Portret bisschop Kees de Wit SUL! Amerikaanse Django start in Friese boerderij Uit de kunst Morgenmiddag in Boingk-k-k Talentenjacht voor onbekende cabaretiers Hou het scherm in 't oog Uw Mening Terugblik T Ai TV vanavond morgen Radio vanavori morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT ,Fr r VRIJDAG 19 NOVEMBER 'f „Amerika is momenteel een on leefbaar land waar geld alles betekent. Daardoor is het er overal een ontzettende herrie door de bakbeesten van auto's waarin iedereen meent te moe ten rijden, door de industrie en door de almaar overgaande vliegtuigen. Vooral New York is één grote „washmachine" waar in iedereen hard langs elkaar loopt te hollen, dwars door het lawaai en de stank heen. Dat is de reden waarom wij naar Ne derland zijn gekomen". Zo verklaart de Amerikaanse hard- rock-formatie Django haar verblijf in het Friese plaatsje Bantegem. ,,De bedoeling was eerst eigenlijk Amsterdam, maar dat is jammer genoeg ook al zo'n opgefokte toestand ge worden. We zijn toen hier in een boerderij gaan zitten en dat bevalt uitstekend. We hebben alle rust om vanuit deze omge ving onze internationale dor- braak voor te bereiden, onze stijl ook enigszins te wijzigen. In de States word je gedwongen hard-rock te spelen, je bent als het ware negatief geïnspireerd door die rotzooi". Hetgeen overigens niet wil zeggen dat Django nu wars is van deze stijl, integendeel ,,We konden onze muziek hier alleen lekker civiliseren". De resultaten zijn morgenmiddag te zien in Boingk-k-k NED. 16.02 uur. HANS ROUW BECKERING doet u de juiete handtchoen aan de hand De talentenjacht „Cabaret der Onbekenden" is een der oud ste in Nederland. Reeds vijf tien jaar wordt deze speur tocht naar talent in het Eindhovense „Carlton" ge houden en vele prominenten in de wereld der lichte mu ziek zijn hun carrière daar begonnen. ,Om er slechts twee te noemen: Lenny Kuhr, die een ster van inter nationaal formaat geworden is, en Peter Koelewijn, wiens eerste hit „Kom van dat dak af!" na jaren een tweede en zeer succesvol leven leidt en die nu als producer bekend heid geniet. Vanavond gaat het Cabaret der Onbekenden voor de zes tiende keer van start. Radio Luxemburg verleent opnieuw medewerking en zal delen van het concours uitzenden. Alle vrijdagavonden zijn voor de strijd gereserveerd, tot half februari dan vindt de finale plaats. Men kan zich voor het Cabaret der Onbekende nog per brief kaart aanmelden bij de heer J. Dijks, Carlton, Markt 10, Eindhoven en bij de heer P. Postema, Wijngaardplein 51, Eindhoven. De Canteuropa, die thans voor de derde maal wordt georga niseerd, zal zich in dit week einde in Rotterdam bevinden en wel op het Centraal Sta tion. Het doel van Canteuro pa is in het buitenland be kendheid te geven aan de kunst en cultuur van Italië. Aan de „Canteuropa Ex pres", een speciale trein die gastvrijheid verleent aan alle geïnteresseerden zijn wagons gekoppeld, waarin zich verschillende tentoon stellingen bevinden o.a. een expositie over de moderne en hedendaaagse schilders kunst in Italië: Calabria, Carra, Cesetti, De Chirico, De Pisis Gentilini, Levi, Li- gabue, Mafai, Morandi, Mo- nachesi, Omiccioli, Purifica- to, Rosai, Sciltian, Sironi, Soffici, Spazzapan, Stradone, Tosi. Voorts een boekenten toonstelling en een histori sche tentoonstelling voor de filatelie. Het P.v.d.A.