's-Gravenzandse SV wil schadeloosstelling Cassius Clay heeft bluffen niet verleerd DOCHERTY MOET GEZICHT SCHOTSE VOETBAL REDDEN Annie Rijvers wil terug naar St. Etienne 0ENSDAG 17 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT d Ea- cheler, ln"l SRAVENZANDE Dc i kur, jravenzandse Sportvereni- ing, kortweg de SV ge roemd, eersteklasser et zaterdagamateur voet je De- al, heeft vandaag voor 1'8'ng (jen primeur gezorgd. lde hivoor de eerste maal in de eschiedenis van de KNVB rerd op het kantoor aan de Verlengde Tolweg in Den tg een claim gedepo- voor gederfde en treegelden, door het uitstel en van de competitiewed- trijd tussen de SV en ;wart Wit '28 uit Rotter dam. or zaterdag 9 oktober stond eze wedstrijd op het program- ia toen beide opponenten na cht wedstrijden nog ongeslagen aren. Een ontmoeting 's-Gravenzande en omge- ing naar toe had geleefd. Dr. 'rantisek Fadrhonc de oefen- neester van het Nederlands elf- al die met een groot probleem porstelde, gaf de eerste stoot vantot het uitstellen van deze wed" 1 trijd. Voor de wedstrijd van ktober die Jong Oranje tegen ^litost Duitsland zou spelen had t« jJhij nog geen sluitpost kunnen inden, die de overwinningspre- faie enigszins zou kunnen waar- "°J orgen. De Tsjech ging te rade ij zijn evenknie van de ama- eurs, Arie de Vroet, en die wist i5oo rel een oplossing voor het doel ied nansvraagstuk: Ger Reitsma rl 7mori u/it ">a Wit '28 ging uiteraard akkoord met de verkiezing van zijn doel man, mits de ontmoeting met de 's-Gravenzandse SV zou wor den uitgesteld. Dat werd door de KNVB toegezegd en op maandag 4 oktober belde wed strijdsecretaris Roos van Zwart Wit de secretaris van de SV, de heer Buitelaar, op om hem van het uitstel te verwittigen. Teneergeslagen Voorzitter Jan Leerdam van de SV en zijn overige bestuursle den waren zeer teneergeslagen door deze beslissing. „Wij leef den al weken naar dit treffen toe. En niet alleen sportief was deze wedstrijd voor ons van groot belang ook financieel. Denk je eens in, twee ongesla gen ploegen, vast nazomers weer en in het Westland geen alternatief. Factoren die voor ons een volle bak garandeerden. We hebben direct een vlam mend protest bij de KNVB laten deponeren, maar als amateur club ben je nergens, er wordt alleen maar aan het betaald voetbal gedacht, terwijl wij amateurverenigingen toch zo enorm belangrijk zijn. De KNVB moet er toch eens aan denken dat wij ook bestaan. Nu hebben wij die strop, straks is het een ander. De wedstrijd te gen Zwart Wit hebben we nu in moeten halen op een zaterdag dat de regen met bakken uit de hemel viel. We hadden nauwe lijks 2000 man, terwijl dit an ders het dubbele was geweest, en dat scheelt ons een heleboel geld". ran Zwart Wit '28. oktober werd tod I teitsma geselecteerd. Zwart Voor secretaris Arend Buitelaar gelden niet alleen de financiële problemen, als scriba van de SV heeft hij direct met het pro test te maken gehad. „Het is wel vreemd gegaan met dat protest. Op donderdag 8 oktober hebben wij een aangetekend schrijven naar de KNVB ge stuurd en op 13 oktober hadden wij al antwoord terug van de heer Akemann van de sectie van zaterdagamateurs. En dat von den we wel erg vlug. „We heb ben aangenomen dat die brief niet is geschreven op het bonds- bureau want daarvoor was ze te slordig getypt, en volgens ons kon hij nooit in de vergadering van het sectiebestuur zijn be handeld, want die vergadering was later" De heer C. Akemann vindt