Recreatieve functie van Kaageiland uitbreiden of niet? S. Baan met stadstreinen oplossing vervoersnood Adj. J. Kromhout werd Off. van Yakdiensten Huis aan Leidseweg uitgebrand WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een schilderachtig stukje Kaageiland ^OORSCHOTEN Gistermiddag rond half drie werd een zware binnenbrand gemeld in het pand Leidseweg 258. De Voorschoten- se brandweer rukte met groot materieel uit en wist de brand te localiseren tot de studeerka mer. Deze brandde geheel uit. De schade is zeer aanzienlijk in verband met de grote hoeveel heid boeken, die verloren ging en de aanwezige apparatuur. Bij de blussing maakte de brandweer gebruik van pers- stralen in. .luchtmaskers en zette 3 nevel- Voetbal Leiden heden avond tegen Bollenstreek 1HDEN. Op het LFC-terrein iordt vanavond een voetbal- «edstrijd gespeeld tussen een Ulds KNVB-elftal en het Bol- \a/Duinstreekelftal. f Ik «stellingen zijn: Leids elftal: Ooos, M. Balklioven, A. La te*! jwdijk en C. Karstens (allen rt^WS). L. Redel en W. Oppelaar (Lugdunum), C. Pennenburg, H. Hannaart en R. Verkuylen (al- len Roodenburg). W. Gubler en W. v.d. Linden (LFC). let Bollen/Duinstreekelftal: A. Roogervorst Fr. van Dam en J. Boekei (Teylingen), J. v. Keste- pen en A. Spaanderman en A. 'Marijt (Noordwijk), J. Lig- tenberg (Terleede), G. v. Eg- 'mond (Rijnsburgse Boys), J. v. 9 Duin en W. v.d. Plas (Quick Boys), J. v.d. Lippe (WSB). eserves (wisselspelers) zijn W. Visser en C. v. Weerlee (LFC), M. v. Kooperen, H. de Klerk en G. Dubbeldeman (Roodenburg), ilet C. Smit (Noordwijk) A. Ou- ffersloot (Rijnsburgse Boys), H. iHeemskerk en L. v. Wouw (WSB), W. Verbeek Spel. Lis- se) en J. v. Dijk (Foreholte). e opbrengst van de wedstrijd, die om acht uur aan de Boshui- zerkade begint is voor het ge- b handicapte kind. UI Adjudant C. Schaap overleden ai oordwijk Na een ziekte van enkele dagen is adjudant re- 'lercheur C. Schaap van'de oordwijkse gemeentepolitie in Sg!i Leidse Diaconessenhuis 'I overleden. Hij is 58 jaar oud ge- vorden. begrafenis zal morgenmiddag nec korpseer plaats hebben op de Algemene Begraafplaats iOan de Oude Zeeweg. De rouw- ll doet vertrekt om twee uur van- jk r-:f de woning van de familie Schaap, Herenweg 29. Na de be- ató fcrafenis is er in het politiebu- y «u aan de Oude Zeeweg gele- genheid tot condoleren. Uitslagen loterij Meerburg AlJ#1®! - Op de recente Leidato e 1 de wijk Meerburg heefit de stic JK.„Wijkcentrum Meerburg" ee ltï XcriJ gehouden ten bate van het e trodnodlge wijkcentrum. Intrekking van de prijzen Is g Van Loenihoud. Sparta bromtlets op Hprldzen: 932S. Philips TV [>s bandrecorder op I gezinsfie' 455. Philips «e nummers" 38?"^, »nde nummers: 33, 129, 177, 187, «9, 562. 597, 636. 677, 744, 759. i 1055. 1060. 1084. 1326, 1263. 1382, 1525. 1691. 1905. 1923. 2909, 2132. 21S4. 2220. 3230, 2423, 2437, 2588. 2615, 2950. 3167, S369. 3372, 3420. 3560, 3607. 3642. 3653, 3733, *2' 3J79. 3008, 4022. 4075. 4121. 4335. ~w. J, „4*, 4S3S. 4928- 50-34. 6045. 5059. 5099. S' 5371. 5-145. 5635, 5675, S' W19. 5763. 5779, 5818. 5907. 6942. 5971. 6060. 6165. 61S2. Gfl B 9431. 6442. 64-89. 6524. 6572. 5* St £§5' C'Ul- «667. 6753, 6797. 5 87 7$$- 700-- ?0:>8. 