege ven, dat contestatie niet meer hoeft: ,,De standpunten dmere hoeft; „De standpunten liggen vast; de verhoudingen zijn duidelijk". KERK EN WERELD 9 Het congres van de Domini caanse republiek heeft een wet goedgekeurd, die een versnelde echtscheidingspro cedure mogelijk maakt. De bisschoppen van het land zijn het er niet mee eens. In een brief aan alle rech ters hebben ze nu gevraagd de kruisbeelden uit de recht zalen weg te halen als er zo'n versnelde echtschei dingsprocedure op de rol Aartsbisschop Hurley van Durban eist een openbaar onderzoek naar het optreden van het politiekorps in Zuid- Afrika. Volgens hem houdt de politie van zijn land er precies dezelfde methoden op na als de Gestapo in nazi- Duitsland. Hij zei dit, nadat hij vergeefs had geprobeerd vijf gevangenen vrij te krij gen. De Oostenrijkse president Jonas heeft een officieel be zoek aan de paus gebracht. Sinds 1875 is het niet meer gebeurd, dat een Oostenrijks staatshoofd de paus bezocht. Dat was toen keizer Franz Joseph, die de paus in Vene tië ontmoette en niet in het Vaticaan in verband met de toen nog actuele Romeinse kwestie, ontstaan na de in tocht van de Piemontese troepen in de Vaticaanse Staat. Kardinaal Mindszenty, nu verblijvend in Wenen, heeft de wens geuit een pastorale taak te mogen uitoefenen, zolang zijn gezondheid die overigens erg zwak is, dit toelaat. De hoofdbezigheid van de kardinaal zal bestaan in het samenstellen va:i een historisch werk over de Hon gaarse kerk. Bij herstelwerkzaamheden aan de Keulse St. Gereon- kerk is een fragment van een fresco uit de elfde eeuu ontdekt. Het fresco, met e« sterke byzantijnse invloed zal in Bonn worden gerestau reerd en overgebracht wor den naar het Schnütgenmu- seum in Keulen. Na een huiszoeking zijn dt Praagse predikant J. Dus drie medewerkers van evangelische kerk van Tsje chische broeders gearres teerd. Predikant Dus v kele jaren geleden m grote groep Tsjechische jon geren in Nederland, op uitno diging van gereformeerde hervormde gemeenten in hel Gooi. Rome weigert Frans priester dispensatie De Congregatie voor de Ge loofsleer in Rome heeft voor onbepaalde tijd de toestem ming geweigerd aa priester Jean Claude Bar- reau, oud-hoofd van het bis schoppelijk bureau voor de vorming van volwassenen in Parijs, om een kerkelijk hu welijk aan te gaan. Rome zou de dispensatie onbepaalde tijd hebben ge weigerd om zijn afkeuring kenbaar te maken over hel feit, dat de huwelijksplannen van Barreau in Frankrijk grote publiciteit hebben ge kregen. Barreau zou n; mening van Rome hiermee „schandaal hebben veroor zaakt met het oogmerk he heilig celibaat omlaag te ha len".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12