FORMULE ZWEMBOND BEVREDIGDE NOC TSBP»! immmi ii Hl AREND KLOS AAST DIT JAAR OP PLAATS IN KERNPLOEG als voor Bierblikje wapen zotheidsfeest Moeilijke thuisreis voor wielerformatie imm' mm mm Wm mm Zoetemelk verhuist naar Frankrijk Go Ahead maakt schoon schip WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT Utrecht Duidelijkheid is zwemster is lang niet zo het sterkste punt in het kwetsbaar meer als vroe- Olympische programma ger". voor Oranjes zwemtop. Nog Deze nuchtere opzet voor Mün- een keer maar, en wel 8 en chen is min of meer een 9 april op de Nederlandse winterkampioenschappen in Den Haag, moet aan de hand van het gisteren be kend geworden limieten schema van het Neder lands Olympisch Comité bewezen worden dat de schitterende vorm van de zwemsters van het vorig seizoen aanwezig is. Dan zullen, als daarna de overi gens niet altijd gemakke lijk haalbare controletij den eveneens aan de ver wachtingen voldoen, de passepartouts voor Oran jes zwemtop in het Olym pisch dorp klaar liggen. Nico v. Dam: „Meer tests zijn er niet nodig. Al een. paar jaar lang proberen we het geforceerde pieken uit onze voorbereiding weg te werken. Daarmee zijn we nu ongeveer zover, dat we durven te stellen: de to tale conditie van een JOOP ZOETEMELK treeuwen (Van onze sportredactie) RIJPWETERING De Ne derlandse wielersport raakt Joop Zoetemelk voor een groot deel kwijt. Hij vestigt zich eind dit jaar in Frank rijk waar hij op 30 decem ber trouwt met Francoise Duchossoy uit Almisous- Bois (40 km van Parijs). Frankrijk krijgt er daarmee een wielerheld bij en de koersfans daar zullen er blij mee zijn want de be hoefte aan vedetten die de wielernaam van de natie nieuwe glans kunnen geven is al jaren erg groot. sche uitbouw van een schitte rend geslaagd aanvangsseizoen van de K.N.Z.B.-adviseurs Nico van Dam en Jo Schreurs. Cees Kerdel, bestuurslid van het Ne derlands Olympisch Comité, be nadrukte dat gesprek nog eens. ,,De deugdzaamheid van de for mule van de KNZB staat voor het NOC duidelijk voor ogen. Daardoor leverde het vaststel len van limieten nauwelijks pro blemen op. De KNZB dacht he lemaal in onze richting". ,De tijd van de olympische langlijs- ten in 1970 en 1971, op basis waarvan een finaleplaats van de spelen te bereiken, werd daarom door het NOC dankbaar als uitgangspunt geaccepteerd. Kerdel: „Met uitzondering ech ter van de wisselslag. Doordat de limieten in het 25 meter bad gehaald moeten worden, werd het voordeel te groot voor dit nummer. Daarom zijn de streef- tijden op de wisselslag scherper gemaakt". Geen haalbare zaak was deze oplossing voor de 800 en 1500 meter. Daarom besloot de KNZB de selectie voor deze nummers in het 50 meterbassin te doen houden. Sportcommis- sievoorzitter Van der Pol: „Waar deze wedstrijden echter zullen worden gehouden is nog niet bekend. De onderhandelin gen hierover zijn nog steeds in volle gang". In de limieten voor de achteropliggende zwemmers is een kleine tolerantie inge bouwd. Vooral de tijden voor de estafettes (4x100 vrij, 3.38.5 en 4x200 vrij is 8.05.7) zijn „zwak". Van der Pol: „Daarbij is echter rekening gehouden met een bij zonder aspect. Wij willen de zwemmers namelijk een zekere stimulans meegeven. Ook voor de persoonlijke nummers". Hoewel wonderen in de zwem- sport tegenwoordig nauwelijks denkbeeldig meer zijn, heeft het NOC toch nog een ontsnappings clausule in de voorbereiding van Oranjes zwemtop inge bouwd. Kerdel: „Zoals chef d'é- quipe Bram Leeuwenhoek on langs in het nieuwsbulletin van het NOC-schreef, houden wij ons hoe dan ook, los van de li mieten altijd het recht voor om een atleet in een bij zonder geval alsnog naar de spelen af te vaardigen. Maar daarvoor dienen dan wel vol strekt verantwoorde motieven aangevoerd te worden". De voorbereidingscampagne op de spelen kenmerken zich verder nog door enkele verrassende ini tiatieven. Na overleg met de clubtrainers is eind 1971 een tij delijke onderbreking van de