im Bustraan heeft genoeg van omdooptruc" met zijn fietsen ob Luijendijk heeft drievoudige taak Bob Vosmaer streeft naar profcarrière DE BESTE FIETSEN KOMEN UIT DE JORDAAN „Er wordt gewoon een ander merk opgeplakt" Agostini wil veilig rijden jDAG 19 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 de racefietsen uwde voor o.a. Ar' van et, Gerrit Schuli ap dkerk, Fedor dei Ier- Peter Post, André Dar terstraat 150 in de Amster damse Jordaan, die in de hele wereld een enorme goodwill heeft, wordt aan houdend bedrogen, vele anderen, Zijn grote merk „RIH" woedend. Fletsenbouwer wordt nog wel eens overge- m Bustraan uit de Wes- schilderd of overgeplakt ter- wille van het contract, dat commercieel sterker staan de rij wielfabrieken met be roemde renners sluiten. Wim Bustraan is het beu. Na rijp beraad verbreekt hij het zwijgen en begint een juridische actie naar aan leiding van het recente we reldkampioenschap sprint bij de profs van Leijn Loe- vesijn. Hij doet dit omdat hij orders uit de hele we reld krijgt en niet kan leve ren, daar zijn zaak, mede door deze „omdoop-trucs," blijkbaar niet het vertrou wen krijgt van andere rij- wielfabrieken (of een ma nager), waarmee hij - om de „gouden vruchten" te plukken van een grote naam aansluiting zoekt. 'ERDAM „Tijdens recente wereldkam- inschappen in Varese Mendriso zijn er weer kampioenen op mijn •fiets uit de bus geko- Het is echter een m van brutaal bedrog, men door een omdoop- de wereld wil doen ge il, dat Leijn Loevesijn, het goud bij de sprint profs veroverde, dit s met het merk rlton" boekte, een iter van de Engelse ighfabrieken. Het was RIH-fiets, door mij ei- landig in mijn werk- ats Westerstraat 150 in Jordaan gebouwd. Er gewoon een ander opgeplakt. Ik ben r bij groot wed- dwerk wel meer weg- ihilderd, maar ik kan niet altijd terwille van de lieve vrede blijven zwijgen. Ik ga binnenkort de zaak juridisch aanhangig ma ken en een hoge schadever goeding van Raleigh eisen. Dit is oneerlijke concur rentie en je reinste brood roof", aldus de Amster damse meester-racefiet- senbouwer Wim Bustraan, wiens RIH- creatie in de loop der jaren zoveel en thousiaste wielercracks achter zich kreeg, dat de post hem regelmatig uit alle windstreken der aarde bestellingen bezorgt, waar- Wachtlijsten aan hij niet eens kan vol doen. dat karretje van Loevesijn is van mij, men heeft er gewoon een Carlton" van gemaakt. Die Engelse fabriek maakt nu recla me met mijn fiets. Achetraf dacht ik: Als zelfs de coach erin tippelt en gelooft, dat Leijn op een Carlton" heeft gereden, wordt het wel zo langzamer hand tijd, dat ik er wat aan ga doen. Ik kan iets dergelijks nu, meer dan ooit, niet hebben." Wim Bustraan: eigenhandig ir mijn werkplaats gebouwd en dan schilderen ze er ee ander merk op". ,Ik ben geen organisator, maar een vakman. Daarom is mijn kleine bedrijf niet meegegroeid met de roem van het merk. Maar toch blijft iedereen zeg gen, dat ik goud in mijn handen heb en al lang miljonair had moeten zijn. Maar wat gebeurde er? In Varese komt de coach van de Russische baanploeg, waaraan ik de fietsen lever, naar me toe en zegt: Die Engel sen kunnen toch ook een goede fiets bouwen. Nee, antwoord ik, Dat klopt, want sedert de dagen, dat vader Bustraan met zijn broer Jo op moeders zolder de eerste frames in elkaar knutsel den en Jan Hijzelendoorn sr. in 1924 de eerste Nederlandse kampioen op een RIH werd, heeft het merk zo'n