De aan komst van een Amerikaanse politie-expert Religie in Rusland romantisch atheïsme Korte metten GOD WIL RUST, NET ALS MIJN VADER Nederland bereikt overal records CM13SSZ |N DE GREEP VAN DE TUPAMOROS KERKEN WERELD 17,000 handtekeningen U REGELT DE ZAKEN.. WIJ DE REIS. J. Rutges berecht in Brasilia Club der taaien PAGINA 7 Montevideo, de hoofdstad van Uraguay is een stad gewor den met in de straten dui zenden patrouillerende sol daten. De stadsguerrilla's, de Tupamaros, genoemd naar de door de Spanjaar den vermoorde Inkavorst, hebben van zich doen spre ken. Zij hebben de Britse ambassadeur ontvoerd en houden hem verborgen op een plaats die, ondanks massale arrestaties, onder vraging en marteling ge heim blijft. Het establish ment, de clan van de rij ken en de zeer rijken, die in zoveel Zuidamerikaanse landen de dienst uitmaakt en in feite niets anders is dan de voortzetting van de vroegere Spaanse c.q. Por tugese overheersing, is ver ontrust. Exponent van deze clan in Wim Hornmans boek is de ex-bokser en vrouwenjager president Araco (een duide lijke toespeling op presi dent Jörgen Pacheco Are- co). Geen groot politicus, maar wel iemand die zijn trouwe medestanders op de sleutelposities weet tel zet ten. Zoals de venijnige en standsbewuste Alfredo Arce, die van het PTT-be- drijf een economisch goed lopend toestand maakte, zij het ten koste van de werk nemers. Alfredo Arce is de zeer vertrouwde adviseur van president Francisco Araco, die de burgerlijke vrijheden beknot en zoveel mogelijk bij decreet re geert. Ook elders is er verontrus ting. Het grote buurland Brazilië vreest, dat Araco, onder de indruk van de ontvoering van de Britse ambassadeur concessies aan de Tupamaros zal doen en gevangenen zal vrijlaten in ruil voor de Britse am bassadeur. Troepenbewe ging aan de gemeenschap pelijke grens met Uraguay moeten Montevideo duide lijk maken dat dit niet ge duld zal worden. In Wim Hormans boek komt ook een uiteraard gefingeerd gesprek voor tussen de Braziliaanse ambassadeur en de Uruguese president. Verder in het noorden is er ook verontrusting. Wash ington mag dan wel niet gelukkig zijn met de huidi ge situatie in Zuid-Ameri- ka; het acht deze evenwel verkieselijker dan de ont wikkelingen, zoals die zich in Chili hebben voorgedaan, waar zich een naar marxis me riekend regiem geves tigd heeft. Washington is derhalve gene gen om een politieëxpert naar Uruguay te laten gaan om de marxistisch in gestelde Tupamaros (die overigens alleen maar strij den voor sociale rechtvaar digheid) op te rollen. Wil liam Carson („Ik houd van mijn land en haat het com munisme...") is expert in het onderdrukken van on lusten en in het genuan ceerd verhoren van gevan genen. William Carson (hij roept duidelijk herinnerin gen op aan de door de Tu pamaros in Montevideo ont voerde en terechtgestelde Amerikaanse politieëxpert Mitrione) boft: president Araco heeft juist besloten om de bekwame, maar onevenwichtige sadist kolo nel Cesar Albano uit zijn rustige provinciestad naar Montevideo te roepen om het commando op zich te nemen van de speciale af deling V van de geheime politie, om aan het pro bleem van de Tupamaros voor eens en altijd een ein de te maken. Carson en Al bano kennen elkaar nog uit de tijd dat zij beiden een politiecursus in de VS volg den. Carson en Albano wor den ontboden bij de presi dent en dit, hier wordt uit het boek letterlijk geci teerd, verloopt alsvolgt: En ongeveer ten tijde dat Carson president is en Arce vraagt, waarom de politie- salarissen zo laag zijn, zo dat deze voor zulk een hon gerloon niet bepaald van zins zijn hun leven in de waagschaal te stellen, ver gaderen elders in Montevi deo Raül Cordoba, de lei der