VVDpleit voor parlementaire neutrale omroep Vorming eerste taak voor kerken Israël krijgt geld terug voor niet geleverde Mirages AR-V OORZITTER TEGEN OPEN PARTIJ Waarschuivings- schot treft vechtersbaas 'om K. door vijf kogels getroffen eyskens Informateur Actiegroep Ford-rijders ontevreden Hirohito: hartelijk ontvangen in Europa BAANDAG 15 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT II-TjVan onze parlementaire redac ts tie) ir H EN HAAG De VVD is onte vreden over de verslaggeving de televisie van het politieke 10 Agebeuren rond het Binnenhof. vVD-omroepspecialist in de Tweede Kamer, dr. K. van Dijk, heeft zaterdag op een con- (Van een onzer verslaggevers) ;N HAAG De 20-jarige Tom Keereweer, wiens lijk op 23 ok- iober in een sloot bij Kessel werd gevonden, blijkt volgens !t sectierapport die ochtend rp! jn lichaam was doorboord 3en linker borst, de lever-hart- erai streek, milt-long, een. hand Vet dodelijk gevolg door de iersens. ials bekend is in vehband met 'terdjdeze moord de Haagse caféhou der Frans S. gearresteerd, die 'Choi ontkent iets met de zaak ken te hebben, iteer it Kleding voor Pap' oeas JAKARTA (Antara) Presi dent Suharto heeft kleding ter waarde van 100.000 roepiah ge- schonken voor de Papoea's. De t Papoea's zullen de kleding om streeks kerstfeest in bezit heb- 'ben. Ine Indonesische autoriteiten in Vut Irian voeren sinds om- '^öittks een maand een campag- voor al de in de binnen landse levende Papoea's te kle in het algemeen hun be schavingspeil te verhogen. gres van zijn partij in Amster dam voorgesteld een aparte parlementaire omroep op te richten, die onder verantwoor delijkheid van het parlement verslagen uitzendt op de televi sie op de dagen dat het parle ment vergadert. Volgens de WD'er komt er dan tenminste een einde aan de lou ter gekleurde en geselecteerde berichtgeving op de t.v. De VVD vindt al langer dat ze on voldoende aan bod komt in de omroep, niet alleen waar het de parlementaire verslaggeving be treft. Het idee van een eigen parlementaire omroep is al eens eerder gelanceerd. Ook in andere regeringsfracties bestaat ontevredenheid over de verslaggeving vanuit de Tweede Kamer, met name over de NOS-uitzendingen. Soms komt uitsluitend iemand van de oppo sitie aan het woord in een nabe schouwing, zoals deze week weer gebeurde bij behandeling van de CRM-begroting, vertelt KVP-oemroepspecialist Va ndr Sanden. Zoiets schopt de leden van de regeringsfracties tegen de schenen, meent hij. Overigens ziet de heer Van der Sanden niets in het idee van de heer Van Dijk. Een eigen om roep van het parlement acht hij weinig wenselijk, nog los van de technische onmogelijkheid er van, zowel financieel als wat betreft de omroepwet. Het par lement moet geen invloed gaan uitoefenen op de NOS-program- ma's, en kan evenmin zelf zend gemachtigde worden. Ook in an dere regeringsfracties heeft het VVD-idee geen weerklank ge vonden. Een woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie noemde het plan van de heer Van Dijk een onzin nig idee, dat spot met de jour nalistieke maatstaven. „Wan neer de WD te weinig aan bod komt, ligt dat aan haarzelf". Toen Oud nog actief was, had de VVD nooit over publiciteit te klagen, want die man had wat te vertellen". Chinese oud-president Lioe overleden? Honkong (AFP/ANP) De Chi nese oud-president Lioe Sjao Tsji is op 9 september in de leeftijd van 73 jaar overleden. Zijn begrafenis heeft in het ge heim plaatsgevonden. Dit meldt het in de Chinese taal verschij nende blad Vanguard in Hong kong. Volgens de Vanguard is de uit de gratie geraakte oud-president gestorven aan een hartaanval of een longontsteking en hield hij nog steeds gedwongen verblijf in Peking. De vrouw van Lioe en zijn dochters zouden na de begrafenis onmiddellijk naar een onbekende bestemming zijn gebracht. De informatie van de Vanguard is in tegenspraak met Japanse be richten die wilden dat Lioe Sjaoe Tsji in september naar de Dom N. de Wolf kandidaat Roermond (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Zowel in Rome als in Nederland wordt alge meen verwacht, dat binnen en kele weken de benoeming van de nieuwe bisschop van Roer mond zal worden bekendge maakt. De laatste dagen is, met name in kringen rond de Ro meinse bisschoppensynode, de naam genoemd van de abt van de abdij St.