het uitstellen van een competitie wedstrijd een volkomen logische zaak. „Dat is een kwestie van beleid en bovendien is de com petitieleider daartoe bevoegd. De 's-Gravenzandse SV moet er aan gaan wennen, dat hoger voetbal grotere problemen met zich meebrengt. Dat zal met de tijd wel komen, want daar zijn ze verstandig genoeg voor. Dat protest van hun is wel even in de sectievergadering ter sprake geweest en wat die schadeclaim betreft, ik geef ze geen stuiver kans." Dit in tegenstelling tot voorzitter Leerdam: „Zeventig procent van de amateurs staat achter ons en wij zullen dan ook blijven vechten". Fokke Remmers voorzitter van de zaterdagamateurs tilt er niet zo zwaar aan: „Ik kan me het van de 's-Gravenzandse SV wel indenken en we zullen die claim zeker" en dit in tegenstelling tot de heer Akemann „met de hoogst mogelijke bereidwil ligheid bekijken. Je moet als za terdagman toch trots zijn op de verkiezing van een van onze mensen in het elftal van Jong Oranje. Ik vind dat het aanzien van het zaterdagvoetbal ermee is verhoogd en ik hoop echt dat Ger Reitsma er een volgende maal weer bij zal zijn". De voorzitter van de VZC de ver eniging voor zaterdagclubs is minder genuanceerd in zijn oor deel „De SV moet toch weten dat de KNVB kan ingrijpen als ze daartoe de behoefte gevoeld. Wij, de VZC en het sectiebe stuur kunnen er niets aan ver anderen". Het laatste v oord is er nog steeds niet over gesproken en voorzit ter Leerdam zegt: „We willen nu eens een keer een standpunt bepalen en als amateurs laten zien dat we niet met ons laten sollen. Als het waar is dat Reitsma als amateur niets heeft gekregen, dan stort de KNVB zijn overwinningspremie maar op onze girorekening, dan heb ben we vast een gedeelte van onze claim binnen". BART HOOGDUIN B. en W. van Amsterdam positief over Spasski-Fischer 'ERDAM Burgemeester wethouders van Amsterdam ilen graag bevorderen dat de ff/ch volgend jaar om het we- yr/dkampioenschap schaken tus- ren Boris Spasski en Robert Fi- 'jcher ln Amsterdam wordt ge houden. Dit antwoorden zij op [schriftelijke vragen van de [raadsleden Pais en Martini (D'66). Het college is wel van mening dat contact met even tueel daarvoor in aanmerking komende sponsors niet in de eerste plaats een taak is van B. en W., maar ligt bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. B. en W. blijven nauw contact houden met dit bestuur. lit is sinds juni al actief om deze match naar Nederland te halen en is er in geslaagd, enkele pj* - sponsors te interesseren. Tij dens het laatste FIDE-congres In Vancouver werd al overleg loNtf» gepleegd, maat een definitieve toezegging is er nog niet. De be slissing over de toewijzing van de tweekamp valt in januari 1972. De wethouder voor sport zaken heeft over deze kwestie contact gehad met de staatsse-' 2% cretaris van C.R.M., de heer Vonhoff ,die daarop positief heeft gereageerd. HOUSTON Cassius Clay heeft een nieuw geheim wapen: de „effect-punch", die hij vanavond zal beproeven op het gigantische lichaam van tegenstander Buster Mathis. Aan de vooravond van zijn twee de „trainingsgevecht" in het schema voor een revanche te gen wereldkampioen Joe Fra- zier, vertelde Clay in Houston: „Ik heb een nieuwe stoot ont wikkeld, een korte rechtse di recte met een draai, die ik de effect-punch noem. Hier in het astro'dome zal ik Buster laten kennis maken met de effect- punch. Vervolgens demonstreerde de 29- jarige ex-wereldkampioen de ef