da gelijkse sleur overeengekomen. De complete selectieploeg zal dan van 29 december tot en met 5 januari naar de Canarische Eilanden vertrekken. Dankzij bemiddeling van de Spaanse zwembond, zal daar de gehele dag eeen zwembad beschikbaar zijn. Een andere verrassing is op 3 en 4 maart 1972 de con frontatie met de zwemploegen van Amerika en Groot-Brittan- nië. Vlak voor de uitermate be langrijke winterkampioenschap pen dus. Waar duidt dat op? Nico van Dam: „Deze wedstrijd komt eerlijk gezegd, ongelukkig uit. Het ligt dan ook helemaal niet in onze bedoeling daar met toptijden voor de dag te komen. Dat we de wedstrijd desondanks aangehouden hebben komt ei- KEES KERDEL genlijk omdat we het belangrijk vinden dat onze zwemsters ken nis maken met de Amerikaant- tjes. Zij kunnen dar eens lekker met ze praten en zien dat al die beroemde meisjes ook maar van vlees en bloed zijn. Dan be hoeven ze in München tenmin ste niet trillend van angst aan de start te komen". Na de vijf- landen wedstrijden in Palermo en Dortmund zal de definitieve ploeg 19 augustus naar Wald Kraiburg vertrekken om daar alvast vier dagen voor de ande re landen de Olympische Sfeer te proeven. )e Nederlandse schoonspring- ploeg moet van het NOC in twee internationaal belangrijke wedstrijden een bepaalde plaats in de voorronde halen. Meer is daarover nog niet bekend. Ker del: „Het principe van de aan wijzingsnorm staat nog niet de finitief vast. Omdat het punten totaal bij het schoonspringen onvoorstelbare afwijkingen ver toont, waardoor het onredelijk is hiervan uit te gaan. Zoeken nog de vaardbare oplossing. Binnenkort hopen we de KNZB daarover uitsluitsel te geven". Volgens de limieten die het NOC gisteren bekend maakte, vol doen op dit moment nog maar vijf zwemsters aan de uitzen dingsnorm. Het zijn Enith Bri- gitta en Anke Rijnders op de 100 meter vrij (1.00.6), Anke Rijnders op de 200 vrij (2.11.0), Hansje Bunschoten en Anke Rijnders op de 400 meter vrij (4.33.3), Linda de Boer en Hansje Bunschoten op de 800 meter vrij (9.30.5), Anke Rijn ders op de 100 meter vlinder (1.06.0) en Hennie Pentermann op de 200 meter wisselslag (2.29.3). De afvaardiging voor de 4x100 meter vrije slag ploeg dames had het NOC al eerder aangewezen. Bij de heren heeft momenteel nog niemand aan de limieten voldaan. HANS DE BRUYN DEVENTER De Deventer eredivisie vereniging Go Ahead Eagles houdt ook in de tweede transferperiode van 1 tot 15 december,, uit verkoop". Het nieuwe be stuur van de Deventer club heeft gisteren in overleg met trainer Barry Hughes drie spelers, Jan Smid, Lambert Verdonk en Dick Beek per 1 december op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Dick Beek, waarvoor NEC en Excelsior in de eerste trans ferperiode belangstelling hadden getoond, zei: „Bij Go Ahead Eagles heb ik me in de afgelopen anderhalf jaar nooit waar kunnen maken. Ruud Geels is een goede spitsspeler en daarom kreeg ik te weinig kans in het eer ste elftal". De blonde Eagles-speler, die volgens geruchten opnieuw in contakt staat met de Rot terdamse eredivisie club Ex celsior, is anderhalf jaar ge leden voor 200.000 van Te; star overgenomen. Lambert Verdonk, die begin van dit seizoen e vallend rentree maakte bj de Deventer Eredivisie club kwam voor 175.000 NEC. In de eerste transfer periode speelde Verdonk et kele oefenwedstrijden bij dt Belgische clubs Standart Luik, Sportclub Mechelen Racing White en de Franse club Monaco. De oud-lnterna- tional hoopt binnenkort Frankrijk of België te kun-gra nen gaan spelen. Jan Smid, een veelbelovend ta lent uit de bekende voetbal, school, kwam in juli niet to d overeenstemming met de B,Mi venter eredivisie vereniging, gn Ver in dit seizoen tekende h alsnog voor Go Ahead Ea[j gles. AMSTERDAM De Neder landse amateur wieler ploeg, die de afgelopen twee weken heeft deelgeno men aan de ronde van Mexico, is gisteren na een Coalitie moeilijke thuisreis op Over de ronde zelf vertelde Mid- Schiphol