-Benedictusberg te Vaals, Dom Nicolaus de Wolf. Al eerder is hij in Limburg door een kleine kring van behouden de gelovingen naar voren ge schoven, samen met rector Gij- sen uit Nunhem. Dom Nicolaus de Wolf O.S.B. is geboortig uit Noordwijk. Hij is veertig jaar oud- Een Italiaanse gangsterkoning, een van de grotere Mafiabazen, wordt op het vliegveld van Rome door politiemannen nauwlettend in de gaten gehouden. Hij is naar de Italiaanse hoofdstad overgebracht om te getuigen in ean proces. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De kerken moeten de vorming van hun le den bovenaan het lijstje zetten. Dat mag wel de conclusie in elk geval het meest concrete geluid worden ge noemd van de bijeenkomst in het Aloysiuscollege te Den Haag zaterdag, waarop het dekenaat Den Haag het kope ren jubileum van het bedrijfsapostolaat Horeca benutte om zich te beraden op de taak van de kerken in de werk situatie. Het werd in dit beraad bijgestaan door een forum, benevens de hoogleraar in de bedrijfssociolo gie prof. dr. H. J. van Zuthem en dr. C. Braun, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. tiepi'oblemen, verantwoordelijk heid van de werknemer en de zin van de arbeid. Eén van de vragen was die naar de verkon diging aan een nieuwe ethiek door de kerk. formuleerde vragen Zou de kerk zich kunnen aanslui- voor de kerk, betrekking hebbend ten bij kritische groepen? Prof. op machtsverhoudingen, motiva- Zuthem bleef 't antwoord schul dig op deze vraag, maar, zo zei hij, als de kerk het zou doen. zou zij wel een instelling wor den die over de tong zou gaan. Vicaris-general mgr. dr. Braun bekeek d'e mogelijkheden van de kerk in de situatie van de arbeid. Hij wees daarbij op de gemeenschappelijke verantwoor delijkheid van allen bij het sa neren van ongezonde situaties. Het evangelie, aldus dr. Braun. mag geen wereldvreemd ele ment blijven in onze samenle ving. Het moet telkens opnieuw vlees worden in ons midden, maar het zal tevens altijd een kritisch „Gegenüber" blijven ten opzichte van de situatie waarin wij leven. (Van i verslaggevers) WEERT De 23-jarige Marok kaanse gastarbeider Mohamed Ben Maarouf uit Maarheeze ligt met een schotwond in de longen in het St.-Jansgasthuis te Weert. De fatale kogel werd afgevuurd uit het dienstpistool van een po litieagent, die in een handge meen raakte met vier jongelui, waaronder de Marokkaan. De agent voelde zich op een gege ven moment zo bedreigd dat hij zijn wapen trok om een waar schuwingsschot te lossen. In plaats van een schot in de lucht werd het een ongelukstreffer. (ADVERTENTIE) De vier jongelui waren volgens ooggetuigen in een dronken bui vernielingen aan het aanrichten aan Het Bassin. Op het moment dat een van de knapen een steen gooide door een vitrineruit je van een bar, kwam een poli tieauto bemand met twee agen ten langs. De agenten trachtten het viertal te arresteren, doch ze stuitten daarbij op hevig zet. Volgens de politie gingen er zich zelfs omstanders mee bemoeien. Een van de agenten voelde zich daardoor zo in het nauw gedre ven, dat hij een waarschuwings schot loste. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat dit schot iemand getroffen had. Met veel moeite werd het viertal naar het politiebureau geloodst. Daar zakte echter de Marok kaan Maarouf in elkaar. Een onderzoek wees uit dat een pi stoolkogel hals en longen va man had doorboord. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is menteel nog zorgwekkend. Rijksrecherche en gemeentepolitie stellen een onderzoek in naar de toedracht van het gebeurde. Volgens hoofdinspecteur mr. Th. van Osta, korpschef van Weertse politie, is het goed mo gelijk dat deze zaak vooi rechter commissaris wordt ge bracht. Wassenaar De Wasse- naarse afdeling van de Arka houdt donderdag a.s. om 8 uur in het Jeroenhuis in de Kerkstraat een ledenverga dering. Jlilj oen schade pi brand in flaardingen ga O mJ LAARDINGEN (ANP) Een ln brand in het koel- en vriesbe- j drijf van de N.V. Doggern 'jSchappij aan de Kon. Wilhelmi- Ifljinahaven in Vlaardingen heeft j vanmorgen een schade it naar schatting een half tot m miljoen gulden aangericht. b gehele vries- en koelinstallatie ng[ en alle koelcellen gingen verlo- r ren. Zo ook een grote hoeveel- Iheid kisten met bokking en tal- rijke vaten en emmertjes