fect-punch, die hij uitgevonden schijnt te hebben in zijn gevecht van vier maanden geleden te gen Jimmy Ellis. De speciale stoot bleek te bestaan uit een korte rechtse directe, waarbij de hand wordt omgedraaid op het moment dat deze het li chaam van de tegenstander raakt. Er wordt als het ware met effect gestoten. Volgens vele boksexperts zal Clay die ef fect-punch niet bepaald nodig hebben tegen Buster Mathis. Deze 120 kilogram zware kolos - Clay weegt ongeveer 102 kg - stond tweeëneenhalf jaar gele den voor het laatst in de ring tegen Jerry Quarry, die hem een ware afstraffing gaf. Cas sius Clay, die voor dit gevecht een beurs van 300.000 dollar (circa 1 miljoen gulden) krijgt, is bij de bookmakers 8—1 favo riet. De promotors verwachten 25.000 bezoekers, die voor een recette van 200.000 dollar moe ten zorgen. De rest van de be nodigde gelden zullen worden betaald door televisiestations, die de verrichtingen van Clay en Mathis via een gesloten circuit zullen relayeren naar 106 p' sen in de Verenigde Staten en naar 26 andere landen. Het ge vecht begint Nederlandse tijd om 3.50 uur vannacht. De zwaargewicht Jerry Quarry uit Los Angeles heeft gister avond de Britse en Europese kampioen Jack Bodell in de eer ste ronde van een gevecht van 10 ronden knock out geslagen. Het gevecht in Londen had pre cies 1 minuut en 4 seconden ge duurd. Bodell ging neer na geweldige rechtse hoek op de kin en werd uitgeteld. De Engelsman bleef 30 seconden liggen en kon toen, moeizaam en versuft, naar zijn hoek terug keren. Tom Docherty, het enfant terrible van de Britse voetbalvelden, is door de Schotse voetbalbond aan gesteld als de man die het voetbal in de hooglanden een nieuw leven moet inblazen. Vi dit is nog maar pas de eerste ronde. De Britse en Europese zwaar gewichtkampioen Jack Bodell lag al snel op zijn knieën voor Jerry Quarry. De toeschouwers in het Londense Wembleystadion zagen - verder niet veel meer. Pal daarop werd Bodell na een rechtse hoek Uitgeteld. I GLASGOW. Tommy Dochtery heeft giste ren zijn besluit genomen. Na lang aarzelen besloot hij om uiteindelijk toch „ja" te zeggen tegen het aanbod van de Schotse Voetbalbond om coach van het nationale elftal te worden. Docherty tekende gisteren bet contract, dat een geldigheidsduur heeft van vier jaar. Dit houdt in dat deze verbintenis, die aan staande maandag ingaat, ook nog geldig is tijdens de volgende wereldkampioenschap pen, die in 1974 in West Duitsland zullen worden gehouden. Hoewel de voorwaarden van het contract niet bekend zijn gemaakt, heerst in de Schotse pers de mening dat Docherty een salaris van 7000 krijgt, welk bedrag over eenkomt met 50.000. Hoewel Schotland al sinds lang als een ster ke voetbalnatie geldt, is het de laatste ja ren sterk in de verdrukking geraakt. Schotse teams zorgden in de Europese be kertoernooien nog wel eens voor verrassin gen, maar het nationale elftal heeft al sinds 1958 de eindronden van het wereld kampioenschap bereikt. Als een van de hoofdoorzaken van deze malaise wordt het feit genoemd, dat vele van de beste Schot se spelers voor grote bedragen naar de Engelse topclubs worden gelokt. Deze ver enigingen staan op hun beurt de duur ge kochte cracks niet gaarne aan het Schotse nationale elftal af. Het zal de voornaamste taak van Tommy Docherty zijn het Schotse elftal een betere reputatie in de wereld te bezorgen. Het liefst moet dit gebeuren, door met zijn team de eindronde van het wereldkam- pioenschap