van de Tupamaros- guerrilla's en een aantal vertrouwden over een nieuw en stoutmoedig plan: de ontvoering van president Araco en diens adviseur Al fredo Arce als vuistpand voor de vele kameraden die in de gevangenissen bloot staan aan uitputtende ondervragingen, doorgaans gepaard aan bijkans ondra gelijke martelingen. In het volgend artikel zijn de tegenstanders van presi dent Areco en zijn adviseur Arce aan het woord. (De reportageroman „In de greep van de Tupamaros" van Wim Hornman is deze maand verschenen bij uit geverij J. H. Gottmer te Haarlem). wacht door een correct ge- I fel ede kapitein van het Blandenguesregiment. Waar hij ook keek, overal zag hij grimmig gehelmde soldaten met de vinger aan de trekker van hun stengun en in donkere kostuums ge- klede burgers, die er zo op het eerste gezicht uitzagen i als ambtenaren, maar in I werkelijkheid rechercheurs Carson knikte goedkeurend. ,,De bewakening is indruk wekkend, kapitein, mijn compliment". „U hebt nog niet alles gezien", zei deze. Hij wees naar de vloer waarover zij liepen. „Hier beneden zitten nog vijftig streng geselecteerde solda ten van mijn regiment. Misschien kan ik u straks de bunker laten zien. Ver der is het hele paleis voor zien van een gesloten tele visiecircuit, dat door mij persoonlijk gecontroleerd wordt". Na enig heen Jorge Pacheco Areco, de bokser-president laten. ,,De president bestudeerde hen toen zij binnenkwamen, speciaal Carson. Hij liep hun niet tegemoet, maar bleef met een nors gezicht achter zijn bureau zitten. Maar toen hij hem de hand gaf, zag Carson dat hij niet groter was dan een meter zeventig, zeer fors gebouwd en met de neus van een bokser. Zijn stem was laag en schor en de woorden die hij sprak afgebeten alsof hij zich afvroeg waarom hij eigenlijk tegen proleten moest praten. bureau zat een man die zich voorstelde als Alfredo Arce, een magere man met een koel, laatdunkend ge zicht aan wie Carson al di rect een hekel kreeg. „Ik heb u verzocht te komen kennismaken, omdat ik vanaf het begin de waar heid wil zeggen", viel de president met de deur in het huis. „Ik wil u dat per soonlijk zeggen voordat u het leest in de rapporten. U zult met commissaris Alba no belast worden met het uitroeien van de Tupama ros. Als ik zeg uitroeien, bedoel ik dat ook. Ik ben de Amerikaanse regering en vooral het Amerikaanse Bureau voor Internationale Ontwikkeling dankbaar dat ze een van hun beste vei ligheidsofficieren aan mij hebben willen afstaan. Het was nodig, want onze poli tie was uitermate slecht georganiseerd en tegen de politiek van de Tupamaros niet opgewassen. Ral Cor-u doba, een van hun belang rijkste leiders, die al in 196 met geweld begon door een wapenroof op een Zwitserse club, hebben we nog steeds niet. Met een handgebaar onder brak Arce de woorden van de president. Met verba zing zag Carson dat deze kort aangebonden man zich dat liet welgevallen en hij vroeg zich af welke band tussen die twee mannen be stond. Wij behandelen zelfs gevan gen genomen Tupamaros niet als politieke gevange nen", zei hij met een lijzi ge stem, terwijl zijn ogen even koud bleven als ijs. „Het zijn moordenaars, or dinaire moordenaars, die terechtstaan". Carson keek naar het schilde rij van Artigas (De natio nale held van Uraguay, red.), dat achter de presi dent hing. Hij vergeleek beide gezichten. De een had niets van de ander, noch in houding, noch in „Mag ik een vraag stellen, mijnheer de president?" „Gaat uw gang". „Het gaat niet goed met het atheïsme. Steeds vaker dui ken de religieuze gebruiken, die men al lang verdwenen achtte weer in de Sovjet Unie op. Jonge mensen dra gen een kettinkje met een kruisje om de hals, pas voor de wet getrouwde