Zesde bank Luif elbank wil zich terugtrekken Plan voor overdekt zwembad B. en W. Rijnsburg voelen er niets voor buitenstaanders te weren Als hij mag bouwen... Scheluwbrug over Oude Rijn wordt vernieuwd Wat u ook moet weten LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 Confectiezaak: grote behoefte ld Binnen twee jaar moet op het Schuttersveld een overdekt 50-meter zwembad, voorzien van een of twee instructiebassins, zijn gebouwd, zo vinden de in het PAK samenwerkende gemeenteraads fracties. Een werkgroep van het PAK heeft hiertoe een uitvoerige nota opgesteld, die resulteert in een initiatief-voorstel. Reeds aan staande maandagavond zal dit voorstel in de raadsvergadering ter sprake komen en volgende maand hoopt men er een beslissing over te nemen. Het verzoek om het plan nog op de agenda van aanstaan de maandag te plaatsen is mede ondertekend door vertegenwoordi gers van de prot.-chr. fractie en de CPN. Dezen Hebben trouwens ook het initiatief-Voorstel zelf ondertekend zodat aanvaarding ervan een haalbare zaak lijkt. Meerderheid raad steunt initiatief voorstel PAK Jeugdnatuur- wacht in Oegstgeest OEGSTGEEST Door de toene mende baldadigheid en de ver nielingen in plantsoenen en par ken is de belangstelling van de gemeente Oegstgeest gewekt voor het werk van de Stichting Natuur en Jeugd. Op initiatief van deze stichting zijn in 1950 natuurwachten opge richt met het doel langs onge dwongen weg belangstelling te wekken voor de natuur. De di recteur van de stichting zal op 23 november om half vier een uiteenzetting van de werkzaam heden van een jeugdnatuur- wacht, geven. De plaats van handeling is het gemeentehuis. Op deze bijeenkomst zal de mo gelijkheid worden bekeken om tot de oprichting van een derge lijke wacht te komen. LEIDEN Het gaat erop lijken dat het voormalige pand van P. de Gruyter N.V. aan het Vijf Meiplein geen bankfiliaal wordt. Het bestuur van de winkeliers- verenging „De Luifelbaan" heeft gedaan gekregen dat de Nederlandse Middenstands Bank zich heeft teruggetrokken. Op voorwaarde overigens, dat de bank op het plein wel een filiaal mag bouwen. Omdat de eige naar - Nationaal Grondbezit - kennelijk een deel van zijn goe deren gaat afstoten, zal het pand aan de Vijf Meilaan niet opnieuw verhuurd worden. De heer S.P. de Wit - van De Wit's Textiel aan het Bevrij dingsplein - heeft het recht van eerste koop gekregen. Het laat ste woord is nu aan de gemeen te Leiden die toestemming moet geven voor de bouw van een nieuw bankgebouwtje op het plein, bijvoorbeeld in de vorm van een paviljoentje, en uiter aard aan de Nederlandse Mid- denstandsbank. Met die ontwik keling, die gisteren tegen het middaguur bekend werd, is een deel van de bezorgdheid van de buurtvereniging „Aktief" en van de bewoners van Zuidwest op losse schroeven gesteld. Er werd al een sympatieactie voor bereid. In een schrijven aan de gemeenteraad had de wijkver- eniging gezegd, dat in een stadswijk als Zuidwest een he renmodemagazijn in een behoef te zou voorzien. Zij schreef: „Wij nemen aan dat de vesti ging van nóg een bank in dit winkelcentrum minder urgent is dan toevoeging van een heren modemagazijn aan -het winkel assortiment. Wij vertrouwen dat de inhoud van ons schrijven uw volle aandacht zal hebben en hopen te hebben duidelijk ge maakt, dat de consument 1971 nèt