Scheveningen Radio: (is Veiligheid zeevarenden tussen korte en lange golf TIPS UIT DE CONSUMENTENGIDS Gezien in Koopkracht vergelijkingen Verven Soepen LEIDSE COURANT riTO- Bu- iverkt. i5399 Van een onzer verslaggevers andaag opent prinses Beatrix het nieuwe gebouw: een massief monument van beton en glas. Het behoudt échter dezelfde functie die Scheveningen Radio 1904 gehad heeft, zelfs met dezelfde naam en met het radio-oproep teken: P.C.H. cheveningen Radio houdt vieren twintig uur per dag de oren meer dan wagenwijd open. Om- mede het. lot van tien duizenden zeevarenden in han den heeft, wordt een permanen te luisterdienst onderhouden op de noodfrequenties 500 kHz en 2.182 kHz, die bovendien interna tionale roepfrequenties zijn voor het openbare verkeer. deze golfsterkte neemt men elk half uur en stilteperiode van drie minuten in acht, om daarin ook de allerzwakste noodsignalen te kunnen opvan gen. Op die tijdstippen is alle andere verkeer op deze frequen tie streng verboden. Het verle nen van deze bijstand tijdens de uren van gevaar mag dan wel de meest belangrijke bezigheid het kuststation: het is niet de meest arbeidsintensieve. Scheveningen Radio zendt onder adere allerlei veiligheidsbe- nhten uit: waarschuwingen in wóand met opkomende storm, ^berichten, mededelingen om trent het staken van loodsdien- sten en zo voort. Voor de weer berichten beschikt men over een directe telex-verbinding met het K.N.M.I. In IJmuiden ont: vangt men namelijk namens het meteorologisch instituut ook weerberichten die door schepen v/orden doorgeseind. F.en be scheiden onderdeel van het werk? Ach, toch zijn het zo'n ~5469 I twintigduizend mededelingen per DLM 3nd Huisartsen Het station beschikt eveneens over een Radio Medische Dienst, waaraan twee artsen zijn verbonden, die naast hun dagelijkse praktijk op ieder ge wenst ogenblik beschikbaar kun nen zijn. Deze dienst, opgezet onder antwoordelijkheid van het Rode Kruis, functionert zo goed, dat vorig jaar in twaalf- honderdvijftig gevallen vanaf de wal door middel van het over seinen van adviezen of diagno ses hulp kon worden geboden. Gezagvoerders van schepen, wier E.H.B.O.-kennis ook niet al te ver kan strekken in ieder opzicht op deze „huis arts van de schepeling" zodra zich ongevallen of verdachte ziekteverschijnselen voordoen. Op de drie hoogste etages van net nieuwe complex aan het IJmui- der marktplein verrichten de honderdveertig man, die als operationeel personeel geboek staafd zijn, nog meer werk zaamheden dan het hierboven reeds vermelde acceptabel hoge aantal. Op vastgestelde tijden seint Scheveningen Radio „ver keerslasten" voor schepen uit. round onderneming. De servi ce-verlening gaat zelfs zo ver, dat men optreedt als „postor derbedrijf". Het station neemt deel aan de geschenkendienst van Radio Holland in Amster dam, een dienst die speciaal in het leven is geroepen voor op varenden die hun dierbaren aan de wal willen verrassen met een origineel cadeau. De boord tele grafisten van Radio Holland be schikken over catalogi, waaruit schepelingen en passagiers een keuze doen. De radio-officier Deze zijn bestemd voor Neder landse en buitenlandse schepen di-. zich met het kuststation :n verbinding moeten stellen om dat men telefonische oproepen dan wel telegrammen voor hen heeft ontvangen. De roepnamen van de schépen een combina tie van enkele lettertekens zijn opgeslagen in een computer die de complete verkeerslijst in één minuut tijd in leesbaar schrift produceert op een pons band. Scheveningen Radio is een ali- geeft via IJmuiden de verlan gens door alsmede de adressen waar de presentjes dienen te worden bezorgd. Ook hier blijkt dit aspect van de bezigheden zijn resultaten af te werpen. In 1970 