aangekomen. De delink, dat Fedor den Hertog, had te regelen was het schrij ven van een boze brief aan de Mexicaanse jeugdorganisatie, die bij het vertrek in gebreke was gebleven. Nederlanders werden kort voor het vertrek uit Mexico City geconfronteerd met een weigering van de Mexicaanse organisatoren om evenals op de heenreis een overwicht van 200 kilo gram te betalen. De vliegtuigmaatschappij weiger de de Nederlanders aan boord te nemen zolang niet een be drag van 4000 gulden was ge stort. Door bemiddeling van de voorzitter van de Mexicaanse wielerbond kwam het echter toch zover, dat de mannen van Middelink mochten vertrekken. die als tweede eindigde, door een coalitie van Mexicanen, Ita lianen en Polen van de eindzege was afgehouden. „Toen wij de eerste zes etappes hadden ge wonnen is het de anderen blijk baar gaan vervelen. Er volgde een groot offensief tegen Fedor, die 12 minuten in een etappe verloor." Nog kwam Den Her tog, die volgens Middeling in grote vorm was, terug. „Op de voorlaatste dag heeft hij ze weer in de pan gehakt maar bleef op 38 seconden van de lei der steken. Op de laatste dag hebben ze hem toen daarna geen kans meer gegeven. Ze bleven van begin tot het einde hard op kop fietsen zodat er aan wegkomen niet te denken viel." Maar bij aankomst in Parijs be- Middelink toonde zich bij aan- gonnen de moeilijkheden op nieuw. Na drie uur praten pas mochten de Nederlanders door reizen, maar zonder de fietsen. Die waren door de Fransen in beslag genomen. Een van de eerste zaken, die Middelink dan ook bij terugkeer in Amsterdam komst zeer verbaasd, dat er maandag in Nederlandse kran ten heeft gestaan dat naar zijn mening ds Polen ööci de Italia nen omgekocht waren. „Het was wel zo, maar dat is in Mexico niet over mijn lippen gekomen". kVm e» Resultaten vaij, koersen Hilversi Van onze sportredactie BREDA Het bierblikje veel besproken sinds de ontdekking dat je ermee naar voetballers kunt gooien is door de scheidsrechters vereniging Breda verheven tot embleem voor „het nationaal voet balcarnaval", dat de COVS-groep jaarlijks organiseert en waarbij zich steeds veel voetbalprominenten in het Bredase feest storten. Betaald voetbalarbiter Frans Derks kwam op het idee en vond in brouwerijkringen („natuurlijk de plaatselijke") een sponsor, die vierduizend bierblikjes in miniatuurvorm gaat vervaardigen. Voor deze „blikvanger" want dat is het scheidsrechterlijke plan om het gevreesde supportersattribuut ter hand te nemen geac cepteerd werd heeft Frans Derks uitvoerige toelichtingen moeten geven. „Tja", zegt hij, „toen ik met het idee kwam waren er nogal wat mensen die even de wenkbrauwen fronsten. Ze keken me ver rast aan. Zo van: Kan dat nou wel? Natuurlijk kan dat. Mijn inten tie is te benadrukken dat je zo'n ding gewoon lekker bij je kunt houden. Want dat doe je met een carnavalembleem. Wat ik wil zeg gen is: zie je nou wel mensen, dat blikkie is niet om te gooien, ge bruik het waarvoor het bestemd is". En zo zullen op 4 en 5 februari als de Bredase scheidsrechters onder leiding van „prins" Frans Derks het „nationaal voetbalcarnaval" vieren, veel beroemdheden uit de nationale voetballerij het bierblik- ZOETERMEER Zonder de (financiële) steun van derden is het voor de meeste jonge talentvolle sportmensen vrijwel onmo gelijk om tot de top door te dringen en indien het zo ver komt zich op dat ni veau te handhaven. De noodzakelijke training eist een zodanig gedeelte van de dag op, dat er weinig, en dan alleen nog maar op zeer onregelmatige tijden, gelegenheid overblijft om iets te verdienen. Zo lag de situatie vorig jaar ook voor Arend Klos, de hard rijder op de schaats uit Zoetermeer, die dit seizoen wil proberen door te drin gen tot de nationale kern ploeg. Zo was het twaalf niaanden gele den. Nu ziet Arend Klos zich gesteund door een eigen suppor tersvereniging, die zich tot doel heeft gesteld, er in ieder geval zorg voor te dragen, dat Arend Klos dit jaar