iets meer verlangt dan al leen maar die winkeldeur open en dicht doen". Die consument verlangt wat gezelligheid. Op Vijf Mei- en Bevrijdingsplein vormen een postkantoor en filia len van Nutsspaarbank, Boeren leenbank, Amro-bank, Algemene Het dichtgetimmerde pand aan de Luifelbaan, waarin tot voor kort een filiaal van P. de Gruyter was gevestigd. Winkeliersvereniging De Luifelbaan en de buurtvereniging Aktief zien er liever geen bank filiaal in gevestigd. Bank Nederland en Leidse Spaarbank even zovele dode plekken in de etalage-wand. Daar zou er nu nog een bij ge komen zijn. De „Serieuze gegadigde" voor het vroegere De Gruyterpand is de heec S.P. de Wit, winkelier aan het Bevrijdingsplein. Hij vestig de zich daar in 1960 vanuit De Rijp (NH) waar hij elf jaar een winkel gehad had. Toen hij ver nam, dat Albert Heijn na opening van een supermarkt op het Bevrijdingsplein de winkel zou verlaten, waar nu het post kantoor in is gevestigd, deed hij onmiddellijk pogingen om die ruimte te krijgen. Vergeefs. Met enkele andere winkeliers pro beerde hij onderdak te krijgen in de onderbouw van de flat aan het Bevrijdingsplein. Weer zonder succes. Daarop probeer de hij vat te krijgen op het pand van De Gruyter. Maar ook dat leek aanvankelijk te misluk ken. Het daagt nu. Als de NMB mag bouwen op het plein kan de heer De Wit in de winkel aan het Vijf Meiplein een winkel in dames- en herenconfectie en bonnetterie stichten ten behoeve van zijn zoon Harry (25). Door het afstoten van die „vakken" houdt hij in zijn eigen zaak dan nog kleinvak, tricotages, wol babygoed en huishoudtextiel, hetgeen hem bovendien einde lijk de ruimte geeft om wat vrijer te ademen. KOSTEN6,5 TON Leiden De uit 1870 daterende Scheluwbrug over de Oude Rijn nabij de Herengracht wordt ver nieuwd. Er komt een nieuwe vaste brug met' een doorvaarthoogte van ongeveer 1.35 m. De breedte van het brugdek wordt aange past aan de aansluitende wegen, terwijl tevens rekening wordt gehouden met een bochtverrui ming van de nabij gelegenhoek van het Havenplein met de Oude Rijn. Gelijktijdig met de aanleg van de nieuwe aansluiten de walmuurgedeelten zullen rio leringswerkzaamheden worden uitgevoerd. De kosten gaan in totaal ongeveer 650.000 gulden bedragen. Maandagavond kan de gemeenteraad met een des betreffend voorstel van B. en W. akkoord gaan. De Oostenrijkse bisschoppen zijn er op tegen de wetge ving rond de abortus vrijer te maken. Zij gaan er vanuit dat de toenemende proble men van vele toekomstige moeders niet eenvoudig weg kunnen worden opgelost door het doden van ongeboren kinderen. Patriarch Shenouda III van Uexandrië en geheel Afrika is in de nieuwe St. Marcus ;athedraal van Cairo ge kroond tot het honderdzeven tiende hoofd van de Kopti- sche kerk. Moeder Theresa, die al meer dan twintig jaar in de achterbuurten van India heeft gewerkt, bevindt zich sinds vorige week met drie andere zusters in Belfast. Ze helpen de kinderen met huis werk en organiseren avond cursussen voor volwassenen. Ze roept op tot verdraag zaamheid bij de protestanten voor de katholieke minder heid. 0 Om doeltreffender te beant woorden aan de dienstver richting van de kerk is ds. D. J. Karres benoemd tot coördinator-secretaris voor het hervormde synodale werk en is als zodanig ver bonden aan het secretariaat- generaal van de synode