ha- 0- (j°ng. waarvan de waarde al op ongeveer 300.000 gulden werd getaxeerd. De oorzaak 'van de brand was waarschijnlijk kort- ;ai "tailing, he t "5 In Jumbo van f- El Al meer aan S 400 passagiers :HlPHOL (ANP) Met grote clii jflannen voor meer vluchten ^>ver de Atlantische Oceaan iat de Israëlische luchtvaart- ad) 'maatschappij El Al haar tweede Boeing 747b, die nog deze aali maand zal worden afgeleverd in hei Tlchten voor de accommodatie ;oq (Van 392 passagiers in de econo my klasse en 16 in de eerste klasse. Inclusief 15 stewardes- cd sen en p rsers plus een cock- hi (Pit-bemanning van 4 leden zul- ,'en in deze Jumbo als hij tot de Jaatste plaats bezet is in totaal 427 mensen de Oceaan overste- Al verwacht het fiscale jaar 1971/72 af te sluiten met een vmzet van 120 miljoen dollar, Jegen 93 miljoen het jaar tevo- ten. Ondanks de algemene ne gatieve tendens in de luchtvaart Öenkt El Al het jaar met een batig saldo te kunnen afsluiten. Zwolle In het confessionele blok van KVP, ARP en CHU nemen de verschillen van in zicht over de toekomst eerder toe dan af. Die conclusie dringt zich op na de partijraad van de ARP, zaterdag in Zwolle. Ter wijl in de KVP de stroming die naar een open, algemene volks partij wil, de overhand lijkt te krijgen, stelde de AR-partijraad zich zeer gereserveerd op. In" zijn openingsrede repte partij voorzitter Veerman met geen woord over de wat onverwachte kandidatuur van dr. De Zeeuw voor het voorzitterschap van de KVP. Dr. de Zeeuw is voorstan der van een open volkspartij, maar in zijn slotwoord, na uit voerig discussiëren in de partij raad, zei de heer Veerman: „Over ons uitgangspunt behoeft geen twijfel te bestaan. Wij heb ben een andere benadering dan dr. De Zeeuw, die sterk voor een open partij geporteerd is". ftySSEL (Belga) Koning Bou- oewijn van België heeft de on langs afgetreden premier Eys- «ens belast met een informatie- ypdracht voor een nieuwe rege- J'ng. Eyskens heeft de opdracht fdhvaard. M benoeming tot informateur be- tekent niet dat de demissionaire premier ook zonder meer de .uwe regeringsleider zal wor- t Itekens had vorige week zondag 'Me voor hem teleurstellende M'tslag van de verkiezingen ver- rd dat hij niet zijn eigen op- Vjger wilde worden. De partijraad stemde ermee dat de ARP meepraat in contactraad van de drie grote confessionele partijen. Maar, al dus de heer Veerman, wat in de contactraad besproken wordt, moet steeds bij de partij bekend zijn. De partij mag niet voor voldongen feiten worden ge steld. Bovendien wil de heer Veerman dat in het gesprek met de andere partijen aller eerst de fundamentele zaken aan de orde worden gesteld, „zodat we weten wat we met el kaar willen". Intussen zal het partijbestuur i al in het land bezinningsbijeen komsten beleggen om het eigen uitgangspunt duidelijk vast te leggen. Niettemin overheerste in de partijraad toch de overtui ging dat samengaan van KVP, ARP en CHU noodzaak is. aan Tekort gymlokalen zorgwekkend ARNHEM (ANP) Zeer zorg wekkend noemt de Kon. Ned. Ver. van Leraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoe ding het accommodatietekort, waarmee het onderwijs in de li chamelijke opvoeding voor wat betreft het voortgezet onderwijs in ons land te kampen heeft. Uit een onderzoek blijkt dat in het leerjaar 1970-'71 zeker 112.750 leerlingen van het voortgezet onderwijs op geen enkele wijze onderwijs in de lichamelijke oe fening hebben gekregen. Het onderzoek toont tevens aan dat er een tekort van 250 gym nastieklokalen bestaat, terwijl 620 accommodaties niet aan de eisen voldoen. In onvoldoende geschikte accommodaties wer den 24938 lessen (26,6 procent) gegeven en ruim 10.000 lessen (10,8 procent) konden bij gebrek aan gymnastieklokalen hele maal niet plaats hebben. Van de grotere steden geeft Rot terdam met 7,3 procent het slechtste beeld. Den Haag steekt hier met 1,3 procent het gunstigste bij af. i in voetbaltenue is lid van ean Britse commissie, die de toe laatbaarheid van pornografie bestudüerd. Dit kon echter niet ver hinderen dat hij de aftrap verrichtte van een voetbalwedstrijd tussen twee nachtclub-elftallen. Hier is hij in gesprek met twee Bunnies. Twentse vreugde in de Kuip Prins Bernhardt in Roemenië WENEN (AP) Prins Bernhard is zaterdag in Boekarest aange komen voor een vriendschapsbe- zoek