-Kamerlid Voogd heeft de ministers van CRM en van Verkeer en Water staat vragen gesteld over een advies, dat door de om- roepraad zou zijn uitge bracht over het centrale an tennesysteem. bin de vragen wordt aangedrongen op open baarmaking van dit advies. Eén vrouw (mevr. van der Ha- ge-Oosterhof) is in Coevor- den meer dan duizend man nen te erg geweest. Heel Coevorden is namelijk ver ontwaardigd over het feit, dat de vrouw tientallen mu ziekliefhebbers en het ge meentebestuur te glad af was. Dezer dagen zou het Noordelijk Philharmonisch Orkest een gratis concert ge ven, dat was georganiseerd door de gemeente. Op het tijdstip, dal het concert zou beginnen, stonden tientallen mensen voor de gesloten kerkdeuren te wachten. En die deuren bleven dicht, want later bleek dat me vrouw van der Hage het con cert had afgelast, omdat de datum haar niet schikte. Ze vond die datum niet juist ge kozen ten opzichte van een uitvoering, die de oratorium vereniging geeft, van welke vereniging zij lid is. y Anna van Kleef (Elvi Hale) In uw blad van 13 november stond het verslag van een on derhoud met vicaris generaal dr. C. Braun, waarin deze een wonderlijke uitspraak doet: „Ontmoedigend is het da'arbij natuurlijk wel dat men geen be slissingen kon nemen, hoewel de synode deze bevoegdheid in we zen wel heeft." De waarheid is dat de synode een adviescollege is en geen enkel leergezag bezit, noch bestuurs macht over de gehele kerk. Die berusten bij de paus en over eenkomstig de zeer krasse ter men, waarmee Christus Petrus met gezag heeft bekleed, heeft Vaticanum II in de constitutie over de kerk. Lumen gentium no 22 de oude leer nog eens be vestigd: „de volledige, hoog ste en universele macht" Over de apostelen (wereldepisco paat):,.de orde der bisschoppen nu staat eveneens, wanneer zij in gemeenschap is met de paus van Rome als haar hoofd, als subject van de hoogste en volle dige macht over de kerk" (Lu- men gentium no 22). Dit steunt op de even sterke uitspraken van Christus, de heer van de kerk. Voor geïnteresseerden Mt. 18:18;Lc 10: 16; Jo 14:15-17 en 16:13 en 14:26. kndere groepen of personen, ook vaktheologen, bezitten in de kerk dus geen enkel leergezag en hebben-over de gehele kerk- ,,in wezen geen bevoegdheden" (Wassenaar) J. Kalkhoven ST jNaschrift redactie In de tweede richtlijn van het Motu prnprio van IS september 19*5 waarin Paus Paulus de oprichting van - de synode békend maakt, staat: ..De synode zal ook over een beslissende stem kunnen be schikken. als deze haar ver leend is door de paus. aan wie I in dit geval toekomt de beslis- sing te bekrachtigen".) Abortus Schandalig is het om in het overbe schaafde Nederland reeds vijf klinieken des doods te hebben, zoals de NVSH steeds propa geert. In deze door genoemde vereniging geleide instellingen wordt menselijk leven gedood. De vrouwen die in deze klinie ken worden behandeld hebben dit (ongeboren) leven toch vrij willig aanvaard. Welke vrouw heeft het recht deze ongeboren maar leve de mens te laten do den? Een van de tien geboden die door God zijn gegeven aan de gehele mensheid luidt: Gij (de mens) zult niet doden. Hoe liefdeloos wordt hier gehan deld, ook door gezaghebbende instanties. Gods geboden den niet meer geteld en zij die als behoeders van de leer van God over ons zijn aangesteld hebben hun stem tegen deze goddeloze praktijken niet eens laten horen. De Nederlandse abortusklinieken zijn in het buitenland bekend geworden. Thans is een toeris me van buitenlandse vrouwen op gang gekomen om het door hen niet langer gewenste leven te laten vernietigen. Wanneer wordt er eens eenhalt toegeroepen aan deze geestelij ke milieuverontreiniging, welke meer slachtoffers heeft gemaakt dan thans door de water- en luchtverontreiniging. Een demo cratie kent zijnn vrijheden, maar een democratie zonder De Haagse schilder André van Helden exposeert van 3 tot 16 december in Galerie Oranje te Gent. Vanavond zendt de KRO-tv onder de titel „Kees de Wit" een por tret uit van een bisschop, dat werd gemaakt door Frans Wij- sen en Joost Tholens tijdens hun verblijf op de Filippijnen. Mgr. Kees de Wit, 48 jaar die thans bisschop is in Antique, werd geboren in Hilversum en is missionaris van Mill-Hill. Zijn zetel js gevestigd in de stad San José op de Filippijnen. Op dit moment is hij in Nederland om