7043. 7049. tl- 'I?°. 7306. 7372. 7463. 7485. 5' 9 5 7673. 7739. 8051. S130. SS- ®4S4. 8568. 8716, S767, 1 «69. 9032, 9255, 9265, 9271, 1 iL-?485- S6S0- 10069. 10100. l' 10241. 10308. 10391. fc kunnen worden afgehaald m tussen 1 en 3 uur - bij het «S&i. o Va" eUchttaK GEMEENTE ALKEMADE STAAT VOOR VRAAG: De Kaag-Alkemade Er be staat op dit moment weinig zekerheid over de toekomst van het Kaageiland. Hoe gaat het eruit zien? Blijft het zoals het is of gaat men de recreatieve functie verster ken door het bouwen van, vaak tweede woningen, en het ongelimiteerd laten toe- strpmen van de auto's. Het is niet duidelijk. Het huidige bestemmingsplan is tien jaar oud, er moet een nieuwe op zet komen. Daarom gaf de raad van Alke made vorig jaar december aan het Instituut Stad en Landschap de opdracht een sociografisch rapport samen te stellen over de situatie op het eiland. Men trok voor die opdracht zo'n 7500,- uit. Deze maand kwam het rapport uit. Maandagavond zat het tussen zle ingekomen stukken bij de raadsvergadering. Het college van B. en W. heeft het nog niet met de raad be sproken omdat het er niet te vreden over was. Ook de raadsleden zijn niet enthou siast over het resultaat. VGA'er Patist noemde het een onbenullig stuk van ge nerlei waarde. Hij lichtte dat later toe: „Dit is geen sociografisch onder zoek. Het is meer een enquê te. Men heeft alleen een in ventarisatie gemaakt van wat een aantal mensen von den. Het is niet geschikt om er een bestemmingsplan op te baseren en bovendien heb ben we er elf maanden op moeten wachten". De andere grote partij in de raad, de KVP, is in het grote lijnen met Patist eens. Frac tieleider Verhaar: „Het is in derdaad een summiere op somming van feiten die al lang bekend waren. We heb ben ër zo niet veel aan. Pa tist had ook bezwaren tegen de prijs. Maar het is niet ze ker of we voor dit rapport die 7500 gulden moeten beta len. Dat heeft de burgemees ter ook gezegd in de raad, het krediet hoeft niet opge bruikt te worden, het is niet bekend wat Stad en Land schap hiervoor rekent". Blijft de vraag hoe het eiland er uit gaat zien? Burgemees ter Smolders zei in de verga dering van maandag al dat het Kaageiland in grote lij nen moet blijven zoals het nu is. Met de veerpont en de autovrije Dorpsstraat derhal- Conserveren lijkt het motto. Ook Patist en Verhaar denken in deze richting. Verhaar: „We moeten de landelijkheid handhaven. Het Kaageiland is al flink verknoeid door de bungalowwijk die men er ge bouwd heeft en daarom mo gen er hoog uit nog maar en kele woningen worden ge bouwd. Om het karakter te handhaven zullen ook de au to's zoveel mogelijk geweerd moeten worden". Patist gaat nog verder". Hij wil alle au to's, uitgezonderd die van de inwoners, van het eiland ver bannen. Wanneer men inderdaad een dergelijke maatregel zou ne men rijzen er enkele moei lijkheden. De pont zou danig in belangrijkheid dalen. Er zou ook veel parkeergele genheid moeten worden ge schapen. Onder andere in Buitenkaag, een gebied dat valt onder de gemeente Haarlemmermeer en de pro vincie Noord Holland. „Dat besef ik heel goed. De pro blemen hier zijn pas over enkele jaren gaan spelen. Velen zien auto's