paartjes, laten hun huwelijk inzege nen, ouders laten hun kinde- rèn weer dopen en aan het graf moet de pope weer spreken". Een en ander signaleert het Sovjetrussische regerings blad Izwestia, die deze gang van zaken in haar jongste nummer betreurenswaardig noemt. Als typisch voorbeeld voor het misschien niet geheel bewus te streven om de atheïstische muur tegen de religie te on dermijnen, noemt het blad het dorpje Poretsje in Wit-Rus- Iand. Van de vijfenzestig mensen in dat dorp die als ongelovig te boek-staan wa ren er toch nog tweeëntwin tig van mening, dat men de kinderen in de kerk moet la ten dopen. Tweederde van de dorpelingen hebben in hun woonkamer nog een ikoon hangen. „De grondige maatschappelij ke en economische wijzigin gen als gevolg van vieren vijftig jaar communistisch bewind, hebben, aldus de Izwestia, geen eind kunnen maken aan de oude religieu ze tradities en gebruiken. Zelfs in de gezinnen van de communisten en de leden van de Kdmsomol, de com munistische jeugdbeweging van de Sovjet-Unie treft men nog religieuze gebrui ken aan. Omdat de kerkelijke traditie vooral bij de jongeren weer aantrekkingskracht uitoefent, wordt van verschillende zij den gewaarschuwd tegen het verslappen van d'e strijd tegen de religie. Voor de kaders van de partij en jeugdbewe ging 1s er onlangs een nieu we brochure verschenen, waarin hun wordt geleerd hoe zij zich moeten verzetten in de „psychologische oor log" die door de westerse kerken wordt gevoerd. Het blad Komsomolskaja Prawda vraagt zich overi gens af of de interesse van de jongeren voor de kerk niet veeleer een diepgewor telde behoefte aan romantiek betreft. „Men moet de be wondering voor het erfgoed van de kerk niet gelijk stel len met haar rituele gebrui ken". Het zijn vooral de ge bruiken die de jongeren aan trekken, vooral gezien tegen de achtergrond van het leven in een één-dimensionale so cialistische werkelijkheid. De handtekeningenactie van de werkgroep „Aktie Desmond" voor de tot vijf jaar huisarrest veroordeelde Zuidafrikaanse pa ter Cosmas Desmond heeft ruim zeventienduizend handtekenin gen opgeleverd. De werkgroep wil ze aanbieden aan de belang rijkste kerken in Zuid-Afrika. Een lid van de werkgroep, drs. J. P. Feddema heeft hiervoor een visum voor Zuid-Afrika aan gevraagd. Ter afsluiting van de actie wordt morgenavond een algemene vredesdienst gehouden in Het Dorp bij Arnhem. Religie in Rusland, behoefte aan romantiek? NEROPA iO Tel. (070) 540165 Honselorsdijk: Dijkstraat 26 Tel. (01740) 5! Bij archeologische op gravingen in de vroeg- romaanse kerk van de H. Basilius in Troje, Zuid-Italië, is een mas sagraf te voorschijn ge komen, waarin de been deren van meer dan honderd mensen zijn aangetroffen. Archeolo gen dateren het graf in de tiende eeuw. Nauw keurige onderzoekingen moeten nog bijzonderhe den aan het licht bren gen. Ondanks het feit dat de Spaanse bisschoppen re centelijk met overgrote meerderheid hebben be sloten geen plaatsen meer in het parlement in te nemen, hebben drie bisschoppen toch de per soonlijke benoeming door generaal Franco tot afgevaardigde in het parlement aanvaard. De Servisch-orthodoxe kerk heeft na 1945 een opvallende bouwactivi- Uw zakenreis wel te verstaan. Voor de goeie gang van zaken: Bij uitgeverij Bruna (Zwart Beertje 1468) is als aanvulling op het boekje „Kinderen schrijven aan Got" (Zwart Beerjte 1305) een boekje verschenen, dat een verzameling antwoorden en uitspra ken van kinderen over God bevat. Het is weer van Eric Marshall en Stuart Hample, vertaald door Marlies Hagers en met overvloedige illu straties van Sjef Nix. „De beste bode is de man zelf", zegt het spreekwoord, dus hier een paar citaten uit het boekje, dat een