geen financiële problemen zal kennen. „Zoals het vorig jaar was", zegt Klos, „kon het gewoon niet verder gaan. Ik stond eerlijk gezegd op het punt om definitief met het schaatsen te kappen. Het kostte te veel tijd en daardoor ook handen vol geld, gewoon niet om vol te houden. Het is fijn Arend Klos, die zich dit jaar gesteund ziet door een reeds 270 leden tellende supportersvereniging dat deze mensen voor me in- gen". dicijnen. masseur. Alleen voor levensonderhoud moet hij zelf nog zorgen". En dat was nou precies onze be doeling", zegt Bram Noordam, Mentaal de secretaris van „Supporters- vereniging Arend Klos". „Arend Naast deze financiële steun heeft moet zich zonder verdere zor- de supportersvereniging zich gen kunnen voorbereiden op het ook een andere begeleiding tot komende seizoen. We hebben doel gesteld. De heer Bram de tienduizend meter, want dat is me een end" het echt zo slecht nog niet". De tweeëntwintigjarige schaatser Arend Klos, die in het verleden al een blad uitgegeven i een oplage van 6500 exemplaren huis aan huis verspreid. Door het geld dat wij van adverten ties binnen kregen zijn we in staat om Arend elke dag zijn tank vol benzine te laten gooien. Wij komen ook op voor eventue le kosten van artsenbezoek, me- Leeuwe, technisch adviseur, „Je kan een heleboel goed doen, door tijdens een wedstrijd met zo'n jongen mee te leven. Hij weet dan in ieder geval dat er mensen zijn die speciaal voor hem naar de ijsbaan zijn geko men en hem aanmoedigen" Vplt Arend Klos aan: „Vooral op de voelt zich niet bezwaard door het idee, dat hij nu plotsaling ongeveer 270 betalende leden achter zich heeft staan. „Je moet gewoon je gang gaan. Ik heb echt niet de gedachte dat ik me nu ineens op een geweldige manier zou moeten waarmaken. Wel is het een feit, dat mijn tij den in vergelijking met vorig jaar beter zijn geworden. Zo reed ik onlangs in Amsterdam over de drie kilometer maar 4.40.8 slechts 3.9 seconde boven het baanrecord. Als je dan kijkt naar een Koskinen die in Inztll vier maal juniorenkampioen van Zuid-Holland was, samen met Kees Verkerk en Peter Nottet de IJsselcup veroverde en bovendien met Ronnie Nooit- gedagt nog winnaar van de gou den schaats in Oost-Berlijn werd, wil dit jaar doorstoten naar de kernploeg. „Maar dan moet ik eerst bij de eerste ze ven eindigen bij de B-kampioen schappen op 29 en 30 december. Arend Klos tenslotte: „Dit jaar Dan mag je pas meedoen aan moct de doorbraak komen. Het de nationale kampioenschappen, waar ik mik op een plaats bij 's nu o n i de eerste tien". PAUL HOVIUS gens ons ook wel inzitten", zegt Bram de Leeuw. „Arend zal zich alleen maar met rijden hoeven bezig te houden, wij doen de rest. Je kunt merken dat de mensen met Arend mee leven, want iedereen die in ons blad adverteert doet dat alleen om hem te steunen. Adverten- tiewaarde heeft het immers praktisch niet". Campari moet gedronken hebben. Al is't maareens in uw leve NSF stuurde) minister telegram UTRECHT Namens het best( van de Nederlandse Sport I ratie hebben vice-voorzitter f C. v. d. Ploeg Zljll, secretaris, gisteren e legram gestuurd ter van onderwi; schappen mr. V. De inhoud van het telegram „Het bestuur van de Nederlr se Sport Federatie in ver ring bijeen in Utrecht v met grote verontrusting uw dacht op het resultaat var onderzoek van de Koninl Nederlandse Vereniging vai raren en Onderwijzers in d chamelijke Opvoeding. Hi blijkt dat het aantal niet ven lessen in de lichsmi opvoeding voor de leerli van het voortgezet onderwi groot is dat de situatie als zorgwekkend dient te wt gekenmerkt. Ons bestuur d er dan ook op aan dat uwer zodanig maatregelen wordei nomen dat het tekort aan quate gymnastiek accomi zo snel als mogelijk wordt heven. Het nalaten van ke maatregelen betekent - wettelijke verplichting tot üw melijke opvoeding bij het voor gezet onderwijs niet wordt W komen". Jrdt og i dergfj nt dat I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12