gaf Radio Scheveningen aan het Amsterdams station twintigduizend bestellingen-van- zee door. De afname van de hoeveelheid boodschappen per telegraaf neb ben er toe geleid, dat Scheve ningen Radio zijn werkwijze in de loop der jaren drastisch heeft moeten aanpassen. Het toenemende telefonische contact verlangt meer technisch nuft. Dat heeft men bijzonder vroeg in- gezieh. Want al zo'n kleine veertig jaar geleden heeft men ontvangst- en uitzendcentrum van elkaar gescheiden. De zender bleef in Scheveningen en wordt vanuit IJmuiden be diend. Alle signalen via de kor te golf worden thans uit de lucht geplukt door gigantische antennes in Nederhorst Den Berg. Middengolf Op verschillende punten staan ontvangststations voor de mid dengolf. Over het hele land verspreid treft men verder de zend-ontvangst- stations voor de marifoon aan. De stations worden ook bediend in IJmuiden en dienen voor het radiotelefonisch contact voor schepen langs de kust en in de binnenwateren. Scheveningen Radio blijft met zijn tijd meegaan. Het TOR-sy- steem (Telex Over Radio! wint steeds meer terrein en zal mo gelijk na jaren de telegrafie in zijn geheel vervangen. Met me dewerking van de N.A.S.A. zijn proeven genomen met telefoon verbindingen per satelliet tussen zeeschepen en het kustwachtsta tion. Zonder twijfel zal op deze wijze in de toekomst een groot deel van alle veiligheidsberich- ten storingvrij kunnen worden afgewikkeld. De proeven heeft men in dit prille stadium veel belovend genoemd. Sentiment De ontwikkeling van het radiover keer kan de directie van het kuststation niet snel genoeg gaan. In dat opzicht gaan de ge dachten niet uit naar een ver hoogde groei van het bedrijf, doch naar een nog grotere waarborg voor de veiligheid van zeevarenden. En in dat kader past geen sentimentaliteit rond de gedachte, dat zo'n dikke veer tig jaar terug allemaal toch veel gemoedelijker, eenvoudiger en primitiever ging. Bij een modern Scheveningen Ra dio is geen plaats meer voor de dierbare herinnering, die men heeft aan het huiskatje dat jon ge konijnen als jachtbuit mee bracht in een periode, dat men nog in een hutje In de duinen verkeerde.... Autoracebanen Goede autoracebanen met een vlak traject zijn volgens een onderzoek van de Consu mentengids de Fleischmann 8000 van 89,50 en Scalextric 50 F van 97,50. Goe de banen met een groter circuit met hel lingbocht zijn Fleischmann 3015 Sport van 148,50 en Stabo System 55224 van 158,—. Van de racemogelijkheden met het in de do zen geleverde circuit moet men zich niet teveel voorstellen. Wel kan men dit circuit uitbreiden door er delen bij te kopen. Zo'n groot circuit eist echter meer plaatsruimte dan de meeste woningen hebben te bieden. Boodschappenwagentjes Men wordt aangeraden de boodschappenwa gentjes eerst in de winkel te proberen voor ze te kopen. Let er daarbij op of het tegen de hielen stoot en niet te zwaar in de hand ligt, enz. Door verkeerde ophanging van de tas raakte bij bijna de helft van de onder zochte wagentjes de tas voortijdig bescha digd. Tassen van kunstleer en lakdoek hou den zich over het algemeen beter dan tas sen van gecoat weefsel. De Brabantia Standaard met lakdoek en de Merkloos II koffermodel voor resp. 34,90 en 35,95 kwamen als beste uit de bus. Daarna volgden de Brabantia Standaard met textieltas en Brabantia Luxe van resp. 34,90 en 44,75. genoemd Heerenlux, Histor, Juweline en Vervetal. Van de genoemde verven zijn al leen Hema-ideaalverf, Histor, Vendex en Vervetal vanwege het ontbreken van het giftige chromaat geschikt voor kinder speelgoed, ledikantjes e.d. De erwtensoep herbergt bovendien naast vlees en stukjes spek twee rookworstjes van zo'n tien centimeter lengte. De prijs mag misschien hoog