te bereiken. Docherty nam ove rigens a! geruime tijd geleden de taak van bondscoach onofficieel op zich. Hij volgde de afgetreden Bobby Brown op. In de tijd, dat Tommy Docherty het Schotse nationale elftal nu onder zijn leiding heeft won het team allebei de wedstrijden, die het in die periode in de voorronde van het Europees kampioenschap speelde. De over winningen werden geboekt op de ploegen van Portugal en België. Deze zeges kwa men te laat om Schotland nog een plaats in de kwartfinales te bezorgen, maar het enthousiasme van de Schotten voor het na tionale team is enorm opgelaaid. Dochterty is op slag tot nationale held gepromoveerd. Hij heeft reeds naam gemaaakt als coach van Chelsea, maar tegelijkertijd ook een re putatie verworven als een opvliegend per soon, die meer dan eens met zijn bazen of met de voetbalbond in conflict kwam. Dit jaar keerde Tommy Docherty naar En geland terug, na een periode van verblijf in Portugal, waar hij Oporto trainde. OLDENZAAL Annie Rijvers (42) is één van de vu rigste supportsters van de Enschedese eredivisie- club FC Twente. Ook haar jongste dochter Corinne (3) behoort tot de „vriendenkring" van FC Twente. Terwijl het grappige kind ringend en huppelend naar buiten gaat zegt mevrouw Rijvers „Toen ik bijna vijftien jaar was maakte ik voor het eerst kennis met mijn man. Ik wist op dat moment niet dat ik met een voetbaltrainer zou trouwen want in zijn NAC-periode was hij ambtenaar bij de PTT. Ik heb er nimmer spijt van gehad. De tijd dat mijn man in Frankrijk heeft gespeeld is voor ons on vergetelijk geworden. St. Etienne is voor ons be langrijker dan Breda. Mijn enige wens is dat Kees ooit eens trainer zal worden van St. Etienne of van een andere Franse club", aldus mevrouw Rijvers. Annie Rijvers, de vrouw van FC Twente-trainer Kees Rijvers die Feijenoord de afgelopen zondag versloeg wil wel praten, maar bij voorkeur niet over de voet balsport Haar 'avoriete sport is zwemmen. In de Franse periode, ongeveer twintig jaar geleden, toen de als stervoetballer bij St Etienne en Stade Francais, was zij zwem kampioene van het district Loire van de Franse zwembond. Het is dan ook geen wonder dat het gezin Rijvers, bestaan de uit 6 dochters, meer in dan op het voetbalveld. Onze dochter Kitty doet dit jaar eindexamen HAVO en daarna gaat ze naar de sportacademie in Tilburg. Ze wil graag gymnastiekle- rares worden. In ons gezin wordt veel over sport ge sproken, maar het blijft niet bij woorden. De ande re dochters hebben veel be langstelling voor handbal, voetbal, turnen, volleybal, paardesport en zwemmen. Nu ik zelf niet meer actief in de sport ben is mijn grootste liefhebberij: voet balwedstrijden bezoeken. Over FC Twente wordt nauwelijks gesproken. Ik bemoei me zo min mogelijk met het werk van mijn man". .Kees leeft voor de voetbal sport. Is lij nlrt :a het sta dion dan zit hij voer de te levisie om naar wedstrijden te kijken. Als er niets op de t.v. is stapt hij in de auto om ergens in Neder land naar een voetbalwed strijd te gaan". „Mijn man is een echte sportman. Als amateur toonde hij al veel belangstelling voor de sport In zijn amateurtijd heb ik hem altijd bewon derd voor zijn enorme in zet. Na de NAC-periode zijn we naar Frankrijk ver huisd, waar hij achtereen volgens in St. Etienne (bij na drie jaar) Stade Fran cais (twee jaar), weer St. Etienne (bijna drie jaar), Feijenoord (2 jaar) en daarna weer St Etienne (2 jaar) speelde. Na