vlucht geno men, dat er beslist iets ten aan zien van de „uitbouw" moet ge beuren. De heer Bustraan laat bestellin gen zien uit West-Duitsland, Amerika, Noorwegen, Trinidad, Rusland, Nieuw Zeeland, Afri ka, Engeland en zegt: „Een for tuin aan orders, maar ik moet ze allemaal laten liggen. Laatst was er een Amerikaan hier met anderhalve ton op de bank. Hij zei: Ik moet frames hebben en alleen van u. Ik zei: niet een. We maken voor de eigen markt slechts vijf a zes fietsen per Toverw0ord den, een verlengstuk krijgen, meer capaciteit. Ik kan dat niet alleen. Nu ik nog in de kracht van mijn leven ben, wil ik niet langer wachten. Als je deze sprong voor oge hebt, is het na tuurlijk wat al te gek, dat een ander al bij voorbaat de zaak gaat ondermijnen en het beste gapt, dat ik als mijn levenswerk beschouw: de naam RIH.." week en ik heb verschrikkelijk lange wachtlijsten. Daarom zoek Die i ik aansluiting bij een fabriek. Ook een goede manager, die er achter wil gaan staan, zou me zeer welkom zijn". „Het is een krankzinnige toe stand. De winst ligt, zonder risi co, voor het grijpen. De zaak moet in ieder geval groter wor- daar is ook iets mee. RIH betekent niet, „rijwielindu strie Holland", maar slaat op een geheimzinnig toverwoord uit de befaamde Karl-May boeken (die vader Bustraan verslond), een woord, dat slechts in het oor van een super- mustang ge fluisterd hoefde te worden om het dier als een „orkaan" te la ten galopperen. Het stalen ros uit de Jordaan heeft zich in Varese, mèt 't suc ces van Loevesijn, weer eens „orkaanachtig" gedragen. De Russische rijdsters Galina Care- va en Galina Ermolaeva pakten bij de sprint resp. goud en zilver, terwijl hun landgenoot Sergei, Kravtsov, ook als sprinter, zil ver veroverde. Bij de amateurs sleepte de Rus, Erouard Rapp op de kilometer-tijdrit op een RIH het goud weg. En bij de profstayers veroverde Jaap Oudkerk zilver op een RIH-fiets. In de winkel van de heer Bu straan, die reeds vol met foto's en lauwerkransen hangt, is geen plaats meer voor nieuwe ,,on- vergetelijken". Hij is tevreden met een bepekte RIH-sterrenga- lerij onder wie Rik van Steen bergen, Rudi Altig, de Russi sche wereldkampioen sprint Omar Phakadze. „Kijk eens hier, zo gaat dat'. De heer Bustraan toont een foto op de voorpagina van een wieier- tijdschrift, waarvan het onder schrift luidt: „Met zijn handte kening bekrachtigde wereldkam pioen Leijn Loevesijn het uit stekende contract, dat hem door de Engelse rijwielfabrjek Ra leigh werd voorgelegd. De beide directeuren Kevin O' Donovan en John Larcombe van Carlton Cycles Ltd. (opgenomen in de Raleigh-holding), alsmede Loe- vesijns mentor Jan Derksen fungeren als getuigen". „Van Loevesijn zeg ik niets. Die jongen rijdt tenslotte ook voor zijn brood HAAG Rob Luijendijk heeft een k bezet leven. Een niet gering deel zijn tijd wordt in beslag genomen r zijn sport: handbal. Want naast lman van de Haagse eersteklasser rmes is hij bovendien nog vaste keus Jong Oranje. Tot slot is hij sinds maart opgenomen in de A-selectie. Dins dag is Rob Luijendijk de laatste man van de nationale ploeg, die in Brunssum een zaalhandbalinterland tegen de Verenigde Staten speelt. Voor Rob Luijendijk is het geen debuut in Oranje, maar wel een zeer belangrijke wedstrijd. 