het 50-jarig huwelijksfeest van zijn ouders mee te vieren en om kracht bij te zetten aan de actie „Zender voor De Wit". Kees de Wit, die op 14 juli 1946 tot priester werd gewijd is al bijna 25 jaar werkzaam op de Filippijnen, waarvan de laatste tien jaar als bisschop. In de documentaire wordt mgr. De Wit gevolgd bij zijn werk zaamheden als bisschop in het diocees Antique. Hij vertelt daarbij over zijn opvattingen van het priesterschap, de nood zaak van geboortenregeling op de Filippijnen, het gezinsleven in dat land, de uitbuiting van de suikerkappers, de zogenaamde Sacada's, en de financiële moei lijkheden, waarin zijn bisdom verkeert. Daarnaast geeft hij zijn mening over de Filippijnse bisschoppenconferentie, bestaan de uit zeventig bisschoppen, van wie er veertig tot vijftig in ten nieuwe richting denken. Tenslotte geeft hij zijn mening over het huidige ontwikkelings werk en de punten, waarop dit werk zou moeten steunen. Ned I 22.40 uur. Piste De medewerkers aan Piste zijn ditmaal: Rays-Agadir, springers en piramide-bouwers uit Egyp te; De Sinekos, acrobaten uit Tsjechoslowakije; The Hurrica nes, rolschaats-act uit Duits land; Joan Rosaire en Goldy, wonderpaard uit Engeland; The two Kogans, luchtacrobaten uit Denemarken en Markus en Ro- sita uit Frankrijk, de sterkste man ter wereld". H et piste Orkest staat onder leiding van Tony Vess. Regie: Jos van der Valk. Ned I 19.12 uur. 7-3S vrouwen De KRO-televisie is toe aan de vierde aflevering uit van de BBC-serie „De zes vrouwen van Hendrik VIII", waarin een por tret wordt getekend van de vier de vrouw van Hendrik VIII: De Duitse Anna van Kleef. Dit deel van de serie werd geschreven door Jean Morris naar een idee van Marice Cowan. Het huwelijk van Koning Hen drik VIII met de Duitse prinses Anna van Kleef heeft maar zeer kort geduurd: enkele maanden. Zelf stelde Anna al kort na haar trouwen de koning voor officieel van hem te scheiden, waardoor zij voor hem de weg opende te trouwen met de volgende kandi date. Ned I 21.10 uur Mary Tyler Mary bemiddelt tussen Rhoda Morgenstern en haar moeder, maar de problemen blijken die per te zitten dan Mary denkt. Zodoende vraagt Mary de moe der om bij haar te logeren. Ned II 19.05 uur. Vlieg er niet in De A.V.R.O.-tv start met de eer ste van een serie maandelijkse uitzendingen, getiteld „Vlieg er niet in", waarin men aan de hand van gereconstrueerde voorbeelden wordt gewaar schuwd tegen oplichters en hun praktijken. „Vlieg er niet in!" is een pro gramma, dat in de plaats komt van de rubriek ,,Info", waarin informatie werd verstrekt over sociale aangelegenheden Ned II 19.30 uur De Mammoet Voor de derde aflevering in de se rie „Perspectief" maakte Adel- heid van der Most een filmpor tret van de openbare Scholenge meenschap Louise de Coligny in Leiden, die als experiment school al twee jaar langer Mammoet-ervaring heeft dan andere scholen. Ook in Leiden zoeken docenten en leiding nog steeds naar betere methoden van lesgeven en organiseren; geen kleinigheid met tachtig do- Kerstmis M IN HET KASTEEL '©uUlllaggcnnatl TRADITIEGETROUW BEIDE KERSTDAGEN Diner-dansant f60.- KERSTARRANGEMENT: vrijdagavond vóór het diner tot maandagmorgen na ontbijt f260.- centen en duizend leerlingen van Atheneum, HAVO en MAVO, verdeeld over vier gebouwen. Ned II 20.21 uur. Uit de kunst Charles Boost, Ageeth Scherphuis en Agan Arens geven in deze rubriek weer alle wetenswaar digheden voor culturele en amu sante uitjes jn het weekeinde Ned II 22.30 uur. Sinterklaas Morgen komt Sint Nicolaas in het Noordhollandse stadje Monni kendam. Van deze gebeurtenis zal de N.O.S.tv een rechtstreek se uitzending in kleur verzor gen. De intocht van de Sint con centreert zich rond de Gooise Kade, het Waegh-gebouw en het Stadhuis. Mies Bouwman zal weer de gastvrouw zijn... Ned I 13.00 uur. The Travese