zijn laat ste „Franse tijdperk" heeft hij nog even in NAC ge speeld, maar dat was geen succes. Sinds 1967 wonen we nu in Oldenzaal en traint hij FC Twente. Wij hebben er nooit spijt van gehad dat we naar Frank rijk zijn gegaan. Ik ben een echt francofil - wanneer De vrouw de sportman getrouw Kees is gepensioneerd gaan we onze „oude dag" in Frankrijk doorbrengen. Dat weet hij overigens zelf nog niet", zegt ze lachend. In St. Etienne hebben we veel vrienden gekregen en daar om gaan we vrijwel elk jaar naar Frankrijk op va kantie. We zijn slechts een keer naar Oostenrijk ge weest," aldus mevrouw Rijvers (42), terwijl de driejarige dochter Corinne twee natgeregende hondjes de warme huiskamer bin nenbrengt. Moeder Rijvers, bang voor haar meubels, stuurt de twee speelse hondjes en haar dochter naar buiten. De contacten met het Bra bantse moederland heeft de familie Rijvers niet verbro ken. „We hebben een abon nement op dagblad De Stem. Ik kijk altijd naar de rubriek burgerlijke stand. Ik wil graag op de hoogte zijn van geboorten, huwelij ken en overledenen in Bre da. We hebben in Breda nog steeds een sportzaak, alhoewel die langzamer hand zal overgaan in ande re handen. Een zaak op zo'n afstand drijven is moeilijk". Hoe ervaart u de perskritie ken op FC Twente en uw man? Mevrouw Rijvers denkt na en zegt dan: „Over het algemeen trek ken we ons er niets van aan. Mijn man en ik zijn weieens geïrriteerd als we merken dat er echte on waarheden worden geschre ven. Een journalist kan een slechte wedstrijd niet goed praten, maar als hij over achtergronden schrijft dan moet hij zich wel tot de fei- beperke' We houden er geen plakboeken op na. Nu onze dochters iets ouder zijn geworden gaan ze wel allerlei publicaties over hun vader verzamelen, maar dat moeten ze zelf weten. Ergens zijn ze trots op hun vader. Dat vind ik fijn". WIL VAN DER PLAS SCHAKER NAJDORF KOMT NIET IJMUIDEN De Russische oud- wereldkampioen Tal, alsmede diens landgenoot Balasjov, dc Tsjech Hort, de Joegoslavlër Iv- kov en Ljubojevic, en de Neder landers Donner en Ree hebben het organisatie-comité bericht, dat zij de invitatie aanvaarden deel te nemen aan de 34e hoog oven schaaktoernooi, dat vt tot en met 29 januari in Wijk aan Zee wordt gehouden. De Argentijn Najdorf daarentegen heeft bericht, dat hij niet naar Nederland kan komen omdat hij zal uitkomen in het toernooi var Hastings, dat gedeeltelijk met het hoogoventoernooi samenvalt. Voor de hoofdgroep zijn voorts uitgenodigd: Hartoch, Lange- weg. Timman (allen Ned), Huebner (W Did), Kavalek (VS). Olafsson (IJsl), Portisch (Hong) en Uhlmann (O Did). Teneinde te voorkomen dat spe lers niet kunnen deelnemen om dat zij uitkomen in het toernooi van Hastings hebben de o-gani- satoren van het toernooi hes'o- ten ingaande 1973 de wedstrij denreeks te laten begirren op de derde maandag van Januari. Ir. W. B. Rueb, voorzitter van het beleidstoemooi, zal deze functie na het 34e hoogoventoernooi neerleggen. Drs. I. van Vuuren, thans hoofd algemene zaken, zal bem opvolgen. tegen 1 tegen WARRIORS cup International vrijdag 19 november 20.30ti Toegangsprijzen 3,25 6,25 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: Simca...vanderGun Amateurboksers in Rotterdam ROTTERDAM In gebouw Odeon te Rotterdam worden maandag amateurbokswedstrij den georganiseerd. Op het pro gramma, dat om 20.00 uur be gint, staan vijf A-partijen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13