2 tot 9 december hebben we toernooi in Rusland. Trainer wil drie doelverdedigers nemen. Nu ligt de situatie zo ik eerste man ben bij Jong nje en nummer vier bij de oeg. Een doelman moet dus illen. Ik denk dat ik dinsdag jelegenheid krijg om te laten wat ik waard ben". !n grote verrassing kwam de odi'ging van het Nederlands idbalverbond niet voor Rob endijk. „Je weet, dat je bij tanshebbers hoort. Het is ge- m fijn om te horen dat je ge en bent". 'oor de eerste maal. Tijdens toernooi deze zomer in Joe- ilavië verdedigde Rob Luijen- reeds tweemaal bet doel. ivalligerwijs was dat beide en tegen Spanje. „Het was )edoeling dat ik een paar we ken geleden ook het veld in zou •gaan tegen Carvina. Maar dat was zo'n slechte wedstrijd dat Mraz me opzettelijk aan de kant heeft laten zitten. In een dergelijke wedstrijd kun je nooit haar een topvorm groeien". Onvoorstelbaar Voor Mraz heeft Rob Luijendijk niets dan lof. „Het is onvoor stelbaar wat hij voor het Neder landse handbal heeft gedaan. In de tweeëneenhalf jaar dat hij nu aan het werk is, is hij erin geslaagd het Nederlandse team van een 43ste naar een dertien de plaats op de wereldranglijst te voeren. Zoals Mraz de zaken heeft aangepakt is,geweldig. Hij heeft een grote kundigheid als trainer en bovendien iets in zijn manier van optreden dat (ADVERTENTIE) Fijn op vakantie! Wel f 100,-korting voor uw gezin. Dank zij de Raak- Vakantie-Knaken. r^. Haal nu een fles Raak, daar staat 't allemaal op. Het authentieke Irish Coffee recept En nog wat anders WIJ hebben het onze familie, b Whisky op de aan hem lichtjes voo Belglse .-rlijke t fee". Met rtsh Coffee glazen :ren. U kiest preci len wilt: 4 glazen 6 r. En voelt u voor m evlng, dan bekijkt i stevige) tulpglaz doos. ïsklat lUN i de Nlcolaas, van u. Ei *Un. dan ultfu1"gaat er "een oude Roem rijke Bourgonje ln schenken uw borrel, een eenvoudige landwljn (hij zal des te beter smaken) of een cognacje. Intussen zijn wij wat ver afge dwaald van ons recept, maar ls Jas niet ïcept? Marianne zelkom als elke speler aanspreekt. Ook mentaal geeft hij een goede be geleiding, hij kent iedereen op een persoonlijke manier". Voor aanvang van dit seizoen maakte Rob Luijendijk een stap die veel mensen verbaasde en ook wrevel opwekte. Van Hellas vroeg hij overschrijving aan naar de grootste concurrent, Hermes. Rob Luijendijk: „Ik merkte op een gegeven ogenblik dat ik bij Hellas niet verder kwam, iets wat me bij Hermes wel zou luk ken. Daarom heb ik dit gedaan. Er wordt wel gezegd dat ik met ruzie zou zijn weggegaan, maar dit is absoluut niet waar. We zijn ais heel goede vrienden uit elkaar gegaan. Bijna alles wat ik tot nu toe heb bereikt, heb ik ook aan Hellas te danken. Voor al aan Robbie Hofland ben ik veel dank verschuldigd. Die heeft van mij de doelman ge maakt die ik nu kwalitatief ben; mentaal ben ik wel iets veran derd. Maar van hem heb ik al les geleerd. Rob was zelf inter national. Hij heeft als doelman in het zaalteam gestaan, dus hij bracht alles wat hij in de prak tijk had meegemaakt aan mij over. Ik ben hem nog steeds dankbaar. Ook als coach was hij enorm. Ik herinner me mijn juniorentijd. Iedereen in da ploeg ging voor hem door het vuur. Ik denk alleen maar eens aan de Nederlandse kampioen schappen waar we aan meede den. In de finale stonden we bij rust achter. We waren wat ge deprimeerd, toen hij naar ons toekwam en alleen maar zei „Ik wil dat jullie gaan handballen". Daarna draaide hij zich om en liep direct weg. We wonnen en werden daarmee kampioen van Nederland. Ondanks het feit dat ik nu bij Hermes