aan Roemenië op uitnodi ging van de Roemeense presi dent en partijleider Nicolae /Ceausescu. In de Spaanse provincie Burgos is de winter al op volle sterkte. Automobilisten zijn er druk doen de hun auto's uit te graven uit Voor enkele centen me^r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. zvan een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Amsterdam is een actiegroep gevormd tegen auto's vanhet merk Ford Tau- nus, die gebouwd zijn tussen september 1970 en juni 1971. Volgens initiatiefnemer A. Adriaansz hebben de betrokken wagens een trillend differen tieel, een ondeugdelijke druk- groep en een veel te hoog olie- gebruik. Tevens zouden bij een groot aantal wagens de massa kabels niet deugen met het ge volg dat de stroom weglekt via de remleiding, die daardoor ge vaar loopt te smelten. De actiegroep zegt dat Ford niet bereid is de mankementen te verhelpen en zal daarom een klacht indienen bij de Consu mentenbond. Ford Nederland N.V. geeft toe, dat de auto's in kwestie inder daad onvolkomenheden verto nen, die echter geen gevaar zouden opleveren voor de veilig heid. Volgens het bedrijf is het onjuist dat men geen oor heeft voor de klachten. Alleen moeten sommige mensen een beetje lang op hun beurt wachten. Sowjet-Unie was gevlucht. TOKIO (AP) De Japanse keizer Hirohito heeft gezegd dat de hartelijke ontvangst die hem in de zeven Europese landen ten deel is gevallen de „kleine incidenten" tijdens zijn reis in de schaduw heeft gesteld. Op en persconferentie in Tokio zei de keizer dat hij „niet verrast was door de paar kleine inci denten", die volgens hem ook in Japan hadden kunnen gebeuren. Op de vraag of hij, toen hij in Ne derland was, een verklaring had willen afleggen over de oorlogs- misdaden van Japan om zo de anti-Japanse gevoelens van het Nederlandse volk tot bedaren te brengen, zein Hirohito dat een dergelijke verklaring „slechts de bittere kritiek van een ge- delte van het Japanse volk had kunnen uitlokken". Hirohito voegde er aan toe dat hij „niet in de positie verkeerde om com mentaar" over deze zaak te ge ven. (Van onze correspondent) PARIJS - Frankrijk en Israël heb ben overeenstemming bereikt over terugbetaling door Parijs van 200 miljoen gulden voor vijftig Mirages. Na de Zesdaag se oorlog mochten de vliegtui gen op bevel van generaal De Gaulle niet worden afgeleverd. Israël heft zich bereid ver klaard de vijftig Mirages te la ten waar ze zijn - opgeslagen in Frankrijk - en het betaalde geld terug te krijgen. Dit wil echter niet zeggen dat Is raël met een cheque van 200 miljoen gulden zondermeer ge noegen zal nemen. In de eerste plaats zijn de 200 miljoen gul den veel minder waard dan vier jaar geleden. Niet alleen door de toegenomen duurte maar ook door de waardevermindering vmi de Franse franc. In de tweede plaats heft Israël in geen vier jaar rente van zijn 200 miljoen gulden gehad. In de derde plaats zal Israël tot vanzelfsprekende voorwaarde stellen dat de 50 Mirages niet door Frankrijk maar het buiten land zullen worden verkocht en zeker niet naar de Arabische landen, waardoor de Israëlische verdediging sterk in het nadeel ?ou komen. En tenslotte zal de Israëlische regering weigeren de onderhoudskosten te betalen van de Mirages die vier jaar lang ongebruikt in loodsen heb ben gestaan. De Gaulle heeft zijn opvolger Pompidou wat deze Mirages be treft met een lelijke strop ach tergelaten. Alleen al de onder houdskosten van de opgeslagen toestellen worden geschat op 2 miljoen gulden per jaar, betaald door de vliegtuigbouwer Das sault die dit bedrag zal probe ren te verhalen op de Franse regering aangezien De Gaulle opdracht gaf tot het embargo. Als de Franse regering de 50 toestellen niet mag exporteren zullen zij gebruikt moeten wor den door hét Franse leger. Maar het is de vraag of het le ger dat wil. Een toestel dat vier jaar geleden gebouwd werd is niet modern meer en zeker niet opgewassen tegen de nieuwste Russische militaire toestellen. De Israëlische regering die wat snelle vliegtuigen betreft niet uitsluitend aangewezen is op Frankrijk maar ook Amerika achter de hand heeft is allang tot die conclusie gekomen. Van daar haar beslissing: geef ons het geld maar terug en houd d« v^ouderde Mirages maar ztjf.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5