Workshop Company tekende destijds, tot tweemaal toe, voor een der meest memo rabele evenementen die ooit op dramatisch gebied per t.v. wer den geboden, te weten het spel „Dear mr. Kooning Reden om verwachtingsvol uit te zien naar de VPRO-produktie van een nieuw spei van deze groep: Our Sunday Times. Het werd een tegenvaller. Het op twee „gemengde berichten" ge baseerde spel was vooral een woordenspel. Een woordenspel met satire, humor en banalitei ten wat de tekst betreft, maar met een inhoud die nauwelijks om verbeelding vroeg. Mogelijkheden voor verbeelding waren sporadisch. Rob van der Linden kwam desondanks tot iets heel boeiends, maar we vragen ons af in hoeverre de vooral literaire tekst op die beelden rijmde. Meer houvast bood Joop van Tijn in zijn interview met minister Van Agt. Een goed gesprek dat heel wat van de minister en ook heel wat van het justitie-depar- 'advertentte) "/ómaafa/etts ekAegfe/X tement onthulde. Jammer dat die gesprekken van Van Tijn soms, wat de beeldtechniek be treft, zo knullig op het scherm komen. Vaak zonder beeld af en toe. Dat zal wel een VPRO-grap zijn, want we kunnen ons niet voorstellen dat een NOS-technie- ker telkens faalt als het de VPRO betreft Vg. Eva Gloria López presenteert Spaans in herhaling Esperanto van Kees v. Kooten en Wim de Bie Van onze radio en televisie redactie Hilversum Teleac heeft plannen in voorbereiding om een vervolg-cursus schaken via de televisie uit te zenden. Deze cur sus zal vooral gericht zijn op de strijJ op het we reldkampioenschap scha ken tussen de Amerikaan Fischer en de Rus Spasski. Tot de nieuwe Teleac-cur- sussen, die het komende seizoen worden uitgezon den behoort o.m. een cur sus Esperanto voor begin ners (20 lessen). De cur sus is samengesteld en wordt gepresenteerd door Kees van Kooten en Wim de Bie. Deze cursus gaat in december van start. Deze cursus Spaans zal van 22 november tot 29 april 1972 herhaald worden. On der het motto: „Wat is je vak man?" gaat Teleac - begin volgend jaar een cursus van tien lessen voor de ondernemers in het ambacht uitzenden. Kees van Kooten en Wim de Bie geven geestig les in Esperanto N.C.R.V.: E.O. beschadigt evan: gelie HILVERSUM (ANP) „Een vaak onverdraagzame verdere ver snippering van de christenheid heeft met de EO haar intrede gedaan". Aldus de heer G. A. Kieft, secretaris van de NCRV, in het jongste nummer van de NCRV-gids, het officieel orgaan van deze omroepvereniging. De heer Kieft komt tot de conclu sie, dat de Evangelische Om roep, die „een nieuwe protestant se christelijke omroep naast de NCRV wil worden", meer be schadigt dan alleen de NCRV. „Het is erg gemakkelijk allerwe- ge bruggen eenvoudig op te ha len, in plaats van over neerge laten bruggen de wereld in te gaan en daar met het evangelie de noden van deze tijd tegemoet te treden", aldus de heer Kieft. Hij stelt, dat men het evangelie beschadigt, als vrijwel uitslui tend religieuze programma's worden gebracht. „Men komt dan veel te weinig de gewone wereld binnen om daarin uit drukking te geven aan de kracht van het evangelie. Het zout moet in de maaltijd en niet apart worden opgediend", aldus de NCRV-secretaris. Jubileumconcert „Die Hagke" Ter gelegenheid van zijn veertig jarig bestaan gaf het Gemengd Koor Die Haghe, dirigent Rudy de Heus, een jubileumconcert in het Congresgebouw. Werken van Haydn, Rossini en Schubert stonden op het programma: van de laatste Mirjams Siegesge- sang en de goed klinkende Deutsche Tënze (op. 35). Mirjams Siegesgesang stelt aan uitvoerders hoge eisen, waaraan in technisch opzicht niet immer werd voldaan. Pianist Arie Boers bewees hier zijn onmis baarheid ten opzichte van het koor, de sopraan Karin Ostar kweet zich op prijzenswaardige wijze van een moeilijke op dracht. Na de pauze Arpa Triada So praan Karin Ostar, harpist Ed ward