te Driebergen. LEIDSCHENDAM B en W hebben de markttijden op dinsdag vastgesteld van n twaalf tot vijf uur. 9 KATWIJK De leerlingen van Juiiana-mavo zamelen geld in voor een sinterklaas feest voor de geestelijk ge handicapten van de Sociale Werkplaats en de Andreas- school aan de Commandeurs laan. De actie heeft tot nu toe al meer dan 800 opgele verd. Dinsdag a s. wordt er een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de leraren en de leerlingen Elk doelpunt levert een gulden op, de en treeprijs is twee kwartjes. Sinterklaas zal de cadeautjes zelf geven op 5 december. LEIDEN Als gevolg van het bezoek van de koningin aan de Stadsgehoorzaal vrij dag zal de aangekondigde Kaartverkoop voor de operet te Das Dreimaderlhaus op deze dag niet plaats hebben. De kaartverkoop zaterdag en maandag gaat normaal door. HAZERSWOUDE/LEIDEN. De Kleindiersportver. Rijnland houdt morgen, vrij dag en zaterdag een tentoon stelling in het parochiehuis Groenendijk te Hnzerswoude. Gekeurd zal worden op don derdag 18 november a.s. door de heren Joh. Broek- J. Rol, en N. de Mey, a'len A-keurmeester. an donderdagavond 8 uur af r de tentoonstelling open 'oor bezoek. Een bezoek is Jeer zeker de moeite waard, ft grootste deel van de in eder'and erkende konijnem- n tti rassen is aanwezig: samen met cav'ae» de sierduiven *n de frar.ie versiering me' bloemen en vaste pl- spitf f*,n roer eurrijk en afw s- ïif 5e,.end geheel. juiste openingstijden zijn: ■Kinderdag 18 nov. 20-22 uur, Nnjdag 19 nov 14_22 uur. za- ,erdag 20 nov. 10-16 uur. -Vast'. rond I loolri' ch 9# r w»' iJa i', N5* vr ..EEN GESLOTEN LAND IS EEN ACHTERLIJK LAND" in de aandacht aanbevolen. Ten slotte wordt een zwembadplan ning tot 1980 gevraagd. In de nota wordt ook de balans opgemaakt van wat Leiden aan zwemgelegenheden heeft: De Overdekte is in particuliere handen, sterk verouderd en bo vendien kan dit bad onver wachts worden gesloten. Ook het openluchtbad De Zijl is ver ouderd. Resteren het Zweil and- bad, uitsluitend geschikt voor instructie, het Mytylbad, inge richt voor instructie aan gehan dicapten, en het enige „norma le" bad, dat aan de eisen vol doet: het open bad De Vliet. Wat de financiering betreft, wordt teruggegrepen op het bedrag van 2,85 miljoen uit de schouwburgpot, dat de raad be gin dit jaar voor „de bouw van een overdekt zwembad" be stemde. Uiteraard zal dit be drag - gesteld, dat de staatssecre taris alsnog goedvindt, dat Lei den zelf een bestemming aan zijn reserve geeft niet vol doende zijn voor een algehele fi nanciering van het beoogde 50- meterbad. In de genoemde zwembadnota wordt ervan uitgegaan, dat om allerlei redenen de voorkeur moet worden gegeven aan een 50-meterbad. In het voorstel wordt gevraagd een program van eisen voor het nieuwe bad 1 te formuleren en de nodige voorbereidingen voor de bouw j te treffen. Ook wordt een onder-1 zoek gevraagd naar de wijze van exploitatie. Zonder dat een keus wordt gemaakt uit een drietal mogelijkheden, wordt wel met name samenwerking j met de NV Sportfondsenbaden Rijnsburg Tijdens de begro tingsbehandeling van de Rijns- burgse raad hebben B. en W. voorlopig de boot afgehouden voor wat betreft de toekomstige bouw van woningen in Rijns burg. Op de vraag van de heer Van Noort of B. en W. van plan was om nict-Rijnsburgers zoveel mogelijk te weren