van die citaten als titel heeft meege kregen: „Ik weet niet wie God is, dat hebben we nog niet gehad". God kan van alles zijn, al leen geen meisje. We weten helemaal niet waar God is, maar je moet wel in hem geloven voor je hem kunt vinden. Dat is de enige manier. Bij ons thuis geloven we niet dat er een God is, maar we weten het niet zeker. Het is dus niet zo gemakkelijk om zulke dingen te weten. God heeft de dieren ge maakt, dan kun je, als het regent en je broer de hele dag met iemand anders zit te dammen, tenminste met iemand praten. God luistert altijd overal naar. Ik wed dat hij de knop wel eens zou willen om draaien. God laat slechte dingen ge beuren, anders kunnen we niet weten wat goed is. God beschermt alle mensen zelfs de rotzakken. Het zal wel goed zijn alleen snap ik niet waarom. God heeft de deuren ge maakt dan kun je de kleine kinderen buiten houden. God wil vrede en rust, net zoals mijn vader. God houdt zo van ons, dat hij zijn zoon gezonden heeft. Ik denk niet dat hij nog ie mand anders zal sturen. teit aan de dag gelegd. Om precies te zijn: 181 nieuwe kerken, il5 ka pellen, acht kloosters, 128 klokketorens en 415 pastorieën. Bovendien zijn er 840 kerken en 126 kapellen vernieuwd. Dezer dagen is dr. Mi- roslaw Nowak opnieuw gekozen tot patriarch van de Tsjechoslowaak- se kerk. Deze kerk is in 1920 ontstaan uit een afsplitsing van de katho lieke kerk en telt thans negenhonderdvi j ftig- duizend gelovigen. De afsplitsing vond plaats, nadat het Vatikaan had geweigerd het celibaat op te heffen en het ge bruik van de landstaal in de liturgie had verbo den. Onder auspiciën van de Protestantse stichting ter bevordering van ver antwoorde gezinsvor ming (Duinweg 23, Den Haag is een brochure verschenen, waarin de meest-voorkomende vra gen rondom het samen leven in het huwelijk worden besproken. De brochure is de zevende in een reeks GG-pam- fletten. Archimandriet Cyrill Goudiaev is deze week namens het patriarchaat van Moskou zijn werk begonnen als vertegen woordiger bij de We reldraad van Kerken. Hij volgt in deze functie bisschop Hermogen op. In Rome is plotseling overleden pater Schuette van de Paters van het Goddelijke Woord. Pater Schuette was secretaris van de pauzelijke com missie Justitia et Pax. Voordien was hij negen jaar generaal overste van zijn congregatie. Als missionaris heeft hij maandenlang in China gevangen gezeten, tot hij in 1951 werd uitge wezen. De vicaris-generaal van het bisdom Brasilia, mgr. Geral- do d'Avila heeft voor de rechtbank verklaard niets te weten van ondermijnende ac tiviteiten van de Nederlandse pater J. A. Rutges. Mgr. d'Avila is getuige char ge in het proces voor een militaire rechtbank in Brasi lia tegen een groep verzets mensen die „Valpalmares" wordt genoemd. Pater Rut ges wordt bij verstek be recht. De Braziliaanse autori teiten zeggen niet te weten waar hij is. De Nederlandse pater staat te recht op beschuldiging van het verspreiden van pamflet ten, waarin hij.zich keert te gen martelingen van politie ke gevangenen in de staat Minas Gerais. Voorts zou hij onderdak hebben verleend aan leden van de groep „Valpalmares" en samen met drie andere priesters zou hij getracht hebben an deren tot zijn beweging over te halen. DEN HAAG (ANP) Met de mislukte overval gisteren op een postagentschap in Amsterdam is een triest record bereikt: tussen 1 januari van dit jaar en gisteren zijn niet minder dan 101 maal overvallen gepleegd op banken, PTT- en grenswis selkantoren en geldtransporten. De totale buit bedroeg in dit tijdvak ruim twee miljoen gulden. Ongeveer 20 maal bleef een overval beperkt tot een poging. PTT-kantoren hebben het vooral flink te verduren gehad. Bijna 35 maal