Leidse Baan niet opzij geschoven SIS: ACHT JAREN EN TIER. TEGEN ROBERT VAN S. Honorarium priesters opgetrokken -tlDENSfAN0 Bisdom Rotterdam gaat over op vaste bijdrage gelovigen Kort bij kas? Ik wilde niet doden Vijf vakbonden in metaal boos op NW-bond Sam Yorty kandidaat Witte Huis Lijk van vrouw aan gespoeld Sluit bij de ABN een lening-naar-maat JNSDAG 17 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT n onze correspondent HEM Tegen de 22-ja- e Robert van S., dienst- ihtig militair, die in de ;ht van 2 op 3 mei in het in bij Knokke twee Bel- che politiemannen dood- ioot en er twee verwond- heeft de auditeur mili- bij de krijgsraad te ihem acht jaar met af- en onvoorwaarde- ter beschikkingstel- van de regering geëist, krijgsraad zal op 30 no- nber uitspraak doen. rechtszitting kwam niet uit erf wat de feitelijke beweeg- van Robert S. zijn ge- n zowel naar Oberhau- laar België met allerlei nderhandelaars ;earresteerd iONVILLE (AFP) De po li Jacksonville, Florida, twee mannen gearres- d, die onderhandelden over verkoop van twee kinderen vijfentwintigduizend gulden een tweedehands auto. „an de mannen was enkele en geleden in contact geko- met ee nechtpaar, waaraan ïad voorgesteld een jongetje twee en een meisje van jaar te verkopen. Het echt- had de politie gewaar- wd, die op het afgesproken aanwezig was op de plaats i onderhandeling. wapentuig te reizen. „Als je op reis gaat neem je een tanden borstel en een pyama mee, maar doorgaans gfeen machine pistool", probeerde de presi dent, mr. K. N. Korteweg. Ook een toespeling op een eventueel wapenhandelcomplot vermocht Robert van S. niet uit zijn tent te lokken. Op koninginnedag gaat Robert van S. op stap in een gestolen Chevrolet, waarmee hij op 2 mei in België aankomt. In de auto negen jerrycans benzine uit de kazerne te Ede en een partij inbrekerswerktuigen be nevens een Uzi-machinepistool met dertig patronen. Voor het meenemen van het machinepi stool gaf Robert van S. geen verklaring, maar later zei hij: „Ik heb in paniek gehandeld en niet de bedoeling gehad de agenten te doden. Ik kon bij het vuren niet nadenken". De auditeur-militair merkte op, dat Robert van S. niet de bedoe ling kan hebben gehad alleen maar té dreigen, want na de eerste vuurstoot richtte hij het wapen naar de andere kant de auto, waar de 24-jarige agent Paul Dumarré dodelijk getrof fen werd. Hij schetste Robert van S. als een behendig man, die listig diefstallen in de bun ker van de legerplaats in Ede pleegde: „Hij is een koelbloedig iemand en een gevaar voor de maatschappij". Raadsman mr. C. Winters vond het onbegrijpe lijk dat Van S. voor de militaire dienst was goedgekeurd. Hij wees op zijn eenzaamheid zijn jeugd, toen niemand zich iets aan hem gelegen liet. Hij meende dat Robert van S. ziek was en als zodanig behandeld diende te worden: „Hij heeft verpleging nodig". Mr. Winters verzocht de krijgsraad bij het bepalen van de straf zich te wil len beperken tot een ter be schikking stellen zonder meer Sir Geoffry Jackson, de Britse ambassadeur die maanden lang door de Tupamaros in Uruguay gevangen werd ge houden, heeft gisteren op Buc kingham Palace de versierse len van zijn ridderschap ont vangen. Naast hem zijn vrouw Patricia. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het besluit van de Metaalbedrijfsbond NVV zich tijdelijk uit de onderhandelingen over de metaal-cao terug te trekken heeft de wrevel opgewekt van de vijf an dere vakbonden, die partij zijn bij deze cao. Hoge geldboetes voor tegenstanders Francoregime Madrid De Spaanse regering heeft vier advocaten en een journalist die op 7 november een bijeenkomst in Barcelona van tegenstanders van het Franco-regiem bijwoonden ver oordeeld tot een gezamenlijke boete van 65.000 gulden. Op de bijeenkomst is een programma aangenomen om het Franco-ge- regiem omver te werpen en door een democratisch systeem te vervangen. De veroordeelden zullen worden vastgehouden totdat ze de boe tes volledig hebben betaald. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Een eventueel schrappen van het project Leid se Baan is niet zonder meer mogelijk, maar vergt een gron dige bezinning op alternatieven. Dit heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat gezegd in een gesprek, dat hij en pre mier Biesheuvel hebben gevoerd msterdam kantelde gistermiddag een vrachtwagen met meelzal ken. Om de zaak gemakkelijker te lichten sneed e #r, zodat de zakken op straat vielen. met burgemeester Marijnen van Den Haag naar aanleiding van een telegram van B. en W. van Den Haag (dd. 14 oktober) aan de heer Biesheuvel. Minister Drees verklaarde verder dat de Leidse Baan, die naar zijn zeggen past in de verwach tingen over de ontwikkeling in werken, wonen en verkeer in de agglomeratie Den Haag, een provinciaal project is, waarmee de centrale overheid in het ver leden geheel akkoord is gegaan. De definitieve beslissing is nu aan de provincie, de centrale overheid heeft geen bevoegheid imeer de aanleg van deze weg te beletten, aldus de minister blij kens het verslag van het ge sprek, dat premier Biesheuvel aan B. en W. van Den Haag heeft gezonden. Tijdens dit gesprek deelde minis ter Drees ook mee, dat hij des tijds verrast was door het zoge naamde „gezamenlijke commu niqué" van hem en drs. Hueting (voorzitter van een milieu-werk groep van de Leidse Universi teit). Deze had* dit communiqué het licht doen zien tijdens een K.V.P.-bijeenkomst in Pulchri Studio te Den Haag toen de Leidse-Baankwestie op de agen da stond. Minister Drees heeft wel een langdurig gesprek met drs. Hue ting gehad, waarin door de nister gesteld was, dat de al of niet aanleg van de Leidse Baan een kwestie van de provincie Zuid-Holland alleen was. was alléén gesproken in geest van „indien de provincie eens zou beslissen van deze voorgenomen aanleg af te zien, wat dan?" Deze bonden (de kath. metaal- bond St. Eloy, de christ. me taalbedrijfsbond en de drie bon den van hoger personeel) zijn boos, omdat de NVV-bond met haar initiatief is gekomen zon- Bijdragen afdelingen W.-G.-Kruis 30 pet. omhoog (Van onze verslaggeefster) DEN HAAG De bijdragen van de plaatselijke verenigingen van „Het Wit-Gele Kruis" aan de provinciale bond zullen met der tig procent verhoogd worden. De ledenvergadering van de Zuid-Hollandse Bond van het Wit Gele Kruis heeft gister avond in het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag de verhoging goedgekeurd. De 46.000 gulden mééropbrengst zijn nodig om het tekort van 88.000 gulden op de begroting op te vangen. Het restant zal aan de algemene reserves onttrok ken worden. Het pakket van de sociaal-medische dienst van de drie samenwerkende kruisver enigingen in Zuid-Holland is met zorg voor hartrevalidatie en geslachtziektes uitgebreid, zo deelde de voorzitter mr. J.H.J. Daniels mede. Een aanvraag voor subsidieverhoging van de provinciale overheid aan de consultatiebureaus wordt over wogen. der overleg. Zij hadden er de voorkeur aan gegeven tijdens verdere onderhandelingen te peilen in hoeveere de partijen nog tot elkaar zouden kunnen komen. Er bestaat geen verschil van me ning over de eigen eisen, terwijl ook de vijf bonden menen dat het werkgeversaanbod onvol doende is. De bedoeling was echter, dat op 8 december over eenstemming over de nieuwe cao bereikt zou worden. Men zou dan tot 1 januari de tijd hebben gehad de zaak met de achterban door te praten. Volgens de vijf bonden waren de eigenlijke onderhandelingen nauwelijks begonnen, zodat ze het wat te vroeg vonden om het overleg af te breken. De drie werknemersorganisaties in de textielindustrie hebben in tussen hun voorstellen ingediend voor de nieuwe textiel-cao. Deze voorstellen komen overen met cie voor de metaal-cao. LOS ANGELES (DPA) De bur gemeester van Los Angeles. Sam Yorty, heeft bekendge maakt dat hij wil meedingen naar de democratische kandi daatstelling voor het president schap. De 62-jarige Yorty had in 1968 gehoopt een functie in Nixons kabinet te krijgen. BERGEN AA!N ZEE (ANP) Op het strand tussen Eg- mond aan Zee en Bergen aan Zee is gistermiddag het stoffelijk overschot spoeld. Volgens de rijks politie is de vrouw van middelbare leeftijd (50 55 jaar) en mogelijk af komstig uit de omgeving van Egmond. (ADVERTENTIE) U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal 51,69. Zo zijn er nog tientallenandere mogelijkheden, tot