bij het toe wijzen van huizen antwoordde wethouder De Mooy dat tempo risering wellicht gewenst is maar dat er voor moet worden gewaakt dat in Rijnsburg niet wordt overdreven. ,Een gesloten land is een achter lijk land" zei hij en hij stelde daarom ook voor „met elkaar eens rustig te gaan praten voor wat we in de naaste toekomst moeten gaan doen". Ook de Flora was weer onderwerp van gesprek. De heer Krolt (CHU) merkte op dat het verplaatsen van Flora fataal kan zijn voor de Rijnsburgse middenstand. Wethouder De Mooy zag dat niet zo zitten. Hij zei dat het weggaan van Flora onmisken baar gevolgen zal hebben voor enkele bedrijven maar dat ge zinnen die op de vrijkomende grond komen te wonen het weg gaan van Flora voor de midden stand weer goed maken. Ter sprake kwamen ook de vuil niszakken. B. en W. hebben na een gehouden bespreking met de middenstand besloten af te zien van huisvuilzakken met een uniform voorgeschreven model. Een ieder is dus vrij om die zakken te kopen welke hij goed dunkt. Wel werd de re strictie gemaakt dat als zou blijken dat de kwaliteit van de door de Rijnburgers gekozen zakken beneden maat zou zijn, alsnog een kwaliteitsregeling ter tafel zou komen. Over de ver keerssituatie werd opgemerkt dat hard wordt gewerkt aan een ontwerp voor verbetering van het fietspad bij de Ger. begraaf plaats, de bocht in de weg even verder richting Katwijk, de bocht in de Voorhouterweg en de bocht van de Oegstgeester- weg. Opgemerkt werd dat vol gens deskundigen de bocht in de Sandlaan geen extra gevaarlijke Alphen De christelijke muziekvereniging ,,Arti et Religioni" heeft gisteravond een concert gegeven in de Goede Herderkerk. „Arti et Reli- gioni" stond onder leiding van Wim van Duin. Medewerking werd verleend door het jeugdkoor „The Alliance" onder leiding van Arjen van Aandrang op regeling van watervoorziening voor tuinders Rijnsburg De heer T. Krolt (ARP) heeft er gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling van de Rijnsburgse raad op aangedrongen dat er zo snel mogelijk een oplossing moet ko men voor de watervoorziening ten noorden van het kanaal. Naamgenoot C. Krolt (CHU) merkte op dat de tuinders zelfs al zou met de LDM overeen stemming worden bereikt er toch op moeten rekenen dat zij nooit over voldoende water zul len kunnen beschikken als zij zelf niet in het bezit zijn van een voldoende grpot reservoir. Mevr. De Haas wilde een uiter ste termijn van 2 jaar stellen waarin de zaak rond moest zijn maar burgemeester Koomans zei geen kans te zien deze belof te te geven. Afgewacht zal wor den wat de gemeente Katwijk, die met hetzelfde probleem kampt, zal doen. Wat u ook - moet weten HAZERSWOUDE De re serves van Avanti hebben mooie overwinningen be- i haald. Het tweede heren- j team, dat kansloos leek te- gen DDC 2 won met 6-4 en de dames-reserves wonnen maar liefst met 10-0 van DO- COS 1. HAZERSWOUDE In het bad „De Dolfijn" was het gisteren en eergisteren een j drukte van belang. Leerlin gen van zeven scholen deden daar zwemexamen. 