Witscnburg, pianist Rudy de Heus in de Spaanse mu ziek, vastgelegd op een plaat door onze collega gisteren met lof besproken. Ons inziens te recht. NEDERLAND I NOS: 9 18.45 uur: Fabeltjeskrant 9 18.55 uur. Journaal KRO: 9 19.05 uur: Felix de kat rie) 9 19.12 uur: Piste 9 20.00 uur: Journaal 21.20 uur: Brandpunt 9 21.10 uur: De zes vrouwet Hendrik VIII 9 22.40 uur: Kees de Wit mentaire) 9 23.05 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 9 18.45 uur: Fabeltjeskrant 9 18.55 uur: Journaal AVRO: 9 19.05 uur: Mary Tylor Mu show 19.30 uur: Vlieg er niet in 9 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Perspektief 9 21.10 uur: Voor de vuist NOS 9 22.20 uur: Journaal 22.25 uur: Den Haag vandi 9 22.30 uur: Uit de kunst. NEDERLAND I NOS 9.00 uur Teleac 9 13.00 uur Intocht St.-Ni 9 16.00 uur Journaal VARA 16.02 uur Boingk-k-k (m 9 17.00 uur Abracadabra (tekenfilm) NOS 9 18.45 uur Fabeltjeskrant 9 18.55 uur Journaal VARA 9 19.05 uur Coronation Sti 9 20.00 uur Journaal 9 20.21 uur Een van de ai (quiz) 9 22.10 uur Achter het nil 9 22.35 uur Jason King (t.v.-serie) 9 23.25 uur Journaal NEDERLAND II NOS 9 18.45 uur Fabeltjeskrant 9 18.55 uur Journaal EO 9 19.05 uur Een dag met Cliff Richard 19.35 uur Nader bekekea 19.50 uur Ten slotte 9 20.00 uur Journaal NCRV 20.21 uur Hier en nu 20.45 uur Katja's vrede 22.10 uur Getekend 9 22.35 uur Het woord 9 22.45 uur Journaal hilv -..W (S) Licht e: Politieke ParMJer van de Pacifisusc Partij. KRO 18.30 1 op UW M.-hri |von programma 22.00 (S) Kurslet retprogramma 22.25 Ova ic 22.30 Nieuws 2C.3S Den Has daag 32.50 (S) GoalT1" (sport)programma met vee 23 5534.00 Nieuws. HILVERSUM n 16.00 en 20.00 Nieuws VARA Concertgebouw Orkest met klassieke en moderne muz- (S) Hoe later op de avond muziek 22.55 Mededelinge- - Nieuws 23.10 Actualiteiten ziek van Nederlanders (opn.) 24.00 Nieuws. BRUSSEL (NEDERLANDS) 16.00 Nieuws 18.03 Uitzending soldaten 18.26 Paardesportb IS.30 Wegwijs wezen 1S.45 gazlne 18.55 Taalwenfcen 1 mezzo. 19.00 Nieuws en a< 19.40 Keurig Frans 19.4.' spreking 20.00 Concert 22. en De zeven kunsten 22.2( TROS: 7.00 Nieuws. 7. so's (Soos)lichte g. ziek en actualiteiten (7.30— 8.30—8.41 Nieuws). 10.00 programma voor (10.30<10.33 Nieuws) 11.55 llngen. 12.00 Route-A: a toerisme (12.16—12.26 voorlichting. Werk en welzij programma van Claude Bell het ministerie van volksg» en milieuhygiëne 12.26 MedeJ t.b.v. land- en tulnboi a£J ei ran Nieuws 17.32—(17.50 Actuf HILVERSUM I VARA7.00 Nieuws 7.11 Ochüègs nastiek 7.30 (S) Z.Q programma met om 7.3S voorpagina 7.54 VPRO: DM Se 8.00 Nieuws 8.11 Actua. Kei Waterstanden10.05 a0.30 (S) Zaterdag inf< ziek en informatie! Nieuws) 13.00 Nieuws telten13.23 VARA-Varla. Dit is het begin...: ionp *ei HTRO: 14.35 HIR0-: |e NOS 15.05 De k< Nederlandse muzieklevd - Engels B 16.15 (S) Nos-Jazz 16.45 Ina gramma over amalouristisd ziiekbeoefcning CHRISTIAN CE: 17.15 Ik ben niet alleen, NOS 17.30 De revolutionaire l deze tijd, discussie VAR lij NCRV 7.00 N!< (8.00 Nieuws) 9.00 Nl« vers 10.00 Nieuws 10.03 Mis de koffie (11.00 Nl< Nieuws 12.03 Elpee Nieuws 1303 Ne*, we noenv namen (14.00 en 15.00 NleuM Koorzang en licht ■6.03—18.00 Sportsite» 12.50 Buitenlands persovenld Nieuws en toneelagenda 133 mezzo 13.30 Consument* 11.00 Nieuws. 14.00 Lichte (46.00 Nieuws) 16.00 Hoorsj Nieuws Vj mededelingen. t»p-tien van Nederland 17.1 Kunstkring Matuvu exposeert van 4 t/m 19 december werk van le den in Panorama Mesdag, Zee straat 64 Den Haag. Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kas: Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdrtfj, witte wijn in do pan vera» tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fljngosneden Jo* belegen Goudse toevocgen.fi afmaken met zout. peper, nootmuskaat scheutje kirsch. K kor SE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2