liever van eiland geweerd Een net van stadstreinen in de vorm van een S-Baan is de oplossing van de vervoersnood binnen de Haagse en Leid se agglomeratie, die een inwoner van Haarlem, de heer L- Aarts in een studie heeft neergelegd. Het ontwerp van de S-Baan is geïnspireerd op het bestaande vervoersnet van Hamburg en Kopenhagen. De S-Baan zou onafhanke lijk van het bestaande railnet geëxploiteerd moeten wor den. De heer Aarts, die zich eerder Haag - Leiden, Leiden - Leider verdienstelijk heeft gemaakt dorp - Leiden en het traject Lei met plannen voor nieuwe rail- den - Haarlem, verbindingen zoals een ontwerp oe Hofpleinlijn zou evenals de voor een regionale expres-me- railverbinding Den Haag - Zoe- trolijn Amsterdam-Zandvoort, meent dat zijn ontwerp aan vrijwel alle eisen van het mo derne vervoer tegemoet komt. Zijn stelsel van stadstreinen is snel, comfortabel, goed bereik baar, geeft goede overstapmo gelijkheden en beweegt zich over een veilige kruisingvrije baan. Over de S-Baan zou licht materieel moeten rijden, mate rieel zoals dat wordt gebruikt in Hamburg en Kopenhagen. De heer Aarts ziet in een eindfase van zijn plan vijf soorten open baar vervoer in de stedenreeks Rotterdam - Den Haag - Am- Materieel sterdam: de hoofdspoorbaan, een S-Baan, de metro in Rotter- In de studie zijn de hoofdspoorlij- termeer in het net worden opge nomen. Voor de verbinding naar Scheveningen is de heer Aarts uitgegaan van een suggestie van de NS; in de lijn zijn, na passering van station Centraal Vorburg, Leidschendam, Voor schoten en Leiden opgeno men. Voor de lijn Leiden— Haarlem ziet de heer Aarts ook na de aanleg van de Schiphol- spoorlijn voldoende exploitatie mogelijkheden, met name zou de lijn van grote betekenis zijn voor de Bollenstreek. Het S-baan systeem (vette lijnen) voor de Haagse en Leidse agglomeratie. Einddoel is een aaneengesloten stelsel van kruisingvrije banen. De bestaande hoofdspoorlijnen zijn weergegeven met een dunne lijn. Hart Het hart van het toekomstige net is het nieuwe station Den Hag-Centraal, met een filiaal in Leiden. Als trajecten ziet de heer Aarts Den Haag - Pijn- acker - Rotterdam (opnemen Hofpleinlijn), Scheveningen Den Haag - Zoetermeer (Zoeter- merse semi-metrolijn), Den zoveel mogelijk gescheiden van de regionale spoorlijnen: het S-Baansysteem vraagt licht materieel, dat zich krui- singvrij verplaatst. Om dit mo gelijk te maken zijn vele via ducten in het net opgenomen: door het lichtere materieel zou den er lichte viaductenconstruc ties kunnen worden gebouwd, bovendien kunnen scherpe bo gen in de rails worden aange legd. Beveiliging Korte Vliet- kanaal LEIDEN Onlangs hebben bur gemeester en wethouders van Leiden aan een aantal bewoners van zuidwest bericht, dat bin nenkort in opdracht van provin ciale waterstaat, een hardhouten latconstructie zal worden ge plaatst op de bovenkant van de beschoeiing langs het nieuwe Korte Vlietkanaal. Verdere beveiligingsmaatregelen zijn o.m.: een door de gemeente aan te leggen, twee meter brede strook met doornige beplanting tussen coachpad en voetpad, en de plaatsing van enkele kastjes met reddingsboeien. n doordeweekse dag valt de drukte op het Kaageiland nogal