zijn, hetzelfde kan ge zegd worden van de kwaliteit. Prijs- Consumentengids en Koopkracht onderzoch ten beide glansverven. Daarbij kwam aan het licht dat de kwaliteit van 24 onderzoch te glansverven voor binnenwerk redelijk tot goed was. Het beste kwamen Plastico- lor Gloss, Vastalux en Vendex uit de bus, gevolgd door K3 en Supralux. De meeste gele en groene verven bevatten loodchromaat. Het duidelijk waarschuwen tegen de giftige aard van deze verven dient, volgens beide instanties, wettelijk verplicht te worden. Verwerkbarheid, lichtechtheid en uiterlijk van de gekleurde verven waren meestal bevredigend. Hema Ideaalverf.x Supralux en Vendex juist de drie goedkoopste gaven met alle vier onderzochte kleuren goede resultaten. Verder kunnen worden Dixan Grijsmaker Dixan maakt het volgens Koopkracht, het maandelijks verschijnende blad van het Consumenten Contact Orgaan, wel erg grijs met de prijzen die uitgeloofd worden in een wedstrijd. Winkeliers die Dixan naar voren schuiven kunnpn prijzen win nen als een sprookjesreis naar Bali, een motorjacht en een bungalow aan het Gar- dameer. „Dixan maakt het wel zeer grijs. Wat je noemt: een wasmiddel met een grijsmaker", aldus Koopkracht. Films Gratispool, een firma die adverteert met films, die men gratis koopt en pas later bij ontwikkelen betaalt (in feite maakt het dus niets uit) vergoedt geen films als deze door verkeerd ontwikkelen mislukt. Ont- wikkelkosten worden evenmin teruggege ven. Deze worden betaald als de gratis film ter ontwikkeling wordt ingestuurd. Dia's Koopkracht adviseert dia's voortaan zelf in een raampje te plaatsen. Men bespaart er guldens mee. Struijks' conserven komt binnenkort met drie, overheerlijke nieuwe soepen op de markt. Het zijn „Echte Boerenkippen- soep", „Hollandse Erwtensoep" en „Ve- luwse Jachtsoep". De prijs van de soepen is 2,25 per literblik. De soep hoeft niet meer met water aangemaakt te worden. De inhoud is een bijzonder smakende soep wan overmatig veel vlees. Het Consumenten Contact Orgaan legde in de afgelopen maand een aantal artikelen naast elkaar en vergeleek daarvan de prij zen. Uiteraard kwam de kwaliteit van de produkten niet aan de orde. CHOCOLADELETTERS: De maten van de verpakkingen bleken vaak overeen te ko men. De inhoud was echter zeer verschil lend. Het gewicht van de letters, dat veelal niet op de verpakking vermeld werd, va rieerde van 40 tot 450 gram. De prijzen va riëren per 100 gram in melk en puur van 0,79 (Spar) tot ƒ1,64 (Droste). Voor let ters met hazelnoten van 1,00 (Hema) tot 1,91 (Union). Voor letters voor diabetici van ƒ2,14 (Ringers) tot 2,47 (Union). De prijzen zijn alle voor 100 gram. THEE EN THEEZAKJES: Ook hier is de beoordeling van smaak en kwaliteit achter wege gelaten. De prijzen per 100 gram thee variëren van 0,45 (Edah Ceylon) tot 1.34 (Douwe Egberts Darjeeling). De prijzen van theezakjes variëren van 0,70 (AH Windsor Geel Java) tot 1,72 (AH Engelse Melange) per 80 gram. KOFFIE: Hier lopen de prijzen uiteen van ƒ1,49 (Ten Have Admiraal) tot ƒ2,97 (Erve v.d. Berg) per 250 gram. De prijs van kant en klaar koffiefilters omgerekend per 250 gram is 7,35. Het is voor geluidsliefhebbers vaak moeilijk hun banden snel te vinden. Stapels dozen willen bovendien vaak een rommelige in druk maken. Daarom heeft 3M nu dit Tape- o-theek"-opbergsysteem op de markt ge bracht. De dozen kunnen staande aan el kaar worden gekoppeld door ze goed tegen elkaar te drukken. De dozen zijn uitgevoerd in zwart-witte kunststof. Door de strakke belijning van de dozen geven ze tevens een fraai interieureffect. En ziehier het resul taat. Suske en Wiske 20ste Cavalerie Tom en Marie Ann De Opium- Chinees

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15