169 jon- i gens en meisjes slaagden voor A en 180 leerlingen kre gen het B-diploma. HAZERSWOUDE tweede tiental van Samen Sterk heeft de eerste helft van de competitie afgesloten met een 14-6 nederlaag tegen KDC 2. Het tiental heeft de eerste klas geen enkele overwinning geboekt, terwijl het eerste tiental er nog al tijd prima voorstaat en een kans op de titel maakt. HAZERSWOUDE De to neelgroep van de KPJ speelt zaterdagavond in het Mi- chelshuis. „Het vrolijke tankstation." Het Michels- huis is zondagmorgen Praat huis van 11.00—14.00 i Pleyn '68 (Groenedijks paro chiehuis) fungeert als zoda nig van 14.00 tot 23.00 uur. HAZERSWOUDE Jeugd- circus Caoriole houdt volgen de week een huis-aan-huis- collecte. De fietsgroep va het circus zal iedere dag i Rhynenburch een program maatje brengen om de col lecte wat meer flair te ge ven. HAZERSWOUDE De plaatselijke VVD wil met i dereen, die daarvoor belang stelling heeft de vraag „Kun nen we Hazerswoude groen houden?" bespreken. De lieuavond wordt 24 november (20.00 uur) gehouden in het Verenigingsgebouw in Dorp. SASSENHEIM Over de restauratie van de hervorm de kerk en alles wat daar zoal aan vast zit kan men zaterdag 27 november uitvoe rig geïnformeerd worden. Van 10 tot 12.30 uur wordt i de kerk voorlichting gegeven door deskundigen, o.w. archi tect Piet van der Sterre. Dan zullen ook de definitieve reconstructieplannen bekend worden gemaakt. 1 SASSENHEIM Sinter klaas komt zaterdagmorgen in. Hij zal eerst een bezoek brengen aan het bejaarden centrum .'s Middags houdt hij van half drie tot vier i zitting in Het Bruine Paard waar hij ook de prijzen zal uitreiken van de Sama-etala- gewedstrijd. LISSE/NOORDWIJKER- HOUT Zondag a.s. zal de eerste najaarsloop worden gehouden. Start en inschrij ving bij het sportpark in Lis- se. Aanvang 1 uur, inschrijf geld bij voorinschrijving 2 daarna 2,50. LISSE Mevrouw Van Hamme-Meijler heeft gister avond een lezing gehouden voor de afd. Bollenstreek van de Internat. Ver. van Postzegelverzamelaars „Phi- latelica." Onderwerp was „Voor-afstempelen en Na-af- stempeling." LISSE Zaterdagmorgen a.s. worden in de Openbare School in de Poelpolder de prijzen uitgereikt van jeugdverkeerstest. WARMOND Met ingang van 1 januari 1971 zal in parochie van de H.Matthias een nieuwe vorm van inkom stenwerving worden inge voerd „De Algemene Kerk bijdrage." WARMOND In het kader van deze ontwikkeling zal vanavond een parochie-dis cussieavond worden gehou den in Hotel „De Zon." De Bijeenkomst begint om 8 uur. OUDE WETERING De toneelvereniging St. Theodul- phus zal vrijdag, zaterdag en zondag a.s.- weer haar jaar lijkse najaarsuitvoering ge ven. Gespeeld zullen worden „Rika gaat weg" en „Wegpi- raten.'' Aanvang 19.40 uur in het Wapen van Alkemade. OUDE WETERING Za terdag houdt het Groene Kruis haar jaarlijkse brokken- aktie. De jongelui zullen dan huis aan huis de zakken koek aanbieden. OUDE WETERING - I terklaas bezoekt zaterdag a.s. ook Oude Wetering. Om 2 uur komt hij aan bij de Lisseweg, de tocht gaat ver der via de Weteringbrug- Kerkstraat-Veerstraat-Plan- tage. De zwarte pieten delen tijdens de route deaubonnen uit aan de ou- I.EIDSCHENDAM De stichting Kindercentra Leid- schendam zal begin volgend jaar de nieuwe peuterspeel zaal aan de Prins Hendrik laan, in gebruik nemen. I deren van 2 tot 4 jaar kun nen dan iedere ochtend maandag tot en met vrijdag komen spelen onder bekwa me leiding. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden, verder per ochtend drie gulden, clusief WA-verzekering een bekertje melk. Nadere inlichtingen tel. 7339.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3