ƒ10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het kader van de totale reorganisatie van de financiën in het bisdom Rot terdam wordt de honorering van de priesters die in de ver schillende parochies werkzaam zijn, herzien. De priesters zijn in de nieuwe regeling in drie leeftijdsgroepen ingedeeld, waarbij het minimum inkomen is vastgesteld op 4700 gulden per jaar en het maximum op 7050 gulden per jaar. Inkomsten uit nevenarbeid mogen niet meer bedragen dan twintig pro cent van het basisinkomen. Een ernstig probleem blijft voor het bisdom Rotterdam de oude dagsvoorziening van de pries ters. De tot nu toe gevolgde procedure, dat jonge priesters iets betalen voor de ouderen kan, vanwege de vergrijzing, niet langer worden gevolgd. Het diocesaan bestuurscollege wil voor de priesters een betere pensioenregeling verkrijgen door het afsluiten van verzeke ringen. Voor de oudere priesters betekent dat, dat zeer hoge bedragen zul- Om de i kosten i de af len moeten worden betaald, die onmogelijk op kosten van de kerkbesturen kunnen komen. Van eigen vermogen heeft het bisdom inmiddels 1,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld. te sluiten verzekeringen te dek ken overweegt men de bij ver koop van het seminarie Leeu wenhorst te Noordwijkerhout vrijkomende gelden hiervoor te gebruiken. hier te demonstreren (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Om een maatschappelijk ver antwoorde salariëring van priesters en le ken in kerkelijke dienst mogelijk te ma ken, voldoende kerkgebouwen in stand te kunnen houden en initiatieven mogelijk te maken, die nodig zijn om de kerk in een snel veranderende wereld bij de tijd te houden, zal het bisdom Rotterdam met ingang van 1 januari 1972 een financiële reorganisatie doorvoeren. In overleg met de kerkbesturen van de afzonderlijke pa rochies wil het diocesaan bestuurscollege overgaan op de invoering van een alge mene kerkbijdrage. Naar verwachting duizend leden van de kerk- en parochiebestu ren zullen zaterdag 20 novem ber in het Kurhaus te Scheve- ningen met het bestuurscollege van het bisdom en de diocesane financiële commissie van ge dachten wisselen over de voor gestelde reorganisatie. Overigens staat het al dan niet doorgaan van de financiële reorganisatie niet in discussie. De kerkbesturen hebben zich in de loop van dit jaar al achter het plan geschaard. De bijeenkomst is voornamelijk bedoeld om een zo breed moge lijke informatie te geven, waar uit men de inspiratie kan putten om in de komende maanden de rcorpamsatie arn al'e leden van de kerk in het bisdom Rotter dam bekendheid te geven. Naar de mening van mgr. dr. A. Simonis betekent de reorganisa tie voor de gelovigen in het bis dom een omwenteling. Ze is ge stoeld op medeverantwoordelijk heid en mondigheid van het ge hele kerkvolk, die gestalte moet krijgen in een onderlinge solida riteit. „De nood van de buur-pa- rochies, zal ook de nood van de eigen parochie moeten'zijn", al dus mgr. Simonis. In de nieuwe opzet waarin wordt uitgegaan van een vaste bi'dra- ge, gebaseerd op anderhalf procent van het netto-inkomen, zal het geld goeddeels worden beheerd door de dekenale finan ciële commissies. Deze commis sie zal zich per dekenaat bezig houden met het overleg en de schillende parochies, het coördi neren van acties en he. vaststel len van het dekenale budget. Bovendien zorgen de commis sies voor de communicatie tus sen het bestuurscentrum van het bisdom en de parochies. Van het totale bedrag dat door de gelovigen bijeen wordt ge bracht, wordt voor 1972 vijftien procent afgedragen aan het bis dom, ter bestrijding van de kos ten van het bestuur, bijzondere pastorale functies, voor arme parochies en voor de diocesane diensten en opleiding en scholing van priesters. Het ligt in de bedoeling van'het diocesaan bestuurscollege om het medebeslissingsrecht van de kerkbesturen ook bij de beste ding van de gelden tot uiting te laten komen. Probleem is ech ter de omstandigheid dat op dit moment de organisatiestructuur daarvoor ontbreekt om daaraan tegemoet te komen. Het is een onderdeel van de financiële reorganisatie om een zodanige structuur tot stand te brengen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9