speel, gaan wij nog steeds enorm leuk met elkaar om". Sfeer De tweeëntwintigjarige internatio nal glimlacht nog eens als hij aan die tijd terugdenkt. Al di rect nadat hij bij Hermes kwam merkte hij het verschil tussen de beide verenigingen. „De hele sfeer in beide clubs verschilt hemelsbreed. Ook de trainings- aanpak van Dick Stam verschil de nogal. Het is een goede trai ner. Dat kan ook moeilijk an ders als je bedenkt dat hij on der Mraz het bondsoefenmees- terdiploma heeft gehaald. Zijn hele train ingsaanpak is zeer Rob Luijendijk, speler van Hermes, Jong Oranje teveel". i de nationale ploeg. „Soms wordt het me allemaal wat van een blessure aan mijn hand. Praktisch elke avond nam Dick me toen onder handen en het is me in die tijd wel duide lijk geworden dat hij zeer veel van de gespecialiseerde keeperss training afweet". Om i de top te blijven is trai nen noodzakelijk. Dat weet Rob Luijendijk. Zijn trainings schema is ook zeer intensief. „Driemaal per week met Hermes, eenmaal in de drie weken met Jong Oranje en daarbij nog elke veertien dagen een weekend in Zeist voor het nationale team. Het is eigenlijk een beetje te veel van het goede, je houdt maar weinig tijd over voor je zelf. Aan een kant ben ik daar om ook wel blij dat dit het laat ste jaar in Jong Oranje is. Vol gend jaar ben Ut te oud". En daarmee verliest Jong Oranje dan een van zijn beste krach ten. Dit jaar zijn er al verschil lende spelers naar de A-selectie gegaan, waardoor de sterkte aanzienlijk terug liep. „Vorig jaar was het zo, dat in het bonds orgaan werd geschreven dat bij een wedstrijd tussen de A- selectie en Jong Oranje laatst genoemde een goede kans zou München Gezeten achter een glas cola ver telt Rob Luijendijk, in het dage lijks leven employé van het Productschap voor Zuivel, afde ling uit- en invoer documenten, rustig verder. „Iedereen werkt in de sportwereld naar de Olympische Spelen toe. Voor ons handballers gaat dit in drie fazen. Ten eerste de voorselec ties voor de spelen in maart in Spanje. Nederland is ingedeeld in de poule met Frankrijk, Oos tenrijk en Bulgarije, dat samen met wereldkampioen Roemenië in een trainingskamp gaat. Dat is de befaamde Oosteuropese aanpak, waar men hier in het westen nog niet aan kan tippen. Het moet volgens mij mogelijk zijn om hier bij de eerste twee te eindigen en- je zo te plaatsen. Als dit is gelukt volgt de gerich te voorbereiding voor München en dan tot slot de Spelen zelf. Maar dat is allemaal pas van later zorg. Eerst tegen Amei - ka, dank zij de medewerking van mijn baas. Het handba kost me immers dikwijls een vrije middag, wat gelukkig atijd geregeld kan worden". En dan over ruim een week op zondag 28 november de derby Hellas-Hermes. Rob Luijendijk tenslotte: „We zullen winnen"! PAUL HOVIUS DEN HAAG Bob Vosmaer is een VUC-speler in hart ei nieren. Toch zal hij niet aarzelen de hekken van sport park Het kleine Loo voor goed achter zich te sluiten al zijn vurige wens, toetreden tot de profsector, in vervul ling gaat. En niemand zal het de talentvolle middenveldei kwalijk nemen. Sommigen raden hem zelfs aan: ,,Joh, g: weg, je kan hier toch niet verder komen". Zo denkt d< 20-jarige in Indonesië geboren Robert Willem Vosmaer ei echter niet over. Eerst zal hem een aantrekkelijk con tract moeten worden aangeboden. Aarzelend noemt hi een bedrag van 7500 gulden. MODENA Giacomo Agostini, wereldkampioen van de motor- renners