moest daar het noodsein worden geheven. Maar ook de geldtransporten bleken in trek te zijn. Er kwamen tot nu toe zeventien meldingen binnen van dergelij ke overvallen. Van de banken kregen de Boerenleenbanken (15 maal), de Algemene Bank Nederland (6 maal) en de Am- robank (5 maal) het meest bezoek. De bij de politie bekende oplossingspercentages geven in de af gelopen zes jaar een daling te zien: in 1965 werd 50 procent van de overvallen opgelost, in 1970 45,6 procent en voor 1971 ligt dit percentage nu rond 35 procent. De grootste slag dit jaar bij een bankoverval werd binnenge haald op 22 februari en op 1 maart, toen de Nederlandse Mid- denstandsbank in Utrecht (buit 200.000) en het bijkantoor van de bank van Van Lanschot in Eindhoven (buit 132.000) het doelwit van de overvallers waren. De meest lucratieve overval op een geldtransport gebeurde op 26 april te Eindho ven, toen twee geldlopers werden overvallen en de dieven er met ruim 200.000 vandoor gingen. Steeds vaker klinken in Nederland de veelzeggende, veelal met een wapen nog kracht bijgezette woorden, dit is een overval. Steeds vaker moeten de employees van banken en postkanto ren en geldlopers het ontgelden. De toekomst ziet er op het ogenblik donker uit, zo voorspelt majoor K. de Maal van de districtsrecherche te Breda. Volgens hem zal het aantal over vallen nog toenemen, wanneer niet snel tot een betere algehe le beveiliging wordt overgegaan. Uit de statistieken blijkt, dat er een voorkeur is voor bepaalde dagen, in dit geval de vrijdag. Dat is wel logisch, aangezien veel instelling dan over het meeste geld beschikken. Ruim 80 maal werd in de afgelopen jaren een overval gepleegd op vrijdag. Daarna volgen respectievelijk donderdag (ruim 50), woensdag (40) en dinsdag (ruim 30). Interessant is tenslotte de verdeling, naar provincies. In de laatste zes jaar sloegen overvallers 70 maal hun slag in Noord-Holland, gevolgd door Noord-Brabant (40), Zuidholland (36), Limburg (31), Utrecht 26) en Gelderland (22). In de pro vincies Zeeland (8), Overijssel (6), Drenthe (4) en Groningen (3) komt een overval nog maar sporadisch voor. De grootste witte plek is Friesland, waar nog nu toe zegge en schrijve eenmaal werd toegeslagen. •n BRUSSEL Een 40-jarige caféhouder uit Ukkel Char les Dubuisson, is hard op weg om het wereldre cord langdurig biljarten te slaan. Enige dagen geleden heeft hij al eens 100 uur volgemaakt en volgende maand gaat hij aan de slag om Leon Siegers uit Lom mei, die met 226 uur we reldrecordhouder is, te vloeren. Behalve Siegers, de biljarter, kent België nog heel wat andere wereldkampioenen. Zo heeft Bert Hennebel uit Boezinge in West-Vlaande- al i 115 21 achter elkaar de accordeon bespeeld. Danny van Cauter uit Neder-over- Heembeek was al eens 47 uur achtereen in de weer als slagwerker terwijl Jozef Levrier uit Sint-Jans-Mo- lenbeek ook geen geringe prestatie leverde door 24 uur achter elkaar de saxo foon te bespelen. In de Belgische hoofdstad be staat een „club der Taaien" die de meest vreemde wereldrecords re gistreert. Daar heeft i ook de prestatie opgetekend van de Brusselaar Frank Bodet die eens vier uur en 37 minuten achter elkaar zong (en daarvoor officieel ten stadhuize werd ontvan gen), van de. vier Vlamin gen). van de Vier Vlamin- en Vlamink die te Vilvoor de eens 80 uur achter el kaar kaartten en van Berry uit Aarschot die twaalf dagen en nachten, als discjockey plaatjes elkaar praatte. elektronische cracks 8 Olympia modellen 1 iipersoniseh quelle ^•kenautoinjitcii: signa^ i|vend hel Uw kantoormachinehandelaar of N .V. OLYMPIA KANTqORMACHINÉ IMPORT Dé Werf 15, Den "haag, fel. 070-299020.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7