mee. Anders wordt dat in het weekend. Dan is er van deze lan delijke weg weinig meer over dan een lange file auto's. Maar misschien als iedereen zich het belang van dit ge bied gaat realiseren dat dan het Rijk over de brug komt met subsidies". De ideeën van de Alkemadese politici over een Kaageiland zonder auto's kunnen niet op de onverdeelde steun reke nen van de neringdoenden op de Kaag. Van de café's Kompas en de Bontekoe en van de VVV is bekend dat ze een belangrijke terugloop van het toerisme verwachten wanneer het eiland niet meer met de auto te bereiken is. Patist bestrijdt deze stelling. „Ik geloof daar niet in. Vol gens mij wordt het juist veel aantrekkelijker. Trouwens, kijk eens naar Vlieland. Daar mogen al jaren geen auto's komen en is het er soms niet druk?" Er worden nog meer plannen gemaakt met De Kaag. Men is druk bezig met het Streek plan voor het Plassengebied en ook de Kagerzoomcom- missie buigt zich nijver over dit gebied. Patist staat niet zo geestdriftig tegenover deze activiteiten. „Ik vind het jammer dat ande ren hier over gaan oordelen. Ze hebben een heel andere visie. Het zit erin dat ze De Kaag steeds meer willen ont sluiten om er zoveel moge lijk recreanten heen te lood sen. Dit dan ten behoeve van de grote steden. En daar heb ik oog voor. Dat moeten we ook in onze bestemmings plannen verwerken. Maar daarom moeten die plannen er ook zo snel mogelijk ko men. Dan kunnen we onze opvattingen staven, onze kansen verdedigen bij de provincie. KVP'er Verhaar wacht ook op de bestemmingsplannen. „Als die in de raad komen, geloof ik dat we nog genoeg inbreng van onze kant kun nen hebben. Daarom maak ik me niet zo heel erg druk om dat rapport van Stad en Land. Wij wachten op de be stemmingsplannen". NS: geen commentaar De N.S. kan nog geen com mentaar geven op de stu die van de heer Aarts. „Wel is het bij de meeste plannenmakers zo, dat zij de financiële kant van de plannen over het hoofd zien. Zij gaan uit van een ideale situatie. Wij moe ten uitgaan van de be schikbare mogelijkheden en de plannen daarbij aanpassen. Een ideaal plan kan onze afdeling óók maken", aldus een woordvoerder van de Spoorwegen. De treinstellen zijn licht Hamburg en Kopenhagen. UW MENING Lezend volkje Naar aanleiding van Uw artikel in de „Leidse Courant" van za terdag jl. 13 november „Lezend volkje bedreigd door profijtbe ginsel", wil ik de volgende op merking maken: 1. Over contributie-verhoging voor volwassenen per 1 januari 1972 is nog niets bekend. De contri butie voor de Jeugd en Jonge ren blijft hetzelfde. 2. Zijn de Directies van de open bare bibliotheken in Leiden be naderd over de stand van het aantal lezers? Ik weet, dat ze geen „steen en been" klagen, maar hun aantal lezers stijgt gestadig en daardoor dreigt er een tekort aan boeken en perso neel, wat met het nieuwe subsi diebeleid voor hun grote moei lijkheden meebrengt. Ik zou het wel op prijs stellen, dat u van deze opmerking in uw blad laat blijken. Hoogachtend, W. J. M. Hueber, Directrice R. K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek. Burgerlijke stand KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Go- boren Marcel, zoon van: van Dor- molen, Harry, en