in de 350- en 500 cc- klasse heeft in Modena gezegd dat alle afrasteringen onmiddel lijk langs de circuits waarop motorwedstrijden worden gere den, moeten verdwijnen. In plaats van de afrastering wil Agostini een brede strook zand van een méter of tien. Een dergelijk voorstel heeft hij onlangs ook gedaan tijdens een bijeenkomst van motorrenners in Zwitserland, waar over de veiligheid van de renners werd gesproken. „Daar heb ik", ver telde Agostini, „voor het eerst gesproken over het verwijderen van de afrasteringen vlak langs het circuit. Ik vind trouwens dat ieder obstakel tenminste tien meter van de baan moet zijn verwijderd ter voorkoming van «ngelukken bij de renners". Het zal niemand verrassen, als Vosmaer voor alle bekenden „Bobby" het amateurvoetbal zal verlaten. Hij kreeg in het verleden al aanbiedingen van ADO en PSV. De „motor" van bet Haagse VUC, dat zich sterk handhaaft in de kopgroep van de tweede klasse, vond de vergoedingen, die er tegenover stonden, de moéite niet waard en wees de contracten resoluut van de hand. Ook Feijenoord toonde vorig jaar interesse voor Vos maer. Begrijpelijk, want de donkere Hagenaar bezit volop technische en tactische kwalitei- Verpest Trainer John van der Lubbe looft: „Hij is qua tactiek en techniek een begaafde speler. Dè nian van het middenveld". En over een eventuele proftoe komst oordeelt de succesvolle trainer: „Hij heeft er de kwali teiten voor en ik gun het hem natuurlijk ook wel. Maar ik hou hem liever bij mijn elftal". Een mening, die ook het bestuur deelt. Een bestuurslid: „Bobby is voor ons een zeer bruikbare speler". Hij voegt er dan on middellijk aan toe, dat hij bij een profclub voorlopig in het B- elftal zou moeten blijven. „De spelers, die wij naar het betaal de voetbal hebben zien gaan, zijn allemaal verpest. Trou wens, Vosmaer is volgens ons fysiek te zwak voor het betaal de voetbal." In de fraaie Le- stuurskamer van het al even fraaie sportcomplex van VUC onderschrijft Vosmaer zijn zwakte. De tweedejaarstudent aan de Academie voor Lichame lijke Opvoeding erkent: „Soms ben ik totaal uitgeput. Dat komt natuurlijk voornamelijk door mijn studie, maar in oktober en november begin ik altijd moe te worden." Klasse De halfspeler, die dit seizoen al veel voorzetten voor zijn reke ning nam, waaruit doelpunten vie'en, kan het zich gerust ver oorloven een training per week te missen. y-tr m 91 f BOB VOSMAER vechten niet ontgaan. Hij krijgt de laat ste tijd dan ook vaak een vast bewaker bij zich. Ook op ander minder elegante manlerei wordt hij uitgeschakeld. In d wedstrijd tegen DHC liep d sterspeler van VUC vorige wee, een (dijbeen)blessure op terwij de bal niet in de buurt was. Boi Vosmaer werd verleden jaa „ontdekt" door De Vroet, di hem in de B-selectie van het na tionale amateurelftal opnam Het was de eerste keer dat Vos maer in een reserveteam speel de, verder kwam hij vana zijn tiende jaar altijd ui voor standaardteams. Eerzuch tig, als de jonge Hagenaar ij streeft hij naar de A-selectie. Boven alles gaat zijn voorkeur ui naar het betaalde voetbal. Al leen al om de wereld van d profs te leren kennen. „Als he gent, is het meegenomen." D> balvirtuoos van VUC heeft alle over voor een profcontracl zelfs een plaats in een B-elftal „Een tijdje in het tweede spelei kan geen kwaad. Dan kan 8 vechten om in het eerste te k« men". KEES KOOMAl

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13