Groenewold, Ma ria Annetta. Anne, zoon vande Boo, Nico. en Vos, Jannetje Trijnt je. Bianca, dochter van: Snatersen, Nicolaas Jan, en Klnlccl, Krijnie. Ondertrouwd: Moraal, Cornells Leen- dert, (25) en Van den Ent, Antonla. (19). De Vogel. Gernlt, (23) en Vreugdenhil, Alida Maria (24). HAZERSWOUDE. Geboren: Martinus, i van: van Bostelen, Teuni sen m. Adrlana Willempje. Petronel- a Clazina. HUWELIJKSAANGIFTEN. Nahon. Ml- chaël Gerardus Jacobus (22) en Hermans, bantonetta Maria, (17). De Waal. Wijnand. (24) en Duiker. Ali da Elisabeth, (25). HUWELIJKEN. Van Duijn, Jacobus Everardus Hendrlkus, (24) en Cok. Hendrika. (26). van Rijn, Wilhelmus Johannes Maria, (22) en van Teylin gen, .Elisabeth Cornelia Gerarda. Van Tol. Hendrika Wllh. (19). Belj, Arle (24) en Loomans, Adrlana Anna Catharlna (19); van Rijn, Cornells (24) en Dompeling, Grietje Maria (20). 1 M. E. Hoftman; Bart J. G.. z.v. G. Gelll en E. C. Timmer; Da- nyel R.. z.v. R. J. Molenaar en M. R. van N lm wegenPetra E., d.v. A. J. van der Slot en E. Kuipers; Ri chard W. C.. z.v. P. J. M. van den Heuvel en H. A. W. lest: Merlljn C. z.v. J. M. M. van Veen en M. M. J. van Vliet. Ondertrouwd: P. N. M. van Hage en M P. VV. Clemens: T. J. van Oos ten én M. C. A. Cofnellssen, D. Ba- velaar en H. A. M. Broekhof, J B. M. Brama en M. J. Duivenvoorden. Getrouwd: S. Heemskerk en C. T. M. Na de beëdiging werd de heer Kromhout gecomplimenteerd door majoor Ravenhorst LEIDEN In tegenwoordigheid de 26 jaren van zijn carrière ge- van zijn ouders, vrouw en kin- diend heeft, deren werd gistermorgen in de Na het voorlezen van het KB Doelenkazerne de heer J. Krom hout (48) beëdigd tot officier van vakdiensten in de rang van eerste luitenant. De eed werd afgenomen door ma joor M. A. Ravenhorst, com mandant van de Xoksschool, ten overstaan van een vertegen woordiger van de inspecteur-ge neraal van de Koninklijke Land macht, van de garnizoenscom mandant van Den Haag, van een vertegenwoordiger van het personeelsbestuur O.O.P. en van een aantal commandanten on der wie de nieuwe luitenant in beëdigingsceremonieel schetste majoor Ravenhorst in een speech de betekenis van de officierseed. Trouw aan de ko ningin en gehoorzaamheid aan de wet hebben de heer Krom hout dikwijls voor r-oeiliike si tuaties geplaatst, waarin hij - misschien vaak onbewusi - j. .st gehandeld heeft. Ten aanzien van de krijgstucht stelde de heer Ravenhorst, dat het tegen woordig eenvoudiger is, die te handhaven dan er zich aan te onderwerpen. Tot slot verzocht de commandant alle aanwezige rjlitairen en het burgerperso neel, luitenant Kromhout kame raadschap, medewerking eti vertrouwen te geven: „Hij heeft die nodig en hij heeft er recht op". De nieuwe luitenant kómt voort uit het verzet. Na de be vrijding ging hij als oorlogsvri) williger naar Indic. Bij zijn te ri-gkeer in 1950 werd hij be roeps-wacht meester bij de lucht doelartillerie. In 1956 werd hi „opper" en tien jaar later adiu dant-onderofficier. In die ranl was hij co, - andant van de ad ministratieve ver'.orgingscom do te Leiden. Op grond 5 verdiensten werd hij m oktober j.l. tot officier v diensten benoemd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5